^jÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ De Voorpost - 10-1-75 - 5 ier kunnen de kliënten wachten op een aangename [EN UITSTAP VOOR DE HELE FAMILIE: HET MUNKHUIS IE 8EI00IIARRDE De volledige familie Pauwels. Twee van de dochters volgen hoteiierschool. en Fina De Keyser. Het toppunt is echter dat Jan en Lydia de fiere ouders zijn van vier pronte doch ters, zodat ook nu de traditie in vrouwelijke lijn zal voortgezet worden. Daarvoor wordt nu reeds gezorgd, want Marleen en Anne- mie volgen allebei de hotelschool in het Spermalie-instituut te Brugge. DE SCHELDE De historiek van de familie speelt zich volledig af aan de Schelde. Hel water heeft op hen een grote invloed gehad. Aan Appels-Veer, de kant van Be rt are, is alles begonnen. In het Veerhuis, waar nu Luc Van Kerckhove woont, maakten Sooi- ken Abbeloos en Fina De Keyser de eerste palingen klaar. In 1910 werd het-Hotel Het Palinghuis- verworven. Op een briefkaart uit die tijd lezen wij nog: -Eigenaar F. Abbeloos-, Maar in 1921 met Nard De Brouwer en Irma Abbe loos als zaakvoerders bleek het daar al te klein, want toen werd reeds een gedeelte bijgebouwd. De katastrofe kwam in 1940 toen de brug te Schoonaarde werd op geblazen en ook het Palinghuis van de kaart werd geveegd. Toen volgden acht jaren vooraleer men opnieuw kon beginnen. Er verrees toen een totaal nieuw gebouw. In 57 huwde Jan Pauwels met Lvdia De Brauwer. Nu, in 1975, werd aan de zaak opnieuw een totaal nieuw uitzicht gegeven. PALING -De hete familie hier leefde aan en met het water,- vertelt Jan. Mijn vrouws grootouders had den achttien kinderen, waarvan er zelfs drie op zee voeren. Het was dus enigszins logisch dat de familie zich specialiseerde in het geen het water hen voortbracht. I n Mariekerke aan de Schelde was er al een rijke visserstraditie en toen ook nog Overmere-Donk, zowat het palingcentrum werd. konden wij hier te Schoonaarde gerust de verbinding leggen tus- goede sfeer van samenwerking. Wij houden ons personeel zeer lang. Zo was er Maria Heuninck, die is hier vijfendertig jaar in dienst geweest. Zij was vergroeid met de zaak. Jaja, de paling wordt hier nog levend aangevoerd en bewerkt en zo een goede dienster-stroopster was dus een hele hulp. Terwijl mijn vrouw Lydia de scep ter zwaait over de bediening, houd ik mij bezig met de algemene leiding en in het biezonder met de keuken. Daar hebben wij trou wens mijn schoonbroer, Theo De Brauwer, die mij trouw ter hulp staat. Wij willen geen hoge top pen scheren in de gastronomie, daarom doen wij geen banketten en feesten. Maar wat paling be treft, oh maar.'Er is hier wel een kleinere ruimte voor zakenbe sprekingen en zo. De Marnixring heeft hier tevens haar vergader plaats. Ik hou ervan mensen te ontmoe ten, met hen te werken en ermee te praten. De mens in 't algemeen krijgt van mij veel belangstelling. Vandaar misschien mijn stille be langstelling voor politiek. Maar met mensen kan je toch wat tegen komen ook. Op een dag belt er iemand voor twee porties paling in sjalotjes en een halve portie gebakken, voor iemand die dieet volgt. Toen er twee gezellige da mes binnenkwamen, vergezeld van een grote magere heer, riep de garf on: -Die hvee sjalotjes en die halve gebakkene zijn daar.'