AAISTENAAR JAN MATTHIEU: BER0EPSREIZI6ER HERDERSEMSE BESTUURSKOALITIE EENSGEZIND OVER FUSIEPROBLEEM OOK BAARDEGEM VOOR KLEINE FUSIE! FEDERATIE JA FUSIE NEEN TIEN KLEINE NEGERTJES IN HET V.T.I. AALSTERS KORT NIEUWS De Voorpost - 14-3-75 - 11 Een voltallige gemeenteraad boog zich over het fusieprobleem en besloot dan, een methodische herstrukturerlng ven gemeenten kan noodzakelijk zijn voor kleine onleefbare gemeenten die In de onmogelijkheid verkeren een eigentijds gemeentelijk beleid te voeren, of in financiële moeilijkheden verkeren. Herdersem, een gemeente met 2585 inwoners verdeeld over 535 hektaren, wat het landelijk karakter zeer duideïjk aanstipt, zijn er toch een 500 tal werk nemers te werkgesteld in de plaatselijke industrie De gemeente beschikt over de financiële middelen om de opdrach ten van specifiek lokaal belang te vervul len Huisvuilverwerking, werkgelegen heid, milieubeheer, brandweer, ge zondheidszorg en dergeijke, zullen bij een fusie geen baat vinden doch veel eer in het kader van federaties van ge meenten of gemeenteSjke interkommu- nales passen. De mens moet centraal blijven, een fu sie zou dit zeker niet in de hand werken, het kontakt tussen bestuurders be stuurden zou zeker afbotten. ONGE VEER GANS DE BEVOLKING IS GE KANT TEGEN ELKE FUSIE, EN WENST DAT DE GEMEENTE IN ZIJN HUIDIGE STAAT MET LANDELIJK KARAKTER ZOU BEWAARD BLIJ VEN. De raad was hierover unaniem en verzet zich tegen elk fusievoorstel. Op het advies aan de heer minister van Binnenlandse Zaken over de door hem voorop gestelde samenvoeging van gemeenten, werd er bij de stemming.7 voor en 4 tegen genoteerd MOORSEL, BAARDEGEM, MELDERT en HER DERSEM (vooropgesteld) zijn geogra- Evenals de Moorselse, Meldertse en Herdersemse gemeente raden bracht de Baardegemse raad advies uit omtrent de fusies van gemeenten. De meerderheidsgroep stelde het advies voor dat reeds twee keer uitvoerig werd besproken in onze vorige nummers bij de verslagen van de gemeenteraad van Moorsel en Meldert. Dit advies opteert dus voor een kleine fusie tussen de gemeenten Baardegem, Meldert, Moorsel en Herdersem. Binnen de bestuursmeerder- heid bleek enkel raadslid Van den Bossche uiteindelijk niet akkoord. Alhoewel hij vooraf verklaarde tegen een fusie met Aalst te zijn door zijn uit spraak Aalst zal in Baarde gem geen wegen komen ver nieuwen stemde hij uiteinde lijk tegen de kleine fusie. De heer Van den Bossche ver klaarde tegen elke vorm van fusie te zijn en stemde nega tief. De oppositie was slechts door twee raadsleden vertegenwoor digd, daar Ir. De Ridder weer houden was wegens beroeps bezigheden. Raadslid De Bie zag geen graten in een fusie met Aalst en vermeldde ander zijds in zijn betoog dat huidige meerderheid de gemeente goed bestuurt. Raadslid Monsieur schijnt wel het meest gekant tegen een kleine fusie ei opteert voor een grote fusie met Aalst. De heer Monsieur overhandigde ons zijn argumenten, samenge bracht in een motie van Jong BaardegemDeze argumen ten luiden als volgt 1. Erkent dat een modern ge meentebeleid anders dan de hufdige besturingsnormen ver eist. 2. Verwerpt een kleine fusie Moorsel - Baardegem - Mel dert (met of zonder Herder sem) omdat deze fusie in geen enkel opzicht de gerezen be leidsproblemen anders kan op lossen dan Baardegem afzon derlijk. 3 Verwerpt de neiging om deze kleine fusie als menselijker te beschouwen dan de grote fusie, het gevaar is overigens reël dat dorpspolitieke denk beelden het beleid van de kleine fusie zullen bepalen. 4 Meent dat het landelijk ka rakter van Baardegem (dat ove rigens niet op gemeentelijk maar op ministerieel vlak ge waarborgd wordt) beter tot zijn recht komt in een met ver scheidenheid alleen op lange termijn geen toekomst heeft. 