ROSETTE VAN DER STUYFT: meer een prettige boel dan keikoppig doorzetten Sportmagazine GOEDE UITSLAGEN TE UITBERGEN ATLETIEK \Bij AC. Dender land Atletiekkern Overniere PRACHTIGE RESULTATEN AC Zele Hans Van Lyssebettens en ook Patrick Schokaert in de kijker 20 Ruim dertig jongeren offerden wat kermisvreugde op voor de sport: en bewijs dat ze heel wat voor atletiek over hebben. Het begon al in de voormid dag in de indoormeeting te Wieze Dorothy Meulewater liep 60 m horden in 10 sec, rond. Ze won ook haar reeks én de finale van de 60 m vlak in 8,4 en 8.3. In het hoog springen dienlde ze het sa men met Carine Roels als eni ge kadetten op te nemen te gen scholieren, juniores en zelfs seniores Dorothy werd 7e met 1.25 en Carine 4e met 1,35 m Carine nam ook deel aan de 60 m vlak. Ze won haar reeks in 9.2 en werd 3e in finale met dezelfde tijd. !n het hoogspringen kreeg Martine Maes de tweede plaats toegewezen met 1,55 m na Anne Marie De Waele Martine werd derde in haar reeks 60 m horden met als tjd 10,7. Maria De Scboenmaecker werd 3e in finale van de 60 m vlak in 8.5 na in haar reeks 2e te zijn geëindigd 'm 3,4. Bi) de jongens werd Luc Van Pottelberge tweede in zijn was bfj 4e. Zijn chrono 8.1 In het hoogspringen werd hij 2e met 1,55 m achter junior De Leeuw Rudy Goossens wipte over 1,35 m. Vermelden we ook nog dat zaterdag 1 februari Dorothy Meulewater en Martine Maes een trofee in ontvangst moch ten nemen voor hun pracht- prestaties vorig seizoen,. Toen waren zij beiden nog eerste jaars zodat de kans op een eerste plaats er dit jaar ze ker weer in zit. Zondagnamid dag vonden er in de omge ving twee crossen plaats nl te Sinaai voor meisjes en te Uitbergen voor jongens. Dat te Sinaai de meisjes geen overwinning in de wacht sleep ten ligt wellicht aan het feit dat eerste- en tweedejaars samen liepen en geen afzon derlijke reeks ingelegd werd voor de pupillen Miniem Carine Bauwens en pupil Ingrid Verstraeten ver dedigden flink onze kleuren. Carine werd 6e voor Ingrid 7e Christine Buyle was derde Zus Martine eindigde 7e en Nelly Rasschaert en Ann Col man 21e en 22e Paola Van de Sijpe kwam in de start ten val Een flinke remonte bracht haar naar de 20e plaats Willy Baeyens behaalde te Uitbergen de enige Overmeer- se overwinning, terwijl ver scheidene andere jongens mooie ereplaatsen in dn wacht sleepten. Franky Meulewater voerde lange tijd het comman do bij de pupillen 1965. Zijn 3e plaats verraadt een goede forme Willy Baeyens verras te nogmaals iedereen in de start, een zeer sterk wapen, vooral bij de pupillen. Joban Meganck maakte er vergeefs jacht op en moest vrede ne men met de tweede plaats. Verdere uitslagen in deze reeks Guy Buyle 5e, Mare De Bruyne 7e. FSlip BLiyle 11e. Johan Haentjes 14e, Christiaan Tackaert 25e. Karei Rogiers 26e en Johny Ras schaert 32e. Eric Sichien wist, grotendeels door een sterk wedstrijdein de de tweede plaats te be machtigen bij de miniemen 1963. Luc De Vleeschouwer eindigde 15e Ook Patrick Van De Sijpe presteerde flink dit bij de miniemen 1962. Hij moest slechts drie, maar dan ook zeer sterke atleten laten voorgaan. René De Lausnay loopt steeds regelmatig, hij werd 10e en Rudy D'Hooge 23 Dirk Oosterlinck was de beste Overmeerse scholier. Met zijn 12e plaats was hij de derde tweedejaarsscholier van VS zodat hij zeker aanspraak mag maken op een selektie voor het Belgisch kampioenschap Christiaan Blanquart kon inde voorbije weken slechts een maal trainen wegens griep Zijn 23e plaats is dus een goede prestatie Ronny Oos terlinck werd betrokken in een valpartij en bezeerde zich aan de schouder Hij liep moedig zijn wedstrijd en eindigde 24e Martin Meganck kwam als 38e aan Junior André De