EREmBODEGEm En DE FUSIE m IN HET KADER VAN HET KARNAVALGEBEUREN AALSTERS KORT NIEUWS iïoesrm of Hp Bogsr&s 10 - 7-2-75 - De Voorpost Dit jaar hadden wij een gesprek met Simon D'Hondt en Gaston Van den Hauwe en vroegen hun opinies en ideeën. Ook ex-leden, wie het stil zwijgen niet opgelegd is, zegden hun onomwonden mening. Het is niet onze bedoeling deze instelling op te hemelen of af te breken, of de noodzakelijkheid er van in twijfel te trekken. Het feestkomitee bestaat, is een pion waarop de karnavalfestiviteiten voor een groot deel steunen. Waar ook ter wereld individuen samen zijn moet er rekening gehou den worden met het feit dat ieder van hen een eigen mening er op nahoudt en dat die mening gerespekteerd dient te worden. Er wordt te Aalst veel gepraat om en rond het feestkomitee, er zijn voor- en tegen standers van dit komitee dat als taak heeft de festiviteiten te organizeren en te koördineren. Vorig jaar al brachten wij een interview met acht mensen, leden van dit feestkomitee. SIMON D'HONDT: DEZE MENSEN DOEN HET VOOR NIETS Hij is handelaar en drieënveertig jaar oud. Hij geraakte in het feest komitee, eerst was hij in 1965 Prins Karnaval en Hector Rombaut die zijn speech voorbereid had was toen de man die op alle feestelijk heden aanwezig was en die bij zijn aanstelling tot arrondissements- kommissaris te Mechelen een be roep deed op Simon D'Hondt om hem te vervangen. Vind je het de taak van het feest komitee om een handelsbeurs in te richten? Dat is nu al vijfentwintig jaar zo, het moet in de handen van het feest komitee blijven. De middenstan ders, ik ben er zelf één, zien maar alleen winst. Tenslotte is het inrich ten van een handelsbeurs geen klein bier, het vergt ervaring en een zeer grote verantwoordelijkheirust op de schouders van diegene die dit aanpakken. Ik kan als voorbeeld Henri Van De Perre aanhalen, die man is er werkelijk zeer bedreven is, mede natuurlijk door zijn erva ring. Hoe is de sfeer in de schoot van het feestkomitee? Een zeer goede sfeer. Elke maand twee vergaderingen en van de ze venentwintig leden zijn er toch ge middeld éénentwintig aanwezig. Sommige mensen breken het feestkomitee en de werking ervan graag af, om beter hun eigen initia tieven te kunnen opbouwen. In gesprekken met kamavalisten werd het beleid van de heer Rin- goir als schepen van feestelijk heden nogal eens bekritiseerd en werd hem passiviteit toege schreven. De heer Ringoir volgt alles op de voet, maar als er geen problemen zijn dan is zijn tussenkomst ook niet noodzakelijk. Het werk binnen het feestkomitee funktioneert goed. Maar er zijn veel mensen die de leden van het feestkomitee be nijden. Wij doen echter gewoon ons werk. Werkt ook het stadsbestuur ak- tief mee? Vorig jaar werd een subsidie van één miljoen vijfhonderdduizend frank gegeven Dit jaar zijn het er tweehonderdvijftigduizend meer. De subsidie wordt regelmatig aan gepast en dat is goed. Volgens mij zit er geen slechte wil in, maar een stadsbestuur moet met zoveel elementen rekening houden. Ook de prinsenkamer waarvan ik voor zitter ben wordt gesteund en door het feestkomitee en door het stadsbestuur. Hoe komt het dat de stoet zo ge brekkig in elkaar steekt? Ze zouden beter naar de heer Van De Perre luisteren. Als de groepen in wanorde op de Grote Markt aan kwamen dan was dat meestal de oorzaak van pech van één of an dere groep. Maar de jongeren die werken goed samen. Ziet ge geen enkel negatief punt in het feestkomitee? Alles kan verbeterd worden. Er bestaat toch niet zo n schitte rend kontakt tussen het feest komitee enerzijds en de