Weekblad van Dender- Dnrme - en Scheldestreek ZWART»' VFRKFFR EIST WEER ZWARE TRI HOE GROEN WORDT MIJN STAD lill SERGANT ZEGT 8.990 F SERGANT SPORT ilCEOT AALST <<ANTENNE<<SCHU1MERS IN DE DENDERSTREEK FUSIE-ADVIES IN VIER MINUTEN KLAAR mg CHRONISCHE ESKALATIE in een ik liep ïvoch- ijn ge- kelijke e niet. omdat rijpen, iets te sn fier 3 kun- it voor lie de )eder- I is zij, Plas. De Voorpost VRIJDAG 14 MAART 1975 28e JAARGANG - NR.11 -16JF EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F aan de inflatie Een volautomatische PEUGEOT-brommer met schokbrekers aan in de kleur die U wenst! Een fiets volledig uitgerust voor 3.000 F Moorselbaan 107,111,113, tel. 21.18.65 Aalstenaars bepalen mee toekomstig uitzicht van de stadskern De eerste opties die door de drie aangestelde architektengroe- pen voor het herstruktureringsplan voor de Aalsterse stadskern vooropgesteld worden kunnen aangenaam revolutionair ge noemd worden. Konsekwent wordt een lijn getrokken waarbij de mens steeds centraal staat, het centrum een aangename kuier plaats wordt, geschikt voor handel en ontspanning met oog voor het behoud van het historisch waardevolle en ruime inplan tingen van groen. Het struktuurplan is momenteel in een voor bereidende fase. Tal van organisaties, zowel kulturele als so ciale en middenstandsverenigingen worden bij de bespreking betrokken, terwijl tevens eenieder via hearings zijn bemerkin gen zal kwijt kunnen. Albert V. (30) uit Aalst en zijn broer Ronny V. (23) plastificeerder uit Moorsel, waar ze een bar open houden, werden door de Aalsterse B.O.B. ontmaskerd als de twee mannen die zich in de Denderstreek uitgaven als technici van een kabelteevee-maat schappij. Zij hadden als precieze opdracht volgens hun brein de oude overgebleven tv-antennes te verwijderen voor een zacht prijsje, dat schommelde tussen de 750 en de 3.000 F. Om het hele geval echt te doen lijken startten zij vorige vrijdag met hun stationwegen waarop een draagrek met ladders en een paar oude antennes geïnstalleerd waren, en vertrokken in de richting Ninove. Het bleef niet bij het aftakelen van oude antennes daar ze in de Weggevoerdenstraat te Ninove een bandrecorder achteroverdrukten. In de Beekstraat te Aalst stalen ze vooreerst een personenwagen en voorzagen die van twee nummerplaten die zij aan het «Klein Parksken» te Aalst van een kamion van N.V. Betonwegenbouw afnamen. Bij M. Arijs, Stationsstraat te Ninove ontvreemden zij een koffertje met een inhoud van 450.000 F. Zij gaven zich nog steeds uit als antenne-afbrekers. Het koffertje werd teruggevonden in een beek in de Schendelbcekhofstraat te Aalst. In de Driesleutelstraat gingen ze bij Monique Bombeecke mt 4.500 F. aan de haal, terwijl hun laatste antenne-streek uitgehaald werd te Denderleeuw, alwaar ze de teevee kwamen bijregelen en er zomaar een fles met spaargeld kraakten bij Noëlla Van den Berghe op de Ninovesteenweg. Het duo werd ter beschikking gesteld van de Procureurdes Konings te Dendermonde. (hdw) brie architektengroepen uit Aalst Van den Broeck, Blancquaert en Van Neck zijn na de goedkeuring door de van een inventaris van alle waardevolle monumenten en gevels en dit in samenwerking met de V.V.A.K. en van het openbaar en privé-groen. Dit laatste in samenwerking met de Werkgroep Leefmilieu - Aalst. Duidelijk tekenen zich nu reeds enkele konsekwenties af. In de binnenstad dient men er ten strengste over te waken dat elke hoogbouw gewwerd wordt, terwijl er anderzijds ook zal uitgekeken worden dat geen enkel waardevol monu ment of gevel nog zou verdwij nen. GROEN Waar momenteel de binnen- Wie zich verwachtte vorige week donderdag met de biezondere zitting van de Aalsterse gemeenteraad over het fusie-advies aan een spannend