EN KONTRA, MAAR TOCH KRRflflVRL LENTEBAL VAN DE BRAILLE LIGA DEKANALE RAAD /uier ZWARTE REEKS TE MELDERT De Voorpost - 7-2-75 - 11 zeer als funktie hadden iets te or ganiseren, maar dat hun doel veel verder lag, het betekende voor de meeste een springplank voor ver dere politieke ambities. Wat verwezenlijkte het komitee toen? Hun enigste bedoeling was karna val. Ik heet Aalst een «karnavalzot- temieënstad» en het verbetert er niet op. Van De Perre zie ik als een betaalde vakman om als sekretaris met veel stielkennis iets te organi- zeren. Er is echter een verschil tussen iets doen met stielkennis en iets graag doen. Iemand die in 't feestkomitee zijn woordeke placeert wordt nogal eens getrakteerd op gelach. Dat is ook alles. Ernstige voorstellen worden veelal aanhoord, van de uitvoering komt meestal niets in huis. Het was mijn voorstel om op de prinsenverkiezing de kandida ten te laten optreden verkleed in prins. Ik zag ook wel dat ze zich moesten kunnen bewegen, dat ze moesten kunnen praten en in ze kere mate ontwikkeld moesten zijn. Deze normen werden toen ook toegepast. Het jaar daarop be hoorde de verkleedpartij tot het ver leden en het habijt werd voorop gesteld, als zijnde een neutraal kostuum. Driekoningenavond is ook nog zo'n flop. De meeste feestkomiteeleden vragen zich af hoe ik in de belang stelling kan staan en mijn eigen be langen naar voor brengen Ik heb ook de tijd meegemaakt dat enkele mensen uitgenodigd waren naar Blankenberge om daar de verkiezingen mee te maken. Er is toen gepraat en gedronken ge weest en ik kwam met een voorstel op de proppen om het feestkomi tee omver te werpen en een be perkt komitee op te richten zonder politiek ledereen was akkoord tot vierentwintig uur later niemand nog van iets scheen te weten. Ik Het kan verwondering baren dat een lid van het stedelijk Feestkomitee ten persoonlijke titel een repliek stuurt naar uw blad. Toch kan ik niet nalaten te rageren op uw tekst van vorige week: «Een totaal onbegrijpe lijke jury. die voor het beste wat men er nog over kan zeegen, hoognodig de baan moet rui men.» U had natuurlijk de moed om voor Uw mening uit te komen, maar ik geloof dat U zich ver gist. Moxhten mijn penne- vruchten via Uw sympatiek blad bijdragen tot verdraag zaamheid en een zuiver karnaval-beleven. Ik heb èlle verkiezinen van prinsen en bloemenfeeën uit onze karnaval-geschiedenis van dichtbij meegemaakt. Dit laat mij toe ongezouten mijn mening te zeggen: zonder zout maar met ajuin. Elk jaar komen naar die verkie zing een aantal mensen voor de eerste keer in hun leven, en nadien ziet ge ze nooit meer terug. Die jammerlijke vaststel ling is zelfs een oepassing op een gewezen bloemenfee, gang haar familie en hele clan incluis. En telkens komt er ne gatieve kritiek van die ééndags-vliegen die het met veel lawaai nekeer gaan ek- spli keren. Voor de eerste maal na het dekanaal koncilie 1974 kwam de vernieuwde deka- nale raad samen. Onder voorzitterschap van E.H.De ken C. De Vos vergaderen af gevaardigden van de ver schillende parochies van Aalst en van de omliggende gemeenten Baardegem, Herdersem, Hofstade, Mel- dert en Moorsel. Afgevaardigden van de priesters waren de pas toors van St Jozef Aalst en Baardegem en de medepas toors van Mijlbeek en van heb de indruk dat iemand die zich ernstig met ideeën bezighoudt, en die in het feestkomitee naar voor durft te brengen, reeds bij voorbaat de strop om de hals trekt. Ik wil hier niet mee bedoelen dat er inder daad geen mensen zijn die het met goed geluk geprobeerd hebben. Ik breek geen mensen af maar het systeem. Wat vind je van karnaval nu? Van jaar toe jaar slechter. Kwanti teit meer en meer, kwaliteit minder en minder. De kamavalgroep «De Sloebers» zijn nog nooit geëven aard geweest. Toen was er nog een echt stuk Aalst, nu rest ons nog een kopie. Er zit geen lol meer in. Vroeger karnavalstad bij uitstek, nu een stad zoals een ander. Aalst, een