Weekblad van Dender - Durme - en Seheldestreek 9 VAN LIMBERGEN EEN KOILEGIAAL AFSCHEID MISNOEGDE WINKELIERS VOEREN AKTIE «KORNISSESLOIPERS» OOGSTEN EERSTE KARNAVALROEM n AALST im m. AALST: GEMEENTERAAD MET HEILSWENSEN FUSIE OF FEDERATIEVORMING EEN UITGAVE VAN De Voorpost VRIJDAG 3 JANUARI 1975 - 28 JAARGANG - NR 1 - 16 F De finale van de karnavalkwis die we zaterdag in de Madeion mochten beleven stelde zomaar levensgroot goeie en kwade zijden van een derge lijk spektakel tegenover mekaar. Aan de ene kant dat oergezellige Aals- terse en anderzijds een schrijnend gebrek aan interesse. Al is dat laatste waarschijnlijk wel niet de bedoeling van de initiatiefnemers, toch verdient de kwis meer dan wat hij tot dusver kreeg. Alles samen doet dat niks af aan de karnavalfeitenkennis die door de Kornissesloipers (uiteindelijk winnaar van het gebeuren) en door de tweede in de ranglijst, Noig, werd tentoonge- sp aid. Op een paar lengten volgden verder de Gaa Lowie's en de Ziepere- kes. Laatstgenoemde illustere on bekende karnavalgroep werd tijdens de laatste schifting ovenwinnaar. Met gemak, klank en zwier werden de Be- rkes van Sint-Anna en de Zwierige Zoipers naar huis ge speeld. Voor wat de kwis zelf betreft, natuurlijk, over de na- kwisavonturen hoeven we ons hier niet uit te spreken. FINALE De gebruikelijke speelwijze werd hier wel lichtjes gewijzigd. De vier finalisten kregen naast de gekende teorievragen en de beeldjes ook een klankvraag te beantwoorden terwijl het kwis- sende trio een praktisch helper kreeg. Van in den beginne al bleek dat men hier vier finalisten bijeen had die wel degelijk een en an der afwisten van het karnaval- gebeuren. De eerste ronde maakten ze het stuk voor stuk rond, terwijl de tweede beurt Noig bijvoorbeeld deed struike len over 1 dagje. Met de mu- ziekvraag (bravo voor de William-mixing) werd het drommels duidelijk uit welke hoek de wind zou gaan waaien: ze hadden allemaal kans. Dat het niet zo eenvoudig verloopt als men wel eens pleegt te denken willen we hier niet wegcijferen. Vraag luidde: Op welke dag wordt de Cantin- nière gekroond? Juiste ant woord (zal voor sommigen wel even kauwen worden): de 3e kamavaldag. Bij de eerste pauze hadden de Kornisses- yy iinii jtwtm M Noig niet op het podium, maar toch steengoed. loipers al een respektabele voorsprong op Noig dat op zijn beurt de overigen met slechts een enkel puntje voorafging. *4 De Kornissesloipers in de zevende hemei.(lb) De twee praktische proeven die dan dienden afgelegd ver hoogden het verschil nog. In het uitrusten van een der leden met een korset, enen beha en een regenscherm waren prins Michel en zijn trawanten stuk ken vlugger dan al de overigen, terwijl Noig in het ineenknutse- len van een affiche bijzonder snel voor de pinnen kwam. Uit eindelijk hielden de Kornisses loipers met 19 op 25 te behalen punten de bovenhand. Noig to taliseerde 17 1/2 eenheden, de Gaa Lowie's 15 en de Zjie- perekes 13 1/2. AANPAK Het staat buiten kijf dat de kar navalkwis een jaarlijks rendez-vous der uitgeslapen karnavalisten zal worden. Tij dens de schiftingen heeft men al heelwat euvels weggewerkt en de haperingen die men bij de finale meekreeg zullen ook wel verdwijnen. Misschien zit er wel een element van span ning in het doorvoeren van een aantal gekke, Aalsterse prakti sche proeven. En flink hopen dat derde keer scheepsrecht wordt. Het zou verdiend zijn. (AH.) De laatste bijeenkomst van de Aflktnr<:o nom<unfaraaN aan Een geschenk van bij is altijd een belevenis! DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DECUYPER - ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DECUYPER PR. 115692(DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053/70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F EDITIE AALST ?