AALST BUJFT PROBLEEMDIBIID VIJFTIEN JAAR AKTIEKOMITEE VOOR EKONOMISCHE EKSPANSIE VERENIGING VOOR AALSTERS KULTUURSCHOON BEREIDT RUBENSJAAR 1977 REEDS VOOR HULDIGING André De Waegenaere in V.T.I. UW WOORD De Voorpost - 7-2-75 - 3 et Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische ek- ïansie van het Arrondissement Aalst is aan haar derde strum toe. p haar algemene vergadering, vrijdag jl., werd door de h. oyersoen, voorzitter van het A.B.E.E.A., uitgepakt met een itische evaluatie van de demografische en sociaal- conomische toestand van onze struktuur. e door het Aktiekomitee verzamelde statistische gegevens jreken duidelijke taal: Aalst blijft een probleemgebied! EMOGRAFISCHE VOLUTIE e uiteenzetting van dhr. Mo- jrsoen begon met een ana- se van bevolkings- en te- erkstellingscijfers waarbij de ïdruk legde op de gevaarlijke jvolgen die de veroudering in onze bevolking kan heb- 3n op haar aktiviteit. alst, Geraardsbergen en rembodegem telden aldus in 373 minder inwoners dan in 0. Een daling van de aktivi- itsgraad (van 40 tot 39 pro- snt) was eveneens merkbaar rwijl het gemiddelde inkomen in onze streekgenoten in ab- jlute waarde steeg zonder :hter de Rijks- en provincie- emiddelden te evenaren, et dient hierbij aangestipt dat eze cijfers een niet onverte- end beeld geven van de hui- ge situatie gezien wij sinds- en een hoogst «onheilig» jaar 4 hebben moeten doorwor- elen. LEEFMILIEU De moeilijkheden die de inter- kommunale vereniging «Land van Aalst» ondervond bij de in richting van een gekontro- Ieerde stort te Voorde, zijn een staaltje van de administratieve rompslomp in onze overheid sinstellingen. Uit een jaarver slag van de I.C. leidde dhr. Mo- yersoen af dat de hele proce dure zowat elf maanden aan sleepte. Ook de verschillende aktiegroepen die bij elk projekt ontstaan, ontsnapten niet aan zijn kritiek: men schiet al te graag op de pianistdie genen die de zaak elektoraal exploiteren gaan vrijuit!» BESTUURLIJKE HINDERPALEN De kritiek omtrent het steeds maar uitblijven van uitvoer ingsbesluiten ten behoeve van de bescherming van ons leef milieu, was voor de spreker enkel maar een aanloop om de veelvuldige tekortkomingen in het decentraliserend beleid van onze regering aan te kla gen. Inderdaad, het roekeloos scheppen van nieuwe instel lingen door minister Tinde- mans heeft de logge voogdij en kontrole procedures zeker niet ingekort. De gevolgen rei ken echter verder! Blijkbaar zonder enig verzet vanwege de meeste politici, is de efficiency en overzichtelijkheid van de administratie steeds verder aangetast. De politieke mach teloosheid hierbij hanteren als excuse o.a. bij- de veelvuldige nederlagen die de Vlaamse beweging heeft geleden bij de gewestvorming wordt door de meest radikalen als regelrecht verraad bestempeld. De administratie heeft zich van het volk verwijderd! PENDELARBEID Ter bestrijding van de stijgende pendelarbeid, pleitte het Aktie komitee voor een dekonges- tionering van Brussel in de vorm van een spreiding der overheidsdiensten over meer dere centra. In deze optie kon voorzitter Moyersoen zich niet verzoenen met het systeem der glijdende werktijden. (Dit systeem zou de ambtenaren te Brussel de kans geven hun werk op verschillende uren te beginnen. Ditzou hetprobleem der spitsuren moeten oplos sen.) De algemene vergadering van het Aktiekomitee werd afgeslo ten met een uiteenzetting, over de huidige ekonomische de pressie, door professor Coppé, gewezen onder-voorzitter van de E.E.G. Hij beklemtoonde o.a. de rol die de reklame- en reisbureaus met hun krediet verleningen spelen bij de be