IN DE MARGE... Film bij ons PRINS BOB I: EEN JAARVOOR DEGEHANDIKAPTEN «KARNAVAL SINDS DE OUDHEID REEDS EEN INSTELLING VAN DE KAPITALISTEN» 24 - 31-1-75 - De Voorpost «Zie me hiel nu sstaan 't hangen tegen die SSSint Maltinus- kelk, alia, en kalnaval is voolbij en mijn tong wil niet meel mee. 't Is tliestig, dat 't triestig is», 't Is triestig, orakelen de krekeltjes in onze eigen karnavalkop en met wat frisse te genzin nemen we afscheid van de Voiljannet wiens woorden dit stukje mochten openen. Naar huis,jaja,naar huis,balkt ergens achteraan tegen mijn hersenpan een spinnijdig rea listisch beestje. Aalst is Aalst en karnaval is karnaval en AAIst-karnaval is anders, roept de spotvogel terug die we vorige zaterdag samen met de konfetti, het mombakkes en nog wat spullen meer hebben gekocht. Daarnet hebben we met zijn allen vastenavond verbrand en dus moet het woens dagmorgen zijn, rekenen we terwijl we eigenlijk meer in gedachten bij die hamer zijn die straks de wakkere wekker aan flarden zal moeten dreunen. Wanneer karnaval in Aalst eigenlijk begint? Nooit! 't Is Hwel altijd bezig. Deze stad is gewoon karnaval. Om het e- ventueel geïnteresseerden echter niet al te moeilijk te maken heeft men er aan ge houden een drietal dagen vast te leggen. Het is na tuurlijk een serieuze vernau wing van dat begrip, maar, alweer gemakkelijkheids- halve, kleefden de loldreu- messen van hier ter plekke daar de naam karnaval op. Laten we nu maar deze schampere toon achterwege laten en het gegeven ern stig, dus wetenschappelijk, benaderen. Tenslotte is het de opdracht sfeer en karak ter van het karnavaleske ge beuren te schetsen. VastelaovendKarnaval c. rnis vlees-levare op heffen. Vastenavond. Tot zover de verklaring van ons woordenboek. In het Aal- sters vertaald betekend dat vastelaovend VIEREN. Kar naval is aktie. Aalst-karna- val isgezamelijke aktie, een volksfeest. Lekker meelo pen met de anderen maar dan op je eigen manier. We ten dat je ploegbaas, als die ook Aalstenaar is, naast jou kan de straat afschuimen en dat hij in zijn blootje precies zoveel waarde heeft als je ei genste ik. Een masker op zetten om het vogelver- schrikkertje dat je een beetje bent nog eens voor ogen te kunnen houden. ZaterdagWe schrijven 8 februari, 't Is willen en niet kunnen en toch kunnen en niet willen. Aalst houdt al gemene repetitie. Men stuurt een fanfare de straten in, verkiest ergen een bier prinsje, kan in 47 zalen te recht voor het jaarlijks kar- navalbal. Opwarmingsoefe- ningen, al moet daaraan worden toegevoegd dat het bij profesionelen gewoon lijk wel rustiger gaat. Maar wat doe je d'r aan, een Aal stenaar is een amateur en hij voelt er zich goed bi j 'ZOndag: Deze voormiddag zijn we clowns met een alle daags ballonnetje in de hand. Wanneer straks het sein, een kanonsalvo, wordt afgevuurd gaat dat alle daagse grut onherroepelijk de lucht in. Of prikken we het aan scherven. We wor den echte clowns en dat weet jij die daar op de der tiende toeschouwersrij staat ook welVan heinde en ver zijn jullie gekomen om een stukje van onze bevrij ding mee te dragen. Saluut en de kost en 't amusement. De stoet kunnen we wel het attraktiepunt noemen. Een bonte mengeling van hoem papa en drentelende spring- meisjes als majoretten ver momd. Een aaneenschake ling van bijna 50 komische groepen met praalwagens. Karnavalgroepen die weten dat zij met hun moeizaam ineengeknutselde showwa gens de spil zijn van het ge beuren. Werk en plannen en timmeren en lijmen van maan en. Het resultaat van een vol jaar vrijetijdsbeste- r». ding op