UNIEK EVENEMENT IN HET VLAAMS TEATER >1 MISTERO BUFFO TE AALST OPEN DOEK VOOR EEN BOEK FILM BU ONS LAATSTEJAARS SINT-JOZEFSCOLLEGE METj «HET PROCES TEGEI DOUGLAS». KULTUURKALENDER Onder de auspiciën van het Ministerie van Kuituur, Dienst Volksontwikke ling, brengen de Vrijzinnige verenigingen van Aalst en omgeving in sa menwerking met Parnassos, een voorstelling van «Mistero Buffo» Het stuk oogstte overal in ons land reeds een enorm sukses. De auteur Dario Fo is in Italië beroemd, maar ook berucht Hij startte in het politiek kaba- ret. Met subversieve teksten, zang, dans en mime haakte hij direkt op de politieke aktualiteit in. Sinds 1966 richtte Dario Fo avonden in waarbij het publiek volledig in de manifestatie be trokken is, het meeting-teajer ontstond. Uit deze avonden zag ook de lekenpassie Mis tero Buffo het licht. Mistero be tekent hier mysterie of pas siespel en sluit aan bij een zeer oude traditie van lekentoneel, het reizend teater dat begon binnen de kerk, later aan de ingang van de kerk, maar er nu volledig buiten staat. Buffo slaat op de nar, de zot, de klown die het kan wagen langs zijn neus weg, lachend en ge kscherend harde waarheden te verkondigen. Dario Fo heeft in Mistero Buffo vanuit zijn Leninistisch- Marxistisch standpunt het evangelie aangepakt. Het stuk spreekt de gehele mensheid aan, zelfs de minst geënga geerde. De mens in zijn totali teit wordt hier als één groot vraagteken voorgesteld; wat is het leven waard als ik van de vruchten van mijn arbeid niet kan genieten, als ik mijn even mens niet kan beminnen, als ik de wereld er niet beter kan op maken, als ik mezelf niet kan zijn. Het stuk is dan ook een enorme aanklacht! De Interna tionale Nieuwe Scene die voor de vertolking ervan zorgt werd opgericht in juni 1973 en speelt stukken die gaan tegen het be staande maatschappelijk sys teem, startte suksesrijk met het spel Mistero Buffo in de regie van Arturo Corso. Nadien kwam daar nog Putsch en de Ballade voor Grote en Kleine Poppen bij. Onder de talrijke akteurs zien wij Jan Decleir, Charles Cornette en Hilde Uyt- terlinden die tot de elite van ons land behoren en zeker borg staan voor een uiterst goede vertolking. We zullen Charles Cornette op zijn eentje tientallen rollen zien vertolken. Hij is de nar, de zot, hij is de virtuoos die adembe nemend, komisch, soms schrijnend hard, agressief en venijnig de waarheid mag zeg gen. Vipen spelers vormen een koor die liederen uitbeel den en zingen. Die liederen behoren tot de folklore en ook tot het politiek repertoire, ook de dansen illustreren de tema- tiek arbeid, liefde en opstand. Mistero Buffo is een stuk dat anti-bourgeois, anti kapitalistisch, anti-klerikaal is. Het is een stuk dat misschien sommigen zal hinderen, veron trusten of zelfs shokeren, maar het is steengoed toneel. To neel is immers niet gemaakt om de gewetens te sussen. Woensdag 19 maart te 20 uur in de zaal Okapi, Burchtstraat te Aalst. Kaarten te bekomen bij alle be stuursleden van de inrichtende verenigingen ROEL VAN DE PLAS Week van vrijdag 14 tot en met donderdag 20 maart 1975 Alweer een massa films in jeugdklubs en soortgelijken, om te beginnen EDIPO RE Italiaanse film van Pier Paolo Paso- lim. daterend van 1967 Pasolini is een bijzonder veelzijdig Italiaans schrijver (romans, essays en poësie) en tevens een filmregisseur van wereldformaat, zijn