Autobedrijf DE RUV5SCHER v.u. VRIJE TRIBUNE P.V.V. C.V.P. K.P. B.S.P. FUSIE-AKKOORD OP DE HELLING? STADSGENOOT- KUNSTSCHILDER HUYLEBROEK OP REIS 2 - 21-2-75 - De Voorpost l)e redaktie heeft het reeht de/e teksten in te korten MET OMROEP VERENIGING NAAR BETERE RADIO EN TELEVISIE De laatste tijd ontstond opnieuw het debat in ver band met het omroepsys teem en daarbij stelt de P.V.V. een andere vorm dan deze die wij vandaag ken nen, voorop. Sedert 1960 is de berichtge ving in ons land het mono polie van de B.R.T. en de R.T.B. Wanneer aan vankelijk van dat staatsmo nopolie geen misbruik werd gemaakt door de journalis ten stelt men de laatste jaren een evolutie vast waarbij bepaalde radio- en T.V.-journalisten hun eigen opinie gingen uitspreken over feiten en gebeurtenis sen in de plaats van een zuivere informatie te geven. Het leveren van kommentaar is volledig in strijd met het statuut zoals het in 1960 werd opgevat. En iedere aandachtige luisteraar en kijker stelt vast dat de keuze van de berichten, de plaats die ze krijgen in de uitzen ding, de lengte, hun inlei ding en bewoordingen waar in zij worden weergegeven, duidelijk de voorkeur en de overtuiging van de journalis ten laten doorklinken. Vertrekkende van het idee dat de kijkers en de luiste raars recht hebben op een volledige en eerlijke voor lichting, kan de P.V.V. het staatsmonopolie van B.R.T. en R.T.B. zoals het vandaag wordt aangewend niet meer dulden. Voorde P.V.V. moet de informatie er op gericht zijn dat de mens zich een eigen beeld over feiten en gebeurtenissen kan vormen. Daartoe moet een ruime waaier van standpunten worden aangeboden. In de krantenwereld is dit nu reeds het geval, zelfs met' staatssteun aan de opinie pers, die door alle partijen wordt aanvaard. De stelregel «feiten zijn heilig, kommen taar is vrij» vraagt dat duidelijk de feiten en de kommentaar uit elkaar wor den gegaan. En voor de P.V.V. is de kommentaar geen zaak die van de overheidsorganen kan uit gaan. Nochtans oordelen wi dat commentaar in de om roep niet enkel wenselijk, maar ook noodzakelijk is. In die geest kan de echte berichtgeving, het medede len van de feiten dus, aan een overheidsinstelling toe vertrouwd blijven, maar dan alleen op voorwaarde dat voldaan wordt aan de eisen van bondigheid, betrouw baarheid en de grootst mogelijke eerlijkheid. Het toelichten van de feiten, het leveren van kommentaar op die feiten moeten voorbe houden blijven aan instan ties die niet in handen zijn van een staatsmonopolie. Daarom pleit de P.V.V. voor de oprichting van zelfstandi ge oproepverenigingen. Het stelsel dat Nederland sedert ongeveer 50 jaar oprichting van zelfstandige omroepver enigingen, die om beurten de kans krijgen om kom mentaar programma's te maken. Men weet dat tegen strevers van de hervorming opwerpen dat deze omroep verenigingen in feite ver lengstukken zouden worden van de politieke partijen. Dat is te vermijden. Er moet om te beginnen een onvere nigbaarheid voorzien wor den tussen beleidsfunkties in de omroepverenigingen en beleidsfunkties in poli tieke partijen. De verdeling van de zendtijden kan ge schieden volgens de ge- dachtenstromingen aanwe zig in de kuituurraden. Het gebruik van de oproeptijd is verder de verantwoordelij kheid van de omroepvereni ging. Deze omroepvereni ging hebben er bijgevolg alle belang bij hun uitzen dingen te verzorgen; want indien zij met dwaze partij- propaganda worden door spekt zullen rap het aantal kijkers en luisteraars dalen. Op dat ogenblik kunnen ook de politieke uitzendingen worden afgeschaft. Het sys teem van meerdere omroep verenigingen heeft ook het grote voordeel dat de concu- rentie in T.V. en radio wordt ingebouwd. Nu is het zo dat konkurentie de kwaliteit sti muleert. Wat dan opnieuw ten goed komt aan luiste raars en kijkers. Daarom kunnen omroepvereni gingen bijdragen tot betere radio-en T.V.