HERDERSEM VIERT ALFONS DE COCK DE TAFEL BESTAAT 25 JAAR IN BELGIE CATHARINISTEN VOEREN NOGMAALS: «WAAROM LIEG JE, CHERIE?» OP HIJ SCHILDERT ALLE VENSTERS VOL HOFSTAADSE ZESDAAGSE OP ROLLEN TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK K.V.S. Moord in het Witte Huis KULTUURKALENDER 12 - 17-1-75 - De Voorpost Tussen Kerstmis en Nieuwjaar voerde de Koninklijke aloude Rederijkerskamer De Catharinisten de muzikale komedie op: «Waarom lieg je, Cherie?». Het stuk is van H. LENGSFELDER en S. TISCH met muziek van L.K. MARKER. Het succes was overweldigend, zeker omwille van de uiterst verzorgde op voering van dit meeslepend prettig toneelwerk. Wie in de drukke eindejaarsdagen niet de gelegenheid had om naar de stadsschouwburg te gaan, krijgt een enige kans om dit goed te maken. Inderdaad op 24 januari 1975 organiseert de Tafel ronde 46 Aalst (RT 46) een nieuwe opvoering, in de feestzaal van het V.T.I., Vakschoolstraat te Aalst om 20.30 u. Dit initiatief van RT 46 is niet nieuw, want twee jaar geleden werd reeds beroep gedaan op de Toneelkring «De Schakel» om, ter gelegenheid van de vie ring van het tienjarig bestaan van RT 46, een speciale op voering van «Het Ei» te verzor gen. Wie toen aanwezig was beleefde een uitstekende to neelavond. Met deze ervaring als ruggesteun durfde RT 46 dit jaar de zware opdracht op nieuw aan, dank zij de mede werking ditmaal van de Catha rinisten, veel toneelgenot te bezorgen. Het is vanwege de tafelaars van Aalst geen toevallige be slissing. Ze moet geplaatst worden in het kader van de vie ring van het vijfentwintigjarig bestaan van de Tafelronde in België. Toen op 6 mei 1950 de eerste Tafel in ons land werd gesticht te Brussel was dit de start voor een doordachte uit breiding. Er zijn nu reeds 78 Tafels opgericht, waaronder RT 46 Aalst, een van de meest aktieve is. Vanuit Norwich, Groot- Brittannië, waar de Tafelronde in 1927 werd gesticht, breidde de beweging zich uit via Skan- dinavië over Europa en de ganse wereld. Haar doel richt zich immers naar alle volkeren zonder onderscheid van poli tiek, godsdienst, taal of ras: vriendschap, verantwoorde lijkheid en dienstbetoon. Om het Internationaal bureau te kiezen en om de evolutie van de vereniging te leiden wordt jaarlijks een wereldkongres georganiseerd: «World Council of Young Men's Service Clubs». In 1973 waren meer dan 2.000 jonge mensen van overal in de wereld aanwezig op het kongres in Brugge. De praktische werking van de Ta felronde berust op de lokale Tafels. De leden, die jonger moeten zijn dan 40 jaar maximum 2 per beroep vergaderen tweemaal per maand. Door dit regelmatig kontakt worden nauwe vriend schapsbanden gesmeed. Dat de opvatting van haar doelstellingen niet lichtzinnig terzijde wordt geschoven, be wijst het initiatief van de RT 46 Aalst. Door zich in te zetten voor de organisatie van deze opvoering helpen de leden bij dragen voor de ontplooiing van Levensvreugde en andere so ciale organisaties. De op brengst gaat immers integraal naar deze werken. Wie enigs zins vertrouwd is met de pro blemen van de ontvangst en begeleiding van mentaal ge handicapten, weet welke grote noden daar nog moeten opge vangen worden. Het is daarom dat de tafelaars veel van hun vrije tijd voorbehouden om een goede organisatie uit te bou wen; het is ook daarom dat de Catharinisten gratis komen spelen en dat de zaal van het Hoger Vrij Technisch Instituut ter beschikking werd gesteld. Daarom durven allen hopen op een talrijke opkomst op vrijdag 24 januari 1975 om 20.30 u. in de feestzaal V.T.I., Vakschool straat te Aalst. Er is parking op de koer. Entree 150 F, kaarten te bekomen bij Reisbureau GHIJSELS, Nieuwstraat 