Aalst kent stijgende kriminaliteit Gen jaar «Uoorpo5t» te meldert v.u VRIJE TRIBUNE K.P. P.V.V. B.S.P. Persmededeling VU-Aalst s"N GRASDUINEN IN AALST '73 2 - 7-2-75 - De Voorpost 1>» rt d.ikiit hi'i'li hi-i rrchl de/c teksten in le korten Bij een manifest van het textielpatronaat Febeltex, de Federatie der Belgische Tekstielnijver- heid, heeft in de Aalsterse tekstielbedrijven een mani fest laten verspreiden, waar in zij aan de klaagmuur gaat staan en de werkers aanzet tot bezinning, in andere woorden tot matiging van hun eisen. Er wordt daar de arbeiders melding gedaan van het feit, dat de werkloosheid een werkelijkheid is geworden, dat de konkurrentie in de tekstiel bijzonder ongena dig is, dat de sociale lasten hoog zijn en dat de ver- koopsmogeljkheden en de terwerkstelling van de Bel gische tekstiel- en breigoed nijverheid op het spel staan Wij loochenen geen ogen blik dat de tekstiel-,brei goed- en konfektien ijver heid op dit ogenblik moei lijkheden kennen. Wij willen er zelfs aan toevoegen, dat staatssekretaris D'Hoore vorige week aan de pers me dedeelde, dat in Vlaanderen vijftig bedrijven in moeilijk heden verkeren en dit dan vooral in voornoemde sekto ren. Hij voegde er trouwens aan toe dat het vooral bedrij ven betreft wier produktie gericht is op konsumptie- goederen. Dit valt dus inderdaad niet te loochenen, maar...is met dit manifest het probleem in zijn geheel gesteld? Zeker niet! Mogen we daar een ander krantenbericht naast leg gen? In zijn nummer van «De Standaard» anderhalve week geleden, verscheen een arti kel over een onderzoek van de Kredietbank omtrent de winsten van de bedrijven in ons land in 1973. En wat le zen we daar? In 1973 won nen de ondernemingen in ons land 40% méér. De dis tributiebedrijven dreven hun winsten zelf op tot 446%Ze vervierdubbelden hun win sten op één jaar tijdEn hoe reageerden ze toen tegeno ver de arbeiderseisen? Moesten de werkers het toen ook niet aanhoren dat hun eisen te hoog waren? Maar er is veel meer. Aan wie of wat is de huidige kri- sis te danken? Ekono- misten leggen ons uit, dat deze krisis juist zo scherp is, omdat hij terzelfdertijd konjunktureel en struktureel is. In andere woorden, om dat er niet alleen een vermin dering aan bestellingen is vanwege overproduktie of gemis aan afzet, maar dat zich daar ook strukturele verschijnselen komen aan toevoegen, dit wil zeggen, die verband houden met de vorm, de uitbouw of de groei van het kapitalistisch sys teem. Zijn het de arbeiders die dit systeem willen dat uitsluitend op de winst is gericht en niet op de behoef ten, of zijn het de kapitalis ten? Zeer zeker, er is een grondig verschil tussen de kleine pa troons en de heren van de geldmuur, de multinatio nals, die meer en meer ons ekonomisch leven beheer sen. Maar, ten eerste, zullen het wel niet de kleine pa troons zijn die het in de Fe deratie van de Belgische Textielnijverheid voor het zeggen hebben, en ten twee de, zijn het dan de werkers die de tegenstellingen in het kapitalistisch systeem moe ten oplossen, die bijv. steeds maar verder aan lage lonen moeten werken in de textielnijverheid, terwijl in andere sektoren door de pa troons reuze-winsten wor den geboekt? Het is duidelijk, dat achter deze klaagmuur van het tek stiel patronaat ook de list schuilgaat van het Verbond van de Belgische Onderne mingen, dat op interprofes sioneel plan weigerde een hogere loonsverhoging te aanvaarden dan 4%, er zich wel van bewust zijnde dat het in de sleutelsektoren on der de werkersdruk zou moeten wijken, maar er op rekenende dat men in de zwakkere sektoren de arbei ders wandelen zou kunnen sturen of afdreigen met