Maes- schalck wist dank zij een zeer snelle laatste ronde 10e te worden. Bij de veteranen twee Overmerenaars na elkaar Jo zef Meuleman 29e en Cyriel I Oosterlinck 30e. M H Als je met Rosette Van der Stuyft, binnenkort 23, een boompje opzet over sport, dan kom je noodgedwon gen onder de indruk van haar klare kijk op mensen en toestanden. Bi] de heren seniores was het W. Vermeir die te Uitbergen een best indruk liet. De gewezen wielrenner, nu veldloper ge worden is er de jongste tijd stukken op vooruit gegaan. Zijn zeventiende plaats die hij nu behaalde bewijst het ten volle. F. Van Weyenberghe volgde als 18e wat zeker niet slecht is hij is niettemin tot beter in staat. Karei Michiels 33e in deze reeks die maar 15 plaatsen achter de genoemde atleten eindigde mag dat als een prima resultaat beschouwen, hij is immers een paar lentes ouder wat hem niet belette kranig van zich af te bij ten. R De Vriendt werd 42e in deze wedstrijd, voor hem werd A. Peelman 39e. B. Moens liet 44e optekenen en F. Van Damme 58e. Veteraan P. Roels liep een 10e plaats waarme hij als eerste klubatleet werd gerangschikt in deze reeks. R. De Witte moest nu met een 11e plaats vrede nemen, hij ging nu F. Van Ransbeeck 12e vooraf. A. Van Hereweghe ging nu als 16e over de streep en A. Heuninck werd 25e. Janssens was nog 40e, M. De Saedeleer 46e en F. De Brandt 52e. Oe juniores Maes en Van Hende verdedigden een 17e en 21e plaats. R. De Troch was de eerste scholier van AC Denderland op de 15e en C. Verbeke na een goed wedstrijdeinde beklede de 31ste plaats. De Maesschalck werd 40e en Soetewey 41e. Evenals zijn broer was René De Troch de beste maar deze dan bij de kadetten. Van Hoeymissen 28e. Heyvaert 41e en Verlinden 47e waren de andere deelnemers Bij de miniemen liep L. Van Hautte een prima 8e plaats bij elkaar en De Man werd 14e in de andere reeks, Waterschoot 24e E. Vercammen 26e, Geerts 27e, Van De Moortel 29e en De Smedt 36e liepen deze prijzen in de twee reeksen. Op een ereplaats eindigde B. Vercammen 6e bij de pu pillen, Schelfkens werd 10e, met achter zich De Smet 16e, De Brandt 19e, Van On- sem 20e en de Man als 23e MARIE-JEANNE DE RIDDER NU DERDE. Het is geen uitzondering meer Marie-Jeanne De Ridder voor een ereplaats te zien strijden. Zondag te Belsele waar de dames aan de slag waren was zij andermaal in een beste conditie. Zij nam het daar op tegen een lot van geken de loopsters waarvan er slechts twee 'bij machte wa ren haar voor te gaan Waaronder Miet Vermeir ACL en de Nederlandse Konings die met haar op het podium klommen. Maria Eeckhoudt boekte vooral op het laatst een paar plaatsen winst waarmee ze knap 14e werd. Linda Ver beke was er ook na een paar weken inactief wegens ziekte waren de verwachtingen niet hoog, maar zij haa'de er even eens het laatste weer uit om naar een 15e plaats te din gen waarin zij slaagde. Zus Christine liep met veel over gave de wedstrijd bij de scholieren waar zij als 17e aantikte. Klara Los nestelde zich van bij de start in een behoorlijke positie waardoor zij op de 6e plaats 'kon bes'ag leggen. Een zieke J Uytterdaele over schatte misschien wel haar krachten waardoor zij op de voorlaatste plaats werd geno teerd totaal uitgeput eindigde zij nu op de 31e plaats. ANDRE. De jonge Heikantenaar Hans Van Lyssebettens blijft deSjoede kadans behouden en in de veldloop te Uitbergen bracht hlj de AC Zele vlag opnieuw aan de top, in de reeks m.memen 1962 Maar een uitstekende en eervolle uitslag liet Patrick Schóekaert bij de scholieren optekenen met zijn tweede plaats. Binnnkort zorgt deze atleet wel voor een zege. In de miniemen reeks 1963 liep J. Van Cleemput een bronzen resultaat hetgeen zeker een vermelding verdient