KARNAVAL HERLEEFDE TEWIEZE LEEDSE KARNAVALSTOET WON AAN INHOUD LEDE OPTEERT VOOR GROTERE FUSIE GIJZEGEMSE GEMEENTELIJKE SUBSIDIES VERDEELD Lede na de konfetti-slag i h "TV5TI jr' 6 - 21-2-75 - De Voorpost De 23® uitgave van de Leedse karnavalstoet is uitgegroeid tot één der beste uit de reeks. Daar zaten de mooie fanfares en de negen schitterende Aalsterse groepen uiteraard voor iets tussen. Opvallend was echter de grote inspanning die de Leedse groepen geleverd hadden om hun karnavalideeën op een prachtige manier naar voor te brengen. Ook de eerstejaars kwamen met eer uit de konfrontatie. Een pluspunt temeer was de publieke belangstelling: die was dit jaar groter dan ooit. Een eerste prijs voor Bacchus van de Leedse Kalveren. HOOG BEZOEK Prins Etiennus liet zaterdag middag de festiviteiten starten. In het gezelschap van keizers Padova en Walter, Miss Bette, de Leedse Kalveren en een af vaardiging van de Orde van de Leedse Hovaardige Boer, bracht hij een bezoek aan de ouden van dagen in villa Letha. De Leedse Kalveren hadden de groep Maria Teil naar Lede gehaald, en die zorgde voor een denderende show. Zaterdagavond waren alle Leedse karnavalprominenten uitgenodigd op het gemeente huis. Ze kregen er het gezel schap van Aalsterse bloemen- fee Myriam Bockstael, Keizer Kamiel, prins Bob, de h. Singe- lijn, voorzitter van het Aalsters Feestkomitee en de Leedse schepenen en gemeente raadsleden. Medailles en karnavalplaket- ten werden uitgewisseld. De Leedse Kalveren hadden zelfs een vatje kriek meegebracht en schonken aan de leden van het Feestkomitee een feest neus. Intussen was het tijd geworden voor de karamellenworp waar- De Gijzegemse gemeente raadsleden beslisten met 10 tegen 1 als officiële ge meentestandpunt in ver band met de fusie met de gemeenten Oudegem, Schoonaarde en Mespelare te poneren. Ook wordt alles in orde gebracht voor de grootse feesten, die ter gelegenheid van de opening van het Gijzegem Sportcen trum zullen plaatshebben, en waarbij de verbroede ringsgemeenten Membach met autobussen vol verte genwoordigers zal aanwezig zijn, zodat nu al naar eventuele logies moet wor den uitgezien. Ook het bestek en de plannen voor de verbetering van de Kerk straat, Dr. De Cockstraat en Waterstraat werden goedge keurd. Met eigen middelen zal aan de verbetering van de Dijkweg en de Kruisstraat worden gewerkt. Achteraf werden ook de verschillende subsidies 1975 voor de Gijzegemse verenigingen aan de aanwe zigen voorgesteld. Gijze gem spendeert in totaal voor de ontspanningsinstel- Jingen 43.500 frank. De Kulturele verenigingen krij gen 20.500 frank, terwijl aan de sportverenigingen 54.000 frank word overhandigd. De Gijzegemse jeugdbewe gingen krijgen 20.000 fr. Hierbij is hei echt opvallend dat jeugdklub Jome. die op gemeentelijk vlak met haar kleinkunst avonden en film- I rums Gijzegem veel spe ciaals biedt slechts 2000 i' k krijgt. Als we de lijst i' detail uitpluizen i. we dat voor de biblio- voor het Dorp volgelopen was met entoesiaste grabbelaars. Na de rondgang in diverse her bergen, verzamelden alle kar- navalisten in een stampvolle Volkskring voor «het» karna- valbal van de Scouts. NIEUW BLOED Zondagnamiddag opende de Leedse harmonie St.