debat over de toekomst van Groot-Aalst, kwam er bekaaid van af. In welgeteld vier minuten werd lezing gegeven van een tien punten tellend advies door burgemeester De Bisschop waarna oppositie leider Van Hoorick (BSP) zich akkoord verklaarde met de vooropgestelde fusie, doch restriktie maakte over de tekstopstelling, waarbij de BSP niet betrokken werd. Met eenparigheid van stemmen werd het fusie-advies goedge keurd. AMSTERDAM) AAL9T - 0.U Het rijtje burgemeesters o m. burgemeester De Leen heer van Haaltert, de burge meesters De Pauw (Baarde- gem), Uyttersprot (Moorsel) en Muylaert (Herdersem) naast tal van belangstellen den uit partijpolitieke mid dens, mocht om 20 u een half uurtje geduld oefenen want in laatste instantie besprak de BSP-fraktie in verenigde sektie met de meerderheidspartijen de weglating van een alterna tief waarbij Herdersem toch bij de drie Falluintjesge- meenten zou worden ge voegd. Het advies stelt voorop dat onder de naam «Aalst» de volgende gemeenten zou den worden samenge voegd: Aalst, Erembode- gem, Nieuwerkerken, Hof- stade, Gijzegem en Herder sem. In het advies wordt ervan uitgegaan dat de fusie dient te gebeuren rekening hou dend met de wens van de bevolking en met «de mens centraal» voor ogen. De adviestekst stipt tevens aan dat niet verwacht wordt dat de fusies de financiële toestand van de stad gezond moet maken, andere moge lijkheden bestaan om aan deze toestand te verhelpen. Dat de omliggende gemeen ten afwijzend staan tegeno- verde fusie met Aalst, wordt bijgetreden door de stad. Denderleeuw afgewezen De samenvoeging met de kern Denderleeuw wordt resoluut afgewezen omdat deze fusie onlogisch en onverantwoord is gezien de te grote afstand en vooral het grote mentaliteitsver- schil onder de bevolking. De vorming van een landelij ke en leefbare kern samen gesteld uit de Falluintjes- gemeenten wordt vooropge steld. De laatste punten van de adviestekst verwijzen erna dat in het ingenomen stand punt van de Aalsterse ge meenteraad de mening ver tolkt van de grote'meerder heid van de betrokken bevol king, wat blijkt uit de voorstellen van de provin ciale kommissie en de besluiten van het arrondis sementeel meerpartijeno- verleg. (jv) gemeenteraad, aan het werk getrokken voor het opstellen van een struktuurplan voor het centrum van de stad. De voorstellen die momenteel geformuleerd worden zijn van zelfsprekend nog vatbaar voor korrekties. INSPRAAK Reeds bij de inventarisatie werden de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon en de Werkgroep Leefmilieu - Aalst betrokken, terwijl in een ver dere fase sociale- en midden standsorganisaties evenals de gemeenteraadsfrakties hun opmerkingen zullen kunnen formuleren. Naderhand wenst men de ganse bevolking te be trekken bij het plan bij middel van hearings. Het nog goed te keuren plan heef betrekking op het gebied gevormd door de huidige ring: Parklaan, LeodeBéthunelaan, Kapucienenlaan, Koolstraat, Dirk Martensstraat, Dender- straat, Zwarte Hoekbrug en de kaaien op de rechteroever van de Dender. INVENTARISATIE Vertrekkend van de volgende uitgangspunten: de sterke ver oudering van de bevolking in de binnenstad met de daarbij gepaard gaande ontvolking, de verkeersproblematiek en de nood aan een gedegen ruimte lijke ordening in de stadskern, zijn de architektengroepen overgegaan tot het opmaken stad op een opeenstapeling lijkt van binnenplaatsen, bijge bouwen en daken, zal er naar gestreefd worden dat het privé - groen gerevalideerd wordt. Waar het aanwezig is, dient het bewaard te worden en in de mate van het mogelijke voor het publiek toegankelijk gemaakt. Het Domein Schelf hout in de Zonnestraat vormt hiervoor een ideaal experi ment. Ook andere privé - par ken blijken