DE PINKSTERBEWEGING(EN) Een reportage over godsdiensten in Vlaanderen (10e bijdrage) J LANGS VERSCHEIDENE WEGEN NAAR GOD De Voorpost - 14-3-75 - 9 «En toen de pinksterdag aanbrak, waren allen tezamen bijeen. En eensklaps kwam uit de hemel een geluid als van een geweldige windvlaag en vulde het gehele huis, waar zij gezeten waren; en er vertoonden zich aan hen tongen als van vuur, die zich verdeelden, en het zette zich op ieder van hen; en zij werden allen vervuld met de Heilige Geest en begonnen met andere tongen te spreken, zoals de Geest het hun gaf uit te spreken» (Handelingen der Apos telen, 2,1-4). Dit spreken-in-tongen heeft van de haast tweeduizend jaar voorbije Pink sterdag af de kristenheid niet meer losgelaten. Door de eeuwen heen zijn groepjes kristenen samengekomen om dit wonder van de Heilige Geest te ontvangen. Dit leidde in tientallen gekende gevallen tot het spreken-in- tongen, de gave-van-talen: door de ingreep van de Heilige Geest de «geestesuitstorting» spreken bepaalde mensen op voor hen verwachte of onverwachte ogenblikken in een taal die hen volledig onbekend is, terwijl een ander lid van de gemeenschap als «vertaler» op bovennatuurlijke wijze kennis krijgt van het in tongen gesprokene en de inhoud ervan aan de gemeente de gemeenschap doorgeeft (1). Uit die ervaringen is een religieuze beweging gegroeid die doorgaans de orthodoxe grondbeginselen van het Kristendom benadrukt, de doop door onderdompeling verdedigt en de nadruk legt op de terugkeer van Kristus vóór de aanvang van het 1000-jarig rijk. Het meest opvallende onderscheid van deze Pinksterbeweging t.o.v. de traditionele kristenheid is de ervaring, die gewoonlijk de Doop met de Heilige Geest wordt genoemd en bewezen wordt met het spreken-in-tongen. Pinkstergemeente: nieuwe vorm van geloofssamenkomst of het ontvangen van uitstorting van de Heilige Geest? (cliché Spectator) In onze tijd heeft het alles op het eerste gezicht wel raakpunten met dc samenkomsten van mensen die jian Transcendente Meditatie doen. Maar dat is slecht voor een zeer oppervlakkig toeschouwer zo: de Transcendente Meditatie is geen godsdienstige beweging, doch een therapie om een absolute bewustzijnsgraad te bereiken die tot een rustige en geheel van spanning ontdane levenshouding leidt. Nauwer is naar ons gevoelen de binding met het fenomeen mys tiek, dat wij uit onze Christelijke middeleeuwen kennen denken wij aan Hadewijch dat zich tot op heden ononderbroken heeft geuit in het gedrag van klooster lingen en andere gelovigen die zich met de sterkte van hun wil op de vergeestelijking van hun relatie tot God hebben toegelegd (3). Op een pinksterdag met de dageraad kreeg ik een visioen terwijl men de metten zong in de kerk en ik daar aanwezig was (transcriptie van de aanvang van het Zevende Visioen van Zuster Hadewijch). De geschiedenis van de Pink sterbeweging is eigenlijk te verde len in twee periodes: de oude Pinksterbeweging of de Eerste Periode van de Pinksterbeweging (33 tot 1900 na Kristus) en de mo derne Pinksterbeweging of de Tweede Periode van de Pinkster beweging (van 1900 af), waarin de beweging (vanuit de Verenigde Staten vertrokken) een enorme verspreiding over de Westerse Wereld kende Tijdens de Eerste Periode van de beweging waren de pinksterge meenten wellicht te beschouwen als enkele van de talrijke dissi dente bewegingen in het christen dom dat door de eeuwen heen uit groeide tot een Rooms- Orthodox-Hervormd drieluik. Op het einde van die Eerste Periode raakten verscheidene afzonder lijke gevallen van spreken-in- tongen bekend, vooral in de An gelsaksische wereld (4). Het zal Puhlikaties van de Pinksterbeweging: «Boeken die door God geïnspireerde woorden bevatten». Tegenover «Een stroom van vuile, holle, ongeestelijke, goddeloze, demonische, gedevalueerde woorden die onze generatie over spoelt». echter pas in 1900 zijn dat één van die afzonderlijk voorkomende gevallen tot een werkelijke «be weging» zal leiden. De Tweede Periodezoals gezegd gekenmerkt door het groeien van een werkelijke beweging rondom de ervaring van het spreken-in- tongen, leunt natuurlijk sterk aan bij de protestants-evangelische Kerken. De beweging steunde immers volledig op de bijbel, die letterlijk werd verklaard en opge vat (5). Waarbij dient opgemerkt dat niet alle protestantse Kerken de letterlijke opvatting van de bij bel voorstaan, maar dat anderzijds de bijbel als uitsluitende leidraad in zaken van leer en gezag tot voor een paar tientallen jaren kenmer kend protestants was, terwijl zo wel de Orthodoxe kerk als de Rooms-Katholieke Kerk het ge zag en de voorschriften van haar hiërarchie boven die van de bijbel hebben gesteld. Zowel de eerste als de tweede pe riode van de Pinksterbeweging is gekenmerkt door haar anti- instutioneel karakter. In de VSA zou ze echter wellicht wegens haar explosieve uitbreiding na 1900 semi-gcïnstitutionaliseerd zijn, terwijl zij sinds haar snelle uitbreiding in Europa na 1950 door katholieke auteurs (6) neo- Pinksterbeweging genoemd naar de meer algemene beweging met minder organisatorische in slag terugkeerde. Onze contacten met de beweging bevestigden die trend. In Vlaanderen en Neder land blijkt dé Pinksterbeweging inderdaad niet te bestaan, vermits de meeste gemeenten of posten helemaal spontaan ontstonden, geheel autonoom werken en ge kenmerkt zijn door zuiver amicale onderlinge contacten (7). Over igens lijken de Pinkstergemeenten in Vlaanderen niet eens onder eenzelfde «koepel» te horen: Aalst, Dendermondc, Mechelen, Ternat en Brussel (waarbij het Op leidingscentrum van Wolvcrtem hoort) vormen samen de Volle- Evangelie-Gemeenschap terwijl verder nog 9 Vlaamse Pinkster gemeenten zonder enige •koepel-vorming» naast elkaar bestaan (8). De term «koepel» dekt eigenlijk ook al geen lading in de Volle-Evangelie- Gemeenschap. Wolvertem- Brussel is in dit verband .niets meer dan een contact-adres. het is ook de eerste Vlaamse Pink stergemeente! Zij werd vanuit Nederland gesticht en vormde tie mensen die later op andere plaat sen in Vlaanderen een gemeente hebben opgericht. Aalst is zo'n gemeente. Maar de gemeente van Gent bijvoorbeeld ontstond hele maal autonoom (9). Duidt de Europese Pinksterbewe ging op een protestantse én een rooms-katholieke beweging (10), als wij over de Pinkstergemeente spreken bedoelen wij de bewe ging die het dichtst bij de protes tantse kristenheid staat (11) en sterk charismatisch (12) is,De anderhalf decenium oude «katho lieke pinsterbeweging» is eerder een kristallisatie van de energie en de belangstelling rond een be paalde religieuze ervaring en het daaruit voortvloeiend streven naar vernieuwing met als object het vollere leven in de Geest van Jezus 13). Het profiel van die beweging is dus vaag gebleven. De bijeenkomsten beperken zich ertoe een vernieuwde aanpak te zijn van de gebedsbijeenkom sten (14). Overigens stellen de rooms-katholieke auteurs duide lijk dat die bijeenkomsten noch verkapte transcendente medida- ties zijn, noch het afdwingen van een verschijning van de Heilige Geest, zoals de eerste christenen die op Pinksterdag zouden gekend hebben. Onze contacten leer den dat die stelregel evenzeer voor de zogenaamde protestantse Pinksterbeweging geldt! Dc reeds genoemde rooms-katholiek F. Decreus zet zich sterk af tegen het fenomeen van de verschijning