v.u. VRIJE TRIBUNE P.V.V. K.P. PARTIJOVERLEG VERWERPT FUSIE MET DENDERLEEUW TELEXTELEXTELEXTELEX HET AALSTERS AKTIEKOMITEE «NEEN AAN DE 30 MILJARD» AALSTERS KORT NIEUWS 2 - 31-1-75 - De Voorpost I rt d.iklir lu-Hl ln-i rei hl (Ir/c teksten in It- korten Waarde lezer(es) Misschien wandelde U ook mee in de betoging van 24.11.1974 te Halle. Kan het zijn dat U daar een bordje meedroeg met de slogan: «Onmiddellijke splitsing van het kiesarrondissement Brus sel Halle Vilvoorde»? Dan liepen vóór u een zestigtal vlaamse parlementairen, die met hun aanwezigheid de Vlaamse eis, die U misschien meedroeg, kracht wilden bijzet ten? Senator Jorissen van de Volk sunie, die meent dat een drin gende eis een onmiddellijke aanpak vergt, bracht onlangs een voorstel te berde in de se naat met de bedoeling een van de hoofdeisen van de 50.000 betogers (gesteund door een massaal thuisfront) in een wet om te zetten. En hoe reageerden de senato renvan de CVP en de PW? Zij stemden voor de verdaging van dat punt voor onbepaalde tijd. De zoveelste Janusstreek van de twee partijen die beweren onze Vlaamse belangen in en om Brussel te verdedigen. En dan moet je de motivering eens horen! het ogenblik is niet oppor tuun want de regerings partners (PSC) zouden de regering doen vallen indien het hoofdstedelijk arrondis sement zou gesplitst wor den. er zijn nu andere katten te geselen zoals de inflatie, de tewerkstelling en andere sociaal ekonomische pro blemen. Eerstemi nister Tindemans heeft van de regeringszendtijd op TV misbruik gemaakt om de vaandelvlucht van zijn partij en die van de PW trachten goed te praten. Wij willen Tindemans in dat verband een paar vragen stel len: 1. Welke gewettigde Vlaamse eis is ooit al eens opportuun geweest in de ogen van een Belgische regering? 2. Is het dan werkelijk onmo gelijk het voorstel Jorissen te behandelen en terz elf der- tijd de grote problemen aan te pakken. 3. Denkt Tindemans dat hij de zo dringende problemen werkelijk aanpakt, en dat hij met zijn slappe maatregel- tjes de inflatie en de werk loosheid effektief bestrijdt? 4. Waarom maakt Tindemans misbruik van de TV om de Vlaamse kijkers met dro gredenen om de tuin te lei den, terwijl hij op het ogen blik van de bespreking in de senaat met geen ogen te zien was? Had Tindemans «ernstiger» werk te doen op Europees niveau mis schien? Het was vernederend te zien hoe in de senaat de CVP en de PW, die reeds eerder ge zwicht waren voor de grillen van Perin, hun formele Vlaamse kiesbeloften publiek verloochenden. Eens te meer is klaar gebleken op wie de bewuste Vlamingen kunnen rekenen wanneer één van hun eisen in het parlement worden besproken. Ja, beste lezer(es), het zou al lemaal zo anders worden met de man die op weg is van Steenokkerzeel naar Parijs!! JAN CAUDRON De senaat verdaagde sine dié het voorstel Jorissen tot split sing van het kiesarrondisse ment Brussel. Alle partijen in het Vlaamse land hebben die splitsing in hun programma opgenomen en zijn overtuigd dat een afzonderlijk kiesarron dissement en de provincie Vlaams Brabant moet tot stand komen. Trouwens, het ééntalig gebied Halle Vilvoorde in een tweetalig kiesarrondissement is onlogisch en voorbijge streefd. Is de verdaging dan niet een onbegrijpelijke han delswijze? De Volksunie heeft getracht met dit probleem de regering in moeilijkheden te brengen, al hoewel zij bij voorbaat wist dat haar voorstel een verdaging beschoren was, omdat het o.a. ook onvolledig was. De socia listen hebben tegen de verda ging gestemd en de VU ge volgd, niet