46, Aalst. Om 24.30 u. zal ook nog een akwarel, die kunstschilder W. MECHNIG schonk, verloot worden onder de aanwezigen. W. BLOMME Misschien zagen jullie hem ook al, de langharige jonge man die enkele dagen voor karnaval alle mogelijke ven sters, vitrines van café's en winkels gaat volkladden met een oneindige variatie van humoristische snoeten in de meest waarschijnlijke en onwaarschijnlijke houdin gen. Reeds een vijftal jaren is de één en twintigjarige William Philips, met deze originele hobby begonnen. Het past ookhelemaal in het kadervan zijn opleiding aan de akade- mie voor schone kunsten. Ook in de toneel middens is hij geen onbekende. Laatst zagen we hem nog aan het werk als de grootvader in het spel van de werkgroep Pan «Karei». Zoals elke student kan hij iets voor karnaval te doen. Hij eksperimenteerde op de ruiten van vaders winkel, moeder vond het best en de buren die het schouwspel met plezier gade sloegen wilden ook wel dergeljke originele tekeningetjes op hun uitstalramen. Het duur de niet lang of de Moorsel- baan was één en al gekke tekening wat in de verdere stad een sneeuwbaleffekt teweeg bracht. Het centrum met een scheef oog naar de bijdehandse Moorselbaan geloerd, wenstede grappige schilder ook eens aan het werk te zien. En William zou geen goede Aalstenaar zijn als hij niet op regelmatige tijden een pint zou kunnen verzetten, hij kweekte aldus de nodige relaties om zowat overal de karnavales- ke nootjes en toetsjes op de spiegels en de ruiten te brengen. muicUjfK/j ÊS... Waar haalt de brave jongen nu zijn inspiratie wou je graag weten. Hij bezit er gens een speciaal zintuig om speciale zaken in het oog te houden, de trouwe klanten gaan zo enkele we ken voor het Aalsters feest meer dan door het hoofd van de schilder. Er worden ook al enkele notatjes op een bierkaart gekrabbeld, perso nen die één of andere stoot uithalen kunnen zeker zijn ergens hun karikatuur te zien verschijnen. We kunnen eigenlijk alleen maar ver wittigen, William zit als de kippen klaar, ligt als een kat op de loer en wie weet herken je op enkele dagen voor het karnavalfeest niet opeens ergens ironie op een ruit? Het kan nu ook wel gebeuren dat partikuliere in spiratie uitblijft, dan grijpt William naar vroegere en recente Aalsterse gebeurte nissen. Het moet natuurlijk iets te maken hebben met Aalst, de Aalsterse tekst die in een kringetje uit de vent jes of vrouwtjes, meestal brede monden openzwaait is meestal doorslaggevend. De zondag voor karnaval begint hij te schilderen. Hij vertrekt op de Grote Markt, gaat verder met de aanpa lende straten steeds pogend zoveel mensen tevreden te stellen. De resultaten van vorig jaar liggen ons nog fris in het geheugen. Ze zijn treffend en geven een aparte sfeer aan een stad en karna- valstemming. Hij brengt toch ergens de mensen dichterbij karnaval, er zijn er zelfs die speciaal een wan deling maken om deze teke ningen te kunnen bekijken. En zegt William voor mezelf heeft deze hobby ook twee resultatentegen karnaval ben ik immuun tegen de drank en mannekes van het gekke soort kan ik niet meer zien. Roel Van de Plas HERDERSEMSE SINT-ANTIONIUS- KERMIS NIET TEN PRIJS AAN INFLATIE Wij zijn in onze feesten nog werkelijk niet aan het einde van een goed begin, niet tegenstaan de onze goede voornemens «de inflatie te bestrijden» moeten wij er toch echt nog eens kunnen van genieten, want onze goede voornemens krijgen een flinke deuk wanneer wij onze grite media (T.V.. Radio, Dagbladen, enz.) even een ogenblik gunnen. Het nieuws wordt steeds duister der. alleen het negatieve nega- ieve wordt nog belicht. Waar is de tijd dat er nog koeien bestonden die een drieling ter