-Cecilia de 23® kavalkade. Ze werd ge volgd door drie open wagens met keizers, prins en miss Be tte met eredames. Achter hen vormden de negen Aalsterse groepen uiteraard de grote blikvangers. Behalve de fanfa res stapten maar twee groepen mee op, die niet uit Aalst of Lede afkomstig waren, de Rikskesvrienden van Wetteren en de Wichelse Hels Kluddens. Zij waren vergezeld van hun prinsen. De Leedse groepen hadden blijkbaar heel wat inspannin gen geleverd om kledij en wa gens een verzorgd uitzicht te geven. De Leedse Kalveren voerden Bacchus met zich mee en oogstten heel wat sukses met hun wandelende bierpotten. Het was hun beste realisatie sinds hun ontstaan. Ze schon ken onderweg heel wat liters kriek weg. Uilenspiegel pakte uit met een rijstpapfestijn waar vele omstaanders van mees- mulden. De Sleuren lieten het leger nog maar eens uitrukken naar het «patattenveld». In hun veldkeuken zorgden ze er eveneens voor dat de kijkers konden meegenieten van «pel- lepatatten met haring» en «boerenhesp met reuzeboter hammen». Het was een ge slaagde start voor deze eerste- jaarsgroep. De andere nieuweling in het gezelschap, de Rembrandt- kluddens, maakten eveneens een geslaagd debuut met de tegenstelling tussen het café Rembrandt en de Eden Roe. Studentenklub Ochsenia zorgde voor een vrij pikante viering van het 100-jarig be staan van de Leedse harmo nie. De stuurlozen en de Au- gusten hielpen het sukses van de Leedse groepen kompleet maken. Het zachte weertje zal wel mede oorzaak geweest zijn dat de publieke belangstelling gro ter was dan ooit tevoren. MARCOLE Karnaval '75 zit er op. Leve Karnaval 1976. Wij gingen met enkele groepen even nakaarten over hun ervaringen tijdens de dolle dagen en kregen overal zowat dezelfde reakties te horen. Allen vonden ze het één van de best geslaagde karnavalstoeten uit de rij. Maar zij die eten of drinken uitreikten bekloegen zich wel over wat we de -slag van het Dorp- zouden durven noemen. Inderdaad, wanneer bij het begin van de stoet voor de eerste keer over het dorp moest gestapt worden, kwamen de meesten tot de vaststelling dat ze kompleet geplunderd waren. De overrompeling is er werkelijk te groot. De doorgang is er zo smal geworden dat de wagens er slechts met grote moeite en met heel wat risico's voor ongevallen door kunnen. Bovendien wordt al wat op eten of drinken lijkt zomaar van de wagens gegraaid zodat de meeste groepen voor de rest van de omloop kunnen inbinden, want er blijft nagenoeg niets meer over. Het ware misschien wenselijk dat volgend jaar niet alleen voor de tribune, maar rond gans het Dorp een afsluiting wordt aange bracht. Het zal de samenhang van de stoet heel wat bevorderen, en het zal de groepen die wat dan ook uitreiken, in staat stellen voor gans de omloop rond te komen met hun geschenken. Voor de rest was er niets dan lof voor de organisatie en de sfeer tijdens en na de stoet. Hopelijk heeft het entoesiasme van de Leedse groepen aanstekelijk genoeg gewerkt op vele karnavalvierders, om volgend jaar even eens mee op te stappen met een groep of om voor enkele nieuwe groepjes te zorgen. MARCOLE theek 53.729 wordt uitge trokken terwijl de VZW Sport- en Rekreatiecentrum 115.000 frank ontvangt. Voor gezinshulp (BGJG) is er 8.000 frank beschikbaar terwijl de bloedgevers 4.000 frank, de gehandikapten 7.500 frank en de vader landslievende groeperingen 2.500 frank krijgen. Verder zien we in details: Jongenschiro9000 frank, meisjeschiro 9.000 en Jeugdklub Jome: 2000 frank, (totaal voor de jeugd 20.000 fr.) Bij de ontspanningsinstel- lingen krijgen we: kristelij- ke gepensioneerden: 10. 