ER IS MAAR EEN KERK: DE GEMEENTE VAN KRISTENEN J LANGS VERSCHEIDENE WEGEN NAAR GOD Een reportage over godsdiensten in Vlaanderen 13e BIJDRAGE) ê- Immaculate Qonception CSfjurcIj /To tfit /C De Voorpost - 4-4- 75 - 9 oerze Binnen de verzameling van Vrije Kerken (I) en bezijden de Pinksterbewe gingten) en de Jezusbeweging bestaat een VERGADERING VAN GELOVI GEN en een VERGADERING DER BROEDERS, twee gemeenten van chris tenen, met dezelfde inhoud en op details na dezelfde vorm. Voor die beide genootschappen zonder enige organisatorische inslag bestaat slechts één grondslag van leven en één wijze van leven: de bijbel. Beide erkennen dat er slechts één Kerk is, de Kerk van Kristus. «'De Vergadering', zo worden wij genoemd, ja; maar in werkelijkheid zijn zij helemaal niets, dan alleen een -stukje van de eigenlijke Vergadering van God in dit dorp. Zij zijn niet beter of iromer dan andere gelovigen, en zij hebben dezelfde God en dezelfde Bijbel wals alle andere Kristenen. Dat zij zo 'eigenwijs' zijn om op een afzonderlijke plaats in dit dorp samen te komen, is niet omdat zij zich beter voelen dan anderen of over bijzondere openbaringen beschikken. Maar het is omdat zij „In alle eenvoudigheid en met veel gebreken gehoorzaam willen zijn aan de 'woorden die eenmaal door de apostelen gesproken zijn. Het is omdat zij daar willen zijn waar de Heere naar Zijn belofte in het midden is: dat is daar waar "zij vergaderd zijn tot Zijn Naam (2)». c 3 are huid Het onderscheid hun vertak- ting en verdeeldheid (3) tussen n-Me c "Vergaderingen, ligt uit- beidt 'tuitend in de nomien van toela- r Gu ing tot de Vergadering. Tot de iden VERGADERING DER BROE IT )ERS wordt iedereen toegelaten die als kirsten belijdt, ongeacht zijn filosofische bindingen. Men iprcekt daarom over de «open» Vergadering. In de VERGADE- ;an *RING V AN GELOVIGEN is men ipdat punt nogal wat strenger (4), ïctrid nen noemt haar daarom de «ge- loten» vergadering. De zoge- iaamde «open Vergadering» is in wel opgemerkt dat de grootste westerse Kerken, de protestantse staatskerken en de Rooms - Ka tholieke Kerk, sinds verscheidene jaren de indeling ketters - kriste nen hebben verlaten en hun verle den van ketterjacht willen laten vergeten door het uitspreken van een erg genuanceerd oordeel over de inhoud van het kristen - zijn, over het onderscheid tussen kris tenen en niet - kristenen en over de verscheidenheid onder de kriste nen van allerlei Kerken, die men in een oekumenische geest poogt samen te brengen. Anderzijds huwt M< 'oodt 'laandercn relatief veel minder en t< terk aanwezig dan in Wallonië: 5 amili osten in Vlaanderen en Brussel - ledcrlands en 21 posten in Wal- >nië en Brussel - Frans. De «ge- iruik. |otcnVergadering daarentegen k n :lt 7 posten in Vlaanderen en slei russel - Nederlands en 7 posten r Vjr i Wallonië en Brussel-Frans (5). Moe( Iverigens zijn er geen echte pun- :n van onderscheid tussen beide roepen Hun diensten en samen- omstcn hebben dezelfde vorm en 5 ezelfde inhoud, beide op de bij- i. ter e| geinspireerd. Zij vormen een )ort open kring van geloofsbelij- wijzen elke organisatori- |hè bouw en elke vorm van hier- 'a' chie af en hebben zelfs geen ledikant, oudste of voorganger. ij willen geen instituut zijn en :huwen elke vorm van promotie Mi hun werk (6). Zij financieren in geri nge organisatie en hun ge lige evangelisatie - activiteiten tor spontane giften en door het lijven van bockhandels, waar !