IE EEN BEWOGEN MELDERTSE KERKGESCHIEDENIS HERDERSEMSE GEMEENTE SCHOOL WORDT RIJKSSCHOOL OPEN DOEK VOOR EEN BOEK EEN «AALSTERSE» KLEUTERSCHOOL VOOR HONDEN "gr 12 - 31-1-75 - De Voorpost Hiervoor zullen de voorwaar den door de staat gesteld en kel, nog dienen uitgevoerd. De gemeenteraad keurde de overheveling goed, evenals het ministerie van NATIONALE OPVOEDING, die de gronden zal overnemen en al de schul denlast. De gemeente zal de gebouwen van de meisjes school gratis afstaan. Jon gensschool en raadzaal blijven aan de gemeente. Een scheidingsmuur zal ten westen van de raadzaal wor den opgericht. De school zal toegang krijgen langs DE KERKWEGEL. Hiervoor zal de gemeente aanpalende gron den reserveren, evenals voor mogelijke uitbreiding met een mini-sportkompleks en/of een kleuterafdeling. De oppervlakte van het te re serveren perceel zou zowat 16 aren zijn. Een inventaris van de uitrusting der school zal wor den opgemaakt, en het perso neel zal zich tevens moeten akkoord verklaren met deze overheveling naar het rijk, en tevens willen toetreden tot het onderwijzend personeel van de staat. Burgemeester MUYLAERT beëdigde URBAIN WILLEMS als gemeenteraadslid, hij werd als opvolger aangesteld voor oud schepen DOMIEN ARTS die overleed. Eenparig werd een politiever ordening op het storten van huisvuil aangenomen, evenals een lening van 647.000 fr. voor uitbreiding van het waterbede- lingsnet in de Disgenaatdreef, Aartstraat, Alfons De Cock- straat en Langehaag. Ook een unaniem akkoord werd bereikt voor de onteigening van gron den in het dorpscentrum en de toegangsweg tot de nieuwe woonwijk welke door de be trokken diensten in aanbeste ding worden gegeven. De raad ging ook akkoord met het her schilderen van de kerk: deze werken zullen zowat 578.991 fr. kosten, maar volle dig door de kerkfabriek gedra gen, die het denken te klaren door eigen middelen, omhalin gen en giften. FUSIE Wat zal het worden, de grote fusie met Aalst, Baardegem, Denderleeuw, Erembodegem, Gijzegem, Herdersem, Hof- stade, Iddergem, Meldert, Moorsel, Nieuwerkerken en Welle of het tweede voorstel Aalst, Baardegem, Erembode gem, Gijzegem, Herdersem, Hofstade, Meldert, Moorsel en Nieuwerkerken? Dan hebben wij nog het huidige ministeriëlevoorstel, de Faluin- tjesstreek met Moorsel, Baar degem, Herdersem en Mel dert. Op de volgende bijeenkomst van de gemeenteraad zal hier over vergaderd worden. Ge vraagd werd dat elk raadslid en politieke partij zich dan degelijk zou uitspreken en de houding terzake zouden bepalen. In geheime zitting werd een vergoeding aan schoolhoofd DE MEYST LOUIS toegekend van 12.000 fr. voor naschoolse lesuren. Mevrouw VAN HOORDE-WILLEMS nam ont slag als lerares, en Mevrouw MAG DA VAN MOLLE zal Me vrouw CAYET-RAES vervan gen die in ziekteverlof is. (JOS MUYSEWINKEL) In een idyllisch ingesneeuwd (Zwitsers) berglandschap ligt het Thompson-instituut. Het was een oud, wit kasteel, met hoge vensters en torentjes. Het lag in een park met sierbomen en marmeren beelden. Hier or ganiseert Lady Thompson ieder jaar haar post-universitaire win- tercursus, een soort «ski-klas» voor volwassenen. De universi teiten van Nederland tot Ame rika zenden de vermaardste on der hun professoren erheen en 's werelds high life zendt haar kin deren erheen opdat die langs de faam van de bejaarde Thompson-professoren met meerdere eer en glorie in de high society zouden kunnen binnen treden. Als je Eton bezoekt, heb je standing. Als je daarna Ox ford doormaakt, heb je er meer. En