5. Vraagt de aandacht voor het feit dat de mensen van Baardegem veel meer op Aalst georiënteerd zijn dan op de kern-gemeente van de kleine fusie Moorsel. 6 Dringt erop aan dat in be langrijke ogenblikken met ver stand en niet met valse senti menten aan politiek zou ge daan worden, een verstandelijk beleid zal de mens centraler stellen dan het sentimentele. Honoré Monsieur. De motie van de bestuursmeer- derheid, die pleit voor een klei ne fusie, werd tenslotte goed gekeurd met vijf stemmen te gen drie. AANSTELLINGEN Vervolgens werd door de raad de aanstelling van een tijde lijke kuisvrouw, wegens ziekte van de titularis, bekrachtigd. Als afgevaardigde bij Intercom werd burgemeester De Pauw aangesteld en bij het Gemeen tekrediet en de Gemeentedienst van België zal onze gemeente vertegenwoordigd zijn door schepen De Boeck. De aanvraag van vinkenvereni- ging Europavink voor weg- omlegging in de Europastraat tijdens het vinkenseizoen, werd eveneens eenparig goedge keurd. MONUMENTENJAAR Schepen De Boeck heeft hier over een studie gemaakt en zal een gemeentelijke kommissie samenstellen. Deze kommissie zal opsporen wat Baardegem nog aan waardevolle dingen bezit, het beschermen en eventueel opschikken. Distributienet Alle grote wegen zijn nu uitge rust met het distributienet van TV en FM. De meeste gegadig den zijn al aangesloten. Op initiatief van de burgemeester, met akkoord van Intercom, zal men trachten het net uit te breiden tot de kleinere* wegen waar mensen geinteresseerd zijn. Hieromtrent zal eerstdaags een rondschrijven worden be- Aanleg Kerkhof Het ontwerpbureau Astro heeft een schaalplan getekend van de oude en nieuwe oppervlakte van het kerkhof. Er zal binnen kort begonnen worden met de moderne aanleg van ons kerk hof. De graven zullen in groep jes geschikt worden met ertus sen groenbeplanting. Vervol gens zal een inventaris opge maakt worden, zodat elk graf gemakkelijk kan teruggevonden worden In geheime zitting werden ten slotte de wedden van het per soneel van de C.O.O. bespro ken. D.D.R. fisch op elkaar aangewezen om een aparte entiteit vormen met eigen leven swijzen en gewoonten, verenigd in de V.V.V DE FALLUINTJES en allen zijn aangesloten bij dezelfde maatschappij voor waterbedeling terwijl de centra respekteveüjk 3,3 en 3,5 km van het centrum van MOORSEL verwijderd zijn. Dit alles heeft de raad er toe aangezet een fusie met AALST te verwerpen daar en dergeijke samenvoeging, de lande- ijke gebieden onder druk van verstede lijking zou brengen. Hun specifieke rol van land en tuinbouw, rekreatie residen tieel, wonen enz. zou teloorgaan. De naam van de nieuwe entiteit «AF- FLIGEM- of -TEN ROZEN» kreeg 7 voor en vier onthoudingen tijdens de stembeurt Deze namen werden voorop gesteld na een onderling kontakt tussen de vier betrokken gemeenten Een lening van 130.000 Fr. werd goed gekeurd 11 ja stemmen) voor gron daankoop voor de toegangsweg woon wijk DORP. Hierin zijn vervat 107196f grondafstand en pachters, 6.600 Fr. SCHATTINGSVERSLAG en 16.370 Fr algemene kosten. TOEGANGSWEG GILBOS De aanbieding PIETERS WIEZE (931.414 Fr) werd goedgekeurd, hier voor zal een lening aangegaan worden van 708.000 Fr (gemeente aandeel) terwijl de staatstoelagen 288 000 Fr be dragen Met de kosten zijn er 996 414 Fr. te financieren AFSCHAFFEN OVERTOLLIGE 5DE KLAS GEMEENTESCHOOL Gezien er op 1 september 1973 te weinig leerlingen waren om het behoud ervan en die toestand op 1 september 1974 nog verslecht was zal de vijfde klas lager onderwijs opgeheven worden (11 ja) HERSTEL AARTSTRAAT Tussen de huizen nummers 1 en 5 doen zich geregeld verzakkingen van het wegdek voor De riolering is stroomaf waarts volledig verstopt met de materia len die werden aangewend om dat ga ten te dichten, hier zal een