-uitzendingen. Diana D'Haeseleer. DETECHNISCHE INGENIEURS Met de wet van 11 septem ber 1933 ontstond naast de burgerlijk ingenieur de tech nisch ingenieur, omdat de industrie behoefte had aan gespecialiseerd personeel voor het uitvoeren van speci fieke taken .Prognoses om trent de behoefte aan afge studeerden zijn de moeilijk ste waarvoor experten zich gesteld zien .Op dit moment konstateert men echter wel een tendens die de vraag naar technologisch hoogge kwalificeerd kaderpersoneel opvoert. Dat schijnt erop te wijzen dat de Tewerkstelling van technische ingenieurs zal toenemen. Er stellen zich nochtans sedert enkele jaren proble men. Er is de noodzakelijke versoepeling van de vor mingsprogramma s en van de diversifiëring van de vormingsmogelijkheden. Ook op dat onderwijsniveau staat men in ons land nog ver van wat een optimale beroepsuitoefening zou moeten mogelijk maken. Wie beweert dat het ontwik kelingspeil en de karrière- kansen iets te maken heb ben met de welvaart en met het welzijn van de afgestu deerden, moet konsekwent zijn. Het meer-dan-honderd- miljard-budget van het Mini sterie van Nationale Opvoe ding moet zo efficiënt be heerd worden dat dit budget ook voor het hoger niet-uni- versitair onderwijs maxi maal rendeert. De klassifikatie van de technische ingenieurs op Europees niveau is een ander probleem. De oplos sing onderstelt de uitvoe ring van de «Wet betreffende de algemene struktuur van het hoger onderwijs» of de kaderwet van 7 juli 1970. Nog een ander probleem is, de explosie - sedert 1959 - van het aantal onderwijsin stellingen, die de devaluatie van het diploma van de technische ingenieurs voor gevolg heeft. Behalve de Kommunistis- che Partij zetelen alle partij en in de Nationale School- paktcommissie, die voor alle onderwijsmateries op alle onderwijsniveau's, met uitzondering van het univer sitair onderwijs, bevoegd is. Het opmaken van het ratio nalisatieplan voor het hoger niet-universitair onderwijs - het gaat over drieënvijftig instituten - behoort tot de bevoegdheid van de Natio nale Schoolpaktcommissie. De kommissieleden worden gekonfronteerd met de zeer ingewikkelde problematiek van allerhande onderwijsin novaties, maar nu verwach ten de technische inge nieurs dat uiteindelijk bij prioriteit tegemoet geko men wordt aan hun rechtma tige verwachtingen. Een zeer belangrijk knelpunt blijft de rationalisatie of de lokalisatie van het aantal instituten voor de opleiding van de technische inge nieurs. Sociaal-kulturele en andere factoren wijzen erop dat slechts enkele kernen voor potentiële vestiging in aanmerking komen. De te weerhouden kernen dienen een voldoende en verant woorde uitrusting te bieden voor een hoger instituut voor technische ingenieurs. De definitieve oplossing voor de problemen van de studenten en van de afge studeerden mag noch om ideologische, noch om poli tieke, noch om financiële redenen geblokkeerd wor den. Hoe dan ook, de leden van de parlementaire kommissie wachten solidair met de DE NIEUWE BMW 1502 IS ER NU EEN BMW VOOR IEDEREEN Die kleine stap naar de 1502 is de grote sprong naar BMW Dit aan de ongelooflijke prijs van 