films (Accatone, Mamma Roma, Het Evangelie volgens Mattheus, Theorema) zijn stuk voor stuk belangrijke dokumenten. Hij begon als medewerker en scenarist bij o.a. Frederico Fellini, en zijn marxistische benadering van het medium film heeft hem tot een veelzeg gend kontestatair gemaakt Deze marxistische instelling ver klaart meteen ook zijn grote belangstelling voor de geschie denis. In zijn Edipo Re», een adaptatie van de klassieke tragedie van Sophocles, geeft hij zijn eigen indringende visie op het gegeven van de man die onmogelijk aan zijn noodlot kon ontsnappen en tegen zijn wil in gedoemd was om de voorspellingen ten uitvoer te brengen. De film valt uiteen in drie grote stukken het eerste deel sluit aan bij wat Freud uitwerkte tot een invloedrije theorie, nl. die van het Oedipus- komplex. Het middendeel leunt nauw aan bij Sophocles' tragedie, en het laatste deel tenslotte is de interpretatie die Pasolini zelf aan het gegeven toevoegt. Franco Citti speelt de rol van Oedipus. U kan de film gaan zien in jeugdklub Dido op 16 maart. Een andere Italiaanse film kan U op 21 maart gaan zien in jeugdklub Kreja, het gaat hier om ROMEO AND JULIET een film van Franco Zeffirelli, daterend van 1968. Het is een verfilming van het Shakespeare-drama dat de geschiedenis verhaalt van twee jonge geliefden wiens liefde onmogelijk werd gemaakt omwille van het feit dat zij tot twee rivaliseren de families behoorden. Zoals het de gewoonte is bij Shakes peare vallen er op het eindé enkele doden en helaas zijn het de twee jonge geliefden die aan het kortste eind trekken. Zeffirelli hield zich aan Shakespeare's tekst en verfilmde die met de nodige aandacht voor de 'couleur locale' in Verona. Leonard Whiting is Romeo, Olivia Hussey is Juliet en Michael York is een stoute neef. Prachtige dekors. meeslepende mu ziek, een lach en heel wat tranen, kortom een heerlijke film avond. De film verwekte indertijd nogal wat opschudding om dat de hoofdakteurs zeer jong waren, doch toen duidelijk werd dat dat vroeger de gewoonte was werd alles vrij vlug vergeten De vijftiende maart is er in de Tuf-Tuf klub een andere heer lijke film, nl. «BUTCH CASSIDY AND THE SUNDANCE KID» (1969), van George Roy H^ll (andere bekende films Slaughter house Five, The Sting), met Paul Newman als Butch, Robert edford (wat is dat toch een akteur jongens) alsde Kid en Katharine Ross als Etta, de onderwijzeres. Deze film heeft eigenlijk de 'ontdekking' van George Roy Hill tot gevolg ge had, omdat het zo'n aparte western was, en omdat Burt Bac- carach er lekkere muziek voor schreef'Raindrops keep falling on my head' was een tijdlang een hit. Butch Cassidy en Kid Sundance zijn twee van de vele legen darische figuren die Amerika rijk is op het einde van de negentiende eeuw beefde elke bankbediende toen hij die namen hcorde. Nochtans hebben zij niets van een rovers duo Cassidy was charmant, gekant tegen bruut geweld, op- t.mistisch, een romantische dromer de Kid daarentegen stoer en nors (nee, niet nols), zwijgzaam, realistisch en van het type dat er keihard op los gaat. In de film maken wij hun laatste jaren mee, het begint al met een spelletje kaart waar- Dij oundance vals zou spelen. Hun lekkere leventje wordt echter vergald door een posse die hen alsmaar dichter op de hielen komt te zitten, zodat zij besluiten naar Bolivia te vluchten, niet