m ZUSJES ANNEMARIE EN MONIQUE VAN DE STEENE '4 DIENSTMEISJES BIJ -I EDDY MERCKX EN MARK EYSKENS JNG HET BEGON MET MISSIEKALENDERS WIEZE WIL LEBBEKE EN DENDERBELLE VAN DE KAART VEGEN HERLEEFT DE SCOOTER DIT JAAR De Zeel se meisjes Annemarie en Monique Van de Steene scheppen de soepborden vol bij twee niet onbelangrijke personaliteiten in dit land. Annemarie DEED dat ruim twee jaar bij wielerfenomeen Eddy Merckx, Monique DOET het bijna twee jaar bij Mark Eyskens, professor aan de Leuvense Universiteit en zoon van gewezen pre mier, Gaston Eyskens. De loopbaan van de beide meisjes begon met de verkoop van missiekalenders Het is zondagmorgen om streeks elf uur, wanneer we bij de Van de Steenes op de wijk Hansevelde te Zele aanbellen. Zonder veel moeilijkheden ge raken we tot in de woonkamer. Het is er een vrolijke boel. Jong volk in overvloed, waarbij er al een koppel spijts het nog vrij vroege uur een paar eerste schuchtere vrijerspogingen waagt. Moeder Maria Van de Steene-De Vriendt schrikt zich bijna een aap, wanneer ze hoort waarom dat komisch drietal op zondagmorgen bij haar is komen binnenvallen. «Wat,» zegt ze, «een reportage over mijn dochters? Peins maar vlug wat anders. God- mijnhere, gij zijt op uwe kop gevallen zeker?» En dan de arm bezwerend uitgestrekt en die arm van moeder Maria kan tellen «Nooit. Ah neen! Die ballon gaat niet op.» We gebaren van kromme haas. Zetten ons op een stoel. «En waarom niet?» willen we weten. «Maar meneer,» zegt Maria en je ziet zó op haar we zen dat ze het echt meent, «dat gaat toch niet. Daarbij ons An- j nemarie is al een paar maan den geen dienstmeisje meer bij Eddy Merckx. En mijnheer Eyskens moeder Maria spreekt nu heel traag, bijna met fezeistem is een veel te se rieuze, een veel te brave heer om in de gazet te zetten i Moeder Maria vergist zich, zeggen we We zijn niet geko- men om de vuile was van Eddy Merckx indien die er zou zijn I aan de publieke waslijn te hangen. We zijn niet gekomen j om te weten of ze bij Mark Eys- r kens al dan niet soep uit blikjes eten. We willen alleen maar wat horen vertellen over haar dochters, en hoe die op hun «dienstmeisjespost» beland zijn. Maria De Vriendt laat haar arm die - kan - tellen zakken. Dreigt te kapituleren. Na een laatste I negatieve golfslag, gaat ze I door de knieën en ze vertelt I ons met vele gebaren en rijke stemschakeringen het verhaal I van haar dienstmeidende dochters. «Och jong,» zegt Maria, «'t Is allemaal heel onnozel begon nen. Maar zeg, moet gij niets drinken. We drinken al ge noeg 's avonds, verklaren we met effen gezicht en ergens met de pips aan 't hart dat Ma ria weerom van gedacht zou kunnen veranderen Onze kinderen verkochten missieka lenders voor de paters. Daar was ne pater van de familie bij. En toen die pater hier eens, na een kalenderverkoop, een bo terham kwam eten en een tas koffie drinken, zei ik zo tegen hem: «Weet gij zo soms niets voor ons Annemarie?» «We zullen ne keer uitkijken,» zei de pater. De dagen gingen voorbij en moeder Maria dacht dat de brave familiepater het uitkijken verleerd had. Tot er een maand later een spoedbestelling ten huize Van de Steene werd af gegeven. 't Was een brief van Claudine Merckx. Ze zocht een dienstmeisje, schreef ze en ze had van een pater gehoord Om het kort te maken, na wat heen en weêr geschrijf en ge telefoneer, trok moeder Maria met haar dochter naar Brussel, het onbekende avontuur te gemoet. Claudine Merckx had via de telefoon zo goed en zo kwaad het ging aan de Van de Steenes de weg uit de doeken gedaan. Met de bus vertrok het tweetal naar Dendermonde, vandaar met de trein naar Brussel. In «de Nord» werd af gestapt, een taxi genomen en in één ruk ging het naar «Les Quatre Bras» «Daar moest het ergens zijn,» vertelt moeder Maria. «We lie pen daarzo wat rond te klunge len langsheen al die villa's, toen ik daar ne vent zie staan, die zijn haag aan 't scheren is. Ah, peins ik, ik ben gered. «Mijnheer,» vraag ik hem, «weet U soms niet waar Eddy Merckx hier woont?» En weet je wat die knul me antwoordt: «C'est une