HOE GROOT WORDT LEDE MODESHOW EN TOPZANGERS LOKKEN DUIZENDEN NAAR KEIZERLIJKE HALLEN De Voorpost - 28-2-75 - 9 Vorige week publiceerden wij het officieel standpunt van de Leedse gemeenteraad nopens de fusievoorstellen van minister Michel, zoals het zal overgemaakt worden aan de gouverneurvan Oost-Vlaanderen. Hele kranten werden reeds gevuld met fusievoorstellen, tegenvoorstellen, moties, protesten, opiniepeilingen en voorlichtingsvergaderingen. In Lede is het gedurende al die tijd opvallend stil gebleven rondom het fusieprobleem. In feite is er tot nog toe slechts een probleem geweest, waar de Ledenaars even mee opliepen: het kon niemand blijkbaar een barst schelen met wie Ledezou fusioneren.als het maar niet met Aalst was In deze optiek is het dan ook niet verwonderlijk, dat weinig partijen of groeperingen een duidelijk standpunt innamen, met konkrete voorstellen Enkel de Leedse Volksunie-afdeling pakte vorig jaar uit met een konkreet plan en begeleidende kommentaar. Maar hierover verder meer. TERUGBLIK Dat de fusie-gedachte niet nieuw is, bewees raadslid Willy Ruyssinck toen hij de raad opmerkzaam maakte op een verslag uit 1829 waarin de Leedse raad besloot, om na onderhandelingen toch maar niet te fusioneren met Wanzele. De volgende stap naar de samenvoeging van gemeen ten moeten we wel iets verder in de geschiedenis gaan zoeken. In 1963 publiceert de groe'p Sodegec een plan waarbij uitgerekend Lede en Wanze le samengevoegd worden, 134 jaar na de weigering. Binnenlandse zaken kwam aanvankelijk op de proppen met een fusie Lede-lmpe. En van dan af volgen de diverse plannen en voorstellen me kaar snel op. We geven ter informatie al de diverse plannen en voorstellen die we nog konden achterhalen Plan Costard: Lede-lmpe. Plan van de Provinciale Technische Dienst: Lede, Erondegem Erpe, Impe, Me re, Ottergem, Smetlede, Vlekkem, Wanzele (25.500 inw.) de grootste fusie ooit voorgesteld. Plan van de Provinciale Dienst voor Economische Aangelegenheden (D.E.A.): Lede, Wichelen, Schoon- aarde, Smetlede, Wanzele, Impe.(13.500 inw.) In en rond Aalst waren ook een paar studiegroepen ak- tief.Twee voortellen hieruit Lede bij Aalst. En Lede met Smetlede, Wanzeleen Impe. het arrondissementeel hoofdbestuur van de C.V.P. liet heel wat mogelijkheden openwat betreft Aalst werd door tweederde vooropge steld: Aalst, Baardegem, Meldert, Moorsel, Herder- sem, Gijzegem, Hofstade, Erpe, Nieuwerkerke, Erem- bodegem en Welle. De helft achtte het daarbij nog wen selijk dat Lede, Wanzele, Haaltert en Kersken tot Aalst zouden behoren Lede wenste voor tweederde met Impe, Wanzele en Erpe samen te komen, terwijl de helft daar nog aan toevoeg de Erondegem, Smetlede, Oordegem, Wichelen en Schoonaarde. Wanzele wou dit nog uitbreiden met Serskamp en Schellebelle. Het B.S.P. arrondissement Aalst hield het bij Lede, Impe en Wanzele. Het Leedse C.V.P. bestuur sprak zich naderhand uit voor een fusie waarin Lede het centrum zou uitmaken: dus niet samen met Aalst. Er werd wel een ruimere fusie ge wenst, dan voorgesteld door Binnenlandse Zaken, maar een konkreet voorstel kwam niet uit de bus. V.U. STANDPUNT Blijft dan nog het enige konkrete, Leedse plan, af komstig van de plaatselijke V'olksunie-afdeling. De Volksunie-werkgroep Lede-Wanzele hield het bij; Lede, Impe, Wanzele, Wi chelen, Schoonaarde volle dig. Vlierzele, Erpe en Eron degem ten Noorden van de steenweg Aalst-Gent en het gedeelte van Serskamp, ten Oosten van de Molenbeek. Een nota van vijf bladzijden verduidelijkte dit voorstel en bracht de nodige argumen ten aan. Dit plan werd verstuurd naar alle gemeen teraadsleden van de betrok ken gemeenten. Op dat ogenblik bleek dit plan voor vele Leedse ge meenteraadsleden nogal u- topisch. Volledigheidshalve moeten we nog vermelden dat de Leedse afdelingen van het Davidsfonds, de Rank en de Heemkundige Kring twee vergaderingen hielden over het fusieprobleem. Een offi cieel schrijven werd gericht naar alle gemeenteraadsle den om het punt óp de dagorde te plaatsen, wat uiteindelijk gebeurde via de C.V.P.