echter voordat zij het lieve onderwijzeresje zijn gaan opzoeken. (Bij Etta speelt zich het tafereeltje af van Newman op de fiets). In Bolivia ondervinden zij wel enige taalproblemen bij het overvallen van de banken net zoals in Schaarbeek kunnen zij aan geen loket terecht in hun eigen taal. Dat geeft aanleiding tot bijzonder geestige tafe- i ooitjes, met zinnetjes op papiertjes en zo, echt grappiq. Uiteindelijk loopt het echter niet zo goed af want zij worden ingesloten door een legertje boze Boliwaanse soldaten die met goed, maar wel heel veel schieten. Bij hun hopeloze uit- ,V»rLW»rden, zli le,terliJk doorzeefd, het lijkt wel wat op «The Wild Bunch» van Sam Peckinpah, of op die andere bank overvallers-film «Bonnie and Clyde». «Butch Cassidy and the Sundance Kid» heeft echter heel wat voor op twee hogergenoemde films hij is spontaan fris en vrolijk, steengoed Bij de Katolieke Filmliga is deze eler Chaplin te gast met zijn «GOLD RUSH», daterende van 1925. Het is verbazend hoe die films van goeie ouwe Charlie opnieuw in de belang stelling komen, een echt fenomeen in de filmgeschiedenis. Zoals de meeste van zijn films is ook deze «Gold Rush» aan de ruwe en elementaire kant, simplistisch tot en met. Zij zijn ook nogal sentimenteel (de man met het gouden hart) en Chaplin verstaat de kunst om zich steeds op het voorplan te zetten, centraal in beeld nog wel. Helaas gaan zijn films bij veelvuldig bekijken snel vervelen de meeste situaties kennen een gelijkaardig verloop en enkele voor beelden daarvan zijn het bijna vallen, het gevaar dat achter de rug dreigt en toch ontlopen wordt (meestal ongewild zelfs), allerhande bewegingen die tot een soort ballet uit groeien. Goed detimde vondsten zijn weliswaar grappig doch hebben weinig of geen betekenis. Zijn humor komt steeds voort uit personnages die in uitzonderlijke situaties zijn ge plaatst. Niettemin is het telkens weer een belevenis, zo'n Chaplin film, misschien omdat de sterkst komische scènes (zoals in Gold Rush het eten van zijn schoen) toch ook de grootste tragiek inhouden. In de zaal van het Sint-Jozefskol- lege op donderdag 20 In de Mikis-klub toont men op 21 maart een film van Joris Ivens DE ZEVENTIENDE BREEDTEGRAAD» (1967) De thans 76-jarige Ivens is één van de allergrootste dokumentaire films van alle tijden, op wereldschaal mag men hem gerust naast Robert Flaherty plaatsen. Zijn belangstelling is steeds uitge gaan naar de mens de mens en zijn werk, zijn gevecht met de natuur, zijn strijd tegen sociale onderdrukking. Ivens, bijgenaamd de Vliegende Hollander, is boven alles een militant kineast die door zijn zoeken en uitdrukken van de waarheid door middel van de film een soort van geëngageerde ob- jektiviteit kreëert zijn films 'getuigen'. Filmisch bereikt hij dit door een los kameragebruik (waarbij hij zelden het beeld aan zijn lot overlaat), het inlassen van lussen titels omdat hij gelooft in hun overtuigingskracht, en het monteren. Heel v/at kennis heeft hij opgedaan bij de Russische kineast Vertov, en een van zijn meest gekende films, «Borinage», maakte hij in samenwerking met onze landgenoot Henri Storck. In zijn «Zeventiende Breedtegraad», die handelt over strijd van het Vienamese volk,-toont hij aan dat er een band be staat die de mens met de aarde verbindt de Vietnamezen vechten met en voor hun grond. Een interessant deel van de