het spook van de werkloosheid Mogen we, naast de raad van detekstielarbeiders zich niet te laten op sleeptouw nemen, ook een drietal bru tale vragen stellen? Wan neer de solidariteit tussen de patroons die veel geld verdienen en degenen die bij de werkers met redenen of niet aan de klaagmuur ko men staan? Zijn het in heel wat gevallen uiteindelijk niet dezelfde aandeelhou ders die er de lakens uitde len? Wanneer leggen ze al len eens hun boeken open? Ray DE SMET DUUR EN KRISTALHEL DER Het kristalfebriek Val St- Lambert werd in 1971 aange kocht door de staat. Dit ge schiedde onder druk van de socialistische medevoorzitter Cools. Het motief was de werkgelegenheid behouden. Niettemin werden in de voor bije jaren het aantal tewerkges- telden met de helft verminderd. De socialist Baeyens, sekretaris-generaal van Eko- nomische zaken werd voorzit ter van de raaf van beheer. Hiermee kwam een bedrijf tot stand waarvan de staat de enige aandeelhouder is. Het resultaat vandaag is dat voor een sluiting van het bedrijf wordt gevreesd en dat zes honderd arbeiders en bedien den een onzekere toekomst tegemoet zien. De reden is dat, ondanks de miljoenenin- spijting, het kristalbedrijf zijn positie op de markt niet heeft kunnen heroveren. Wel is het half miljard dat de staat in drie jaat ter beschikking stelde zo goed als verloren. Uit Val St- Lambert moeten wij zodoende een dure les trekken. Zonder met grote theoriën te gochele dient te worden otegegeven dat dit eerste staatsbedrijf in ons land een dure flop is ge worden. Het volstaat niet ar beiders aan het werk te houden en te produceren. Enkele jaren nadien komt de klop van de af danking dubbel aan. Ook wat een staatsbedrijf vervaardigt moet kunnen verkocht worden. Voor het geheel van de toe stand is het beheer van een onderneming verantwoorde lijk. Wanneer dit de staat is en zijn ambtenaars als vertegen woordigers optreden zien wij vaak dat velen in het bedrijf wil len meepraten zonder direkte verantwoordelijkheid te dra gen. Wanneer echter een staats bedrijf een mislukking is, dan is dat ten laste van de belas tingsbetaler van dit land. Daarom is voorzichtigheid ge boden wanneer men opnieuw aan staatsbedrijven denkt. Men moet ervan ui gaan dat men de twerkstelling niet kan verzekeren door niet- renderende bedrijven op te ko pen. De staat mag alleen daar tussenkomen wanneer zijn hulp initiatieven kan steunen die een garantie geven voor een gezond beleid en een ze kere tewerkstelling wordt ge waarborgd. Het is ook noodza kelijk dat de staat, dus de ge meenschap, de kontrole kan uitoefenen waar hij haar aan deel en dat van dfe belastingbe taler investeert. Dat is helder als kristal. Diane D'Haeseleer. MACHTSMISBRUIK Dat de zgn. «Regeringsmede deling» van premier Tinde- mans voor de mensen van de Volksunie de aanleiding is ge weest om scherp te reageren en hierover zelfs in de senaat te interpelleren, is niet alleen te wijten aan het feit dat de Volk sunie hier door de h. Tinde- mans rechtstreeks werd aan gevallen. De VU-reaktie is bij- zzonder scherp geweest om dat wij het, als demokraten, niet kunnen dulden dat de re gels van het spel door een eerste-minister vervalst wor den. Wanneer een eerste- minister, die wat politieke mo raal betreft boven alle verden king zou moeten staan, van de zendtijd die de omroepwet aan de regering voor «Mededelin gen» toestaat, misbruik maakt om een aanval te doen op een oppositieppartij, dan gaat die eerste-minister zijn boekje zwaar te buiten, dan vormt dat terzelfdertijd een zware aan slag op de politieke moraal in dit land. Inderdaad, als gewone burger ziet hoe zelfs de eerste-minister van zijn