*n leer of geen Kerk gepropa- ferd wordt, doch Gods woord rat is de |ERC A DER ING? oor de kerkelijke auteurs wordt Maatschappij d.w.z. van de fine doips- of wijkgemeen- hap tot de grootste indelingen in de wereldbevolking ge- jrmd door twee groepen van ensen: zij die God toebehoren I zij die (vooralsnog) de gevan gen van de duivel zijn Al die- 'Hen in V (naam van een aard- jjeskundige plaats, nota van stcl- n van deze bijdrage), die de tere Jezus toebehorenDie zijn Woe rodikool gescheiden van (lieitencn die de duivel toebeho- n, die not( liggen in de macht <n de zonde (X). iet alle auteurs en niet alle Kcr- :n van de Kristcnheid drukken in maatschappij - indeling zo itlijnig uit. Maar alle nuances vertakte bewijsvoeringen zijn •lotte slechts schoonhcids- ;ken op de ideale indeling van mensen in goeden en kwaden, geredden of verdoemden, in die in het licht wandelen in de duisternis dolen. Uitein- Wjk kan een Kerk zichzelf niet jfhpromi tieren door te erkennen [»cr een middenweg zou bestaan ■sen het leven met God en het 'ven zonder God. Hierbij dient Evangelisatie met moderne methodes. ontmoeten wij in de Vrije Evange lische Kerken voor onze stre ken betekent dit: alle protestantse Kerken min de gesubsidieerde protestantse Kerken in de Mormoonse Kerk. de Adven tkerk, De Getuigen van Jehova en de Joodse Gemeenschap een sterk geprofileerd beeld van de kristen en de niet - kristen. Dit wil zeg gen: van hem die of God of de duivel toebehoort, en dus of op glorierijke wijze zal delen in de vestiging van het Rijk van Jezus Kristus of op zijn minst zal uitge stoten worden. Precies omdat zij ervan uitgaan dat de niet - kriste nen moeten gered worden, zijn de laatstgenoemde reeks Kerken nog en de mensen. En uiteindelijk hebben al die Kerken van de Kris- tenheid slechts één verschijnings vorm gemeen: dat zij overeen komstig Gods wil (9) de eenheid van hen die Hem toebehoren op aarde zichtbaar willen maken. Een soort eenheid door verschei denheid dus. Die «zichtbare eenheid» wordt na tuurlijk helemaal verschillend be grepen en nagestreefd: van de spontane kern en de spontane ver zameling van kristenen op een willekeurige plaats tot het samen gaan van gelovigen in een insti tuut, een organisatie met een hiër archie en een bestuursapparaat dat ook dekreterend is in geloofsza ken en onmogelijk gescheiden kan blijven van wereldse macht suitoefening. De Vergadering der Broeders en de Vergadering van Gelovigen vertegenwoordigen onder de «Kerken» wellicht de meest spon tane en minst geïnstitutionali seerde vorm van «gemeente». Hun samenkomsten komen over een met de bijbelse principes om trent «Kerk» EN «gemeente»: God wil dat die eenheid van hem die Hem toebehoren, zichtbaar wordt op aarde. IIWe zouden vele middelen vinden, waardoor tot die Kerk of gemeente te kun nen behoren mogen geen mense lijke voorwaarden gesteld wor den. De auteurs van de «Vergade ring» menen dat men door het stel len van dergelijke voorwaarden aan sekte-vorming doet. Immers, Een sekte is volgens de Bijbel een partij van belijders, misschien wel ware Kristenen, maar die be paalde personen nalopen of be paalde enghartige voorwaarden stellen voor toelating tot het Avondmaalvoorwaarden die de Bijbel niet stelt. De Bijbel kent maar één voorwaarde - dat is, dat iemand een gelovige is, die bovendien niet in moreel of fun damenteel - leerstellig kwaad leeft (II). Die Vergadering blijft slechts «vergadering» zolang zij spon taan en niet - gereglementeerd is. En alleszins moeten wij niet bij elkaar gaan zitten en zélf de regels vaststellen (12). Die principes worden op elke schaal toegepast om de organisatie van de zo tal rijke Kerken te betwisten. Kerken die tenslotte alle vertakkingen en scheuringen zijn van één Kerk, die van Kristus. Het kan onmoge lijk tot de gedachten van God ho ren dat er zoveel Kerken bestaan, dat er verdeeldheid is, en dat ver warring groeit onder gelovigen die allen hetzelfde willen en niet willen. Want De één heeft ge meend, dat behalve dat hij lid is van de gemeente van God, hij ook nog lid moet zijn van dit of dat kerkgenootschap, en de ander heeft zich aangesloten bij deze of gene sekte. 