ORGANISATIE VAN DE VANGS VERSCHEIDENE WEGEN NAAR GOD Jen REPORTAGE OVER. GODSDIENSTEN IN VLAANDEREN (7e bijdrage) We beginnen met een lied De Voorpost - 10-1-75-9 Hk zitt i<fioon-hd j In h»t rood. ili El - kt wo - nlnj li »oI vreugd, «li Vrlend'-Ujk blikt de bc - mei neer, «li Het Boek van Mormon tijdens een marktdag te Aalst: tonen en niet verkopen noch colporteren. Voetnoten: (1) De priesterschap verzamelnaam; het priesterschap waardigheid. (2) Bron: De geschiedenis van de Kerk van JezusChristus van de Heiligen der Laatste Dagen, z. jaar en uitgever, gedrukt in de USA, 23 blz. (3) Zie hierover onze vorige bijdrage. (4) Ibid. (5) Ibid. Voetnoot 5. Gesprek op 19 september 1974. (6) De Mormoonse Kerk is een volkomen autonome organisatie, uitsluitend gefinancierd door de geldelijke bijdrage van haar leden: 10% van hun persoonlijk inkomen (cfr. de tienden -Die financie ring is in de Mormoonse Kerk als in sommige andere Kerken: Getuigen van Jehova. Adventkerk e.a. In andere Kerken weer is de bijdrage van een vrijwillige en willekeurige gift uw rechterhand dient met te weten wat uw linkerhand geeftterwijl in de van staatswege erkende en gesubsidieerde Kerken de bijdragen van de leden niet essentieel zijn voor het bestaan van de Kerk (wél voor het bestaan en voortbestaan van door die Kerken in het leven geroepen extra-kerkelijke organizaties (7) Hoe en waarom De trek naar het westen, bewerking van J. Pels. Zuidnederlandse Uitgeverij, Antwerpen 1963,48 blz. Uit het gezinsprogramma. kLST EPE- PING ie Kerk van Jezus Kristus van de Heiligen der Laatste Dagen heeft geen Éroepsgeestelijken. De algemene en plaatselijke ambtenaren zijn naar we- eldse opvatting leken en ontvangen voor hun diensten geen geldelijke ver- peding. De algemene autoriteiten van de Kerk hebben hun zetel in Salt Lake lity. Zij staan onder de president van de Kerk met zijn raadgevers, die amen het eerste presidentschap vormen. Op het Eerste Presidentschap volgt i gezag de Raad der Twaalf Apostelen. Tot de andere algemene autoriteiten èhoren de assistenten van de Raad der Twaalf Apostelen, een quorum van even man dat de Eerste Raad der Zeventigers vormt, een uit drie man tstaande Presiderende Bisschop en een Patriarch van de Kerk. e mannen hebben de leiding n alle geestelijke en stoffelijke £en van de Kerk in de gehele eld. De voornaamste geogra- bhe onderafdelingen van de rk worden ringen en zendingen poemd. Een ring bestaat uit schillende wijken, ofwel uit jledig georganiseerde gemeen- I. De zendingen zijn onderver- |ld in distrikten en gemeenten. het hoofd van iedere ring at een president met twee raad- jfers. Iedere zending wordt be rd door een president, die te- hs de leiding heeft van een pep zendelingen, die trachten keerlingen te maken en die twee {drie jaar van huis afwezig zijn [hun tijd volledig en zonder be ing aan zendingswerk beste mannen die als algemene en itselijke autoriteiten van de •k presideren, worden gekozen een groep die bekend staat als priesterschap (1). De meeste innelijke leden die tenminste faalf jaar oud zijn, kunnen ge- B izen worden om in een of ander ^^ïbt in de priesterschap te funge- mits zij een goed leven lei- Het aantal priesterschapsd- »ers bedraagt thans 812.868. priesterschap wordt verdeeld twee hoofdgroepen: Melchize- kse of hogere priesterschap en ironische of lagere priester- ïap. De Aaronische priester- ïap is verder verdeeld in drie jepen: diakens, leraars en pries- s. De drie afdelingen van de elchizedekse priesterschap zijn: derlingen, zeventigers en ho- °Z a' Pnes,ers- Aan e"c van de groe- )n worden verschillende taken vertrouwd. lie te goeder naam en faam bc- md staande leden van de Kerk bben het recht hun stem uit te fngen omtrent het ondersteunen afwijzen van door hun plaatse- ke of algemene autoriteiten (Drgestelde benoeming van ibtenaren of van door hen ge ne