strijding van de inflatie. AKTIVITEITEN VAN HET AKTIEKOMITEE Toen onze streek op het einde der jaren '50 werd geteisterd door een zware ekonomische depressie werd het Aktiekomi tee, als verweermiddel hierte gen, opgericht. De hoofdbe doeling was een stimulansor ganisme te kreèren, om aldus over te gaan tot het sensibilize- ren van personen en het be vorderen van mentaliteitsver anderingen. Konkrete realisa ties zouden aan de gemeenten en interkommunalen worden overgelaten. Aldus de heer Saeys, onder voorzitter van het A.C.: «Wij trachten vooral initiatieven te doen ontluiken, deze te stimu leren, te koördineren en te akti- veren. Wij hebben daarom, in samenwerking met de R.U.G. en de groep SODEGEC, en- zieke gronden kele brochuren uitgegeven ten behoeve van kandidaat investeerders en van werkzoe kenden. Onze aktiviteiten spit sen zich voor de rest vooral toe op de bemiddeling bij, en het samenwerken met, de regering en de provincie. Vooral wat be treft het opstellen van pro gramma's van openbare wer ken en sanering van water- «Sinds haar ontstaan, werd de plaats van het A.C. regelmatig betwist door de ekonomische dienst en het stadsbestuur van Aalst. Zij gingen in oppositie omdat o.a. niet werd begrepen dat het A.C. als organisme met arrondissementeel werkterrein niet enkel de belangen van de stad Aalst kon behartigen. Per soonlijke vetes en politieke be langen waren hier niet vreemd aan. De huidige situatie pleit echter voor het verder bestaan van een orgaan zoals het A.K. ge zien zij, door haar politieke neutraliteit en haar aanzienlijk ledenaantal, als pressie- en kontrolegroep uiterst verdien- stig kan zijn.» RENE DE WITTE De Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon (WAK) nam het initiatief om een Rubenspostzegel in 1977 uit te geven. Uit een bevestiging van Minister Chabert blijkt dat de WAK sukses zal kennen en dat naar alle waarschijnlijkheid de zegel reeds dit jaar in omloop zou gebracht worden, waarvan de eerste daguitgave aan de WAK zou voorbehouden zijn. De minister zegde 30.000 fr. van de opbrengst van de zegel toe aan de vereniging. Dit bedrag zou aangewend worden voor het opfrissen van het St.-Rochusaltaar, waar het Ru bensschilderij hangt, in de dekanale St.-Martinuskerk. In het Oud-Hospitaal plant de schap in het bereik der moge- >oor het organizeren van een wetenschappelijk symposium renste de beheerraad van het Vrij Technisch Instituut te alst hulde te brengen aan haar stichter en oud-réktor. •e heer De Waegenaere die op 22 januari 1973 te Aalst op 5-jarige leeftijd overleed liet niet alleen in het geheugen van ele Aalstenaars en oud-studenten levendige indrukken na, laar ook zijn levenswerk, één der grootste en oudste techni- lijnheer De Waegenaere d!e ijn opvoederscarrière als on- erwijzer in de jongensschool an de Moorselbaan te Aalst iegon en later les gaf in de >t.-Kamielschool tot hij in 1902 lirekteur werd van de St.- lozefsschool was de man die eeds in 1905 uitpakte met het dee om technisch onderwijs te 'erlenen. Een man die tegen wil en dank iet pionierswerk voor het he- Jendaags technisch onderwijs verrichtte. n 1911 werden reeds 39 leer ingen opgeleid tot geschoold arbeider en wanneer hij in 1957 als direkteur met rust gaat, lebben circa 15.000 jonge nensen zijn school bezocht. Een man die, zoals de spreker iet opmerkte, drie generaties ang zijn stempel drukte op de Dntwikkeling van ons onder wijs. Vet als achtergrond de fa- Drieksstad Aalst en het ver pauperde proletariaat in de fa- briekswoningen aan de Kap- pellekensbaan waar de man nen vaak maanden weg waren om met 'de