DUISTERE VERHALEN DIT HET VERRE VERLEDEN B E H I L M 0 w. l KUISVROUW SAGEN UIT DE PLAATSELIJKE gelukkig dat gij 't kind niet TOVERWERELD 6 - 7-2-75 - De Voorpost HEB STEEDS BIJ DE HAND De filmindustrie dezer jaren wordt gekenmerkt door bizarre verbalen, welke we al dan niet geloven, over duiveluitdrijvingen, griezel- en spookgebeurtenissen, geweldhistories, enz... Spoken en bijgeloof. Een onderwerp dat velen nog een koude rilling bezorgen zal. Vroeger opereerden de misdadigers in het holste der nacht en hun schuiloorden zochten zij vaak in de diepte der uitgestrekte bossen. Denken we maar aan de beroemde bende uit het Aalsterse: de bende van Jan De Lichte. Velen van hun soortgenoten werden als spoken beschouwd. Ontelbaar zijn dan ook de mysterieuze verhalen die de ronde doen. Een greep van streekverhalen vinden jullie in dit artikel. DE BLOEDDORSTIGE PYROMAAN Pieter Thoen uit Berlare, een berucht misdadiger werd op 22 april 1729 op het Wichelse Galgenveld verbrand. Deze kerel was in die dagen de schrik van de streek. Deze zware jongen was naast rover en dronkaard tevens een berucht pyromaan. In zijn leven heeft hij het op dit vlak dan ook zeer bont gemaakt. In «Aantekeningen over Wichelen» wordt deze sinistere figuur aldus beschre ven: «Hij beminde den werk loosheid en den drank en gaf zich. om in zijn onderhoud te voorzien, aan alle slag van eerloze middelen over. 's Nachts en "s avonds ging hij uit, meestal goed bewapend en vergezeld van eenen groten hond. Door slimme streken en bedrog wist hij de eenvoudige lieden die hem als den duivel vreesden meermalen geld en levensmiddelen te ont futselen...» Pieter Thoen was zo gevreesd dat niemand klacht durfde neer te leggen. De akties van de gerechterlijke macht leverden jarenlang niets op. De verklikkers werden hardhandig aangepakt. Verschillende hui zen te Berlare en Schellebelle gingen in de vlammen op. Op nieuwjaarsnacht 1726 stichtte hij brand in het centrum van Wichelen. In 1727 trof een verschrikkelijke brand huizen, schuren en stallen van R. De Visschere. Zelfs het zogenaamde tiendenhof viel in zijn handen. Na jarenlange opsporingsakties kon hij gestrikt worden en werd ter dood veroordeeld. BLOEDENDE AARDAPPELEN Het Wichelse Galgenveld, waar menig misdadiger de dood vond, was een plaats die gemeden werd. Het krioelde er immers van de spoken en heksen en velen hielden vol dat ze deze wezens met eigen ogen hadden gezien. De akker bleef braak liggen tot de dag dat een boer met een leeuwenhart het aan durfde hier aardappelen te planten. Toen de knollen uit schoten en blad kregen zag men dat de aardappelen rode vlekken vertoonden en bijwijlen zag men zelfs bloed van een stengel lopen. Het leeuwenhart van de boer was gauw verdwenen en de aardappelen werden stande pede tot veevoeder gedevalu eerd. De dieren stoorden zich helemaal niet aan de bloedende aardappelen. De uitleg. Het bloed van de vele terechtgestel- den werd opgeslorpt door de aarde en de verbeelding zorgde voorde rest. DE HEKS VAN SCHELLEBELLE Schellebelle 1700! Woonplaats van Johanna, voor sommigen de heks, voor andere doodgewoon', brandstichters. Haar strafregis ter volledig vermelden is onbe-, gonnen werk, daarom beperken we ons tot het enige wat ze be kende namelijk dat ze afwezig bleef op alle oproepen en steeds naar Holland vluchtte. Bedrei-; gingen en brandstichtingen wa ren schering en inslag. Weige ring van bekentenis stond gelijk aan het «scherp examen» of de foltering. Een kort overzicht hiervan is wellicht interessant. 09.45 uur: Johanna V.dV. wordt vastgebonden op het foltertuig. 10.00 uur: zij vraagt drinken en krijgt bier uit een tinnen kroes. 11.45: De dokter onderzoekt haar en verbiedt haar nog vaster te binden. 13.30: Na advies van de dokter worden haar handen strakker gebonden. 