dancing pigalle PRINS ANTOINE: 'K WIL HERBEGINNEN DE ZOETTERIKKEN WORDEN PLEZANTE BIEKES NAAR'! CIRKUS KARNAVAL «OVER DE DENDER» ZOEKT BIERPRINS EEN «OILJSTERSE PLOOT» MET DE SCHRAMOEILLEKRABBERS VAN SJIEPEEREKES EN ZEEPAARDEKENS OPEN DOEK VOOR EEN BOEK 24 - 17-1-75 - De Voorpost praaVwagej Prins karnaval is dood, leve prins karnaval. Voor Antoine Van Der Hey- den heeft het schone liedje, zoals dat met schone liedjes hoort te gaan, niet lang geduurd. Een heel klein jaartje maar. «Ik wil d'r onmiddelijk mee herbegin nen, als ik mag van vrouw lief». «Een beetje spijt,ja,als je maar eens nagaat welke kansen tot kontakten, welke straatr niet als hij zo even tjes terugblikt. Het is een straat als een andere, alleen wat specialer. Samen iets opbouwen staat hier cen traal en wringers krijgen op welke manier dan ook onge lijk. Dat is trouwens de sterkste van de man die mij moet opvolgen. Als Fran- gois het niet haalt is 't een ongelukje. De Koolstraat staat er achter». Dat hij, mits het hoogstnor- male goedkeuringsknikje van vrouwlief, die hele grootste ervaring nog eens vna A tot Z wil overdoen schreven we hoger al. Als gladde Aalsterse vos pikt hij onmiddellijk in «Mjjn vrouw is meestal mee op toernee teweest, maar allé.... en bovendien moet de Prinsen- caemere leefbaar bijven. Dan zijn er nog de Kool- straaten mijn matchkes ar- bitreren». Zonder dan nog te spreken de karnavalgroep die Antoinefiguurlijken ook wel in de ware betekenis van die wending 'onder de vleugels heeft genomen'. Een klein wensje mag er vooreen prins die Aalst naar bestvermogen heeft verte genwoordigd (en daar,* zal dit tegenspreken, m geslaagd in ook) wel vai «Wie mij opvolgt»; or! Antoine een beetje spijts kend, «dat hij het beter do voor Aalst en onze kan val». Gemakkleijk taak wordt iets niet. (A. Heyvaert) ontmoetingen en belevenis sen ik heb mogen noteren. En zeggen dat ik die hele Aalsterse bedoening vroe ger zo ongeveer koudweg -over me hen liet gaan». Prins Antoine die vrij toeval lig in die aparte wereld van het karnavalgebeuren te recht kwam heeft mooie momenten mogen beleven tijdens zijn bewind. Alhoe wel, en hier pennen we opnieuw de prinselijke woorden neer «prins woden stukken vlotter en gemakke lijker uitde broekzak werd geschud dan het eigenlijk vertegenwoordigen van zo'n titel». Waar de beste en minder goeie mijmeringen dienen gezocht? Om in een adem op die twee vragen te ant woorden: het slechte ver geet je, kritiek is gemakke- l:'k. En dan de best herinne ringen. Mijn regentschap is natuurlijk nog niet helemaal teeinde maaropdit moment heb ik (zorgvuldig bijgehou den, rekenmaar) honderd en een bezoek afgelegd. Daar bij krijgen de oudjes die ik een attentie mocht bezorgen wel een zeer aparte plaats. ZOnder daarom die reuze- karnavaldagen een ogenblik te vergeten: de stoet om zomaar iets te noemen, een zondag met zon, volk en sukses. Allé; ik heb het allemaal met plezier gedaan en 't is enorm meegevallen. Een beetje spijt, natuurlijk». Antoine vergeet zijn Kool- De Schramoeillekrabbers wer den. om in de stijl van de omgeving te blijven, een beetje vertimmerd uit D'EIastieke Sjinsjippen. Naast de reeds genoemde lolbonk, Antoine, staat ex-bloemenfee Nicoe er Dit jaar is er dan toch een initiatief gepland om karnaval ook «over den Dender» te brengen en dit door basket- ploeg Suncharm in samenwerking met brouwerij Wiele- mans. De eerste grote Wielemans Vastelaovendfiesten» kunnen reeds bogen op een meer dan gevuld programma van zaterdag 8 februari tot en met maandag 10 februari. In zaal Black-Boys, Pierre Corneliskaai gaat zaterdag 8 februari vanaf 22 u de verkiezing door van de BIERPRINS. Wie de eerste prijs viseert, een bromfiets van 13.000 fr, en tussen de 18 en de 35 jaar is, lid van een sport- studenten- klub of karnavalgroep kan mits teoretische en praktische proeven de titel behalen. Kandidaturen dienen