zijn Aalsters. Met spottende spiritualiteit plaatselijke toestanden uit beeldend, met weinig moge lijkheden fantasiekanjers opgetimmerd, Aalsterse praalwagens. En wellicht ligt hier de kern van het hele gebeuren. Vraag je aan ie mand die niet zo direkt be trokken is bij de Aalsterse hoogdagen wat er nu pre cies de aantrekkingspool uitmaakt dan klinkt het ant woord vrij simpel myste rieus: Aalst is anders, dat kennen of kunnen wij niet. En waarom niet? Schouder- halend schuldig blijven van een zinnige verklaring. Me nen wij:in Aalst wordt kar naval GEBOUWD. En als je van dat opbouwwerk iets meer wil vernemenkom dan naar de stoet kijken en knoop wat aan met een echte. Hij zal er je belang loos voor n iks nog de genoe gens van een heuse karna- valzondagavond bij kadoo doen. En dat wordt je 's maandags wakker met 1,2, veel houten koppen. Maandag: Welke dag is nu eigenlijk de belangrijkste in die karnavalshow? Vandaag de maandag, omdat je nor maal gesproken moet wer ken en nu uiteraard een dag je vrijaf hebt (genomen). Wat er zoal op het program ma staatdoodgemoede reerd een stuk in de dag sla pen en een beetje pogingen ondernemen om zo tegen 's avonds opnieuw wat te glij- ken op die frisse knaap va weleer. Om dan uiteindelijk perfekt te kunnen genieten van wat op de grote markt wordt geetaleerd. En dan moeten we onmiddellijk aan die rinkelende bellen en klepperende klompen van de Gilles denken. Voor zover dag nog nodig zou zijn zwie- rezwaaien ze met hun bezem de boze geesten uit het denkvlak. Om hun en onze vreugde uit te stralen (wat met karnaval toch allemaal kan) wordt daarna het stede lijk produkt, ajoin, over de hoofden uitgestrooid. Wie heeft er nu in zijn asfalthof nog ajuin staan, 't Idee nie- waar, moet iemand eens ge dacht hebben en meteen werd een gouden, symbo lische schreivrucht tussen de keukenprodukten gemof feld. Spanning zal je den ken, maar het gaat ook hier weer eerder om het samen brengen van mensen. Wie de gouden ajuin in de schoot krijgt heeft niet zo veel belangals je maar ind e omgeving was. Snoepertjes kunnen even nadien nog maar eens de fameuse ver zameling praalwagens zien langstrekken. En vermits het nu toch zo nauw niet meer komt blijft je nog maar wat zwadderen tot de Gillis hun kilootjes sinaasappelen hebben weggegooid. Thuis verwacht men je niet meer voorzonsopgang en dus stel ik voor dat we uitkijken naar een vermomming om even- jes te gaan looken hoe het daar op het gemaskerd bal van de Oude Garde verloopt. Gelegenheid om kennis te maken met de cantinnière die vanavond wordt verko zen! DinsdagSchrik en trots van Aalst, hemel en hel, begin en einde, Vuil Jeannet in de deftige gazet, Voil Jannet voor ons. Vandaag zijn de verwijters in dameskleren weggestoken aan de macht. Wie iets op zijn kerfstok heeft blijft binnen en dus vertikken heelwat niet-ste- delingen het zich te verto nen. Wie door de civilisatie werd aangetast verstaat het niet zodat deze Aalsterse specialiteit en prompte te rugslag kent. Maar er zijn wel nog een serie van die ou we rakkers die gewoon met KULTUURAGENDA Vrijdag 31 januari Aalst 20.30 uur: Pan, Wellekensstraat45, Filmvertoning van «Goto llle d'amour» van Walerian Borowczyk 17.30 uur: in gelagzaal Bloemenveiling, Albrechtlaan, open bare vergadering van het Aktiekomitee voor Ekonomische Ekspansie van het Arr. Aalst met voordracht door prof. A. Coppé over «Aktuele Ekonomische problemen». 