000. Socialistisch gepensio neerden5.000. Kapelle- vink: 1000. de vier biljart- klubs(Royal. D'Hondt. Kas seistampers en Zandstui- vers): 1000 frank. Duiven- bond 2000. Boerenbond 2000 Boerinnenbond 5000 SVV: 3000 KWB. 3000. KAV: 3000. PVV-da- mesbond: 2000. Karabijn- schutters: 1000. V.C Opel 1000 en Vissersklub 500. (t< taai - 43.500). De kulture le verenigingen. Muziek maatschappij Vreugde en Vrede: 12000. Zangmij Hand in Hand: 1000. Sint- Mart in uszangkoor: 5000 Davidsfc nds: 2000en Stich ting Lodewijk de Laet500 taal 20.500). Bij de sportverenigingen: Wilskracht: 20.000. V.K D"H' ndt6.000. Uritjes- vrienden20.000. VK Spor- icf; 2000. Kaatsklub: 3000. Ve'eranenklub: 2000 en Necrt •- fruiters 1000. Dirk Daeleman Gelet op het aanschrijven dd.2 december 1974 waarin de heer Minister van Binnenlandse Za ken opdracht geeft aan de heer Gouverneur der Provincie Oost-Vlaanderen de gemeen tebesturen uit zijn ambtsge bied te raadplegen omtrent de fusieplannen, waarin deze worden betrokken: Overwegende dat het herstruk- tureren van de gemeenten on tegensprekelijk nuttig en nood zakelijks is, wanneer het op vangen van moeilijke leefbare gemeenten wordt nagestreefd: dat een gunstig resultaat al minder zeker is wanneer wordt gespeculeerd op de grotere mogelijkheden, welke uit het fusioneren van twee of meer gelijkwaardige leefbare ge meenten kunnen voortsprui ten; dat fusie te verwerpen is wanneer de samen te voegen gemeenten onvoldoende ge meenschappelijke belangen hebben of ook wanneer de aan te hechten leefbare gemeente impliciet de taak krijgen toege wezen een aangrenzende gro tere plaatselijkheid of stad, die financieel in het slop is geraakt, ter hulp te komen; Begrip opbrengende voor de noodzakelijkheid de fusione ringen bijna uitsluitend volgens bestaande gemeentegrenzen te doen verlopen onder aan vaarding van het onvermijdelijk verloren lopen van minder be langrijke gebiedsdelen in de doorgevoerde herstructurerin gen, omdat een broksgewijze samenvoegging toch niet zou te volvoeren zijn. Aangezien in het slechtste ge val niet-houdbaar gebleken toestanden door een latere grenswijziging nog altijd zullen kunnen rechtgezet worden Overwegende dat aan de thans openbaar gemaakte fu sieplannen kan worden verwe ten, dat de moeilijkheden, welke vastzitten aan grenswij zigingen met betrekking tot de bestaande bestuurlijke arron dissementen, stelselmatig worden uit de weg gegaan, zonder rekening te houden met het feit dat de gemeenschap pelijke belangensfeer, ja de verzuchtingen van aan beide zijden van dergelijke grens ge legen bevolkingsgroepen zo in tens kunnen zijn, dat het niet samenvoegen van deze groe pen een onvergeeflijke vergis sing zal blijven uitmaken. Overwegende dat, voor wat be treft de geplande entiteit waarin Lede de centrumfunctie krijgt toegewezen, weinig ver schil te bespeuren valt inzake mentaliteit, levenswijze, volks vermening, welstand en an dere karakteristieken met be trekking tot de mens, die te recht centraal wordt gesteld in het voorgenomen opzet. Vaststellende dat Lede met zijn uitstekende spoorverbindin gen, zijn bloeiende wekelijkse markt, zijn druk bezochte grootwarenhuizen en handel sinrichtingen, zijn psychiatri sche instelling, zijn goed be zette medische sector,- zijn modern rustoord, zijn uitge breid en vrij veelzijdig onder- wijsnet, zijn taak als rijkswacht en belasstingsgebied, zijn aanduiding als schoolkanton, zijn abnormaal hoog aantal grensgemeenten, zijn grotere mogelijkheden inzake gods dienstbeleving, zijn eeuwe noude bedevaart, zijn aandui ding als dekenij meer en meer een centrumfunctie is gaan vervullen. Overwegende dat, klaarblijke lijk ter vermijding van een noodzakelijke arrondissemen ten grenscorrectie, de meest met Lede vergroeide gemeen te, zijnde Wichelen, uit het fu sieproject «Lede» werd wegge laten, om te worden toege voegd aan een groep, waar mede haar bevolking ter oor- zake van de natuurlijke schei dingslijn door de Schelde ge vormd, doch vooral ook we gens haar overduidelijk anders georiënteerde belangensfeer dan deze van de haar toebe dachte recreatief-getinte part ners, weinig gemeen heeft. Aangezien bij de ter studie zijnde aanleg van collectoren voor afvalwaters en de oprich ting