1 D E G H I l M 0 P Q R S T U i V Z ill at\n ff HET WATERRIJK LAND TUSSEN AALST EN DENDERMONDE WATERVERONTREINIGING DEEL 2: mm i K 2F-ir~-ï; ür 4 - 17-1-75 - De Voorpost Na de binnenscheepvaart onder ogenschouw te hebben genomen, hebben we ons deze maal ietwat meer verdiept in de biologische waterwereld; de toestand van de verontreiniging. Vooral willen we U ervan in kennis stellen dat België het tweede land was dat een wet uitvaardigde ter bescherming van het oppervlakte water. WET VAN 11 MAART 1950 Voornoemde wet ter bescherming van het oppervlaktewater heeft ge faald over de ganse lijn. Een falen dat te wijten was aan twee soorten fouten. Enerzijds de principiële en anderzijds de uitvoeringsfouten. Wat de eerste soort betreft werd in de wet bepaald dat de zuivering per industrie diende te gebeuren. Er werd onderscheid gemaakt tus sen industrieel en gemeentelijk af valwater Het water van de fabrie ken moest gezuiverd worden, de gemeente werd niet verplicht en kon naar willekeur lozingen uitvoe ren De discussie kon beginnen. Anderzijds de uitvoeringsfouten. Wat het industrieel afvalwater aangaat werden slechts zes indus tries vernoemd waan/oor normen werden opgesteld. Het waren: sui kerfabrieken, staalnijverheid, zui velindustrie, papier-, karton- en papierpapfabrieken, beitserijen en conservenf abri eken Verder werd in de wet van 11 maart voorzien dat de gemeenten of groe pen van gemeenten 80% staats steun en 5 6 steun van de provincie zouden verkrijgen bij het oprichten van een zuiveringssta tion. Het merendeel der gemeen ten werkte echter te eenzijdig met gevolg dat er veel te weinig zuiver ingsstations werden gebouwd. Gevolg van de talrijke fouten: een nieuwe wet (26 maart 71). Hierin werd de oprichting voorzien van drie maatschappijen met een be voegdheid van respectievelijk het Maasbekken, het Scheldebekken en het bekken IJzer en kust. Deze maatschappijen vormden een eenheid op zichzelf en hielden toe zicht op het gemeentelijk en het industrièel afvalwater. Er werd tus sen beiden immers geen onder scheid meer gemaakt.Tegen 1 mei 1979 zouden alle lozingen moeten onderworpen zijn en zullen de boe ten voor de overtreders waden ver hoogd. Afwachten is ons parool! HET VUILSTE LAND TER WERELD Ondanks de wetgevingen inzake milieuverontreinigingen moeten we tot onze scha en schande be kennen dat België het vuilste land ter wereld is. Geen enkele ernstige poging wordt gedaan om de vervui ling te voorkomen. In tegenstelling met het buitenland waar overtre ders streng worden gestraft. Bij parlementaire vragen krijgt men vaak als antwoord dat men enkel controleert maar over geen ver dere gegevens beschikt. Een van de redenen is dat in België teveel ministers hun zegje moeten doen. De taken zijn te zeer verdeeld. Het zou beter zijn een Ministerie van Leefmilieu op te richten. Op die wijze zou een einde kunnen ge maakt worden aan de verdeeld heid. Een andere oorzaak is dat de belangen van de industrie prime ren op die van de volksgezond heid. Buitenlandse bedrijven wor den aangetrokken Gevaarlijke bedrijven krijgen een vestigings vergunning. Bedrijven die in het buitenland geweigerd worden vin den in België ongetwijfeld wel een plaatsje. Denken we maar aan Progril! Een laatste belangrijke oorzaak is dat de gemeen ten hun rioolwater ongezuiverd in de openbare waterlopen kunnen lozen. Deze (vaak onverantwoor de) lozingen hebben gevaarlijke gevolgen: verstoring van het zuur- stofevenwicht, thermische en ra- dioaktieve verontreiniging, be smettingsgevaar en ziektekiemen, overvoeding van het oppervlakte water. DRIE CATEGORIEËN WATERLOPEN DoorhetK.B van29.12 53 werden de waterlopen ingedeeld in drie ca- tegoriën. Een eerste bestemd om op elk ogenblik tot drinkwater om gevormd te kunnen worden, een tweede bestemd voor visvangst. Maakt U voor