verbeterde uitgave van een dorp. De helft van de groepen gaan uit op kosten van de gemeenschap om zich zelf te amuseren. Ook de prinsenverkiezing is één politieke boel. Met een jury als kamoeflage. Mijn bedoeling is niet om iets af te breken omdat ik er niet meer bij ben. Ik zou er nooit meer bij willen. De klank van een lege ton, lawaai, niets geestigs, een jeugd die leeg en arm is ook in zijn ideeën voor karnaval. De jeugd heeft geen spi ritualiteit meer. Nu is het ook kar naval van de Grote Markt in plaats van karnaval van Aalst. Zet je iets in de plaats voor deze afbrekende kritiek? Heb je een voorstel? Iemand gaat stilaan zijn visie ver anderen met ouder te worden. De behoeften van iemand van vijftig zijn niet meer dezelfde als van ie mand van dertig. Karnaval is mijn natuur niet. Ik kan mij trouwens moeilijk uitwendig manifesteren. Ik zie karnaval meer als regisseur. Vooreerst zou een ernstige selek- tie moeten gebeuren, er zouden raadgevers moeten bestaan die de kreativiteit van de groepen na gaan. Verder zou zeker het aantal SAMENSTELLING Wie een jury aanvaardt vóór de verkiezing, moet dat ook doen nadien. En wij beschikken in Aalst over een samenstelling die door het Feestkomitee we loverwogen en goed afgeme ten werd- twee heren die vele jaren 100 percent karnavalist waren, één persoon die reeds tientallen jaren als deskundige op toneelgebied doorgaat, twee Aalsters-voelende kun stenaars, en één lid van de Draeckenieren die in zijn jeugd de titel veroverde van onklop- baar improvisatie-redenaar van de vlaamse universiteiten. Een zevende lid overleed on langs, en een achtste wou dit jaar niet delnemen omdat zijn organisatie één van de kandi daten steunde. Unze jury is dus zoals ik ze verlang: karnaval-voelend, coherent, heterogeen en integer. Ze is daarenboven nog moedig (ja- ja), want alle cijfers dienen in dividueel op bordjes omhoog gestoken. Wie zich geroepen voelt om erbij to komen, mag het altijd zo eens langs zijn neus te ver staan geven. De reakties van sommigen uit het publiek waren dit jaar wel Meldert. De Raad werd nu samenge steld volgens de criteria op gesteld in de laatste zitting. Zowel jeugd, onderwijs, de werkgroepen en de sociale organisaties zullen verte genwoordigd zijn. Er wordt besloten minstens 4 maal per jaar te vergade ren. Een dagelijks bestuur dat de vergaderingen voorbereidt, verslag geeft, stimuleert en bezielt bestaat buiten E.H. groepen moeten beperkt zijn tot maximum dertig. Ze zouden een bepaalde artistieke verplichting hebben. Politiek zou hier buiten moeten gehouden worden. Zich een beperking opleggen is trou wens ook een vorm van demokra- tie. De groepen zouden op voor hand dienen te weten over welke som zij kunnen beschikken. Een wedstrijd zou nog altijd kunnen doorgaan, maar met een andere jury. Verder zouden van buiten de stad slechts zeer streng geselek- teerde groepen mogen mee op trekken. WALTER VAN HERREWEGHE: IN DIE TIJD HAALDE KARNA VAL KRANTEKOPPEN Walter Van Herreweghe, architekt was twaalf jaar lid van het feestko mitee, waarvan tien jaar voorzitter. Hij haalt een brok geschiedenis op. droomt nog over alles wat toen verwezenlijkt werd en hoe het ten dode opgeschreven karnaval nieuw leven ingeblazen werd, mij mert ook over wat hij niet verwe zenlijkt heeft en geeft zijn visie weer over wat karnaval nu is. De naoorlogse periode onder voorzitterschap van schepen De Wolf en dokter Comelis slaagde er niet in de weg te vinden tot het ei gentijds maken van de werking van het feestkomitee. De pioniers van potsierlijker dan ooit, want voor de eerste keer heeft de jury bij toeval geen enkele rol ge speeld om de prins aan te dui den! Kandidaten Bob en Fran- qois kregen wonderlijk genoeg elk evenveel punten bijeenge- teld. Dat daarbij onderlinge verschillen tot uiting kwamen is toch enkel de uitdrukking van de persoonlijke visie en ge aardsheid, en dat is maar best. Geen enkel