karna- valgroepen anderzijds, hoe komt dat? De leden van het feestkomitee zouden regelmatig naar de werk- halle van de groepen moeten gaan maar de groepen zouden ook veel vlugger moeten inschrijven. Zo zouden zij ook veel vlugger voor schotten op hun prijs kunnen krij gen. Waar ik persoonlijk over struikel is de houding van de handelaars. Van de kleinste tot de grootste zouden zij met een bijdrage, een financiële, de groepen moeten steunen, al is het bedrag ook maar klein Ook de industrieën en de de kenijen zouden hun steentje mo gen bijdragen. Maar het echte drama zit hem in de houding van sommige kafeebazen. Op de Grote Markt wordt in de gelegenheden toch maar bitter weinig gedaan voor karnaval, ik bedoel versierin gen en zo Sommige groepen wor den zelfs bij het aanbieden van hun steunkaarten op straat gezet en het zijn deze kategone mensen die de meeste baat hebben bij karna val Tenslotte herinnert Simon D'Hondt eraan dat het grootste deel van de prijzen voor de verkiezing van de bloemenfee en de Prins Karnaval wordt opgehaald door de prinsen kamer die ze dan doorgeeft aan het feestkomitee. Gi VAN DE HAUWE: DE PUBLICITEIT LAAT TE WENSEN OVER Zijn kamavalervanngen begonnen in de groep «De Sloebers». Dit is al een hele tijd geleden. Reeds vanaf het jaar 1958 zetelt hij in het feest komitee, heeft al heel wat gezien en meegemaakt en vindt het een zeldzaamheid als alle leden van dit komitee eens allen samen op een vergadering zijn. Het' zijn eigenlijk altijd dezelfde mensen die werken, vooral de jongeren laten nogal ge makkelijk het hele rebeuren over hun rug glijden. Ik doe wat van mij verlangd wordt, dien af en toe een voorstel in. Het is dan ook het voor stel van Gaston betreffende de wegwijzer van de stoet dat aanv aard werd. Wordt er efficiënt gewerkt? Er kan niet efficiënt gewerkt wor den. Er zijn teveel leden. Vroeger was dat anders. Er waren diverse werkgroepjes, zij beslisten niets maar namen elk een verschillende aktiviteit voor hun rekening. Op de algemene vergadering verliep al les dan veel vlotter. De jaarbeurs is een aktiviteit voor het feestkomitee. De verhuring van de standen zou wel kunnen over gelaten worden aan een midden standsorganisatie. Tien dagen spektakel, dit is de kermis van de Aalstenaars, want kermis Aalst is toch niets meer. Wat vind je van karnaval, van de stoet? Mijn droom is een korte vaste ge sloten omloop waar een inkomgeld van zo'n twintig frank gevraagd wordt, er kan voor die prijs zelfs nog een hoedje bijgegeven wor den. Vind je ook dat er te veel groe pen zijn? Inderdaad, momenteel zijn er vij fenveertig, waar gaan we naartoe als dit aantal verder uitgroeit? Er zijn er bij die fabelachtige bedra gen aan hun wagen uitgeven om tenslotte toch maar twee keer bui ten te komen. Sommige groepen zijn slim, ze gaan zich splitsen om alzo meer subsidies te krijgen. Een selektie dringt zich op indien de za ken verder aangroeien, dat kan bekomen worden door he aantal leden in een groep te verdubbelen; nu zijn dat er tien, het zouden er twintig moeten worden. Je behoort ook bij het Corum Alostum Imperiale. Dit is nu werkelijk een groep men sen die in de schoot van het feest komitee zeer nauw met-elkaar sa menwerken, in deze groep kennen wij geen politieke kleur. Uit goede bron vernamen wij dat de subsidie dit jaar één miljoen zevenhonderd vijftigduizend frank bedraagt, terwijl de foor er één miljoen achthonderd vijfen zeventig opbrengt. Als wij slor dig berekenen dan komen wij tot een niet onaardige twee en een half miljoen frank inkomsten. Er is dus een aardige winst. Vind je het logisch