15.30: zij bekent de brand stichtingbij Denies D'Hauween die in haar eigen schuur. Even later bekent zij die bij Roels. 16.00: zij wordt losgemaakt en mag zich herkleden en wat eten. Tevens v erklaart zij dat ze de be kentenissen enkel deed om een einde te maken aan de folterin gen. Maar even later bekent ze opnieuw. Zij werd gewurgd aan de schandpaal. DE WATERKLUDDE VAN OUDEGEM De waterkludde was de schrik van groot en klein. Het was een vermomde zeer geheimzinnige persoon die 's avonds over de eenzame, nog niet verlichte wegen dwaalde en late voorbij gangers opwachte. De water kludde sprong dan op de rug van de late uitgaander en liet zich een eind meevoeren om plots in de duisternis en het niets te verdwijnen. De slachtoffers ble ven dood van schrik alleen achter. DE BENDE VAN JAN PRAET Tussen Zele en Berlare (Ka- mershoek) strekken zich de Gratiebossen uit, ooit een der onveiligste plekken der streek. De dichtbegroeide bossen was de ideale schuilplaats voor verschillende benden waaronder de beruchtste die van Jan Praet was. De bende van Jan Praet EEN PLAATS VAN TIJDELIJKE ONGESCHOOLDE PART-TIME (20 uur per week) is te begeven bij het gemeentebes tuur van Uitbergen voor reinigen van gemeentehuis en schoollokalen. De kandidaten moeten aan navolgende voorwaarden vol doen: 3 zijn. 2. Van het vrouwelijk geslacht zijn 3. Van onberispelijk gedrag zijn 4. De burgerlijke en politieke rechten genieten 5. Minstens 21 jaar oud zijn en de leeftijd van 40 jaar niet bereikt hebben op 1.3.1975 (45 jaar voor de prioriteits gerechtigden) 6. Een getuigschrift voorleggen, afgeleverd door een ge neesheer, waaruit blijkt dat ze lichamelijk geschikt zijn het te presteren werk naar behoren uit te voeren. 7. Uurloon volgens barema der openbare besturen. De kandidaten dienen hun aanvraag per aangetekend schrijven te doen toekomen bij de heer burgemeester van Uitbergen voor 28.2.1975, vergezeld van de nodige en volgende bewijsstukken: 1 Schriftelijke aanvraag met korte levensbeschrijving. 2. Uittreksel uit de geboorteakte op zegel. 3. Bewijs van goed gedrag, zeden en burgertrouw op ze- gel. 4. Eventueel bewijs van gedane studies en prioriteit. 5. Geneeskundig getuigschrift betreffende de gezond heidstoestand. vormt het onderwerp van heel wat verhalen. Op kerstavond 1796 hadden ze een overval beraamd op de huidige afspan ning St.-Antonius, die toen uitgebaat werd door enen Ver- helst. Terwijl iedereen naar de Nachtmis was, op uitzondering van de knecht, drongen ze langs het keldergat binnen. Wegens het moedige gedrag van de knecht werden twee bendeleden gedood en moesten de andere het hazepad kiezen. Iets wat nog nooit gebeurd was. De bevolking werd hierdoor wakker geschud. Roof- en moordaanslagen ver minderden wat maar de bossen bleven een onveilige, sterk gemeden plaats. De overval bij uuwerkmaker Vercauter zou hen tenslotte fataal worden want hier liep Jan Praet zelf in de val. Hij wist nog te ontsnappen naar de bossen maar een schot zou het einde betekenen van de gevreesde Heikant te Zele en enkele dagen later overleed hij in de Dendermondse gevangenis. DE HEKSEN VAN LAARNE Tijdens de middeleeuwen had zowat elke gemeente zijn eigen heksen. Maar de kroon werd zonder twijfel gespannen door de kleine gemeente met zijn groot slot. In de bossen rond het kasteel vonden heksen en tove naars blijkbaar een ideaal onderkomen. Een gewone dief, een alleenwonende oude vrouw, een nachtelijke wandelaar vol stonden om de verbeelding op hol te doen slagen. Gelukkig voor de dorpelingen trad het gerecht bijzonder hard op. Ondermeer is het vonnis bekend van een zekere Michel de Meyere die tot de galg werd veroordeeld wegens diefstal met inbraak. De galg stond tussen Laarne en Kalken op de plaats die luisterde