voorstellen op het bestuur- k vlak. Niemand kan in een ibt worden geïnstalleerd zonder gemene instemming of zonder de ondersteunende stem van de leden. EEN MANIER VAN LEVEN (2) De zogenaamde «manier van le ven» is de basis van het mormoon-zijn. Zij is gesteund op vier bijzondere bekommernissen: het gezin, de jeugd, het onder wijs en het maatschappelijk werk. Wat zijn beroep ook is, waar hij ook woont, voor ieder waar mor moon komen gezin en Kerk op de eerste plaats. Zijn geloof leert hem dat het gezinsverband van eeuwige duur moet zijn. De «mormoonse vader» is de geeste lijke leider van zijn gezin. De banden met de Kerk en haar leer van een eeuwigdurend gezinsver band, bevorderen een gelukkig leven en een geloof in een geze gend hiernamaals. Er zijn drie goede bestaansredenen voor een gezin: wij steunen elkaar bij het opgroeien en maken elkaar ge lukkig; wij beminnen en wor den bemind en weten van elkaar dat wij gewenst en nodig zijn; wij maken samen plezier en ge nieten van het leven, d.w.z. va kantie, tochtjes, verjaarsfees- tjes, Kerstfeest, gezinsavond en andere bezigheden in gezins verband, die gewoonlijk een diepere en bevredigender vreugde bieden dan aktiviteiten buiten het gezin. Om al die rede nen moedigt de Mormoonse Kerk zeer sterk gezinsavonden aan. De Mormoonse Kerk draagt in ruime mate bij tot de ontwikkeling van haar leden op geestelijk, stof felijk en maatschappelijk gebied. Zij biedt daarom onderwijs, re gels voor een goede gezondheid, kuituur en ontspanning. De mormoon wordt in zijn manier van leven aangespoord door het geloof in de Heiland. Daarom moet hij zijn lichaam rein en sterk houden. Hij weet daarbij «dat er mensen zijn opdat zij vreugde mogen hebben, niet alleen in het hiernamaals, maar ook door een edelgelukkig en nuttig leven op aarde». Een lied zingen is een goede manier om eensgezind met z n allen te beginnen en om iedereen te laten voelen dat er binnen het gezin wordt samengewerkt. Die lied hieronder is eenvoudig, en toch brengt het een prachtige boodschap. 132 Elk ziet schoonheid in het rond De mormoonse jongeren zijn ge estdriftig in hun toewijding aan hun geloof. De mormoonse «ma nier van leven» voorziet grondig in hun geestelijke en maatschap pelijke noden, evenals in hun ont spanning. De mormoonse jonge ren behoren tot diverse jeugdor ganisaties, toneelgroepen, koren en studieverenigingen. De Mor moonse Kerk werkt met het oog daarop bijzondere programma's uit: sportprogramma's en kerke lijke programma's van volksdan sen, ballet en stijldansen bijvoor beeld. De Kerk van Jezus Kristus van de Heiligen der Laatste Dagen hecht ook zeer grote waarde aan het on derwijs. In gebieden waar veel le den wonen, heeft zij zelfs eigen hogescholen en universitaire in stellingen opgericht, terwijl zij in alle gebieden van de wereld waar zij talrijk vertegenwoordigd is ook instellingen voor lager en voortgezet onderwijsbezit naast specifieke scholen voor kerkelijk onderricht en theologische institu ten (3). Dergelijke door de Mor moonse Kerk opgerichte en gefi nancierde instellingen zijn hele maal onafhankelijk en gescheiden van het openbaar onderwijs, maar funktioneren volkomen in harmo nie met de staatswetten die in Amerika godsdienstonderricht aan de door de staat gesubsidi eerde instellingen verbieden of beperken. Naast de hierboven besproken «programma's» voor gezin, on derwijs en jeugdbewegingsleven, heeft de Mormoonse Kerk ook haar maatschappelijk programma: de welzijnszorg voor ouden van dagen, zieken en allen die op so ciaal en/of ekonomisch vlak of in hun persoonlijk leven getroffen werden. De Kerk bezit honderden boerderijen, zuivelbedrijven, kledingfabrieken en opslagplaat sen die alle steunen op vrijwillige arbeid. Vele arbeiders en arbeid sters en bedienden zijn bejaarde vrijwilligers die een aantal uren werk per dag verkiezen boven het niets-doen