dat dan sommige groepen de eindjes met zeer veel moeite aan elkaar kunnen kno pen? Het is al gebeurd dat ons anderhalf miljoen beloofd was en dat wij slechts één miljoen kregen. In feite is dat niet voldoende gezien het aantal groepen en alle uitgaven gaan tegenwoordig zo de hoogte in. Wel moet ik er op wijzen dat de tribunes geen winsten opleveren. Het huren ervan en de overuren die het stadspersoneel maakt spelen hier ook mee. Wel zijn bepaalde schepenen er mee akkoord dat het geld integraal naar het karnaval- gebeuren moet terugvloeien. Je bent verzekeraar, wat me de verzekering van de groepen? Het inrichtend komitee sluit vanaf Driekoningenavond tot en met zondag van de Prinsencaemere een polis burgerlijke aansprake lijkheid af. Hienn is alles verzekerd, de stoet, de ajuinworp, en een polis voor arbeidsongevallen o.a. voor het dienstpersoneel. Vorig jaar gaf ik een speciale uiteenzetting wat er moet gedaan worden door de kar- navalgroepen. Vele groepen zijn ontzettend slordig en nemen onge- loofijk veel risiko. Sommige rijden met een wagen in de stoet die niet aanvaard en goedgekeurd is door de automobielinspektie. Sommige wagens dragen zelfs geen num merplaat. Als nu een persoon de stoet hindert en onder dergelijk voertuig verzeild raakt, met de dood als gevolg, dan betekent dit het algehele faillissement van elk lid van de groep. Een gouden raad voor de groepen: stel je in verbin ding met een garage en probeer een handelaarsplaat te bekomen of nog beter, laat een traktor je wa gen trekken, maar zorg dat die landbouwer dan op zijn beurt een verruiming van zijn polis aan vraagt Een ongeluk zet zo dikwijls een domper op de vreugde en kan mits goede inlichting gemakkelijk voorkomen worden. Heb je kritiek? De publiciteit is zeker het zwakke punt. Men moet het meer nationaal zien. De houten uithangborden van het Dirk Martensjaar staan onbe nut aan de invalswegen van de stad, de affiches zijn te laat klaar en een relatie met radio en tv wordt niet gezocht (zie naar de RTB en hun programma over Binche en de Gilles.) REMI BUYS: PRAAT MIJ NIET TE VEEL OVER FEESTKOMITEE! Op verzoek van Fons Singeljn en als plaatsvervanger van Cornebs heeft Remi Buys in 1964, hij was eveneens een oud lid van de «Sloebers», zijn intrede gedaan in het feestkomitee. Door zijn erva ring wist hij wel wat van wagen- bouw en karnaval af. Wat zijn uw ervaringen? In 1965 stond het karnavalalge- beuren op een zeer laag peil. De reden daarvan was het feit dat wij len de heer Kelders tegen de Aals- terse kamavalgroepen was; hij vond ze minderwaardig, vuil, vul gair. Gevolg: de Aalsterse loldagen werden overspoeld met buiten landse groepen. Het was ook in die tijd dat grootse banketten werden gehouden onder de leiding van Gustaaf De Stobbeleir op kosten van het feestkomitee in het Kasteel van Laame. Het is daar dat ik voor het eerst het voltallige feestkomi tee bijeen zag, dit na twee jaar lid te zijn. Die festiviteiten zijn achteraf afge schaft, met de vernieuwing van het bestuur o.a. Wauters, Van Den Hauwe en Van Herreweghe. Door te praten na de vergaderingen kwam men dan tot de konklusie dat vernieuwing zich opdrong, zoniet zou Aalst en karnaval in de kortst mogelijke tijd tot het verleden gaan behoren. Schepen Ringoir stond volledig achter ons en vormde in 1967 een werkgroep. Van elke politieke partij was een vertegenwoordiger. Ge lukkig zagen de leden van de werkgroep het belang en de nood zaak van de heropbloei van karna val in. Dank zij die mensen is kar naval geworden wat het nu is. Zij onderzochten alle vooropgestelde initiatieven