deel van de lolering moeten worden opgebroken Bestek volgens prijsofferte PIETERS 178.048 Fr B.T.W. 203.000 Fr. De werken zullen onmiddellijk worden uitgevoerd en de finandenng zal ge schieden met gewone middelen, te re gelen met de eerste begrotingswijziging (7vo»4teg«i) Jos Muys«winckel Uit een opiniepeiling welke het informatiebureau in HERDERSEM deed is gebleken dal op 2 600 inwoners er 1744 of 83% van de uitgebrachte stemmen optie namen op federaties van gemeenten. Fusie daarentegen werd zomaar eventjes met 1803 stemmen of87% verworpen terwijl er 42 of 2% voor de fusie stemden Op de vraag •Ingeval van fusie verkiest u samenvoeging der gemeenten Baardegem - Herdersem - Moorsel - waren er '367 of 65% die positief antwoorden terwijl de samenvoeging met AALST er berooid uitkwam met 269 of 13% kontra - stemmen; geen mening over het fusie - probleem 454 of ff%. Dat federatie vorming en fusie wel degelijk IN zijn en de publieke belangstelling genieten blijkt uil het verassend hoog aantal deelnemers aan deze opinie peiling, niet minder dan 2090 personen of 80% van de Herdersemse bevolking nam er aan deel. JM Dinsdag jl. overleed de h. Paul Avoux. In leven arrondissementeel sekretaris van de Kristelijke Mutuali teiten en voorzitter van het Muziek van het Groen Kruis. De begrafenis gaat door in de parochiale kerk van Hofstade zaterdag 15 maart om 10u30. Of het voor de zoveelste maal een prikballonnetje wordt weten we niet, maar het nieuwsje geven we voor wat het (nog) waard is. de lening, na de bevestiging van de vaste belofte van betoelaging voor de verdere bouw aan het Kultureel Centrum in de Molenstraat, die aangevraagd werd bij 'het Gemeentekrediet werd goedgekeurd. We gaan ons ogen uit de kop kijken wanneer de werken weer zullen aanvangen, (jv). Tien kleine negertjes van Aga tha Christie is wellicht een der meest gespeelde trillers en er bestaan omtrent dit stuk dan ook ontzettend veel regie- opvattingen. Nochtans vinden we, dat je moeilijk kan tornen aan de grondidee van een stuk en het verwonderde ons dan ook sterk ergens in het pro grammate lezen dat er niet met typologische figuren wordt ge werkt. Trouwens vandaar waarschijn lijk: Rogers (Paul de Schepper): het type van de stijve stramme butler. Rogers vrouw (Lutgarde Van Lierde); het type van de kijvende, nooit tevreden vrouw. Vera Claythorne (Chris Vidts) het 0-20 noodzakelijke jong- vrouwelijk element die uiter aard het type van de jeune- premier, Philip Lombard (Willy Van Boxstael) altijd bereid tot een kwinkslag ten koste van anderen, tegenover zich krijgt. Anthony Marston (Alexander Sablon): het type jonge play boy die het slechts in avontuur en snelheid ziet. William Blore (Jos Van Mol): het type onbehouwen pummel, tegen wil en dank de komiek van deze typische verzameling typen. Generaal Mackenzie (Leon Symons): het type oude man, levend van de herinneringen en zo konservatief als de sar dines van Portugal. Emily Brent (Gisèle Van der Weeën): het type oude vrijster die zich heden ten dagen bij Jehova's getuigen in haar nop jes zou voelen. Rechter Margrave (Achiel De Moor): het type punctuele ma gistraat wiens rechterspraktij- ken zelfs zijn dagelijkse hande lingen bepalen. Dr. Armstrong (Jan Dierikx): het type geslaagde dokter met een verleden. Maar misschien is het woordje 'niet' enkel te wij ten aan het overdreven entoe- siasme van de zetter, wat u wellicht in dit blad ook al eens meemaakt. Over het stuk: het werd lang heel lang geleden geschreven. Over de akteurs: Ze deden hun best om perfekt alles te doen wat hun voorgebrauwd werd. Persoonlijke en individuele be nadering is nog ver te zoeken in dit soort regisseurstheater. Over de zwaar benadrukte en soms lelijke uitspraak? Laat maar. Ze hebben het