personne, qui est inconnue pour moi» «Ach gij begot, zei ik, wat voor nen 'troe- ten' zijde gij me!» Maar zoveel Vlaams verstond hij niet. We zijn dan toch tot bij Merckx ge raakt, op ne wip was het alle maal in orde.» Terwijl moeder Maria in haar pallietertaal d'er Brusselse evenementen uit de doeken doet, is Annemarie stilletjes in de voorplaats verdwenen en komt te voorschijn met een grote pralinedoosvol met «Waarom ben je er dan niet gebleven?» vragen we. Annemarie lacht verlegen. Dan kijkt ze met een vertederde blik naar de jongeman op wiens knie ze na de pralinedoos - met- foto's - affaire gaan zitten is. «Ik peins van te trouwen,» zegt ze, «en ik kon maar alle weken naar huis komen en 't was zo verAnnemarie «dient» echter nog. Maar nu veel dichter bij huis, veel dich ter bij hare vent. In Waasmun ster. De gehechtheid aan het gezin Merckx, aan de kleine Axel, aan de snoezige Sabrine, is echter nog niet weg. Met de regelmaat van een klok spoort Annemarie nog naar huize Merckx, om «eens goeie dag te gaan zeggen». Hoe Monique bij professor Eyskens verzeild geraakt is, heeft ook met die pater je weet wel van de missiekalen ders te maken. Toen Moni- Zo ravotten de kinderen van Mark Eyskens in de Zeelse achtertuin. foto's. Voor haar allemaal dier bare herinneringen toen ze bij Merckx dienstmeisje was. Moeder Maria's ogen schieten vonken. «Die doos weg,» be veelt ze. «Ge gaat aan die mannen toch geen foto's ge ven zeker!» En Annemarie kraamt op met de doos vol met fc^'s van Axel en Sabrina Merckx. Over Merckx komen we niet veel te weten. Alleen dat hij veel van huis is tijdens het sei zoen, dat madame Claudine alle wedstrijdverslagen op teevee volgt tijdens de uur- rekordpoging van Eddy moest ze zelfs dnemaal van blouse veranderen omdat het zweet haar van de spanning uitbrak. Wat Eddy in de winter doet? Als hij niet ergens op een of andere piste ronddraaft, zit hij thuis opgescheept met repor ters een van de vele vrien den is Fred De Bruyne gaat hij RWDM een hart onder de riem steken, 's Avonds heeft hij tijd te kort om de talloze recep ties af te werken. «Welke taal spreken ze bij Merckx in de huiselijke kring?» willen we weten. Annemarie krijgt geen tijd om te antwoor den. Met twee lengten is moe der Maria haar dochter voor: «Vlaams,» zegt ze, «Ze moe ten niet komen vertellen dat Merckx ne franskiljon is. Thuis praat hij Vlaams.» «Ik weet niet hoe hij tijdens een koers is,» zegt Annemarie, «daar zal hij wel vechten voor zijn boterham. Kan hij soms wel hard zijn, maar thuis is het in elk geval een plezierige, een leuke en een toffe kerel.» En ze knikt heftig met het hoofd om haar woorden kracht bij te zet ten que de school verliet, werd de pater terug opgevist Deze keer had hij zelfs zo'n lange tijd niet nodig om «eens uit te kij ken». Al heel vlug na zijn ver trek rinkelde op zekere dag bij de familie Van de Steene de telefoon. Eén van de pagad ders nam de hoorn af, riep dan luidkeels: «Moeder, d'er is een madam Eyskens aan de tele foon. Die zal zeker ook voor nen auto stro bellen het moet zijn dat de Van de Steenes ergens wat met stro te maken hebben en gij moet ne keer komen.» Moeder Maria kwam 't Was niet voor een auto stro, maar voor Monique Een afspraak werd gemaakt en moe Maria trok met haar tweede naar Leuven. Het eer ste onthaal viel al dadelijk mee, al schrok Maria Van de Steene-De Vriendt wel even toen Mark Eyskens met een heel ernstig gelaat haar even plots als onverwacht vroeg: «En mevrouw, U bent toch ka- toliek?» Moeder Maria slikte drie keer, herpakte zich en zei: «Ik ben geen kerkuil, maar ge moogt over mij bij onze pastoor alle inlichtingen inwinnen, die U denkt nodig te hebben. En daarbij moet mijn dochter hier komen om naar de mis te gaan of om te werken?» Toen was het de beurt aan professor Mark Eyskens om even te slik ken. «Ik zie het al,» zei hij, «we zullen akkoord geraken.» Maria Van de Stene is er nog altijd grondig gelukkig om. «Meneer, vertelt ze, het zijn toch zo'n brave eerlijke men sen. Mijn dochter kon in het hele land geen betere kost school