en legden ze voor aan het feestkomitee. Na een paar jaar, schone liedjes duren niet lang, is nijd ontstaan. De mensen van dat kleine komitee stonden nogal in de belangstelling, de andere leden verkozen dus ook in de werkgroep te worden opgenomen. Misschien is toen als tegenreaktie het AKV en de Prinsencaemere ontstaan. Ik ben niet meer herkozen, maar werd aangezocht door Kamiel Sergeant om bij het AKV te komen Ik was er in 1970 SEKRETARIS EN PUBLIC RELATIONS Door onderlinge ruzies, nijd en afgunst, heb ik er de brui aan gegeven. Bij het afsterven van Kamiel Rombaut heb ik pertinent geweigerd nog in het feestkomitee te zetelen. De vriendschap is er zoek. Initiatieven worden niet meer genomen. Enkel de voorzitter en de sekretaris zijn nog aktief. Vroeger werd in het Alhoewel de mentaliteit van een inwoner van Erembodegem dicht aansluit bij deze van een Aaistenaar en alhoewel de meeste vrouwen van Erembodegem minstens een paar maal per week in Aalst gaan winkelen, wil men te Erembodegem van geen fusie met Aalst weten. De burgemeester blijft graag burgemeester, de gemeentraadsleden blijven graag gemeenteraadslid en de man in de straat blijft graag Erembodegemnaar. Op de laatste gemeenteraad werd dan ook het vooropgestelde nega tief advies van burgemeester Boel eenpang goedgekeurd. We kon den een exemplaartje van deze zelfverdediging bemachtigen en we willen dit hier kort samenvatten alsook enkele opmerkingen die tij dens de zitting der gemeenteraad ter sprake zijn gekomen. In zijn pleidooi gaat de burgemees ter vooral de emotionele toer op. Het is een feit dat met de nakende fusies de gezelligheid van het kleine dorpje met zijn stamkafees rechtover de kerk en zijn roddel praatjes van Jan en alleman zal verslonden worden door de onver schilligheid eigen aan de stads- mentaliteit. Burgemeester Boel van Erembo- aegem pleit uit naam van zijn partij voor een gemeente als schakel tussen de burger, het gezin en de verschillende bestuurlijke niveaus; een inwoner moet zich thuisvoelen in zijn gemeente en mag geen drempelvrees voelen wanneer hij bij de dienstverleners met zijn pro blemen komt aanlopen. In Erem bodegem is er volgens de burge meester een uitgebreid dienstver lenend kader waarop iedereen spontaan beroep kan doen. Aldus vormt de gemeente een leefge meenschap op zichzelf met een ei gen klimaat en identiteit waar men ondanks de gedeeltelijke industria- lizering de stadsatmosfeer nog niet aantreft. !n verband hiermee werd door Bourton (PVV) gevraagd naar de vooruitzichten van de verschil lende fabrieken in de Erembode- gemse industrieterreinen en naar het standpunt welke deze innemen t.o.v. het fusieplan. Het spreekt echter vanzelf dat de 2.700 aldaar tewerkgestelden hun job verder zullen kunnen blijven uitoefenen en dat het fusieprobleem daarop geen invloed kan hebben. Pijck (BSP) betreurt dat de gemeente lijke diensten riiet langer bij de mensen zullen gevestigd zijn zodat men grotere inspanningen zal moeten leveren om zich tot de openbare instellingen te wenden. Het is een fat dat Erembodegem als relatief grote gemeente met veel werkgelegenheid, met een gemakkelijke verbinding naar Brussel zodanig dat de pendelar beiders daarin geen opstakel zien, als zelfstandige identiteit zeer goed leefbaar is en voor de nodd- zakelijkste funkties zelf kan in- Door de steden die eenzo- genaamde centrumfunktie vervul len, als Aalst bvb., wordt dikwijls de nadruk gelegd op de verlieslatende posten zoals de ziekenhuizen, maar om hieraan te verhelpen ver klaart Erembodegem zich bereid een gemeentelijke tussenkomst te