macht misbruikt maakt en duidelijk vals speelt, kan dit niet anders dan een negatieve invloed hebben op de houding van die burger ten overstaan van het hoogste gezag in dit land. Wanneer diezelfde eerste- minister van een «Regerings mededeling» misbruik maakt om aan de Vlamingen uit te leggen dat hun eisen niet voor het parlement kunnen koman omdat er - weeral eens - an dere problemen zijn die - wee ral eens - belangrijker zijn, dan begaat die eerste-minister daarenboven ook een psycho- ligische flater, die zich uiteinde lijk tegen zichzelf kan keren. Want de Vlamingen van 1975 zijn geen achterlijke domme kinkels. De Vlamingen van 1975 kunnen denken. En de Vlamingen van 1975 beseffen zeer goed dat een overigens verstandig man als de h. Tin- demans persoonlijk zeer goed weet dat hij de TV-kijkende Vlamingen met een kluitje in het riet poogt te jagen. Uiteindeljk maakt de h. Tindemans zich zelf ongeloofwaardig en de gradeert hij zichzelf en zijn po sitie als eerste-minister tot kleine partij-politieker die grof machtsmisbruik aan het ple gen is! Het misbruik dat de h. Tinde mans hier van zijn macht als eerste-minister en van het TV-medium gemaakt heeft, is een zware deontologische fout die bewijst hoe wankel deze regring in feite op haar voetstuk staat. Want dit zal elkeen in Vlaande ren toch van het politieke spel afweten, dat een politieker slechts naar ongeoorloofde middelen grijpt wanneer de nood zeer hoog is en hij over geen andere, geoorloofde middelen meer beschikt. Met zijn «Regeringsmededeling» van zaterdag 25 januari heeft de h. Tindemans, in plaats van zijn positie te versterken, inte gendeel laten zien hoe zwak zijn positie in feits is en hoezeer hij de gevangene is van PSC- en RW-chantage. Met andere woorden: de h. Tindemans heeft nog eens bewezen hoe weinig de Vla mingen tenslotte van deze re gering mogen verwachten en hoezeer het in feite de fransta- ligen zijn die in deze regering op het kommunautair vlak de lakens uitdelen. Heeft de Volksunie dan onge lijk wanneer ze haar houding langzaam aan het verstrakken is? DR. R. VAN LEEMPUTTEN Volksvertegenwoordiger ALTERNATIEF KRISIS Dat het land, zowel op sociaal als op ekonomisch valk, in een krisistoestand verkeert, zal nieman meer ontkenne. Fa- briekssluitingen, arbeidersbe togingen, bedrijfsbezettingen, moeilijk sociale onderhande lingen, 270.000 werklozen en 16% inflatie zijn feiten die voor zichzelf spreken. De ploeg Tindemans heeft haar on macht om de huidige crisis op te lossen bewezen. De opeen volgende regeringsplannen werden een grandiooos fiasco. De eerste fase, die er uitslui tend op gericht was de prijzen in te dijken werd een totale mis- lukking: voor de periode Tin demans (april-december '75) stegen de prijzen van alle pro- dukten en diensten, die op de indeks voorkomen. Rekordcij- fers vielen te noteren voor on misbare produkten zoals aar dappelen (plus 32%), suiker (plus 24%), steenkool (plus 23%)... Dit fiasko van de prij zenpolitiek is te wijten aan een gebrek aan politieke wil om in te grijpen waar het nodig is en mogelijk. De kapitulaite van Minister van Economische Zalken Oleffe voor de petro- leumbazen en het afsluten van een programmacontrakt met de petroleumfederatie, is daar een treffend voorbeeld van. In een tweede fase - een soort van overgangsfase naar de ekonomische relance (derde fase) - waarin wij verondersteld worden nu te leven, weet de regering blijkbaar niet goed op welk been best te dansen: infla- tiebestrijding of strijd tegen de werkloosheid. Zij zoekt tever geefs naar een middel om deze twee tegenstrijdige kwamen te genezen. Van ingrijpende maatregelen is dan ook in