film handelt over de manier waarop de Vietnamezen hun leven hebben geolrgamseerd, ondanks de oorlog en de bom bardementen de vindingrijkheid van het Vietnamese volk (vissen kweken in bomkraters bv.) is wereklijk verbluffend op dit gebied. «17de Breedtegraad is een buitengewone film die beslist Uw aandacht verdient. Uiteindelijk komen we dan bij de kommerciële programmatie terecht (is er nog wel plaats, baas in cinema Palace neemt James Bond het voor de derde wee op tegen «THE MAN WITH THE GOLDEN GUN», in een film van Guy Hamil ton, met Roger Moore en Britt Ekland, en muziek van John Barry, een talentrijk Engelsman die al heel w.at schitterende partituren op zijn naam heeft staan. In cinema Feestpaleis kan U naar een recente Vlaamse film gaan kijken «SALUT EN DE KOST», een aardige film van Patrick Le Bon, een Antwerpse kerel die op de ingeslagen weg beslist moet voortgaan. Voor één keer een Vlaams Filmke (waarmee ik hoegenaamd niets pejoratiefs bedoel) dat niet op een boek is gebouwd, doch op een origineel S scenario. Hoewel do thematiek van de film mij enigszins S verouderd schijnt te zijn boeit de film door zijn frisse aan- S pak. Het verhaal is vrij eenvoudig en klassiek opgebouwd I een jonge kerel komt uit hot leger en zoekt zijn weg in het j leven Dat kan op twee manieren ofwel zijn eigen zin doen (dat is wel het plezantste maar niet zo gemakkelijk), ofwel I naar vader luisteren en in konflikt komen met de maatschap- pij. Eerst probeert de jonge man het laatste, zijn vader is i toezichter cp een bouwwerf en plaats zoonlief tussen de' metsers. Dat valt echter tegen wanneer een gastarbeider ver- I ongelukt omwille van de spaarzaamheid (zeg gerust gierig- f heid) van de baas. Van dan af stapelen de problemen zich op i zoonlief gaat er vandoor, trekt in bij het lief die ee.n kind f verwacht, last krijgt met de huisbaas en met de direktio van J de school waar zij les geeft. Bovendien wil zij geen abortus en dat doet dan de deur V', 9aat ,eru9 blJ haar °uders wonen. De film geeft I uiteindelijk geen oplossing voor de problemen en het open 2 einde laat alle veronderstellingen toe. Enkele bekende namen onder de akteurs: Hans Rooyaards I a s de jongen, Romain Deconinck als zijn vader en Mark Dex als de schoonbroer. Do titelsong is van de hand van Zjef S vanuytsel Een film die ik U om velerlei redenen wil aanraden (een 1 beetje chauvinisme kan geen kwaad). Guy De onoverzichtelijk berg leed die elke oorlog, maar in het bijzonder de Tweede Wereldoorlog heeft veroorzaakt, heeft vele schrijvers geïnspi reerd tot brokken bijzon der waardevolle litera tuur, zoniet tot hun beste literair werk. De verwij zing slaat zowel op de periode van oorlog en bezetting als op de perio de van repressie erna, twee periodes die helaas te lang hebben aange sleept en te wreed waren en daarom zelfs onze generaties nog blijven tekenen, ook al werd de «vrede» rees dertig jaar geleden afgekondigd. De Noordnederlandse schrijfster Marga Minco heeft de stof voor haast haar gehele oeuvre ont leend aan de grootste tragedie rondom de Tweede Wereldoorlog: de vervolging en de systematische uitroeiing van Joden. Marga Minco is zelf het enig overlevende lid van een Joods gezin. Haar verhalen zijn daarom bij na volkomen autobiogra fisch. Dit geldt op de eerste plaats voor haar Het bittere kruid (Uitg. Bert Bakker, Den Haag), een