19.30 uur: In Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, opening ten toonstelling «Bulgarije, 30 jaar na de overwinning op het fa scisme». Om 20.30 uur filmvertoning «Dimitrov» en «Tchip- ka». Tot 31 januari in Galerij Pieter Coecke, Molenstraat 44, ten toonstelling schilderwerken, akwarellen, tekeningen, grafiek en multiples. Open tot 19 uur 20 uur: Opening tentoonstelling «Laureaten Provinciale prijs voor Schilderkunst 1974» met André Roelant en Enk de Kra mer, in het Oud-Hospitaal. De tentoonstelling loopt tot 23 febrauri en is open van 14 tot 17 uur tijdens de week en op zondag van 10.30 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur. Gesloten de vrijdag, alsook van 8 tto 11 februari. Zaterdag 1 februari Aalst 20 uur: in Mikisklub, Bieuwbeekstrat 35, voordracht door de H. Roger Balmans van de Vereniging België-Bulgarije over «Bul garije, wat het was, wat het is.» Zondag 2 februari Aalst 20.30 uur: in PAN, Wellekensstraat 45, vertoning van film «Goto l'ïle d'amour» van Walerin Borowczyk. Maandag 3 februari Affligem 20 uur: in het Kultureel Centrum, godsdienstige voordracht «Verzoening en boete in de parochie» door Kan. Paul De Haas. Donderdag 6 februari Aalst 20 uur: in de filmzaal van het St.-Jozefskollege, Pontstraat of Hoofstraat, K.F.L. filmforum met «The last picture show». We vallen in herhaling maar 't moet ons uit de pen. Bijna dezelfde her- senkronkels die ons ook vorig jaar ambeteerden toen we het 'karnaval- persartikel' aanvatten. Meteen weet de snuggere lezeraar waar het om gaat. Voor de anderen een woordje of drie uit leg. Telkenjare schrijft het stedelijk feestkomitee een wedstrijd uit waaran de schrijvende pers kan deelnemen. Gevraagd wordt: een artikel te ple gen dat sfeer, karakter en manifestaties van Aalst- karnaval aangeeft. 1 arti kel van minimum 100 lij nen. En dus staat onder getekende in al zijn naïvi teit te bloten. Bloot staan is niet altijd geestig en de redaktie verwacht mijn tekst. Dat we soms al eens man van het gegeven woord zijn kan je hiernaast mer ken. Maar, het is en blijft gekjeswerk. Je vat Aalst karnaval niet in honderd lijnen. Je vat de Kaiserly- cke Sotternyen gewoon niet, tenzij... Tenzij je naar Aalst af zakt, zonder je bureel-, fabrieks- of echtgenoot masker. Tenzij je als buitenstaan der in een zotte Aalsterse huid wil kruipen. Zo je het volksfeest wil meedrentelen. Als je morgen op het werk mag aankomen met een halfzatte tronie. Wie de risiko's hierboven aangegeven aan zijn laars lapt hoeft niet meer door te lezen. Tenzij dan om een voorsmaakje te krij gen. Eerlijk, we twijfelen er aan of zelfs dat moge lijk is. Karnaval en woor den...'t Is een beetje gek. Misschien is het daarom dat we de tekst hiernaast toch neerpenden. (A.H.) L)e hogere school voor tech nische ingenieurs organiseert van dinsdag 4 tot donderdag 6 februari haar eerste weten schappelijk symposium. Hier mee wil ze hulde brengen aan haar stichter, oud-direkteur en rektor, André Dewaegenaere die in januari 1973 op 95-jarige leeftijd overleed. Dinsdagvoormiddag wordt dan ook in aanwezigheid van Mi nister De Croo en Mgr. Van Peteghem een gedenkplaat ont huld in de hall van de school. 'S Namiddags opent de tentoon stelling 'Techniek Anno 1975' die een beeld geeft van de hedendaagse meet- en pro- duktietechnieken. Vooreerst is er het gedeelt meettechnieken waarbij zowel aandacht werd besteed aan ruwheidsmetingen als onrondheidsmetingen ge baseerd op de modernste me thoden. (ultrasone-röntgen- laser) Een ander gedeelte omvat het dynamisch onderzoek van construkities die gezien de ontwikkeling van de produktie- technieken meer en meer be langrijk worden, 's Woensdags worden de lezingen die handelen over de technische aspekten verbonden aan de onbtwikke- ling van de produktietechnieken tussen 1975-2000 voorgezeten door Prof. Dr. Peperstraete (K.U.L.) over de sociaal-eco nomische drijfveer die de he dendaagse technische ontwik keling conditioneert terwijl an dere sprekers ingaan op de organisatorische en technische aspekten van het management. Onder hen vermelden we: Ir. Remmerswaal (TNO ned) Dr. Ir. De Fraine en Van den Nootgate(C.R.l.F.