deze fase geen sprake Integendeel, het is gebleven bij beloften, in tentieverklaringen en nog te bestuderen problemen. Relance De BSP is haar belofte nage komen: toen de partij in de op positie ging verklaarde zij een harde maar construktieve op- positiepolitiek te zullen voeren Tegenover de katastrofale mis lukking van het regeringsbe leid, stelt de BSP een aantal konkrete en ingrijpende maat regelen, op basis van een glo baal plan. Dit ekonomiscxh re- lanceplan van de socialisten is erop gericht én de inflatie én de ekonomische recessie, met de daaruit voortvloeiende werk loosheid tegelijkertijd te be strijden. Voorrang wordt echter gege ven aan de tewerkstelling! De werkloosheid mag immers niet de prijs zijn, die moet be taald worden voor het falen van het ekonomisch kapitalistisch systeem, dat niet in staat is de krisissen op te lossen, waarvan de oorzaken in het systeem zelf besloten liggen Als onmiddellijke maatregel zou een grotere tewerkstelling door de gemeenten de werk loosheid gedeeltelijk kunnen opslorpen. Va de ondersteuning van onze export, expansiekredieten aan de bedrijven, versoepeling van de kredietverlening en een groots plan inzake kollektieve voorzieningen, wil de BSP aan onze ekonomie de nodige im pulsen geven voor een herop leving. Onmiddellijk zou moe ten gestart met overheidsin- vesteringgn in prioritaire sekto ren zoals bv. de sociale wo ningbouw. Om de prijsstijgingen af te remmen moet een strakkere prijzenpolitiek gevoerd wor den: doorvieren van prijsdalin gen, blokkering van de huur prijzen, beperking van de dis tributiemarges, beperken van de publiciteit... Naast deze maatregelen van konjunturele aard, wil het so cialistisch relanceplan vooral fundamentele hervormingen van strukturele aard doorvoe ren. ledereen weet hoe sterk de BSP gehecht is aan het pu bliek industrieel initiatief. Te genover een falende privé- sektor moet de overheid (de openbare sektor) vandaag in dustriële initiateven nemen, niet in zieke sektoren maar in de sleutelindustrieën. Door de oprichting van overheidsbed rijven in alle sektoren, zou nieuwe werkgelegneheid wor den geschapen, maar zouden vooral de vitale sektoren van one eknomische (bv. de ener- giesektor) onder kontrole ko- menvan de ganse gemeen- scha.AI deze maatregeln moe ten vanzelfsprekend gefinan cierd worden. Het geld moet echter gehaald worden waar het te vinden is. Niet bij de arbeidersklasse, die ihet eerste slachtoffer is van de inflatie en wie de regering aan spoort tot soberheid. Deze re- geringspolitiek is antisociaal wanneer men bedennkt dat voor 1975 de belastingsont duiking, vooral bij de hoge in komens, geraamd wordt op 100 miljard! Terwijl de kleinen moeten besparen en betalen, bedriegen de groten de fiskus (de gemeenschap) en worden steeds maar rijker. De be strijding van defiskale fraude is voor de BSP prioritair. Andere staatsinkomsten kunnen wor den gehaald uit hogere belas tingen op de grote erfenissen, fortuinen en buitengewone winsten en een herziening ovan het kadastraal inkomen (hogere belastingen voor eige naars van verschillende huizen en immobiliënmaatschap- pijen). Dit zijn de wisseloplossingen waarmee de socialisten het land uit het slop willen halen. Het zijn socialistische maatre gelen, die niet enkel gericht zijn tegen deze regering, maar die de kern zelf raken van onze maatschappij. CARLA GALLE DE FUZIES IN HET ARRONDISSEMENT AALST gemeente Herdersem, één zelfstandige gemeente moeten vormen en niet voor samensmelting in aanmer king komen. de Volksunie meent dat tussen de eenheden Ninove en Geraardsbergen min stens één landelijke ge meente gevormd moet wor den. Wij wensen