SCHOLIERENFRONT TE AALST AALSTENAAR JAN MATTHIEUBEROEPSREIZIGER DE BLIJDE INTOCHT IN AMRITSAR HOBBY EN VRIJETIJDSBESTEDING IN 't APOSTELKEN SLUIKSTORTERS KRIJGEN HET TE HOFSTADE NIET LANGER NAAR HUN ZIN MOORSEL BRANDWEER TWEEDE MATERIAALWAGEN Zo zie je dan maar weer De Voorpost - 28-2-75 - 11 Vrijdag jl, ging in het Koninklijk Atheneum een diskussie- avond door van de aktiekomitees Lyceum-Atheneum. Deze avond die door een vijftigtal scholieren en enkele leraars uit verschillende Aalsterse onderwijsinstellingen werd bijgewoond, behandelde de problematiek van het niet-autoritair onderwijs en hieraan gekoppeld het nut van een scholieren-aktiekomitee. Na een exposé over Summerhil, een niet-aurotiraire school in Engeland gesticht door de Schotse pedagoog A.S. Neill, werd dit onderwijsstelsel getoetst aan de situatie in de Aalsterse instellingen. Tijdens de diskussie kwam bij het uitwisselen van de ervarin gen der beide komitees, duide lijk de wens naar voor om dit kontakt te bestendigen en zo mogelijks uit te breiden tot de andere onderwijsinstellingen van de stad. Wat het doel van een dergelijk opzet betreft kon men toch twee duidelijke standpunten onderscheiden vooreerst moeten de aktieko mitees erover waken dat de rechten van de scholieren wor den gerespekteerd, zo zal men bijvoorbeeld bij overdreven tuchtmaatregelen, al te barre akkomodatie of andere wantoe standen, alle middelen aanwen den om hieraan te verhelpen. Een voorbeeld hiervan was de scholierenstaking begin dit schooljaar in het Lyceum. Anderzijds konkludeerde men dat op korte termijn er niet zo fantastisch veel aan het huidig onderwijssysteem kan veran derd worden. Daarom willen de aktiekomitees nog wat meer doen dan te strijden voor «Co cacola-automaten op de speel plaats Meer bepaald willen ze zich samen inzetten daar waar volgens hen ons huidig onderwijssysteem tekort schiet, namelijk wanneer het erop aan komt om de jongeren te hel pen méér te zijnen niet méér (nog meer en alsmaar meer en meer) te kennen Met initiatieven als deze eer ste diskussieavond wil men pógen de jongeren meer maat schappijkritisch op te stellen. De wantoestanden in hun om geving op te sporen en alter natieven naar voor te schui ven. (lieven) TIEN KLEINE NEGERTJES IN HET V.T.I.-AALST Tijdens dit weekend wordt de vernieuwde en nu voor toneel volledig uitgeruste feestzaal van het Vrij Tech nisch Instituut aan het Aalsters toneelpubliek voorge steld. Dit gebeurt met de opvoering van de welgekende Thril ler van A. Christie TIEN KLEINE NEGERTJES Voor de vertolking zorgen leerlingen, leraars en vrienden van het instituut en dit onder de regie van de heer Slag mulder. We wensen dit gelegenheidsgezelschap veel sukses en hopen dat de voorstellingen die doorgaan op vrijdag en zaterdag om 20 u. en op zondag te 19 u. een ruime belangstelling mogen genieten. In 't Apostelkf* loopt op 1, 2 en 3 maart een tentoonstelling van hobby en vrij. !sbesteding ingericht door de werkgroep van kuituur en ontspanning. De vooropening heeft plaats op 28 februari te 20 uur. Voor de tweede maal brengen in 't Apostelken meerdere personen naar voor wat zijzelf, buiten de studie en de werkuren en in de pensioen periode verrwezenlijkten en wat ook u. alleen of in groepsverband kunt bereiken. Het resultaat is er te bezichtigen. Gebruikte werkwijze wordt er uitgelegd Aangetoond wordt er ook dat onze vrijetijdsbesteding met velerlei, ook niet dure materialen, tot iets mooi