-oppositie. De drie voornoemde afdelingen op perden nog het plan om een voorlichtingsvergadering of een debatavond te wijden aan de fusies. Maar hier kwam naderhand niets van terecht. OFFICIEEL STANDPUNT Nadat van alle zijden was aangedrongen bij de Leedse raad, om eindelijk een standpunt in te nemen, en om de bewoners te informe ren, kwam het officieel advies toch uit de bus. Op het officieel verzoek van de minister (via de gouverneur) moest nu eenmaal geant woord worden. Het integraal standpunt van de raad drukten wij reeds af in onze vorige editie. We kunnen er ons dan ook toe beperken, de meest markan te opties nog even toelich ten. De raad stemde in met de door Binnenlandse Zaken voorgestelde fusie: Lede, Oordegem, Smetlede, Impe en Wanzele, plus Papegem (het deel van Vlierzele te Noorden van de weg Gent-Aalst). Naderhand word echter aangedrongen op een verdere toevoeging van Wichelen en Schoonaar de. En dat is dan toch een neiuw feit. Hiermee wordt trouwens teruggegre pen naar het één jaar oude Volksuniestandpunt, waar in echter Oordegem en Smetlede niet opgenomen waren. Daarentegen opteerde de Volksunie ook nog voor de toevoeging van de gebieden van Erpe en Erondegem, ten noorden -van de autoweg Aalst-Gent. Wij kunnen het voorstel van de Leedse raad alleen maar toejuichen. Wij vragen ons echter af, waarom ook niet aangedrongen werd op de aanhechting van hogerver- noemde delen van Erpe en Erondegem. Wat geldt voor Papegem (de wijk van Vlier zele) geldt nog in sterkere mate voor deze wijken. Vooral het deel van Erpe, te noorden van de autoweg Gent-Aalst, is zeer sterk op Lede gericht. Dit speelt in mindere mate voor het deel van Erondegem, maar de oppervlakte van dit stukje is dan ook onbeduidend klein, vergelekeqbij Erpe. De raad verwijst in zijn advies wel naar later moge lijke grenskorrekties. Maar of dit zo makkelijk zal verlopen, durven we betwij felen. Verheugend is toch dat de raad «met aandrang» de aanhechting van Wichelen en Schoonaarde voorstelt. Van al de voorgestelde gemeenten zijn Wichelen in eerste, en Schoonaarde in bijkomende orde de twee gemeenten die misschien het meest met Lede ver groeid zijn. Bovendien vormt de Schelde een ideale natuurlijke grens. Maar in het geval van Wichelen en Schoonaarde zijn arrondissementele grenskorrekties nodig. En Binnenlandse Zaken schijnt hiervoor nogal allergisch te zijn. Wij vrezen dat de door de Leedse raad aangevoerde argumenten lang niet door slaggevend genoeg zullen zijn om de overheid tot deze fusie-uitbreiding te bewe gen. EN DEANDEREN? Eén grote onbekende werd in het relaas nog niet behandeld. Tot nog toe hadden we het reeds over Leedse plannen, Leedse voorstellen, Leedse ver zuchtingen. Maar wat denkt men van dit alles over de gemeentegrenzen? Er zijn uiteraard nog geen meningen bekend over het pas uitgebrachte advies van de Leedse raad. We kunnen enkel teruggrijpen naar vroeger opgevangen reak- ties en standpunten die in sommige gevallen kom- pleks en verwarrend, in andere dan weer eenvoudige en soms zelfs onbestaande zijn. Oordegem ziet meer heil in een eigen fusie met Bave- gem, Vlierzele, Ottergem en Vlekkem en schijnt niet direkt bereid te zijn in de armen van Lede te