gevonden hebben dan daar. Het is een echte leer school voor mijn kind. Ze wordt er beter gevormd dan in 't beste pensionaat.» Monique vindt dat haar moeder het nog niet genoeg in de verf zet. Ze is er enorm gaarne. Een dienstmeisje is bij de familie Eyskens geen werktuig. Iedere namiddag om veertien uur is het werk afgelopen en kan ze doen wat ze wil. En vermits ze er echt gelukkig is, vindt Moni que het maar heel normaal dat ze praktisch nooit weggaat. Ook 's avonds wordt ze in de familiekring opgenomen. Na dat ze de vier kinderen naar bed gedaan heeft blijft ze met Mark Eyskens en zijn echtge note teeveekijken, muziekbe- luisteren of een boek lezen. De band tussen de familie Mark Eyskens en de Van de Steenes is zelfs zo hecht dat moeder Maria al eens naar Leuven op bezoek trekt over de crème fraiche gaan we het nu niet hebben dat ze zelfs naar zee trekt wanneer het ge zin Eyskens er zijn vakantie doorbrengt. Er wordt niet al leen naar Leuven gereden. Mark Eyskens' tweeling, Filip en Reginald draafden te Zele door het huis en in de tuin toen we er vlijtig aan het interviewen waren. Ze brachten het wee kend te Zele door. Niet de eer ste keer trouwens. Toen het varken geslacht werd waren ze ook present. Ze zaten zelfs op het beest om met de voorpoten bloed te pompen. En of Monique nog lang bij het gezin Eyskens blijven wil? Het is voor Monique een over bodige vraag. «Nog heel lang,» zegt ze want cupido heeft haar hart nog niet getroffen Maria Van de Steene vindt het best dat haar dochters dienen gaan. «Als ze op een goede post zijn, is het voor hen beter dan de beste kostschool.» zegt ze. Het zit trouwens in de fami lie, want toen ze nog 'jong' was heeft moe Maria ook gediend Bij een vooraanstaande Zeelse familie De grote en kleine wijzer spe len achter elkaar verstoppertje op de wandklok. Het is middag. Uit de keuken stijgen de noen- geuren op. Bij moeder Maria worden straks de borden op ta fel gezet. Filip en Reginald Eyskens zullen met de zes kin deren van Maria aan de tafel zittenen eten wat de pot gekookt heeft. En na de mid dag trekken ze naar de karna- valstoet te Dendermonde. In één rush gaat het nadien naar Berlare, waar een heldhaftige tarzanfilm op het programma staat. Wanneer mevrouw Mark Eyskens deze avond haar tweeling zal komen ophalen, zullen eerst nog twee stel jon gensknieën duchtig moeten geschrobd worden. Zeker wanneer je Tarzan gezien hebt, en de Van de Steenes een lange tuin met bomen en een kippenhok hebben tekst KAMIEL MONSIEUR foto's EMIEL VERMEIR Annemarie en Monique Van De Stene: dienstmeisjes bij beroemde namen. De Wiezenaars beramen een aanslag op hun buren uit Leb- beke en Denderbelle. In koelen bloede. Zonder enige vorm van waarschuwing. Zonder enige emotie in hun stem. Ze stellen immers voor de geplande fusie Lebbeke-Wiez- Denderbelle, gewoonweg «Wieze» te noemen. Kort en goed. Business is business. Van Denderbelle of Lebbeke geen sprake meer. Argumenten pro dit voorstel zijn er ruim voorhanden, aldus de Wiezse raadsleden Wieze is een internationaal bekend toeristisch oord, dat daarenbo ven heel wat mensen tewerk- stelt. De Wiezenaars willen er wel de Bellenaars bij; o.a. om dat de verbindingsweg tussen de twee centra Lebbeke en Wieze, over Denderbels grondgebied loopt. Voor noemd fusie-advies werd ge formuleerd tijdens de eerste raadszitting van het nieuwe jaar, een zitting waaari n ook de begroting, onder voorbehoud echter, werd goedgekeurd. Aansluiting bij DDS voor hui svu il verwerki ng Op voorstel van schepen Van Strythem en met akkoord van DDS, zal het terrein voorzien voor de aanleg van het sport terrein in de Populierenstraat op het gewest- en struktuur- plan, aangeduid worden als ak- tieve rekreatiezone. Het zal aansluiten bij de reeds ge plande groene zone. Schepen van openbare werken Veire- man verduidelijkte dat aanpas- singswerken zullen uitgevoerd worden aan de Molenstraat en Pasbrugstraat, noemde straat zou verbreed worden tot vier meter. Ook de Olmendreef werd in deze plan ning opgenomen. Een ontwer per zal aangesteld worden. De raad besloot eveneens una niem dat de gemeente zal toe treden tot de huisvuilverwer king van de interkommunale DDS. De definitieve start wordt voorzien begin 76. 