naar de minder romantische naarm 'Galgen eed'. Hoeft het gezegd dat deze plaats als de pest gemeden werd. zeker bij nacht en dat heksen en toverkollen hier hun sabbath kwamen vieren." Tot de tweede helft der vijftiende eeuw blijkt de bijgelovigheid nog beperkt te zijn maar daarna steeg het aantal sabbathvierders zo in drukwekkend dat de toverij ieder in zijn ban hield. De Vierschaar heeft dan ook bij zonder veel werk gekregen. Echte Laarnenaars kunnen nu nog de plaats aanwijzen waar eeuwen geleden de brandstapel heeft gestaan. Een gezegde gaat aldus 'Te Laarne op het Zand zijn de toveressen verbrand.' DE HELLEWAGEN Middernacht. Klokslag twaalf. Door de straten rijdt een geheimzinnige wagen waaruit een hels kabaal komt. Mensen schieten wakker, doodsbang. Om een uur houdt alles op. De wagen verpulvert tot stof en as. De geheimzinnige nooit geziene, vaak gehoorde wagen, wordt vergezeld door een grote zwarte hond. Beiden dwalen tegelijker tijd door door de straten. Wanneer de honde een late wandelaar ontmoet springt het roofdier op de rug en blijft daar vastgeplakt tot het eerste hanen gekraai. De enige manier op het zwarte dier sneller kwijt te raken is naar de Calvarie gaan en hier over de muur te springen. In Ovérmere vertelt men nog het verhaal van de mysterieuze Hellewagen en de zwarte duivel in hondengedaante. DE KATTENLINDE Ook te Schellebelle speelt het middernachtelijk uur een grote rol. een griezelige rol. Op de dorpplaats stond een spookach tige boom die luistert naar de naam Kattenlinde. Deze plaats had een grote aantrekkings kracht voor oude wijven die hier op het middernachtelijk uur samenkwamen om het geluid van katten na te bootsen. Ze deden het zo goed dat de nachtrust voor de dorpelingen verdween. De sabbath eindigde, net als elders, ook hier met een lawaaierige rondedans waarna elke heks naar eigen woonst terugkeerde. Volgens de legen den woonden de toverkollen vaak in heggen en stegen zodat de beste remedie, die vaak werd toegepast, was deze van tijd tot tijd plat te branden. SAGEN Sagen zijn volksvertelsels over buitennatuurlijke gebeurtenis sen of vaststellingen als werke lijk voorgevallen worden aan zien. De sage is eng verbonden met het volksgeloof en zijn afkomstig uit de vertelkrans der volw assenen. De stof gaat mees tal over plaatselijke overleve ringen die ontleend worden aan ervaringen van grootouders of oudere dorpsgenoten. Naar de aard en inhoud kan men de sagen onderverdelen in verschillende werelden. De gees tenwereld met zijn verschillende groepen (watergeesten, aard geesten, vuurgeesten, luchtgees ten, kwelgeesten, spookdieren, geesten in mensengedaante, te rugkerende doden en bespookte plaatsen, geesten in mensenge daante. verder de toverwereld met heksen en tovenaars, de kloksagen, de duivelsagen, de schatsagen en de historische sa gen. Naast de sagen hebben we dan nog de sprookjes en de legenden welke ook wel eens de hagiogra fische sagen worden genoemd, en dokumenten zijn met gods dienstig karakter en stichtelijk doel. Van al de kategorieën sagen willen we u deze en volgende week enkele voorbeelden geven afkomstig uit het land van Aalst en Dendermonde. Maar om u een beetje gerust te stellen willen we vooraf nog zeggen dat de middeleeuwen om al die boze geesten te verjagen zijn, ener zijds kanonschoten of ander zijds het kloppen of en handslag. Verder veel leesgenot en veel of weinig koude rillingen al naar ieders smaak neergezet hebt anders zou't u 't SISKA DE HEKS (Herdersem) (Verteld door oud-onderwijzer De Cock in 1890) In Herdersem woonde een oude gebrekkelijke vrouw, Siska. Op zekere dag maakte zij met haar buurman een tocht door het bos. Plots wordt ze naar links en rechts geslingerd, in het struikgewas getrokken en ze schreeuwt dat het door