vallen. Over Smetlede zijn ons geen standpunten bekend. Impe keurde onlangs het voorgestelde fusieplan van Binnenlandse Zaken goed. Vlierzele nam bij ons weten nog geen standpunt in over een eventuele afstand van de wijk Papegem. Wanzele vecht een o.i. hopeloze strijd uit om zelf standig te blijven. In dit verband zette burgemeester Grepdon reeds enkele maanden geleden zijn standpunt uiteen in dit blad. Wichelen en Schoonaarde werden ondergebracht bij de donkgemeenten Uitbergen - Overmere - Berlare. Beiden zijn daar echter niet zo gelukkig mee. Wichelen lonkt o.a. naar Schellebelle, Schoonaarde en Serskamp. Indien het de Leedse Raad menens is met het uitge brachte advies, dan lijkt het ons niet alleen logisch maar ook noodzakelijk dat hij formeel kontakt opneemt met de gemeentebesturen van de betrokken gemeen ten. De kans is niet denk beeldig dat een gemeen schappelijk standpunt kan ingenomen worden, en dit zal op Binnenlandse Zaken dan toch een argument uitmaken, dat de minister toch niet zomaar naast zich neer kan leggen. JAN MET DE PET God en klein Pierke hebben dus hun zeg gehad over de nakende fusies. Er werd maar één groep vergeten, toevallig de belangrijkste. Sinds jaar en dag hebben alle politiekers de mond vol, wanneer het over fusies gaat. dat «de mens centraal» moet staan. Maar deze «mens» heeft, in Lede al thans, het raden naar zowel het hoe en het waarom van de fusies, als over de mening die hij over de plannen toevallig zou kun nen hebben. Bovendien weet geen enkele Ledenaar wat de konse- kwenties kunnen zijn van een toevoeging van één meerdere gemeenten, voor al dan op het financiële en het sociale vlak. Heel wat gemeenten hielden reeds opiniepeilingen. Al hoewel een raadpleging van de inwoners misscien niet levensnoodzakelijk is, zou een minimum aan voorlich ting alles behalve kwaad doen. Toevallig kan het vele Ledenaars nog wat schelen, wat er in de toekomst met hun gemeente gaat gebeu ren. In haar tijdschrift «Vrank Uit» deed de Volks unie destijds een loffelijke poging om een opiniepei ling op gang te brengen. Wellicht zal de ontvangen informatie niet breeds ge noeg geweest zijn, om een representatief beeld op te hangen van de mening van de doorsnee Ledenaar. Want een uitslag werd nooit gepubliceerd. De Ledenaars wachten nu met ongeduld op enige informatie vanwege hun ge meenteraad omtrent het uit zicht dat Lede in de toe komst zal krijgenEn vooral wat dat voor konsekwenties gaat meebrengen. MARCOLE Fusieplan Lede Volgens het voorstel van de Leedse raad zou alles, wat bin nen de stippellijn ligt, tot een ge fusioneerd Lede moeten beho ren. Binnenlandse Zaken hield het bij Lede, Wanzele, Impe, Smetlede, Oordegem en Pape gem. SCHOO SMf' /\\j lcpe f'üoRoe^* Sr ACHT TOPMANNEQUINS, VEDETTEN WILL TURA, ANN CHRISTY, JOHN HORTON EN EEN PLEIAOE ANDERE GROTE NAMEN TE AALST VOOR JEUGDBESCHERMING. Acht topmannequins en een stel autentieke vedetten parade ren, dansen en zingen op 8 maart in de Keizerlijke Hallen te Aalst de hele zaterdagnamiddag en avond rond. Niet alleen om kijk-, luister- en dansgragen een pretje te gunnen (dat komt er vanzelfsprekend bij) maar vooral om langs dat even ement om (want dat wordt het) een heleboel bankbriefjes naar de kas van de «Vereniging voor sociale jeugdbescher ming Aalst» over te hevelen. Dat betekent nu ook weer niet dat de duizenden aanwezigen diep in de geldbeugel moeten tasten om het allemaal mee te maken: 70 gedevalueerde f rankskens betalen voor een gevarieerde show met Will Tura, John Horton, Ann Christy, Micha Marah, Ann Michel, Nicole en Hugo en Norma Hendy betekent gewoon een lachertje. Daarmee is