eveneens opnieuw protest aan te tekenen tegen de ondemokratische wijze waarop de hele fuzie- procedure verloopt en die voor gevolg heeft dat de betrokken inwoners op geen enkel ogen blik naar haar mening ge vraagd wordt. Na het verslag te hebben ge hoord van haar vertegenwoor digers op het overleg van de politieke partijen i.v.m. de fu sies in het arrondissement Aalst en naar aanleiding van bepaalde publikaties hierom trent in de pers, acht het be stuur van de Volksunie in het arrondissement Aalst het nodig de aandacht van het publiek te vestigen op enkele belangrijke zaken. De Volksunie is voorstander van fuzies naar de maat van de mens en blijft zich verzetten te gen het vormen van te grote gemeentelijke eenheden. Meer konkreet wil dit o.a. zeg gen dat: de Volksunie zich blijft kan ten tegen het fusioneren van te veel landelijke ge meenten met de kernen Aalst, Ninove en Geraards bergen. de Volksunie van oordeel is dat de gemeenten Moorsel, Meldert en Baardegem, eventueel uitgebreid tot de Ten slotte willen wij er de nad ruk op leggen dat de fuzies van gemeenten een zaak is die uit sluitend de belangen van de bevolking moet dienen. Partij politieke en/of persoonlijke be langen en bestrevingen zal de Volksunie hardnekkig blijven bestrijden. EVOLUTIE VAN DE BEVOLKING TE MELDERT Geboorten: 1973:M. 17 - V 17 1974: M 16 - V 17 Huwelijken: 1973: 20 - 1974: 23 Echtscheidingen: 1973: 1 - 1974:2 Overlijdens: 1974: M14 - V 14 1974: M 21 - V 14 Inwijkelingen: 1973: M 52- V 45 1974: M 61 - V. 51 Uitwijkelingen 1973: M 37 - V 37 1974: M 33 - V 31 Totaal 1973: M 1.395- V 1.277 1974: M 1.418 V. 1.301. Samen 1973: 2.672 - 1974: 2.719 Aangroei: 1973: 27 - 1974: 47 MOEILIJKHEDEN BIJ VANDA-EREMBODEGEM 1'n verband niet de nieuwe loons- en w erk voorwaarden voor '"5 werden begin de cember I9~-4 door het vak bondsfront. na raadpleging van liet personeel, de eisen aan de direktic van de Firma Vanda. kenbaar gemaakt. Ilalf januari had het eerste onderhoud plaats tussen de direktieen de vakbonden. Er kwam evenwel geen resultaat uit de bus. zodat de vakbon den hun houding verstrak ten. Nadat de direktic ken baar maakte welke tege moetkomingen er konden gedaan worden werden tle/.e voorstellen door de perso neelsvergadering van eind januari eenparig verworpen. Een ver/ocningsvergadering werd in het vooruitzich gesteld. In de Frcnibodegenise lïrma Gates ging men reeds over i it het toepassen van een ver korte werkweek. Door be middeling van de vakbonden zullen tie gedeeltelijke werk lozen een vergoeding door de lïrma uitbetaald krijgen, terwijl ook een vergoeding voor diegenen die reeds afgedankt zijn in hel vooruit zicht werd gesteld. (JV) Na op 1 februari juist een jaar plaatselijke medewerking aan ons streekblad te Meldert past het dat we even overlo pen wat er zoals gebracht er met weglating dan van minder belangrijke zaken. Buiten het plaatselijk nieuws dat steeds de aktiviteiten en aktualiteiten te Meldert zo getrouw mogelijk weergaf met daarbij foto's zowel van sportgebeurtenissen als van andere plaatselijke evenementen bracht «De Voorpost» U uitgebrei de artikelen met historische ondergrond als «De Molen straat», «De laatste Tien» en «Een bewogen geschiedenis van onze kerk». Eerlang volgt dan een stuk over de befaamde «Rochuskapel». Reportages over gebeurtenissen met heemkundige of fol kloristische inslag waren o.a. artikelenreeksen over «Been tje Buiten», «Het Pikfeest met de Vlegeldans», «Hopfeest» met de tribulaties van de Hopduvel, de «Faubourgjaarmarkt te Baardegem» en «Driekoningenavond te Meldert» om slechts de voornaamste te noemen Het Aalsterse Karnaval kreeg eveneens zijn