betalen per geboorte of overlijden die in deze stad zou plaatshebben. feestkomitee nooit over politiek gesproken. Nu is dit schering en inslag, een springplank voor de toekomst. In plaats van aan politiek te doen kunnen zij beter inlichtin gen verstrekken omtrent de hoogte en de breedte van de wagens en de mensen met raad en daad bij staan. Hoe zie je karnaval nu? Vroeger is daar veel voor gedaan. Nu niet! Het gehele gebeuren zou op een hoger peil moeten staan. Nu hebben zij toch een behoorlijke plaats om te werken. Pas op, dit kwam er niet door het feestkomitee maar door het stadsbestuur. Het is ook de taak van het feestkomitee om voor een degelijke publiciteit te zorgen. Dat gebeurt niet. Ik heb ooit eens een redelijk voorstel ge daan. Elke vrachtwagen die de brouwerijen verlaat zou moeten voorzien zijn van een kamavalaffi- che. Maar daarvoor moeten de karnavalaffiches op tijd klaar zijn. Tijdens de kerstvakantie zouden in de stations affiches moeten uit hangen, dit is immers een zeer drukke penode. Verder is het kar- navalboekje dringend aan ver nieuwing toe, er was er verleden jaar zelfs geen. De burgemeester van Aalst heeft ooit eens gezegd dat de hoge buildings en de water toren zouden moeten voorzien zijn van maskers en vlaggen, maar het bleef bij praten. Ook het stadhuis is het bekijken niet waard, zo'n oude poppen zijn werkelijk de stad on waardig. Verder is de Horeca nooit geraad pleegd nu de tribunes naar het Kei zerlijk Plein verhuisd zijn. De marktbewoners zijn misnoegd. Ook de steun die de kamavalgroe pen van deze sektor ontvangen zou op een andere leest moeten geschoeid zijn. Nu komen de groe pen steeds weer bij dezelfde te recht. Ik heb daarvoor een redelijk voorstel. Laat het Horecaverbond een bepaalde som in de kas van het AKV storten en redelijk verde len onder alle kamavalgroepen. De som zou groter zijn en alle groepen zouden er wezenlijk iets aan heb ben. Over de geldinzameling van de gil les kan ook het één en ander ge zegd worden, zij verzamelen het hele jaar door. KAMIEL VAN GEERT: DE KLANK VAN EEN LEGE TON, DAT IS KARNAVAL! Toneelspeler bij uitstek, de man van Tijl, Streven en Kern '63 dat is Kamiel Van Geert. Hij was ook een tijd aktief in het feestkomitee. Juist door die Aalsterse toneelwereld, door zijn lidmaatschap bij de Dra- kenie s vroeg Marcel De Bisschop, huidig burgemeester, hem in het feestki litee te komen zetelen. In feite wist Kamiel niet zo goed wat het feestkomitee was en had geen flauw benul van de politieke inslag. Reeds vlug ontdekte hij dat de le den van dit feestkomitee niet zo- Een ander netelig probleem stelt zich te Erembodegem nl. de wij Ter Joden, deze zou eerder naar Haal- tert overgeheveld worden wat dus een splitsing van de huidige ge meente zou meebrengen. Een vrolijke noot werd door D'Hont (VU) in de diskussie gebracht toen deze burgemeester wees open taalfout in het verspreide circulair Dit euvel werd dadelijk hersteld. Terecht werd door Coppens (VU) opgemerkt dat de plaatselijke in stanties gerust tegen de fusies mogen gekant zijn terwijl van ho gerhand us beslissing toch za! doorgevoerd worden. Ook burge meester Boel gaf toe dat de parle mentariërs spijtig genoeg alleen al les bedisselen. Pyck (BSP) stelde voor om de mensen wakker te schudden en hun belangen te doen verdedigen, hij wou iedereen op straat zien komen. Krijgen we een van de volgende dagen een grote contestatietocht naar Aalst in het anderz zo rustige Erembodegem? We denken van niet want in het Besluit van zl zijn contra argumenten ziet de burgemeester precies in dat de fusie toch onaf