DUISTERE VERHALEN UIT HET VERRE VERLEDEN 0 E L 0 0 R U w. Z UW WOORD EUROSONG: VEEL KRITIEK MAAR DRUK BEKEKEN 4 - 21-2-75 - De Voorpost Na in een vorige aflevering enkele duistere verhalen uit de plaatselijke sagen der geestenwereld een duivelswereld te hebben weergegeven, willen we het deze keer hebben over kloksagen, persoonssagen, plaatssagen en christelijke sagen of legenden. Dit laatste om in een minder griezelige toon te eindigen. KLOKSAGEN De beroemdste kloksage is wellicht die van de Helleput te Dendermonde. Een wei nig buiten de wallen langs de steenweg naar Gent lag een sluimerend water. In de O.L.Vrouwekerk werd door een koster een niet gewijde klok geluid. De arme man werd door de duivel ge wurgd. De duivel verwijder de de klok uit de toren en deze werd in het voornoem de water geworpen. Om de 100 jaar vertoont zich hier een hond, volgens sommige bronnen een gevleugelde duivel, die elkeen die vrij van zonde is kan zien. De laatste maal verscheen het dier in 1893. Liefhebbers dienen dus nog 18 jaar geduld te koesteren. Over deze sage vonden we ondermeer volgend gedicht van Th.Van de Voorde (1833- 1912), oud schepene. «De Monnik» werd afgedrukt in het «Ros beiaard» van 1935. In 't jaar dertienhonderd acht en in den omtrek van het plein thans een tuin en dan een kerkhof woonde een Pater Augu stijn. Daar was hij, met drie gezellen zes jaar vroeger aangeland toen hun klooster boven Kortrijk door den Franschen werd verbrand. Enkel voor zijn naasten levend zonder acht op eigen brood vroeg zijn liefde niets in ruiling dan een schamel stukje brood. Rein van hart en streng van zeden was hij de eenigste mis schien onder al zijn stadsgenoten die den duivel had gezien. Sagen voer ongewijde klok ken vindt men ook terug in andere gemeenten van het Aalsterse en Dendermond- se. We denken hierbij aan Wieze, Denderbelle, Bug- genhout, Erembodegem. Zo zouden bijvoorbeeld te Wie- ze, op den Wijmdriesch, klokken in de grond verzon ken liggen die men Kerstdag te middernacht duidelijk hoort(de) luiden. Het zou ook hier ongewijde klokken betreffen. PLAATSSAGEN DE TURKEN TE MESPELA RE Toen de Turken, zeer lang geleden, in Vlaanderen kwa men warén ze ook in Mespelare. Zij bouwden er de kerk en daartoe gebruik ten ze roggedeeg in stede van mortel. In de schaduw van de toren zou een gouden wieg begraven liggen doch niemand weet welke scha duw men moet nemen degenen veroorzaakt door de zon op het middaguur of die der maan te midder nacht. Anderen vertellen dat de kerk toen reeds bestond en dat de Turken haar gebruikten als paardestal. DE GOUDEN MAHOMET (Schellebelle) Onder een kelder van een huis te Wanzele, nabij Lede, zit een gouden beeld dat bekend is onder bovenge noemde naam. Heel duide lijk kan men 's avonds er horen roepen, tieren en stampen. Vroeger werden er verschillende opgravingen gedaan doch niets werd ontdekt en de oorsprong van het lawaai bleef onbekend. Dit beeld zou onder het huis ^begraven zijn in de tijcl dat Wanzele nog een stad was. Te Mespelare, Buggenhout, Lebbeke, en andere zouden ook dergelijke beelden be graven liggen. DE DRAKENPUT (Berlare en omgeving) Vroeger bestond in deze streek een put waar al de rijkdommen in diende te worden gegooid. De schat werd bewaakt door allerlei monsters, leeuwen slangen en draken. Elke nacht hoor de men het gehuil der bewakers. De put is onder tussen gedempt geworden maar niemand heeft ooit de moed opgebracht hem op nieuw te openen. DE ZOTTEN VAN WIEZE De inwoners van Wieze en Herdersem spotten graag met elkaar en de laatste maken de eersten voor zotten uit. Dat Wieze vol zotten zit werd te Herdersem als volgt uitgelegd: Honderden jaren geleden was Herdersem al tamelijk bevolkt, maar Wieze be stond nog niet; men zag daar niets anders dan wei den waar Herdersem zijn vee heenstuurde. Zodra er te Herdersem een zot werd geboren of gevonden werd hij naar die weiden gestuurd die hij niet meer verlaten mocht en waar hij overigens als veehoeder kon dienst doen. Zo vond men op den duur ter plaatse, waar nu Wieze ligt, een soort gek- kenkolonie, die zich weldra door huwelijken vermenig vuldigde en waaruit de tegenwoordige bevolking van Wieze is gesproten. Dat verklaart ook waarom men thans te Herdersem geen zotten vindt. (Verteld door de koster van Herdersem, G.Muylaert, 1920). HISTORISCHE SAGEN In de eerste aflevering heb ben we reeds een der bekendste historische