wereld brachten en een ereplaats kregen in de krant? Een minister een zwart bolleken achter zijn naam kreeg en niet onze T.V. avond zwart maakte. Het er eens gezellig bijzijn is ons in de verlopen jaren deels ten goede en ten kwade genomen, vooral in de aanliggende landen waren de opinies zeer verdeeld, of was het enkel de goede zwarte pensen of een snede boeren brood met kopvlees dat aan hun innerlijk ontbrak en hun zwart galligheid deed oplaaien? Wij in elk geval zijn zoals dezen die indertijd en nu nog uit het goede Vlaamse hout gesneden zijn zoals dezen die indertijd en nog uit het goede Vlaamse hout gesneden zijn en wij kermissen mee. want het programma is terug goed gevuld Sint-Antonius onze schutshei lige is terug aan bod. Nu zaterdag, zondag en maandag ziet het kermisprogramma er als volgt uit: Zaterdag 18 januari: wroeters- dag. Om 17 uur pensenkermis inge richt door de kaatsklub «De Sportvrienden» in hun lokaal Café 't Klubhuis op de Kouter- baan. Om 19 uur wordt de tentoonstelling Leefmilieu ge opend in de raadszaal van het gemeentehuis. Ook om 19 uur de jaarlijkse Sint-Antoniusbelotting in café Sint-Antonius ingericht door de belottersklub de Sint-Antonius- vrienden. Over Sint-Antonius gesproken: om 20 uur ten dans in de zaal De Kletser en De Capri respektievelijk met Mike Steve in een eerste grote vedettenparadeen discodan met London Drive In. Zondag folkloristische stoet met de medewerking van Konklijke Harmoni Sint-Antonius. de H.- Gudulabond Bloemenfee, Prins Karnaval en vele genodigden. De wegwijzer, vertrekt op de Boskant. Broekstraat, Kouter- baanen Dorp. PENSENWORP: geen afge dankte starfighters maar oerde gelijke, donker bruine vlees specie, met hier en daar het sterk kontrasterend wit van smout; worden als geluksboden de lucht in gestuurd om de goede grijphanden van de honderden met een mooie prijs te bedenken. De kleinsten (tot 13j.) komen om 16 uur aan de beurt, terwijl de ouderen om 16.30 hun beste beentje kunnen voortzetten. Voor de duizende franken prijzen zorgden het feest- komitee, de handelaars en herbergiers van de gemeente. Zondag Pensenkermis in het klubhuis ingericht door Kaats klub De Sportvrienden dit vanaf 16 uur. 18 uur London Drive In Show in dancing Capri eveneens om 18 uur Kermisbal in zaal De Kletser. Maandag Bedevaartsdag om 10 uur de bekende moorselse mis om 18 uur. Hotse Botse op zwier met optredens in volgende café's: St.Antonius, Penalty, Capri, De Kletser en t'Klubhuis. Jos Muysewinckel) Dat alfons De Cock, stichter van de wetenschappelijke folklore in Waar 25 jaar geleden reeds aan deze grote Herdersemnaar en V laanderen en in leven onderwijzer te Herdersem en schoolhoofd te passende hulde werd gebracht door een komitee onder leiding van Denderleeuw, 125 jaar geleden, in 1850 te Herdersem geboren is wil Burgemeester Moens wil men nu een gans jaar wijden aan deze deze Falluintjesgemeente niet zo maar laten voorbijgaan. verdienstelijke Vlaamse volkskundige. 125 JAAR GELEDEN Verleden zondag werd dit huide jaar dan ingezet met een merkwaardige tentoonstelling in een deel van de rest van het geboortehuis van Alfons De Cock Voorzitter van de Inrichtende Vereniging, het Davidsfonds. Jaak Hutsebaut opende de plechtigheid en betrok in zijn hulde eveneens de drieënnegen- tigjarige dochter van de schrij ver. Estella De Cock, een nog zeer flinke dame op weg naar haar eeuwfeest, en verdere familieleden. Terwijl Hendrik De Bolle de «Last Post» liet weerlklinken werden aan de gedenkplaat bloemen neergelegd door Burge meester Antoon Muylaert. DE VOLKSKUNDIGE Hoofdbrok van deze plechtig heid was de spreekbeurt door Renaat Van der Linden. Voor zitter van de