't Politie- reglement betreffende brand- voorkoming in dancings -een echt zware dobber- werd uit gesteld tot een volgende zit ting. Begroting, onder voorbe houd, goedgekeurd. Na formulering van het fusie advies werd het jaarverslag 74 goedgekeurd Wieze telde eind vorig jaar 2.470 inwoners, vijf minder in vergelijking met vorig jaar. Dan kwam de begro ting aan de beurt. Uit de lange reeks geciteerde cijfers, ont hielden we dat o.a. twee mil joen voorzien werd voor het onderhoud vaan sommige we gen. 1 miljoen hiervan zou ge bruikt worden voor de ge plande wandelweg; de andere helft zou aangewend worden voor de Pasbrugstraat. Tijdens de bespreking drong raadslid Mannaert aan, waar het nodig is, de straatnaamborden aan te brengen of te vervangen. Schepen Van Strythem van zijn kant beklemtoonde de noodzaak politiereglementen goed te keuren voor reeds aangebrachte verkeerssignali- satie. De fakultatieve uitga ven (toelagen) werden niet be handeld. Raadslid Janseg- heers werklaarde in dit ver band, dat hij er niet akkoord mee kon gaan, dat de bedra gen van de toelagen, die vorig jaar via een begrotingswijzi ging werden goedgekeurd, op nieuw gestemd zouden wor den. Hij wilde niet langer St- Niklaas spelen en stelde voor de verdeling van de toelagen tijdens een volgende zitting grondig te bespreken en vast te leggen Hiermee stemde de overige raadsleden in, zodat wel de eindbalans van de be groting werd goedgekeurd, doch over de subsidies later zal gepraat worden. Vermelden we bovendien nog dat voor het oprichten van een sportschuur en een B-terrein in de Populie renstraat 15 miljoen op de be groting voorzien werden. Me teen kwam een einde aan deze eerste raadszitting van het nieuwe jaar, een zitting die een vlot verloop kende en waaraan raadslid Van Driessche, na een lange afwezigheid, op nieuw deelnam. Pierre Van Rossem De motorfiets en bromfiets kennen de laatste jaren enorme suksessen, dit is ge bleken uit de statistieken. Uit bevoegde bronnen hebben we vernomen, dat men dit jaar een herleving van de scooter mag verwachten. De scooter is een zeer goedkoop vervoermiddel en men kan er «Gekleed», op rijden. Een Vespa 150cc, kost slechts 30.000fr, BTW. inbe grepen, terwijl men zelfs reeds een Vespa scooter heeft van 18.000fr, BTW. inbegrepen. Het verbruik bedraagd slechts 2,51per 100 km en dit aan een snelheid van 90 km per uur. De Vespa scooter is te bezichtigen in het gekende motorhuis Hof man en zal vanaf 1 maart le verbaar zijn uit voorraad. Alle verdere inlichtingen kun nen verkregen worden bij de twee wielerspecialist Hofman Paul, Gentsestraat 4-6 Aalst Tel. 053-70.33.95 Op vrijdag 14.2.75 omstreeks 23u15 had te Mere op de autostrade E 5 Brussel Oostende een zwaar verkeersongeval plaats waarbij een persoon ter plaatse het leven verloor en een andere persoon zwaar werd gekwetst. Een personenwagen B.M.W. metaal blauw, nummerplaat BBN 684 reed op de autostrade in de richting van Oostende. Op het grondgebied van de gemeente Mere is die auto plots naar links uitgeweken, ging over de dupuisafsluiting en kwam op de middenberm terecht om uiteindelijk tot stilstand te komen op de dupuisafsluitinq, lanqs de overkant van de middenberm, met de rechterzijde tegen een elektriciteitspaal. De auto B.M.W. vatte hierna onmiddellijk vuur en brande grotendeels uit. De bestuurder van deze wagen werd uit de auto geholpen en was zwaargewond, terwijl de passagier die naast hem zat in het voertuig geklemd zat en ter plaatse overleed. Alle personen die getuige waren van dit ongeval of ter zake enige inlichting kunnen verstrekken in verband met de omstandigheden van dat ongeval worden dringend verzocht zich kenbaar te maken bij de dichts bijgelegen politie of rijkswachtpost of rechtstreeks bij onderzoeksrechter A Merlens, Justitiepaleis te Dendermonde, tel. 052- 21.27.81. Vermelden dossier nummer V 556- k

De Voorpost | 1975 | | pagina 9