A B D E G H I L M 0 Q R S T U w. K Z HET PROVINCIAAL OLYMISCH KOMITEE PROPAGEERT DAMES-HANDBAL ABC 4 - 28-2-75 - De Voorpost DUISTERE VERHALEN UIT HET VERLEDEN. In aansluiting met de voorbije weken verschenen Duistere verhalen uit het verleden zijn we tevens dieper ingegaan op de huidige bijgelovigheid en magie. Inderdaad, de wereld van zwarte kunsten, heksen en tovenaars en geesten aller hande, bestaat ook nog heden ten dage. Zij het in een enigszins andere vorm. De bovenlaag is veranderd doch de funderingen zijn onaangetast. Regelmatig lezen we nog in de nationale en internationale pers van paranormale verschijn selen. We herinneren ons nog het tamelijk recente geval van de vallende stenen in het Leuvense. Elke avond worden in diverse grote wereldsteden zwarte missen opgedragen, in dorpen en steden trachten spiritisten de geesten van overlevenden terug op te roepen, bij kaartleggers en waarzeggers schuiven mensen aan overal wor den liefdefilters bereid en magische middelen aangepast om vijanden te bestrij den. Over gans de wereld krioelt het van de bijgelovigheid ontsproten in een ver verleden. Er is meer tussen hemel en aarde, vriend Horatio, dan waarvan uw wijsheid droomt DE GEBOORTE DER MAGIE De eerste magische praktijken, en dan spreken we van hon derd duizenden jaren voor onze tijdrekening, waren in fei te de eerste stappen van de oermensen tot de godsdienst. De magie was een voorberei dend stadium van de gods dienst. De mens stond machte loos tegen de onbekende ver schijnselen zoals donder, blik sem, aardbevingen, vulkaanuit barstingen, meteoren, enz. Daar moesten andere wezens aan het werk zijn. Hier liggen dan ook de grondvesten van de heidense riten. Bloedige of feranden werden gebracht. De bijgelovigheid deed haar intre de. Een bijgelovigheid die ja ren later de ontelbare sagen en legenden zou doen ontstaan. Bijgelovigheid die nog steeds in onze middens heerst. Bijna 10 3/o der Duitsers zijn, er vol gens een opiniepeiling, van overtuigd dat er nog heksen bestaan. Bij dergelijke opiniepeilingen speelt de graad van bescha ving slechts een relatieve rol. In 1939 verklaarde de Waalse volkskundige Mortier de la Croix - Evenals hun voorgang sters, weten onze hedendaagse heksen de gunstigste ogenblik ken van de nacht te kiezen om hun propagandavluchten te ondernemen. Het uitvinden van vliegmachines en het feit dat deze ook 's nachts vliegen maakt de heksen uiterst voor zichtig (1) Vele onschuldige vrouwen, het zij slachtoffers der kettingre- aktie, hetzij beschuldigd door derden, zijn slachtoffer gewor den van de heksenvervolgingen. Zij waren de dupe van de zwak zinnigen en diegenen die han delden uit boosaardigheid. Het geslacht was een der as- pekten die een rol hebben ge speeld bij de heksenvervolgin gen. De Duitse monniken Insti- tor en Sprenger hebben in hun Heksenhamer die speciale vrouwelijke eigenschappen op een bekrompen manier behan deld. Zij vielen in een uiterste. Later viel Michelet met zijn La Sorcièrein het andere uiterste. Nicolaus Von Beekman vertelt in zijn boek 'Idea juris' dat hij in 1681 door de regering als heksenmeester werd aange steld. Uit de annalen blijkt dat velen beweerden echt te kun nen toveren. BEHEKSINGSPRAKTIJKEN IN DEZE EEUW Sedert vele eeuwen is een der populairste middelen het be reiden van liefdefilters. In 1957 verscheen in het sensatieblad 'lei Paris' hoe dergelijke filter bereid diende te worden. Men diende een zakje onder het oorkussen te leggen, bij volle maan, met een takje van een appelboom, een stukje rosema- rijn en verveine. een paar lin debloemen en een prop watte. gedrenkt in olijfolie. Of dit mid del geholpen heeft is niet be kend gemaakt. Hetzelfde jaar verscheen voor het hof van beroep in Napels Mario M die er door een vrouw van beschuldigd werd. onder bedreiging van een revolver, haar een liefdedrank te hebben doen innemen. De man werd vrijgesproken (2) Ernstiger was het geval date rend uit 1957 in de U.S.A. De dertienjarige Roger Carletto 'werd vermoord teruggevonden Zonder hoofd Hiervan had de moordenaar, een landbouwers knecht uit Portorico, een liefde drank bereid (3) Vooral