van de Heilige Geest: dat de katholieke stellingname er veel belang zal aan hechten NIET de publicitaire belangen van een verschijning van de Heilige Geest anno 1974 uit te buiten, maar wel na te gaan welke de gevolgen kunnen zijn voor de opbouw en de versteviging van het geloofsle ven (15). Die auteur is dus minder vaag in het bestrijden van de be weging in het andere kamp dan in het beschrijven van eenzelfde be weging binnen de eigen rangen. Maar anderzijds dient hier ver meld dat in het verleden verschei dene rooms-katholieke autoritei ten (16) ervoor gewaarschuwd hebben dat men de «ervaringen» en/of de charismatische basis van de «protestantse» Pinksterbewe ging niet zomaar kan afkeuren. Onder die autoriteiten treffen wij Kardinaal Suenens, die door au teurs van de Amerikaanse Pink sterbeweging als een advocaat van de Pinksterbewegingen wordt aangezien. De binnen de Rooms-Katholieke Kerk ontstane Pinksterbeweging leidt vooralsnog (17) tot geen echte beweging waaruit de oprich ting van autonome Pinksterge meenten ontstaan (18). Daarom zullen wij binnen het be stek van deze reportage verder handelen over de «klassieke Pink sterbeweging» die, zoals reeds gezegd van protestantsen huize is, doch buiten de traditionele protes tantse Kerken evolueert tot een eigen Kerk die zowel bekeerlin gen uit het christelijk en niet- christelijk milieu als uit het rooms-katholieke, het protestants-evangelische, het Mormoonse milieu enz. groe peert, voor zover «groeperen» hier kan gebruikt worden (19). DE TWEEDE PERIODE VAN DE PINKSTERBEWEGING De Tweede Periode van de Pink sterbeweging vangt aan in 1900 in Topeka (Kansas, VSA). De jonge methodistenpredikant Charles F. Parham besluit wat te gaan doen aan zijn geestelijk leven, dat naar zijn eigen gevoelen beneden peil is. In oktober 1900 vestigt hij zich in Topeka en richt er een bijbel- school op. Zijn doel: door bijbel studie het godsdienstig leven grondig herbronnen in het besef dat de eerste kristenenen een ge heim moeten gekend hebben dat voor hem en zijn gemeente verlo ren was gegaan (20). Om dat ge heim te kunnen ontdekken, zou meer bijbelstudie nodig zijn dan één man kon volbrengen (21). Onmiddellijk melden zich veertig kandidaat-studenten, die zich na korte tijd met hun gezin in het door een zekere Stone bekostigde bijbelschool-gebouw komen ves tigen. Spoedig noemen de inwo ners van Topeka de opzien ver wekkende onderneming Stone's Folly, Dwaasheid van Stone. Op oudejaarsavond van 1900 spreekt daar Agnes Ozman in tongen, on der handoplegging van Charles Parham. Hij legde behoed zaam zijn beide handen op het hoofd van deze jonge zuster. On middellijk stroomde er heel rustig een vloed van klanken over haar lippen, die zij geen van beiden konden verstaan (22). Enkele da gen later hebben reeds alle «stu denten» van Stone's Folly die Geestesdoop ontvangen. Allen zijn zo enthousiast over dit spreken-in-tongen, waarvan zij de gave hebben ontvangen, dat zij besluiten zendingswerk te ver richten en het volle evangelie (23) te gaan brengen. Miskenning en vervolging veroorzaken echter dat die poging op niets uitloopt. Parham, die nu alleen optrekt als straatpre diker, slaagt er echter in 1903 in El Dorado Springs (Missouri) op nieuw mensen rondom zich te verzamelen. In 1905 opent hij op nieuw een bijbelschool. Nog maals ontvangen hier mensen de geestesdoop en ditmaal is de be weging niet meer te stuiten, of schoon zij op grove wijze wordt vervolgd. In enkele tientallen ja ren tijds breidt de «nieuwe» (24) Pinksterbeweging zich uit over alle delen van de Westerse we reld. Het is niet bekend hoeveel leden de Pinksterbeweging telt. Niet het minst