en waardevol kan leiden. Iedere bezoeker zal in de lange lijst van het tentoongestelde wel iets naar eigen smaak ontdekken. Akwarellen en schilderijtes waarvoor dia's model staan, van W. Hooghe. Balatumschilderijtjes gebracht door Patrick D'Hondt, Aalst. Fineerwerk en pentekeningen van Luc Van Vaerenbergh, Email en kleireliefs van Jan Meert, Asse Gitaarbouw als winterwerk en tapijtknopen als zomerwerk, van L. Van den Eeckhout, Aalst Keramiek gemaakt door Hilde Vlassenbroeck, Aalst Linodruk met breugeliaanse motieven van Eug. Van den Broeck, Asse Lucifermerken verzameld door Gustaaf D'Hondt, Aalst Meubeltjes in elkaar gezet door Hubert Heyvaert, Aalst Miniatuurbouw van spoortwegmateriaal naar eigen ontwerp gebouwd door Firmin V. Vaerenbergh, Aalst Scheepmodellen van Alfons Vide. Aalst Verzameling met schaalmodellen van vliegtuigen rond en in de 2de wereldoorlog samengesteld door Frans Seminck, Aalst. De hoge Venen in reliëfkaart gezet door Luc Kieckens, Aalst Een muntenverzameling van E. Van der Straeten, Teralfene Nylonbloemen kunstig uitgewerkt door Mevr. Cardinael Van den Brande. Aalst Zandtapijten worden gestrooid door Roger De Boeck Hekelgem. ROMAIN Van den Eede, Aalst toont enkele schilderijen. De St.-Joris-Hobby-Club werkt meer met hun rietwerk, de hobbyclub van gepensioneerden brengt allerlei en de Wielewaal leert ons hoe we de natuur kunnen gaan verkennen. De tentoonstelling is toegankelijk op zaterdag 1 en maandag 3 maart vanaf 13 uur. op zondag 2 maart van 11 uur af. De sluiting maandagavond gaat gepaard met de trekking der duizend loten waarvoor werken van onze deelnemers en andere waardevolle zaken voor het vrijetijdsbesteden als prijzen zullen uitkomen. De inkom is gratis. Onder het voorzitterschap van burgemeester De Smet verga derde de gemeenteraad op donderdag 13.2.1975 hoofd zakelijk over een reeks admini stratieve punten, die zonder veel geschiedenis werden aangenomen. Meer aandacht ging naar het voorstel tot invoe ring van een politiereglement betreffende het storten van vuil. De Raad was het er una niem over eens dat het nu ein delijk moet gedaan zijn met het sluikstorten op allerhande plaatsen. Voortaan zal gever baliseerd kunnen worden al wie afval stort of achterlaat op het grondgebied van Hofstade •en bevoegdheid om te verbali seren wordt aan meerdere personen toegekend. In dit verband werd beslist aan de inwoners mede te delen dat tweemaal per jaar, rond Pasen en voor de Zomerkermis, het groot huisvuil zal weggehaald worden. Een ander punt dat de belang stelling der raadsleden wegd roeg, was het onteigenings bundel voor de nieuwe baan die de industrieweg met de Rijksweg zal verbinden. De on teigeningen werden geschat op ongeveer 320.000 F. Na de zitting werd nog geruime tijd van gedachten gewisseld over het fusievoorstel van de Minister van Binnenlandse Za ken, waarbij Hofstade met Aalst en andere gemeenten zou samengevoegd worden. Zoals bekend moet de ge meenteraad daar in een vol gendevergadering advies over uitbrengen. Uit de gedachtenwisseling bleek dat over de grond van de zaak tegen fusie nu de beide groepen het eens zijn, doch dat er wel diskussie zal zijn over wat precies mag en niet mag gezegd worden, zulks rekening houdend met stand punten aan hogere partij instanties. Het wordt dus uitkij ken. DAELEMANS DIRK Op maandag 10 februari kwam de Moorselse gemeenteraad in zitting bijeen om een tien punten lange dagorde af te werken. De hoofdbrok