KOO-VOORZITTER PIET ROUSSEAU: «BELOFTE NIEUW ZIEKENHUIS GEEFT ZURE OPRISPINGEN» CENTRUM VOOR MIDDENSTAND EN NIJVERHEID IN NIEUW GEBOUWENKOMPLEKS OPENBARE WERKEN: ALGEMEEN SOCIAAL NUT VOOR ALLES HOGE HUREN EN HUISVESTINGSNOOD DOET AALSTERS BEVOLKINGSCIJFER VERDER DALEN BEGROTING MET GEMENGDE GEVOELENS ONTHAALD BACKVIS OPNIEUW VOOR RECHTER De Voorpost - 31-1-75 - 11 Voorzitter Piet Rousseau en met hen de hele kommissie van de Openbare Onderstand te Aalst is allerminst gelukkig met de situatie waarin de plannen voor de bouw van een nieuw ziekenhuis verzeild is. De heer Rousseau tijdens de nieuwjaarsontvangst: «Een nieuw ziekenhuis werd ons reeds zo lang en zo dikwijls beloofd, dat het bij mij leidt tot onaangename oprispin gen». De beloften voor een nieuw ziekenhuis dat zou inge plant worden in de omge ving van de Siesegemlaan dateren van voor tien jaar. In 1968 bevestigde de toe nmalige minister van Volksgezondheid dat een nieuw ziekenhuis een drin gende noodzaak was. Tal van invloeden en personen zijn er toch in geslaagd, al dus voorzitter Rousseau, de realisatie van dit opzet steeds maar te verdagen. We zijn straks in 1975 nog bijna even ver als in 1968. De besprekingen rond het gewestplan speelden het nieuw ziekenhuis duidelijk parten. In het ontwerp van gewestplan werd effektief rekening gehouden met deze inplanting en nu blijkt dat bij de konsultaties voor de definitieve vastlegging van de gewestplannen er plots voor het nieuw zie kenhuis geen plaats meer is. Een bankinstelling diende evenwel helemaal niet zolang aan de klaag muur te staan om in de zelfde groenzone, reeds aan de realisatie van een kompleks toe te zijn Quasi tien miljoen werd reeds voor werken en aller lei onkosten uitgegeven. Zo alles nutteloos zou zijn ge weest, wie gaat dan de ge meenschap schadeloos stellen voor deze gelden? REALISATIES De Kommissie van Open bare Onderstand heeft zich afgelopen jaar bijzonder bekommerd om de verdere uitbouw van het bestaande ziekenhuis. De radiologie werd vernieuwd en de in dienststelling van de isoto- penafdeling wordt eerst daags verwacht. De dieet- keuken kreeg gestalte en Vorige vrijdag mocht direkteur L. Van Dorpe van het Aalsters Centrum voor Middenstand en Nijverheid tal van personali teiten naast volksvertegenwoordiger Willems, burgemeester De Bisschop, schepenen E. Bogaert, J. De Neve en B. Ringoir verwelkomen, in de nieuwe bureau s van het Algemeen Mid- denstandsverbond aan het Keizerlijk Plein, 4. Direkteur L. Van Dorpe. (Ib) In zijn toespraak schetste di rekteur Luc Van Dorpe de groei van het Algemeen Midden- standsverbond dat met zijn diensten in april 1867 VST- huisde van de Lange Zout- straat naar een oud herenhuis op het Keizerlijk Plein tot de bouw van het nieuwe centrum. Waar vroeger tien personeels leden in dienst waren, verzor gen nu liefst 46 bedienden de service. Deze groei, aldus spreker, is te danken aan de samenbundeling van talrijke krachten en inzonderheid van de groep Securex samen met de beheerraad van het Alge meen Middenstandsverbond, de besturen van de plaatselijke afdelingen, de samenwer kende beroeps- en bedrijf s- groeperingen, de beheerraden van deze organismen, het Oostvlaams Beroepskrediet en CEMOV. Ds "roe^ Securex in het bij zonder droeg er in het verleden reeds zorg voor dat de decen tralisatie der diensten een reali teit werd. VOLWAARDIGE DIENSTVERLENING Alle behoeften en noden van de ondernemingen worden via het nieuwe Centrum onder vangen. Er is de dienst vesti gingswet, vergunningen en handelsregister, de dienst be- drijfsadvies, het sociaal sekre- tariaat, het kinderbijslagfonds, de sociale verzekeringskas In tegrity, de interbedrijfsgenees- aanwezigheidslijsten voor het werkliedenpersoneel gaf goede resultaten, zodat dit helemaal geen hinder gaf voor de diensten. J. VELGHE nieuwe gebouwen voor de opname-dienst werden in- gebruik genomen. Het rustoord St.