in Frankrijk en Italië tellen nog zogezegde tovenaars bij de vleet. Jean Paul Sartre heeft in zijn film 'Les Sorcières de Salem bij ons gekend als 'Heksen jacht' een beeld opgehan gen van de massahysterie die plaats had in Salem een stad je in de U.S.A. Meisjes, geleid door een aan zwarte kunst ver slaafde negerin, hielden gehei me bijeenkomsten in het woud en beweerden omgang te heb ben met de duivel. De feiten zijn historisch ze werden ech ter wel enigzins geromanceerd In 1957 herstelde het parle ment de heksen van Salem in eer op verzoek van een der afstammelingen der slachtof fers. TOPPUNT VAN LICHTGELOVIGHEID Dit werd bereid door Adrienne G., landbouwster uit Crochte in Noord Frankrijk. In 1960 in juni bood zich een onbe kende vrouw aan die de land bouwster vroeg of ze weduwe was. Dit was het geval. Met twee witte draden, zes kno pen, een ei, een lepel en een bord zou zij de landbouwster voor alle onheil vrijwaren. Toen het ei werd gebroken bevond zich hierin, volgens de boerin, een kleine hand. De bedriegster was een Neder landse zigeunerin. In 1954 voorspelde een heks in Jars één van haar buren, die zand vervoerde met een wagen, dat de kar niet meer in beweging te krijgen zou zijn tot de volgende dag. Denke lijk waren de paarden aan het einde van hun krachten maar de inwoners dachten er anders over. (Zie gelijkenis met de stilstaande trein te Wichelen Om een ongewenste huurder buiten te krijgen vertelde een boerin uit Beieren dat de koei en geen melk meer wilden ge ven. Slechts een goede tien jaar geleden deden in Duitsland zo veel van dergelijke verhalen de ronde dat het ministerie van Justitie genoodzaakt was straf bepalingen uit te vaardigen ten einde het bijgeloof tegen te gaan. Freudenthal geeft in zijn werken belangrijke gegevens on wijst op het standpunt dat men in dergelijke gevallen moet innemen. PSEUDO RELIGIEUZE SEKTEN Nog vers in het geheugen ligt het proces betreffende de sek te van de drie pausen en de ontvoering van een minder jarig meisje die de nieuwe Maagd Maria zou worden. Geen alledaags verschijnsel maar in elk geval geen alleenstaand. Alleen deze eeuw zijn honder den gevallen van allerlei sek ten bekend. We geven er U een handjevol. WARWICKSHIRE (ENGELAND) 1945 Charles Walton, bekend als een tovenaar, wordt in deze bosrijke omgeving gekruisigd aangetroffen Hij was wellicht het slachtoffer van een repre saille hetzij van de bevolking hetzij van een sekte zoals er in Engeland vele bestaan. DE SEKTE VAN KRAUSERT (Frankfurt, Duitsland) Krausert wordt dood in zijn winkel aangetroffen met han den en voeten tegen de muur genageld en met doorboorde borst. Volgens ontdekte brieven was Kristus hem verschenen en moest hij een offer brengen met zijn leven om de mensen tot inkeer te brengen In een lokaal vond de politie dertien discipelen van Krausert De kruisiging bleek een camou flage van zelfmoord te zijn. Hij verhing zich en zijn discipelen moeten daarna de schijn wek ken van een terechtstelling Een beredeneerde zelfmoord van een hysterisch man PROFEET PAUL B. (Linden, Zwitserland) Deze man, een zwakzinnige, had een sekte gesticht. Bij het binnenkomen der tempel de Moosbuhl moest iedereen al zijn geld en juwelen afge ven teneinde de gemeenschap zin te beklemtonen. Het onder zoek stak in 1959 van wal daar een vrouw verklaarde dat haar juwelen gestolen waren en ze haar eed van stilzwijgendheid wilde verbreken. Zo kwam men te weten dat iedereen een eed moest afleggen op een verlichte Bijbel die bij aanra king elektrische schokken uit deelde dat de postulant zijn fortuin ter beschikking moest stellen uit gevonden films bleek dat de volgelingen dui delijk verward zaten in het ver schil tussen esoterisme en ero- tisme in de kelders vond men een volledig uitgeruste folter kamer en een tiental kinderen die hier werden opgesloten tevens werden er wapens en munitie aangetroffen de zon den der sektegenoten werden opgetekend in het 'Grootboek'. De hogepriester werd gestraft wegens aftroggelarij. Vermits de Zwitserse grondwet vrijheid van geloof en kultus waarborgt kon hij voor de rest niet ver oordeeld worden. Toen een