omdat lid-zijn een weinig officiële inhoud bezit: er bestaat zelfs geen eigenli jke inschri jving. de oudsten (25) of voorgangers kennen hun spontaan ingerichte gemeente en bezitten hoogstens een adressenlijst van hun «broe ders». De vooral op de ervaring van de ontmoeting met Kristus gesteunde anti-institutionele Kerk of bewe ging kent weinig rituele gebeurte nissen. Behalve de tweevoudige Doop (eerste maal door onder dompeling in het water, tweede maal door de geestesdoop of de bevestiging van de ontmoeting met De Heer door de gave van de Heilige Geest), is er het eenvou dig ritueel bij de begeleidende momenten van het leven: geboor te. huwelijk, overlijden. Hier over meer in onze volgende bij drage. De samenkomsten, op zaterdagen en op andere wiilekru- rig gekozen tijdstippen, hebben voóral het karakter van het samen-zijn, het ontmoeten van elkaar, het uitpraten van proble men, kortom alles wat een bij drage kan zijn tot een betere ont moeting met God. En het spreken-in-tongen? V oor zover ons bekend isbestaan in Vlaanderen geen samenkom sten die gericht zijn op het ont vangen van. die gave. Maar het geloof in die gave blijft uiteraard. FRANS-JOS VERDOODT VOETNOTEN 1) John L. Sherill, Reporter van Gods Geest, Ui tg. Gideon, Gorkum; z. jr., 211 blz., blz. 31 2) R.C. Dalton. Spreken in tongen, Ui tg. Gideon, Gorkom; z. jr. 167 blz., blz. 12-13 3) Gerard Wals chaps Zuster Virgilia is een roman die dit thema indringend behandelt. 4) John Sherrill, blz. 110-111. Op te merken is dat ook in de Mormoonse Kerk de gave van talen een punt van geloof is (De Artikelen des Geloofs, art. 7) 5) F. Decreus, Nu weer in kleine groepen bidden, zoals de allereerste kerken, Spectator, 13 april 1974, blz. 16 Artikel gebaseerd op Walter Smet, Ik maak alles nieuw, Lannoo, Tielt 1973 6) Ibid. blz. 16 7) Gesprek F. Hoekstra, Aalst. 20 september 1974 8) Jaarboek Protestantse Kerken (in) België, reeds eerder genoemd. 9) F. Hoekstra, zie eerder 10) Zie ook voetnoot 5 (11) Zie hiervoor scherha in onze vierde bijdrage (12) (7harismabovennatuurlijke gave. Hier duidelijk m.b.t. het spreken in tongenigave van talen (13) Walter Smet, blz. 45 (14) F. Decreus, blz. 17 (15) Ibid. blz. 16 (16) John Sherrill, blz. 91-94 (17) Hoe deze charismatische beweging zich in de strukturen van de traditionele kerk zal laten invoegén is nog verre van duidelijk; de vraag is of de kerk wel happig is om ze toe te laten(F. Decreus, blz. 22) (18) Onder de aktiefste kernen in ons land kunnen we zeker de groep Magnificatuit Lovenjoe! niet voorbijgaan. Met medewer kers uit F.5. en Engeland worden op nationaal plan regelmatig werkdagen gehouden. Leuven kent een viertal werk- en gebe dsgroepen; in Brussel gaat de grootste dynamiek uit van de groep L'Olivier- (o.a. oprichting van een jongerenkerk). WilfriedBrie ven legt namens kardinaal Suenens. de eerste kontakten met alle groepen Van leefgroepen (households of living groups) hebben we in Vlaanderen nog met gehoord. Deze leefgroep- is een verdere nog experimentele ontwikkelingsfase van de gebedsgroep trachtte deze, de maatschappij vertikaal doorsnijdend, mensen van iedere stand en geleding bijeen te brengen om zich regelmatig te bezinnen en hun geloof aktief te beleven, dan gaat deze leefgroep een stap verder, ze integreert andere vormen van samenleving (F. Decreus, blz. 22) (19) F. Hoekstra, zie eerder (20) John Sherrill, blz. 44 (21) Ibid. blz. 44 (22) Ibid. blz. 50-51 (23) Zie eerder: Volle Evangelie Gemeenschap (24) Nieuwe: Kontrast met de Eerste Periode ligt in het zendings werk dat pas na 1900 ontstaat. (25) Zie ook -Elder- in onze zesde bijdrage.

De Voorpost | 1975 | | pagina 9