POUE TAPIJT Motie van de politiebe geueogeoe 1 Ja P.v.v. VRIJE TRIBUNE C.V.P. K.P. B.S. V.U. TOTALE UITVERKOOP TOTALE UITVERKOOP TOTALE UITVERKOOP VAN EINDE REEKSEN Nog karnavalkwis KWISFEEST TE MELDERT 2 - 3-1-75 - De Voorpost Di ri'ihikiit' hi-iTl hi l rrrht do/r Uksirri in ie korten C.V.P. DE FEDERATIE AALST Het jaar 1975 zou kunnen een gewichtig jaar worden voor de gemeenten. De openbare me ning is blijkbaar rijp geraakt voor grondige hervormingen van de gemeentelijke instelling. Het is zinvol onze gemeenten aan te passen aan de eisen van onze hedendaagse maat schappij door de verruiming van de gemeentelijke schaal. Naast de noodzaak om te ko men tot nieuwe, grotere, leef bare en bestuurskrachtige ge meenten, moet daarenboven gewezen worden op de steeds toenemende noodzaak aan su pra kommunale aktie. De ge meente is niet meer de geslo ten gemeenschap van voor heen. Bovendien werden be paalde centrumsteden en -ge meenten verplicht een infra- struktuur tot stand te brengen, die zowel voor de eigen inwo ners als voor die uit de om liggende van nut is (kuituur, onderwijs, ontspanning, sport, enz.) terwijl de omliggende ge meenten daartoe geen finan ciële bijdragen verlenen. Er ontbreekt tot nog toe ook een adequate struktuur, die ook vanuit demokratisch oog punt voldoening geeft voor su pra gemeentelijke aktie. Toch wordt de noodzaak aan supra gemeentelijke aktie meer en meer onafwendbaar. In de meeste gevallen zal het nood zakelijk zijn dat voor een aan tal taken, die ook op zichzelf leefbare gemeenten te boven gaan (huisvuilverwerking, brandweer, dringende genees kundige hulpverlening, milieu beheer, ekonomische expan sie) een supra kommunale struktuur in het leven wordt geroepen. Vandaar ons "voorstel tot op richting van een federatie Aalst met de bevoegdheden als in de wet van 26-7-71 voor zien. De federatie zou alle ge meenten van het bestuurlijk arrondissement Aalst bevatten In deze federatie kunnen alle gemeenten, zonder dat zij hun identiteit hoeven te verliezen, elkaar vinden voor de proble men waarvoor interkommunale solidariteit en wederkerige steun geboden is. Hoeft het gezegd dat de op richting van de federatie of het vooruitzicht van deze oprich ting een rustiger klimaat zal scheppen voor de verantwoor delijke gemeentelijke politici bij het benaderen van de fusie- voorstellen. Het is een feit dat in het arrondissement Aalst de door het departement van Bin nenlandse Zaken bekend ge maakte plannen inzake samen voeging van gemeenten geen algemene concensus verwer ven in de betrokken gemeente besturen, niet in het minst voor wat de streek van Aalst zelf betreft. Het zal gemakkelijker worden de hoe-grootheid van de nieuwe entiteiten te bespre ken als men de afstand kent tot het onmiddellijk hoger echelon. Naar de bedoeling van de wetgever moet dit de federatie worden. De wet voor zag zelfs haar oprichting vóór einde 1976. Waarom dan niet onmiddellijk het element fede ratie in de diskussie over de fusies ingebracht Een andere verwarring mag ook opgeklaard worden. In de regeringsverklaring voorzag men fusies «volgens globale plannen» en dit wordt steeds maar verkeerdelijk vertaald als of alle gemeenten bij een of andere fusie moeten betrokken worden. Dat is manifest onjuist en het fusievoorstel voor het Antwerpse zou zelfs, zo schijnt het, veel gemeenten onge moeid laten. Het is toch zo dat naast elkaar liggende, op zich- .zelf leefbare gemeenten een fusie met elkaar als artificieel moeten ervaren. Hun supra kommunale behoef ten worden ruimschoots opge vangen door een federatie Met dit prangend en. aktueel debat gaat het jaar 1975 in. Ik wens aan voor- en tegenstan ders veel opbouwende ge sprekken, en een optimale op lossing. Zalig nieuwjaar Ghis Willems. Volksvertegenwoordiger. VAN HET OUDE IN HET NIEUWE JAAR Een jaar loopt ten einde waar van wij reeds bij het einde van het vorige - einde 1973 - de enigen zijn geweest