D f H L 0 z mm EEN REPORTAGE OVER HET WATER TUSSEN AALST EN DENDERMONDE PIJTEN SPECIALE AANBIEDINGEN 4 - 10-1-75 - De Voorpost Stromen en rivieren. In lang vervlogen dagen het transportmiddel bij uitstek. Lieten de Kelten, de Germanen en andere volksstammen zich immers niet in uitgeholde boomstammen meedrijven met de stroming? Toen was het water de enige vorm van transport. Althans voor hen die niet van de eigen middelen wensten gebruik te maken. Steeds kwamen er andere vormen van transport bij: eerst de ossekar en het paard, koetsen en boerekar, later fietsen, auto's en luchttran sport. Ondanks al die konkurrenten blijft het scheepvaarttransport ook nu nog een voorname plaats bekle den. De treinen, auto's en vliegtui gen hebben het belang wel enigs zins doen teruglopen maar de aan leg van diverse kanalen wijst erop dat de scheepvaart geenszins af geschreven is. Net zoals de enorme zeereuzen hebben de aken een behoefte geschapen aan meer bevaarbare waterlopen met een grotere diepgang.. Getuigen hiervan liggen voor het grijpen. Het kanaal Gent-Temeuzen, Albertka- naal, Willebroekse vaart, Kem pense vaart enzomeer. Door het aanleggen van dergelijke bijna zeewaardige kanalen kunnen steeds grotere schepen doordrin gen in het land. De binnenschepen kunnen tot diep in het zuiden van het land doordringen en de daar gevestigde industrieën van grond stoffen en produkten allerhande voorzien. Het scheepvaarttran sport valt doorgaans goedkoper uit dan baantransport en andere meer moderne vervoerstechnieken. Vermits veel grotere hoeveelhe den kunnen worden verplaatst be tekent dit een gunstige faktor voor de industrieën. En dan hebben we nog een recente verkeerstechniek: containers. De schepen kunnen aldus veel vlugger gelost worden en de kans op beschadiging is veel miniemer. Ook de snelheid gaat er goed op vooruit. Vervoer langs de waterwegen, zowel op zee als in het binnenland blijft een toonaan gevende rol vervullen. De ndermonde-Aalst: een tocht per schip Reeds honderden keren zijn we met de wagen naar Aalst en Den- dermonde gereden. Vorige week deden we het anders: per schip. Een bereidwillige Limburgse schipper, afkomstig uit het Has seltse, nam ons mee voor de tocht over de Dender Vertrekpunt Aalst-Centrum, bestemming Den- dermonde (Fr. Courtensstraat). Als echte landrotten bestegen we ietwat angstig de volgeladen aak en langs het smalle dooriooppad naast de gapende diepte van het ruim enerzijds en de zwarte, met enkele witte schuimvlokken ver sierde Dender langs de andere zijde begaven we ons naar het stuurhuis. Draaiend aan het wiele- ken om het eens anders uitte druk ken loodste de gebonkte waterrat van het schip naar het midden van de rivier. Het startschot voor een onbekende tocht was gegeven. Met wind in de rug ging het vrij snel en probleemloos over de tamelijk hoogstaande Dender. Hoogstaand wat betreft het waterpeil. Terwijl de koeken, grazend in de verzopen weiden langs de Denderboord, ons met dwaze blik nastaarden, schoof het schip meter voor meter in de richting van Dendermonde verder. Hofstade, Gijzegem en Mespelare verdwenen aan de horizon. Het geklots van het water, hert geprut tel van de motor en het gejoel van naar huis terugkerende schoolkin deren langs de Tragel waren de enige rustverstoorders En dan kwam de eerste hinderpaal in zicht: Denderbelle. Een lange Franse mini-tanker kwam tegenligger spe- lèn. Handje op, even wuiven en goeie reis! Het versassen te Denderbelle kostte een klein beetje oponthoud. Net genoeg om even de benen te strekken, in zoverre dat je dat als landrot kan op een schip. Een klein keuveltje tussen schipper en brug- gewachter, het wellicht gekende gebaar «handje open, handje toe» een goede verstaander heeft immers slechts een half woord no dig en algauw kwam de spoor wegbrug in het zicht. Het onderge lopen Denderbelse broek bood vanop het binnenschip een prach tige, doch trieste aanblik. In de verte doemden de torens van Dendermonde op: onze bestem ming. Nog twee brugjes. Na een kalm verlopen tocht van een kleine drie uur kwamen we in het «nest». Een nest van schepen, wachtend voor de spoorwegbrug aan de monding. Het bruggenprobleem Na het afmeren begon onze gas theer een levendig gesprek met de Groningse schipper wiens aak aan bakboord gemeerd lag. Als weggebruiker hebben we reeds honderden keren te kampen