-Lieven kreeg niet alleen een volle dige opknapbeurt en dit na 25 jaar doch kreeg er tevens een prettige ruime eet-, zit- en ontspannings zaal bij. De werken werden uitgevoerd door het perso neel van de Technische Dienst. Toekomstplannen voor '75 te over: een volwaardige prematurenafdeling ligt in het verschiet want de minis teriële betoelaging is reeds binnen. Voor het personeel werden twee projekten gep land: centrale werkhuizen en een centrale kleed plaats. De afschaffing op vraag van het gemeenschappelijk vakbondsfront, van de kundige dienst, de dienst ge waarborgd loon, het rekencen trum der Psycho-technische dienst, het publiciteitsagent schap, de dienst boekhouding en BTW, de fiskale dienst, de mutualiteit Gezinszorg, de so ciale dienst, het algemeen leersekretariaat voor beroep sopleiding en ten slotte de diensten voor Beroeps- en ambachtskrediet. Daarnaast zijn er nog de periodieke on derzoeken van de medische adviseur en arbeidsgeneeshe- ren. Een kursus «hulpverlener in de bedrijven» wordt eerst daags in de nieuwe gebouwen georganizeerd. De h. G. Charlent, direkteur generaal van de groep Secu rex schetste de aard van de groep en wees er op dat een dergelijk gebouwenkompleks slechts kon ontstaan dank zij de jarenlange spaarzame be drijvigheid van de groep. Als voorzitter van het Alge meen Middenstandsverbond wees de h. R. Dierickx op de betrachting van het verbond naar verdere perfektie en ver- uoiSnfig. Burgemeester De Bisschop kwam de eer toe het gebouw officieel voor open te verklaren, nadat hij er op gewezen had dat de middenstandsorganiza- ties eindelijk naast de arbei dersverenigingen ook over een degelijk uitgerust kompleks kunnen beschikken en dit op de «Kastanje Vesten». Deze solidaire uiting van de midden standswerking kan alleen de relatie stad - middenstand ten goede komen. J. VELGHE De vrij benarde finantiële toe stand waarin Aalst zich bevindt heeft uiteraard ook zijn weerslag op de openbare werken die in de loop van dit jaar zullen uitge voerd worde. Alles samen ge nomen wordt er toch wel met aardig wat miljoentjes gegooid, zijn het dan om- en voorzichti ger. Schepen De Neve stelde daarenboven: «Hoe groot de in vesteringen ook zijn voor wat mijn afdeling betreft, het gaat hier om het algemeen en sociale nut». In de toelichting die de schepen bij zijn beleidsvisie voor dit jaar gaf komen duidelijk drie hoofdtrekken naar voren. Om te gebinnen is er de hoop dat de nieuwe visies die men op het gemeenschapsleven heeft verworven zo snel mogelijk kunnen uitgevoerd worden. Maar gezien de stadskas worden projek ten als polyvalente zalen, stads- kemhernieuwing en historische verantwoording via gebouwen en dgl.) toch wel even rustig in beraad gehouden. Gevolg gevend aan de instrukties welke door het Ministerie van Bin nenlandse zaken werden verstrekt zullen dit jaar enkel en alleen plan nen worden uitgevoerd waarvan het voorontwerp reeds vroeger was goedgekeurd. Hierop verder- broderend wordt dan nog voorrang verleend aan dossiers die bijdra gen tot het verbeteren van ons leefmilieu. Zo bijvoorbeeld zullen paketten van de Zwarte Hoekbrug en het tweede zwembad worden verdrongen door aankoop van Os- broek en Domein Schelfhout, het verkeersvrij maken van de markt althans gedeeltelijk) en het herstel len van de voetpaden. Cijfers:Tegen de studie en aanleg van wegen wordt dit jaar 60 miljoen gegooid. Tien miljoen meent men nodig te hebben voor aanwervin gen. Het verbeteren van be staande parkeerterreinen plus het aanleggen van deparking oud slachthuis slorpt 3,7 miljoen op. Het verder afwerken van het ver lichtingsplan dat men nauw wil verbinden met de aanleg van stra