£laü!8te b,Jeenkomst van de Aalsterse gemeenteraad in 1974 dient vooral in de marge van de niet veel om het lijf hebbende agenda te worden geschreven. Vrome prikwensen kÏTu an "oorick d'e voor de overkant van de tafel het beste voor '75 inhielden; de wens dat wanneer straks de fusievoorstellen serieus ter tafelen komen de raad unaniem advies zou verstrekken. Die laatste wens werd door burgemeester De Bisschop geuit en hij vond dadelijk een klankbord wanneer de op positie voorstelde de zaak alvast duchtig uit te pakken binnen een bijeenkomst der partijen op 6 januari. Het ad vies van de gemeenteraad zelf wordt waarschijnlijk eind februari uitgebracht. VARI/ Hoogvliegers waren er op oe dagorde niet te vin den zodat het allemaal bij zonder vlot en rimpelloos verliep. Eventjes hilariteit wanneer men tot de vaststel ling kwam dat duidelijk heidshalve dient gezegd dat dit gebeurde toen de begro ting van het slachthuis werd doorgenomen tot nu toe in het stedelijk bedrijf nog geen enkele ezel werd geslacht. De spanningen die bij het personeel van de peutertuin aan de Oude Gentsebaan zouden ontstaan zijn zullen door schepen Van den Eede worden onderzocht en in de volgende zitting voorgelegd. Raadslid Monsieur had wel wat zorgen met het Beuken hof. Hij stelde voor de bestem ming van de terreien in overwegng te nemen. Voor de waterdienst werd een evenwichtige begroting voorgelegd. Verder werden de voorwaarden vastgesteld Medio december kwam ht plan van het Ministerie van Binnenlandse Zaken voor de fusievorming van Groot-Aalst, -met Denderleeuw!- aan op het stadhuis. Negentig dagen heeft men oni tegenvoorstellen en adviesen in te dienen.Het vrijwel algemeen ongenoegen dat dadelijk tot uiting kwam in quasi alle partijen tegen de fusievorming met o.m. Denderleeuw, resulteerde in de afgelopen weken tot drukke konferenties in de partijen. Volksvertegenwoordiger G; Willems (CVP) diende een voorstel tot federatievorming in (zie hiervoor de Vrije Tribune pag.2) dat als voornaamste kenmerk het behoud van de eigen identiteit van de gemeenten, voor ogen heeft. Fusie of federatie, maar Denderleeuw blijft op de maag liggen van allen die in het lusiedebat betrokken zijn. Een nieuw arrondissementeel partijenoverleg. zoals dit eveneens plaatsvond begin '74, biedt de mogelijkheid een krachtig alternatief voorop te stellen. Het Aalst van morgen wordt wellicht bepaald in de komende dagen. JV tot het uitbaten van de ver- bruikzaal bij de sanitaire ge bouwen op de Osbroek. Hierdoor wordt het »Melk- huisje' voortaan openges teld tijdens de openingsuren van het stadspark. Andere aangenomen pun ten: de aankopen voor de brandweer over de periode 75-77; aansluitend in hoogspanning van de spor thal Rozendreef; wijziging in het B.P.A. voor de Heilig Hartlaan; uitbreiding en aanpassing van de openbare verlichting in de Beekveld- straat; levering van stoelen en zetels voor de feestzaal van het stadhuis. LACH EN TRAAN: Aan het einde van de raadszitting had raadslid Van Hoorick voor de burgemeester en schepen een vrij originele nieuwjaarsgroet veil. Raads lid betreurde nog het ver dwijnen van de Aalsterse Moniteur, de Gazet van Aa,st- A.H. Met de afdruk van een akwarel «Gesight ^an o/itrent boeckhout molen op Aalst en vele dorpen» verzond het Aalsters stadsbestuur zijn eindejaarswensen. Dit uniek en prachtig akwarel van Hendrik van Wel, aldus het kantschrift bij dit akwarel, geeft een beeld van de stad ca. 1995, waarbij de St.-Martinuskerk en de Belforttoren in het oog springen. In de verte enkele torenstippen van de «vele dorpen». Zag de kunstenaar hier reeds een prefiguratie van Aalst zoals het wellicht in een nabije toekomst worden zal? Dit akwarel en heelwat ander boeiend ikonografisch materiaal is tot nog toe voor een ruimer publiek onbekend gebleven Het ligt in de bedoeling eind '75 en tentoonstelling te houden over de «ikonografie van de stad Aalst». In een katalogus zal een wetenschappelijke beschrijving worden gegeven van deze dokumenten en kunstwerken welke zich niet alleen in nationale archieven en musea bevinden maar ook in deze van Frankrijk, Spanje, Enqe- land, Nederland, Italië en Oostenrijk. PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK Hoogstraat 28 9300 AALST TEL. 21.23.22 \_PKattestraat 73 9300 AALST TEL. 21.56.00 Voor mensen die iets persoonlijks, beter zoeken. Jet^ In de voor nieuwsgierig toch al zwakke eindejaar- stijd viel het bericht van het verdwijnen van «De Gazet van Aalst» in als een bom. Het eerder lako- nisch bericht van de stop zetting, door de uitgever de h. Gustaaf Sanders, afgedrukt in het voorlaat ste nummer, kwam totaal onverwachts. De