oude vrouw, lid der sekte, werd meegedeeld dat Paul B. reeds in een krank zinnigengesticht had vertoefd antwoordde zij 'De vervolging zal altijd op aarde heersen Hij was een zuiver en goed mens, en stond in geestelijk kontakt met het Allerhoogste' SEKTEN IN BELGIE De raadkamer van Bergen be val in 1957 de internering van een mijnwerker uit Quaregnon die zijn vrouw neersloeg om dat deze van een boze geest bezeten was (6). Jozef Z. uit Brugge vermoordde in 1961 zijn ouders. Korte tijd hiervoor sloot hij zich aan bij een reli gieuze sekte. Hij verklaarde dat hij bij machte was zijn ouders tot nieuw leven te wekken. Is het trouwens niet betekenisvol dat de meeste sekten vijanden zijn van het katholicisme en het protestantisme (7). ZO WORDT EEN SEKTE GEBOREN Als voorbeeld hebben we ge kozen de sekte der Antoinisten die een grote invloed heeft ge had in eigen land (8). Louis Antoine werd geboren te Mons Crotteux in 1846 als zoon van een mijnwerker. Hij was zeer vroom, katholiek, verslond alle mogelijke boeken. Hij huwde met Catherine Col- len, bracht vijf jaar door in Warschau en vestigde zich na dien als huisbewaarder in Je- meppe-sur-Meuse. Hij had, on vrijwillig, een werkmakker ge dood en leed aan een pijnlijke maagkwaal. Hij maakte kennis met het spiritisme en zocht daar een antwoord voor zijn bekommernissen. In 1893 ver loor hij zijn enige zoon. Hij begon de mensen door hand oplegging te genezen van alle mogelijke kwalen. Zijn bezoe kers bleven in stijgende lijn gaan Hij verscheen voor de rechtbank voor het uitvoeren van onwettige geneeskunde en werd voorwaardelijk veroor deeld. Toen begon hij de men sen te genezen door het gebed en werd aldus 'n mysticus. In 1906 werd de zaal waar hij zijn bezoekers ontving omge bouwd tot een tempel. Voor taan verscheen hij in een zwar te toga en elke zondag pre dikte hij de Openbaring In 1910 werd het Antoinisme defi nitief ingesteld. Het werd een nieuwe, godsdienst onder lei ding van Pére Antoine. Hij stierf in 1912 na zijn echtgenote als opvolgster te hebben aan gesteld. Meer dan 100.000 per sonen brachten hem een laatste groet Tempel na tempel rees op en dertig jaar lang zou zijn vrouw de godsdienstige leiding in handen houden. Scheurgroe pen ontstonden onder meer die van Pierre Dor. een neef. die beweerde dat Antoine een voorloper was en dat hij de eigenlijke Kristus was. Momen teel zijn er in België meer dan 30 tempels en de genezin gen worden ofwel kollektief of wel individueel voortgezet Een feit was dat hij oprecht was. Hij weigerde geldelijke te gemoetkomingen. Ook zijn dis cipelen waren doorgaans ter goeder trouw en legden dezelf de menslievendheid aan de dag Het zou onrechtvaardig zijn om alle sekten over dezelf de kam van bedriegerij, erotis- me. zwakzinnigheid te scheren. Misschien is het een zekere vorm van hoogmoed die hen vroeg of laat ten gronde richt EXORCISME De fijnste list van de duivel is deze dat hij U ervan overtuigt dat hij niet bestaat (Baude laire). De demonen waren machtige geesten, machtiger dan de mensen en toch geen goden In de loop der jaren heeft de duivel zich getoond op alle mogelijke wijzen. Ten bewijze de diverse eigenstreekse sa gen. Om die duivels uit te drijven werden talrijke midde len toegepast. Sommigen daar van waren hardhandig. Te Nij- vel begaf een vrome dame zich eens naar de kerk waar ze een levend lijk, bezeten door de duivel bemerkte. Met een kruis- béeld sloeg ze het lijk op het hoofd. Voor dergelijk doortas tend middel moest de duivel wel een heenkomen zoeken. Het land van de demonen is Tibet. Alle bomen, rotsen, ber gen, waters, enz. zijn bezeten van de demonen. De lama's be ijveren zich de geesten te tem men. In Europa bestaat meer de va riante van het pakt met de duivel, iets wat ook in de plaat selijke sagen naar voor kwam. Nog heden ten dage, zelfs in onze streek, zijn er meestal oude mensen die beweren dat de duivel 's nachts te zien is. Een oude dame, op haar verzoek maken we haar naam niet bekend, vertelde ons dat de duivel op sommige nachten zichtbaar is in de vorm van een zwarte kip. Overal in West- Europa leeft de mening nog steeds dat de