uzelf uit welke groep U aanklampt. Dat is immers een persoonlijke visie waarover wij ons niet uitspreken kunnen in uw naam. zomerperiode. Neem dan zelf een kijkje aande sassen opde plaatsen waar de fabrieken de industriële afvalstoffen lozen. Een aroma voor fijnproevers! Deze situatie vinden we ook el ders. De wallen in de omgeving velzuur), chloor en zwavel, aange troffen. De PH van 4 zegt genoeg. Bij de andere onderzochte beken is de toestand ongeveer hetzelfde. De resterende waters waren een zijarm van de Vondelbeek te Baas rode - Lebbeke, een gracht te veeteelt en landbouw, een derde bestemd voor industrie. Nochtans moet het oppervlaktewater steeds aan bepaalde normen blijven vol doen. I n ons land voldoen enkel volgende rivieren aan de vastgestelde nor men: Semois, Lesse, Ourthe, Am- bleve en een stukje van de Maas Al de andere overschrijden de normen Onmiddellijk valt op dat op hierbovengenoemde nvieren geen scheepvaart bestaat, dat ze in, streken liggen waar de natuur nog niet is overwonnen door de indus trie. Al de andere Belgische rivie ren zijn als het ware openbare rio len geworden. Het zelfreinigend vermogen van de waterlopen is onbestaande. De enige oplossing is zuiveringssta tions die het zelfreinigend vermo gen moeten vervangen. Dit zelf reinigend vermogen is afhankelijk van het debiet en de stroomsnel heid. Wanneer het verdwenen is spreekt men van «dode rivieren». WIE MOET BETALEN? Zuiveringsstations! Allemaal goed en wel maar wie moet dat betalen? Er bestaan hierin drie standpunten, aldus het werk van K. Poma «Knoeien met ons Leefmilieu» Een eerste strekking gaat uit van het standpunt dat de natuur een recht is voor de mens. De mensen hebben recht op zuivere lucht, op zuiver water, op ongeschonden na tuurelementen. Dus, zeggen de aanhangers van deze strekking, degene die verontreinigt moet be talen. Een tweede standpunt gaat ervan uit dat het water, lucht en natuur ten goede komt aan de gemeen schap, Dus is het normaal dat de gemeenschap betaalt Hij aan wie het ten goede komt is het derde standpunt Het water is er voor iedereen. Men moet het nemen zoals het is Wil men het anders, met andere woorden, wil men zui ver water, dan moet degene die dat wil de kosten betalen Tot daar de drie standpunten. Het sas ta Dendermonde DENDER: EEN OPENBARE RI OOL Statistieken wijzen uit dat de water lopen in onze streek Dender tussen Aalst en Dendermonde, Schelde, Durmetot de meest bevuilde in België behoren. De Dender stroomafwaarts van Aalst is niet zo vui I omdat het zuiverings station van Geraardsbergen hier nog invloed heeft. Deze waterlo pen behoren allen tot de categorie bestemd voor industriële doelein den. Geen enkele beek, sloot of gracht in de streek bevat nog drinkbaar water, zelfs niet voor vee Eigenlijk zou het Denderbekken er nog tamelijk goed voor staan in vergelijking met andere rivieren in het land. We zijn de toestand even van naderbij gaan bekijken. We hebben een blik geslagen in som mige grote beken en sloten on dermeer de Meerbeek (Gijzegem-Mespelare), Bandsloot (Oudegem-Denderbelle), Dam- beek (Berlare), Vondelbeek (Leb beke) enkele beken en grachten i n het broek van Grembergen en Moerzeke, te Wieze en Hofstade. De namen van de hiervoor ge noemde beken hebben we ver kregen door informatie van inwo ners van de respectievelijke ge meenten. In geval een naam niet zou overeenstemmen met de au thentieke benaming willen we ons hiervoor verontschuldigen. Ook wij zijn tot de slotsom gekomen dat bijna alle beken stinkende riolen zijn. Voor liefhebbers van antikwi- teiten en oude spullen of ijzerwa ren raden we een vispartijtje in de beken van de streek aan. Meestal pekzwart water waarin alle moge lijke voorwerpen drijven variërend van afgedragen kledingsstukken tot defekte kinderwagens. Deze voorwerpen komen er