jury-lid kelderde iemand met één of twee of drie punten. Niemand gaf een ver dacht kadeau met negen of tien punten. Wat is er dan ver keerd? Ontleding stemmen Hier ter herinnering de pu blieke uitgebrachte punten per jury-lid: Voor Bob: 8,8,6,6,8, en 7 - to taal: 43 Voor Dany: 8, 6, 5, 4, 6 en 6 totaal 35 Voor Frangois: 7,5,7,8,8 en 8 totaal 43. Deken en secretaris M. Be- kaert uit Mw. Nijs, Mw. Die- rick, Zuster Lutgarde, Mr. De Aguirre en Mr. Moeyer- soensvan Moorsel. In het kader van missie- en Ontwikkelingshulp wordt projekt voorgesteld en aan genomen tot het bouwen sociale woningen in Pakis tan. Stickers zullen worden verkocht, vensteraffiches verspreid en dokumentatie- materiaal staat ter beschik king. In de zondagse homi lies zal de aandacht op het projekt gevestigd worden. Maes zal op dinsdag 4 maart in de feestzaal van het stad- voor de oorlog waren stilaan weg gevallen Dit tamelijk autonoom werkende team werd langzamer hand beknot in zijn werking en in zijn ontplooiingsmogelijkheden door de schepen van openbare werken en door de budgettering en de uitgaven die volledig afhankelijk werden gemaakt van het stadsbes tuur. Het onafhankelijk sekretariaat schakelde men bij de dienst van openbare werken waarbij het feestkomitee en karnaval langza merhand verdorde. Men teerde op de vooroorlogse initiatieven wat een achteruitgang voor de karna- valstoet betekende die het dan van verouderde huurgroepen in satijn vodden moest hebben. Ook de handelsfoor had reeds enkele ja ren niet meer plaatsgehad en had de plaats moeten ruimen voor een privé-initiatief. In 1957-1958, Marcel De Bisschop was toen een jong gemeenteraads lid, als nieuw feestbestuurder mo biliseerde hij een groep jonge initia tiefvolle kerels die op gebied van muziek, toneel, studentenorgani- zatie, openluchtspelen en jubi leumstoeten niet meer aan hun proefstuk waren en die daarbij als kamavalisten bekend stonden. Het nieuwe komitee stak toen van wal in een kader van oudere leden die de integratie van het jong bloed eerst apatisch, later schoorvoe tend en na enkele werkvergader ingen vrij vlug bijtraden. Onder het voorzitterschap van schepen Gil bert Claus ontpopte de werkgroep zich, bruisend van nieuwe ideeën, sekretaris Henri Van De Perre bracht de nieuwe stuwkrachtex plosie op de goede sporen. Het kwam er toen overigens op aan om met zeer beperkte financiële mid delen vooruit te treden met nieuwe ideeën en ze te verwezenlijken voor een sceptisch geworden be volking. Met een belangloos en- toesiasme beschouwden wij het als onze gemeenschappelijke opd- Dit jaar heeft de zaal de ein duitslag dus voor 100 ten hon derd in handen gehad. En nu heb ik zelfs niet gehoord dat er «met de stembulletins ge knoeid werd», zoals vroeger wel eens door verliezers na dien werd beweerd. Heeft de persoon van de win naar belang, of gaat het om Aalst en om Karnaval? Vele jaren geleden heb ik wel eens iemand geholpen in zijn propaganda en zijn voorberei ding, maar op zeker keer was «mijn» man veel minder waard dan de overwinnaar. Seder- tdfien zeg ik aan mijn,kinderen dat ze uitsluitend mogen stemmen voor de beste. En roep ik elk jaar «Leve de nieuwe Prins!». Gewoon om dat hij onze nieuwe prins is. Pol De Paepe huis te Aalst spreken te 20 u over «De kerk en het onrecht in de wereld». Wat betreft de aktie «Broe derlijk Delen» wordt er nog op gewezen dat de geest van versobering dient te prime ren op het ophalen van gel den. De verslagbrochure van het Concilie zal eerstdaags ge drukt worden op 500 exem plaren. De 300 personen die ze wensten zullen eerst be diend kunnen worden. De «Getuigenisavond» zal dit jaar doorgaan op zater dag 31 mei. Détails volgen. L.H. racht met enkele mensen beho rend tot diverse disciplines en over tuigingen, wars van politiek- en partijbelangen, onze taak tot een goed einde te brengen Kleine teams werden gevormd. Voorzitter schepen Claus nam het gedeelte karnaval voor