van de zitting was natuurlijk het uitbrengen van het advies omtrent de fusies van gemeenten Hieraan hebben wij een uitvoering afzonderlijk artikel gewijd. Voor het overige stonden nog negen punten op de dagorde die stuk voor stuk werden goedgekeurd Het algemeen rioleringsplan werd aangenomen met eenparigheid van stemmen. Achtereen volgens kwamen dan aan de beurt: Het proces-verbaal van kasnazicht bij de ontvanger van het vierde kwartaal 1974, een aanvraag om begrotingswijziging van de kerkfabriek, het politieregle ment op het sluikstorten en het toekennen van een mobiliteits vergoeding aan het personeel. Vervolgens kwam de aankoop van een tweede materieelwa- gen voor de plaatselijk gemeentelijke brandweerdienst ter sprake. Deze aankoop zou 118.000 frank bedragen plus BTW. Ook dit punt werd aangenomen. Ingevolge de stijgende kostprijs werd het tarief voor de waterbedeling als volgt aangepast: Abonnementsvergoe ding 110 frank en 20 frank m3 verbruik. Als voorlaatste punt kregen wij de herziening van taksreglement op de inrijpoorten en het aanstellen van een inenter. Tot nogtoe waren de heren dokters De Coster en Podevijn aangesteld tot inenter. Nu werd beslist dokter Vermeir eveneens als inenteraan te stellen. D.D.R. Verleden week hebben we nog even ons gehemelte verbrand aan zeven polleflietoliebollen. De stad lag druilerig, de skooter stond reeds elders opgesteld. In sommige cafés wachtte men op dit ogenblik na de kamavalwoede om verfraaiingswerken uit te voeren, we vinden het bericht op do gesloten voordeur. Langs de vesten duwen we onze volle zeventig kilo tegen de snijdende wind. Veertien dagen geleden waan den we ons hier in Rio. Nu rest enkel de herinnering aan de stoet waar we ons met volle overgave instort ten, de nacht in zwoele zalen, de te korte slaap. We zijn alweer opgenomen in dit 361 dagen durende karnavalgedoe, we duwen ons van de ene vergade ring naar de andere, bespelen weer de toesten van deze typmachine, bewegen ons voort tussen een naam loze apathieke mensenmassa. Je zult het me moeten vergeven, lieve lezer. Een heel jaar leef je in dit ritme, breidt je vrienden kring uit, verliest erweer. Slaat flaters, bent depres sief. Malaise Soms wordt het beter, je raakt in de Arbeidsstraat in een cafeetje verzeild waar ouden van dagen hun potje komen pakken. De porto is niet duur en loopt vlug en zoetjes binnen. De oude dag heeft ook zijn rechten nietwaarWe hebben ons zo eens geamuseerd, hahaha, al 't jonk volk danste mee en gaf allemaal kuskes aan die oude tantes. Ja gijle, de jong elementen moet d'ouden soms eens beet pakken, en opheffen en zeggen hier Meneer wordt uw moeder ook niet oud, en wil jij ze dan alleen laten En er wordt weer besteld en voor je 't weet ken je drie levensverhalen. Van de echte parochieloper en de jonge weef en van mie tomat en juul balzac en jijzelf bent jong en weet eigenlijk niets te vertellen over de mensen die naast je of schuinsrechttegenover je in de tuinwijk van de stad wonen. Er is daar ook geen café, in die tuinwijk, vroeger zouden er op zijn minst drie geweest zijn. Eén voor de blau (zoals deze waar we nu vertoeven), een voor de bokken en een voor de rooje. Nee, op deze wijk zijn er maar twee kruisingspunten, de stadsbibliotheek (of althans het filiaal ervan), en de winkel. Verder is de hele doening een beetje te ver gelijken met een etrimoflat die in stukjes gesneden is en per rijtje van zes op een stuk weiland werd