als je dan nog een paar win ters lang ma Thompson pas seert, ben je tiptop en klaar voor de society. Dit jaar is één van de professo ren, de Oostenrijker Steinbach, enkele dagen vóór de opening van de cursus op Thompson ziek geworden. De vervanging moet dus inderhaast gebeuren en van uit Wenen wordt de zesendertig- jarige Pierre Falke afgevaardigd om de vetbetaalde lessen te gaan geven en van een alles- belovende sneeuwvakantie te gaan genieten. Voor de «onver wachte» Falke wordt het echter een slecht begin: een ellendige tocht door de sneeuw, het wan trouwen vanwege Lady Thomp son omwille van zijn betrekke lijk jonge leeftijd, een bizarre hoofdrol in het traditioneel door de studenten opgezette spelletje van verleid worden door en ver leiden van de bejaarde professo ren. Pas als die vaudeville achtige gebeurtenissen voorbij zijn, zal Pierre Falke de geluk kige professor zijn. De antagonist in dit burleske en tegelijk poëtische Veel geluk, professor! (Aster Berkhof, uit gegeven door Heideland Has selt) is het Amerikaanse meisje Ann Shirling. Zij moet de «on bekende» Pierre verleiden en Piérre moet haar verleiden. Maar allerlei grappige en melo-dramatische omstandig heden sturen de uitvoering van die plannen in de war. Pierre verzwijgt dat hij er als professor is en aanvaardt dus zijn rol als mede-student, zodat het voor Ann gissen blijft wie de nieuwe en te verleiden professor kan zijn. Zelfs als Pierre het laat voorkomen dat zijn eerste les een imitatie-les is, een gedurfde grap van een student, vermoedt Ann niets over de funktionaris die achter de naam Pierre Falke schuilt. Maar de dramatische vergissing zit natuurlijk veel dieper: Ann en Pierre zijn smoorverliefd op elkaar en kun nen van elkaar het door de ver leidingsscènes geleden presti geverlies niet nemen. Maar eind goed is alles goed natuurlijk. En tenslotte is het geluk van Pierre dubbel groot, want gelijktijdig met zijn verloving met Ann, mag hij een internationale lite raire onderscheiding vieren. Veel geluk, professor! is geen roman waarmee men staatsprij zen uit het vuur sleept. Maar in de ontspannende lektuur van het laatste kwarteeuw is hij alleszins een witte merel! FRANS-JOS VERDOODT Urenlang geduld oefenen met pootje geven en opzitten van je hond, gepaard gaand met een fortuin aan suiker klontjes behoort tot het verleden, althans voglens de Ko ninklijke Aalsterse Hondenklub Sint-Rochus die eerst daags uitpakt met een «kleuterschool voor honden». Is uw hond goed «opgevoed» dan is er geen probleem, doch zo hij wild opspringt, trekt aan de leiband, onrustig is tegen zijn hondenbroeders en nogal aan de ongehoorza me kant is, dan weet de St.-Rochusklub raad. In klubver- band, samen met andere honden, leert men de hond een voudige dingen en dit tijdens een groepsles van één uur per week, die dienst gepaard te gaan met dagelijks enkele minuutjes oefenen bij je thuis. Resultaat van dit alles: een gezelschapshond waarmee je op straat mag komen, bij vyijzevan spreken. Uw hondenproblemen zijn onze zorgen, aldus het devies van St.-Rochusklub. De «lessen» gaan door vanaf 14 fe bruari iedere vrijdag van 19 tot 20 u en van 20 tot 21 u endit in het lokaal Lokerenveldstraat 10 b te Aalst. Telefonisch kan je voor meer inlichtingen terecht op nummer 053/ 217623. Probeer intussen je hond wat te sussen, vooral eer hij naar school moet. (jv) vervolg Het oksaal boven de ingang heeft een houten afsluiting in vroeg-rococo. Bij de herstelling van het orgel werd het oksaal in 1842 vergroot. Het orgel, een van Peteghe- morgel uit de 18e eeuw is be trekkelijk eenvoudig en heeft een manuaal en een voetkla vier. Volgens oude kerkreke ningen heeft de Aalstenaar Manilius aan de orgelkast snij werk uitgevoerd. Naar de gewoonte van die tijd is het trompetregister verdeeld in twee helften: een discantre- gister (de hoogste helft) en een basregister. 