13) En al die Kerken blijven zich daarenboven steunen op en bedienen van menselijke systemen. Nochtans is dé Kerk een geestelijke aangelegenheid, het aanbidden van God op geeste lijke en waarachtige manier. Niet met behulp van bepaalde inzettin gen, die herinneren aan ins tellin gen die er in Israël waren, niet door liturgieën en verordeningen die door de mensen zijn uitge dacht, maar op een geestelijke wijze: niet geleid door menselijke systemen, maar geleid door de Geest van God (14). Zelfs de oekumene, die zich sinds een paar tientallen jaren beijvert om alle belijdende kristenen sa men te brengen, vindt in de ogen van de «Vergadering» geen gena de. Wantje krijgt dan geen een heid van gelovigen, maar een eenheid van Kerken (15). De enige reden en wijze van samen komst is God en de bijbel en het afwijzen van elke werkelijke or ganisatie en hiërarchische bouw is gesteund op de idee van het alge meen priesterschap, waarbij alle gelovigen priesters zijn en sa menkomen om tegenover God te offeren met hun harten en hun lip pen 16). Het op schaalvergroting toepas sen van genoemde principes door de «Vergadering», roept onver mijdelijk de vraag op waarom het nu precies «regels van toelating zijn die de «Vergadering» ver deelt in een «open» en een «geslo ten» vergadering, die zich noch tans allerlei steunen op de bijbel. Als binnen de «Vergadering» zelf Zo zitten de broeders en zusters bij elkaar op zondagmiddag of avond. Alle broeders en zusters zijn, als het goed is, in gebed voor de Heere (17). De bijeenkomst van de zondagmorgen of -middag is er een om dank te brengen, om God iels aan te bieden. Tijdens de vergadering van zondagavond willen de gelovigen iets ontvan gen, hetzij een belering, hetzij een steun in een bijzondere omstan digheid: «Geef aan elkeen naar zijn behoefte, troost, vermaak en leer ook nu» (18). Behalve die samenkomsten, die de kem van de «Vergadering» vormen, houden de gelovigen door de week ook hun persoon lijke bidstond(en). Hun eenheid met God komt immers niet alleen tot uiting op de samenkomsten, maar op elk moment van hun le ven. De Vergadering symboliseert het offeren aan God-het brengen van lofoffers - en het aanzitten bij het Avondmaal of de Eucharistievie ring. Voor het tweede «protes tantse» sacrament, het Doopsel, en voor de andere begeleiden de momenten van het leven (huwe lijk, overlijden) kent de «Verga- schoon de beoefening ervan door sommigen ervaren wordt als een vorm van godsdienstigheid (2). Makro -biotiek is rechtstreeks op genomen in tenminste één gods dienst die ons bekend is (3). De uitbreiding van het makro - bio- tisch principe naar een algemene natuurlijke voeding werd op grond van de bijbel ingevoerd in de Adventkerk en in de Mor moonse Kerk, als deel van de godsdienstbeleving. Anderzijds blijft de Makro - biotiek buiten de godsdiensten om gelden als een probaat middel van herstel of be houd van de lichamelijke en gees telijke gezondheid. De Transecendente Meditatie is een techniek die de mens helpt zijn innerlijkheid terug te vinden en hem een zeker kosmisch be wustzijn schenkt waaruit een meer - mens - zijn volgt. Die men tale techniek is geen godsdienst. De meditatie werd door de Indiër Mafiarcshi Mahesh Yogi langs de VSA om in het westen gebracht als een wetenschap van kreatieve intelligentie». De meditatie van Mahareshi