neer- gedropt. Het landelijke karakter van de omgeving is verdwenen. De kasseien ruimden plaats voor een te snelle asfaltweg en de schrale verlichting is samen met het laatste spiertje romantiek verdwenen. Beetje bij beetje wijzigde deze omgeving zich, het hoppeveld waar ik vroeger vanachter mijn werktafel op uitkeek is nu een braakland met notarisplaatje en de hoeve achter dit veld werd nadat Filicien naar Frankrijk uit week omgevormd tot een wanstaltige villa met twee garages, waarvan ik me afvraag welke dokter er zijn intrek wil nemen. De groen-wit geverfde luiken die je enkel 's winters tussen het balkenbos van het ijzer werk kon ontwaren liggen wellicht op een of ander vaalt het landschap te ontsieren. Maar keren we liever terug naar ons kaf eet je in de Arbeidsstraat. Naar de donkere buurt met de ouder wets uitziende fabriek waar nu de mannen van de nacht hun schift beginnen. En een plannenmaker zal als hij die verzwarte gevels en de goedkope straat verlichting daar ziet, zeggen, dit stukje stad moet gerevaloriseerd worden. En ik, lieve lezer, heb dan alleen maar schrik dat hij wil zeggen dat hij nadat hij van de buiten geen buiten meer gemaakt heeft, van de stad geen stad meer zal maken... lieven Ik heb nog niet verteld waar we zijn, hoe we deze mensen hebben leren kennen. Maar daarmee zou ik al te ver op mijn verhaal vooruitlopen. Het voorgaande was EVEN UITBLAZEN: ik wilde gewoon een stukje van de atmosfeer laten kennen waarin dit wordt geschreven. In ons verhaal zijn we echter nog zo ver niet. We zijn nog hoogstner- veus en hebben zojuist de grens met India over schreden. Er moet een kosmische wet bestaan die zegt dat de enaringen die je in 'n Oosters land opdoet, omge keerd evenredig behoren te zijn met wat je aan de grens ervan ondergaat Dat geldt voor Turkije, Iran en Pakistan, waar je zonder enig probleem, zelfs zonder visum, binnenkomt, maar zo vlug mogelijk weer buiten wil. tegenover de Afghaanse, Indische, Nepatese, Thailandse en Indonesische grenzen waar je steeds eerst de hel doormoet om het paradijs te kunnen betreden. Neem nu de Indische grens: Geld tonen, tellen, aangeven, invullen, afstempe len. Gesmokkelde hasj zien in beslag nemen bij nagenoeg iedereen. Slecht weggestopte roepies zien afpakken De wraakgodin in gebloemde sari is sinds die drie jaar nier mooier geworden. Ze is nog steeds, enfin, opnieuw zwanger En lesbisch dat het niet proper is. Ik zie ze nog altijd met haar volle hand in Gaby's slipje grijpen en er triomfantelijk 200 roepies uittoveren gelijk een goochelaar Ze zocht gelukkig niet verder. We boden af tot honderd, zij hield de andere honderd en met de paar duizend die nog in het slipje zaten bracht onze roepie op 22,75 per Amerikaanse dollar, nog altijd een tikje beter op dan op de zwarte markt in New DelhiDeze keer hadden we niets te verbergen, behalve een kadootje van vijf grammen zvsarte Afghaanse in mijn onderbroekje, en dus waren er ook geen vermel denswaardige troubles. Maar we zagen er ande ren (On en a vu des autres!) De Fransen zijn steeds met ons. Alles bij mekaar zijn ze nog heel redelijk, en je kunt ze voor een redelijke prijs omko pen .It'spart of the game. A Is je doorgesukkeld bent kan je onder een grote bahian je eerste Indische theetje met melk te duur betalen en toch smakelijk opslurpen. Eerste dag in India, moet gevierd wor den. Zelfs met een biertje Een paar taximannen proberen je te overhalen om het tienvoudige van de