PASTOOR VERBRAEKEN 25 JAAR OP DE SINT-JOZEFSPAROCHIE AALST ALS 'T VOLKSHUIS KON VERTELLEN... TT' 10 - 11-4-75 - De Voorpost hen volgelopen volkshuis, voor de laatste maal (jm) triomfeerden op de Molend ries en men stillekensweg al zat te denken aan het bastil- lon van de Houtmarkt. «Er is hier alles en nog wat gebe urd», zei Vic Van Der Heyden in zijn snuisterijen uit het verleden,» maar het belang rijkste zijn toch wel de blij vende banden die we ge smeed hebben.» Het ging niet zonder gehakke tak voorbij toen de socialisti sche kooperatieve «Hand in Hand» in 1920 het voormalige brouwershuis van de familie Moens aankocht. Een persarti kel uit die tijd laat vermoeden dat de schimpscheuten en brompartijen van «de drie- MAN GESTIKT TE EREMBODEGEM Freddy Van Londerzele (24), Ninovesteenweg 35 te Erembodegem verscheen maandag niet op het werk. De volgende dag was hij er nog niet Dus ging iemand bij hem thuis kijken, maar de deur was op slot. Toen een tweede sleutel gevonden was rook men een zware gasgeur. In de slaapkamer lag Van Londerzele, die al leen woont dood op bed De butaangasverwarmer stond dichtbij zijn bed. |plnt Dendermondsesteenweg, pastorij. «Ja, mijnheer, heu, nee mijnheer, mijnheer pastoor heeft bezoek», verklaart de juffrouw ons en ze boent intussen haar handen helemaal droog aan het wit-blauw geruite schort dat ze heeft voorgebonden. We leggen uit dat het maar voor een momentje is en dat we toevallig passeerden. Pastoor Verbraeken verliest iets van zijn rijzige fiksheid, zegt bijna zuchtend 'ja, ja' en wroet een beetje in zijn gedachten. We hebben hem gevraagd of hij bereid was er een uurtje aan af te doen voor een praatje over de vijfentwintig jaar die hij hier als pastoor 'sleet'. «Weet ge», zegt hij, «mijnheer Michiels die weet d'r alles van». «Wablief», valt mijn mond open. «Hij woont in de Valerius De Saedeleerstraat». Met handen en voeten proberen duidelijk te maken dat het eigenlijk toch beter zou zijn als hij, de pastoor, zelf wat zou vertellen. Zonder resultaat echter. MET DE VELO 't Is eigenlijk curieurs. We heb ben hier al een hele boterham opgehaald en de pastoor zelf heeft nog geen woord verteld. We weten waarom, maar pro beren toch nog even de be scheidenheid te doorbreken. Telefonisch deze keer. 't Is vervelend U nogmaals te moeten storen, horen we on szelf zeggen, maar eigenlijk hoorden we toch graat een her innering uit die 25 jaar. Het blijft een hele tijd stil aan d'overkant en hoewel we de kilheid van een telefoon kennen, het moet zoiets als een ferme zucht ge weest zijn waarmee het er uit rolt: «Nu vraagt ge me iets, d'r is zoveel geweest». Aandrin gen jong, denk ik, ge zijt op de goeie weg. «Hewel». klinkt het, en we lachen binnensmonds terwijl we noteren: «Devojdoe- ning die ge moogt ervaren bij tal van kleine dingen, de dank baarheid van zieken Ook wel het feit dat iedereen ons altijd heeft aanvaard, 'k Was gewoonlijk ook welkom bij de mensen die van een ander ge dacht zijn Dat onafscheidbare stalen ros, dat naar alle zieken, naar ie dereen in de parochie die het lastig had, voerde Waarom met de velo? Een antwoord zonder aarzelen: «Ah, mijne vriend, da's 't beste middel om de mensen niet voorbij te rijden zonder goeiedag te kunnen zeggen Allé, ge moet serieus zijn ook: de uiteinden van de parochie liggen op amper een kwartiertje stappen. Met een auto moet ge verder terugke ren na 't zoeken van een par- keerplaatsje. Praktisch. Joep, tegen de gevel hier of daar. En 't is nog gezond ook.» We maken van de gelegenheid gebruik om vlug te vragen wat hij voor de parochie zo als laat ste wens, voor wat ons ge schrijf betreft, nog toe te voe gen heeft. «Ja, hewel», en in de Waaslandse dialektondertoon verzamelen zich alle gegevens die we tijdens onze speurtocht mochten noteren: «dat onze mensen blijven samenwerken. Jong en oud, oud en jong evenzeer. Dat mijn, heu, onze mensen veel wederzijds begrip kunnen blijven opbrengen, ook al is dat niet altijd gemakkelijk. Dat zal wel 't voornaamste zijn, zeker». En zonder enige over gang horen we pastoor Ver braeken vragen: 'Kunde voort, allé dan, nog ne goeiedag! AKTIEF We willen hier een bondig overzicht geven van de werken en zorgen die werden uitge voerd in de voorbije 25 jaar. Pastoor Verbraeke zou waar schijnlijk opmerken dat die op somming niet mogelijk ware geweest zonder de inzet van een