gepresteerd om acht maal op bevel angstig te kijken op een muziekje dat bij elke moord gebruikt werd. Over de regie: (Herman Slag mulder) Het moet een titanen- werk zijn om deze prestatie gedaan te krijgen. Scèneba lans in orde iedere akteur en aktrice juist geïnstrueerd al leen wordt het zo steriotiep dat men zich gaat afvragen waar al dat werk voor nodig was. Een zo letterlijke en angstval lige eerbied voor wat de schrij ver meegegeven heeft, kan al leen maar tot gevolg hebben dat de enige die werkelijk met de pluimen gaat strijken, juist diezelfde schrijver is. Voor wie theater wil zien zon der haperingen gespeeld, per fekt volgens de normen, die nooit bestaan hebben, maar zonder ziel is het aan te raden, voor wie echter levend en ademend theater wil zien? Laat maar. Je mag inderdaad van een ge legenheidsgezelschap, waar van evenwel sommigen regel matig eens op de planken staan, moeilijk verwachten dat iedereen een perfekte uit spraak heeft. Ook moet je toegeven dat er een prachtig dekor werd opge bouwd, hoiewel tijdens de zon dagvoorstelling die wij bij woonden, verschillende belich- tingsfouten werden gemaakt. De akteurs wandelden door de luksueus ingerichte en tot in de puntjes verzorgde leefkamer, maar kwamen beurtelings in licht en schaduwvelden te recht. Nu willen we er wel rekening mee houden dat de machinist nog niet veel ervaring heeft met de prachtige geluids en lichtin stallaties waarmee deze nieuwe toneelzaal werd inge richt. Want en dat willen we ook wel even vermelden, zowel voor akteurs als toeschouwer is dit wel de best uitgeruste zaal van deze stad. Dat de heer Slagmulder het stuk vrij klassiek heeft willen brengen is zijn volste recht, hoewel je daar wel de konse- kwentie kan aan koppelen dat dan ook de soep warm moet zijn uit, een pijp komt roken en de beregende oliejekker nat is. Spijtig is echter wel dat de wit- zwartverhoudingen onder de figuren die verplicht gedurende uren met elkaar gekonfron- teerd worden, in een kooi op gesloten zitten en onder per manente doodsbedreigingen leven, weinig tot uiting kwa men. Of dit nu ligt aan de be perktheden van deze liefheb bers of aan het feit dat er aan andere bijkomstige zaken te veel aandacht werd besteed, durven we niet zeggen, maar zeker is dat het stuk hierdoor veel van zijn waarde verliest. Het wordt bijna enkele een speurwerkje naar wie de moordenaar wel zou kunnen zijn en dat terwijl erzoveel mo gelijkheden zaten in deze ireële situatie. Lieven Matthieu DE EEKHOORNS VAN TAJ-MAHAL Vlakbij de poort die toegang verleent tot de voorhof van de Taj-kompleks floreren enkele soevenier-winkeltjes waar marme ren spulletjes ingelegd met paarlemoer te koop zijn. Kleine Taj-Mahals, miniatuur uitgaven met lampjes binnenin. Ook grote marmeren lampposten holle bollen fijn bewerkt marmer met bladmotieven en honderd kleine openingetjes waarlangs het licht naar buiten straalt, als door een len. Dosjes in zwart en wit marmer met ingelegde paarlemoeren bloemen. De do zen zijn mooi, in vergelijking met de an dere kitsj, maar veel te zwaar enje betaald natuurlijk toeristenprijzen. Je moet onder de hoge boog van de rode poort, doorheen een dikke rode wal in zandsteen, en dan daal je een dozijn of wat trapben af. Je bent nu in de voorhof. Een vierkante plaats van ongeveer zeventig meter zijde. Het pad is breed genoeg om er met vijftien naast mekaar op het grint te lopen. In het midden van de voorhof wordt het gesneden door het pad dat van de ene zij-poort naar de andere loopt. De twee paden vormen dus een kruis. Naast de paden loopt een dikke groene haag. Zo is de plaats verdeeld in vier droge bruin groene vierkanten, met een donkergroene boord omlijst. Links ligt Agra, van hieruit onzichtbaar achter een heuvel