139.900 F O.L.Vrouwplein 18 9300 AALST Tel. 053-21.32.61 studenten en met de afge studeerden op het rationali satieplan, dat nodig is om het wetsontwerp goed te keuren. De parlementaire kommissie heeft beslist de diskussie van het wetsont werp op 11 maart 1975 te hervatten, met de bedoeling het zo spoedig mogelijk in Kamer en in Senaar te laten goedkeuren! Zij hopen dat het initiatief recht van de parlementsle den niet belemmerd zal worden door de leden van de Nationale Schoolpaktkom- missie! Roger OTTE Volksvertegenwoordiger VIJF WETSVOORSTELLEN De konimunistische parlement- sgroep heeft om een einde te stellen aan de toename van de werkloosheid, de afdankingen en de sluitingen van onderne mingen vijf wetsvoorstellen in gediend. De tenia's ervan zijn de volgende: 1. Belastingen Automatische indeksering van de belastingsschalen voor kleine en middelgrote inkomens. Vrijstelling van belasting voor de inkomens waarvan het netto bedrag na aftrek van de bedrijfs- afhoudingen en van de sociale bijdragen niet hoger is dan 120.000 F Volledige indeksering voor de inkomens die niet hoger zijn dan 400.000 F. Afnemende indeksering voor inkomens tussen 400.000 en 750.000 F. Verhoging met 5 van het globale cijfer van de geheven belastingen voor de inkomens tussen 1.500.000 en 2.500.000 F en met 10% voor de inkomens hoger dan 2.500.000 F. Hierdoor zouden ongeveer 100 personen aan de schatkist een meerop brengst van 700 miljoen F. opleveren. Verder wordt aangedrongen op een serieuse wetgeving die zware belastingontduiking echt beteu gelt o.a. door het opheffen van het bankgeheim en het instellen van een kadaster der grote bezittingen. 2. Prijsstijging Het Parlement zou moeten geraadpleegd worden voor elke prijsstijging waarover in de Prijzenkommissie geen akkoord werd bereikt of wanneer de Minister van Ekonomische Za ken meent het advies van,deze kommissie niet te moeten opvol gen. 3. Pensioen Niet-verplicht pensioen op 60 jaar (mannen) en 55 jaar (vrouwen) waarbij tot de huidige pensioenleeftijd (65-60) een aan vullende vergoeding zou worden gestort om de 80% te bereiken van de nettobezoldiging van het laatste werkjaar. Deze vergoe ding zou ten laste vallen grotendeels van het groot-pa tronaat. Door dit vrijwillig op pensioen gaan zouden duizen den arbeidsplaatsen vrijkomen. 4. Veertig uren week Onmiddellijk zou deze maatre gel moeten veralgemeend wor den zodat in die ondernemingen waar de werktijd nog 42,44 en zelfs 45 uren bedraagt tewerk stellingsmogelijkheden worden vrijgemaakt. Wat meer is, een tijdelijke vermindering van de werkduur tot 38 en 36 uur per week en dit zonder loonverlies voor de arbeiders zou moeten toegepast worden in de onder nemingen waar moeilijkheden voorkomen. 5. Het «knipperlicht» Om een einde te maken aan willekeurige, ongekontroleerde, overhaaste en onverantwoorde lijke beslissingen van fabrieks- direktieszou een termijn van zes maanden verplicht moeten wor den. gesteld tussen enerzijds de aankondiging van een sluiting van de onderneming en (of) de kollektieve afdanking en ander zijds de toepassing van deze beslissing. Dit «knipperlicht» zou de arbeiders en hun organisaties toelaten het gesteld probleem nauwkeurig te be studeren. Het aanvaarden van deze maatregelen zou zowel de normale stijging van de arbeids inkomsten waarborgen als de tewerkstelling beveiligen. Door het vrijmaken van arbeidsplaat sen zou tevens een uitweg worden gevonden voor de tien tallen duizenden werkloze jon geren en vrouwen. Deze voor stellen