'Dit gebeurde om op een klein orgel met één en kel klavier toch een solopartij te kunnen uitvoeren met voor de linkerhand een zachtere bege leiding. Voor het manuaal bezitten de hoogste vijf toetsen geen af zonderlijke pijpen. Voor het voetklavier zijn geen registers voorzien. Deze toetsen zijn ge koppeld aan het manuaal. Momenteel zijn er elf registers terwijl drie openingen laten veronderstellen dat er meer registers waren oorspronkelijk. Deze hypothese wordt nog ge steund door het feit dat er twee orgelfronten zijn waarvan evenwel het rechtse nu niet meer met de blaasbalg is ver bonden terwijl er toch windla den zijn aangebracht en 32 ga ten de mogelijkheid laten open staan voor twee discantregisr ters. BEELDEN Sieur De Coninck ontving vijftig gulden «voor 't sneyden van het beid van St.-Walburgis en het oeid van St.-Rochus op de catalogue». Terwijl met de vernieuwing van de liturgie de beelden die in dubbel in de kerk stonden eruit verwijderd werden staan in onze kerk nog veel beelden. Weliswaar stonden ze vroeger aan de pilaren doch nu zijn ze gebracht op voor de kerkgan ger minder storende plaatsen. Het beeld van de H. Rochus is wel zeer typerend. In 1295 te Montpellier, in Zuid-Frankrijk dus, geboren ondernam deze een pelgrimstocht naar Rome. In Italië wijdde hij zich aan de verpleging van pestlijders. Toen hij er later zelf door aan getast was ging hij in een hut leven. Het prachtig eiken beeld (86 cm) toont ons de patroon tegen de pest als pelgrim, de staf met de kalebas in de hand en rechts aan zijn voeten zijn trouwe hond die hem dagelijks een broodje bracht. De drape ring van het kleed met de over de borst gesloten loshangende mantel contrasteert fel met het gedeeltelijk ontbloot rechter been en de zware laarzen. Het met een ringbaardje bezet zeer subtiel hoofd is getooid met een stralenbundel. Verder zijn o.a. nog aanwezig een beeld van de H Apollonia (vooraan rechts), een beeld van de H. Walburga (vooraan links) en het gekleed beeld van de H. Petronella, afkomstig van de vroegere Petronellakapel op Kapellekenberg alsmede een gekleed O.-L.-Vrouwbeeld uit de 17e eeuw. Ook het verguld houten kruis (175 cm) met daarop het vrij krachtig lichaam van Jezus, staande op een rijkelijk ver sierd hoog voetstuk, is een goed specimen van Vlaamse rocoeo-beeldhouwkunst. Het grote Calvariekruis hing oorspronkelijk langs de buiten zijde van de kerk. Daar het ech ter destijds door de kinderen nogal met stenen bekogeld werd naar men zegt werd het binnen in de kerk gebracht. Ondertussen heeft het kruis echter weer zijn oorspronke lijke plaats buiten ingenomen. KELK EN MONSTRANS Naast de zeer mooi monstrans die reeds naar Gent gevraagd werd voor tentoonstellingen is er hier in onze kerk vooral de kostbare verguld-zilveren kelk van 1619. Carolus Kindt, geboren te Tielt in 1747, trad in het Capucij- nenklooster te Aalst en werd noteerde nog een tweede lijst: «Dit is tgene dat de parochiae- nen van Meldert hebben be looft ende datter op is bataelt.» Uit de cijfers achter deze na men blijkt duidelijk dat de paro chianen niet altijd hun beloften gestand deden. Deze eerste