bij de Black-boys binnen te zijn voor 31 januari a.s. (jv) Een LP, meer dan veertig minuten vol Aalsterse karnaval in een rasecht Oiljsters, zijn we voortaan rijker. In de reeks «Hier spreekt men Oostends, Brugs, Gents... werd nu ook de plaat «Hier spreekt men Oiljsters» uitgegeven. Vorige dinsdag overhandigde de platenproducer een ek- semplaar aan de h. burgemeester en het schepenkollege, terwijl ook alle medewerkers tijdens de receptie op het stadhuis, alsook de pers er een aangeboden kregen. Eerder toevallig ontstond het opzet om Aalst in te schake len in deze platenreeks, de Aalsterse showavond eind augustus op de Hopmarkt was er de direkte aanleiding toe en eind oktober ging ter gelegenheid van de plaatopname het hele showgebeuren nog eens door in de Madelonzaal. Je hoeft al niet meer te raden wie er aan medewerkte. Naast, vanzelffsprekend, burgemeester De Bisschop, tal van karnavalgroepen die voor de nodige sfeer in de zaal zorgden, Keizer Karnaval Kamiel Sergant, de dekenij Koolstraat, De toneelgroep Hoger op, Prins Antoine, Lp boon, Prins Michel met een «boerenberremiesterlied» a la Yvan Heylen, dat niet van de poes is, de prinsencaemere met sketches en vanzelfsprekend het Corum Alostum Im periale met als solisten Nicole Schellinck en Frans Wau- ters. Het «Weir zen jonges van de Veirkemert» ontbreekt or zeker niet op. Een toemaatje, de prijs, amper 199 fr, is de plaat overwaard, (jv) Ze komen allemaal uit de omgeving van het polidebureel, zijn welgeteld 22 jaar 'onderons' en 9Zoeterikken' en, ochgottekes toch, hoe zouden ze kunnen leven zonder hun karnaval. Voorzitter Bernard Arijs die de jaren zonder karnaval niet meer weet te noemen zegt het voor al de anderen: «'t Zit in het bloed en krijgt dat er maar eens uit». Hoewel de groep van toen ze nog Onderons heette een respek- tabel aantal fameuse lolbeleve- nissen kan voorleggen zijn de huidige Zoeterikken nog relatief jong. Van hart uiteraard maar ook als gemotoriseerde deelne mer aan de stoet. Met de Far-West-Bar van twee jaar geleden en de Rio De Janeiro- uitbeelding die vorig jaar werd ineen geknutseld lonkten de mannen van de Sint Kamiel- straat Geraardsbergsestraat en St. Job-omgeving duidelijk maar roemruchte en kleurrijke uit spattingen uit vreemde karna- valsteden. Dit jaar zoeken de 30 zoete ventjes het met hun zoetekes wat dichter bij huis. Met zijn allen zijn ze druk in de weer om een reuze-bijenkorf te kreëren. Dat zij zelf voor zoetgevleugelde prikbeestjes gaan spelen lijdt wel geen twijfel. Toen we de groep aan het werk zagen viel het zo meteen op dat er heelwat jonge mensen aktief in het Zoeterikkenleven mee spelen. Voorzitter Arijs: «Als bestuursleden moet ik Etienne De Clercq. Rene De Troch en DolfCorthals vernoemen. Maar belangrijk is dat iedereen zijn zegsken heeft. Als je een groep wil bijeenhouden kan dat ge woon niet anders tegenwoordig. En misschien gelukkig maar dat Iz godgeklaagd. De Schramoeillekrabbers mogen voor ons part dan nog een pienieuwe karnavaltelg zijn, en dus uiteraard boordevol entoesiasme zitten, maar 't blijft godgeklaagd. Een ijverige burger op een zaterdagmorgen om zo'n onmenselijk uur naar de Fiberfleet lokken kan nu eenmaal geen fatsoenlijke manier van doen worden genoemd. En terwijl het getimmer - geplak in de loods -waar-alles-kan ons er attent op maakt dat we er beter hadden aan gedaan eerst eventjes de slaap uit de -reeds half open gerumoerde- ogen te wrijven staat een lekker frisse prins Antoine ons te woord. borg voor dat de 20-koppige groep veilig door de eerste karnavalsbattementen wordt geloodst.En een klein beetje mag iedereen gerust zijn: 't zijn er uit de omgeving van de Koolstraat. Om zomaar een greepje weg te gooien: Micmak- ker Éddy De Neef, allerzoetste meter Margriet Peters, André Mertens, Nadine Wils. Christiane Van Der Heyden (kandidate Bloemenfee '75?) Van een groep die