om de grote schokken en de beteke nis ervan te onderstrepen. Te weinigen hebben ons toen be grepen en dragen er vandaag de gevolgen van. En het zal daarmee niet gedaan zijn. Wij hebben ons ook in ons ge west niet bij de feiten neerge legd. We zijn met onze brede informatiekampagne verder ge gaan. We hebben overal waar het ons met onze bescheiden middelen mogelijk was, aan de zijde gestaan van de werkers en degenen die door de poli tiek van de nieuwe bewinds- ploeg, de politiek van sober heid. getroffen werden. En we houden er niet mee op. Wij geloven in onze strijd en wij geloven in de historische rol van de arbeidersklasse, waarop deze van ons land en van ons gewest geen uitzonde ring zal maken. We weten dat de krisis die het kapitalistisch systeem op dit ogenblik door maakt, het karakter heeft van de klassieke «verwittiging» aan de man die de fatale hartin- farkt nabij is. Het systeem is nog niet dood, zeker niet, het is nog tot heel wat «stoten» in staat, maar het doet niet meer wat het wil. Het zal, indien de arbeidersklasse haar eenheid in de aktie weet te verwezen- Ijiken, bij elke stap moeten uit kijken en ook moeten- toe geven... Indien de arbeidersklasse er zich nog beter van bewust wordt. En zo het waar is, dat ook in ons gewest enkele kleine stap pen werden gedaan in de rich ting van een beter wederzijds begrip, indien het zo is. dat de gewone mensen van ABW en BSP vooral, maar ook in de kristendemokratische rangen, beter de noodzaak van ge meenschappelijk optreden gaan begrijpen, dan moet er toch aan toegevoegd, dat deze ontwikkeling nog te traag ge beurt, dat heel wat verantwoor delijken blijkbaar nog aarze lend afwachten. Zijn zij er zich niet van bewust hoe sluw de reaktie het denken van de kleine mensen bewerkt en afleidt In tientallen dag en weekbladen wordt de theo rie van de noodzakelijke sober heid met allerlei spitsvondige formules steeds weer herhaald en dit terwijl de werkende man, de kleine spaarder, de kleine middenstander, de sociaal ver goede, hun mogelijkheden zien verminderen en de werkloos heid elke week groter wordt. Laten doen Ons ontmoedigen deze sluwe streken niet, maar de tijd die verloren gaat is kostelijk en voor de werkers duur. En wij weten tot ons spijt met zeker heid, dat ons gewest, of liever de werkende bevolking ervan, het in de komende maanden hard zal te verduren krijgen. Wat ons verheugt, is dat onze KP-Dender doorheen het afge lopen jaar sterker is geworden en beter in staat zal zijn haar taak te vervullen. De muren van het getto dat onze tegen strevers en vijanden doorheen de moeilijke jaren vijftig en zestig rondom ons hebben wil len optrekken, en waar zij ook gedeeltelijk in geslaagd waren, brokkelen af. HUN schoonste tijd is voorbij. Wij zetten met versterkt ver trouwen onze strijd voort. En aan de vooravond van het nieuwe jaar 1975, waarvan we weten dat het een jaar zal wor den van verbeten strijd, maar ook van nieuwe stappen voor waarts. houden wij er aan ons vertrouwen uit te drukken. Wij wensen de lezers van dit blad en van onze rubriek, alle werkers en al diegenen die in de toekomst van de arbeiders beweging geloven, een goede gezondheid, veel persoonlijk geluk en meteen ook het ver sterkt bewustzijn, dat de wer kende bevolking het uiteinde lijk zal halen op degenen die tot- nog toe op haar arbeid, en zo vaak op haar lijden, hebben geparasiteerd. Ray De Smet. Een^voorspoedg «n gtfukldg Aan alle lezers van De Voor post uit mijn persoonlijke naam en van de P.V.V. naar aanlei ding van deze eerste bijdrage 1975. Wanneer wij bij deze jaarwisse ling terugblikken op 1974, dat zeer bewogen was op het bin nenlandse en buitenlandse po litiek vlak, dan kunnen we met de moeilijkheden op financieel, ekonomisch en sociaal gebied niet gerust, maar toch tevreden zijn met onze Belgische toe stand in vergelijking met de si tuatie in de ons omringende landen. Inderdaad na een lange