klok bleef echter niet de énige. Tijdens de Franse Revolutie werd niet al leen de kerk van 1 oktober 1797 tot 15 mei 1802 gesloten en als magazijn en, naar men zegt, ook als paardestal ge bruikt maar werden ook de vier klokken, nochtans goed ver borgen, door de Fransen ge vonden en meegevoerd. De huidige klok werd gegoten in 1808 door Andreas Van der Gheyn te Leuven en had als meter Mevrouw Goelens-Van den Abeelen en als peter Bur gemeester De Lauw. DE PASTORIJ Na bouwvalligheid en wegens geprofest onder de naam van Pater Paschasius. Wegens de omstandigheden moest hij echter onderduiken en leefde te Meldert bij J.B. De Vis. Soms las hij de mis in «'s maalders hof». Op 29 juli 1799 werd hij echter ontdekt en te Gent ge vangen gehouden. Nadat hij op 16 januari 1800 weer vrij kwam keerde hij terug naar Meldert naar de familie De Vis waar hij nog 36 jaar leefde. Zijn kost bare kelk schonk hij aan zijn beschermers die hem afston den aan de parochiekerk. In een katalogus wordt hij als volgt beschreven: «achtlob- bige voet; medaillons met doornenkroning, geseling, cal- varie en kruisdraging; achtkan tige stam met opengewerkte bol; op de kelkomvatting: aan bidding van de herders, het Laatste Avondmaal, het Hof- ken van Olijven en de Verrijze- nis.» DE KLOKKEN Over een klok in onze kerk is er eerst melding in de kerkarchie ven in 1629. Op 29 april van dat jaar werd de eerste klok geconsacreerd en de toenmalige pastoor Leenselius (of Lensens) wiens zeer beschadigde grafzerk nog langs het koor lag vóór de laat ste herstellingen, noteerde toen de namen van de «naer- volgende personen en heeren die geroepen waeren totte consecratie van de clocke van Maldert». Deze eerwaarde heer hield nauwkeurig boek en verwoestingen werd de pastorij herbouwd in 1771De omhein ende muur met het toegangs poortje verdween in 1965. De huidige pastorij werd reeds gedeeltelijk gemoderniseerd. Er kwam centrale verwarming, een nieuw dak en dit jaar wil men de gehavende voorgevel in orde brengen. MONNIKEN VAN AFFLIGEM Vroeger was er te Affligem nog geen kerkhof en werden mon niken te Meldert ter aarde be steld. Toen er echter een nieuw kerkhof in de abdij werd aange legd werden er opgravingen gedaan. Rond 1920 had er dan te Meldert op het kerkhof een opgraving plaats van 12 lijken van monniken en twee van zus ters Benedictinessen. MYSTIEK PERSOON Een mystieke figuur in de Mel- dertse parochie was inderdaad Leontine Cammermans die, naar men beweerde, verschil lende verschijningen van O.- L.-Vrouw meemaakte. Ze over leed op 12 januari 1909 na op haar lijdensbed, gedurende 22 jaar, met wonderbaar geduld ontzaglijke pijnen te hebben verdragen. Gestorven in «geur van heilig heid» werd ze te Meldert op het kerkhof begraven en werd er rond haar graf een metalen af sluiting geplaatst. FUNDATIES Onder de in deze kerk van ouds af gestichte diensten vermelden we deze van bos wachter Jan Wauters en echt genote De Molder die bij tes tament 1000 gulden nalieten tot stichting van een wekelijkse mis ter ere van de H. Anna. Daarenboven schonken ze nog 13 gulden ter vermeerde ring van het inkomen voor de zaterdagse mis gesticht door pastoor Holenjoul in 1513. Een andere stichting was deze ter ere van de H. Walburgisdie bestond uit twee gelezen mis sen per week waarvoor de kerk een jaarlijks inkomen had van 30 gulden, tot in 1963 het bene ficie van de onderpastoor. De Capucijnen en de Karemie- ten van Aalst hadden hier tot in 1789 een statie evenals de Predikheren van Brussel. De aanstelling van kerk- en H.