-Leuven) Prof Deconinck (RUG.) en Prof. Snoeys(KUL) Donderdag handelen de lezin gen die op geen wetenschap pelijk nivo worden gehouden en eerder dan in te gaan op specifieke problemen een soort brainstroming willen zijn over de sociaal-economische implica ties verbonden aan de ontwik keling van de produktietech nieken tussen 1975-2000) over de implicaties van de technische evolutie op onderwijsgebied en Dr. Bonte (hoofd studieadvies dienst RUG) over de toekomst voor de technische ingenieurs terwijl Lie. Awoutcrs (ATEA) ingaat om de psychologische nevenverschijnselen. Inlichtingen omtrent dit sym posium en de tentoonstelling die voor iedereen toegankelijk is kunnen bekomen worden op het nummer 053/21;10.40. Voor eindejaarsstudenten die indivi- Week van vrijdag 31 januari tot en met donderdag 6 februari 197 K,3Daar zijn we dan weer met onze filmrubriek, net op tijd om U allen nog een gelukkig nieuwjkaar te wensen (volgens sommige beleefdheidsnormen kan dat tot eind januari), even als veel filmgenot. Er is eigenlijk niet zo veel veranderd sinds de laatst versche nen rubriek in cinema Feestpaleis loopt voor de zevende (en hopelijk de laatste) week «EMMANUELLE», een Franse film van Just Jaeckin, met Sylvia Kristel, Alain Cuny, Marika Green en Daniel Sarky. Met deze rotslechte film doet zich een eige naardig verschijnsel voor: de kritiek en de mensen die de film al hebben gezien vinden er niets aan, noch filmisch, noch zuiver inhoudelijk, kortom het is een flop van belang. En toch trekt de film volle zalen, alsof niemand zomaar wil geloven dat het een slechte in alle betekenissen) film is en eerst zelf wil zien om dan pas te geloven. Dat is waarschijnlijk de enige reden van het financiële sukses van «Emmanuelle». In het gelijknamige boek van Emmanuelle Arsan verschenen bij de Bezige Bij) wordt een jonge vrouw ten tonele gevoerd die zich vervolmaakt in de liefde. Niet de gewone liefde, zeker niet de platonische, maar de verheven liefde, met grote L (de I van lichaam, lijf enz.). Ter gelegenheid daarvan worden allerhande zware theorieën opgedist, met als resultaat dat men zich als lezer afvraagt of mensen dergelijke dingen eigenlijk kunnen menen. Hetzelfde gevoel krijgt men bij het zien van de film, maar dan wel in meerdere mate, aangezien de film meer de beelden laat spre ken. Nogal suggestieve beelden moeten de theorieën aan de man eventueel ook aan de vrouw) brengen en de argeloze kijker laat zich toch zo gemakkelijk vangen Jaeckin bewijst met «Emmanuelle» niet dat hij een film kan maken, maar wat wel duidelijk wordt is dat hij bijzonder handig is in het manipuleren van zijn publiek. Ik zeg wel 'zijn' publiek want «Emmanuelle» is duidelijk voor een publiek gemaakt, voor het grote publiek dat nieuwsgierig is en zijn voyeuristi sche natuur ieder mens is in wezen een voyeur heeft groot meester Hitchcock ooit eens verteld en «Emmanuelle» bewijst dat nog maar eens) niet kan bedwingen. Hopelijk heeft gans Groot Aalst de film reeds gezien, zoniet zitten wij er nog voor een paar weken mee opgescheept. In cinema Palace deze week: «DEATH WISH», Nederlandse titel: «De wreker