para-normale ver schijnselen duivelswerk zijn. Overal worden zwarte missen opgedragen en de duivel aan beden. Metapsychist Harry Pri ce verklaart in een verslag In alle distrikten van Londen aanbidden honderden mensen, mannen en vrouwen met intel- lektueie vorming, van hoge maatschappelijke stand, de dui vel, en brengen hem onafge broken eerbetoon. De zwarte kunst, de toverij, het oproepen van de duivel, worden heden ten dage te Londen beoefend op een schaal en met een vrijheid, die in de Middeleeu wen onbekend was. (9) Advokaat Garcon vertelt hoe hij persoonlijk een duivelsop- roep bijwoonde. Ik ben steeds benieuwd geweest eens een magische handeling bij te wo nen. Het toeval schonk mij onlangs de gelegenheid. Men deelde mij mede dat, in de bossen bij Fontainebleau iemand een pakt met de duivel zou afsluiten Men had mij plaats en uur der ceremonie aangeduid. Voorzichtigheids halve door een vriend verge zeld, begaf ik me daar naar toe. Zoals het past had de man het kruispunt van twee wegen gekozen. Omstreeks midder nacht is de man opgedoken en trok met een stok een magische cirkel. Hij nam plaats in deze beschermende kring, na achter hem het zogezegde monogram van Jezus Kristus op de grond te hebben getekend zodat geen boze geest hem langs daar zou kunnen aanvallen. Voor hem had hij twee kaarsen gezet en liet wierook branden in een vaatje. Hierna opende hij een boek en sprak godlasterende spreuken waarna hij de duivel bezwoer hem fortuin te schen ken. De wind blies de kaarsen uit die door de man ogenblik kelijk opnieuw werden aange stoken. Het werd een absurde strijd tussen kaarsen en man. Hij beloofde zijn ziel. een gete kend verdrag in de hand, aan de duivel. Het groteske schouw spel werd plots tragisch. De man had angst. Hij was geko men op het krisispunt der zenuwen waarop alles mogelijk wordt. De woorden stokten hem on de keel. Zijn schaduw scheen te groeien. Hij bezwoer Lucifer voor hem te verschij nen Wij vertrokken zonder het verder verloop af te wachten Hij was op de grens der waan zin. Nooit heb ik beter het gevaar van de magische prak tijken begrepen. MASSASUGGESTIE EINDE DER WERELD. Deze massasuggestie die vaak aanleiding is tot panische angst is de eerste keer voorgekomen in het jaar duizend. Ondanks de tegenkantingen van verstan dige personen, ondermeer Paus Sylvester II, konden de gemoe deren niet tot bedaren worden gebracht. Slechts op de eerste dag van het jaar 1000 kwam de bezinning. In 1910 werd de komeet Halley in verband gebracht met het einde der wereld. Nog recenter was de verklaring van Broeder Emman een Italiaans geneesheer. Hij gaf de dag vrij 14 juli 1960. Water zou de indicator zijn. Een fa milie uit Lede moest juist die fatale dag op reis en de reis werd met een dag vervroegd. Biecht en kommunie, dat wou elkeen. Sommige mensen stier ven van schrik, onder meer een Oostenrijks bediende uit We nen, anderen pleegden zelf moord. Toen er natuurlijk niets gebeur de las de profeet volgend com muniqué voor Onze bijeen komsten hadden plaats in een serene atmosfeer. Al degenen die hier bijeen zijn weten dat men een vergissing kan be gaan. Wij hebben ons vergist. Maar ons geloof is ongerept. Wij zijn niet aan een materieel doel gebonden, alleen aan God. Amen. Een vergissing die in elk geval mensenlevens heeft gekost. Goedgelovigen wiens zenuwen het begaven of zelfmoord pleegden. Klachten werden in gediend, schadevergoedingen werden geëist. Het is een psy chologische wet dat een alge meen verspreid gerucht juist door zijn algemene versprei ding een grote geloofwaardig- heia bekomt Toch kosten dergelijke absurde nonsens steeds mensenlevens En de ware schuldigen (de moordenaars komen ervan af met Dank zij ons gebed is de verwachte ramp uitgebleven. Niemand weet wanneer de we reld zal vergaan, steeds wor den jaartallen genoemd, steeds zijn de ophitsers zelf de dupe.. Volgens de Getuigen van Je hova zal de wereld dit jaar vergaan. Enkele maanden ge leden werd over deze groep een documentaire vertoond op de Nederlandse kijkbuis. Daar beweerde een man dat hij zijn vrouw zou verlaten zijn vrouw behoorde tot die groep indien