bij nader toezicht hiervoor in aanmerking te ko men Winkelwandelstraten, be staande pleinen en plantsoe nen zouden bedacht worden met meer groen, terwijl tevens wandelpaden zouden worden opengesteld en dit vanaf de grote ring, zodat de voetgan gers de mogelijkheid geboden krijgen snel het centrum te be reiken. De parkings bieden evenwel nog een probleem bij de plan nenmakerij. Alle bestaande parkings werden reeds op kaart gezet doch de vraag blijft op deze wel voldoende zullen zijn. Gedacht wordt aan drasti sche oplossingen, zoals on dermeer de bouw van onder grondse parkeerplaatsen. EEN LEEFBAAR CENTRUM Voor het centrum wordt naast de bestaande grote verkeers- ring waar het verkeer in beide richtingen toegelaten wordt, een binnenring voorzien met eenrichtingsverkeer. Deze binnenring zou gevormd wor den door de Burchtstraat (Oude Dender), de Vaartstraat, Esplanadestraat, Esplanade plein, Vrijheidsstraat, Vrede plein, Keizerlijk Plein, Zonne straat, Houtmarkt, Alfred Ni- chelstraat en de Oude Dender. Naast deze «binnenring» wor den enkele bedieningsstraten voorzien die een penetratie- verkeer in het centrum zelf toe laten. Ook voor deze bedie ningsstraten zal het eenrich tingsverkeer gelden. Komen hiervoor in aanmerking: de Pontstraat (richting Sint - Mar- tinuskerk naar Houtmarkt), de Ridderstraat (huidige rijrich ting), Nieuwstraat (van Hop markt naar Vredeplein), een gedeelte van de Kapellestraat en dit van het Ateneum langs de Pupillenschool naar de Esplanadestraat. Voor de belangrijkste winkel straten in de historische kern van de stad wordt een ver keersvrij winkel wandelcentrum voorzien. Deze wandelstraten zullen ruimschoots hun deel van het groen krijgen, terwijl de vrijgekomen pleinen zoals de Grote Markt, het gedeelte van het Priester Daensplein voor de Sint - Martinuskerk en de deel van de Hopmarkt, kant Nieuwstraat in het kader van een leefbare en gezellige bin nenstad zullen opgefleurd worden. De bedieningsstraten, o.m. de Pontstraat zouden volgens het plan ook openbaar groen krij gen. DURF Het plan mag revolutionair en gewaagd of utof '-.ch heten, toch is het een feit t een defi nitief struktuurplar na goed keuring beslissend zal zijn voor de Aalsterse stadskern voor de komende twintig - dertig jaar. Bij kommentaren, opmerkin gen en advies dient uitgegaan van deze toekomstkijk, opdat niet al te veel op tegenstand, remmingen en gemakzucht zou stuiten. Johan Velghe Voor gans Brabant geldt zondag a.s. een betogingsver bod. Deze niet zo direkte vindingrijke en typische Belgische pietluttige oplossing steekt schril af tegen de keiharde resolute FDF-taal. DeSchaarbeekseburgemeester Nolsen met hem alle FDF en PL-burgemeesters van de overige Brusselse randgemeenten hebbengeendertigdagennodigom zich te schikken naarde taalwet, zoals door de Vaste Kommissie voorTaaltoezicht gevraagd werd. Dinsdag jl. lietenzij reeds weten nooitte zullen toegeven. Fanatieke doch duidelijke taal die in regelrechte tegenstelling staat met de regeringshouding die maar steeds uitstelt orde op zaken te stellen en het apartheidssysteem in het Schaarbeekse gemeentehuis nog steeds niet ongedaan heeft gemaakt. Hoogdringend wordt het wel want de uitbreiding, de eskalatie van dit fransdol machtsvertoon zit er voor de overige Brusselse gemeenten reeds in. Vorst, Etterbeek, Sint-Pieters-Woluwe onder FDF-bestuur en Elsene, Ukkel, Watermaal-Bosvoorde en Koekelberg onder bestuur van de Parti Libéral zijn meer dan geneigd om het «Schaarbeek-Loketten »-systeem in tevoeren Schaarbeek is meerdan alleen maareen wekelijks zondags rendez-vous tussen Tak en de Schaarbeekse politie-gang van Nois. Het is meer dan een even op de vuist gaan van machtsdronken franskiljons en stoer-om-stoer-doende