is in de stad». Charles Bronson is de wreker die zelf het recht in handen neemt aangezien de politie niet meer funktionneert zoals het moet. «Death Wish» speelt zich af in New York, de stad met de hoogste kriminaliteit althans volgens Brian Garfield, auteut van het boek waarop het scena rio is gebaseerd), waar geen mens meer op straat c urft komen als het donker is, waar de vrouwen zelfs overi ag gevaar lopen. Bronsons' vrouw wordt op zekere dag nogal uitgebreid mishandeld en daarna gedood, waarop hij besluit de stad van de misdadigheid te verlossen. Dat is zowat het thema van de film, die uiteraard meer geargumenteerd is. Michael Winner, die de laatste jaren nogal wat films met Bronson gemaakt heeft, is de regisseur van deze boeiende film. Guy De Lombaert de bijbehorende attributen naar de straat worden gezo gen. Zij nemen de plaats in van maten die een beetje te chique zijn geworden om dergelijke traditie in eer te houden en schimpen, schamperen en scheuten dat hun eigen oren er soms rood van zien. Voor het eerst sinds jaren krijgen die ver- wijteksperten geen gelegen heid om uit te snuffelen wie van hen het sterkst op zijn visgraat hangt. De verkie zing van de Keininck van de Voiljannetten komt dit jaar niet op het programma voor. Uitgesteld is niet verloren maar het is wel jammer. Zo je tijdens die voorbije da gen nog niet meer van defoi- re hebt gezien dan het frit- kot, maak dan van de gele genheid gebruik om Vasten avond rond de kermisplei nen te helpen dragen. Al ver dient het amusementcircuit dat over het hele stadscen trum loopt wel een tikkeltje vroeger aandacht. En, waarde lezer-bezoeker, pleng ons met een traan in een glas bier. Wanneer kar naval symbolisch en ook wel een beetje echt in stof en as wordt gelegd. Vuur brengt altijd verwarring, de verr branding van vastelaovend vervangt de scheidng tussen begin en einde. Zodat men niet zo heel duidelijk weet of men nu 'wat jammer' of 'oef' dient te zorgen. Was dat het einde van karnaval '75 of het beginsein voor volgend jaar? Aalst-karnaval is an ders.... (André Heyvaert) Bob I, prins gekozen, wenst zijn objektieven die hij voor opstelde tijdens de verkiezingstijd, waar te maken. Het wegschenken van het hele ritje prijzen dat hij met zijn verkiezing in de wacht sleepte, dit reeds tijdens de verkie» zing zelf ligt dan ook in de lijn van zijn devies voor zijn prinsenpaar «Lachend geven voor leven». Een komitee met ondermeer een deurwaarder, een afge vaardigde van de karnavalverenigingen, de prinsencae- mere, een lid van het feestkomitee en hijzelf, lijkt voor Bob I de aangewezen weg om de prijzen effektief, en zonder dat er iets aan de vingers blijft hangen, aan de gehandikapten over te maken. Dit komitee kan daarmee een tombola organiseren en een lokale «11.11.11.-aktie» op touw zetten. St.-Maarten, het kinderfeest, lijkt nog altijd de ideale datum vooreen geschenkenregen voorgehandikapte kin deren. Wie ook tijdens de rondgang van de karnavalstoet prijzen voordeze reuze-tombola wil wegschenken kan bij Bob I terecht, (jv) dueel of in schoolverband deze tentoonstelling wensen te be zoeken worden tevens rond gangen door het instituut voor zien. LIEVEN MATTHIEU -Hei is ene schande dat wij Roomsch-Kalholieken een voorbeeld moeten nemen aan de Socialisten van Aalst. Ik bezweer u dan ook. waarde gelovigen: laat u niet verleiden. Blijft volgende week weg uit die stad. Vergeten wij niet de tienmiljoen doden van de oorlog; zij die hun leven hebben gegeven voor een betere wereld. Houdt u rein, houdt u fier. Uw plaats is niet op den