rege- ringskrisis, ingevolge de vlucht van de B.S.P. wegens het niet aanvaarden van Ibramco door C.V.P. en P.V.V. gestreden heeft voor de verwezenlijking van haar vooruitstrevende so ciale politiek te voeren. Daar naast nam de regering maat regelen om de gevolgen van de levensduurte voor de minder- begoeden draagbaar te ma ken. Vervolgens heeft de rege ring de strijd aangebonden te gen de levensduurte en tegen de werkloosheid. Het laatste «regeringskonklaaf» heeft trouwens een aantal verstrek kende maatregelen genomen. Het nieuwe en nog onbekende 1975 stappen alvast een aantal landgenoten binnen met het sociaal voordeel van de wel vaartvastheid van de sociale uitkeringen en met het ge waarborgd levensminimum. Beide maatregelen zullen vooral ten goede komen aan de zwakkere kategoriën van landgenoten die het meest trefbaar zijn door de huidige moeilijkheden. Voor de actieve bevolking werden een aantal maatregelen uitgevoerd die hun tewerkstelling voor het komende jaar moet verzeke ren. En de vooruitzichten door in ternationale organisaties op gesteld voor het komende 1975 worden voor ons klein land nog als zeer gunstig ge- projekteerd met een groei van 3 wanneer grote landen een felle achteruitgang van hun groei zullen ondervinden. Midden de grote moeilijkheden die ons naar 1975 brachten moet in de eerste plaats in dit land een grote bestuursstabili- teit tot stand komen en kan ons land zich geen avonturen van regeringskrisissen en politieke wispelturigheid veroorloven. Dit moeten de verantwoordelij ken in ons land goed beseffen evenals het feit dat een grote voorzichtigheid de grondslag vormt voor een verzekerde welvaart. Laat ons allen in 1975 samen met de regering strijd aanbinden tegen de werk loosheid, tegen de inflatie en voor een groter welzijn, wel vaart en vooruitgang. Diane D'Haeseleer 1975: HET MOET VERANDEREN! Ter gelegenheid van de eerste politieke tribune van het nieuwe jaar houd ik er aan, namens de BSP, al de lezers van «De Voorpost» een geluk kig 1975 te wensen. Helaas ziet het er in de werkelijkheid niet naar uit. Het voorbije jaar is al niet bijster goed geweest. Te vrezen valt dat het nieuwe nog slechter wordt. In 1974 ging het verande ren... met Tindemans. Men kan de Eerste Minister en zijn regering niet verwijten dat hij geen woord hield. Het oude jaar werd afgesloten met een inflatiegraad van 17% en bij gevolg met een ernstige aan tasting van de koopkracht; het land telt nu reeds dik over de 200.000 werklozen waarvan 25.000 jongeren; de staatsuit gaven klommen met 100 mil jard en belastingen en tarieven werden aanzienlijk verhoogd; met de staatshervorming is het parlement omgevormd tot een soort reizend volkstheater. Zo het dan veranderd is, sedert de socialisten in de oppositie wer den gedreven, dan is het er ze ker niet op verbeterd, integen deel. Zo zijn we dan 1975 binnen gestapt. Terwijl de inflatie voortwoekert en de regering to taal in gebreke bleef, grijpt de kwaal van de werkloosheid om zich heen. Alle ekonomisten zien dit jaar met pessimistische gevoelens tegemoet. De indus triële aktiviteit zal verder afne men en men verwacht 400 500.000 werklozen. Met de staatsfinanciën riskeert het hierdoor ook een flop te wor den. Het land gaat dus verder de weg op van de verande ring la Tindemans. Het is dui delijk: de CVP - PW - RW regering heeft te korte armpjes om de situatie aan te kunnen. Om werkelijk en ten goede verandering te brengen dienl men het kwaad bij de wortel aan te tasten. Welnu, het is duidelijk dat inflatie en werk loosheid een gevolg zijn van het kapitalistisch stelsel dal thans gedetermineerd wordt door de multinationale onder nemingen. Voor wie progres sief is zit er niets anders op dan met de socialisten te ijveren voor een imperatieve planeko- nomie, voor socialisatie van de ekonomische sleutelsektoren en voor de arbeiderskontrole in de ondernemingen. Dit zijn de drie pijlers van een