ten kreeg 5 miljoen toebedeeld. Parken, plantsoenen en speel pleinen worden in 75 ekstra ver wend. Voor aanleg en studie werd 12 miljoen uitgetrokken terwijl nog eens 27 miljoen werd ingeschre ven voor de aanwerving van de binnengronden aan de Biekorf- straat en St. Jobstraat plus die van de domeinen Schelfhout, Osbroek en Bergemeersen. Herstelling en inrichting van ge bouwen van de algemene admini stratie (burelen stadhuis, stedelijke werkhuizen, brandweer, slachthuis en kinderkrib) gaat ruim dertig mil joen kosten. Bij de ramingen voor onderwijsbehuizing (voor een to taal van 15 miljoen frank) gaat de geplande aankoop van 'Sulbb' voor het kunstonderwijs met het leeuwenaandeel der centen strij ken. In het sportdomein werd voor de hallen aan de Rozendreef, de Affligemdreef en de Osbroek ruim 5 miljoen voorzien terwijl, op histo risch vlak dan, de restauratie van het Belfort, de kapel van het Oud Gasthuis en de tussenkomst bij de restauratie van het Oudste huis van Aalst samen 7 miljoen kosten. Voor de huisvuilbehandeling in Aalst heeft geen 46.000 inwoners meer. In 1974 daalde het bevolkingscij fer met 376 eenheden, zo dat Aalst eind '74, 45.863 inwoners telde. Het geboortecijfer bleef nochtans status quo: 555 voor 1973, 556 voor 1974. Het aantal overlijdens steeg ook niet verontrus tend, van 503 naar 549. Het uitwijkingscijfer staat volledig voor de dalende trend van de Aalsterse bevolking. Bij het uitwijkingscijfer dient er terdege rekening gehouden met de immi gratie van vreemdelingen die van 57 in 1973 steeg naar 120 voor '74. Wat maakt dat uiteindelijk nog meer Aalstenaars uitwe ken dan de cijfertaal doet vermoeden. BIOLLEY-GEKLUNGEL MOE Jonge gezinnen, aldus schepen van Burgerlijke Stand en Huisvesting Henri Van der Veken, vluchten de stad uit voor de hoge huren en de huis vestingsnood. Niet zelden komen op het schepen kabinet per voormiddag drie aanvragen binnen voor huisvesting. Een huurprijs van 2.200 fr. voor een krotwoning, een echte schande, doch het bestaat nog. Het jarenlang aansle pende projekt voor so ciale woningbouw op de gronden De Biolley krijgt dit jaar een eerste realisa tie. Het werd hoogtijd na al de dossieroorlog dat er aan een konkrete realisa tie gedacht wordt. De ti ming voor een eerste schijf van circa 70 a 100 woningen op de Biol ley werd opgesteld. De architekten Verhulst en A. Hutsebaut dienen eind ja nuari het urbanisatieplan in, eind februari komt het verkavelingspian klaar, terwijl in april a.s. de plannen voorgelegd krijgt. Gaat alles verder zijn normale gang dan beginnen de werken in de herfst, terwijl begin '76 aan afwerking kan ge dacht worden. Deze eer ste schijf komt volledig in aanmerking voor ver koop. Met de gelden hier van afkomstig kan een tweede schijf aangevat worden. Niet in de begroting '75 opgenomen ziet schepen Van der Veken heil in een principiële vergoeding voor de huisvrouw en een premie voor sociale pro motie. Verdere infrastruk- tuur van o.m. kinderkrib- ben en een doorgevoerde huisvestingspolitiek zijn het enig alternatief om een aanhoudende bevol kingsverlaging en verou dering tegen te gaan. (J. VELGHE) haar geheel, de waterzuivering en de aanleg van een collumbarium werd meer dan 8 miljoen inge schreven. Op gebied van sociale woning bouw en - grondbeleid tenslotte meent Openbare Werken 10 mil joen te gaan besteden voor o.a. het woonbeleid aan de Prins Regent Karellaan. Twintig bundeltjes van een miljoen werden voorzien voor de bouw van sociale woningen voor ouden van dagen en gehandi- kapten terwijl nog eens drie een heden gaan naar het aankopen en slopen van krotwoningen. André Heyvaert Op een andere plaats in dit blad hebben we reeds vrij uitvoerig de gewone stadsbegroting voor het dienstjaar 75 besproken. Resume rend kunnen we