ongetwijfeld niet vanzelf in. Sluikstorters be staan in overvloed Gedurende twee dagen hebben we tijdens de vroege avonduren een inspectie tochtje gehouden langs de boa den van de Dender in Dender monde en meer bepaald tussen Sas en monding Op een tijds spanne van een kleine twee uur zagen we er met minder dan zeven aan het werk Met een emmertje gauw de straat over of met een emmertje langs een achterpoortje buiten. De polutie was weer enkele beetjes rijker. Misschien kost een vuilnisbak een beetje veel? Sluik storters zetten dagelijks deze schandalige toestanden verder. Ongestraft! We weten ook wel dat de verontreiniging van het Den- derwater niet uitsluitend bij hen ligt. Ze zijn slechts in minieme mate verantwoordelijk hiervoor Maar het argument «Het is toch al vuil, er drijft toch al van alles in» gaat ons inziens toch niet op DE DENDER-MOORDENAARS Reeds vanaf de bron wordt de Dender bezoedeld. De westelijke Dender krijgt de afvalwaters te slikken van suikerfabrieken en ver verijen. De oostelijke neemt het ri- oolslijk mee van Leuze, Beloeil en Ath Het grote part komt echter te recht m de gekanaliseerde Dender: de Bellebeek die het rioolwater van Ternat afvoert, afval van leerlooi erijen, brouwerijen, kartonfabrie ken. noolwater van de stad Les sen, de tientallen sluikstorters en- zomeer. Dat alles samen verandert de Dender in een openbare stinkende riolering. Tijdens de winterperiode gaat het nog. De grotere hoeveel heid water, de snellere stroming zorgen ervoor dat men nog zonder neusknijper een wandeling kan maken langs de boorden van de Dender. Maar wee U wanneer de wandeling gemaakt wordt in de van het Dendermondse stadspark bijvoorbeeld. Als U in de omgeving komt moet U vanop de stenen brug achter de Brusselse poort eens een blik rechts werpen. Of we hier nog van water kunnen spreken durven we in vraag te stellen. DE TOESTAND IN DE STREEK We dachten dat het wellicht inte ressant zou zijn de toestand van de verontreiniging even verder te be naderen dan louter visueel. Daarom hebben we van verschil lende beken en grachten tussen Aalst en Dendermonde een staal genomen-en deze doorgespeeld aan enkele mensen die zich intens bezighouden met laboratoium- werk Niet om deze tot in de details te laten ontleden. Enkel om een algemeen beeld te krijgen van wat zich zoal in het water bevindt en hoe de toestand in feite is. Laten we dc uitslag even bondig bekij ken BAASRODE (VLASSENBROEK) De naam van de sloot kon ons niet worden meegedeeld. Ter situering: hij bevindt zich te Vlassenbroek, in de omgeving van een kruisbeeld aan een kruispunt van twee aar dewegen (vóór Huize Geertrui rechtsaf tot aan het kruispunt) De PH van deze sloot bedroeg 6 Ter aanvulling kunnen we aanstippen dat 7 gelijk staat met neutraal, min der dan zeven betekent zuur Hoe groter de zuurtegraad hoe kleiner dePH. In deze sloot werden weinig sporen van stikstof aangetroffen doch wel sporen, en zelfs vrij veel, van kunstmeststoffen. Positief was echter dat er nog sporen van water leven werden in aangetroffen. Bij de meeste was dit niet het geval LOPENDE BEEK (OUDEGEM) In deze beek, met een PH gelijk aan 6, werden veel detergenten aangetroffen evenals verfstoffen en plastiekstoffen. Ondanks de tamelijke helderheid van het water is dit een van de meest bevuilde beken welke we onderzochten. DENDER Van de Dender werden twee stalen genomen: een eerste even buiten het Centrum van Aalst, richting Dendermonde, een tweede te Dendermonde zelf in de omgeving van het Scoutsplein. Overal wer den stikstofhoudende verbindin gen aangetroffen en de PH be droeg respektievelijk 5 te Aalst en 6 te Dendermonde. Veel sporen van benzinedampen op de opper vlakten van het water Iets wat ook op de meeste beken werd aange troffen. Tevens veel sporen van organische industrie, detergenten, verfstoffen