AALSTEN AAR JAN MATTHIEU: BEROEPSREIZIGER INDIAEFFE UITBLAZEN |L- v AALSTERS KORT NIEUWS EREMBODEGEMS KORTNIEUWS MEDELEVEN De Voorpost - 21-2-75 - 11 f telex aalst telex aalst telex aalst telex aalst telex aalst X ☆De Aalsterse bloemenfeeën zoeken, en hopen op eenieder opdat hun zoeken niet langer vruchteloos zou zijn. Met z'n zevenen reeds, Claire (69), Martine (70), Yvette (63) Anny (63)' Nicole (72), Monique (73) en Myriam (74) zoeken ze naar een gepaste naam voor hun vereniging van bloemenfeeën. Namen van konfrerie (al te braaf) tot heksensabbat (wat te stout) worden geweerd, doch voor een echte, gezonde en deugdelijke naam is er plaats. Myriam zal bij het aanhoren ervan, U dankbaar zijn. Inspraak kan ook ondemokratisch zijn. In een Aalsterse lagere school lekt de verhouding die een onderwijzer heeft met een personeelslid uit en dit feit dat totaal binnen de privacy van een persoon ligt, wordt door de schooldirekteur op een oudervergadering in het openbaar te grabbel gegooid. Of dit te verenigen is met enig humanistisch of kristelijk beginsel, betwijfelen wij ten zeerste. Wat aan de gevel van het stadhuis tijdens de karnavaldagen niet kon, deed de prinsencaemere met het overigens oerlelijke station: talrijke poppen versierden het gebouw. In de Aalsterse straten is behoorlijk rijden ondenkbaar. Over de straten hobbe len met je wagen kan nog wel sedert de maatschappij die de aardgasleidingen nakijkt er het genoegen in vindt de bij de vleet gemaakte putten niet eens behoorlijk opnieuw toe te leggen. In het stadhuis ging dinsdag II. Leon De Smet, sedert jaren zowat de ceremonie chauffeur van de stad met pensioen. Niet alleen was hij zowat een kopie ceremonie chauffeur, doch tevens diende hij onder vier burgemeesters: Borremans, Debunne 14 jaar lang onder burgemeester Blancquaert en sedert de jongste legislatuur onder burgemeester De Bisschop. ☆Of Aalst binnenkort helemaal niet langer meer de naam van brouwerijstad zal verdienen hangt af van onderhandelingen die lopen tussen een Aalsterse brouwerij en een Leuvense. Aalst Centrum van biernijverheid behoort binnenkort tot de ge schiedenis. BRENDAN Op initiatief van het Aalsters stadsbestuur en de Stedelijke Raad voor de problemen van de Derde Leeftijd wordt op zaterdag 1 maart a.s. om 15 u. in de stadsschouwburg, Vre deplein, een toneelopvoering gebracht door de Koninklijke Rederijkerskamer Sint-Barbara Arbeid en Kunst. Het pittig blijspel 'Kaktusbloem' van P. Bartillet en J.P. Gredy, kunnen alle derdeleeftijders aan de inkomprijs van 20 fr. gaan kijken. Het verhaal speelt zich af op vier plaatsen en wordt voor het publiek gebracht op een groot draaiplateau waarop alle dekors worden gemonteerd. De sporthal Rozendreef nadert haar voltooiing. Op 13 maart schrijft het stadsbestuur een aanbesteding uit voor de uitvoering van binnen- en buitenverfwerken. Tijdens een radioprogramma, zaterdagnamiddag op BRT 1, stonden burgemeester De Bisschop en Feestkomiteevoorzit- ter Fons Singeleyn hun man om Aalst als karnavalstad te verdedigen tegen Maaseik en Aarschot. De Werkgroep Leefmilieu sluit zich volledig aan bij de oproep van de kampagne «Een toekomst voor ons verle den» in het monumentenjaar '75 en onderschrijft het motto «tijd dat we d'r samen iets aan doen». Aan dit samen er iets aan doen wil de Werkgroep meewerken door het invullen van de inventariseringsfiche voor ge bouwen, archeologische resten, ensembles, klein- architektuur. Wie wenst mee te werken met de Werkgroep om waardevolle zaken uit het Land van Aalst mee op de fiche te zetten, die naderhand aan de bevoegde ministe riële diensten overgemaakt wordt, kan terecht bij Luk Van der Helst, Parklaan 26, Aalst. Tel. 053-70.49.25. Let