de wereld niet ver gaan is op 31' december. We kunnen hem geen ongelijk ge ven. Want in 2000 zal de we reld ongetwijfeld terug vergaan. Enkel nog afwachten welke groep hiervoor de propaganda zal voeren. M.D.D. (Vervolgt) VOETNOTEN (1) Wonderwereld 2e jrg. De Dierenriem en zijn betekenis (2) Woods The devil in Dog form (type index of devil le gends) (3) zie (2) (4) De Nieuwe Gids 1957. (5) Freudenthal Beitrage zur Deutschen Volks- und Alter- tumskunde. (6) Gazet van Antwerpen 1950 (7) Het Volk 1957 (8) Van Hageland Moderne Magie en Hekserij (9) De Nieuwe Gids 1956. (10) Een middeleeuws bijge loof in Ons Zondagsblad Arrondissement Aalstop woensdag 5 maart te 20 uur in ,de Stedelijke Sporthal, Rozendreef 104, Aalst. Arrondissement Oudenaarde-Ronse op woensdag 12 maart te 20 uur in het Instituut Glorieux, St.-Pie- tersnieuwstraat 6, Ronse. Arrondissement Sint-Niklaas op woensdag 19 maart ie 20 uur in de Stedelijke Sporthal, Azalealaan, Sint- Niklaas. Arrondissement Gent-Eeklo op woensdag 26 maart tc 20 uur in dc Sporthal Den Boer. Luit. Dobbelaer- straat. Zomergem. Arrondissement Dondermonde op zaterdag 5 april ie 8 uur in de Gemeentelijke Sporthal, Albert I straat tc Lebbeke Er is 'ook een INTERLAND tussen Bel gië en Italië met een voorwedstrijd tussen de minie men te 15 uur. Deze introduktie gaat door met medewerking van de dameshandbalklubs Avant-Femina, Aalst-Sportief. Uilenspiegel. E V Aalst. Provinciaal verantwoorde lijke is Fons Abbeloos - Tel. (052) 35.78 10 HEB STEEDS BIJ DE HAND UW VAN TELEFOONNUMMERS^ ADRESSEN 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit. En wat een prijs I Huis Adi, Dorp 41, Grembergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex Bergemeersenstraat 18, Aalst. Bomar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel- endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A Praktisch en theoretisch onderricht door gespecializeerde personen De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen uro-Home 052-21.62.71 esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- gen, poorten enz. M De Backer, Kon. Albertstraat 75, Dendermonde. erman 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen, vrijetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218. Lebbeke Po-Sport Alles, maar dan ook alles va kledij en camping. Statiestraat 21, Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. 052-21.17.59 i sportartikelen, alsook sport- kom, leen gerust 053-21.60.16 op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe. Hoogstraat 77, Haaltert. attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek. Meubelen E. De Petter. Kon. Albertstraat 14. Sint-Gillis-Dendermonde. eubelen De Wolf 053-21.63.91 vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen. Guldo Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een' voudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specia listen. uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid. quo. quando. quomodoenz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper 052-21.16.11 oelsie Kleding Palons 053-21.42.81 meubels en alle binnenhuisversieringen Galerie De Key- zer ENSOR Rechtstreekse waar uit verschillende landen. Vlaanderenstraat 6 Keizerlijke Plaats 8, Aalst. Couponnerihuis 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P Van Geertruyen-De Ridder. Dijkstraat 5. Dendermonde Ook alle planafdrukken fan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 ts even keurig en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of-het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerprecieze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. 053-21.34.76 zitten duizenden met ASTMA-aandoeningen? Eén oplossing! De MEDISCHE matras Verkrijgbaar bij DE PAREL Molenstraat 41 - NIEUWERKERKEN n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Holman. Gentsestraat 4-6, Aalst Alle herstellingen. 1 jaar waarborg, gratis onder houd Prijzen vanaf 4 .900 F tot 150.000 F Alle modellen uit voorraad oek 053-21.37.46 het Oos of West bij DE PAREL koopt U het best Molenstraat 41Nieuwerkerken

De Voorpost | 1975 | | pagina 4