SIMON D'HONDT «Achterhaalde expansiewetgeving een stop voor de gewestenontwikkeling» sn MARTIN HUTSEBAUT OP STUDIENAMIDDAG REGIONALE EKSPANSIE: FUSIES IN LEEDSE RAAD VOORBEREIDINGEN AAN «KAKTUSBLOEM» OPNIEUW ALARM VOOR WELLEMEERSEN ARIÉ MANDELBAUM LEEDSE FLODDERS De Voorpost - 28-2-75 - 3 heid en de iet nemen kunnen iog erger ïma van kapitalis- en beoogt n gans dei hfing vani e holding en op te ren. eenl le plane- ïvesterin- se sociale apenhaar Jeugd en ondcnvijsmiddens warm maken voor de sociale en ekonomische regionale politiek, was het uitgangspunt van de studienamiddag gehouden zaterdag jl. door de Sociaal-Ekonomischc Studiegroep van het Arr. Aalst een werkgroep waarin een heel heterogene verzameling geïnteresseerden in de regionale ekonomische politiek schuilgaat in de feestzaal van het Aalsters stadhuis. Jeugd en onderwijsmiddens hadden blijkbaar deze namiddag meer behoefte aan de lentezon dan aan de ietwat lang uitgesponnen referaten over de sombere situatie van het arrondissement, doch al bij al mochten de talrijke aanwezigen o.m. uit bedrijfsmiddens een interessante namiddag meemaken waar evenwel de referaathouders bijw ijlen of zoniet geheel afweken van het strikte tema. PLAN 1976-1980 Van het referaat van W. De Vos. adjunkt-komniissaris bij het planbureau onthouden we voor al de belangrijkste opties die het opgemaakt plan 1976-1980 neemt: vooreerst de betrachting om tot een volledige werkver schaffing te komen, waarbij vooral de jongeren, gehandi- kapten en de derde leeftijd zullen centraal staan. De so lidariteit niet de minst bedeel den. de eerste slachtoffers van de inflatie, dient via verdere woon- en w erk integratie onderhouden te worden. De hulp aan de Derde Wereld dient toe te nemen. Naast een aanpak van het probleem van de inkomensher- verdeling, wordt in het plan voornamelijk de kwaliteitsver beteringvan het leven, met o.m. de uitbouw van gemeenschaps voorzieningen. betere socio-kol- lektieve investeringen, uitbouw gemeenschappelijk vervoer, sa nering leefmilieu en een bijzon dere bescherming van de ver bruiker. opgenomen. GuidoVan Gheluwe. sekretaris- generaal van de Ekonomische Raad voor Vlaanderen pleitte voor een verhoging en een betere verdeling van de welvaart in het Vlaamse land. waarbij een "hc-rstnikturering en het opstel len van een hiërarchie van subgewesten hand in hand moet gaan. LATENTE STRUKTURELE TEKORTEN IN REGIONALE POLITIEK Martin Hutsebaut. als spreker van de regionale sociaal-eko- nomische studiegroep pleitte voor een nieuwe aanpak van de sociaal-ckonomische politiek t.o.v. de regio's. De ideeën die deze referaat houder ontwikkel de vindt u in zeven afleveringen terug op pagina 2 van De Voorpost. Spreker stelde het kwantitatief tekort aan werkgelegenheid in het arrondissement voorop, waarbij de bedenking gema werd dat er nog steeds KX).(XX) aktieven. 41 OCX) pende laars zijn. Het gemiddeld inko men van de streek ligt ver beneden het landsgemiddelde. De industrie heeft een al te sterk monogerieht karakter, met nog steeds een zeer kwetsbare teks- tiel en kleding nijverheid. Er is een gebrek aan grote onderne mingen. waarbij het opvallen is dat het Aalsterse geen enkel bedrijf van meer dan duizend arbeidsplaatsen telt. De infra- struktuur blijft onvoldoende uitgebouwd, terwijl kollektieve voorzieningen akuut gebrekkig blijven, zoniet afwezig. In 1959 startte de regionale ekonomische politiek. Niette genstaande de vele inspan ningen blijft er als netto-resul taat dat Aalst nog steeds een probleemgebied is. De h. Hutse baut pleitte voor bezinning en een nieuwe aanpak van de problematiek. Voor deze nieuwe aanpak zijn aldus de spreker geen wonder middelen voorhanden. Lessen trekken uit de verwezenlijkingen in het buitenland kan nuttig zijn. Op de industrieterreinen dient er ruimte voorzien te zijn niet alleen voor grote onderne mingen doch tevens voor re- searchfirma's. die automatisch een grotere werkverschaffing met zich meebrengen. Admini stratieve dekoneentratie en een aktievereoverheid zullen voorde regionale ontwikkeling zeker een stimulans zijn. terwijl de verplichting van de maatschap pelijke zetel waar de bed rij fs- zetel is een belangrijke inkom stenbron voorde desbetreffende gemeenten betekent. Krachtiger gemeentelijke entiteiten, als ge volg van de fusies, zullen zeker voor bedrijfsinplantingen attraktiever worden. Na een optie voor een ruimer overheids- juli 1959 vastgelegd werd en sedertdien uitgevoerd. De