en plastiekindustrie. De verontreiniging te Aalst was iets groter dan te Dendermonde. De labomensen maakten er ons ver der op attent dat de vervuiling nog tamelijk klein was uit oorzaak dat de stalen werden genomen op een tijdstip dat er veel water aanwezig was en de stroomsnelheid naar de grote kant. BERLARE BROEK Dit is de enige plaats waar er spo ren van microscopische waterplan tjes werden aangetroffen en zelfs een waterdiertje. De PH is 6. Te vens werden er sporen aangetrof fen van lozingen afkomstig van de landbouw (N2 - P2 - K) MAAISLOOT (DENDERMONDE) Hier is de toestand bijna drama tisch, Misschien heeft de omgeving van het Dendermondse stort er iets mee te maken? In elk geval, in het water werd een enorme massa or ganische afval aangetroffen die hoogstwaarschijnlijk afkomstig is van verf- en kleurstoffen Verder werden massa's HC1 en S02 (vermoedelijk afkomstig van zwa- /Vv HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS EN.ADRESSEN LTERD/ ksumv ro 18. 052-21.11.28 rosong 053-70.02.93 Wieze en een tussen Baardegem en Moorsel. Overal stoffen, doch niet in grote mate, van landbouw- produkten en kunstmeststoffen en een beetje stikstofhoudende ver bindingen, Tot slot de PH Deze bedroegen respectievelijk 6,7 en 7. BESLUITEN Daar stalen werden genomen van beken verspreid door gans de streek en vermits allen toch in Dender of Schelde uitmonden kan de gedane steekproef wel enigs zins als representatief wat de toe stand van de verontreiniging betreft gezien worden. En uit de conclu sies van de gedane ontledingen kunnen we enkele algemene vast stellingen maken Neutrale waters zijn bijzonder schaars gewaden. Het merendeel heeft een zuurte graad en is dus voor mens noch dia drinkbaar De verontreiniging is doorgedrongen tot de kleinste grachten en sloten Enkel de water lopen in gebieden die noch min of meer ongerept zijn bieden nog kans tot leven voor waterplantjes en dito diertjes. De meest voorkomende veron- treinigingsstoffen zijn kunstmest stoffen, verfstoffen en benzine dampen. Deze verfstoffen en plas tische detergentia komen waar schijnlijk van cement-, papier- en verfindustrie. VERVUILING VAN DE SCHELDE Ook de polutie van de machtige Vlaamse stroom begint reeds vrij vroeg na de bron. De voanaamste vervuilers, in volgade van bron tot monding zijn: Metaalindustrie, mijnbouw en Chemische Nijverheid uit het Hen- nebekken (Frankrijk) en Borinage De nijverheidskern rond de grote Spiere en de Kleine Spiere. De in vloed van deze bijrivier is merkbaar tot in Dendermonde Molenbeek en Rosné die het riool water van Ronse aanbrengen en het industriële afvalwater van die streek. De Mercke. De Leie, voornamelijk doa het ro ten van het vlas. Riolen van de Gentse agglomera tie. De Dender(zie hiervoor) Rupel met de fabrieken uit het Wil- lebroekse Durme het Scijn BESLUIT De steeds grotere vervuiling van het oppervlaktewater schaadt de belangen van heel wat groepen mensen Die van de landbouwers en de veekwekers die nergens nog drinkbaar water voor de dieren vin den. die van de vissers die in de rivieren geen vis zullen aantreffen, die van de waterleidingsbedrijven, die van het toerisme (Wie wandelt er graag naast een openbare riool) die van de industrie zelf. Doa de grotae stroming is het met de schelde nog redelijk gesteld maar de verpestende reuk van Dender is vooral tijdens de zomer ondraaglijk. De enige afdoende op lossing is de bouw van een zuiver ingsstation in de streek En wellicht een scherper toezicht op de lozin gen van industrieën en gemeente; lijke riolen. Maar ook op de aktivi- teit van de sluikstorters, ledereen heeft recht op zuiver water, zuivere lucht en een brok natuurschoon. Dat dit zomaar vernietigd wadt door talrijke milieuverontreinigers is onverantwoord. Afwachten of de wet ter bescherming van het op