omdat zij voor de splitsing was want in het verle den hadden ze deze als rege ringspartij kunnen verwezenlij ken; maar omdat ze dachten op het communautaire vlak te verdelen. Dat is een doorge stoken kaart, een goedkope demagogische zet, zo oud als de bergen. En rekening houdend met de toestand vandaag is voor de verdaging veel te zeggen. Wat zou het resultaat zijn van een zuivere splitsing van het arron dissement zonder een oplos sing van de toestand van de Vlamingen in Brussel - Hoofd stad? Het probleem Brussel oplossen is niet enkel de hoofdstad als stad afbakenen en afzonderen van de rest van het Vlaamse land, het is veel eer een systeem uitbouwen voor de 200.000 Vlamingen die blijven in een gebied met een volstrekte meerderheid van Franstaligen Zondermeer Halle Vilvoorde loshaken is die Vlamingen prijsgeven en slachtofferen met het gevaar dat morgen in de hoofdstad, zetel van Europa, geen Vla ming meer een plaats vindt. Al leen een globale oplossing met een dialoog van gemeenschap tot gemeenschap kan een waarborgvolle oplossing bie den, en geen spectaculaire sprongen die het land een re geringscrisis zouden brengen en veel schade zouden veroor zaken. Eerste Minister Tinde mans zegde het zeer duidelijk: «Maar als wij (de regering) nu de communautaire problemen op de voorgrond zouden bren gen, nu wij met man en macht moeten werken aan de be strijding van de werkloosheid en de inflatie, zou het ganse land en zouden aile zinnige mensen en zeker de arbeiders de regering krankzinnig noe men». Dat is ook de PW-mening. De PW oordeelt dat best een op lossing kan gevonden worden via een gesprek van gemeen schap tot gemeenschap, hetzij in de schoot van de overleg- kommissies tussen de Neder landstalige en Franstalige Kui tuurraden, hetzij tussen de deelnemers aan het gesprek van Steenokkerzeel. Om reden van al de zware pro blemen waarmee de regering vandaag moet afrekenen dient men in het licht van de huidige toestand begrip op te brengen voor de tijdelijke verdaging van het voorstel. Maar men moet nauwlettend toezien dat de re gering het gesprek van de ge meenschappen met het oog op een globale oplossing op gang brengt. Deze toegeving van daag mag niet inhouden dat het probleem op de lange baan wordt geschoven. DIANE D'HAESELEER haald en dan spreken we nog niet eens van de georgani seerde belastingontduiking of andere door onregelmatige transakties bekomen sommen. Het jaaroverzicht van de Kre dietbank spreekt voor de grote bedrijven in ons land van een gemiddelde winststijging van zomaar eventjes 30%. Welke loon- of weddetrek- kende kan voor 1974 hetzelfde bilan voorleggen? Intussen doet het patronaat naarstig voort met het geleide lijk pluimen van de kleine man. Aan de prijsstijgingen komt ze ker en vast nog geen einde. Het patronaat is zelfs zodanig stout voor de detergenten bv. prijsstijgingen toe te passen zonder het advies van de prij- zenkommissie af te wachten en zelfs tegen het advies van deze kommissie in. Wat is dan nog het nut van dergelijke kommissie? En zal minister Oleffe nu even krasse taal gaan spreken tot de patroons die dat er hebben doorge- duwc? We hebben alle rede nen om daaraan te twijfelen. In tussen is het duidelijk positief dat de arbeidersorganisaties met het doorbreken van de 4%-grendel het initiatief in handen hebben genomen doorheen de aktie. Het vol gende doel moet zijn dit initia tief te behouden en de in de vijandelijke dam geslagen bres te vergroten. Een eerste slag blijkt gewonnen, maar het pa tronaat heeft nog andere mid