gege ven steun is niet selektief genoeg en de aangewende middelen zijn al te versnipperd zodat een effektieve uitwerking achterweg blijft. Zo blijven de groeipolen van de grote steden oververhit en blijven de probleemgebieden, arbeidsreservaten of slaapste den zoals Aalst. JOHAN VELGHE AUTO- INDUSTRIEPARK - WIJNGAARDVELD 6 9300 AALST - TEL. 053/21.15.64 BOOTGARNIERING VOORTENTEN VOOR CARAVANS BACHEN VOOR BOOT EN VRACHTWAGENS VOUW- EN SCHUIFDAKEN MARQUISEN Hoofpunt op de dagorde was het advies omtrent de fusievoor- stellen van minister Michel. De integrale tekst werd reeds vorige week in dit blad geplubliceerd, terwijl in dit nummer een bespreking hieraan gewijd wordt. De raad had reeds vroeger in besloten vergadering een be spreking gewijd aan de fusieplannen. Er was dus een eensge zind standpunt. Raadslid Ruyssinck stelde enkel een paar kleine tekstverbeteringen voor die aangenomen werden. Voor de rest verliep de vergadering vrij mat. Enkel het K.O.O. beleid maakte het onderwerp uit van een diskussie. De raad bracht gunstig advies uit omtrent de spoorwegover brugging aan de Markizaatstraat en de Poortendriesstraat. De C.V.P. oppositie stemde tegen. De eindafrekening van de Ommegang liet een bedrag van 19 miljoen zien (de grondver werving uitgezonderd). Over de opvolging van de burgemeester werd niet gehandeld. Dit blijkt een heet hangijzer te worden in de schoot van de meerderheidsg roep MARCOLE Het paneel met M. Hutsebaut, G. Van Gheluwe, V. De Greef en W. Devos.(lb) lakf op STAAT T/ZApf)£L£,V J t£AP rfLApwp initiatief als nieuwe stimulans voor de regionale politiek po neerde de h. Hutsebaut het gemis aan doeltreffendheid van de regionale ekonomische po litiek zoals deze bij wet van 17 In he, jongste nummer van <le Raldes-krant drukt de Regionale Akttegroep Leefmilieu Dender en Schelde zijn - verbazing en ver stomming uit over de inplanting van een waterzuiveringsstation in de ft el temeer sen. hi een nota van het provinciebestuur aan de gemeentebesturen over het waterzuiveringsprobleem in de provin cie wordt een zniveringssialion geciteerd van 60.000 I.E. lang sheen de linkeroever van de Dender te Welle in de omgeving van de autosnelweg E5-. Raldes stipt aan dat een waterzuiveringsstation op zichzelf met ~o hinderlijk is. doch het lijkt duidelijk dat men deze laaggelegen zone uitgekozen heeft om op te hogen met het slib. De verwondering van de aktiegroep gaal er vooral van uil dat een iler gel ijk plan goedgekeurd wordt door een minister die het Lee! mi lieu eveneens onder zijn bevoegdheid had en die ervoor gezorgd heeft dat de breekwerj van de Inlerkommunale Land van Aalst noch in de Wellenieersen noch in de Molenbeekmeersen te Okegem kon ingeplant worden. Raldes vraagt zich af waarom talloze kleine waterzuiveringsstationnetjes, met slechts een grootte van enkele tienduizenden inwonersequivalenten, geprefereerd worden hoven enkele grote stations, daarbij de bedenking makend dat de firma's die deze installaties bouwen wel beter gediend zijn met vele kleintjes dan met enkele grote bovendien vindt Raldes hel spijtig dal niet runner gedacht wordt dan de provincie. De in de wel van 26 maan 1971 aangekondigde walerzuiveringsindiltscliappijeh zijn op basis van de bekkens opgevat. De inplantingen o.in. tien voor het arrondissement Aids, - volgens provinciegrenzen, lijken Raldes anakronistisch te zijn. hen nieuwe aktie voor hel behoud van de Wellenieersen wordt in het vooruitzicht gesteld. J VELGHE (Galerij Elias, Wieze, tot 2 maart) Arié Mandelbaum. van poolse oorsprong, werd geboren te Brussel in 1939. Sinds 1966 is hij leraar aan de Akademie te Ukkel. Zoals velen, maar op persoonlijke wijze, drukt Mandelbaum een tra gisch levensgevoel uit Tragisch is zijn kunst omdat zijn thema's precies de uitersten van de menselijke gevoeligheid vertolken. Hoog tepunten van liefdevolle tederheid wisselen af met de dieptepunten van het menselijk leed. Zijn tema's staan in sterk kontrast met de weergave van de alledaagsheid, zoals we dit bij de huidige hyperrea listen vinden, of met de schilderachtige taferelen van optimistische kunstenaars, wiens werk een illusorische verheerlijking mag ge noemd worden op de schoonheid van de wereld Arié Mandelbaum behoort tot die groep van mensen die ongetwijfeld, samen met Adorno, de vraag stellen of men na Auschwitz nog kan zingen Mandelbaum geeft hierop antwoord' men kan nog kunst ma ken na die lugubere geschiedenis; maar zijn werk is een