even wel op, alles dient er nogal vlug aan toe te gaan, want voor eind maart dienen de inventariseringsfiches reeds over gemaakt te zijn aan de diensten. Woensdag a.s. gaat in de vergaderzaal van Openbare Wer ken, een vergadering door waar o.m. ook op uitgenodigd werden V.V.A.K. en Werkgroep Leefmilieu, om de studie voor een voorontwerp van een struktuurplan voor het centrum van de stad, door te nemen. Samen met hen zullen de drie archi- tektengroepen die voor deze studie aangeuid werden aanwe zig zijn. Dialoog en konfrontatie van meningen blijken ons inziens de beste weg om dit vraagstuk aan te pakken. De ontdubbeling van de weg Ninove-Aalst blijkt eindelijk, na jaren van beloften, tot de realiteit te gaan behoren. Volgens nieuwe beloften, in een schrijven aan de Inter- kommunale Land van Aalst zou binnen afzienbare tijd een aanvang gemaakt worden met de werken. In het ontwerp vijfjarenplan is voor 1976, 90 miljoen kredieten voorzien voor de over- en onderbrugging van de spoorweg. De onteigeningen zouden reeds gebeuren in '75 en de aan besteding van de wegenwerken zou in '76 gebeuren. De grondmechanische proeven voor de brug over de Dender zijn voltooid. Deze aanbesteding is nog voor '75, waarvan een raming van 65 miljoen is opgemaakt. De lieverdjes van de bewoners van de Kapucienenlaan en de Léo de Bethunelaan, de bomen, werden gesnoeid. De oude verlichtingspalen zijn verwijderd en werden aan de stadsdien sten overgemaakt zodat ze voor andere straten kunnen aan gewend worden. J. VELGHE De dekenij Dorp, die al de handelaars groepeert richtte zich tot het gemeentebestuur om het parkeerprobleem in het Erembodegemse centrum even te onderzoeken. De dekenij zelf, verklaart zich voorstander van de invoering van de «Blauwe Zone» in de Stationsstraat. Dorp- en Denderstraat. Weggevoerden straat. de Kerkstraat en de Termurenlaan tot aan het Gildenhuis. De parkeerruimte op het Kerkplein zou vooralsnog vrij blijven, wel de ruimte voor de kerk. Zo zouden aldus de dekenij, de vele winkelende gezinnen meer kans krijgen een plaatsje voor hun wagen te vinden. Het fusievoorstel van Minister van Binnenlandse Zaken Michel voor wat Erembodegem betreft, kreeg deze week een wijziging: met de spoorlijn Denderleeuw-Kortrijk, doch wel de spoorlijn Brussel-Oostende zou als nieuwe gemeentegrens voor Groot- Aalst genomen worden. Teijoden wordt door deze nieuwe regeling zowat doormidden gesneden. Voor Erembodegem dat zich tijdens zijn jongste gemeenteraadszitting fel kantte tegen een fusie met Aalst, komt er nu ook een nieuw aktiepunt bij kijken, want een kunstmatig^ grens valt er niet in goede aarde. (IV) Het bestuur der dekenij Koolstraat heeft de droeve plicht U het overlijden te melden van haar bestuurslid André Mertens, gebo ren op 13 juni 1947 en echtgenoot van me vrouw Nicole Ringoir. De begrafenis heeft plaats zaterdag 22 fe bruari om 10.30 uur in de St.-Jozefskerk. Rouwadressen: Kool straat 74 en Dekenij Koolstraat 66. Hel is altijd verbazend te ontdekken hoe de traag- heidswet zowel op de lichamen van toepassing is, als op de gevoelens en geestesgesteldheid van de mens Men kan zich met zomaar meteen aanpassen; en wat is aanpassen'? Het Westen weegt nog zwaar op ons. Onze leefgewoonten, ritme. Vooral voedsel; de elementaire dingen des levens: eten. slapen, kle ding, seks, sociale kontaktenZolang je er tot over je oren in vastzit, besef je het dikwijls niet. Je kan het wéten met je verstand. Maar je kan het echt niet voelen met je hele wezen. De kanker van het Westen heeft ons brein aangetast en verziekt. De pollutie zit niet alleen in de lucht. We zijn geestelijk -bezoedelden-. Het is als een blindgeborene. Hij voelt niet dat hij iets mist. Hij heeft