stellen: de raming van het totaal der ontvangsten bedraagt 396,5 miljoen, die der voorziene uitgaven 564,3 miljoen. Ook al werden deze cijfers meerderheid tegen minderheid aangenomen, toch kwam uit de bespreking 'duidelijk naar voren, en dit van de verschillende partijfrakties, dat dringend dient gezocht naar moge lijkheden tot bijzuiveren. Het vermelde tekort duwt de rode cijfers nu naar 278 miljoen. Gaat het hier uiteraard om een fiktief bedrag dan mag men toch rustig aannemen dat de effektieve stadsschuld op dit mo ment voorbij de kaap der 200 miljoen ligt. Raadslid Van Hoorick reageerde voor de oppositie op de voorge brachte begroting. «Eigenlijk spreekt de cijfertaal reeds voor zichzelf, moeten wij als oppositie geen kommentaar leveren. Wij kunnen de oorzaken aanvaarden die aan de basis liggen van deze penibele situatie. Maar toch dit verwijt: Een groot deel van het stadsbeleid wordt niet op het stad hui? gemaakt. Let op met een per soneelsbeleid dat er is óm uë Hon ger van het Groen Kruis te stillen.» Een aantal konkrete punten wer den door het raadslid naar voren gebracht. Zo vroeg hij de oprich ting van een 'werkelijke' sociale dienst voor het personeel, wees hij erop dat de nijverheidsbelastingen in een periode van hoogkonjunk- tuur niet tot het maksimum werden opgedreven zodat men daar in deze benarde tijd de nadelige ge volgen van ervaart. Verder vroeg het raadslid de huisvuilbelasting demokratischer te maken, te on derzoeken in hoeverre de berich ten in de Aankondiger (Dijna 1/2 milj.) hun nut hadden. Gevraagd werd het bedrag (verhoogde) voor vervoer met de ambulance terug te brengen naar de periode '74. Als mogelijkheid tot het scheppen van evenwicht werd voorgesteld de vrijzinnigen via het Humanistisch Verbond een toelage te bezorgen. Samenvattend vroeg het raadslid zich af waar men aan toe was voor de grotere projekten, als daar zijn: hei gföriuuSiöid Sf: dS hü!SY§5?ing. het Kultureel Centrum en het nieuwe ziekenhuis. «Besturen is nog wat anders dan wat we in de voorbije jaren op het stadhuis heb ben gezien». De PW-fraktie kon de voorge brachte begroting aanvaarden on der het voorbehoud dat gezocht wordt naar nieuwe bronnen van in komsten. Raadslid Willems kon in naam van zijn fraktie verklaren het verslag van het schepenkollege te aan vaarden. De gevraagde fiskale in spanningen zijn noodzakelijk, al dus spreker, zonaer aat er daarom nieuwe belastingen moeten over wogen worden. Wij zijn de mening toegedaan dat de voorziene wer kingsuitgaven beperkt werden tot een minimum en kunnen onze in tegrale steun geven aan het sche penkollege waar men in het raam van het personeelsbeleid (dat bijna 60% van onze uitgaven opslorpt) door reorganisatie het rendement wil verhogen en zoveel mogelijk diensten in eigen behoor uitbaten. Wel staan wij een onderzoek voor naar de integrering van de budget ten van sommige komitees in de algemene stadsbegroting. De uit zonderlijk moeilijke omstandighe den begrijpend meende raadslid Willems dat er toch eens een einde moet komen aan de benardheid, vooral dan met de fusies voor de deur. Raadslid De Brul stelde vast dat er een geweldige kloof ligt tussen het percentage dat de personeelskos ten opeisen en het beschikbare materieel. Hij stelde het feit aan de kaak dat de opeenvolgende rege ringen steeds het gemeentefonds hebben miskend en kwam daarbij, met het oog op de fusies, tot het besluit dat die regeringen het eigen beleid ondermijnen. (ANDRE HEYVAERT) De Billeklasjers werken stevig aan karnaval. ASSISENJURY: VRUSPRAAK 1975: KORREKTIONELE RECHTBANK DENDERMONDE: DRIE JAAR CELSTRAF Dc Dendermondse korrektionele rechtbank verleende maandag morgen vonnis in de zaak Jozef Bakvis, (59) gasfitter uit Aalst die op 28 oktober 1972 tijdens een echtelijke twist zijn