martelende getuigenis, het is een zwanezang In zijn recent werk ruimt het universele individu meer en meer plaats voor de mens uit z;jn naaste omgeving, en ook voor zichzelf De tragedie van de mensheid wordt ervaren binnen zijn leefwereld en binnen zichzelf als de onverzoenbare konflikten tussen de bestaande tegenstellingen. De figuren (o.a. zelfportretten) worden voorgesteld in een krampach tige houding, wegens de voortdurende kwelling van hun leed. of ook wel eens met een blik vol weemoedige sereniteit Als expressionist, wat hij ongetwijfeld op zijn eigen wijze is, stelt hij de mensen voor in hun typische situaties op een vluchtig ogenblik, maar in zijn eigen geesteswereld. In zijp kompositie zijn de scheidingslijnen wazig ge worden Figuur en omgeving lopen in elkaar over Achter de schijn baar onnauwkeurige penseeltrek gaat vakmanschap schuil. Verslui erd in hun omgeving, die uit kleurkontrasten is samengesteld, ver schijnen de figuren vaak in een dynamische beweging die veroorzaakt is door de vluchtende lijnen Het werk van Mandelbaum laat een indruk na. die knaagt aan ons gemoed wegens de tematiek die door bemiddeling van een krachtige kunstvorm wordt waar gemaakt Barillet en Grédy zijn twee specialisten in het handig verwerken van allerlei menselijke situaties die als enig doel hebben het publiek te amuseren. Benevens het alombekende «Een roos bij het ontbijt» is er daar ondermeer ook nog «Kaktusbloem» dat we tot hun grootste sukses mogen rekenen Het stuk zelf zullen we later bespreken. Hier willen wij het enkel over de prestatie van de dekorbouwers hebben. Bij een realistisch stuk hoort een realistisch dekor. Regisseur Jef Bettens vond er dan ook niets beter op dan meteen een draaiplateau bij zijn vriend Paul De Gueldre te huren en daar drie dekors op te bouwen, liever dan op een verschillend niveau te gaan spelen Meteen ziet Ronald Schollaert zijn wens in vervulling gaan...één maal achter de schermen als toneelmeester kunnen fungeren. Hij begon onmiddellijk, dit is ondertussen reeds enkele maanden geleden, met het uitmeten en op papier zetten van de grootte in lengte en in breedte van de scène in de stadsschouwburg. Toen dacht hij na en maakte op dit draaiplateau in 't klein een maquette van het volledige dekt r, meubels en zelfs spelers in het klein inbegrepen. Hij kon zowaar in zijn eentje toneel beginnen spelen. Aan de hand van dit model werd het dekor dan opgebouwd. Vijftien mannen waren nodig om dit plateau dat 8.1 diameter meet op de juiste plaats te brengen. Het geheel bestaat uit drie afzonderlijke dekors: devvóuhizaci vciii ue andarts met het bureau van zijn sekretaresse. een Iderkamertje en een platenwinkel die ook dienst kan doen als nacht klub. Het stadspersoneel heeft haar beste beentje voorgezet m dit realiseren. Laat ons de stille hoop koesteren dat iets waar zoveel werk van gemaakt werd ook een evenredig resul'aai afwerpt en dat de dekordraaiingen geruisloos ver It. pen en tat deze primeur voor Aalst de achtergrond mac; vormen voor een even schitterend eel spel. V' 'stellingen i i donder. .,g 27 en vrijdag 28 februariop dao 2 en maanoog 3 n. r le20uur Roel Van de Plas y De dolle karnavaldagen hebben blijkbaar hun sporen nagelaten. Alleen zondagnamiddag kunnen de dansers terecht in de zaal Lelie waar Avro's Top-Pop te gast is. De toneelkring blijft het dit jaar zoeken in de huwelijksperikelen. Na de «schoonmoeder uit de duizend» wordt het sei zoen afgesloten met «Ik ben getrouwd», een blij spel. Die schrijver moet een optimist zijn...of een vrijgezel! De literatuureluurders worden bedacht met een causerie van dhr. De Fruytier over het werk van ex-Ledenaar en roman schrijver Paul Brondeel. En inmiddelszit lede zich altijd rot te zoeken naar een burgemeester. In de meerderheidsgroep blij ven twee kandidaten in koers voor de burge meesterszetel. ledereen volft de race. Het onge lukkige van dergelijke wedstrjden is, dat nie mand weet waar de eindmeet ligt. De oppositieleden heb ben alvast een kaartje gekocht om vanop de tribune mee te volgen. Maar een favoriet hebben ze nog niet direkt gevon den. «Ze hadden ons vroeger niet nodidg; dan kunnen ze nu ook zelf hun boontje doppen», zeggen ze voor hun part. De C V P. kijkt dus blijk baar de kat uit de boom, tenzij deze grootste op positiepartij al ergens anders een licht ziet brande. De wegen van de gemeentepolitiek zijn immers ondoorgronde lijk. zegt men. MARCOLE I

De Voorpost | 1975 | | pagina 3