De verd.re uitslagen voor de jongens van secretaris Van Hecke waren de volgende: miniemen 1963: R. Vehent 9e; J. Stilten 18e. G. Geerinck 19e; P. De Waegemaecker 33e. Miniemen 1962 F. Heirman 11e; B. Plaetinck 13e; J. Permentier 16e. Kadetten: R. De Wilde 4e; M. Van Damme 9e; L. De Kimpe 11e; De Maesschalck 25e; P. Westerlinck 37e; F. De Paepe 44e. Scholieren: J. Van Cauteren 11; R- Van Kerckhove 39e- L L'Ecluse 42e; J. Permentier 44e: Juniores E. De Schepper 16e. Seniores O. Van Mingeriet 52; E. Van Malderen 57e. ore. Bij de juniores liep Luc Van Hecke voor Vlierzele een 8e plaats en bij de seniores liep Eugeen De Kimpe 11e; E. Van Heek 21e en Et. Clement 25e. In de veldloop te Scheldewindeke behaalde Etienne Uytterschaut een 15e plaats. BENO. bevinding dat ze voor niemand moest onderoen. Om naar de top door te stoten, ontbrak er maar één voorwaarde voor de sport leven zoals een volwaar-» dig prof dat doet. Maar dat kon gewoon nietstuderen had voorrang en nadien had ze heel -wat om handen om als piepjong leraresje haar kursus- sen voor te bereiden en haar lesfiches uit te werken. Intus sen had ze de keeperstrui aan de wilgen gehangen en de spikes in een hoek gegooid. Ze stapte naar de fiets over. Waarom? Ze heeft er geen sluitende verklaring voorhet gebeurde zomaar. Het was een experiment. Nu ze „geproefd" heeft blijft Rosette Van der Stuyft in die „branche": ze kan haar „mannetje" staan en vindt die snelfietserij een ple zante hobby. Vreemde eend In het wereldje van de dames wielrennerij is Rosette Van der Stuyft zowat het buitenbeentje: als ze niet in 1974 een volle maand met vakantie naar Italië zou getrokken zijn, was ze kwasi zeker van een selek-i tie voor de wereldkampioen schappen. Nu bleef ze als ii> val ster niet eens op het bankje zitten: ze reisde gewoon niet mee met de delegatie. „Een beetje dom als je het achteraf allemaal bekijkteen mooie reis op bondskosten in het water en bovendien greep ik naast een gelegenheid om Dat kan ook moeilijk andersde jongedame met de kortgeknipte haren en het onvermijdelijke broek- pak is niet de eerst de beste. Ze stapte niet, zoals de meeste van onze hardfietsende meisjes van de la gere school naar de fabriek Rosette Van der Stuyft hield het in het Sint Vincentius Instituut te Gijzegem vol tot ze, met een diploma op zak, als lerares het volle leven aankon. Rosette is een natuurtalent lichamelijk schort er niets aan en omdat ze zelf best aanvoel-» de dat je om sport te bedrij ven geen „superwoman" moet zijn, pakte ze verscheidene disciplines aan. Eerst was dat voetballen niet achter een bal letje aanhollen zoals de mees te andere meisjes. Neezij werd keeper. Heb je vlugge refleksen voor nodig en je moet ook hard zijn voor jezelf: tussen enkele paar shoes dui kelen om de bal weg te graai-» en mag je evenmin afschrik ken. En als je naar de ene of de andere hoek van je „goal" „plongeert" moet je als meisje nog oppassen hoe je tegen het gras of in de modder neerploft: „een borstlanding kunt je liefst vermijden, want daar komt niets goeds van". De sportieve non „Aan dat verblijf in Gijzegem heb ik een heleboel aangena me herinneringen overgehou den. Ik was er intern en in ons slaapkamertje mochten we geen foto's van „stars" aan de muren spijkeren. Zangers van suiker en stroopliedjes spraken me niet fel aan, wel lonkte ik naar „sterke mannen" Figuurlijk althans, want 't bleef allemaal erg platonisch. Met dat sterk bedoel ikkerels waar fut inzit. Die Rik Van Looy was een vent naar mijn hart. Er steeds maar invliegen, beuken en vechten tot de zwak.» ke broertjes op de knieën za ten. Ergens in een bijna wegge doken hoekje van haar „slaap- hoek" spijkerde ze de foto van Rik