Fransmannen' sei zoenarbeid te verrichten en waar de kinderen en vrouwen labeurwerk moesten verrichten begint deze opmerkelijke fi- sche scholen van dit land. Tijdens een akademische zitting dinsdagvoormiddag jl. waarop ondermeer Mgr. Van Peteghem, Bisschop van Gent en Staatssekretaris D'Hoore aanwezig waren naast talrijke andere prominenten werd ons door een vriend van de gehul digde, Porf. Dr. M. Grijpdonck diens leven geschetst. guur aan zijn ideaal te werken. Hij reisde (en later zijn leraars) per fiets de streek af om de ou ders ervan te overtuigen hun kinderen niet naar het fabriek te sturen In 1925 startte de Middelbare Technische school en in 1929 behaalden de eerste 4 leerlin gen het diploma van technisch ingenieur aan de hogere leer gangen. Hun diploma dat nog niet gehomologeerd was kende evenwel erkenning bij de industriëlen van wie hij, toen deze laatsten inzagen welk be lang het technisch onderwijs heeft, ook steun verkreeg. Stelde deze man het belang van de bezittende klasse pri mordiaal Wenste hij een ze kere prestige? Hierop ant woord geven is misschien ge vaarlijk. Maar vast staat wel dat hij ondanks zijn strenge karak tertrekken in het technisch on derwijs getracht heeft aksent te leggen op algemeen vormende waarden. Vanuit zijn kristelijke overtuiging gebeurde dit moge lijks wel minder genuanceerd. Toch minimaliseren we niet zijn vele verdiensten. Zo was hij de eerste die de term technische humaniora gebruikte. Hij ver dedigde het koncept om aan de technici geen te eenzijdige vorming te geven en aan zaken als moedertaal en andere al gemeen vormende vakken meer aandacht te besteden. Uit dit koncept groeide de hui dige industrieel wetenschappe lijke humaniora. Zaal André De Waegenaere Ter gelegenheid van deze hul diging werd ook de vernieuwde feestzaal van het instituut in gebruik genomen. Een initiatief waarmee vele amateurtoneel verenigingen beslist tevreden zullen zijn in dit zalenarme Aalst. De zaal is niet alleen puik ingericht maar men beschikt er ook over een volledige film en toneelakomodatie. Gedenkplaat Tevens ter nagedachtenis van André De Waegenaere werd, na de akademische zitting in de hall van het instituut een ge denkplaat onthuld. Het programma van het sym posium omvatte verder twee dagen waarbij zowel de techni sche aspekten als de sociaal ekonomische implikaties, ver bonden aan de ontwikkeling van de produktietechnieken tussen 1975—2000 werden behandeld. Parallel hiermee organiseerde het instituut ook de tentoonstel ling «Techniek tussen 1975—2000» terwijl in de labo ratoria van de hoge school voor technische ingenieurs proeven en metingen werden verricht. Omtrent deze aktiviteiten van het symposium en de moge lijkheden van deze school ko men wij in een volgende editie terug wanneer wij uitgebreid de mogelijkheden die het Aalsters onderwijs biedt zullen bespre ken. Lieven MATTHIEU WAK voor 1977 een grote ten toonstelling van alle mogelijke naschilderingen, tekeningen, etsen, gravures, koperplaten, beeldhouwwerk van de Ru bensschilderij «St.-Rochus, aangesteld tot patroon van de pestlijders»; een keuze uit de mooiste St.-Rochusbeelden, schrijven e.d.m. die in Vlaan deren en Frans-Vlaanderen te vinden zijn, zal de tentoonstel ling aanvullen. JAARVERSLAG Uit het jaarverslag van de WAK vernemen we dat het besluit tot klasseren van de H. Geestkapel nog steeds niet in het Staatsblad verscheen, al hoewel reeds op 5 juni een schrijven van de provinciale diensten melding maakte van het gunstig advies dat werd verleend tot klassering. Wel werd de steun toegezegd door de Goeverneur en kreeg men het fiat van de Kommissie van Landschappen voor het be houd van de St.