bieden een konkreet antwoord voor de onmiddellijke bekommernissen van alle wer kers. Aan u beste lezers, erover te oordelen. JOS DE GEYTER SCHAARBEEK Tussen de twee wereldoorlogen - men zal zich te Aalst die geschiedenis wel herinneren - werden tegen de Daensist Van Opdenbosch sankties getroffen omdat hij... naar aanleiding van de Gulden- sporenviering op het Aalsters stadhuis de leeuwenvlag had laten wapperen! Het incident kostte hem zijn benoeming als burgemeester! Vandaag kunnen we het echter meemaken dat een burgemees ter openlijk verklaart dat hij de taalwetten niet zal naleven en dat een eventuele regerings- kommissaris niet eens op het gemeentehuis zal binnengera- ken! Diezelfde burgemeester - Nols van Schaarbeek - weigert trouwens reeds jarenlang de taalwetten toe te passen, open lijk. brutaal! Tot vandaag dins dag 18 februari 1975 werden tegen die man geen sankties getroffen, alhoewel de Minister van Binnenlandse Zaken wel degelijk over de middelen be schikt om die man tot de orde te roepen en hem eventueel te schorsen! Aan drukking vanwege de Vlamingen - en vooral dan vanwege de VU-parlementairen - heeft het nochtans niet ontbroken. Alle mogelijke parlementaire initiatieven wer den genomen. Vooral de Volks unie heeft het demokratisch spel gespeeld zoals de reglementen zulks voorschrijven en heeft uitzonderlijk veel geduld ge toond, waar we hier toch staan voor een brutale weigering van een burgemeester om de wet toe te passen. Vorige week is aan dat geduld dan een einde gekomen en heeft een deel van de VU-Kamerfrak- tie eigenhandig orde op zaken gesteld. De Schaarbeekse poli tiek is daarbij ongehoord bru taal en gewelddadig opgetreden. En plots is ook de belangstelling van de andere Vlaamse parle mentairen terug boven geko men. In een eensluidend koor met de Vlaamse kranten worden de VU-volksvertegenwoordigers berispt omdat ze het gewaagd hebben dingen te doen die een normaal burger toch niet mag doen. Ons wordt nu gezegd dat er andere wegen zijn, zonder geweld te gebruiken, zonder stukken te maken, zonder het Schaarbeeks gemeentehuis op stelten te zetten. De Volksunie mensen wordt nu verweten dat ze dingen hebben gedaan die de pozitie van de Vlamingen te Brussel in het gedrang zou brengen. Enzovoort.enzovoort.! Merkwaardig genoeg vergeten al deze orde-predikanten broeder lijk verenigd allemaal hetzelfde belangrijk element uit het debat ook maar met één enkel woord te vermelden Ons te zeggen hoe we het dan wel aan boord moeten leggen om Nols te dwingen de wet te respekteren! En wat zij dan wel gaan doen om diezelfde Nols tot de orde en de wettelijkheid te doen terugkeren! Al de krokodillen-tranen over het VU-geweld op het Schaar beeks gemeentehuis kunnen echter niet verdoezelen wat iedereen maar al te duidelijk ziet: dat de regering Tindemans - met de PSC-er Michel als Minister van Binnenlandse Za ken niet bereid is krachtdadig in te grijpen en Nols op het matje te roepen en eventueel te schorsen! Daarom heeft het VU-optreden de simpatie van elke rechtge aarde Vlaming. Omdat de regering nu wel verplicht zal zijn er korte metten mee te maken! Dr. R. Van Leemputten V olks vertegen woordlger ZORG DATJE ERBU BENT.... Laksheid, gebrek aan moed en ondernemingsgeest vullen de regionen van onze huidige regering. Het regeringsorkest speelt sedert zijn stichting, in de lente van vorig jaar heel wat valse noten. Er heerst een sfeer van onbeha gen en vijandigheid. Sedert maanden beloven Tindemans en zijn ministers iets ernstig te