merg en been gaat.flaar reisgenoot wordt door schrik bevangen en zet het op een lopen en wacht haar op aan de rand van het bos. De verklaring die Siska achteraf gaf luidde aldus: «Awel. dezen morgen, in uw haast, hebt gij vergeten wijwater te nemen en dat verplichtte mij u in 't bosch te betooveren maar aangezien gij zoo een goede gebuur zijt, heb ik niet gewild, daarvoor moest ikzelf nu boeten.» BELLE P. (Lede) Te Lede werd het verhaal verteld van Belle P.. een oude kleermaakster die door elkeen als toverheks werd aanzien. Zij had echter nog enige goede kanten en het kwaad dat zij moest stichten liet zij liever haarzelf geworden. De geburen waren meermaals getuigen van het onzichtbaar nachtelijk be zoek. Op een morgen heeft men haar dood gevonden, gewurgd. De dader was de duivel, werd algemeen aangenomen. DE DIKKE LINDE (Vlier/.clc) Tc Vliefzele bij Aalst, op de wijk 'Bussegem' stond een oude vermaarde linde, de 'Dikke linde'. Deze plaats was een .vergaderplaats voor tovenaars, heksen en spoken uit het Aalsterse. Gaat men er zeven keer rond en zegt men stillekens «hebt ge mij niet. pak mij» dan verschijnt er een veulen. Wat er ook van zij. deze boom had een zeer slechte naam en iedereen maakte een grote omweg, zeker 's nachts, om er niet langs te hoeven. DE KWADE HAND (Mespelare) Een gezin in dit dorp kon geen kinderen in leven houden omdat een heks een kwade hand op de familie had geworpen. Toen het derde kind in lijk lag en Pieter D'Haese, samen met andere personen, er de wacht bij hield drong op het middernachtelijk uur een arm door de ruiten en doofde de vlam van de kaars. De kaars kon niet meer aangesto ken worden wat men ook probeerde. Pas na het sproeien van wijwater ging de vlam weer branden. HET DOODSHOOFD (Mere, Erpe) Op zekere dag vond een man aan de kerkhofmuur een witte vrouwenmuts welke hij mee naar huis nam. Daar legde hij ze in een kist. De volgende dag was de muts verdwenen en in de plaats lag een doodshoofd. De man ging dit onmiddellijk aan de pastoor vertellen die hem aan raadde het doodshoofd op hetzelfde uur aan de kerkhof muur te gaan neerleggen. Te vens raadde hij hem aan een klein kindje op de arm mee te nemen. De man volgde de raad en aan het kerkhof onmoette hij een vrouw die hem gebood het kind neer te zetten. Hij weigerde en toen zij de heks: «Ge zijt leven gekost hebben.» DE SPOORTREIN (Wichelen) Zekere dag kwam een vreemde boerin in de statie te Wichelen en wil er een spoorkaartje doch zonder te betalen. Ze dreigde de trein vast te zetten. Vermits ze geen kaartje kreeg kon de trein niet meer in beweging gezet worden wat men ook probeerde. Pas toen de vrouw plaats had genomen ging de trein terug rijden. Bij controle in het volgende station bleek de tover kol in lucht te zijn opgelost. Over de toverwereld bestaan nog honderden sagen. Elke gemeen te heeft hierover zijn eigen overleveringen. Elke gemeente heeft ook zijn specifieke manie ren om van heksen af te raken. Een ervan is de Paasnagel die gebruikt werd te Hofstade, Gijzegeni. Moerzeke. Zele. Mes pelare. Erembodegeni. Herder sem. Wieze. enz... In een huis waar een stukje van deze nagel onder de dorpel stak dierf geen heks of toverkol binnenkomen. Een ander middel was wijwater (Moorsel. Denderbelle, Baarde- gem, enz...) Tc Lede dronk men dit water zelf uit. Prosit. SAGEN UIT DE GEESTENWERELD DE WATERGEESTEN DE WATERDUIVEL DE WATERDUIVEL VAN WEITEREN «Zekere Meester kwam op een zekeren nacht van ten Eede terug naar huis. Aan de plaats gekomen waar nu de poerfa- briek staat, zag hij eenen zwar ten gestalte op hem alkomen die hem op de rug sprong en hem dwong den last te dragen tot in den Moerstraat. Aan de herberg 'De vier gekroonden' liet het spook hem los maar werd nu tot aan zijn huis gevolgd door zestig witte katten. Ene der katten, hem willende tergen, sloeg hij haar enen poot af en 's anderen daags was een wijf van het dorp haar hand kwijt, (verteld in 1893) AMNUSDATUZEN (Zele) In lang vervlogen dagen, toen er te Zele nog veel bossen en moerassen waren leefden hier ✓Vs HEB STEEDS B VAN TELEFOONNUMMERS^ EN ADRESSEN ft di Kleding heeft de En wat een prijs Huis Adi, Dorp 41, Grembergen. 