deltjes ergens in petto. Ook de toepassing van deze middel tjes moet verhinderd worden. De eenheid in de aktie van de arbeidersbeweging is daartoe het beste wapen. JOS DE GEYTER Na het uitstel van begin januari kwamen afgevaardigden van CVP, BSP, PVV, VU en KP maandag jl. bijeen voor overleg i.v.m. de vooropgestelde fusieplannen in het ar- rondissement. De vergaderi ngwaaronder meerdere vol ksvertegen woor- digers, bevestigde de princiepsverklaring van 22/6/73 en nam als basisvoorde besprekingen het fusieplan van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Een unaniem akkoord werd tussen de partijen bereikt om voor de vorming van Groot-Aalst het samengaan met Denderleeuw te verwerpen De partijen stellen een Groot-Aalst met: Aalst, Erembo- degem, Gijzegem, Hofstade, Herdersem, Nieuwerker- ken. Het gedeelte van Terjoden over de spoorlijn 89 zou naar Haaltert gaan. In het midden wordt gelaten of Meldert-Moorsel-Baarde- gem bij Aalst komt. Voor Denderleeuw wordt een kleine fusie vooropgesteld. Lede zou met Impe, Oordegem, Smetlede, Wanzeleen de Vlierzeelse wijk Papegem één kern vormen. Deze voorstellen zullen overgemaakt worden aan het Mi nisterievan Binnenlandse Zaken. Alle partijen verbonden zich de overeenkomst na te leven. Voor de Faluintjesge meenten Meldert-Moorsel-Baardegem behoudt men ech ter zijn vrijheid. Aangedrongen zal worden bj de regering opdat de toe komstige gefusioneerde gemeenten over de vereiste fi nanciële middelen zouden beschikken om hun taak naar behoren te kunnen waarnemen. De wolfsangels en schietgeweren zullen als gevolg van dit partijenoverleg inzonderheid zitten in de opname van Herdersem in een Groot-Aalst, terwjl de overige Faluin- tjeggemeenten zich nog helemaal niet beveiligd zien voor een aparte fusie, (jv) SflrpiSra/ CLUB ensTEdtu heb iK mw VtOUUJ HAflR BUM éj£- bttoKEN NEB. JAT KAN m kMH> 23 min EK NOC-J ££N I PIZaha DE GRENDEL Minister Oleffe opende in okto ber van vorig jaar het vuur op de werkende bevolking van ons land met zijn fameuze ver klaring van «de grendel van 4%». Hij zei toen «De lonen zullen niet meer mogen stijgen dan de voorziene verhoging van 's lands produktiviteit en die wordt geraamd op 4%». Het was niets meer en niets minder dan een echte oorlogsverkla ring aan de arbeidersklasse van ons land. Die arbeider sklasse heeft Oleffe en de re gering dan ook gegeven waarom ze hadden gevraagd, een klinkend antwoord in de aktie en een weigering om deze onmogelijke grendel te aanvaarden. De eerste spits werd afgebeten in de petro- leumsektor te Antwerpen, er kwam een loonsverhoging uit de bus van 8%. Een tweede klap werd gegeven door de maritieme bedienden met 6% en andere sektoren trokken zich op aan deze voorbeelden «De Standaard» noemde de «grendel-Oleffe» dan ook, zij het met spijt in het hart, «vol tooid verleden tijd». Inderdaad ook in de andere sektoren kwam de aktie los en o m. de metaalbewerkers ver werpen radikaal de grendel van 4%. Zij gaan ervan uit, en ze hebben gelijk, bat er geld genoeg in de kapitalistische zakken steekt om forse loon sverhogingen af te dwingen. Het napluizen van de gepubli ceerde bedrijfswinsten laat daarover trouwens niet de minste twijfel bestaan. Er wor den o.m. dank zij de inflatie enorme winsten binnenge- (OILSJTERS KERT NIES) Marie van Juul van 't Apostelken volgt na oeik al (allei azoe ei se mê toch gezeit) diejncn artikclcnrciks oever 't oeisten! Zé zoi se, ge zotj echt zjalocs zoin, azu aal dei vremde stréken kennen deirroizen. Moar ja, wie zo't er na nie zaloes