Mahesh Yogi de beweging leidt vanuit Zwitserland eist geen verstandelijke of kul- spanning, waaraan slechts wein ige mensen ontsnappen, en die zich zowel op het mentale als het fysische vlak uil. Heel de persoon lijkheid wordt er door aangetast: karakter en sociaal gedrag on dergaan er de invloed van. De symtonen zijn even veelvuldig als verscheiden: nervositeit, slape loosheid, angst, frustatiegevóél, depressie en min of meer bedwon gen agressiviteit (4). De zuivering van het zenuwstelsel door Transcendente Meditatie ge beurt in zeven stadia: eerste lezing (over de techniek in het alge meen), tweede lezing (grondige bespreking van de techniek), per soonlijk onderhoud tussen initia tor en kandidaat - meditant en tenslotte de meditatie zelf (het overbrengen van de techniek) in vier bijeenkomsten. De techniek van de Transcendente Meditatie het ervaren van de bron van het menszijn, het koppelen van het absolute aan het relatieve. In het relatieve kan de mens zijn uiterlijke waarden en zijn gesste- lijke waarden die helaas voor een groot deel verloren gingen en thans individueel moeten her ontdekt worden uitleven en zo 2549 THIRTY-SECOND STREET SACRAMENTO, CALIFORNIA 95817 October 10, 1973 To Whom It May Concern: I, the undersigned, am a Catholic priest, Pastor of the above named parish, and for the past six years Chaplain to the Assembly, California State legis lature. am writing this letter to allay any fears, anxieties or misconceptions which Catholics may have concerning the practice of Transcendental Meditation. I have been using the practice of Transcendental Meditation for the past seven months. It is not a religion or a religious practice. It in no way conflicts with a person's belief in Cod or in his church. It is a simple natural technique whereby, through regular practice one can rid oneself of stresses of the mind and enjoy deep rest and relaxation. There are many benefits which result from regular practice. A person's relationship to God and the practice of one's faith should be enhanced, rather than diminished, by the use of Transcendental Meditation. une becomes much more sensitive to the presence of God in our universe and the interdependence and harmony which He intended to exist between peoples and things. am happy to say that I can recommend it highly. Sincerely, LMcA/fs (Rev.) Leo McAllister Pastor Brief van een rooms katholiek priester: de Transcendente Meditatie is geen godsdienst en geen gosdiensdge praktijk, maar een venwichtiger en rustiger persoonlijkheid is er het gevolg van. En de mens, in relatie tot God, heeft er voordeel bij. dering» een ritueel dat best verge lijkbaar is met dat van de Pink stergemeente. TRANSCENDENTE MEDI TATIE: Een eeuwige stilte.... In de marge van de godsdiensten en de godsdienstbeleving bloeien sinds enkele jaren Yoga, Makro- biotiek en Transcendente Medita tie, drie verschijnselen die op het eerste gezicht niet vreemd zijn aan de praktijk van sommige gods diensten, maar anderzijds toch to- naar het absolute toe gaan. Het resultaat van de techniek is een meer - mens - zijn en het verwer ven van een kosmisch bewustzijn dat gebaseerd is op EEN EEU WIGE STILTE (5). In drie belangrijke centra van Vlaanderen wordt thans de tech niek van de Transcendente Medi tatie aangeleerd: in Antwerpen Gent en Brussel. De initiatie kost natuurlijk geld: 20% van één maandelijks inkomen van de kan didaat. Dit geld is slechts bestemd voor de organisatie van de initia ties, want al de medewerkers van de plaatselijke initiator tot de nationale leidster te Brussel werken kosteloos. Over mijn gesprek met een initia tor over de techniek van