aan de wand. Zuster Hilde- garde, 'n sportieve non, maak-» te regelmatig haar ronde in de „studentenkamers" en heeft waarschijnlijk dat kiekje van de „keizer van Herentals" ge zien. Nooit heeft ze gezegd dat het als de bliksem moest ver dwijnen. Tussen haakjesde „zuster" supporterde ook voor Rik. Nu nog heb ik een boontje voor die „verdraagzame" HH- degarde". Is voetballen prettig, dan mag je je niet tot één enkele dis cipline beperken, vooral als je sport amateuristisch benadert en alleen deelneemt omdat je niet alleen boekenwijsheid wil opsteken maar ook wat aan je lichamelijke paraatheid poogt te doen. Daarom waagde Ro sette Van der Stuyft zich ook in de modder van de crosspar koers en op de sintelbanen. Zonder eigenlijk intensief te oefenen won ze enkele veld lopen. Ze trainde zomaar een beetje om niet onmiddellijk na de start buiten adem te moe ten afhaken, doch een schema volgde ze nooit en aan een streng regime zoals de semi- profs had ze lak. Ze wilde al leen aan zichzelf bewijzen dat de „vedetten" geen „super stars" zijn, doch gewone men sen van vlees en bloed, met beperkte mogelijkheden. Roset te Van der Stuyft kwam tot de Rosette Van der Stuyftbloemen, trofeeën en mooie herinneringen Pa. ma en Rosette Van der Stuyft via een knalprestatie in het „grote nieuws" te komen. Zo 'n dwaasheid haal ik nooit meer uit, vooral omdat je door zo'n gekke inval bepaalde men-» sen tegen de schenen kan schoppen". Dat negeren van een interna tionale selektie is tekenend voor het dilettantisme waarmee Rosette vooralsnog de sport benaderde: ze heeft nooit, ook voor het keiharde wielrennen niet, getraind zoals het zou kunnen. Sport moet eerder ont spanning dan inspanning blij ven. Wie regelmatig tot op de bodem van het vat schar relt, gaat eraan kapot. Eigenaardig wereldje Rosette Van der Stuyft meent dat de dameswielrennerij een eigenaardig wereldje is„Ik vraag me af hoeveel echte vrouwen ertussen zitten. Waar.» mee ik nu ook weer niet insi nueer dat alleen half-mannen op de racefiets klimmen. Maar ik heb me toch reeds meer dan eens afgevraagd of sommige rensters niet met een paar be paalde hormonen teveel onder de huid zitten. Nee, biezondere aanwijzingen heb ik daarover niet en ik heb bij niemand iets „verkeerds" opgemerkt, doch het is een beetje zonder ling te moeten vaststellen dat niemand van de „ouderen" gen huwd is. Over de „jongeren" Is het moeilijk praten: je kan niet verlangen dat ze op 16 17- jarige leeftijd „in het bootje" stappen. Maar de oudgedien den Mannelijke koereurs zoe ken zich een vrouw. Waarom zou het ook omgekeerd niet kunnen." En Rosette Van der Stuyft zelf? „Het is niet omdat ik liever in lange broek rondloop dan met een rok om de heu pen, dat ik me minder vrouw voel dan andere seksgenoten Weet je dat ik in maart naar mijn eigen bruiloftsfeest ga Ik zal dan de enige Belgische' getrouwde „koereur" zijn. In Nederland heb je wel meer gehuwde rensters Hage is er een. en geen sukkeltje op de fiets want ze was al wereld kampioene. Ik heb vernomen dat ze afhaakt omdat haar man dat koersen intussen hartstikke beu is geworden." Om te weten hoeveel echte en onvervalste Evasdochters de voetriempjes dichtsnoeren, zou volgens Rosette een seks- test, zoals In de atletiek, alle twijfels uitvegen en een hele boel insinuaties ontwrichten. Rauwe taal „Je mag ze niet allemaal over dezelfde kam scheren: Jenny De Smet is iemand die school- loopt en er zijn ook andere meisjes die van huis uit een voorbeeldige opvoeding mee-, kregen. Maar als iemand als Mariette Laenen de mond open doet, dan heb je het gevoel dat je er best vandoor gaat. Het is echt niet om aan te horen: rauwe praat. En dan druk ik me nog erg eufemistisch