sa gen aangehaald namelijk de Zeelse bende van Jan Praet. De grote figuur uit de streek is echter Jan De Lichte. Een rovershoofdman waar iede reen reeds van gehoord heeft. Wie meer over deze figuur wil vernemen verwij zen we naar het boek over Jan De Lichte, een boek van onze streekgenoot Louis Paul Boon. Over deze figuur doen natuurlijk veel sagen de ronde. Werkelijkheid en fantasie liggen immers dicht bij elkaar. LEGENDEN Na een reeks van duistere verhalen willen we deze reportage op een ietwat minder griezelige wijze be ëindigen. Daarom enkele hagiografische sage, beter bekend als legende. Het zijn documenten met een gods dienstig karakter en een stichtelijk doel. Men kan de legenden onderverdelen in enkele grote groepen waar van de voornaamste zijn de 'Onz' Heerlegende de 'Ma rialegenden' en de 'Heiligen legenden'. Wat de eerste groep betreft vonden we onder andere twee verhalen; een eerste over het onstaan van de Schelde (afkomstig uit het Dendermondsa een tweede over het ontstaan der Den der (afkomstig uit het Aals terse). We laten U beiden weten. O LHeeren St -Pieter maak ten samen een wandeling en rond de avond bereikten ze een dorp waar ze om nachtverblijf verzochten. Na eb liw rifiSQ et geie eb nes herhaalderlijk weigeringen namen ze hun intrek bij een braaf moedertje. Als belo ning zou het moedertje haar eerste week van de dag de ganse dag doorzetten. En daarop vertrokken zij. Toen het vrouwtje haar geld telde, bleef ze tellen tot in de laten avond zodat het geld zich ophoopte. Het nieuws ver spreidde zich en toen O.L. Heer Sint Pieter bij een tweede gelegenheid in het dorp kwamen wou iedereen hen onderdak verschaffen. Alzo kwamen ze bij een gierige vrouw terecht. Ook zij kreeg dezelfde beloning. Nu dacht dat gierige wijf: «Wacht maar, eer ik aan het geld tellen begin, wil ik mijn voorzorgen nemen en zon der onderbreking te kunnen voorttellen. 'Enzeging eerst eens wateren en ze p...te de ganse dag, tot in de den laten avond. Zo onstond de Schelde. Duizend jaar geleden waren de Denderstreken nat en moerassig. O.L.Heer be greep dat er een rivier moest komen om het water weg te leiden. Hij nam een reusachtig paard en een reusachtigen ploeg waarme de hij het bed van een rivier begon te graven. Ongeluk kiglijk was het paard blind zodat het geen rechte lijn kon volgenvandaar dan ook dat de dender zo krom loopt. De aarde die werd uitgegra ven vormden een stuk van de Vlaamse Ardennen. MARIA LEGENDEN Niet ver van de Erembode- gemse kerk staat een fraaie kapel met een mirakuleus Mariabeel, O.L.Vrouw-ter- Muren geheten. Elk jaar wordt het door talrijke bedevaarders bezocht. In de tijd der Sansculotten werd het stuk gegooid (verteld door vrouw Couck, geboor tig van Erembodegem) doch de stukken werden door een godvruchtig persoon zorg vuldig aaneengeplakt. Een brokje viel er steeds uit. Aldus deze Erembodegem- se Marialegende over O.L. Vrouw-ter-Muren Te Zele heeft men de O.L.Vrouw van de Kouterka- pel en die van den Tuime laar. Danks zij eerstgenoem de zou de cholera in 1832 ophouden en velen hebben het beeld zien wenen. Een wever heeft het zelfs gans alleen de ommegang zien afleggen. Het tweede beeld werd door een landbouwer ontdekt die het verscheide ne keren mee naar huis nam maar telkens verdween het beeld en trof men het op dezelfde plek, waar later een kapel werd gebouwd, terug HEILIGENLEGENDEN Een voorbeeld hiervan is de legendeoverdeSt.-Aldegon- disput te Hofstade. In dit dorp, aan het begin der dreef bekend als de Lange Rek bevindt zich de Aldegondis- put. Vroeger stond hier een prachtig kasteel, bewoond door een edelman en zijn dochter Aldegondis. Zij wil de niet trouwen, ondanks vaders wil, ontvluchtte het kasteel en liep, achtervolgd door de vader, het voorhof op. Aan de wal gekomen en op het moment dat zij zou gegrepen worden verscheen haar een engel die haar oplichtte en aan de oever neerzette zodat de maagd het bos kon invluchten. Tenslotte nog het verhaal van Sint Antonius en de varkens (Moorsel en Herder sem). De gemeente Moorsel werd eertijds dooreen pestilentie overvallen die vooral de varkens trof. De geestelijk heid beloofde de 17e januari van elk jaar, feestdag van St -Antonius, in de kerk van •<.iii9dd9f1t9il fiu Herdersem een plechtige mis te zingen en de plaag hield op. Sederdien heeft de clerus van Moorsel nooit nagelaten, op gezegenden dag, de hoogmis naar Her