VMO-ers. Schaarbeek is een test-case, een detektor. Het establishment vernedert er de Vlamingen, terroriseert er de gastarbeiders en laat een komplete anti-gangbrigade uitrukken om op een veertienjarige jongen los te schieten die de misdaad had begaan uit een tehuis weg te lopen, zoalsheteen tweetal maandengeleden voorviel. Schaarbeek ook als symbool van de verziekte sfeer, met chronischeterugkerendekrisissen-ophet kommunautair vlak. Even chronisch verziekt is de regeringsaanpak. Met kneepjes, stootjes, blutsen en builen wordt de heterogene regeringsploeg, met het Rassemblement Wallon achter het FDF, een lamenterende PSC en aan de andere zijde een CVP die voor zondag a.s. een eind aan de Schaarbeekaffaire wenst te zien, geprangd en bijwijlen duchtig door elkaar geschud. Met al dit schudden moet er nu Wel iets uit het nest gaan vallen. Of het een beloftevol paasei of eenzoveelste windei wordtzal van de moed van de politiciafhangen. Johan Velg he In het Akademisch Ziekenhuis te Gent overleed zondagavond pater Hiéronymus Tuytten van de abdij van Affligem, nadat hij op 19 januari in de vroege morgen op de grensscheiding Hekelgem met Meldert, door een vroege kerkganger in ko- mateuze toestand werd aange troffen in de Affligemdreef. Sinds pater, in de wereld Al- bert, Tuytten (55) door de hulpdiensten werd overge bracht naar het A.Z. werd overgebrachtoverleëd hij spijts de beste zorgen aan zijn zware verwondingen, zonder nog tot het bewustzijn te zijn terugge keerd. Pater Tuytten werd geboren op 14 februari 1920 te Esen (Diksmuide) en trad op 11 ok tober 1938 in het klooster, al waar hij op 16 juli 1944 tot priester werd gewijd. Op 19 ja nuari was de pater vertrokken naar Moorsel alwaar hij mede pastoor was en de mis ging opdragen. Het parket doet een dringende oproep aan moge lijke getuigen van dit ongeval om zich kenbaar te maken bij de dichtstbijgelegen politie- of rijkswachtpost. Eveneens in het Akademisch Ziekenhuis overleed Micheline Eeckhout 14 j.), wonende Zijpstraat 26 te Hofstade. Zij kwam op de hoek van de Den- dermondsesteenweg met de Bergstraat bij het oversteken van de weg terecht onder de personenwagen, bestuurd door Mariette Gosseye uit Hel- dergem. Het meisje dat net op de bus wou stappen, werd een tiental meters verder gesleurd en werd zwaargewond over gebracht naar het Hospitaal te Aalst, alwaar men haar toe stand zo kritiek achtte dat ze onmiddellijk werd doorgevoerd naar het AZ te Gent, ook in ko- mateuze toestand. Donderdag 6 maart omstreeks 16.45 uur deed zich op het kruispunt Nieuwbeekstraat en de Beekveldstraat te Aalst een verkeersongeval voor waarbij een bestuurder van een rijwiel met hulpmotor van blauwe kleur en een personenwagen van witte kleur, vermoedelijk een Ford of een Peugeot, be trokken waren. De bestuurder van deze wagen zette zijn weg verder zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren en vluchtte in de richting van de Kapucienenlaan van waaruit hij zich in de richting van de Gentsesteenweg begaf De aanrijdende auto werd be schadigd links vooraan de lin- kervoorslijkweerder. Personen welke getuige waren van dit ongeval of die er omtrent enige inlichting kunnen verschaffen, worden verzocht zich kenbaar te maken bij de dichtstbijzijnde politie- of rijkswachtpost. Te Gijzegem kwam het op de Dendermondsesteenweg maandagavond tot een fron tale botsing tussen twee brom fietsers, respektievelijk be stuurd door Constant Caudron, Kerkhofstraat 30 te Oudegem en Luc De Decker, Veer 15 te Appels. De beide bestuurders werden zwaargewond overge bracht naar het Hospitaal te Aalst. De rijkswacht deed de nodige vaststellingen terwijl een deskundige van het parket ter plaatse kwam. HDW

De Voorpost | 1975 | | pagina 1