-Jobskapel en ligt een klassering ervan sa men met het omringende land- lijkheden. Vorig jaar konden eerste resul taten geboekt worden voor het behoud van het oudste huis van Aalst in de Lange Zout- straat. Stappen werden even eens ondernomen bij het Minis terie van Nederlandse Kuituur voor het behoud van een ge deelte van de Pupillenschool, met name het voornamig Ka pucijnenklooster. Aan het Stadsbestuur en de h. Deken werd een schrijven ge richt voor het heroprichten in de St.-Martinuskerk van het Epitaaf van Drongen en het ophangen van twee schilde rijen van Jozef Meganck in de dekanale kerk. Deze werken bevinden zich momenteel nog in de gewezen kapel van de Zwart Zusters. Door toedoen van de WAK werd het grafmonumentje van begijntje Van der Straeten her steld en overgebracht naar de besloten hof van het Oud Gas thuis. BEDENKING Een zwarte noot in het WAK verslag is echter de bedenking dat reeds meerdere kunstwer ken aan het stadsbestuur overgemaakt werden die door welwillende Aalstenaars ge schonken werden en dat deze naar de inzichten van de schenkers enkel thuishoren in het Stedelijk Museum en niet in een of ander bureau van het stadhuis. Met de opbrengst van de bros- jure over de St.-Jobskapel werden o.m. fondsen verza meld voor de dringende her stelling van het dak. PERSPEKTIEVEN '75 Dit jaar herdenken de Zwart Zusters het feit dat ze zich vijf honderd jaar geleden in Aalst vestigden. In akkoord met de zusters stelde de h. Frits Cour- teaux een lijvige brosjure op over de geschiedenis van deze kongregatie. Aan het geboortehuis van JDe Smet, promotor van de Dirk Martensstudie en historicus van de stad komt door het toe doen van de WAK een her- denkingsplakket. Aan De Motte zal bij het sluiten van het jaar van de folklore een gedenkplaat bevestigd worden door Pierlala, alias J.B. Luycks, een der eerste folkloristen. Museumbezoeken, landdagen en uitstappen ontbreken niet op het WAKprogramma, ter wijl tevens een retrospektieve tentoonstelling Jan Van Malde- ren op het aktiviteitenlijstje staat. J. VELGHE In uw blad van 24 januari, in een rubriek «Aalsters kort nieuws», hebt U het ondermeer over de verklaring van het ar rondissementeel hoofdbestuur van het A.C.W. inzake fusies van gemeenten. Daarin stellen wij vooreerst vast dat U verwart tussen A.C.V. en A.C.W. dit laatste zijnde de standsorganisatie LATEN WE ZE BLOOT? meldert De gedenkplaat voor rektor De Waegenaere (hdw) Mgr. Van Peteghem, Deken De Vos,Staatssekretaris L. D'Haeseleer en burgemeester De Bisschop In het VT1 (hdw) Verwacht nu niet onder een enigszins frivole titel een pikante tekst. Het betreft het jaar van de monumenten en niet dat van de vrouw. Wat men te Meldert eventueel wil bloot laten blijken uit volgend verslag van de raads vergadering van maandag 27 januari, gewoon stenen te zijn, of het dan gevelstenen ofwel slechts gewone kasseistenen zijn. Er volgt dus absoluut geen gewaag de tekst maar louter een verslag van de Meldertse Gemeente raadsvergadering. IN DE DREEF Vóór de aanvang van de eigen- tlijke zitting stelt Burgemeester Albert De Vos. in aansluting met ons artikel van verleden week over «Doodrijders in de Dreef» voor iets te doen om de veiligheid van de gebruikers van deze drukke verbinding te ver beteren. Zoals we gesuggereerd hadden komt er waarschijnlijk ofwel een snelheidsbeperking ofwel een beperking van de ton nage der wagens ofwel een kom- binatie van beide. Vermits He- kelgem hierin zijn woord te zeg gen heeft zal met die gemeente kontakt worden