gehad met de bruggenpest te Dendermonde. Ook wij hebben toen de schuld in de schoenen ge worpen van de bruggewachters, die, zo dachten we, ten gepaste en ongepasten tijde de bruggen openden om de schippers vrije doorgang te verlenen. Maar nu we ten we dat we de bal volledig mis geslagen hebben. Want volgens de schippers verder vindt U de visie van Bruggen en Wegen ligt DE grote fout bij de statiopsover- heid. Jawel, de stationsoverheid. De spoorwegbrug te Dendermonde, net als alle andere beweegbare bruggen waar treinen (en autobus sen) over moeten, mag slechts ge draaid worden op bepaalde tijd stippen. De uren zijn doorgegeven aan de verschillende bruggewach ters. De stationsoverheid moet echter elke keer de toestemming geven de brug te draaien. Elke pe riode voorzien voor het draaien van de brug kan aldus afgeschaft wor den, zelfs voor een lege goederen trein of een bus die vertraging heeft opgelopen. De schepen verliezen op die wijze vaak vele uren en het gebeurt dat ze tot de volgende dag dienen te wachten om de reis te kunnen verderzetten. Het sas te Denderbelle, één der hinderpalen voor een vlot vervoer langs de Dender, (arch.) maar uit. Bijna een volle dag verlies voor ons! Andere problemen Buiten het bruggeprobleem te Dendermonde hebben de schip pers nog af te rekenen met andere moeilijkheden die ook verlies van vaartijd betekenen. De gedwongen stilstand is voor hen immers zuiver verlies. Een ander probleem, ook al te Dendermonde, is de oude, ongebruikte en verboden brug voor voetgangers naast de Bogaerds- brug. Hiermee hebben lege sche pen, voornamelijk bij hoge water stand, af te rekenen. We hebben De Dender tussen Aalst en Dendermonde is een rustig, af en toe romantisch, maar hevig stinkend water. Het vervoer is er niet zodruk, maar toch vermijden de schippers het liever, (arch) We hebben de mening gevraagd van enkele schippers. Allen heb ben schrik als ze door Dender monde moeten. Voor hen bestaat er dus ook een bruggenprobleem aan de Dendermonding. «Het heeft nooit geboterd tussen het treinverkeer en het vervoer per schip,» aldus een rasechte Ant werpenaar. «De reden is dat het binnenscheepvaartvervoer veel goedkoper is als het transport per spoorweg. De spoorwegmaat schappij heeft de konkurrentie nooit kunnen slikken en doet ons aldus vele uren, soms zelfs een dag verliezen. Dat is een van de manieren waarop ze ons probeert te kelderen en in de hoek te drum men, De overeenkomst tussen Bruggen en Wegen en de N.M.B.S. dateert uit achttienhonderd en zo veel en de opgestelde reglemen ten zijn hopeloos verouderd en nog nooit veranderd. Ik lig hier sinds tien uur deze morgen (het was toen twee uur ongeveer) en de brug gaat om drie uur terug open. Waar schijnlijk kom ik er nog niet door. Het zal wel laat worden als ik de Dender uit ben, en dan nog zeven acht uur tot in Antwerpen Reken het meegemaakt dat twee Franse schepen de kajuit moesten afbre ken om onder de «Passerel» door te kunnen. Net zoals deze schippers kunnen ook wij ons afvragen wat die onge bruikte voetgangersbrug daar nog feitelijk ligt te doen. Artistiek gezien is deze verroeste brug nu ook niet het mooiste bouwwerk. Afbraak zou voor velen de beste oplossing zijn. Belgié- Nederland «De situatie in Nederland,» aldus een schipper uit Groningen, «is veel royaler dan in België. Vaak kom ik niet op de Dender, maar wat je hier allemaal meemaakt met die opeenvolgende bruggen is onge looflijk. Je verspeelt een ganse dag. In Nederland zijn de sluizen dag en nacht open, iets wat in Be lgië niet het geval is. 's Avonds kom je er niet meer door». De Rotterdamse schipper Van de Voorde wist ons te vertellen dat in Nederland de grote kanalen en ri vieren zoals Lek, Waal, Maas enz bij avond verlicht zijn zodat het varen bij nacht weinig proble men vergt. In België is 's nachts varen bijna uitgesloten. Enkel op het kanaal Gent-Temeuzen, Albertkanaal, Schelde en Maas is dan transport mogelijk. België, met zijn waterwe gennet van 1.500 kilometer ligt nog een heel stuk achter op Nederland. Maar zijn onze noorderburen niet het watervolk bij uitstek? Aan hun waterwegen, bruggen en dijken mag iedereen een voorbeeld ne men. Het leven van de schippers Het leven op het water moet voor velen boeiend zijn. Maar te onder schatten is het geenszins. Het is een harde job. Langs rivieren en kanalen, dikwijls