van een waterzuiverings station ten behoeve van Lede en zijn omgeving zonder enige aarzeling, als onvermijdelijk, het grondgebied van Wichelen werd betrokken. Vaststellende dat het een treu rige vergissing zou blijken, omwille van de reeds om schreven bijkomende moeilijk heden, twee volledig op elkaar aangewezen gemeenten voorgoed van elkaar te verwij deren nu de niet langer te ver mijden fusie een enige gele genheid tot hun samensmel ting daarstelt, met als gevolg een uitbreiding van de nieuwe entiteit «Lede» naar het noorden toe tot aan de be staande natuurlijke grens, de Schelde. Overwegende dat in bijko mende orde voor de aanhech ting van de gemeente Schoon aarde ongeveer dezelfde mo tieven pleiten, daar haar hon derd jaar oude afscheiding van de gemeente Wichelen de banden tussen de bestuurlijk gescheiden bevolkingsgroe pen geenszins heeft verbro ken. BESLUIT: 1. De samensmelting van de gemeenten wordt in principe als nuttig en noodzakelijk be schouwd, voor zover daardoor wordt nagestreefd de niet-of moeilijkleefbaar gebleken plaatselijkheden op te vangen in een financieel krachtiger en titeit of een groep van niet be langrijke gemeenten met het zelfde karakter en gelijk gerichte belangensfeer meet mogelijkheden te verschaffen 2. De gemeente Lede ver klaart zich tenvolle bereid de haar toebedachte centrum functie te vervullen en al de konsekwenties van de ge plande fusie te aanvaarden. 3. Het fusieplan, waarin Lede is opgenomen en waarvan de partners, de ene al meer dan de andere, bij een samensmel ting met de centrumgemeente Lede kunnen baat vinden, wordt geslaagd doch onvolle dig geacht. De toevoeging van de op velerlei gebied met haar vergroeide gemeente Wiche len in hoofdorde en van dezes vroeger gebiedsdeel Schoon aarde in bijkomende orde wordt met aandrang voorge steld, zoals weergegeven op het aan de onderhavige be raadslaging gehecht plan. Vanwege de Raad In het bierdorp Wieze werd verleden zondag weer de zotskap opgezet, nadat die vele jaren geleden wegens oorlogsomstandigheden in de kleerkast werd gestopt. Jeugdklub 71 Volt had het voor mekaar gebokst om doorheen alle tributaries heen een karnavalstoet op de been te brengen, al was het maar om bij wijze van eksperiment, eens te peilen of de bevolking van Wieze en het omliggende nog wel voldoende interesse kon opbrengen voor een dergelijke optocht. Te oordelen naar de vele kijklustigen die zich allerwegen langs de optocht verdrongen, zijn de Voltjongens zeker in hun opzet geslaagd... HOEHETBEGON De idee tot het inrichten van een karnaval stoet te Wieze is amper 3 maanden oud. De Volt beheer-, en kernraad besteedde enkele ideeënrijke vergaderin gen om tot een definitief besluit te geraken. Er waren immers wel enkele punten contra: Vooreerst het primerende «Wie zal dat betalen?» Verder de vrees dat door de karnaval-inspanningen de andere Voltaktiviteiten in het gedrang zouden kunnen bren gen. Er restten de organisatoren dan ook maar slechts 2 maanden toen de kogel door de kerk geraakte en beslist werd toch een stoet in te richten. DE VOORBEREIDING De ideeën kregen een steeds meer konkrete vorm. Affiches werden ontworpen door een publiciteitsbureau uit Neder- brakel en getekend door BB. (U allen welbekend). De laatste maand werden nog de meeste voorbereidingen getroffen voor namelijk door Luc en Gilbert, die de kontakten met andere verenigingen tot stand bracht. Er werden fanfaren uitgenodigd doch alleen op de St.