dersem te komen doen. Toen men die gewoonte wou afbreken vertoonde zich we derom het St Antoniusvuur. Het hield op zodra de belofte werd hernieuwd. Stellig is het althans dat de Moorselsche geestelijken den 17 januari plechtig het misoffer gingen opdragen in Herdersem. GEBRUIKTE LITERATUUR M. De Meyer: «Studie van de volksvertelsels in 'Han delingen van de Vlaamse Filologencongressen (1921) -A.De Cock:«Vlaamse Sa gen uit den Volksmond» (Amsterdam 1921) -P.Heynderickx: «Sagen tussen Dender en Schelde» in Volkskunde67. -De Potter en Broeckaert: «Geschiedenis der gemeen ten der Provincie Oost Vlaandern», 1893, der deel. -A.De Cock:«Studieën en Essays over oude volksver telsels.» -A.De Cock: «Brabants Sa genboek» Gent 1909-12 Meiche «Sagenbuch des Kon. Sachsen» -Lindanus «Teneramonda li- bri tres». -Tijdschrift 'Oostvlaamse Zanten' -Tijdschrift 'Ons Heem', jrg. XXV (lentemaand) en XXVII (hooimaand) -«Niederlandische Sagen» (Vertaling Groningen 1844 -Weekblad «Ros Beiaard», jaargang 1935 -Weekblad «Denderland», jaargang 1961 -Tijdschrift Volkkunde -Ons Volksleven -A.De Cock 'Rond den Heerd'(Gent 1890) -P.VAN DUYSE'Klaver blad'. POL DE MONT EN A. de COCK: «Dit zijn Vlaamsche vertelsels.' -DE COCK-TEIRLINCK'De duivel als kaartspeler.' -Gedenkschriften van de Oudheidkundige Kring van het Land van Dendermonde. -'Volksage, volksgeloof en volksgebruik' (Antwerpen 1918) Met onze beste dank aan de mensen van de Stedelijke Openbare Bibliotheek van Dendermonde, die ons be reidwillig hebben geholpen bij onze navorsingen MARC DE DECKER In «De Voorpost» van 8 fe bruari 1975 heeft een van uw redacteurs het in de artikelen reeks «Duistere verbalen uit het verre verleden» «o.a. over de figuur van Pieter Thoen en onmiddellijk daarbij aansluitend over het Wichelse galgenveld. Wie een beetje thuis is in de Oostvlaamse volkskunde, moet al dadelijk merken dat uw medewerker hier zijn toevlucht heeft ge zocht tot het alombekende meesterwerk van de beroemde Oostvlaamse volkskundigen Jan De Potter en Pieter Broec kaert: «De Geschiedenis van de Oostvlaamse gemeenten». De afwezigheid van enige bronnenvermelding mag in se al als een ernstige schending van het auteursrecht gezien worden, een plagiaat waarmee De Potter en Broeckaert alles behalve gelukkig zouden zijn, mochten ze nog in leven zijn. Op de koop toe wemelt het in de tekst van uw medewerker van historische ongerijmdhe den, want P. Thoen was geen Berlarenaar hoewel hij er geboren was maar een Schellebellenaar Hij stichtte niet tijdens de nieuwjaarsnacht van 1726 brand op het Dorp te Wichelen, wel op een vastena vond van 1726. Om dat te ach terhalen had uw medewerker J. Broeckaert, De Veroordeling eens Brandstichters, Den. Ged., r. 2, dl. 7, 1898, pp. 367- 373 moeten raadplegen. Ook staat nergens geschreven dat hij op het Wichelse galgenveld werd terechtgesteld. Zijn exe cutie vond hoogstwaarschijn lijk plaats te Berlare, al staat dat helemaal niet vast. Maar het feit dat het Leenhof van Dendermonde speciaal voor deze zaak in Berlare zetelde en er het vonnis velde, wijst wel in die richting. P. Thoen had ook zijn meeste misstappen in die gemeente begaan. Gezien de Heem- en Oudheid kundige Kring van Wichelen een eigen tijdschrift uitgeeft, waarin dergelijke gegevens wetenschappelijk en in hun his torisch kader behandeld wor den, ware het misschien wen selijk dat uw redakteur hier mede rekening zou houden. Wil de betuiging van onze hoogachting aanvaarden. Namens de Heem- en Oud heidkundige Kring Wiche len. de archivaris, R. RUYS VORIGE zaterdag kregen we de laatste uitzending van Eu rosong op het scherm voor de finale van 1 maart. En we gelo ven echt niet dat er veel men sen zullen over rouwen. Noch bij de kijkers, noch bij de deel nemers zelf. De finalisten zijn meteen gekend. Het worden Ann Christy (2x), Ingriani (2x), Ann Michel (2x), Micha Mara (2x) Rita Deneve en Joe Harris. Wij hebben het klaar gespeeld geen enkele uitzending te missen (een krachttoer!) maar we hebben vergeefs gezocht naar «het nummer» voor het songfesti val. Er zitten beslist nummers tussen die niet veel slechter zijn dan wat we vroeger naar het songfestival stuurden, maar of dat nu een referntie is weten we niet. Eigenlijk heb ben we ons nog het meest ge amuseerd met Luk Bral. Lus was zeker niet de lieveling van de jury, maar het pleit voor hem dat hij geen enkele toegeving gedaan heeft in de