Gazet van Aalst bete kent meer dan dertig jaar wel en wee van Aalst. Door en door Aalsters was dit weekblad voor een stuk Aalst zelf. De Ga zet van Aalst kan bogen op een traditie, gevormd door bijwijlen roemruchte voorgangers: De Gazette van Aelst, gesticht in 1870 als orgaan van de toenma lige Aalsterse katolieke burgerij, naderhand in 1895 «De Volksstem» dat zich scherp stelde tegen het groeiende Daensis- me. Na eerst nog vanaf 1910 als dagblad verschenen te hebben, werd «De Volksstem» met Romain Moyersoen als inspirator, na wereldoorlog I, een halfwekelijks blad. Reeds in de eerste oorlogsjraen kwam het verschijnings verbod er door de Duit sers die het niet aarden konden dat de toenmalige uitgever het niet nam pro paganda voor de Waffen SS op te nemen. Onmiddellijk na de oor log, in 1944, verscheen het blad opnieuw en dit met de huidige benaming, eerst halfwekelijks, na derhand wekelijks. Na zich losgemaakt te hebben van partijbindin gen volgde De Gazet van Aalst sedert een tiental jaar een onafhankelijker koers, waarbij bijdragen van meerdere ideologi sche strekkingen gepu bliceerd werden, wat geen afbreuk deed aan de kristen-demokratische levensvisie die het ver tolkte. De al of niet partij gebondenheid van het blad en kontroverses bin nen de Aalsterse kristen-demokratie maak ten het De Gazet van Aalst tot op heden niet steeds gemakkelijk. Wie ooit de geschiedenis van de pers in het Aals terse schrijft, zal aan dit laatste meer dan een aar dige kluif hebben, en hiermee dan ook de ge schiedenis dienen te schrijven van het Aalsters politiek, ekonomisch, so ciaal en kultureel wel en wee, waarvan De Gazet van Aalst met regelmaat, mede dankzij zijn mede werker de h. Remi Bo- gaert, primeurs bracht. Het verdwijnen van «De Gazet van Aalst» die steeds mocht bogen op een ruim lezerspubliek, zal een leemte laten. De verscheidenheid in de perswereld zowel op na tionaal als op regionaal vlak is reeds te erg aange tast. De Voorpost stond in een konkurrentiële positie met De Gazet van Aalst, zij het dan als onafhankelijk blad, doch met slechts één jaar aanwezigheid in het Aalsters dagelijkse leven. De ernst waarmee De Gazet van Aalst dertig jaar lang voor de regio nale berichtgeving in stond moge ons inspire ren in het belang van onze Aalsterse bevolking, te meer nu fusies Aalst in een nabije toekomst grondig zullen wijzigen. JOHAN VELGHE Het begon allemaal nogal onschuldig. Een firma in de Gentsestraat kreeg voor zijn deur een blauwe zone. Een school in de Arbeidstraat zorgt ervoor dat per auto rijdende leraars en leerlingen de omgeving van Vlaanderenstraat zonder blauwe zone als uitstekende uitkomst zien voor hun parkeerproblemen. Het is inderdaad zo dat zelfs reizigers per trein de Gentsestraat de Withuisstraat, de Arbeidstraat en de omliggende straten zonder blauwe zone ais ideaal zien en er hun wagen voor een godganse dag voor de huizen en de winkels van de inwoners parkeren, waarom ook niet. het mag! Enkele weken geleden zijn de neringdoeners in opstand gekomen tegen deze toestand die naar hun mening al lang genoeg duurt en schade berokkent.Een driehonderdtal handtekeningen zijn inmiddels ingezameld en een aanvraag bij het stadsbestuur is ingediend. Achter de Keizershallen is immers parking genoeg zeggen de verbolgen handelaars. Wie in hoger vernoemde straten bij de kapper wil. een brood wenst te halen of gewoon even in een uitstalraam wenst te kijken moet daarvoor nogal wat geduld en tijd over houden. Zo gebeurt het en wij ondervonden "het zelf dat je tweemaal langs het Vredepleinrond rijdt, een vluggerd ontmoet die gauw zijn parkeerschijt verdraait, datje vandaar de stad ook weer tevergeefs inzucht en dan eindelijk in de Kapellestraat een plaatsje vindt om je boodschap in de Gentsestraat te verrichten Een goed verstaander begrijpt hier onmiddellijk dat de aktie van de inwoners gegrond is. Een tweede grief is het ontbreken van zebrapaden. Daar waar het verkeer op de spitsuren zeer druk is moeten kinderen en ouden het nog steeds zonder meer veilige i zebrapaden doen. Alleszins twee feiten waar in de komende gemeenteraad niet klakkeloos kan overheen gestapt worden. I ROEL VAN DE PLAS

De Voorpost | 1975 | | pagina 1