ondernemen om Belgie uit het slop te halen. Het blijven echter, zoals steeds, vage bloften waar bij een «Mercator»-man weinig verandering zal brengen. Het is zowel voor een regerings partij als voor de oppositie interessant, enerzijds te kunnen wijzen op wat wel werd verwe zenlijkt en anderzijds op het geen, ondanks verkiezingsbelof ten en regeringsverklaring, niet tot stand werd gebracht. Om aan de ganse Belgische bevolking aan te tonen wat niet werd verwezenlijkt, maar vooral om aan te tonen hoe erg het allemaal is. verslechterd sedert de eerste wankele voetstappen van de regering Tindemans zal de BSP. Walen. Brusselaars en Vlamingen tesamen te Brussel - St.-Gillis, op 15 maart e.k. betogen. Niet alleen om tegen deze wantoestanden te protes teren maar tevens om socialis tische alternatieven. Na één jaar regeringswerk hebben wij socialisten geen hoofdbrekens gehad met het zoeken naar gepaste betogings slogans. Met Tindemans is het ANDERS GEWORDEN in de meest ongunstige zin. De balans van één jaar regeringsbeleid is zeer negatief. De winst en verliesrekening is dramatisch te noemen, niemand zal worden afgesloten. De interne ruzies indeze drie-kleuren regering komen steeds meer tot uiting. Grootjans heeft het aan de stok niet mevrouw De Backer inzake het BRT-beleid. Willy De Clercq wordt verweten geen inspannin gen te doen om de toenemende ongelijkheid der inkomens op te vangen. De Saeger wordt aange vallen om zijn weinig progres sieve houding inzake prenatale voorlichting, en Van Elslande op het stuk van zijn buitenlands beleid. Inzake de 30 miljard ligt CVP-voorzitter Martens over hoop met V.D.B. Of al deze strubbelingen ernstig opgevat dienen te worden, betwijfelen we. Vele zullen bedoeld zijn als zoethoudertjes voor de eigen aanhangers of als mogelijke elektorale opfrissin gen waaraan de regeringspar tijen hoe langer hoe meer behoefte hebben. Nu de voor uitzichten somber blijven, de werkloosheid blijft stijgen, de inflatietendensen niet afnemen, de ontevredenheid toeneemt kunnen dergelijke zure elekto rale oprispingen hoe langer hoe meer nodig blijken. Op dat ogenblik zal deze strompelende rcgeringskoalitie beginnen te wankelen. Verruimingspogingen en het zich vastklampen aan de macht is de trieste sterkte van onze huidige regering. De sterkte van de socialisten zal aangetoond worden op 15 maar te Brussel waar een protest-betoging zal gehouden worden tegen de ekonomische en financiële poli tiek van de regering. Te samen met vrienden uit het ganse land zullen honderden kameraden uit de Federatie Aalst manifes teren. Zorg datje erbij bent!!! GEORGES SPITAELS Mijne Heren, In de «Voorpost» van 7-2-75 verscheen een verslag over «Vijftien jaar aktiekomitee voor ekonomische expansie - Aalst blijft probleemgebied». Bij het lezen van dit verslag heeft men de indruk dat de ver klaringen voorkomende onder de rubriek «Aktiviteiten van het Aktiekomitee» door mij zouden zijn afgelegd. Dit is een ver keerde voorstelling. Blijkbaar werden enkele ide eën omtrent opzet en werking van het Aktiekomitee geput uit teksten die aan uw verslagge ver ter hand werden gesteld. Wat in het bizonder de para graaf betreft omtrent de zoge zegde verhouding met de ekonmische dienst en het stadsbestuur, dit is vast geen uitspraak van mij en zeker ook niet terug te vinden in eender welke tekst uitgegeven onder de verantwoordelijkheid van het Aktiekomitee. Om alle misverstanden uit de wereld te helpen verzoek ik U deze rechtzetting in de eerst volgende uitgave van uw blad te willen opnemen. E. Saeys O.