richting van een bijwijlen inderdaad onbe grijpelijke jury. Na zijn parodie-smartlap van vorige week (waarvoor hij van de pro vincie Limburg 73 punten kreeg, toch wel hét toppunt!) ojijifioom feietiu nes q«.Jn9w kwam Luk nu met een parodie rock naar het festival, (com pleet met brillantine-haar en lederen pak). Zijn grote zwarte bril had hij wellicht nodig om zijn gezicht te verbergen als hij zijn lach niet meer kon inhou den. Van de laatste uitzending onthouden we verder dat Rita Deneve en Micha Mara beiden erg zenuwachtig deden op de repetitie. Zowel Micha als Rita meenden dat ze gesaboteerd werden. Na de uitzending die voor beide meisjes een finale plaats opleverde kon je niet veel meer horen over die sabo- tageklachten. De Lollipopjes offerden hun laatste kans om naar de finale te gaan op aan een vrij goedkope stunt (made by Ingelbert-Vervecken) waarmee zij de sympathie van het publiek op het oog hadden. En het is nog vrij goed gelukt ook. Magenta liep in de laatste uitzending even verloren als in alle vorige en Connie Neefs, een meisje met talent, had nu echt niet het ideale nummer voor dergelijke wedstrijden. Kortom zaterdag e.k. zijn we aan de finale toe Spanning zit er voor lopig dus wel nog in. Als je onze pronostiek vraagt dan tippen wij op Ann Christy. Uit- ififiws Mjileansm TELEFOONNUMMERS ADRESSEN 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit En wat een prijs Huis Adi, Dorp 41, Grembergen. leeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras- I sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. I Bergemeersenstraat 18, Aalst. «omar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Be(- 9"è) Schoolstraat 54, Aalst endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespedalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 Binnenhuisdekoratie. O.L.-Vrouwstraat 33, Lebbeke. De totaalzaak voor het interieur lesmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- ge>i, poorten enz. M De Backer, Kon. Albertstraat 75. Dendermonde. lerman 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. In Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping zwembaden, huisspelen, vnjetijdsbesteding enz I Opwijkstraat 218, Lebbeke O-Sport 052-21.17.59 AHes, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21. Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. om, leen gerust 053-21.6O.i6 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den 8erghe, Hoogstraat 77. Haaltert attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust Verdeler voor de I streek Meubelen E De Petter. Kon Albertstraat 14, Sint-Gillis-Dendermonde. eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3. AALST vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerken en plaatsen. Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specia listen. uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodo enz. wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper. 052-21.16.11 oelsie Kleding de zaak die met haar tijd meegaat Franz Courtensstraat 32, Dendermonde. lalons 053-21.42.81 meubels en alle binnenhuisversieringen. Galerie De Key- zer. ENSOR. Rechtstreekse waar uit verschillende landen. Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8, Aalst. Iekenen 052-21.40.60 is een van onze specialiteiten Laat uw advertenties ont werpen door de layout-lui van Groep De Cuyper. Een tele foontje en het komt voor mekaar zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en (dein Een overgrote keus vindt U 1n de boek- en papierhandel P Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde Ook alle planafdrukken. fan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 n keurig en verzorgd In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerprecieze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. 053-21.34.76 zitten duizenden met ASTMA-aandoeningen? Eón oplossing! De MEDISCHE matras f Verkrijgbaar bij DE PAREL Molenstraat 41 - NIEUWERKERKEN l y ^~n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking. Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper. I vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst. Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar oek het Oos of West bij DE PAREL koopt U het best. Molenstraat 41, Nieuwerkerken 053-21.37.46 -I9)ppnp.l9f! eb rii ïïpliebbirnriö sjJovBfloasie fari qo leyemflgD

De Voorpost | 1975 | | pagina 4