alternatief programma voor een regering van de vooruitstrevenden. Met dit voor ogen zal de BSP dit jaar resoluut in deaanval gaan. Haar nationaal kongres van 1 maart a.s., op hetwelk een nieuwe Vlaamse voorzitter zal worden verkozen,- zal hiertoe het sein geven. Op 15 maart mobiliseert de BSP voor een grote nationale betoging te Antwerpen tegen de regering van de levensduurte en de werkloosheid en voor een al ternatief regeringsprogramma. De bevolking begint meer en meer aan te voelen dat het zo niet verder gaat. Dit zal duide lijk blijken in de loop van dit nieuwe jaar. BERT VAN HOORICK volksvertegenwoordiger m PAUL BOEYKENS -- KORTE ZOUTSTRAAT 39 9300 AALST TEL. 053-70.26.13 Nieuwjaar Elk jaar opnieuw duiken we onder in de speciale sfeer van de Kerst- en Nieuwjaarsdagen. Traditioneel heten de Kerstda gen dagen van bezinning te zijn. Met nieuwjaar wenst men elkaar het allerbeste toe voor het jaar dat een aanvang ge nomen heeft. Ook de politieke partijen on derwerpen zich aan die geplo genheden en sturen hun Nieuwjaarswensen de wereld in. Elkeen doet het een beetje volgens zijn aard. De Volksu nie ook. De Volksunie wenst - en zal er voor werken - dat het jaar 1975 de Vlaamse gemeenschap een stap dichter zou brengen bij het reeds door zoveel generaties nagestreefde zelfbestuurvoor Vlaanderen, zodat wij uiteinde lijk onze eigen problemen vol gens inzichten en zonder vreemde inmenging naar een oplossing kunnen voeren. De Volksunie wenst - en zal er voor werken - dat elkeen in 1975 zijn deel zou krijgen van de welvaart.Hierbij denken wij in het bijzonder aan de vele tienduizenden Vlamingen die nog steeds geheel of gedeelte lijk verstoken blijven van deze welvaart: DE GEBREKKIGEN, DE BEJAARDEN, DE ZGN. VERGETEN GROEPEN... Ook deze mensen maken deel uit van de grote Vlaamse ge meenschap. De solidariteits- gedachte, de centrale idee waarrond elke volksgemeen schap moet uitgebouwd wor den, dient ook en vooral de ontheemden ten goede te ko men. De Volksunie wenst - en zal er voor werken - dat 1975 uitein delijk het jaar van de verzoe ning en de onvoorwaardelijke amnestiezou worden. Reeds veel jaren worden rond de Kersttijd door zeer velen ver zoenende woorden uitgespro ken en gepleit voor amnestie, voor het afsluiten van de nog steeds voortdurende repressie-periode, nu reeds dertig jaar lang. Maar de haat regeert nog steeds het land. Moge daar in 1975 een einde aankomen. Aan de uitbouw van een werke lijke volksgemeenschap is de Volksunie, zoals in het verle den, bereid haar medewerking te verlenen in positieve geest. Wij vragen niets anders dan de grote doelstellingen van de Vlaamse Beweging te helpen venwezenlijken: zelfbestuur voor Vlaanderen, welvaart voor de -Vlamingen Voor deze idealen hebben zeer ve len hun leven lang gewerkt, het beste gegeven van wat ze in zich droegen, tot hun leven toe. De Vlaams-nationale partij zal de erfenis van deze menen ook in 1975 over Vlaanderen uit- dragn. ledereen die aan de Vlaamse weg timmert, zal op de steun van de Volksunie mensen kunnen rekenen. Zoals wij alles en iedereen zul len bekampen, in de toekomst zoals in het verleden, die deze zelfstandigheid en deze wel vaart in de weg gaat staan. Ve Vlaamse mens, met zijn po litieke, ekonomische. sociale en kulturele belangen, zal ook in 1975 op ons kunen rekenen! BERT DE CREMER provincieraadslid, arrond. voorzitter. Tweehonderd politieke gevangenen en nabestaanden van politieke gevangenen van de oorlog van het gewest Aalst kwamen op zondag 29 december samen. Zij besloten een herdenking van de 30ste verjaardag van de bevrijding van de koncentratiekampen in te richten inApril 1975 te Aalst. Van nu af aan wensen zij de aandacht van de bevolking te vestigen op deze plechtige herdenking en bijzonder de jeugd gevoelig te maken voor wat onder de nazistische bezetting het fascisme heeft betekend voor miljoenen mensen die in de Hitleriaanse koncentratiekampen