pervlaktewater de doelstellingen zal nagekomen zijn tegen de ge projecteerde datum van 1 mei 1979. (vervolgt) MARC DE DECKER Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit. En wat een prijs Huis Adi, Dorp 41, Grembergen leeckman De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras- sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. i Bergemeersenstraat 18. Aalst. lomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en A handelaars Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel-I endermonöse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderncht door gespeöalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, |y Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 Binnenhuisdekoratie. O.L -Vrouwstraat 33, Lebbeke De totaalzaak voor het interieur. esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- erman 052-21.38.16 Michem Tapison. nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16. St- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen, vnjetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke I o-Sport Alles, maar dan ook al kledij en camping Statiestraat 21, Lebbeke. - Kroostrijke Gezinszegels. 052-21.17.59 s van sportartikelen, alsook sport- om, leen gerust 053-21.60.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe, Hoogstraat 77, Haaltert. attoflex 052-21.11 .TT de bedvering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek. Meubelen E, De Petter Kon. Albertstraat 14, Slnt-Gillis-Dendermonde. eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3, AALST vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden. Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Michem. Potiaulaan 11, Dendermonde. D.1: 30 Te 02 Yi rcf, ou van eac 11 louter vader Day I ,toi,b en 21 .35 ugdza .00 Ni n de v •D.2: ,45 Pó 55 I 1 luwe Kokk g nas sneer' luws indpu log 2 B: :30 V S 12 0 euws (F 15 ,00 .15 ao Ar ento arque sier itenne 15 Le .45 v .05 S euws Ubllciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat doa Groep De Cuyper in een een voudig begnp wadt omgezet. Raadpleeg haar specia listen. uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woadjes volledig te maken quis, quid, quo, quando, quomodo enz: wie, wat, waar. wanneer en hoe? Het antwoad op die vragen in verband met uw advertenties wadt U gegeven door Groep De Cuyper oelsie Kleding 052-21.16.11 alons 053-21.42.81 meubels en alle binnenhuisversieringen Galerie De Key- zer. ENSOR. Rechtstreekse waar uit verschillende landen. Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8, Aalst ekenen 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten Laat u werpen doa de layout-lui van Groep De Cuyper. Een t€ foontje en het komt voa mekaar. zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein. Een overgrote keus vindt U "in de boek- en papierhandel P. Van Geertruyen-De Ridder. Dijkstraat 5, Dendermonde Ook alle planafdrukken. an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzagd In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel ova een oerprecieze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert .25 h imedi 3UWS zines uree is 15 idi es 50 h 20 G. 19.4 00 euret ilditz 23.1 .2 00 C 35 gby au di mal ïit urn s et c M fe luws tigre tion .35 N y n 052-21.40.60 een tovertamule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- f meproblemen. Bel even naar Groep De Cuypa vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman. Gentsestraat 4-6, Aalst. Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd Prijzen vanaf 4,900 F tot 150.000 F. Alle modellen uil voorraad leverbaar oveel anderen 052-21.40.60 deden het reeds vóór U. Laat uw publiciteit in mekaar j boksen door vaklui, mensen die er volop inzitten. Bel Groep De Cuyper. U krijgt zo iemand aan de lijn

De Voorpost | 1975 | | pagina 4