niet de kennis van hel Licht. Voor hem is het leven duisternis. We denken de wereld en onszelf te kennen. En de ont spoorde wetenschap steunt ons in deze illusie. Er gens in het verleden is er iets gescheurd. De mens heeft lang in harmonie geleefd met de rest van de schepping en was ongetwijfeld gelukkig. Religie en filosofie en wetenschap waren één; de bedoeling ervan was eerder de kosmos en de mens beter te begrijpen, de zin ervan te doorgronden en te genie ten van de schoonheid die er altijd geweest is. Maar dan zijn enkele remmen losgeslagen en de kennis der dingen is gaan vooruitlopen op het begrijpen ervan. Bezit werd steeds belangrijker en uiteindelijk een doel op zichzelf. Het hield op een middel te zijn De mens ging steeds verder van de bron van het leven wonen. Verder van de aarde, van de zee. Het voedsel komt nu in plastiekverpakkingen langs steriele grootwarenhuizen en je denkt er zelfs niet meer bij na, wanneer je een hygiënisch verpakte, met hormonen opgeblazen, artificieel gekleurde en met bewaarmiddelen verpeste diepgevroren steak opvist uit de vrieskast. Hoeveel mensen realiseren zich nog dat dit stuk van een dier is, dat ooit geleefd en gegraasd heeft, misschien op de zijberm van de E3 waar je alle dagen aan honderdtwintig per uur voorbijvliegt'? Het Westerse keukenkomfort is erop gericht van zo weinig mogelijk tijd aan het bereiden van voedsel te laten -verloren gaan- De gewone baktenën worden vermoord en onzichtbare, maar gevaarlijker chemische stoffen komen in de plaats. Dingen waartegen ons lichaam geen enkel natuurlijk verweermiddel bezit, In plaats van wormen of diar ree hebben we maagkanker. Welke vrouw künen wil, nog een hele voormiddag besteden aan het bereiden van voedsel'? Womens Lib krijgt dan ineens een totaal onverwachte dimensie. Wordt er niet een beetje teveel de nadruk gelegd op uiterlijkheden'? Op het materiële? Wat ik eigenaar dig vind is dit: de vrouw is altijd nog iets meer menselijk en dichter bij de aarde en bewuster en levenswijzer geweest dan de -gemiddelde- man. Haar werk meer elementair en direkt noodzakelijk dan dat van haar levensgezel, die dikwijls bijna totaal van zijn oorspronkelijke taak: voedselverga- ren en de stam beschermen, is vervreemd. Hoeveel mannen zien nog het velband tussen hun 14-daagse loonzakje, of erger, de maandelijkse cheque die rechtstreeks op een anonieme bankrekening wordt gestort, en de triomfantelijke thuiskomst van de jager of visser met de buit van de dag'? Buiten mis schien de boeren En de boeren zijn ongetwij feld de meest evenwichtige en dus gelukkigste men sen in het gemekaniseerde Westen. En precies onze vrouwen nu, willen hun heilige privilegie verloochenen omdat ze niet langer meer beseffen dat ze beter af zijn dan de mannen. Ze kennen niet meer de gezellige drukte van de markt plaats, de spanning om te zien wat er vandaag voor delig te krijgen zal zijn misschien wel boontjes, en met een beetje geluk een bosje mint. Het vrolijk afbieden op een paar centiemen ajuintjes, de lach van de verkoper die soms een extraatje in de korf gooit, de geuren der kruiden, de kleine eetstandjes voor een versnapering op weg van de markt naar huis, als het van 't budget af kan, of anders gewoon een babbeltje met de andere vrouwen op de markt. En dan het oneindig genoegen van met een paar eenvoudige dingen toch een afgewisseld maal in elkaar te boksen. Het aanmaken van het houtskool vuur in stenen emmers met een tochtgat vanonderen gedroogde kocietaarten bovenop. De rook die het voedsel 'n smaaknuance geeft die je nooit op een elektrisch vuur kunt bekomen, iets -aards». En de spelende kinderen: schreiende, lachende kinderen, overal Deze vrouwen hebben geen tijd om te piekeren