busrit naar Amritsar te beta len. No more bus today. Maar je weet wel be ter Na een halfuur komt in een grote stofwolk de roodwitte bus en we zijn op weg naar Amritsar, de heilige stad van de Singhs. India bestaat uit twee soorten van mensen. Je hebt de gewone hindoes, moslims, kristenen en alle andere sekten, zijnde: de grote massa, weinig of niet intelligent, om niet te zeggen dom. ongeschoold, nonchalant, vuil, verve lend kortom: geheel gesteld om te lijden; en dan heb je de elite, de Redders van India, de Trots van de Natie - wiens verblindend intellekt de duisternis ver licht, wiens leeuwenmoed de kudde beschermt, - schoon en rijzig van gestalte, trotse gelaat suitdrukking, toonbeelden van deugd en pa triotisme, met als duidelijke onderscheidings tekenen van de logeren dezer aarde (buiten de altijd intelligentie uitstralende ogen, de waar dige neus en imposante buik) de lange opged raaide, onder de kin vastgepinde zwarte of grijswitte baard, de kleurige tulband waaron der het lange ongeknipte haar, het zilveren armband, de kam in het haar, het mes aan de gordel; het uitverkoren ras van strijders niet- rokers, geheel gesteld om te leiden; De SINGHS! Althans, zo zien ZIJ het. Nu is het zeker waar: ge noemt geen koe bont of er is wel ergens een vlekje aanEn ook bij de Singhs is er wel iets van aan. Ze hebben iets. Maar vooral toch een kronisch meerderwaar- digheidskomplex. Wat hun andere kwaliteiten aangaat: handeltjes elke zwarte markt is in de dappere strijdershanden van de trots van de natieZowel in Kabul als in Dehli als in Hong kong, moet ge met uw cash of cheques bij de Singhs terecht. De gouden tempel in Amritsar reflekteert het singhideaal, vooral als er weinig volk binnen is, want we zijn nogal ongelukkig op de ver keerde datum in India binnengevallen. Ge zult misschien meteen begrijpen waarom ik op zo'n gruwelijk subjektieve manier over de singhs schrijf. We hebben ze niet bepaald van hun beste kant leren kennen. Al zeg ik er meteen bij dat wat nu volgt gelukkig meer uitzondering dan regel is. De Gouden Tempel. Oase van rust. wit mar mer rondom, het gouden heiligdom midden het meertje, weerspiegeld in het rimpelloze water. Waardige pelgrims badetui onder de heilige bomen. Heilige mannen en guru's onverstoor baar twee meter hoge heilige boeken blaren omslaand, murmelend, prevelend, heilige woorden in hun witte baarden op een achter grond van zachte orgelmuziek met tablabege leiding, versterkt door echo-etule luidsprekers over het klare maanzilveren waterHet vi- zioen vervaagt.' Ik heb Jeannine verteld hoe schoon het was en nu willen we het beleven. Maar er klopt iets niet. Als we ons klaarmaken om de tempel te gaan bezoeken weten we al dat er enorm veel volk is in de stad. De sarai van de tempel was vol (sarai: soort hotel waar pelgrims en travelers gratis kunnen overnachten in de bijgebouwen van het tempelkompleksEr is zelfs een fre- kitchen: chapatties en dal (gloeiend pikant, zelfs Zuid-Indiërs krijgen het met moeite bin nen). en in normale omstandigheden heeft ie der een eigen kamertje, koorden bed, zelfs een ventilator). Vandaag echter zat de zaak bom vol. Er kon geen muis meer bij. En het volk bleef maar binnenstromen. Als elke welden kende europeaan denkt dat iets vol is, kunnen er nog altijd een paar honderd oosterlingen bij. Vraag niet hoé.' Onze paardekoets raakte drie keer geblokkeerd in de massa. We hadden noodgedwongen een goedkoop ho telletje moeten