opgenomen. Détails volgen dus later. Enige bedoeling is de veiligheid te waarborgen of althans te verho gen. WENSEN Burgemeester De Vos wenst alle raadsleden bij deze eerste verga dering van 1975 het beste en dankt de schepenen en raadsle den voor het in '74 gepresteerde werk. Raadslid Van den Broeck Constant doet dan zijn duit in het zakje en roept op tot goede samenwerking, nu vooral nu het onafhankelijk bestaan van onze gemeente waarschijnlijk op zijn einde loopt. ONDERWIJS Na voorlezing door gemeentese- kretaris Marc Simoens van de besluiten van vorige vergadering (het verslag zelf lag op voorhand ter inzage van de raadsleden) volgt met algemene instemming de bekrachtiging plaats van de aanstelling als waarmede leer kracht in de jongensschool Mw. Muylaert-Haverals ter vervan ging van Mr. Lucien Vermoesen. ziek. De gesloten deuren, want dit punt werd uiteraard geheim behandeld, worden nu weer ge opend en het wordt quasi een spelletje «deurken open, deur ken toe» want beurtelings wor den nu punten behandeld in openbare en in geheime zitting. Gunstig advies wordt verleend aan de begroting van de kerkfa briek van St.-Martinus Moorsel i.v.m. de Klaarhaag met 432.000 F. uitgaven en 437.000 F. in komsten is er een batig saldo van ca 5000 F. OPHEFFING WOON- plaatsverplichting Naar aanleiding van een schrij ven van de Gouverneur en in ver band met de nakende fusies wordt voor het gemeenteperso- neel de verplichting de gemeente te bewonen opgeheven zonder diskussie noch van meerderheid noch van minderheid. HERSTELLEN VAN WEGEN Kapellenberg, Zwaneveldweg en Koeweideweg worden eerlang hersteld. Deze werken zijn reeds goedgekeurd. Daarna is het de beurt aan de Kerkweg en aan Truyenbos. DE PASTORIE Ernstige herstellingswerken aan de pastorie, een reeds oud ge bouw, blijken absoluut noodza kelijk. Het afkappen en herbezetten van de voorgevel wordt geraamd op ongeveer 120.000 F. Raadslid Van de Sijpe blijkt be zorgd te zijn over de manier van uitvoering van deze werken. In dit jaar van de «monumenten» wijst hij op de mooiheid van dit gebouw en stelt de vraag of het, na afkapping. niet beter ware de originele steen bloot te laten. Steun zou hiertoe kunnen ge vraagd worden aan de bevoegde diensten van Nederlandse Kui tuur en op eventueel wat meer dere kosten zou niet dienen ge zien te worden. Besloten wordt eerst te laten afkappen en dan weer eens samen te komen, zo mogelijk met deskundigen, en dan een beslissing te treffen. De achtergevel zou met de staal- borstel afgekrabd worden. Het verfwerk zou, volgens de om standigheden, schommelen tus sen 20.000 en 50 000 F. KOO EN VELDWACHTER Het verantwoord vermogen van de KOO is een batig saldo van 237.000 F en de rijwielvergoe ding van de veldwachter wordt van 1200 F. verhoogd tot het maximaal mogelijke van 1800 F. per jaar. Mobiliteitsvergoeding: zoals voor alle staats-, provin ciaal en gemeentelijk personeel betreft dit een automatische aanpassing van de wedde. HUISVUIL In verband met een provinciaal rondschrijven wordt te Meldert, zoals trouwens elders in de pro vincie, verboden te storten om op het even welke daartoe niet speciaal gereserveerde plaats. Ten onrechte gestorte voorwer pen kunnen door'het bestuur op kosten van de sluikstorter wor den weggehaald. Er worden ern stige sankties voorzien teneinde de milieuverontreiniging tot mi nimum te herleiden. Er wordt opgemerkt dat het dus niet noodzakelijk is van bordjes met «Verboden te storten» te plaatsen. Raadslid Van de Sijpe merkt op dat de zakken met calciumchlo- ride in de Putstraat gestapeld liggen op een ongelukkige plaats van