-Geestmeesters was een voorrecht van de pastoor die daarenboven de meier, de grif fier en de schepenen der laat- bank benoemde en het recht van aanduiging van studie beursverlening, gesticht door Frans Lemmens, bezat. De jaarlijkse competentie van de pastoor hem door de aarts bisschop van Mechelen als prelaat van Affligem betaald bedroeg 90 gulden. Verder had de pastoor als inkomsten de 33e schoof van de veldvruch ten en een vleestiende. Tot in 1787 had hij insgelijks recht op het derde van een groot tiende ter wijk Domentveld te Essene mits aldaar de zieken te be zoeken, last waarvan hij in 1787 ontslagen werd. PASTOORS TE MELDERT 1151; Ingelfredus presbiter 1304: Joannes, custos de Mel dert 1519: Frederik Holenjoul Jan de Leersnijder 1525: Jan de Clerc 1562: Jan de Coster 1569: N. de Paepe 1570: Maarten van Marcken- breuck 1578: Amand de Pauw 1591: Godfried van Gestel 1603: Jacob Wachtelaer 16 Jan Bernaert 1606: Paul De Greve 1616: Joost de Bleick 1618: Lucas Fierts 1619: Willem van Hoerne 1626: Mathias Lensens 1637: Frans Robijns 1665: Jan de Vos 16 Pieter Buggenhout 1710: Jan de Vreese 1747: Frans Goetgebuer 1803: G.E. Torsin 1803: J.B. Van de Perre 1803: Pierre Lecerf 1822: J.B. van der Haeghen 1827: J. de Cooman 1827: J.F. Dumoulin 1829: J. Van Nuffel 1841: J. de Munck 1851: A. Peeters 1871: Karei Christiaens 1880: Benedikt de Clippele 1911: Drans De Smet 1925: Ernest Denijs 1943: Karei Maesschalck 1961: Jan Staeljanssens 1963: Honoré Standaert EEN VETTE PASTORIJ! Beda Regaus, laatste proost der oude abdij die nauwkeurig alle.abdijgoederen beschreef en ook aantekeningen over toenmalige pastoors noteerde kon, als diepernstige benediktijner-monnik toch niet nalaten af en toe wat lachkruid in zijn notities aan te brengen. Sprekend over een pastoor te Meldert, gestorven op 12.12.1746 meldt hij: De pas toor was zwaarlijvig, zijn meid was nog vetter en ook de hon den en katten waren vet zodat Z. Eminentie Kardinaal de Als- atia pleegde te zeggen: «Mel dert is een vette parochie!». ENKELE PASTOORS Pastoor Goergebuer die ge durende meer dan 50 jaar pas toor was te Meldert heeft o.a. gezorgd voor de huidige bin- nenstoffering van de kerk. In zijn zeer nauwkeurige boek houding maakt hij reeds on derscheid tussen timmerman, schrijnwerker, beeldsnijder en beeldhouwer. De koorlambrizering en de kommuniebank werden in 1750 voor 550 gulden gemaakt en geplaatst door schrijnwer ker Charles Radoux. Behalve Radoux komen in zijn rekeningen ook voor Bruneaux (een beeldsnijder) en de Co ninck (beeldhouwer). Deze de Coninck zou ook een preek stoel hebben gemaakt voor de kerk der Dominicanen te Brus sel en lambrizeringen en biechtstoelen voor de Domini- canerkerk te Leuven. Pastoor de Clippele en de scholen; Ale Qp pg schoolwet van 1879 liet pas toor de Clippele een nieuwe gemengde school bouwen met drie leerkrachten: Karei De Saedeleer, M. van den Brande en P. Van Nieuwenborgh. Ei genlijk was het slechts één groot lokaal met een grote schutting ertussen en een ge meenschappelijke kachel. Deze school werd dan in 1884 door de gemeente aangeno men voor een jaarlijkse som eerst van 1300 en daarna van 1500 F. In 1897 werd door de zorgen van pastoor de Clippele een drieklassige meisjes school gebouwd en zo kwa men dan de Zusters van St.