zijn rekening en schepen Ringoir zette de loupe op de handelsfooruitwerking. In 1960 na het ontslag van voorzitter De Bisschop nam ik deze taak over. Dat de keuze van de door mij op gestelde projekten en ingenomen standpunten niet steeds algemeen begrepen en aanvaard werd, was voor mij geen rem. De werkgroep van het klein komitee bleef een ge sloten stootgroep en schoof steeds nieuwe projekten op de program malijst. Ik heb gepoogd om met menselijke samenhongheid en met beperkte middelen de feestelijkheden van de stad uit te bouwen. Dat wij hierin slaagden was voor ons hartver sterkend. Als suksesmeter kan ik wel verklappen dat sedert wij ge start zijn de opbrengst van de foor verzevenvoudigd is. Wij hebben de kamavalstoet nieuw leven inge blazen door het weren van de huurgroepen en deze te vervangen door Aalsterse komische groepen. Het kamavalgebeuren bleef niet beperkt tot het stoetgebeuren de zondag, ook de ajuinworp kwam er bij en vierdaagse feestelijkheden. Vroeger raakte een tnbunekaart aan vijf frank niet eens verkocht, nu worden er steeds nieuwe bijge maakt. De affichewedstrijd voor karnaval hebben wij ingesteld (spij tig genoeg blijft men nu steeds hangen bij eenzelfde tema van de kop van een klown). In die tijd haal den wij de voorpagina's van de grote kranten. Nogmaals de «Dreef»: Nadert na ons artikel «Dood rijders in de Dreef» waarin o.a. werd gesuggereerd in afwachting dat Hekelgem de weg ook zou verbreden be perkingen aan het verkeer in de Dreef in te voeren als snelheidsbeperking, beper king van de tonnage of zelfs enkele richting voorstellen die door Burgemeester De Vos aan de Gemeenteraad werden overgemaakt, is er in deze werkelijk druk bereden Dreef terug een ongeval ge beurd. Toen Roger Callebaut, Mut- sereelstraat 13, Meldert ver leden vrijdagmorgen rond 8. 30 u terugkwam van Aalst zag hij uit de weg van Moor sel (Waver) een vrachtwagen naderen die wilde opdraaien naar Aalst aan het Huis «Ter Kluizen». Deze kamion deed alles volledig normaal en hem schijnt niet de minste schuld te treffen. Wel werd Roger - Callebaut daardoor verplicht uiterst rechts te houden en als men dan weet dat uitgerekend op dat punt De handelsfoor kent ieder jaar meer en meer sukses. De Sint- Maartensdag voor alle kinderen van de stad, maakten wij los van specifieke winkel- en handelswijk belangen. Verder is er nog de prin senverkiezing en de bloemenweek met de verkiezing van de fee. Ik herinner mij nog de eerste feever kiezing, deze jongedame kreeg als geschenk enkele ondergoedstuk ken. Dat hebben wij later tot een kleine auto gebracht. De enkele karnavalgroepen zijn nu door het verhogen van de subsidie, door het verschaffen van werklokalen, uit gegroeid tot een kleurenspette- rend jeugdenvironnement. Mis schien zijn er nu wel wat te veel waarbij door de versnippering van de goede krachten het gevaar schuilt dat de zo nodige satire van het tema minder goed uitgewerkt wordt. In deze wildgroei van nieuwe groepen zou wel wat ge snoeid mogeri^worden. Anderzijds beoefenen deze groepen een ge zonde, voor de minister van kuituur niets kostende vrijetijdsbesteding bij uitstek, waar specialisatietypes van ontwerpers, lassers, mekanie- kers, ververs, stiksters, gratis le veranciers en sponsors zich per team gedurende vele maanden uit leven. Voor deze Aalsterse jeugd en jeugdige ouderen is dit een deel leefgewoonten geworden ujt de schoonste jaren van het leven. Minder opvallend misschien voor de massa is dat met het verloop der jaren, niemand van het werkkomi- tee draagt hierbij schuld, de inte gratie van de politieke pionnen het klimaat binnen het feestkomitee heeft aangetast. Ik blijf er van over tuigd dat in het belang van de stad het feestkomitee zich konsekwent politieke beperkingen moet opleg gen om het gevaar van exhibitio nisme of anderzijds het apatisch de weg, zonder aangepaste signalisatie die een wegver- eniging voorspelt, merkelijk