zoin op azoe ne matthieu Op de vesten (de liejge) emmen ze na nieve lantairenpileiren gezetj tissen 't ves groeng. Verloeipig brannen ze nog nie, moar tes toch moar 't hoepen dat giejn te straffe lampen en zeilen zein, want waor moeten menweir ten nootoe mê ons lief? As ge azoei ne kiejr gotj zieng op de Fiberfleet nor d'ottos, ten zoje zegge 't es noig mê noig. Moine felau es na verdrom al fer den twiejden kiejr van 't joar gepikt, den ierste kiejr stond tem de volgenden dag verdrom woar das zem gepakt atten (of zok mê na zu noig miszing emmen?) moar deize kiejr est ver seijeis. Allei as ge zilverkleirigen daumesfelau teigenenkomt metzonder kettinkkas en woaraf dat wiel een betjen sloot, beljt ons ten isj op. Wiljam Flips eit de roiten van onzen burau kommen vol schilleren, na citen doar na toch azu giejn vraamensj opgezetj mei vollumineize tctten! Daormci zen der na al giejlzeikerst ting fotomodellen geweist die afkwampen op diejnen nieven reklam en d'eer oeik isj kwampen looten zing. En koot da Johan was, ge kentj da peizen! Weir vraugen ons naaf wa da't offisjeil embleim van de karnaval ver vandejoar na eigentleik es? Op d'affisjen en stoat er doar e.iejnen da weggeloeipen is oit de Waltdisnaifillemen, boeven de passerel on't Sintj-Annabrigge angt dennen vlezen van v erleiden joar en op 't plaket stoat er nog iet anders. Der is weir hoep ver d'oiljsteneers, as genjer in Deiremonne binnekert eeren doik brekt zemmen ze vanzeleiven toch nog allemool kwoit. H De dames van de kristenmiddenstand en burgerij luisterde naar wat professor Van den Bergh zowat over erfelijkheid te vertellen had./ Toen hij het had over onderdelen van strukturen van vrouwelijke genen en kromosomen die soms de bovenhand krijgen op mannelijke onderdelen, steeg een triomfantelijk gemompel op in de Borse van Amsterdam./ Het jaar van de vrouw, weetje.../ M Wat een schepen van feestelijkheden lijden kan te Aalst.../ Met een dienstauto én chauffeur van de stad is het voortaan ook niet meer veilig rijden./ De kersverse «chauffeur» haalde met de stadsauto een helling niet en bolde achteruit. Schepen Ringoir achtte het «lan maar veiliger zelf achter het stuur te gaan zitten en zo reden ze dan getweeën terug naar het stadhuis, schepen Ringoir als chauffeur en de chauffeur op de schepenplaats./ Als die chauffeurnog eens op een helling komt kan hij misschien gebruik maken van hetzelfde «duwtje» als waarmee hij zijn job kreeg./ M Dendermonde op bezoek te Aalst lust helemaal niet het Aalsters bier!/ Zelfs de smaak wordt al bedorven van achter dat peird aan te lopen./ Aalst, stad van Bloemcnfeeën'75./ H In het jaar van prins BOB, de jongste karnavalmode: blay-backen./ M Wanneer familie op bezoek komt. Uit de plaatselijke krant van Moline (USA) «Wendt gets plaque from Aalst, Belgium. Moline Mayor F.arl L. Wendt received an exchange plaque today from the City of Aalst in Belgium. Jean J. DeBisschop, 334 15th St., Moline, presented the plaque, wich he received from his cousin, Marcel DeBisschop, who is mayor of Aalst, a city of 46.000 people. DeBiscchop traveled to Belgium in August and presented a Moline plaque from Wendt. DeBisschop, who works at the John Deere Harvester Works in East Moline, said this was his first visit to Belgium. His father immigrated from the country in the early 1900's.» H Maandag jl., vergadering van alle partijen over het fusieproblcem. Burgemeester De Bisschop: «Is het hier een eerste vergadering van de nieuwe eenheidspartij?»