boek dat naast Mul- tatuli's Max Havelaar. Timmermans' Pallieter, Streuvels' De Vlas chaard, Claes' De Witte e.a. tot de meest ver spreide onder de waarde volle boeken van ons taalgebied hoort. Het bittere kruid, het relaas van Marga Minco's tragische oorlogsjaren, is de bijzonder sober-ver- halend en sereen boek. Het is een diep-menselijk dokument waarin ner gens plaats is voor opris pingen van haat of wrok. En misschien zijn het precies die kwaliteiten die de aanklacht van het Joods kind-meisje zo aangrijpend maken? De tragedie van het gezin Minco - dat een buitengewone liefde voor het verukkelijke van het leven koppelt aan de Joodse ernst - begint eigenlijk reeds vóór de Duitse bezetter een aan vang maakt met de uit drijving en liquidering van de Joden. Want jarenlang zijn de kinde ren het slachtoffer van het anti-semitisme dat zo kenmerkend was voor het Europa van de derti ger jaren. Hoewel Marga Minco'i vader blijft geloven dat de verdwazing spoedig wij ken zal - ook al is het inmiddels reeds oorlog en bezetting -, wordt de vernietiging van de Joden nauwkeurig voorbereid en weldra ingezet. Eerst moeten alle Joden en gele ster dragen op hun bovenkleren. Nadien vol gen spoedig de opeisin gen van de mannen en weer spoedig nadien rij den de overvalwagens voor. Marga's oudste zus, Bettie, is de eerste van het gezin die opge pikt wordt. Met onder drukte angst wachten de overige gezinsleden nu de verdere gebeurtenis sen af, overwegen nu eens de vlucht, achten zich dan weer veilig in een geïmproviseerde schuilplaats in de tuin. Maar noch voor het een noch voor het ander krijgen zij nog voldoende de kans. Vader en /noe- der Minco worden weg gebracht naar een ver plichte verblijfplaats in Amsterdam, waar Marga en haar broer Dave en diens vrouw Lotte zich spoedig nadien vrijwillig bij hen komen voegen. Alvorens definitief weg gevoerd te worden, leven Marga's ouders er in het schamele geluk van de berusting. Na hun ver dwijning besluiten Mar ga, Dave en Lotte naar kennissen in Urecht te reizen. Dave en Lofte worden reeds in het station van Amsterdam opgepikt en voor Marga begint nu de jarenlange tocht, het dolen van de ene boerderij waar dzij even kan onderduiken naar de andere. Als het tenslotte bevrijding wordt, heeft zij leren leven met de pijnlijke wetenschap dat zij alleen op de wereld is. Frans-Jos Verdoodt I Het is werkelijk opmerkelijk hoe de toneelliefhebbers rond Aalst zo dikwijls aan hun trekken kunnen komen. Inderdaad, to neel is weer 'in'. Op 21 en 22 maart pakken de laatstejaars van het Sint-Jozefskollege te Aalst uit met het bekende stuk van Bayard Veiller 'HET PROCES TEGEN DOUGLAS'. We zijn verheugd te merken hoe het kollege zich telkens opnieuw inzet voor het toneel. Het staat ons nog goed voor de geest hoe eertijds stukken als 'Kubinsky', 'Artiskieke Studenten' en 'Pota- goima' bomvolle zalen trokken! 