de kristelijke werknemers, waarvan de vakbond, A.C.V., één der samenstellende orga nisaties is. Verder valt het op dat U alleen enkele zinsheden uit de verkla- ring overneemt, totaal uit hun verband gerukt. Dat heeft met objektiviteit en voorlichting niets te maken. Met dergelijke handelswijze kunt U duidelijk naar alle con clusies toe. Tevens wensen wij te onder strepen dat het A.C.W. geen kaart van een neiuw arrondis sement wenst te tekenen. Dat kunnen blijkbaar de politeke instanties ook niet volledig. Wel wenst het A.C.W. de ver antwoordelijken voor deze be slissing zijn zienswijze te laten kennen. Wij snappen helemaal niet wat U beoogt met het laatste zin netje, tenzij alleen dat het graag gelezen wordt. Tot daar enkele vaststellingen en bemerkingen op uw bericht. Met oprechte gevoelens van hoogachting, Clement PRIEELS Sekretaris en dat langs eventueel gescheur de zakken de grond zou kunnen besmet worden en grondwater verontreinigd. Schepen Nuelant wijst erop dat de zakken zullen verplaatst worden en dat het feit dat ze op deze plaats liggen te wijten is aan een samenloop van omstandigheden. Verder ont wikkelt zich dan nog o.a. met schepen Mattens een discussie over de toxiciteit van dit strooi sel. ASFALTEREN VAN HOOFD STRAAT Als voorlaatste punt komt dan het goedkeuren van de plans, het bijzonder lastenboek en de ra ming strekkende tot vernieuw ing van de weg van groot verkeer nr 92, zijnde de straat van aan de Koestraat via Klaarhaag, Koke rij, Dorp en Putstraat naar Asse Terheide. Dat het een weg van groot ver keer is en dit sinds zeer vele jaren is ongetwijfeld zo want het is een deel van de oude weg die komt van Baasrode en die over o.a. Wieze, Moorsel via Meldert naar Asse loopt. De plans liggpji ten gemeentehuize ter inzage van de raadsleden. Lambert Van de Sijpe breekt hier nu een lans. en een grote, voor het behoud van het wegdek, althans in de Putstraat. De asfaltering op klaarhaag, Kokerij en Dorp kan hijn aannemen wegens de dwin gende en dringende eisen van het moderne wegverkeer doch de Putstraat ziet hij als een idyl lische. landelijke weg die men ons over een paar tientallen ja ren als een echte kasseiweg zou kunnen benijden. De rest van de straat zou geasfalteerd worden doch de Putstraat wenst raadslid Van de Sijpe als kasseiweg te be waren, uiteraard wel als herstel de en degelijk onderhouden kas seiweg. Hij wil dus de stenen bloot laten liggen. Hij stelt de vraag of het nu toch zo is dat alles dient geofferd aan het feno meen «auto». De andere raadsleden kunnen er wel in komen, hebben begrip voor het andere projekt en be grijpen de houding van L. Van de Sijpe maar zien het in deze tijd toch zo dadelijk niet zitten. Raadslid Van Nuffel vraagt zich af of dit wel haalbaar is. Riolering moet er in elk geval toch komen en voor de rest «wait and see!» KADERWIJZIGING Volgens het ontvangen ant woord van de Heer Gouverneur mag. na herhaald aandringen, een tweede werkman te Meldert worden aangeworven van de kategorie halfgeschood A. Het gemeentelijk personeel be vat dus: de gemeentesekretaris, een gemeentebediende, de veld wachter, een werkman-grafma ker. een schoonmaakster ge meentehuis en school en de nieuw aan te werven werkman. Na de officiële vergadering wordt nog even van gedachte ge wisseld onder de raadsleden. Iedereen lijkt akkoord zo spoe dig mogelijk nog te realiseren voor de fusie wat kan en ander zijds in 't zicht van de samen voeging der gemeenten alle vroe gere verdeeldheid te vergeten. L.H. REPORTAGE AALSTENAAR JAN MATTHIEU BEROEPS - REIZIGER UITGESTELD.

De Voorpost | 1975 | | pagina 3