Karnaval-. Een missiemanifestje anno 1922. Inderdaad stond daar niet in het nummer van Recht en Vrijheid 19 februari 1922 een artikel waarin ene pure socialist Benoit Kieckens uit de doeken doet waarom de Aalsterse socialisten tégen de Karnaval zijn. De oorsprong van Karnaval is Benoit Kieckens bekend via een sermoen van een Pater Jezuiët. Een instelling die door de Kapitalisten der Oudheids is opged rongen. Reeds de Romeinen gaven elk jaar aan hun slaven een dag vrijaf waarop ze mochten «feesten en dansen en zich als een zwijn in het drek en vuil wentelen». En Benoit Kieckens doet ook een ferme oproep tot de arbei ders opdat zij te Aalst tijdens de Karnavaldagen zouden wer ken. 1 mei is het feest der socialisten schrijft hij. Het schone humanitaire socialisme van dichter Achilles Mus-1 sche heeft de Aalsterse anti-karnavalist ferm te pakken. Het is ook de tijd van de anti-alkoholwet Van de Velde. Die socialistische kampagne zint natuurlijk niet Fred Kelders, de pionier van de Aalsterse Karnaval. En 't volk van Mijlbeek en Schaarbeek dat wel in de l.mei stoeten opstapt, weerstaat niet aan de bekoring van de Karna valeske brood en spelen. Wat Fred Nichels en de andere plaatselijke socialistische leiders hun ook moge voorhouden. H et duurt nog wel enkele jaren alvorens zij tot andere inzichten komen. Wanneerin 1925 de dd. burgemeester Lode Van Opdenbosch het maskeren-dat officieel verboden is-ook metterdaad wil afschaffen via een streng politiereglement, zijn de socialisten het met hem eens. Maar de liberale Burgersbond komt op de proppen. Zodat, om heibel te vermijden, en ook omwille van het elektorale smeer de parlementsverkiezingen zijn in 't vooruitzicht- Van Opden bosch zwicht. Alles blijft bij het oude wat betekent dat het maskeren verder oogluikend toegelaten wordt MaarFred Nichels houdt voet bij stek. Het jaar daarop, in 1926 komt de Karnaval-affaire terug te berde in de raadszaal. «Ik ben voor deftig vermaak maar tegen de schandige verwij ten en de walgende beestigheden op vastenavond» verklaart plechtig de socialistische voorman. Romain Moyersoen is dan reeds burgemeester: «Ik heb een voorstel ontvangen dat ik u wil voorleggen: de gemaskerden zouden zich ten stadhuize aanbieden en mits betaling van een klein bedrag een nummer ontvangen. Dat zou bij gebeurtelijke incidenten de taak van de politie vergemakkelijken en daaren boven voor de stad renderend zijn». Van wie dat voorstel wel mag uitgaan? Joost moge het weten. Niet van ons, zeggen de socialisten, want dat is de exploitatie van de kleine man, daarmee heeft de politie geen zaken. En De Stobbeleir voegt er vinnig aan toe: «Ha, dat niet, de gemaskerden zijn geen galeiboeven». Geleidelijk werdt het socialistisch verzet afgezwakt. In 1932 is Fred Nichels burgemeester. En toen stond het reeds geschrveen dat geen stadsbestuur het ooit zou aandurwen aan Karnaval te raken. Wel integendeel Stof genoeg dus voor het Grote Aalsterse Karnavalboek dat Jos Ghijsens op 't getouw heeft gezet met Frans Wauters,. Alfons Singelijn en Karei Baert, deze laatste, stadsarchivaris en specialist in Middeleeuwse Vastenavond-affaires. Het is inmiddels wel bekend dat een socialistisch psychiater tot de konkluzie is gekomen dat de Aalsterse Karnaval een uitlaatklep is waardoor de «kriminaliteit» in de Ajuinstad bin nen de perken van de kleine menselijke ondeugden blijft. Wat dan een verheugende maatschappelijk verschijnsel is, gegeven het feit dat men op 't Justitiepaleis te Dendermonde reeds genoeg om handen heeft. R. Bogaert

De Voorpost | 1975 | | pagina 24