pas in mei laatsleden werd uit de grond gestampt kan je niet zoveel vertellen en één ding moet je bij alle nieuwkomers dan nog tot in het haast vervelende oneindige herhalen: ze willen zich, als dat zou nodig zijn, tegen heug en meug. amuseren. Geen greintje geheimdoenerij voor wat het praalwagenontwerp betreft. Een beetje invloed van die vermaarde Prinsencaemere dachten we zo toen men ons uit het ijzeren geraamte een 'Kultureel cirkus met Jack in the box' voorteken de. Zoals ook de niet zo snuggere lezer (zijn er zo?) wel durft veronderstellen gaat het hier om een ajuinachtig cirkus. Wat ze niet weten is dat een reusachtige muzikale clown hierbij de hoofdrol speelt. Het zou geen heuse Aalsterse Schramoielle- krabberinitiatiefzijn als het niet allemaal tot in de puntjes zou worden uitgedokterdEen zweem geheimzinnigheid lokt Antoine uit als hij fluistert dat die kostumes iets aparts zouden moeten worden. Ais we even aan een andere kostuumaffaire den ken dan weten we dat het echt kan. Al moet het in enkele dagen of minder. Voorde rest een heel overbodige, maar welgemeende wens: dat die Koolstraat-en- omgeving snuisteraars het nog lang mogen volhouden. Roland Beeckman, voorzitter van dc Sjiepeerekes (wat dat beest is zullen we hier trachten duidelijk te maken, ongeduldige krabottekracheleir) noemen we voortaan alleen nog 'de Nep- meertunusbaaspeereken'. Om nu toch maar naar de regionen van verstaanbaarheid af te dalen: Dc Sjiepeerekes vormen een twintigkoppige leutebende die het, inflatie-lap-het-aan-je- laars, in dit gezegende en gepasseerde jaar 1974 hebben aangedurfd altegader voor kar- navalvereniging te gaan spelen. Om het kind nu helemaal bij zijn (of is Zjiepeereken vrouwelijk, lees dan HAAR) naam te noemen: we keren met rasse schreden en een kop die nog wat naar karnaval zweemt terug naar die maand april. Enkele frisse jongelingen komen met het ekstravagante idee voor de pinnen: laat ons een karnaval groep bouwen. In die Aalsterse Stede is er nog geen. Hoe ze aan 't NOESTE WEIK VEDROM EEN OITJGEBRAIDJ ARTIKEL OEVER 'D OILJSTERSE KARNAVALGROEPEN E. HERTECANTLAAN 9290 BERLARE Tel. 052-42.35.86 IEDERE ZATERDAG EN ZONDAG ORKEST de tijd voorbij is dat een enkeling het allemaal voor het zeggen had». Wc mogen dus nog een beetje gerust zijn, de opvolging is bij de Zoeterikken verzekerd. Aan een oude rat in het vak. iemand van de groep, vlugjes nog even gevraagd of hij ons geen wens kon verkopen voor Aalst-karnaval. Het bleek niet met een enkel woordje gezegd te kunnen worden en we zijn verplicht de raadgevingen van een oudgediende samen te vatten. -Wij trachten, net als gelijk welke groep, het beste te Idereen weet dat er in voorbereiding enorm veel tijd en geld kruipt. Hoewel beloning eigenlijk onszelf cadeau doen zou er eens serieus mogen worden aan prijzen die evenredigheid zijn met gepresteerde. Tenslotte hier toch naam en faam Aalst op het spel. Verder heel klein algemeen wensje: onze, nieuwe prins het mag flikken als Antoine*. die waterachtige naam geraak ten? Iedereen had zo zijn eigen voorstelletje en als het leuke Zeepaardeken uiteindelijk de prijs in de wacht sleepte dan heet dat te zijn omdat als absolute voorwaarde werd gesteld dat de naam van de pasgeboren tijdens de eerste karnavalpassen diende te worden uitgebeeld. Meteen weten we bijzonder stellig dat de praalwagen en wat daar bij hoort in het geheel niks heeft te maken met Zjiepeerekes. Rusti ge toeschouwers moeten dus niet zitten wachten op wat voor zeemeerminnen, Neptunusafge- zanten of dergelijke waterkie kens meer. Serieus en zonder zwansen, als je die doucheach tige uitbeelding van de Zjie- peerekens wil zien dan moet je maar komen kijken. Het geheel van hun uitbeelding speelt zich willens nillens een stuk onder water af en de gebruikelijke prikjes on der de zeespiegel fantaseerj er zelf maar bij. Om nu nog iets over de