./ Hij heeft blijkbaar in Moskou de knepen leren kennen./ M Kon de cijfertaal ons weinig bekoren tijdens de begrotingsgemeenteraad van dinsdag jl. - wie loopt er nu entoesiast aan voor 278 miljoen tekort en een schuldenlast van 750 miljoen? - dan toch kreeg ons hart even een kik./ Schepen Van den Eede kon tussen de saaie opsommingen van verwezenlijkingen en projekten meedelen dat de leeuwtjes die thuishoren op de zuilen van de trap aan het belfort, helemaal niet gestolen zijn, zoaLs we schreven naar aanleiding van de «inhuldiging» van de Draeckenierenbeeldjes op dezelfde plaats./ De leeuwtjes rusten voorlopig, in afwachting van nieuwe bronzen ekscmplaren, in de bclfortkelder./ Protesteert met klem tegen de uitgave van 30 miljard voor de aankoop vannieuwe gevechtsvliegtuigen. Spreekt zich uit voor de ontwapening en de ontbinding van de militaire pakten Beschouwt een beroepsleger en elk nieuw oorlogsmateriaal als een repressiemiddel in de handen van de bezittende klasse tegen alle demokratische krachten en de arbeider sklasse in het bijzonder. Beschuldigt de regering ervan het Groot-Kapitaal te dienen en de politiek te voeren van de internationale wapenindustrie en de multinationale ondernemingen. Verwerpt een dergelijke verspilling van gemeenschapsgelden op een ogenblik dat: de regering oproept tot bezuinigen en te sparen er nagenoeg 250.000 werklozen zijn; de koopkracht sterk afneemt; er in Europa krachten werken om de vrede te bevorderen. Roept de Aalsterse bevolking op en in het bijzonder alle par tijen vakbonden, jeugdbewegingen en vredesorganisaties deel te nemen aan de protestaktie die doorgaat op zaterdag 1 februari te 10.00 uur, Grote Markt Aalst. Samenkomst: Volkshuis, Molendries 11, Aalst te 9.00 uur. Namens: Jongsocialisten - ABVV Kadetten - Kommunistische Jeugd - Belgische Unie ter Verdediging van de Vrede - Kommunisti sche Partij Aalst - Socialistische Jonge Wacht - Werkgroep «Neen aand e 30 miljard» - Jeugdhuis Kreja - Jeuqdhuis Tanu B.S.P. Aalst - A.B.V.V. Tijdens het jaarlijks januari-avondfeest van de oud-scouts uit Aalst, talrijker bijgewoond dan ooit gevoren, werd Désiré Van den Brocck uitgeroepen tot koning van het jaar. Zijn koningin werd mevrouw De Baere-Beeckman. Tijdens het spannende spel dat de bekroning voorafging ontsnapten Frans Moens. André Holemans en Toon Vermassen aan de koninklijke titel. Advokaat André Moreels werd benoemd tot vrederechter te Oudenaarde. Tijdens de nieuwjaarsontvangst voor de K.O.O. bracht voorzitter Piet Rousseau hulde aan de ouderdomsdeken van het K.O.O. personeel, Sylveer, en mocht bij het burgerlijk ereteken 3de klasse uitreiken voor de 25 jaar onberispelijke dienst. Dit ereteken werd door de Koning ook toegekend aan Leaontine De Smet, Suzanne Van Lierde, Camiel De Mol en Alfons Van Langenhove. In hulde werden eveneens betrokken Elza De Smet die reeds op pensioen gingen Emile Van Wezemael die op 1 mei op pensioen gaat. Een geschenk werd hen overhandigd. Ter gelegenheid van de algemene vergadering die door het Aktickomitéeop vrijdag 31 januari 1975 te 17.30 wordt belegd de Bloemenveiling. Albrechtlaan te Aaalst, zal een brocwiV worden uitgedeeld bevattende een monografie van het arrondissement Aalst. Deze brochure, waarin zeer veel statistisch materiaal werd verzameld, wordt een onmisbaar werkinstrument voor al diegenen die begaan zijn met de welvaar van onze streek. Op voormelde vergadering zijn alle belangstellenden tfelkom. Het woord wordt er gevoerd door de Voorzitter van het aktiekomité, Oud-Minister L. Moyersoen, en door Oud-Minister