en zich de zin van het leven af te vragen. Iemand die gelukkig is kent de zin ervan. Al wat ze doen is zinvol en het resultaat is een volgende dag En pijn en plezier houden de balans in evenwicht Wie op de punt zit vergaat in pijnlijke verveling Waarom houden kinderen van schommels'? Onze kamer Ls ruim; deel van een kastehuis (de Taylors) en onze buren zijn prachtige mensen. Het is een brahmaanse familie; grootva en grootmoe, kin deren en kleinkinderen. Vasudev werkt als klerk in het College. Hij spreekt redelijk goed Engels en kan luisteren als iemand op zijn vragen antwoordt. Een zeldzame kwaliteit bij een Indiër. Zijn vrouw geeft les in de lagere school. Samen verdienen ze twee duizend BF in de maand. Daarvan leeft de hele familie; eenvoudig maargoed. Hun voedsel: chapat- ties, dal en curries. Bijna geen rijst hier. Ook de graanprijzen zijn verdriedubbeld. Het gaat niet goed m Gujarat. Eris gemor, zoals overal in India. Er was zelfs een betoging en enkele oppositie-leiders wer den aangehouden. TIJDMACHINE We kookten ons eigen potje dank zij een prachtaan- koop uit Jaipur, de rode stad: een kerosinevuurtje. Belegging van 32 rps. Het loont de moeite Nee, dat is de zaak onderschatten. Hoe weinig beseften we dat dit vuurtje deze 32 rps, de meest zinvolle aankoop zou worden van deze reis. Dat dit simpele stoofje ons hele leven hier zou veranderen en de onontbeerlijke ladder worden los doorheen een hele tijdsdimensie naar het verleden van ons ras en vlak bij waar deze mensen wonenEen soort tijdmachi ne. We leefden immers nog steeds met méér dan een voet in het westen. Onze hotelletjes hielden het leven veilig buiten en de restaurants waren slechts een fraktie van een proces waar we volledig buiten stonden. Het is altijd zo, dat iets slecht begint te bestaan wanneer het echt met uw leven interfereert. Je kunt langs markten wandelen zonder ze te erva ren; bijna als een toerist, die het hele westen inge blikt met zich meeneemt, als een maanreiziger, in een hermetisch gesloten cel, die doorheen een gla zen bokaal kijkt en niet ziet en nog minder begrijpt. Om het Oosten te beleven moet je zelf Oosterling worden. Kijk door de ogen, smaken met de tong, ruiken met de neus van de Oosterling. En niets is makkelijker en niets is moeilijker. Want er is die traagheidswet die een lichaam voortdrijft in de rich ting waarin het bewoog en vertragen, stilstaan, stoppen en misschien: teiugkeren zijn processen die elk hun tijd en impuls vragen En veel energie Nu de rash van het westen eindelijk was uitgedoofd, het smeulen krijg je wel nooit meer weg, konden we dat we vertraagden; de dingen rondom ons begonnen stilaan vorm te krijgen. Vanuit een snelrijdende trein kan je geen bloem bestuderen Toen we het vuurtje kochten, in een drukke gezel lige straat van Jaipur, stond er iets stil; maar de schok voelden we nog niet. Die kwam pas later. We hadden dit vuurtje gekocht om twee goede redenen: zélf koken is goedkoper en veiliger voor de gezond heid. Ik was mijn dysentene-miserie van 1971 nog niet vergeten, toen had mijn leven 'n paar dagen aan een natuurzijden draadje gehangen. Maar het zou blijken: deze twee op zichzelf zeer goede redenen konden lang niet opwegen tegen het gevolg van deze «historische daad». Al lag dat op een totaal ander niveau, onze filosofie zou er volle dig door hersteld worden. We begonnen te ontdek ken wat léven is, door 's morgens melk te kopen in een huisje nabij het marktgebouw; een stille Indiër in de witte lungi, gehurkt tussen zijn enorme kommen stomende witte buffelmelk, brabbelende blaasjes en dikke gele vellen aan de oppervlakte en zijn zelfge maakte curd (youghourt) en de slappe botermelk (die bij ons is beter). Ons