groep zelf te vertellen: hoewel de leden ervan zo'n beetje verspreid zitten over deze hachelijke stad huizen de meesten onder hen toch in de omgeving van een toeristenhalt; met zijn allen stomen ze hun wagen klaar aan de Sint-Anna- laan en zonder uitzondering staan ze achter, voor en naast hun kompagnon Danny Meert wanneer die straks in de arena van dc prinsenverkiezing treedt. Voor het overige zal deze beginnende groep het wel rooi en. Daar staan Roland Beeck man, Gilbert Marcoen, Margot De Waegeneer, Danny Meert en Willem De Troch borg voor. Onder de leuze 'Ve< 1 plezier en als we onze centen zo'n beetje terug hebben zijn we kontent'. Verder maar hopen 'dat we niet vóór of achter een muziekve reniging moeten opstappen, al klinken die deuntjes nu nog zo aardig, dat het weer mag meevallen en dat het nog jaaaaaren mogen beleven'. WATER Zwemmen is een beetje bijna heilig zijn, schreef Paul Snoek. Dit overweldigend gevoel van bevrijding uit een maatschap pij vol sleur en pietleuterigheid heeft de ik-figuur uit Jan Veulemans' Water (uitg. De Clauwaert. Leuven) ertoe ge dreven zich als een overmoe dige zwemmer honderden meters ver in een meer te wagen. Uit de beschrijving blijkt duidelijk dat het de Laacher See is. gelegen aan de voet van een groene Helling warop de benediktijnermon- niken van Affligem in de middeleeuwen de gele abdij van Maria Laach hebben gebouwd.Aanvankelijk is dit waagstuk een wérkelijke be vrijding. Speels en ontspannen als zijn zwemwijze is, herinnert hij zich de blijde dagen van zijn jeugd, zijn zonnige verlovings tijd met zijn vrouw Hella, de vlotheid waarmee hij in zijn werkkring de onvermijdelijke spanningen naast zich legt. Hij vond het water net koel genoeg. En ongelooflijk blauw. Blauwer dan dc vele waters die hij ooit onder de armen had gehad. Een brede plas hemel. Ik ben een kikker, dacht hij. Een denkende kikker ben ik. Een dromende kikker. Alleen water kon je doen vergeten dat je vol lauw bloed stak. Maar gelijktijdig met de onge merkt in zijn lichaam naar binnen sluipende vermoeid heid. keert de bezinning terug, het schuldgevoel, de onmoge lijkheid te heersen boven een maatschappij van mensen, het voor hem - die zich ooit een monnikspij gedroomd had - ontmoedigende bezoek aan de abdij, de herinnering aan het drukke tenten- en strand- toerisme en de oorlogsverhalen van de baas van het klein hotel waar hij met Hella verblijft. Hij zwom niet terug naar het riet. waarachter Hella wachtte. In de richting van de abdij zwom hij, dc afstand leek korter dan naar de tenten. In kuiten en armen werd hij de vermoeienis gewaar. Het meest verwon derde hem wat er mijn zijn ogen voorviel. Het water leek niet meer blauw, het werd donkergroen, hij begreep hel niet. De herinneringen aan zijn ongelukkige vader, de abdij, zijn liefdeloos optreden tegen over zijn eigen kinderen, zijn misschien onrechtvaardig oor deel over sommige kollega'sl dat alles verergert zijn angst, De kleur van het water is niet langer blauw, zelfs niet meer groen, het is bruine modder die welgelijk om het dichttrekt. Hij weet dat hij slechts door zelfbeheersing en uiterst zui nig gebruik van zijn krachten de over kan bereiken. Eén ding moet hij nu doen, aan iets anders dan water denken, aan gisteren of aan straks, aan hel hotelletje van vanavond. Hij zoekt de abdij, dc gele torens tegen de hemel. Het geluid van de klokken zoekt hij, maar hij vernam alleen zijn hijgende adem en een ver mengsel van onwezenlijke stemmen. Even poogde hij zich in te beelden dat hij een kikker was, maar het leek nu een kwellende gedachte. Maar niet kon op dat ogenblik nog baten. De doodsangst is ingetreden, de euforie vóór hel fatale ogenblik. Hij schreeuwt om Hella en om zijn kinderen. Dan neemt het meer hem rustig tot zich. vlak bij het riet. Alsof het een kikker tot zich nam. Frans-Jos VERDOODT

De Voorpost | 1975 | | pagina 24