met een groot park, in de zon te bakken, in het stof te verstik ken. Er is een grote ceder-achtige boom die schaduw geeft aan een paar standjes met frisdanken en er staan verscheidene bussen en taxis. De rickshawrijders zwermen over al rond op zoek naar kliënten. We stappen rechtdor op de binnenpoort af. Ze staat open. Als je naar binnen kijkt zie je de fontein-gracht en het donkere gat van de ingang van het mausoleum zelf een hon derdvijftig meter verderop. Als je achter omkijkt, met je rug naar de poort, kan je door de open buitenpoort heenkijken waar langs je de voorhof bent binnengekomen... De drie ingangen (mausoleum, binnen- en buitenste poorten) liggen in één rechte lijn. Alles in en om de Taj is pijnlijk paraellel en architekturaal perfekt gebalanceerd. Het kost 50 paisa aan het loket links van de binnenpoort, in de hoge muur Fototoe stellen te huur. Dan kunnen we het echte park betreden. We zijn nu binnen de hei lige muren en volgen de paden naast de fonteinen in de richting van het allerheilig ste. Gidsen hebben pogingen gedaan om ons te lijmen voor een geleide toer. Het lijkt waanzinnig maar de toeristen lopen er in. l.pl.v. in stilte deze luttele minuten te ge bruiken om te kijken, om de Taj echt te zien, laten ze hun aandacht afleiden door het getater van een gids die hen wijst op allerhande kleinigheden die niks relevant zijn voor het geheel. Bijvoorbeeld dat de zestien kleine ajuin-koepeltjes boven de bin nenpoort de kinderen van Sja Jahan voor stellen. Bij de zestiende is zijn vrouw in het baren gebleven, weinig verwonderlijk, en dan werd met 't werk aan de Taj begon nen. p die manier overkijken ze de totali teit Cl! voelen niets. Nadien geven ze de man die hun bezoek verpest heeft TCSptSS... De historische details laten ons op dit mo ment min of meer koud. Er zijn veel In dische toeristen en ook pelgrims. Met die mensen kunnen we ons nog verwant voe len ze komen tenminste niet een dood ge bouw bezoekenvoor hen lef et de geest der liefde nog tussen deze muren en daar om zijn de graven heilig. We doen ons best om de toeristen niet te zien, wat een zekere konsentratie vragat op alles wat niet-toerist is. Ik struikel hierbij over een op zijn buik liggende kaalkop met een pet je, palmbomen-shirt en korte witte shorts die net de foto van het jaar aan 't nemen is monsterachtige vrouw vervaarlijk balan cerend op rand van fonteintje. Het hele middendeel van het mausoleum verborgen achter haar koeierug, zodat alleen de zij torentjes aan weerskanten van haar lichaam staan, als kaarsen, en de koepel boven haar hoofd hangt als een halo. De Taj is groter dan ge zoudt denken. Aan de voet van het marmeren oppervlak waar op het gebouw rust, zijn twee trappen die mekaar boven ontmoeten zoals bij de pui aan een gemeentehuis. Het is ongeveer vijf meter klimmen. Sandalen in bewaring ge ven. Toeristen die zich schamen voor hun kousevoeten of blote tenen huren vilten pantoffels. Te groot of te klein. We beslui ten van niet meteen naar binnen te gaan maar rond het gebouw te wandelen in te gengestelde richting van de wijzers van het uurwerk. De zon staat hoog en er is om zeggens geen schaduw, behalve vlak onder de zijtorens en in de marmeren nissen. Maar de warmte is draaglijk. Van hieruit hebben we een mooi uitzicht over- het park. Alles is groen en kleurrijk en de bomen schijnen ons te wenken, weg van het witte graf. Binnenin de Taj had den we een gevoel van holle leegte. De echo's, de eindeloze mensenstroom. De paarlemoeren bloemetjes in het marmer. De crypte met de twee graftomben onder het lage gewelf. Watch your head. Het is min der indruktvekkend dan we verivachten. Er ontbreekt iets. We verlaten de koelte van de Taj, scharre len onze sandalen uit de hoop, dalen de