nemen in de buurt van het sta tion. We maken de vergissing van ons te voet de stad in te wagen. Het wordt een spitsroe- denlopen. Overal knallen en soms waarach tige ontploffingen: onmogelijk om 5 woorden te zeggen. Alle duivels zijn in de hel losgela ten. Dit is erger dan Brussel op het spitsuur. En natuurlijk mikken de kwajongens hun voet zoekers speciaal naar Europese benenHet is niet dat we niet een beetje lawaai kunnen ver dragen, maar na tienduizend kilometer bijna aan één stuk door reizen en al de zenuwtoe standen onder weg en aan de diverse grenzen, wordt een mens soms wat kribbig, als hij dan de verhoopte rust niet vindt die hij denkt ver diend te hebben. Aan het eind van de kalvarie: de Tempel. Schoenen in bewaring geven: de rekken pui len uit met het meest uiteenlopende schoeisel, sandalen en moderne Europese schoenen van 'Sjieke siks», veel plastieken spullen van hin does. zelfs naaldhakken. Bordje: -PLEASE DO NOT PAY. ALL SERVICE IN THE TEMPLE IS FREE - want de Singhs zijn rijk en tonen het graag. Een muts of zakdoek op onze onreine hoofden, doorheen een ondiep voet bad waden, het lijkt een steeplechase, het doet me ook denken aan het zwembad van Aalst, maar dan vooruitschuifelend, wringend, du wend, excuse me, tussen een paar luidruchtige konverserende dikbuiken beklemd geraken weer los, de trappen op vechten, voetje voor voetje, elke trede brengt ons dichter bij het heiligdom, over het marmer met de ingebe- itelde namen van -donators-: donation of 5000 rps. by Swaran Singh, 250 rps in loving memory of our father Gupta Singh. 300 rps van hier en 500 van ginder tot onder de grote boog van de ingang waar de trappen weer afdalen naar het kunstmatige meertje. De krioelende massa vult het hele tempelge bouw. Een verbluffende toestand. Woodstock van de Singhs. Daar is nu eens geen vierkante millimeter marmer te bespeuren. De zee van getulbande bruine koppen mengt zich met het meer: ze staan tot hun lenden in het water. We zien meteen dat dit niet te doen is en worstelen ons terug buiten. Jeannine is niet te vituien. Daar is haar hoofd. Wit-rood van koleire. Ze heeft op één van die smeerlappen zijn vuil smoel geslagen Een paar siks beweren dat het absoluut onmogelijk is dat het 'n singh geweest zou zijn. -De singhs komen niet met hunne handen tussen de benen van Europese vrouwen, zeker niet in hun heilige tempel, maar er zijn vandaag wel vele minder goede personen hier, want het is Diwali en misschien hebben enkelen zich als singh vermomd om beter te kunnen meedelen in de glorie, over igens, jullie hebben het zelf gezocht: waarom willen jullie ook precies vandaag naar de tem pel komen Blijf er beleefd bij. Op de terugweg door de bommetjesbeproe ving: ergens in een restaurantje wenken drie olijke Singhs: - Come and join us-.De whisky- fles doet de ronde. I'm the sub-commander of the Airport. My friend here is the sub com mander of the Airport. My brother: Common- derzz ovv die JairportszzWe moeten mee- eten, meezuipen. Maar ze kunnen de alkohol blijkbaar minder goed aan dan wij, doorwin terde cafébezoekersHet eindigt in een rel met de zatste van de drie die door één of andere kleinigheid in zijn singh-trots is gekrenkt, en de eer van zijn ras tegen de Europeanen wil gaan verdedigen. Het eindigt bijna in een vechtpartij en we vluchten vol weerzin terug naar ons hotel. Jeannines eerste dag in India ligt finaal in het water. ('t vervolgt)

De Voorpost | 1975 | | pagina 11