als oprustgestelden. De Mormoonse Kerk heeft ook letterlijk en figuurlijk haar voor raadschuren. Een der belangrijk ste zendingen in het kader van het maatschappelijk programma was onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog voor Europa be stemd. Honderddrieëndertig wa gonladingen kleding en voedsel werden toen verscheept. En ook nadien zou de Mormoonse Kerk vanuit Amerika Europa blijven helpen in dagen van tegenspoed: in 1953 tijdens de overstromings ramp in Nederland en in 1954, toen zware aardbevingen Grie kenland teisterden. Ook op andere plaatsen buiten de USA werd hulp geboden: in Chilin toen daar aard bevingen plaatshadden, en in het door aardbevingen én overstro mingen getroffen Alaska. DE BOODSCHAP WAS HET EV ANGELIE MET ANDEREN DELEN Zoals wij reeds eerder schreven, is de solidariteit onder de leden van de Mormoonse Kerk enorm groot. Het ging en gaat daarbij steeds om het delen van geeste lijke én materiële zegeningen. Daarom ontstond reeds kort na de organisatie van de Kerk door Jo seph Smith het mormoonse zen dingswerk, eerst in alle delen van de USA, later in ongeveer alle de- Mormoonse manier van leven: vrijwillige en niet-betaalde arbeid in fabrieken en op het land m.b.t. hulp aan behoeftigen en getroffenen. Mormoonse manier van leven: jeugd, onderwijs, sport. len van de «vrije» wereld waar godsdiensten erkend en/of aanv aard zijn. De meeste mormoonse jonge mannen van 19 jaar en ouder en vele mormoonse jonge vrouwen van 23 jaar en ouder beantwoor den de oproep de Kerk als zende ling te dienen. Zij laten huis en gezin, school en vrienden achter, trekken naar verre plaatsen in de ganse wereld en dienen daar twee jaar lang zonder hiervoor geld te verdienen. Zij moeten zelfs per soonlijk instaan voor alle onkos ten die hun zending met zich brengt (eten. wonen, reis)! Op dit ogenblik zijn over de ganse (vrije) wereld 18.000 dergelijke zende lingen werkzaam, terwijl in de USA nog ruim 6.500 «lokale» zendelingen voor hun Kerk wer ken. Iedere mormoonse zendeling heeft hetzelfde doel voor ogen: zijn geloof en zijn levensopvat ting met anderen delen. Zoals wij reeds vermeldden, brengen de mormoonse zendelin gen op bijzonder taktvolle en ge loofwaardige wijze hun doelstel lingen in de praktijk (4). Zij bren gen overigens een groot deel van de dag door met studie en gods dienstige lektuur en leven zeer so ber alkohol en tabak, thee en koffie werden reeds door de eerste mormoonse leiders ten stelligste ontraden! Elder Tree en Elder David G. Bagley (5): «In tegenstelling met wat men zou kunnen vermoeden, fungeren wij niet als een uitge kiende schakel in een machtig en vlot funktionerend raderwerk. Wij komen hier slechts werken, bidden, leven om ons geloof waardig te kunnen zijn. Welis waar wordt onze zending vooraf gegaan door een streng onderzoek naar onze «waardigheid». Maar zodra wij ter plaatse zijn, hebben wij eigenlijk geen organisatori sche bindingen meer met de Ame rikaanse «top» van de Kerk, die op zich zelf natuurlijk een giganti sche organisatie is (6).» De mormoonse zendelingen die in de regel na twee jaar «bui tenlands» zendingswerk naar hun school of werkkring in Amerika terugkeren zijn vrijwel steeds ongehuwd. De reden hiervan is uiteraard hun leeftijd en hun maatschappelijke situatie. Over igens staan gezin en huwelijk neu traal in de mormoonse «manier van leven». EEN «NIEUWE» KERK «Het leven en het werk van onze eerste profeet Joseph Smith is te beschouwen als de eerste datum van de herstelling van de Kerk,» zeggen Tree en Bagley, «Smiths moeder was een methodiste, zijn vader volgde een andere leer en haast al zijn leermeesters in gods dienstzaken spraken elkaar tegen, dus moest hij in die hopeloze ver warring God persoonlijk vragen wat hij doen moest en God heeft hem dan opgedragen de Kerk te herstellen. Dat is gebeurd. Na de dood van de