uit. Je kan maar één ding van krommenaas gebaren en doen alsof je erniets van snapt. Het ergst van al is, dat de wielerbond de dames verplicht zich in een vooraf aangewezen lokaal om te kleden. Mannen zijn vrijerdie gaan waar ze willen. Eén enkel keertje heb ik „de wet" overtreden. Het kostte me een boete van 350 frank." Erg druk maakt Rosette zich niet over die „ongewenste kon- frontaties" met de ..basse classe". Ze komt noodgedwon gen in kontakt met bepaalde onbehouwen karakters, maar vindt het fijn dat er tussen dat „kaf" ook koren steekt. Metten tijd stijgt het intellektuele peil van de „koereurs" naarmate wielrennen door meer meisjes aanvaard wordt als een sport die de vrouw niet degradeert zullen ook meer gestudeerden er „hun" sport van maken. Vroeger heeft men beweerd dat voetballen en atletiek iets voor mannen was. maar de evolutie heeft die wijsneuzen iin het ongelijk gesteld. Intussen beoefent Rosette Van der Stuyft „haar" discipline zonder nauwe kontakten te on derhouden met sommige „da metjes". Waaruit dan weer niet gekonkludeerd dat ze preuts en hautain is. Integendeel: maar ergens moet iemand vol doende zelfrespekt kunnen op brengen om in om het even welk milieu zichzelf te blijven en zich niet te laten afglijden. Doping Er wordt veel gepraat over do ping in de sport. Vooral de wielrenners krijgen klappen om de oren, afl hebben ze niet het monopolie als het op het gebruik van pepmiddeltjes aan komt. Zitten ook de dames met „spul" in het valiesje Roset te „Ik geloof het niet. Wel geloven sommige naïeve meis jes aan de wonderkracht van een coiadrink er zijn er die voor de start een drietal fles jes naar binnen kwakken met de heilige overtuiging dat ze niet kunnen geklopt worden omdat de cafeïne naar over donderende eksploten leidt, 't Enige resultaat is dat het drank je in hun maag ligt te klutsen en te gisten alsof het een ke tel kokende soep is. Nee, echt doperen zal eerder een uitzon dering zijn. Waarom zou het ttouwens zelfs al boek je meer dan op je beurt een overwinning, koersen blijft voor ons nog altijd een hobby. Er komt misschien een tijd dat 'n paar „cracks" van de fiets kunnen leven, maar dan moe ten die 'n lonend kontrakt af sluiten met een sponsor, wat dan weer 'n uitzondering wordt die de algemene regel beves tigt. Nieuwe start Betekent dat nakende huwelijk niet het einde van „wielren- ster" Rosette Van der Stuyft? „Nee maar ik geloof dat ik me pas nu voorgoed op de sport ga koncentreren. Fat soenlijk trainen, een regelma tig leven leiden. Geen slip pertjes meer. Ik hoop aktief te blijven tot 1979 als ik me niet vergis hebben de wereld kampioenschappen dan ergens aan het andere eind van ons aardbolletje plaats. De kans om op 27-jarige leeftijd nog goed te zijn voor een selektie, zit er dik in". Is haar „toe komstige" het met die visie eens Toch wel hij is Roset tes fan nummer één. Dat wielrennen blijft echter zuiver amateurisme haar be-» roep geeft ze voor de fiets niet op. Als lerares wordt ze ook ge- konfronteerd met de reakties van haar leerlingen. „De meis jes vinden het fijn. Die kwa men met een berg kranten knipsels aandragen: ze keken bewonderend op naar de pres taties van hun „juf" en staken hun mening niel onder stoelen of banken. Dat was vorig jaar Nu sta ik voor jongens. Som migen „nemen" het. vinden t normaal. Maar dat is geen al gemene regel ik heb eens iemand tussen de tanden ho ren zeggen die billen zou ik wel eens willen zien". Die iro nische opmerkingen zijn eerder zeldzaam, en ze komen veeleer los omdat de juf nog „nieuw" is in de school. Later vergeten ze dat de lerares in haar vrije tijd ook wielrenster is. M. Van Hauwermeiren.

De Voorpost | 1975 | | pagina 20