-voorz. A.K. NVDRDe polemiek rond het ar tikel van de hand van onze mede werker René De Witte, Aalst blijft probleemgebiedsluiten wij met deze lezers brief van de h. E. Saeys, ondervoorzitter van het Aktiekomitee af. Een slechte schikking van het ar tikel en zetfouten plaatsten de ge- dachtengang van onze medewer ker wel even in een verkeerd dag licht. Evenwel staat het een me dewerker vrij kommentaar en be schouwingen te geven. Wanneer de relaties tussen hel Aktiekomi tee en de Dienst voor Ekonomi sche Expansie van de stad Aalst, aangehaald werden in het desbe treffend artikel viel dit onder de eigen beschouwing en kommen taar. Kommentaar die ons inziens niet zo misplaatst was. Het be staan alleen reeds van twee naast elkaar werkende organismen en de hevigheid waar/nee de reakties op het artikel van René De Witte loskwamen, bewijst reeds vol doende de aangehaalde onge zonde sfeer. (Johan Velghe) In een recent artikel in «Het Volk» werd geponeerd dat het hele fusie-akkoord dat op maandag 27 januari tussen de vijf Aalsterse partijen bereikt werd, duchtig op de helling zou geplaatst zijn door de Volksunie, die aldus Het Volk, in zijn arrondissementeel bestuur de gemandateerden op de fusie-vergadering schepen Jan De Neve en volksvertegenwoordiger R. Van Leemputten niet zou volgen. Uit nadere informatie blijkt dat het hele verhaal nogal op lossen schroeven staat en dat de Volksunie wel degelijk het fusie-akkoord blijft onder schrijven. Oorzaak van de hele heibel is een perskommunikee van deze partijen - die wij overigens twee weken geleden onder de rubriek «Vrije Tribune» afdrukten - waarbij de zinsnede voorkwam: «de Volksunie is van oordeel dat de gemeenten Moorsel, Meldert, Baardegem en eventueel uitgebreid tot de gemeente Herdersem, één zelfstandige gemeente moeten vormen». Dat «eventueel» is iets dat niet helemaal strookt met het fusie-overleg waar Herdersem bij Groot-Aalst gevoegd werd. Intussen geraakte te Erembodegem bekend dat Minister van Binnenlandse Zaken Michel een niet erg aangename grenskorrektie aanbracht aan het fusieplan. Niet de spoorlijn Denderleeuw-Kortrijk, doch de spoorweg Brussel-Oostende zou de nieuwe gemeentegrens worden, zodat de wijk Terjoden op een vrij kunstmatige wijze wordt gedeeld. In Herdersem organiseert de plaatselijke Volksunie-afdeling een «referendum» onder de bevolking over de fusie. Wellicht bepaalt de enige V.U.-man in de gemeenteraad, naar de uitslag van dit referendum zijn houding t.o.v. het fusionerend Herdersem. zodat voor het gemeentesbestuurde kans op een meerderheid voor een fusie met de Falluintjesge- ^neenten ertoch nog in zit, (jv) j Allen die reeds een tentoonstelling van Robert Huylebroek bezochten, is het onmiddellijk opgevallen dat deze schilder zich, zo niet alleen dan toch in hogemate, laat inspireren door exotische landschappen. De vele reizen die R H. ondernam in Afrika, het Nabije- en Verre Oosten hebben zijn palet aantrekkelijke kleureffekten en impressionistische schakeringen bijgebracht. Zijn landschap pen zijn een bekoring voor het oog. Er zijn geen cerebale inspanningen nodig om onder de charme te komen van zijn geraffineerd penceel. Nu trekt R.H. er weer op uit. Van 24 februari tot 12 maart doorreist hij Thailand. Ongetwijfeld zal hij in zijn tekenboek heel wat pittoreske schetsen meebrengen, die hij later in zijn schilderijen zal verwerken. We wensen hem goede reis en rijke oogst. We zijn benieuwd!

De Voorpost | 1975 | | pagina 2