langs onbekende horizonten, dag in dag uit. Vaak ook hetzelfde trajekt want er zijn schippers die in vast dienstver band varen. Het laden in stad A, vaak langs stinkende waters naar de fabriek of de losplaats in B, te rug een nieuwe lading opdoen en dan weer verder. Hun woonplaats, hun adres, is het water. De ene dag de Dender, de andere dag de Ant werpse haven, enkele dagen later een dorpje langs de boorden van de Maas. Een vaste woonplaats hebben ze niet, hun familie zien ze niet zo vaak, hun kinderen zijn on dergebracht in de Rijkstehuizen voor kinderen wiens ouders geen vaste verblijfplaats hebben (o.a, te Wetteren) of bij familie in de stad waar ze school lopen. Dagenlang zitten ze, langs alle zijden door wa ter omgeven, ingesloten op de be perkte scheepsruimte. Een ruimte die echter groter en vaak gezelliger is dan wat buitenstaanders ver moeden kunnen. Slechts de kajuit is zichtbaar, eventueel een stukje woonkamer, maar de eigenlijke vertrekken en slaapverblijven be vinden zich in de diepte van een afgesloten ruim. Verdoken voor het oog van de leken. Betreffende het scheepvaartwe zen zelf zijn de grootste problemen het tijdverlies dat te wijten is aan de getijen, versassingen en het reeds geciteerde bruggenprobleem. De woonruimte is zeer gezellig in gericht, afhankelijk van ieders smaak, en al het nodige komfort bevindt zich aan boord. Het is als het ware een kleine flat voorzien van alle benodigdheden. Vele schepen hebben zelfs televisie en vaak bevindt zich een wagen op het dek. Boven de woonruimte bevindt zich de stuurhut, de kajuit. Hier vertoeft de schipper het grootste gedeelte van de dag. Al de belangrijke za ken in verband met navigatie, oriëntatie, enz bevinden zich hier. Het grootste gedeelte van het schip is voorbehouden voor de la ding die uiteenlopend is wat ton- nemaat aangaat. Binnenschepen, hebben doorgaans een laadver mogen van 350 ton. Op grotere ka nalen kan dit oplopen tot 600 ton. Belang in de streek Dagelijks varen, gemiddeld, onge veer vipen schepen de Dender op en af. Óp het eerste gezicht een vrij SEPTEMBER JAAR Einde serie tapijten 1e keus 20% Duizenden tapijten in voorraad alle afmetingen Tapis-plains alle merken te verkrijgen Steeds 5.000 m2 tapis-plains in voorraad op rol De grootste speciaalzaak van tapijten en tapis- plains 1.000 m2 toonzalen TAPDTEN HEREK Molenstraat 28A, Aalst TEL. 053-70.19.03 TELEFOONNUMMERS ADRESSEN 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit. En wat een prijs Huis Adi, Dorp 41, Grembergen. leeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras- u sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. groot aantal. Doch in vergelijking met de andere landsgedeelten is de scheepvaart op het Denderbek- ken van gering belang. Dit is een van de redenen waarom de kali brering van de Dender slechts tot in Hofstade verantwoord is. De Den der tussen Dendermonde en Overboelare (Geraardsbergen) heeft circa 550.000 ton ladingen en lossingen, wat neerkomt op een gemiddelde van 6 boten van 350 ton per dag. Het grootste gedeelte van de ladingen en lossingen (res- pektievelijk 75% en 79%) hebben plaats op het Dendergedeelte tus sen Gijzegem en Denderleeuw. Om de Dender open te stellen voor schepen tot 600 ton is dit te weinig. De rentabiliteit wordt immers on zeker. De Schelde tussen Uitbe rgen en Baasrode kent circa 300.000 ton ladingen en lossingen per jaar. Wat overeenstemt met 3 schepen van 350 ton per dag. Wanneer we procentueel het aan deel van de verschillende ver keersmiddelen in de totale ver voerde tonnemaat bij aanvoer en afvoer voor de Denderstreek zou den vergelijken, komen we tot vol gende cijfers (eerste cijfer is aan voer, tweede cijfer is procent af voer): Vervoer op de weg: 67 en 82, spoorwegtransport; 2 en 2, bin nenvaart 25 en 6. Visie Bruggen en Wegen Met de heer De Boom van Bruggen en Wegen hadden we het ook over het reeds aangehaalde bruggen probleem. Dat er een akkoord be staat dat van achttienhonderd en zoveel dateert, tussen enerzijds. Bruggen en Wegen en anderzijds de Nationale Maatschappij der Be lgische Spoorwegen werd ont kend. «Ik geloof niet dat er rond 1850 reeds treihen reden tussen Dendermonde en Lokeren,» aldus onze zegsman. «De akkoorden moeten plaatselijk gezien worden. Het is zo dat de stationschef bepaalt wanneer de brug aan de Dendermonding