'Het Proces tegen Douglas' is het verhaal van een rechtszaak, waarin beklaagde Paul Douglas op het matje geroepen wordt voor de moord op zijn vader. Is hij schuldig of niet? Een kapitale vraag die we enkel te weten zullen komen na een resem volzinnen, spetterende dialogen en tussenkomsten van de rechter. Het is werkelijk de moeite waard om de retorici eet bezig te zien» De regie berust U mevr. Daelman die zelf actrice en reeds een heleboel prijzen de wacht sleepte, alsook bij E. Vandermeersch, die reeds me dan 20 jaar regie op zich neenj De kaartenverkoop is ree volop aan de gang, zod liefhebbers zich best haastei eer het te laat is! De opvoering«_ gaan door op 21 en 22 maa (vrijdag en zaterdag) telkens 20u stipt! En dit in de feestza van het Sint-Jozefskollegi Pontstraat 11 te Aalst. Kaarte zijn te bekomen bij de porti» van het college (Pontstraat) of b leerlingen van de retarica zei De prijs van de voorverkoo bedraagt 50l'r., aan de zaal 60f De opbrengst gaat integral naar 'SODIGA' en 'Levens vreugde', twee Aalsterse veren gingen met een karitatief doel Kortom een buitenkansje oi deze jongens eens aan het wer te zien. DIRK DAELEMAN1 VRUDAG 14 MAART Aalst 20 uur: in New Reform, Wellekensstraat 45, voordracht door, Paula Burghgraeve over «Kunst en programmatie». 20 uur: in C.S.V., Wellekensstraat 45, voordracht over «Bureaukratie in Oost-Europa», door Stichting Leon Lesoil. Nog tot 16 maar in New Reform. Wellekensstraat 45, tentoonstelling «De explosie van de media in het museum van de informatie». Open vrijdag, zaterdag, zondag van 19 tot 21 uur. Nog tot 16 maart tentoonstelling «Wandtapijten ui* Polen» in Galerij Valerius de Saedeleer, Keizerlijk Plein 53. Open op zon en weekdagen van lOtot 12uuren van 14totl9uur. ZATERDAG 15 MAART Aalst 20 uur: in jeugdklub Tuf-tuf. Zonnestraat 20. filmvertoning «Butch Cassidy and the Kid», met Paul Newman. Herderscm 19.30 uur: in Parochiaal Centrum, opvoering van «Valstrik voor een man alleen» door Toneelbond De Vriendenkring. 14 uur: opening boeken- en platenbeurs in de feestzaal Mana-Asumptiasehool. Open van 14 tot 20uur en op zondag van lOtot 12en van 14 tot 19uur. Mcldcrt 20 uur: in zaal C. Van den Broeck. opvoering van het blijspel van M.G. Schmidt «En ik dan?» door het Brussels Kamertoneel. Hofstade 20 uur: in Parochiale Zaal, koorkoncert door het Sint-Jan Berchmanskoor, dc Edelweisjes en G. De Roeck aan het klavier. Aalst 19.30uur: in zaal Sint-Anna, Roklijfstraat optreden van De Vlierinck. ZONDAG 16 MAART Affligcm 17 uur: in Kultureel Centrum, openbare projektie VAB-diaklub met de onderwerpen «Het portret». «De litanie van het varken». iHet Zonienwoud». Aalst 20 uur: in Stadsschouwburg, redeplein, opvoering door Kunst. Licht en Vrijheid van «Straat zonder bomen» in een regie van O. Vandcnberghc Herderscm 19 uur: in Parochiaal Centrum, opvoering van «Valstrik vooreen man alleen», door 1 oneelbonde De Vriendenkring. Aalst Vanal 14.30 in zaal Madeion, Grote Markt, optreden van Chileense dans-en zanggroep in het teken van het Internationaal Jaar van de Vrouw. MAANDAG 17 MAART Aalst 20 uur: Stadsschouwburg, Vredeplein, opvoering van «Straat zonder bomen» door Kunst, Licht en Vrijheid, in een regie van O. Vandenberghe inp sen fina Aai heic het gan bed gev. stee voci nati jonj g«-'g stoi uit zijn Bij niei ;dezt "beh va ii zetr ntlcrl emiE n sta •rsehc lals in J40-4 ook r et al Uilst, ef b 'beur WOENSDAG 19 MAART 20 uur: in t Apostelken, Mijlbeek spreekbeurt met diamontage door N. De Meester over «Natuurrijkdom in het Waddengebied». Ingericht door De Wielewaal. 20 uur: in zaal Okapi. Burchtstraat opvoering door de Internationale Nieuwe Scène van «Mistero Buffo». DONDERDAG 20 MAART Aalst 20 uur: in zaal St.-Jozefskollege, Pontstraat of Hoogstraat. KFL-filmforum: «Goldrush» vanfC Chaplin.

De Voorpost | 1975 | | pagina 24