052-21.11.28 afwerking, snit en kwaliteit. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras- sen. Schuimrubber, Latex, Staafveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst lomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel- Igie). Schoolstraat 54, Aalst. endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A Praktisch en theoretisch onderricht door gespeöalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 lesmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsiuitin- erman 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16. St.- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen, vrijetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21Lebbeke - Kroostrijke Gezinszegels. torn, leen gerust 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe, Hoogstraat 77. Haaltert attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust Verdeler voor de streek Meubelen E De Petter Kon Albertstraat 14, Sint-Gillis-Dendermonde. eubelen De Wolf 053-21.63.91 vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardisette, tergal enzZonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen Guldo Michem, Potiaulaan 11. Dendermonde. Publiciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een- !voudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specia- Hsten. uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando. quomodo enz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband (met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper. 052-21.16.11 I oelsie Kleding de zaak die met haar tijd meegaat. Franz Courtensstraat 32, Dendermonde grote monstert! die men best kon vergelijken met de huidige krokodillen en alligators. Men noemde hen de Amnusdatzen. Ze huisden in het riet en het lis en telkens ze een voorbijganger opmerkten kwamen ze tevoor schijn en verslonden hem om daarna weer te verdwijnen. KLUDDE EN DE VISSERS VAN UITBERGEN Te Uitbergen was indertijd een man die steeds 's nachts gng vissen. Zekere nacht komt hij tegenover een vreemd dier te staan. Plots verdween het en men hoorde een ijzingwekkende gelacht. Soms kwam er een zwarte hond naast hem zitten en als dat gebeurde was de vangst steeds goed. De hond sprong hem op de rug en bleef daar tot de boer volledig uitgeput was. MARC DE DECKER U alons 053-21.42.81 meubels en alle binnenhuisversieringen Galerie De Key- zer ENSOR Rechtstreekse waar uit verschillende landen Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8, Aalst ekenen 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten. Laat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper. Een tele foontje en het komt voor mekaar zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P Van Geerlruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde Ook alle planafdrukken. 'an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keung en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerprecieze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. 053-21.34.76 zitten duizenden met ASTMA-aandoeningen? Eén oplossing! De MEDISCHE matras Verkrijgbaar bij DE PAREL Molenstraat 41 - NIEUWERKERKEN i+ y 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekfa- meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar oek 053=21.37.46 het Oos of West bij DE PAREL koopt U het best Molenstraat 41. Nieuwerkerken.

De Voorpost | 1975 | | pagina 6