trappen af en wandelen naar links, in de richting van één der rode zandstenen ge bouwen en de dikke buitenmuur, die hier een 15-tal meter hoog is. Dan begint de betovering. Jeanine is de eerste die iets voelt. Ze neemt mij plots rond de lenden en zegt lachendik weet niet wat er gebeurt, maar ik voel mij in eens zo verliefd. Voelt gij dat niet? De zach te toets van haar vingers begint als een rimpeling over stil water in mijn zij, en spoelt woest golvend doorheen heel mijn 'licbdürri: Wê ZTCVSK !V.ckjlC.r heel stevig vast en hadden een ervaring die ge nor maal alleen verwacht tijdens 'n zeer goed orgasme. We werden heel stil en hielden van elkaar en keken dan rondom ons. "Al les was veranderd en toch was alles pre cies gelijk gebleven. Wc waren andersWe schenen plots de vogels te horen al moeten die et al de he le tijd geweest zijn. De bomen kwamen tot leven en hun takken fluisterden zachte woorden in Sanskriet. We wandelden langs een zilveren banian met zeven stammen en in het midden van het parkeen bank, een lange arduinen bank. Van hieruit is het schitterende witte gebouw half wegge stopt achter de bomen. Eén van de vier torens, de linkerachtcrtoren om es precies te zijn, is volledig onzichtbaar. Het is ei genaardig als je .op een bepaalde plaats staat, loodrecht tegenover de ingang, lijkt het alsof er slechts twéé torens zijn. Ver plaats je één meter en het worden er drie. Nog wat en je ziet ze alle vier. Maar we voelen ons te zalig om lang met architek- turale optische illusies te spelen. Dit mo ment is heilig. We houden het stevig vast in mekaar. Er is het lispelen van droge blaren, ok de fonteintjes zijn droog. Er loopt een lege gracht voor onze voeten, met op regelmatige afstanden een fontein- hoofd. Een bruine tuinman is ergens achter onze rug bezig. Hij rakelt de droge blaren bij een en stoort niet in het minst. Zelfs de toe risten zijn weggevallen. Het is alsof we er losdoorheenktjken. Ze bewegen in één rij op en neer over het hoofdpad van en naar de TAJ; ze zijn in een andere wereld... Hun geluiden dringen niet tot deze di mensie door. Hier is het geluid, van de stil te. Het gepiep van de eekhoorns. Ze spe len, rennen achter mekar aan als gekken, springen van tak tot tak, vliegen sekoncfen door de ruimte, en komen dan over de bre de laan, over de gracht naar onze bank toegewipti We bewegen ons niet. Enkele helden maken nog een paar sprongetjes voorwaarts. Dan blijvenze zitten op hun achterste en wrij ven zenuwachtig met de voorpootjes over hun snoetjes. Dan wee reen paar stapjes, tot ze vlak voor onze voeten zitten. Ze ver liezen ons geen sekonde uit het oog. Zo lang we niet bewegen zijn ze rustig en nieuwsgiering. We beginnen zachtjes te pra ten tot de voorste en hij schijnt te besef fen hij nadert nog twee sprongetjeszijn staartje golft achter hem mee in korte rip- peltjes bi/ elk wipje. Het is een grijsbruin diertje met een Zilveren buikje. En danbegint de eekhoorn te spreken. Hij spreekt met zijn oogjes, het is een waar achtige telepatische eekhoorn. Geen twijfel aan. 'Zien jullie mijn park Is het niet mooi In die bom leven we. Het is een goede ou de boom. Hij is de beste van het hele park. En hij is veel mooier dan het witte huis waar iedereen komt naar kijken. Niemand ki/kt ooit naar onze boom. Maar dat is We zouden geen minuut rust meer hebben. Stel je voor, Jahan en zijn vrouw krijgen de godganse dag al dat vreemde volk over de vloer. Altijd lawaai en grote mensen. Nooit eens een beetje stilte onder hun beidjes. Denk je dat ze nog thuis wil len blijven Ze zijn steeds ergens in het park. Wat wil je 'Is het daarom dat het binnen zo hqljs?' 'Tuurlijk. Er is niks bin nen. Alles is buiten. Het is niet eens mooi binnen. De zon kan er niet in. Wij komen er nooit. Het is veel fijner hier.' 