-Cecelia- formatie van Wieze kon gere kend worden. Een Aalsterse karnavalgroep stelde veel te hoge geldelijke eisen. Enkel de «Dansende Mariekes» uit Oude gem wilden voor een schappe lijke prijs komen. De KLJ-ven deliers uit Lcbbeke bleken geen interesse te hebben voor het karnavalgebeuren. Er werd ge hoopt dat de keizer en de prins uit Oudegem zouden bijdraaien. Ook hiervan kwam niets in huis. Verschillende landbouwers wa ren bereid om hun tractor of kar ter beschikking te stellen. Er werd zelfs een wagen gepland met «Het gemeentebestuur». Plan dat ook gedeeltelijk in het water viel. Twee dagen voor de topdag trokken enkele boeren zich terug en er bleef slechts cén tractor te gebruiken. Neen. het ging zeker niet vanzelf! Er was zelfs een individu dat 's vrijdags uitstrooide dat de stoet niet zou doorgaan, en dat men zo maar niet mocht doen wat men wil... zelfs op de 16de februari kwam er nog heel wat inconveniënten: er kon niet gevendeld worden bij gebrek aan vlaggen... het «Haten peit» werd onhandelbaar... een Aalsterse groep zou haar kat sturen...en ook de Oudegemse Mariekens met keizer en prins lieten niets van zich horen... Zo diende er geroeid te worden met de voorhanden zijnde riemen. DE STOET Stipt te 15.30 kwam een karavaan van 15 groepen op gang. De Sint-Cecilia vrienden uit Wieze - de enigen die voor de muzikale noot zorgden - (beter een goede gebuur dan een verre vriend...) openden de optocht met vaandel, trom en veel glanzend koper. Ze werden op de voet gevolgd door een wagen uit de tijd toen er te Wieze nog een karnavalstoet uitging. Er volgde nog een evocatie van het «Gemeentebestuur op uitstap» en de voorstelling van het Jeugdhuis zelf. De blikvanger was echter een wagen met als motieven vrede en liefde onder het motto: «Lief zijn voor elkaar» Daarachter was er een «Café zonder bier» met stoere bak- schieters en vogelpikkers naast luidruchtige kaarters. In het kielzog hiervan gleed een spook wagen voorbij met ongure stropoppen, griezelige maskers en niet te definiëren gedrochten. Tussenin brachten afzonderlijke maskeraden de menigte aan het gieren met dolle sprongen en De groep van jeugdklub Volt tijdens het eerste karnaval te Wieze (V) gekke fratsen. Het «Houten Peird van Wies», torste vier «Heemspoppekens» op zijn taaie rug en liet aan zijn staart een gamma potten en pannen over de straatstenen rammelen. Ou dere Wiezenaren zegden: «Die ouwe knol doe het nog zo goed als over 60 jaar...». Verder waren er nog de ingrediënten met actuele inslag, zoals De Raket, met in koeien van letters «Geen 30 miljard»... of de inflatiewa gens. Ik ben Minister en bestrijd de inflatie. Ik ben ne werkmens en ik ondervind de inflatie... Als slot daverde er nog een reuzegroot kanon voorbij dat de karnavalpret zo maar gratis voor niks boven de hoofden der omstaanders wegschoot. Na de tocht werd er een deftige pint gedronken in 71 Volt, waarna de meesten huiswaarts gingen om wat te eten, om dan zeker om tijd te zijn voor het verkleed karna- valbal. DANSGENEUGTEN Te 19 uur begon het volk al naar de Volt te stromen. De meeste waren gemaskeerd of enkel verkleed. Er was uiteraard veel pret en stemming, naast wolken van confetti. De verkiezing van de best verklede persoon was heel moeilijk. Misschien voelen sommigen zich benadeeld.... men kan helaas niet iedereen een prijsgeven... Dit was karnaval te Wieze op 16 februari 1975... Organisatie: jeugdklub 71 Volt, Schrover- straat 45. Leiding: Putteman Luc en Gilbert Comelis. De inrichters danken langs deze weg allen die hun medewerking verleenden aan het tot stand brengen van de karnaval-op- tocht. Wij mogen dit spektakel op zijn minst een bescheiden poging noemen; dat de inrich ters er zal toe aanzetten op de ingeslagen weg voort te gaan en hun plan voor 1975 op een grotere leest te schoeien. J.V.L. De jeugd van Wieze danste er vrolijk op los tijdens karnaval (V)

De Voorpost | 1975 | | pagina 6