- Wie met de wagen ging paling eten naar Schoonaarde in 1910, was toen een welgesteld burger. Fier poseerde het personeel na de verbouwing in 1921 In 1948 werd het Paling huis helemaal opnieuw opgebouwd (medegedeeld) Het Palinghuis in 1975: aangepast aan de noden van de tijd. ,aag en grijs hangen de wolken boven de machtige Schelde. Een trage aak stampt een witte voor in et donkere water. Wij zitten voor één der enorme vensters van het volledig vernieuwde Paling - uis te Schoonaarde. Men heeft er een enig zicht op de Schelde die nu kalm en rustig lijkt, hoewel ij enige tijd geleden nog door haar kracht en geweld landerijen, goederen en mensen bedreigde, an Pauwels, patron van het Palinghuis, zit naast ons en hij vermoedt waaraan wij zo zitten te enken. -In een uur tijd kan de Schelde totaal van zicht veranderen. Nu eens is de stroom 'eemoedig en loomdan weer levendig en jongH et water heeft duizend gezichten .-. Hij is een lot verteller en onderstreept wat hij zegt met krachtige handgebarenNooit zit hij stil. Zijn mimiek n gebarentaal zeggen zoveel als zijn woorden. an Pauwels, paardenliefhebber en politiek-géinteresseerde, zonder zich ejfektief in het debat te lengen, is de gedroomde patron voor een Palinghuis. Het moet hier een familiale instelling lijven, zegt hij, en wie kan daar beter voor zorgen dan hijzelf /ERNIEUWD Vij waren er vrijdag ook reeds oen een honderdtal kliënten uit streek van Aalst, Dender- tonde en Wetter en Jan en zijn chtgenote kwamen gelukwensen oor de geslaagde aanpassing an zijn zaak. Het is er zeer keu- ig. Toch is het niet zozeer onze edoeling om de kapaciteit op te 'rijven, - vertelt Jan. - Wij willen lever de mensen ontvangen in een ezellige sfeer, in een knus inte rieur. waar zij even kunnen wach ten tot er een plaatsje vrij komt om te eten. En met eten, bedoelen wij vooral paling. Het is hier tenslotte een Palinghuis. Door die ver fraaiing zou men kunnen denken dat het hier een selekt restaurant is geworden, maar dat is het niet,- betoogt hij. -Het moet en zal eenfamiliale zaak blijven. Een doel voor een uitstapje met het hele gezin. Wij hebben natuurlijk ook andere gerechten. In elk ge zelschap zit er wel eentje die geen paling lust. - En het is er gezellig, daar aan de Schelde te Schoonaarde. Binnen- huisarchitekt Jacques Serwir heeft aan de zaak een licht rus tieke tint gegeven die echter nooit overladen is, zodat het geheel een merkwaardige rust uitstraalt. De binnenhuisafwerking was klaar na een maand werk. -Ge kunt denken hoe de medewerkers van de architekt hun best hebben ge daan - zegt JanHet is inderdaad bijna niet te geloven. Diegenen die met het Palinghuis vertrouwd waren, en zo zijn er veel in de streek, zullen onmiddel lijk zien dat het buitenterras over- bouwd werd. Met ons klimaat was dat toch een verloren ruimte en die wordt nu gebruikt om de men sen gezellig te ontvangen. ALLEMAAL DOCHTERS Het Palinghuis kent een lange traditie, een verleden dat ge bouwd werd op dochters. Jans vriendelijke echtgenote, Lydia De Brauwer, die er zorg voor draagt dat in de verbruikzaal alles orde lijk verloopt en die zich daarbij nog meer dan jong genoeg voelt om achter de tapkast een moderne jeans te dragen, heeft de zaak verder gezet van haar ouders, Nard De Brauwer en Irma Abbe loos. Deze Irma Abbeloos deed ook hetzelfde met de zaak van de grootouders, Sooiken Abbeloos De mooie eetzaal met het enig zicht op de nieuwe Scheldebrug. sen beide kernen- Jan Pauwels zet even zijn bril af, wrijft door zijn witte streuvelsha ren en zegt peinzend: -Nu komt het er alleen nog op aan om hier dezelfde sfeer te behouden als vroeger. Zowel tussen de kliënten en ons, als tussen hel personeel onderling. Er heerst hier een Het Veerhuis te Beriare rond 1905 tier, tot er een tafeltje leeg komt. r en Mevr. Pauwels hebben pret, samen met de genodigden tijdens de receptie. de receptie konden de genodigden reeds kennis maken met de gezellige zithoek

De Voorpost | 1975 | | pagina 5