vrouw Julienne De Neve zware hamerslagen op het hoofd toebracht. Deze zaak werd midden december 1973 door het Hof van Assisen van Oost-Vlaanderen te Gent behandeld. Jozef Bakvis stond toen terecht onder de zware beschuldiging van moordpoging met voorbedachte rade. Hij werd door de jury vrijgesproken op 23 december '73. Op grond van artikel 360 dat het openbaar ministerie toelaat een misdrijf met een nieuwe omschrijving voor de korrektionele rechtbank te brengen werd Jozef Backvis thans vervolgd onder de beschuldiging: met voorbedachte rade opzettelijke slagen en verwondingen te hebben toegebracht aan zijn echtgenote Julienne De Neve dit met blijvende werkongeschiktheid tengevolge. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar voorwaardelijk uitgezonderd de ongeveer 14 maanden, die Bakvis in voorarrest doorbracht. Bovendien kreeg hij als toemaat ook nog een geldboet van 6.000 F. plus de gerechtskosten. DE FEITEN Nadat Julienne De Neve het echtelijk dak na de zoveelste ruzie had verlaten deed zij een beroep op de politie van Aalst om har persoonlijke bezittingen op te halen bij Backvis. De agenten vatten post aan de voordeur, toen Backvis aan zijn vrouw voorstelde de zaak even door te praten en zo een laatste poging te ondernemen om haar bij hem te houden. Op de slaapkamer kwam het tot een hevige ruzie en sloeg Bakvis haar met een van de vier vooraf goed verstopte hamers. Wanneer de opgeschrikte agenten in de kamer kwamen lag Julienne De Neve zwaar bloedend uit het hoofd op de grond. Hoe Jozef Backvis zo ver kwam bleef voor velen een raadsel. Hij stond bekend als een hard werker doch ook al een zeer agressief man. Op 21 oktober 74 hoorde de rechtbank verschillende getui gen zo ondermeer wetsdokter Lauwaert die bevestigde dat het slachtoffer aan de opgelopen verwondingen 15 invaliditeit had overgehouden. Op 9 de cember '74 hield het openbaar ministerie bij monde van substi tuut Van Belle zijn rekwisito- rium. Volgens het O.M. was in deze zaak de voorbedachtheid niet weg te cijferen. Backvis verstopte een hamer onder de matras van het echtelijk bed. Hij verstopte er twee onder de matras van de logeerkamer. Hij verstopte een derde onder de kanapee en de vierde in de sofa van de eetplaats. Dat verklaarde hij zelf! Hij wou zeker spelen. Er is dus «zeker» voorbedachtheid. De hamerslagen kunnen even min geloochend worden terwijl ook de werkonbekwaamheid vast staat. Ik vraag de toepas sing van de strafwet. Mrt. Piet Van Eeckhouten Mrt. Grysolle de verdedigers van Jozef Backvis. vonden, dat wat er met Backvis na een vrijspraak gebeurde een onsportieve en oneerlijke zaak die onmenselijk was tegenover de verdachte. De vraag werd gesteld hoe het mogelijk was dat een openbaar ministerie dat ondeelbaar is te Gent hardnekkig volhoudt dat Backvis zijn vrouw wilde ver moorden terwijl het O.M. te Dendermonde met evenveel ver betenheid volhoudt dat hij haar enkel een afstraffing wilde geven. Mrt. Van Eeckhaut vroeg in hoofdorde de vrijspraak voor zijn klient op grond van artikel 71 dat handeld over de drang waaraan hij niet kon weerstaan. Wij betwisten de wettelijkheid niet van deze rechtsvervolging wel de moraliteit ervan. In zijn repliek aan de verdedi ging 'vroeh het O.M. een gevangenisstraf van drie jaar waarvan een gedeelte voorwaar delijk. Uiteindelijk volgde de rechtbank de eis van de pro- kureur en sprak hogervermelde strafuit. (H.D.W) Rudy Scheerlinck, voorzitter van de Billeklasjers even in een praatje met de milde schenker van de wagen, (jm) Net zoals voor alle (carnavalgroepen zijn het momenteel dagen van labeuren en zenuwachtig werken tegen de tijd in aan de karnavalwa- gen. Erwin De Luyck zorgt bij de Billeklasjers voor de hele motoriek van de wagen. Qm)

De Voorpost | 1975 | | pagina 11