de kous niet af: twee auto's veranderen van eigenaar. Er is een tombola met als hoofdprijs een perso nenwagen en wie antwoordt op een paar gemakkelijke vra gen kan ook al met een gloednieuwe auto huistoe. Andere prijzen als fietsen, een staanklok, fietsen tafelgerei, een boe- renhesp en noem maar op staan ook al op de lijst van de organisatoren. stuwt Proba de eerste noten door de geluidsversterkers van de discobar. Te 18 uur komen de mannequins op de proppen om de allernieuwste modellen te laten bewonderen en achte raf heeft de tombola plaats: om deel te nemen heeft men alleen een koperskaart van Standing, Dendermondsesteenweg, Aalst, nodig. Het geheel wordt afgerond met het optreden van de pleiade vedetten die we al eerder citeerden. O ja, wie in formatie wil over het jeugdbe- schermingskomitee, want daar gaal het toch om, kan terecht aan de Leopoldlaan 9, te Aalst. M. VAN HAUWERMEIREN AALST: EEN GROTE SPEELKLUB Er loopt iets mis met de bege leiding van de jongeren. Een jeugdbeschermingskomitee wil daaraan verhelpen door in dividuele en algemene preven tie. In Dendermonde bestaat een komitee, zoals trouwens in alle hoofdplaatsen van de ge rechtelijke arrondissementen, dat bij wet in het leven is ge roepen. De minister van justitie benoemt de leden van dat or gaan. De werkingskosten wor den gedragen door dat ministe rieel departement. Vooral indi viduele gevallen neemt dat komitee onder de loep en zoekt naar een passende oplossing. In Aalst is, in nauwe samen werking met de «officiële» dienst, een kern aan het werk die het meer kollektief ziet: die vrijwilligers, waarvan voorzitter Staf Keymeulen, ondervoorzit ter Herman Talloen, sekretaris Paul Mathieu, penningmeester Lucien De Clercq, Mare Wijns en Nestor De Cock samen met een aantal toegewijde mede werkers de fakkeldragers zijn, zouden tijdens de «topmaan- den» juli en augustus van Aalst een grote speelklub willen ma ken. Een hele opdracht, maar als het slaagt een kanjer van een realisatie. Primordiaal staat het opstellen van een inventaris: de leden zijn begonnen met een en quête waarin ongeveer 40 in stellingen betrokken zijn. Na gaan welke dienstverleningen er allemaal in het Aalsterse be staan, is het allereerste «aktie- punt». DE MOOIE ZOMER De mooie zomer van Gerard Cox moet nog komen. School- lopende kinderen hebben meer verlof dan hun ouders. Niet in Aalst alleen zijn die jon geren op familieleden, kennis sen of de straat aangewezen. Het jeugdbeschermingskomi tee stelt het als volgt: indien 40 verenigingen die aan ontspan ning en kuituur doen elk vier dagaktiviteiten op touw zetten, dan heeft ieder kind per verlof dag vijf keuzemogelijkheden. Het kan, spelenderwijs leren toneelspelen, verhaaltjes ver tellen, vissen, potten bakken, aan sport doen, knutselen en weet ik veel. Bovendien is er wat voorzien om de «herkan- sers» morele steun te verlenen in het vooruitzicht van de her examens. Dat laatste gebeurt dan via diskussiegroepjes. Vandaag mag gezegd dat op elke verlofdag een jeugdatelier open is en dat zowel aan sport kan gedaan worden en dat twee jeugdbewegingen (scouts en KSA) aktiviteiten plannen voor niet-leden. Vanzelfsprekend komen een heleboel problemen opduiken: vervoer, verzekering, eetma len en de onontkoombare fi nanciële last. Bovendien moet er voor de twee bestaande speelterreinen mankracht aangevoerd en geld samenge bracht. KADERVORMING Kadervorming in klubs en jeugdbewegingen is hoofdza kelijk afgestemd op aan de be trokken verenigingen eigen doctrines. Er moet dus wat ge- daan worden om een «alge mene deler» te vinden. Daarom hebben zes groepa- nimators een kursus samen