werden gemarteld, uitge hongerd, opgehangen, gefusiljeerd of vergast. De afdeling Aalst van de Nat. Konfederatie van de Politieke gevangenen en Rechthebbende roept de bevolking op met haar te ijveren voor de verdediging van de vrede, van de vrijheid en de demokratie tegen degenen die dromen van een nieuw fascisme en die vooral in Vlaanderen, zoals V.M.O., ,Were Di, e.a. opnieuw de kop opsteken en terwijl zij amnestie prediken voor de oorlogmisdadigers, met alle middelen pogen hun onverdraagzaamheid en hun nazieopvattingen op te drin gen en de vrijheid van opvatting met geweld te kortwieken. De gewezen politieke gevangenen van de nazi- koncentratiekampen zullen zich richten tot alle verzetsorgani saties en verenigingen van oorlogsslachtoffers en samen, in April 1975, een grootse optocht te houden ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de bevrijding van de koncentratie kampen. De Berfces St.-Anna.(jm) De Zwierige Zoipers.(Jm) De Zjieperekes.Qm) Vorige week vrijdag werd door de dlrektie en het personeel van Groep De Cuyper feest gevierd tergele genheid van het vijfendertigjarig bestaan van de firma. Er werden verscheidene eretekens uitgereikt. Op de foto zien wij de heer De Kimpe, nationaal sekretaris van de Belgische Vereniging der dagbladuitgevers die de aanwezigen toespreekt op het Dendermondse stadhuis. Met de opbrengst van Kwis '74 - de vier schiftingsreeksen in het Parochiecentrum en de fi nale in de jongensschool - wa ren alle ouden van dagen, zie ken en gehandicapten uitgeno digd tot een werkelijk zeer ge slaagd kerstfeest. Voor wie, om gelijk welke reden, aan het feest niet kon deelnemen werd op zaterdag 21 december een pakje thuis afgegeven met al lerlei als fruit, rookgerief en wijn. Niet minder dan 310 pak jes werden zo aan huis besteld met een totale waarde van on geveer 30.000 fr. Wie wel kon komen, en zo wa ren er ongeveer 140 (spijtig ge noeg ontbraken er ongeveer twintig op het appel, wat dus een nutteloze uitgave van 3.000 fr. betekende), werd onthaald op een vrolijk kerstfeest. In de mooi versierde turnzaal der jongensschool werd door Pastoor Standaert de Mis op gedragen zodat het voor zie ken, gehandicapten en al wie zich moeilijk kon verplaatsen, wel zeer gemakkelijk werd ge maakt. In zijn homilie bedankte de Pastoor al wie op om het even welke wijze had meegeholpen om deze zaak tot een goed einde te brengen. Na de Eucharistieviering waar bij de kommunicerenden op hun stoel zelf aan de tafel ge zeten werden bediend, volgde een gratis avondmaal met drie gangen waaraan iedereen zich te goed deed en vol lof was over de spijzen zelf. Qua op diening ging het zeer vlug van de hand want buiten het per soneel van de kwis zelf had de K.V.L.V. de taak op zich ge nomen te zorgen voor een vlugge bediening. Na de maaltijd werd gezorgd voor een vleugje kerststem ming door het zangkoor van de Culturele Kring met de uit voering van een viertal kerst liederen. Voor de vrolijke noot werd dan gezorgd door enkele lustige moppentappers als Paul Beek alsook E.H. Pastoor en E.H. Louis Baert. De groepen van Kokerij met Arnold Van de Perre en van de Klaarhaag met Fons De Koninck zetten dan nog hun beste beentje voor met heropvoering van hun subjectieve proef uit de kwis waarmee ze enorm veel sukses hadden bij dit dankbare pu bliek. Zoals trouwens tijdens de finale toonde Gustaaf Ros- signol zich een quasi volleerd goochelaar, zeer behendig in het hanteren van de vaagbor- stel. Hoeft het gezegd dat de ge wone animators nog hun duit in 't zakje deden als Mevrouw Roggeman-De Croes en Alfons De Smedt en dat onze sympa- tieke tenor Roger Plets enkele liederen uit zijn gewaardeerd repertorium ten gehore brachtk alvorens gelegenheid werd ge boden om de benen eens uit te slaan, wat dan ook dadelijk gebeurde. Alles bij alles, een avond om, letterlijk en figuurlijk, van te SNOEPEN I L:H.

De Voorpost | 1975 | | pagina 2