wendbaar zou zijn. Daarom heeft hij in het slot een andere oplossing voorgesteld: laat ons samenklin- ken met Welle Misschien moet hieronder wel verstaan worden dat Erembodegem in dit geval toch de grootste inbreng zal hebben. We denken dat hiermee al de perikelen rond de fusies beginnen en eindi gen nl. dat zij die als grote ge meente een paar kleinere bijknjgen heel tevreden zijn met deze oplos- sng maar wee hen die een grotere gemeente onderverdelen bij een stad! Schermt iedereen voor het bezit van zijn eigen postje of gaan de fusies werkelijk onheil brengen over onze hoofden. Deze vraag moeten we voorlopig onbeant woord laten! Een enige goede mare voor de karnavalvierders: Horeca maakte zijn prijzen voor de konsumpties tijdens de karnavaldagcn bekend en hadhaaft de tarief van vorig jaar, dus 15 en 20 F. Vijf kandidaten van het arrondissement Aalst zijn geselekteerd door het Belgisch Olympisch Komitee Oost-Vlaanderen voor de Montrealkwis. De halve finale die door de TV uitgezonden wordt gaat door met o.m. Karla De Vuyst uit Aalst, Hilde De Boeck uit Zottegem, Marleen De Bruyn uit Erembodegem, Yola De Neef uit Nieuwerkerken en Beatrijs Schockacrt uit Lede. De jury voor het arr. Aalst zal bestaan uit Aster Berkhof, voorzitter, André Van Landeghem, André Doorns, arr. voorzitter en Anne-Marie Van Nuffel, atlete en in de pré-selektie voor Montreal. Het leefmilieukomitee van Aalst gaf in een permededeling kommenlaar op de jongste begroting van de stad Aalst: «Na onderzoek van de ontwerp begroting 1975 ingediend door het stadsbestuur wensen wij het schcpcnkoilcgc en inzonderheid schepen van Openbare Werken Jan De Neve geluk te wensen, gezien dit jaar vooral de nadruk gelegd wordt op de bescherming van ons lcefmilieu.Zo wordt niet alleen 12.000.000 voorzien voor de aanleg en studie van parken, plantsoenen en speelpleinen (waaronder 10.000.000 F voor waterbeheersingswerken in de Osbroek) maar wordt ook 25.000.000 F. voorbehouden voor de aankoop van de Osbroek en het domein Schelfaut. Vooral dit laatste vinden wij zeer verheugend vermits nu eindelijk een einde zal gesteld worden aan de jarenlang durende discussies en akties rond het behoud van dit domein als parkgebied voor de omringende inwoners. Dat er ook in het kader van het monumentenjaar door deze stad grootse werken voorzien worden (o.m. restauratie Huis Langenhove, Restauratie Belfort-achtergevel stadhuis enz.) «inden wij meer dan positief. Toch zuilen wij niet nalaten het stadsbestuur te gelegenertijd op zijn beloften attent te maken en zullen wij er zelfs niet voor terugschrikken te eisen dat de geplande aankopen en werken, in het kader van de budgetaire mogelijkheden uitgevoerd worden.» De firma Glucoseries Reünies (nieuwe benaming waar schijnlijk Glucose-Raffinaderijen) is zich wel degelijk be wust van het probleem van de luchtbedoezeling. Het plan bestaat sedert lang om sommige schoorsteen-buizen ge voelig hoger te laten komen, doch zoiets moet kunnen gebeuren tijdens een werkonderbreking. Na enkele mis lukte pogingen uit het verleden, wordt thans gepland om die noodzakelijke werken tijdens de karnavaldagen te la ten uitvoeren. BELEVENISSEN VAN CYRIEL EN KLINKE ir HEB ~PACj LBOM H'HiHi HOB 1ST? C7A je MAA F AHSTt R J>AHj He - I UHouih HAAR 7e inSHOvs)2'7 HÈ AU/U ZUBJBT KLiHKl - nBh r zeq Ki/t/Ke Moer nas o/>/>assea/ sse dosst) MoeT wq M£E wro ZjJEH ZULU.! PAK maa* al eens ee» cjee/v woo?Besi aha Met u/e.i£A/ j> cyeiu HE£F7~ A eSien twj pen 0ELOCf7> 3>A T )lA4t HORRi£S zal Rijyefj r.Mer $er Mm Toen SM 7i£M S taom r 7

De Voorpost | 1975 | | pagina 10