Bond der Oost- vlaamse Volkskundigcn. Aller eerst wees hij op het belang van Hendrik Conscience op het gemoed van onze jeudige De Cock. Zo is het gebeurd dat de dertienjarige knaap voor de hele buurt een boek van Conscience voorlas en onafgebroken gedu rende negen uur zijn toehoor ders wist te boeien. Arm geboren als Alfons De Cock was bracht hij het toch tot onderwijzer en toonde zich als opvoerder een parel. Vijf jaar onderwees hij te Moorsel en eveneens vijfjaar te Herdersem waarna hij te Denderleeuw schoolhoofd werd. Muziek, plantkunde, letterkunde, het boeide hem allemaal doch meest van al toch de volkskunde. Met als basis zijn rijke natuurlijke gaven en met een ontembare werkzaamheid begon hij een schat van gegevens te verzame len die later de weredl werk zaamheid begon hij een schat van gegevens te verzamelen die later de wereld met verbazing zouden slaan want, het mag gezegd, zijn faam werd inder daad internationaal! ZUN WERKEN: 1. Volksgeneeskunde in Vlaan deren met bezweringsformules, bedevaarten, planten, genezers, geneesheiligen, novenen, enz. 2. Sprookjes: in samenwerking met Pol De Mont. 3. Kinderlust en Kinderspel in Zuid-Nederland: een ware ency- klopedie van kinderspelen. 4. Volkskunde: tweemaande lijks tijdschrift. De Hofstaadse sportklub Sint-Anna richt van 20 tot 25 januari ui Parochiale Zaal te Hofstade een -zesdaagse op rollen' in. Deze reuzeorganisatie, waaraan de vroegere Zesdaagse-vedt Stan Lauwers z'jn medewerking verleent, staat open voor tedt wielertoerist aangesloten of niet), ook WAOD -renners zijn toej laten. Enkel BWB- renners worden geweigerd. Dagelijks 19.30 uur kan men op een verkleinde pist-maquette het verloop w de wedstrijden volgen: zowel sprint, ploegkoers, tijdrit en achu volging staan op het programma en worden betwist door zesa ploegen en tweeendertig renners, die gesponsord worden da streekfirma' s Deze organisatie is steeds een sukses gebleken, terwijl in onze stra slechts jeugdklub Eureka uit Erembodegem voor een organise heeft gezorgd. Elke koersdag staat er naast de gewone wedstrijdt iets speciaals op het programma: op maandag krijgen we de voo stelling van sponsors, ploegen en renners aan het publiek; dinsdagmorgen alle aanwezige dames op de fietsen oefenen duchtig op los, en dit in het vooruitzicht van donderdag; 's woen dags krijgen we de dag der sportvedetten met als gasten Rik Va Linden, Pol Van Himst en Lucien Van Impe. Op donderdag gaant sportiva's op de fiets met als inzet de titel van Miss Zesdaagst Vrijdag nemen de onderscheidene sponsors het tegen mekaar terwijl op zaterdag de grote finale wordt gereden en ook de uitrekt ning van de prijzen en trofeèen doorgaat. Het is duidelijk dat ook deze organisatie een sukses tegemoet gaa. De grote favorieten zijn de twee plaatselijke koppels: de -Kal lelt sploeg- (Luc De Man en Michel Riemkes) en de -Pintjesploeg (ortel Maesschalk en Roger Caudron) kunnen rekenen op de aan moedigingen van de Hofstadenaars! Veel sukses jongens. (D.A l Het stuk is een humorvolle aanklacht tegen de macht om macht. De president van de V.S.A wil ten koste van alle soorte buitenlandse inmengingen en onder de dekmantel van demokratie zijn macht uitbreiden. Moord in het witte huis wijst duidelijk naar Nixon, naar Vietnai en naar de Pentagone-administratie. Alleen is het stuk gesitueett in 1980 en speelt het in Brazilië. De vertaling is van Fried Zuidwegen Walter Moeremans voert dl regie. Van 22 januari tot 2 februari 1975. R.V.D.F De dochter en familieleden van Alfons De Cock, samen met de inrichters van de hulde voor het geboortehuis (jm) 5. Brabants Sagenboek: In samenwerking met Isidoor Teir- linck VERDERE VIERING: Na de opening van de Alfons De Cock-jaar volgt nu in mei de opening van een Wandelpad Alfons De Cock in samen werking met VTB-VAB en op zondag 7 september de eigen lijke viering met onthulling van een borstbeeld en uitvoering van een huldekantate op tekst van A. Baeyens en muziek van C. Muylaert. L.H. BALLET VAN VLAANDEREN TE AALST Donderdag 23 januari te 20 uur in de zaal Okapi. Burchtstraat, Aalst. Programma: Concerto voor 8 Leading Astray Elegie Poëma El Sacriftcio Locatie Dienst Onderwijs-Kultuur, Kat- testraat 33, Aalst. Stedelijke centrale bibliotheek, Katte- straat 17, Aalst. Prijzen van de plaatsen: 40 F. voor volwassenen 20 F. voor de schoolgaande jeugd, de houders van een kultuurkaart en de personen van de derde leeftijd. GENE Zonda dringt is: zaterd januai 20 uur's Dr. L 21.02. WEE voor Bij a kunt op: Dr.A 18 en WAC aal: De a| 13.3C hoogi 51 F. Zatei janu: Dea| dreel Van DeJt Bury Boor BUR< Overl Delpl René 34 - wedr testri dient Dael doua nees raerc wedt - Ro ongt lestr cino derh VRUDAG 17 JANUARI Aalst 2a uur: in Pan. Wellekensstraat 45, Jazz-avoncL 20 uur: in New Reform, Wellekensstraat 45, voordracht door Phi Mertens Konservator aan de Koninklijke Musea voor Schon Kunsten, over ?Wat is de taak van een museum voor modern kunst?»en «Welkezijnde mogelijkheden in België?» Moorsel 20 uur: in het K.L.J. heem, Kerkstraat 1voordracht en dia.s ove «Dwars door de Pyreneeën» door Hubert Yseboodt. Georgani seerd door het Davidsfonds. Hofstade 20 uur: in jeugdklub Pallieter, filmvertoning «Vampiers op he bal». Gijzegem 20 uur: in zaal Patronaat, filmvertoning «De Pestkloot» docr jeugdklub Jonie. Nog tot eind januari in Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 44 Tentoonstelling van schilderwerken en akwarellen, tekeningen, grafiek en multiples door Brusselmans, Dhaese, De Cocke, Rhaye. Bertrand. Monteyne. Van Hecke. Wyckaert, Van Lint, Rets, Quivron, Lecompte, Caille. Gentils, Debois, Lismonde, V ac Overstraeten. Pomodor. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 cr van 15 tot 19 uur. Zondagen van 10 tot 12.30. Nog tot 26 januari in het Stedelijk Museum «Oud Hospitaal», Oude Vismarkt, tentoonstelling «Flitsen van Kunst uit de USA er, Kanada». Open weekdagen van 14 tot 17 uur, zondagen van 10.3( uurenvan 14 tot 18uur. ZATERDAG 18JANUARI Aalst 20.30 uur: in C.S.V.. Wellekensstraat 45 optreden van «Lennart enGagleth» 20 uur: in 't Apostelken, Mijlbeek, vooropening tentoonstelling L. Callebaut. De tentoonstelling loopt tot 29 januari en is iedere dag geopend van 11 tot 21 uur. Op donderdag gesloten. Nog tot zondag 19 januari in Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35 tentoonstelling stripverhalen. Open van 10 tot 15 uur. Herdersem 19 uur: in het gemeentehuis tentoonstelling «Leefmilieu», 20.30 uur ZONDAG 19JANUARI Herdersem - 10 uur: in het gemeentehuis, tentoonstelling «Leefmilieu», tot 12 uuren van 15 tot 19uur. MAANDAG 20JANUARI Affligem 20 uur: in het Kultureel Centrum, voordracht «Wurgend Zandi door Peteren Maria Raymakers. Herdersem 11 uur: in het gemeentehuis, tentoonstelling «leefmilieu» tot 12 uuren van 18 tot 20 uur. WOENDAG 22 JANUARI /\aisi 20.30 uur: Wellekensstraat 45, opvoering van «Karei» door de teaterafdelingvan Pan. 20 uur: in Mikisklub 35. gesprek met Jacques Yerna en Jef Turf over «Progressieve Frontvorming». DONDERDAG 23JANUARI Aalst 20 uur: in zaal Okapi. Burchtstraat, opvoering van het Ballet van Vlaanderen. 20 uur: in dc filmzaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat ol Hoogstraat, vertoning van «Strovuur». Ingericht door K.F.L. stra; ech! kerk Ley: chel 59 i Her: 1 b Kok mek ber<

De Voorpost | 1975 | | pagina 12