mag geopend worden. Het trein- en au- tobusverkeer heeft voorrang. Men gaat er van uit dat deze lijnen ver binding geven met andere lijnen en dat deze aansluitingen moeten na geleefd worden. Zelfs een lege goederenwagon met vertraging kan de brug voor de scheepvaart gesloten houden. Of de bestaande reglementering, als men dat woord kan gebruiken, nog voldoende va label is, dat zijn zaken die op minis terieel vlak hun ontwikkeling krij gen.» De heer De Boom gaf ook toe dat er konkurrentie bestaat tussen het spoorwegtransport en de binnen scheepvaart. De grotere voordelen die het waterwegvervoer biedt te genover het spoorwegtransport tracht men wel op te vangen. Te Aalst bijvoorbeeld werd een con tainerkraan over de Dender ge plaatst. Deze staat er gewoon te staan. Een nietszeggend monu ment? Of deze nu al dan niet funk- tioneert laten we buiten beschou wing, feit is dat het transport op de Dender er helemaal geen konkur rentie van ondervindt of ondervon den heeft. Wat betreft het feit dat het openstel len van de Dender tot Aalst voor schepen tot 600 ton (wat verkregen zal worden door de nieuwe Den dermonding) niet rendabel zou blij ken te zijn vermits-het laden en los sen slechts 550,000 ton per jaar blijkt te zijn, is onze zegsman niet akkoord. Grotere tonnages zullen kunnen worden gelost per dag althans tot voor het sas van Aalst het laden en lossen zal sneller kunnen gebeuren, ook van grotere tonnages, zodat de rentabiliteit niet in het gedrang komt. Tijdens onze bootreis van Aalst naar Dendermonde hebben we kunnen (of moeten) vaststellen dat de Dender onnoemelijk verontrein igd is. Volgende maal hebben we het over de verontreiniging van de waterlopen tussen Aalst en Den dermonde. We hebben stalen ge nomen van verschillende waterlo pen, grote en kleine, uit de ganse streek, hebben deze door een la- bodeskundige laten analyseren en zijn tot verbazingwekkende vaststellingen gekomen. Mare DE DECKER (vervolgt) lomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel- endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespeaalizeerde personen, De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 I esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin gen, poorten enz. M De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde. erman 052-21.38.16 Michem Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St- Gillis-Dendermonde, Vraag vrijblijvend inlichtingen. In Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen, vrijetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels I eubelen De Wolf vergordijnen luando loelsle Kleding lalons 053-21.42.81 meubels en alle binnenhuisversieringen. Galerie De Key- zer. ENSOR. Rechtstreekse waar uit verschillende landen. Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8, Aalst. I ekenen zoekt om, leen gerust 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe, Hoogstraat 77, Haaltert attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek. Meubelen E De Petter. Kon. Albertstraat 14, Sint-Gillis-Dendermonde. 053-21.63.91 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. lubliciteit 052-21.40.6O een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een e 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodo enz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper. 052-21.16.11 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten, Xaat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper. Een tele foontje en het komt voor mekaar. 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein. Een overgrote keus vindt U In de boek- en papierhandel P Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde. Ook alle planafdrukken |an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keung en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel f over een oerpredeze Heidelberg loopt Kwaliteit primeert. -f y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper 053-70.33.95 vonne en Jozef rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst. Alle herstellingen, 1 jaar waarborg/gratis onder houd Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar. oveel anderen 052-21.40.6O deden het reeds vóór U Laat uw publiciteit in mekaar boksen door vaklui, mensen die er volop inzitten. Bel Groep De Cuyper. U krijgt zo iemand aan de lijn.

De Voorpost | 1975 | | pagina 4