deel met ver scheidene artikelen Anderzijds las U artikelen met meer plaatselijk belang als «Nieuwe Gemeentesekretaris»,«Anny De Maght in de Pro vincieraad»,«Weert rust in de Putstraat»,«Toerist in de Den derstreek,waarheen?»,«Geslaagd schoolfeest»,«Alfred De Medts ere-koster»,«Alfons Verleysen 100 jaar»,«Herfst in de Abdij», «Bloedgevers te Meldert»,«Boerensolidariteit»,«Zus ter Pascale overleden»,«Noodlottig rit in Nederland» en «Doodrijders in de Dreef?». Meer officieel waren de verslagen van de Meldertse Ge meenteraadsvergadering met o.a. «Raad doet het rustig aan»,«Ratten en Kabelteevee»,«Verhitte diskussies»,«Laten we ze bloot?» alsmede het «Fusieplan der Denderstreek» en het «Gewestplan» te Meldert. Van Kwis 474 werden een hele reeks verslagen gebracht met o.a. «Van 't Aards Paradijs»,«Mode en andere shows» en «Cirkuskwis». Ook de «sportman» kwam aan zijn trekken en dan vooral met «Thor kampioen», verslagen allerlei, klasseringen, «De Stin- nekens»,«Autorally te Meldert» enz. Qua kunstaktiviteiten brachten we U «Provinciale Muziek- tornooien», «Pro Musica in de Baardegemse kerk»,«Kunst schilders Armand Van Landegem», «Muzikale hoogdag te Moorsel», Kunstschilder Karei De Pauw», «Het Koninklijk St Jobskoor», «Alfons De Cock» en «Tentoonstelling Kunst schilder Gustaaf Van de Perre». Voeg daarbij allerlei rubrieken als die gedurende enkele maanden van jeugdklub «Heerenhuys» en kleinere artikelen en U zal wel toegeven dat getracht werd, op een objektieve wijze, het eigen leven te Meldert aan bod te laten komen. Met de steun van de lezers en van de verenigingen die willen meewerken en hun teksten tijdig bezorgen willen we in 't vervolg trachten het nog te verbeteren en aan te vullen waar het kan. L.H. Even raar opgekeken toen we het jaarverslag '73 in de bus kregen. Het nieuwe kleedje dat deze jaargids werd aangepast mag er best wezen. Uiteraard én gelukkig staat de synthese van de periode 73-74 in het teken van Dirk Martens. Zodat men het wettelijk verpliehteverslag tegelijkertijd een herdenkingsboek tot stand kwam dat in bibliotheken van belangstellenden een ereplaats zal krijgen. Het verslag is een kombinatie tussen een pak konkreet cijfer- en inlichtingsmateriaal enerzijds en het zwierige, kulturele tintje dat van '73 zo'n rep-en-roer-jaar maakte. Naast louter technische gegevens (noemen we maar op: bevolking, openbare werken, Finantieën, onderwijs, sociale voorzorg, volksgezondheid...) sloop in de werkelijk smaakvol gepresenteerde uitgave een fikse brok herinnering aan allerhande manifestaties uit he DM-jaar. Zoals dat in de bedoelingen lag is men er in geslaagd van het dooie cijferboek dat telkenjare werd aangeboden een levendig ooggetuigeverslag te maken. In de eerste plaats verdient de presentatie of: verzorgde druk, prachtige omslag, nette lay-out. De teksten zelf zijn joernalistiek gewrocht en dat helpt stukken bij het doorsnuffelen. Want eigenlijk is het vooral een snuffelhoek dat je zomaar een ter hand neemt. Waaruit je de beweging van het jaar voelt. Verheugend is verder dat het hier niet gaat om een eenmalig initiatief. Het stadsbestuur hoopt telkenjare de nodige fantasie en gekwalificeerde mankracht te vinden om in die richting verder te gaan. En daarbij wil men nog eventjes doordrukken en vaste, jaarlijks terugkerende rubricering volgen. Bovendien, en dat lijkt ons niet minder belangrijk, zou men de wettelijke normen niet langer volledig nastreven maar men wil het verslag klaar hebben tegen het juni van volgend jaar. Voorlopig in elk geval hoedje voor alle medewerkers aan dit boeiend jaarverslag-snuffelhoek. A.H.

De Voorpost | 1975 | | pagina 2