'Maar, dit is het schoonste monument aan de liefde in de hele wereld!, weet jij dat wel, kleine betweterige eekhoorn Jij leeft in één van de wonderen der mensheid. Zo als deze, is er mar één plaats op de we reld Heb je niet een beetje weinig res- pekt 'Poe, zie je onze boom Zo is er ook maar één ter wereld. Als je er ene vindt die pre cies even mooi is ben je een held hoor. Géén twee dingen zijn gelijk voor ons eek hoorns, wij zien alles, wij kijken uit onze ogen. Jullie mensen zijn blind en dom. Denk je dat deze hoop marmer mooi is Het is niet mooier dan onze boom. Alleen omdat zoveel mensen er komen naar kijken is het mooi. Omdat ze even héél aandachtig zijn zien ze schoonheid. Schoonheid is in de ogen van hem die kijkt. Jehan heeft dat gezegd. Ik trek me niet aan waar schoon heid is, ik weet zelfs niet wat jullie met zo 'n woord bedoelen, onze boom is de mooi ste van de wereld. Punt.' En parmantig wipt de eekhoorn van de bank, waar-ie was opgeklommen en ver dwijnt in de struiken aahter onze rug met al zijn vriendjes. We denken nadien nog een tijdje na over de ivoorden van de wijze eekhoorn, we me diteren daar op die bank in het park van de Taj Mahal. We voelen dat dit één van de schoonste en belangrijkste momenten is van ons hele leven, zoals dat tot hiertoe geweest is. We beloven mekaar van voor taan te proberen altijd zo te zijn; de schoonheid van alles te zien, tot alles even mooi wordt en gelijk. Tot we niet meer dit boven dat verkiezen en zo konflikt in ons de kans geven van onze gemoedsrust te bederven. Tot we even wijs worden als de eekhoorn. Heeft het enige zin je af te vragen of de Taj Mahal de dertig jaren slavenarbeid is waard, geweest Als het op geld aankomt investering 'op "zeer lange termijn. Volgens menselijke maatstaven is het een kunstwerk. Y°?[ zover e"'g gedicht werkelijk zin kan hebben is de Taj zeker het schoonste en zuiversteomdat het gebouwd werd uit lief de en met liefde. En zolang we domme mensen blijven, is het goed dat iets ons aan de liefde blijft herinneren, zij het de Taj of een eekhoorn. We wensen alleen maar dat de eekhoorn de Taj mag overle ven. De bekroning van heel deze fantastische ervaring was totaal onverwacht. Het is zeer moeilijk te beschrijven. Het mirakuleuze van de Taj zo in woorden vangen dat ie mand die het zelf niet beleefd heeft het ook maar vaag zou kunnen aanvoelen??... ik ben geen schrijver genoeg om dat te pro beren het gaat mijn zegkracht te boven. Ik kan alleen zeggen dat we die avond, on der de energie van de volle maan, tussen het gebladerte van de hagen in de voor hof wandelden op weg naar het restaurant je in de schaduw van de rode buitenmuur, en dat juist toen,... ik hapte plots een veld binnen, een energieveld, en voelde het bin nendringen in mij en een verblindend licht van liefde sloeg in een schokgolf door heel trttjn lichaam en dat van Jeanine... we wer den weer één, het werd een ongelooflijk or gasme we liepen dicht bij elkaar, wenend van geluk, want hier was iets, iets godde lijks, iets bovenmenselijks, een gevoel van doordringende liefde, besloten binnen deze muren. De Taj Mahal scheen deze sfeer af te scheiden als een levend ivezen. Het was een geur die je inademde als een zoete go dendrank met de uitwerking van een zach te marokkaanse kifpijp. Taj Mahal leeft onkwetsbaar voor alle tij den tot in eeuwigheid. Dat was onze er varing ermee. Voor het eerst in ons leven hadden we een positief lichamelijk waar neembaar kontakt gevoeld mét of langs een gebouw (om)... Dit was het éérste échte hei ligdom dat we betraden en deze revelatie stempelde het ganse verdere verloop van onze reis, en ik hoop van ons leven. (wordt vervolgd)

De Voorpost | 1975 | | pagina 11