melkkannetje laten vullen; Tien schepjes met het koperen maatglaasje. Nog een half schepje erbij Eén roepie twintig paisa. Dan de bloem. We hadden het graan laten kopen door Vasudev. Ze hadden het voor ons naar de molen gebracht en bewaarden het voor ons in een van hun blikken dozen. Om eieren te kopen moest ik een kilometer lopen naar het enige, niet vegetarische restaurant in het dorp. De eieren waren duur. Ons ontbijt van pannekoeken met rijke buffelmelktee was een luxe en kostte méér dan een uitgebreid avondmaal. Het was nog dat nasmeulende westen: een Indisch ontbijt in Gujarat viel ons te zwaar op de maag. DE WILDE VISSER Na het morgenmaal verlaten we het huis en wande len naar de rivier, waar de tempels zijn en de heilige mannen wonen. Als het getij laag is kunnen we door de rivier waden naar de overkant, waar het rustig is en stil; waar slechts enkele vissers hun hutjes heb ben De visser is onreinwant hij doodt en eet de vis. Deze mensen hierin Dwarka, zijn allen vegetariërs. Dan zetten we ons neer op het steil naar de zee afhellcnde witte strand, waar waterjuffers ons gezel schap komen houden en waar meditatie tot ons komt als iets natuurlijks, wat het ook is. Uren konden we daar de eenheid ervaren van de zee en de golven en af en toe het zwarte vierkante hoofd van een zee schildpad. Met één oog op het opkomend getij, dat we niet afgesloten worden van de stad, want de stroom is sterk en de rivier wordt vlug dieper met het voorbijgaan der uren. Soms zagen we de visser, als een banneling, een eenzaat, schoon en wild. Een verre afstammeling van een trots ras; met de volle zwartgolvende hangs nor de gave witte tanden, en ogen waarin de hele geschiedenis van zijn stam te lezen stondVis sen, vissen. Een oermens, gelijk hij voorzichtig en lenis als een roofdier de zee besloop met het werpnet gedrapeerd over zijn gespierde donkerbruine harige voorarm. En hoe hij het opengooide in een flits, over de plaats waar zijn scherpe ogen een voor ons on zichtbare wriemeling van zilver hadden bespeurd en lo! als hij het inpalmt is het net gevuld met kleine vissen We naderden hem en vroegen of hij niet wat van zijn vangst wilde inruilen voor papieren roepies. En hij keek in onze ogen. Er was waardigheid en 'n vage onrast in zijn blik en hij zegde: -Laat niet de mensen in de stad weten dat gij deze vis van mij gekocht hebt, want ze zullen hun woede tegen mij keren.- We zegden hem: -Hebt geen angst. Niemand zal hierover spreken, want de mensen in de stad kennen ons en onze gebruikenen hebben ontzag voor ons - De man gaf ons enkele vissen, doch niet van harte. We vroegen hem daarna niets meer. Hij verdween als een schim van het strand, hij was schoon van lichaam, zoals we dat nog nooit hadden gezien. De reinkamatie van de God Krishna: zijn gespierde rag en borst en lange donkere benen, slechts omgord met een wit lendendoek, en ik benijdde hem zijn eenvoud en wilde schoonheid. Dan wordt het tijd om naar huis weer te keren en te beginnen aan de bereiding van het avondmaal. Jean- nine en ik leerden al vlug dat dit éne vuurtje volstond om toch de meest uiteenlopende schotels klaar te maken. En tegelijk alles warm op tafel te krijgen Soms hadden we groentekoteletjes" van gestampte aardappels en wortel en kruiden en ajuin en peterse lie. met een pikant sausje over. naast onze groenten- curry met tomaten en bonen of ei-plant (aubergine) en soms puree van aardappels met witte kool ge mengd en buffelmelk en een eitje; en vele andere meer Indische curnes en zelfs dalMet de chap- paties van onze buren een njk maal. (Vervolgt) r..a\ rX ^sbowor ^AFÓHANI-I ,KbV»er f Rntwerp^ Wa^b Sofia ISTANBÜL^^; KOndanar Tobrl* Erzururn Ankara

De Voorpost | 1975 | | pagina 11