Prof. Coppé, voorheen ondervoorzitter van de E.E.G. kommissie. De blocmenfeeën die Aalst rijk is willen zich duidelijk niet laten in de schaduw stellen door de Prinsencaemere. Nadat vorig jaar reeds tijdens de verkiezing van bloemenfee '74, ex-bloemenfee Nicole haar ideeën hierover reeds uitte, blijkt er toch enige schot in een eventuele reunion van deze stadsambassadrices te komen. Myriam, Nicole, Monique, Sonja, Marden en Marie-Claire, evenals de teksdelprinscs Annie Van der Poorten zien geen graten zitten in een initiatief om samen iets te presteren. Bloemenfee Myriam ziet iets zitten in een akde op moederkensdag. Dat alle vroegere blocmenfeeën present zouden zijn is een wens waaraan kan gewerkt worden. Hedenavond in de feestzaal van het stadhuis wordt de Sportlaurcaat '74 verkozen. Volgende kandidaturen meldden zich: Damesbasketklub Du Pare. damesafdeling basketbalklub Suncharm. Balboogmaatschappij De Ware Vrienden, basketbal klub Osiris en Handbalklub Rosis. Op het programma dat om 20 uur aanvangt staat een toespraak van dr. F. Van den Bossche, medisch adviseur bij het BLOSO MET ALS ONDERWERP Konditietraining in de sport», waarna de trofeeën van de sportweek en de interscholen-sportwedstrijden '74 uitgereikt worden. Verdienstelijke leden van sportverenigingen worden verder gehuldigd waarna de proklamatie doorgaat van de Sportlaureaat en de rangschikking van de onderscheidene kandidaten met uitreiking van trofeeën. Wie wordt de 25ste Kantinière van de «Oude Garde»? De Kantinière die jaarlijks op het karnavalbal van de Oude Garde, dat doorgaat in zaal Verspaille, Keizerlijk Plein 61, verkozen wordt ontvangt volgens het reglement een Tonneken en de titel, waardoor deze gedurende een gans jaar op alle feesten van de Oude Garde uitgenodigd wordt. Voor de optochten van de karnavalsfeesten wordt de kantinière aan huis afgehaald, indien de woonst minder dan 1 km van de Grote Markt gelegen is. Op karnavalsdinsdag worde de kantinière naar het lokal geleid en in ruil voor het tonneken ontvangt zij een mooi geschenk. Kandidaten moeten zich aanbieden op het karnavalbal van maandag 10 februari in de zaal Verspaille. Een man die zich op de kap van de karnavalsverenigingen wat verrijken wou, liep tegen de lamp. De oplichter gaf zich uit voor lid van de Pikante Kastaars en verkocht er maar lustig steunkaarten oplos ten profijte van de eigen portemonnee. Tot hij binnenliep bij een lid van deze groep in de totale onwetendheid hiervan. Hiermee was de oplichter aan het eind van zijn lied gekomen want de politie werd erbij geroepen. Het Aalsters Humanistisch Verbond protesteert omdat in het Hoger Rijksinstituut voor Handel en Administratie op het Keizerlijk Plein, de ministeriële brief i.v.m. de levensbeschouwe lijke simbolen in de klaslokalen nog steeds niet toegepast werd. Het tijdschrift van het Humanischtisch Verbond gewaagd van de noodzaak van een tweede 'kruiskensjacht'. Het simbool van de niet konfessionele moraal zou er niet voldoende opgehangen z(jn naast het simbool van de kristclijke godsdienst. Deze week mocht het stadsbestuur uiteindelijk de officiële bevestiging aankrijgen van de belofte van betoelaging met 20 miljoen voor de verderzetting van de werken aan het Kultureel Centrum. De aanvraag van een lening bij het Gemeentekrediet is intussen reeds een tweetal maanden ingediend. Nu pas kan er iets in dc praktijk omgezet worden. Of nog eens een proeve van de verschrikkelijke traagheid van de administratieve mallemolen. J. VELGHE iet]'

De Voorpost | 1975 | | pagina 2