gesteld die kan dienen als «passé partout» waaraan ie dereen, vooral de. niet- georganiseerde jeugd, wat heeft. Als de planning in kannen en kruiken is, wordt een folder samengesteld. Een soort pas poort, een handig gevalletje wordt het dat gedurende de laatste twee weken van het schooljaar, langs de onderwij sinstellingen om, aan de jeugd wordt doorgespeeld. WAAROM CENTEN? De centen die via de modes how die het huis Standing en Zwitserland met de medewer king van prijzenschenkers als fietsenhandel D'Hondt, slager Willams, het huis Van Lim- bergen, radio- en teeveehan- del De Grauwe en een aantal andere firma's (een twintigtal in totaal) organizeert, binnen vloeien, zijn broodnodig. De stad Aalst heeft aan het jeugd beschermingskomitee de mo numentale jaarsubsidie van één keer duizend frank toege kend. Net genoeg om er één week mee te leven als men weet dat vergaderen in de ste delijke bibliotheek 250 frank per zitting kost. Zegt voorzitter Staf Keymeulen: «Die show vrijwaart ons een vol jaar van financiële beslommeringen. Het is dus een fantastische zaak». Ook voor het publiek is het in itiatief attraktief: een formida bel programma tegen een de- mokratisch prijsje. Om 15 u. KARLA SAMEN MET TINY NAAR DE OLYMPISCHE SPELEN De derde uitgave van «Win een reis naar de Olympische Spelen van Montreal '76» en georganiseerd door het Provinciaal Olympisch Comité - Oost-Vlaanderen kende een spannende finale vorige zaterdag in het Gentse Kuipke ti jdens de openingsdag van de Lentebeurs in het Casino. Vijf finalisten, elk uit een verschillend arrondissement, kampten voor de eindzege: Karla De Vuyst. arr. Aalst. Beatrijs Pletinckx (Zele). arr. Dendermonde, Marleen Van Ruyselberge. Gcnt-Eeklo. Carine Van Hoethegem. Oude naarde- Ronse en Marleen van Loo, Sint-Niklaas. Deze vijf' finalisten hadden zich reeds per arrondissement bij schriftelijke en sportproeven als eerste gerangschikt. De finale kreeg een speciaal aspekt daar Z. Exc. de h. Rousseau in hoogsteigen persoon eraan gehouden had in de jury te zetelen van deze belangrijke eindproef. De h. R. Rousseau was de dag voordien speciaal uit Lausanne overgevlogen om naast een internationale perskonferentie ook dit gebeuren mee te maken. De aanwezigheid van de voorzitter van het organisatiecomité werd door het talrijke publiek zeer op prijs gesteld. Ook Tiny David uit Dendermonde, laureate 1972 zetelde in de jury. Het had er alle schijn van dat Beatrijs Pletinckx uit Zele deze fantastische prijs binnen haar bereik had^. Bij de elfde van de vijftien vragen stond zij nog steeds aan de leiding. Het was echter Karla De Vuyst. Leo De Bethunelaan 20. Aalst die de eindspurt resoluut inzette en uiteindelijk nog met twee punten verschil als winnares '74 aangeduid werd. Haar meegekomen supportersploeg had haar gesteund met spandoeken en koorzangen, zodat bij haar zege het Kuipke daverde op zijn grondvesten. Beatrijs Pletinckx had met haar spijtige tweede plaats toch nog de glimlach toen de h. Fernand Hanet. voorzitter van het Provinciaal Comité en Beheerder van het B.O.C. haar een draagbare radio als troostprijs overhandigde. In september van dit jaar start het O.C. met de vierde en laatste wedstrijd die als eerste prijs een gratis reis met verblijf inhoudt op de Olympische Spelen-van Montreal. Alle jongens en meisjes tussen 16 en 18 jaar zullen aan deze wedstrijd kunnen deelnemen. De voorkwis en sportproeven worden eerst arrondissementeel georganiseerd. De data zullen nog bekend worden gemaakt. Aan Karla onze oprechte gelukwensen, maar wie zal Karla en Tiny vergezellen naar Canada? FONSABBELOOS

De Voorpost | 1975 | | pagina 9