smaller wordt richting Mel dert doch gebied Hekelgem, is de kans groot van de baan te geraken. De wagen van Callebaut geraakte dus van de betonnen strook doch daarnaast was een stoep. Terug op de baan willende komen raakte Roger het meesterschap over het stuur kwijt en de wagen maakte, door het klemmen van de achterwielen in de sloep, een kwart draai naar links zodat hij tussen een boom en een nieuwe geparkeerde Volvo de aansluiting van de Home voor de gerechtskin deren meenam en zo botste op het huis van een naam genoot Callebaut. De bestuurder liep enkele hoofdwonden op zonder erg, de afsluiting was ge deeltelijk vernield en er was schade aan de zijgevel van het huis. De wagen van Ro ger, die omnium verzekerd was, werd een «perte tota le». Aan de Cash and Carry: Verleden donderdagna- toezien te weren. De noodwendig heid te werken in groepsverband met verschillende disciplines, zich steunend aan elkaar, is een nood wendigheid voor het lukken in de toekomst. Bij een recent bezoek aan enkele kamavalateliers is mij dit nogmaals duidelijk geworden en sta ik in be wondering voor de bijna ongekun stelde naïviteit en onuitputtelijke scheppingsdrang. Los van enige politieke inslag smeden zij de toe komst van onze karnavalstad. Als U mij vraagt waarin ik niet ge lukt ben tijdens mijn bestuurspe riode dan moet ik wel toegeven dat dit in de betrachting is om Aalst net zoveel bekendheid te geven als karnavalstad in Vlaanderen als Binche in Wallonië (zowel op dit vlak als op andere ligt Aalst in Brussel nog steeds niet op de kaart van België). Ik ben er niet in ge slaagd toch een gedeelte van de opbrengst van de handelsfoor aan te wenden voor de karnavaldagen. Onrechtstreeks komt dit onze ne ring ten goede maar het is nu zo dat het grootste gedeelte ervan door het keelgat van de vele liedjeszan gers vliegt tijdens de handelsfoor zelf. Ik had ook nog getracht de kamavalstoet te plaatsen onder een breed te interpreteren tema aangevuld met speciaal hiervoor uitgekozen muziek zodat er wel een draad in de optocht zou steken met een sterk merkbare satire. En ten slotte zou het mooi geweest zijn als de uitgestorven kamaval- bals van het Land van Riem, van de Club der Dertien en het Domi nobal weer zouden heropleven ROEL VAN DE PLAS middag even voor 16 u werd de wagen van Mevrouw Lambert Van de Sijpe-Bi- non, Pulstraat 1die reeds in de richting van de stad even voorbij de Albrechtlaan op de Steenweg aangereden door een uit de straat van het genoemde grootwarenhuis komende wagen die ook in de richting Aalst wou rijden en bij dat maneuver de wa gen van Mw Van De Sijpe aanreed. De stoffelijke schade was wel aanzienlijk aan de Volvo en de bestuurder leek fel on der de indruk van het ge beurde. Hopelijk blijft het hierbij. Aan de «Haring»: Verle den vrijdag stond de nieuwe wagen van Frans Nuelant, Eeckhoutstraat, Meldert als laatste in de rij te wachten aan het op de spitsuren zeer drukke kruispunt van de «Haring» toen hij werd aan- gerden door een Nederland se wagen uit Leeuwarden. De schade van de wagen van Frans Nuelant was zeer aan zienlijk. L.H. WIE MAG KARNAVAL-JURY BETWISTEN? Op zaterdag 1 maart gaat het jaarlijks lentebal van de Belgi sche Unie voor visueel gehandikapten van de Braille Liga door in de zaal «Brittania», Sint-Baafsplein te Gent. Dit bal wordt opgeluister door het orkest van Jacques Raymond en bgint te 21 uur. Toegangsprijs 80 frank. Aan dit bal is tevens een gratis tombola verbonden: eerste prijs: een reis voor 3 dagen naar Parijs voor twee personen volledig pension. De reis per autobus naar Gent heen en terug is kostellos. De bus zal vertrekken uit Moorsel, langs Erembodegem, Welle en Aalst naar Gent. U kunt inschrijven tot 18 februari bij W. Verleysen, Kapittel straat 10 te 9390 Moorsel. Laat U tijdig inschrijven, het aantal plaatsen is beperkt. D.D.R. "ur \ZEBL T1)J) Vt-vtl! H0ÉT mf> RAP /'/V f

De Voorpost | 1975 | | pagina 11