oorspronkelijke Twaalf Apostelen in Jeruzalem, was er een eeuwenlange periode van geloofsverval ingetreden. Tussen de Twaalf Apostelen en Joseph Smith heeft de ware Kerk van Jezus Kristus eigenlijk niet meer bestaan». gesterkt in de overtuiging dat het zogenaamde fantastische op be paalde dag toch wel eens in een kontroleerbaar feit moet kunnen omgezet worden. Met het skepticisme van die mo derne mens stelden wij tegenover Tree en Bagley het bestaan van de gouden platen met spijkerschrift basis van Het Boek van Mor mon in vraag. Zij antwoordden hierop: «De platen bestaan, maar ze zijn niet tot onze beschikking. Zij werden door Joseph Smith te ruggegeven aan de hemelse bood schapper Moroni, die ze nog steeds in bescherming houdt. Drie mannen hebben de platen gezien toen Joseph Smith met de omzet ting ervan bezig was. Later heb ben nog eens acht mannen de pla ten mogen bekijken, alvorens Moroni die opnieuw in het bezit had. Wij geloven dat wij die later ook zullen zien. Het wetenschap pelijk bewijs dat de platen bestaan is nog niet geleverd, hoewel dat makkelijk zou kunnen. Wij weten door de Goddelijke Inspiratie dat de platen bestaan en dat Het Boek van Mormon de waarheidsge trouwe vertaling ervan is.» BESTAAN DE PLATEN VAN CUMORAH WERKELIJK? Wij leven in een tijd waarin dog ma's en geloven op het gezag van iemand anders erg zijn gaan wan kelen. De mens van deze tijd ge looft in het fantastische in die mate waarin hij het bestaan ervan bewezen of bewijsbaar acht. Ge beurtenissen als de ruimtevaart en de maan-exploratie hebben hem VERDACHTMAKING Bepaalde bronnen (7) beschrijven de eerste mormonen als volgt: «Zij leefden geheel op zichzelf, zij weigerden vriendschap te slui ten met buren of zaken met hen te doen. Zij vormden een soort staat in de staat, waarin elke familie op zichzelf dan weer een besloten gemeenschap vormde. Bovendien geloofden de mormonen dat een man zoveel vrouwen mocht ne men als hijzelf maar verlangde». Het eerste luik van dit dubbel verwijt móet door elk objektief toeschouwer verworpen worden. Het is trouwens een der klassiek- ste verwijten die men toestuurt aan een minderheid die men zelf vervolgt en die men daarom tot een gesloten gemeenschap ver oordeelt. Daarenboven is het kon trast met de huidige kontroleer- bare manier van leven van de mormonen nogal groot. Ook voor het tweede luik van de beschuldiging geldt die weerleg ging. De kristenen (rooms- katolieke en protestantse) die de mormonen bevochten, stellen de onverbreekbaarheid van het hu welijk voorop, net als de mormonen. Tree en Bagley: «Maar wie voor de wet geschei den zijn, zijn gescheiden. Het is niet aan ons hierover een oordeel te vellen. Als zij «waardig» zijn kunnen dergelijke partners op nieuw een huwelijk aangaan voor alle tijd en eeuwigheid.» Part ners in een andere Kerk gehuwd zijn in de ogen van de mormonen slechts voor de wet gehuwd en kunnen uiteraard het «mormoon se» huwelijk aangaan. DE EVOLUTIE VAN HET ZENDINGSWERK IN VLAANDEREN Elder Tree en Elder G. Bagley: «Ons zendingswerk beoogt na tuurlijk in de allereerste plaats de evangelisatie, het delen met ande ren in het evangelie. Zoiets heeft uiteraard zijn tijd nodig. Maar wij geloven in de toekomst en de in spiratie door God. Het blijft na tuurlijk een timmeren aan een lange weg en het is niet makkelijk snel vooruitgang te boeken in streken waar een o( andere Kerk een overheerse.nde invloed bezit. In Nederland heb je dat met de protestanten, in Vlaanderen met de rooms-katolieken. TocH is ons zendingswerk hier zeer aange naam. De Vlamingen zijn in het algemeen open en vriendelijk, zij klampen zich niet zo snel vast aan dogma's. Wij voelen ons geluk kig omdat wij langs de inspiratie van God door onze leiders naar hier gezonden zijn!». Frans-Jos VERDOODT (Volgende bijdrage: De Adven tkerk in Vlaanderen.)

De Voorpost | 1975 | | pagina 9