Maha reshi Mahesh Yogi moet ik alvast nog hierna volgende bijzonder heid meedelen: de fysiek en de spirit van initiator was een ge loofwaardig bewijs van de stelling dat de meditatie een voor de hand liggende weg naar het geluk is. FRANS-JOSVERDOODT Binncn/icht van een Meditatie-huis. Op de achtergrond: foto van Mahareschi Mahesh Yogi. in sterke mate gekenmerkt door de bekeringsdrang, die thans vrijwel afwezig blijft bij de eerstge noemde Kerken. Misschien is de verregaande verstrengeling van de «grote» Kerken met het poli tiek en sociaal leven van het Wes ten hiervan de oorzaak? Er zijn tientallen Kerken die elk op hun manier zich geroepen voe len een schakel te zijn tussen God individuele gelovigen kunnen la ten zien dat ze bij elkaar horen: maar de bijbel noemt maar één middel waardoor wij aan de een heid van de -gemeente - zichtbare uitdrukking kunnen geven. .IDat middel vindt u in I Korin- lliiërs 10: de eenheid van de gelo vigen wordt zichtbaar als zij sa menkomen 10 O.M TOT.DIE «Vergadering». reeds twee interpretaties te vinden zijn m.b.t. een alleszins belang rijke aangelegenheid als de regels van toelating, kan die «Vergade ring» de andere Kerken dan ver wijten dat zij alle kanten op gaan met diezelfde bijbel en daaraan het eigen bestaansrecht koppelen? Vergadering op zondag taal buiten de inhoud van het woord «godsdienst» vallen omdat zij een techniek zijn, een therapie die de fysische en psychische veerkracht van de mens herstelt zonder in een relatie God-mens te treden en zonder iemands per soonlijke godsdienstigheid aan te grijpen of in de weg te staan I Yoga ligt wel heel dicht bij de lichamelijke opvoeding, of- turele vorming, zelfs geen uitge sproken zin voor kontemplatie. De meditanten en aspirant - medi- tanten komen uit allerlei filosofi sche kringen en gezindten. Zij zijn arbeiders, hoogleraren, mon niken, atheïsten enz. Hun doel is de zuivering van het zenuwstelsel. Over de weerbaarheid van ons ze nuwstel worden vandaag terecht vragen gesteld waarop het ant woord beangstigend klinkt. Nooit, sinds de wereld wereld is, heeft de mens met zoveel proble men te kampen gehad als in deze tijd.Nooit voorheen is hij onder worpen geweest aan dezelfde spanningen, nooit voorheen heeft hij zo hard moeten vechten voor een plaatsje onder de zon. nooit voorheen ook scheen hem de toe komst zo onzeker en dreigend en de menselijke betrekkingen zo komplex. Al deze factoren samen gaan zwaar doorwegen op de psy chische weerbaarheid van het in dividu en vormen op de duur wat dokters en psychologen een' stress - toestand- noemen: een permanente toestand van over- Voetnoten Zie schema in onze vierde bijdrage.. (2) W.J. Ouweneel, Wat is «de Vergadering»?, Uitgave -Uit het woord der Waarheidwindschoten, z.jr.. 32 blz., blz. 31-32. (3) Gesprek M. Van der Bijl, Gent, 14 en 15 jan. 1975. (4) Ibid (5) Jaarboek Protestantse Kerken van België, zie eerder. (6) Van der Bijlzie eerder. (7) Ibid (X) W.J Ouweneel, zie eerder, blz. 6 (9) Ibid. blz. 6. (10) Ibid, blz 6 (11) Ibid. blz. 9 (12) Ibid, blz. 10 (13) Ibid, blz. II (14) Ibid. blz. 10 (15) Ibid. blz. 12 (16) Ibid. blz. 21 (17) Ibid. blz. 31 (IX) Ibid. blz. 31 1Gesprek Mevr. Willemot, Gent 2X.1.75 (2) Hoekstra, zie eerder (Pinkstergemeentel en)). (3) Zie onze eerste bijdrage: Treize Cinq Heitres (4) Suzanne Roderguez. Transcendente Meditatie: het begin van een nieuw leven?, Libel Ie - Rosita, 16 oktober 1973, blz. 103. (5) Willemot, zie eerder. Dr. med. Dietrich Grim, Transcendentale Meditation, SRMISIMS. Mïmchen 1969, blz. I en 2. An Alliance for kwowledge, Maharishi International University, 1973

De Voorpost | 1975 | | pagina 9