- Vincentius Paulo in onze pa rochie. In 1907 bouwde de ge meente dan een jongens school op een onteigend ter rein van P. Mertens-Kolijns. In 1932 en '34 werd er telkens een klas aan toegevoegd In 1939-40 werden aan de zus- tersschool grote veranderin gen gedaan als nieuwe voor gevel in de Dorpsstraat, nieuwe klassen, een nieuw huishoudlokaal en een mo derne kapel. Achteraf kwam er dan ook een turnzaal bij De jongensschool werd volle dig afgebroken en een mo derne vierklassige school met ruime turnzaal, eigentijds sani tair en refter werd dan in 1968 in gebruik genomen. Pastoor Denijs restaureerde, zoals reeds gezegd, de kerk, liet de buitenmuren schuren, de kerk van binnen volledig schilderen en plaatste een nieuwe kruisweg. HET WERK VAN PASTOOR STANDAERT: Onder de huidige pastoor Ho noré Standaert werden er aan de kerk werken gedaan voor een totale som van bijna vijf mil joen fr Sommige werken ge beurden met subsidies, andere niet. In grote trekken kunnen we zeggen dat voor staat en provincie tussenkwamen dit 8. Elektrifikatie van de kerk met moederklok en totaal nieuwe verlichting. 1970. 9. Schilderen van de kerk en nieuwe vloerbekleding in beide sacristijen. 1971. 10. Aankoop, inrichting en af betaling van het Parochiecen trum. Indrukwekkende lijst, inder daad! gebeurde voor 20% door de staat en 30% door de provin cie. De gemeente kwam tus sen voor ongeveer anderhalf miljoen. Hier volgt dan, zeer summier, een opsomming van wat onder het pastoorschap van pastoor Standaert tot hiertoe werd ge realiseerd. 1. Electrificering van de blaasbalg voor het orgel in 1964 voor een som van 11150 fr. toen de «blazer» verdween. 2. Centrale verwarming met warme lucht door de Aachense firma Mahr waarbij er toen reeds voor 45.000 fr. grond werken waren. 1965. 3. Geluidsinstallatie in de kerk als aanpassing van de nieuwe liturgische vereisten. 4. Grote herstellingen nieuwe marmeren vloer, blauw en wit hoogkoor verhoogd om be ter te kunnen volgen (1 trap nu tussen koor en schip nieuw altaar dat vooraan gezet werd in de zijbeuken de treden voor de altaren weggedaan om meer ruimte te hebben muren met marmerplaten bezet en in de muren electro- osmose (tegen 't vocht) communiebank naar voor gebracht vóór 't oude altaar dak en toren vernieuwd (houtwerk en schaliën) ramen gerestaureerd biechtstoelen gerestaureerd door specialisten 5. Nieuw torenuurwerk met nieuwe wijzerplaat 6. Schilderij in linkerkruis- beuk gerestaureerd. 7. Nieuwe stoelen in 1968. VARIA In acht genomen de spe ciale toestand van de Klaar- haag en wetende dat ook Affli- gem veel Meldertse kerkgan gers trekt wordt het aantal mis- gangers per weekend geschat op ongeveer 600 plusde kinde ren. Sedert de afschaffing van de omhaling van het stoelgeld is de ontvangst niet vermin derd, de eerste tijd zelfs ver- j meerderd. De parochiekerk vormde ook reeds het kader voor een 1 Radiomis en een Televisiemis. Het duurt ongeveer 15 jaar alvorens men op het kerkhof j «rond» is. Ongewijde grond, vroeger voorbehouden voor zelfmoor denaars, bestaat nu te Meldert op het kerkhof niet meer. De Confrérie van de H Ro chus, die haar feest viert op 18 januari, bestaat nu reeds volle 360 jaar! Door toedoen van de plaat selijke afdeling van het N.C.M.V. werd de kerk vóór enkele jaren verrijkt met zes koperen kandelaars. Ondertussen zorgde pas toor Standaert ook voor nieuwe gewaden en nu ook voor een kerstkribbe met modernere in slag. Ook voor een nieuwe ge luidsinstallatie diende gezorgd wat dan ook gebeurde. Het gemeentebestuur wil weldra zorgen voor verlichting van de kerktoren (3 zware lichtbronnen) en van de kapel van de H. Rochus (2 lichtbron nen). L.H.

De Voorpost | 1975 | | pagina 12