ferm aantal mensen uit de parochie. En voor een keer zal die bescheidenheid wel terecht mogen genoemd worden. Al hoewel Twee weken gele den hebben we in dit blad de geschiedenis beschreven van "dé kruisweg die met Goede Vrijdag door de Aalsterse stra ten trekt. Het is niet bepaald een opgave voor rekenknob- beltjes alleen als we hier in her innering brengen dat die jaar lijkse boetetocht precies dit jaar eveneens aan de 25ste uitgave toe was. Belangrijke stap in de evolutie van de Sint-Jozefsparochie was wel de bouw van de voorlopige St -Annakerkin 1956. Hierdoor werd de parochie heelwat han diger bereikbaar. Het wordt voor een moment een erg saaie opsomming, als men niet naar de inspanningen die ach ter de droogweg genoteerde «Dat is pastoor Verbraeken ten voeten uit», merkt onze zegs man een halfuurtje later op en meteen heeft hij een pak do- kumentatie bij de hand. Z.E.H. Verbraeken werd gébo rén te Beveren-Waas in 1903, werd vijfentwintig jaar nadien te Gent tot priester gewijd en zakte nog datzelfde jaar uit het 'Soete Waasland' naar Aalst af. De zevenenveertig jaar op de Sint-Jozefsparochie kun nen we in twee hoofdbrokken trekken. Om te beginnen is er de periode 1928-1950: eerst leraar, nadien direkteur van het St.-Maartensinstituut. Het kleine rekensommetje dat we voorhouden maakt zó duidelijk dat pastoor Verbraeken 't Klein College doorheen de oorlogs jaren loodste. En met sukses zouden we willen opmerken. Het tweede hoofdstuk speelde zich een paar huizen verder af: precies 25 jaar terug kwam de benoeming als pastoor van de St.-Jozefsparochie. 't KLEIN KOLLEGE Uit een vraaggesprek van Kon- takt (tijdschrift van St.- Maartensinstituut) met Z.E.H. Verbraeken hebben we vol gend overzicht gebrodeerd. Leraar van 1928 tot 1938 ston den zowat alle leerjaren onder zijn hoede. De persoonlijke voorkeur voor aardrijkskunde (doorweven met geschiedenis) kon niet zo direkt naar buiten komen want de toenmalige di rekteur, Z.E.H. Poelaert, was een man die van afwisseling hield en zijn leraars graag re gelmatig andere vakken toe vertrouwde. In 1938 volgde dan de aanstelling tot direkteur (superior heet dat nu). Een stapje verder zit men met de mobilisatie, verscheidene le raars worden opgeroepen en Z.E.H. Verbraeken gaat op nieuw lesgeven. Kort daarop brak de oorlog uitWe willen het reeds eerder vermelde kon- takt hier een ogenblik woorde lijk citeren. «In 1940 vestigden de Duitsers hun 'kommandan- tur' in 't college. Alle meubels werden aangeslagen, op een paar kasten na bezat ik niks meerUit die bezetting kwam voor pastoor Verbrae ken een erg pijnlijke moeilijk heid voort. «In 1943 eisten ze de lijsten op van de studenten die hun einddiploma behaald hadden», wie kent de bedoe ling daarvan niet meer.Ik dacht: het kan toch niet zijn dat ik die lijsten afgeef, misschien komen die jongens nooit meer terug. Ik liet alle fiches van 'pakbare' studenten verdwij nen. Maar het werd vakantie en de Duitsers drongen niet ver der aan.» Na de vakantie ston den de begeerde maar stukge scheurde Listen echter op nieuw in het brandpunt. Kort, de direkteur komt in de stads gevangenis terecht (een kor- rekte kommandant, zegt hij, en de cipier die oogluikend toe stond dat de familie Bosteels me eten bracht). Van de stadsgevangenis ging het acht dagen later regelrecht naar 'De nieuwe wandeling' te Gent. Drie weken nadien, met de bevrijding pal voor de deur, kwam direkteur Verbraeken vrij. We citeren: «Ik ben, net als Sinte Pieter zonder omkijken weggelopen. Eerst naar de Bisschop waar ik geschreid heb als een klein kind nu al die spanningen van me afvielen. Dan verder naar Aalst waar ik de vloer van 't kollege vol erw tensoep vondDe zondag daarop waren de Engelsen in de stad. SINT-JOZEF Op 11 april 1950 werd direkteur Verbraeken dan als pastoor aangesteld. En al die jaren is hij dezelfde gebleven: jong van hart, mild, aandacht voor alle grote en kleine miseries. Een vertegenwoordiger van de jonge kerk! En vooraleer we even terugblikken op die 25 jaar in St -Jozef willen we ie mand aan het woord laten die zijn jeugd in Nieuwerkerken sleet, dit op het ogenblik dat onze jubilaris daar zondag onderpastoor was. «Als pas toor Verbraeken gepreekt had», zei die man, «dan moch ten we ons vooroorlogse zon dagprogramma zonder wroe ging, rustig en plezant afwer ken. En het was nochtans niet vrij van jeugdzonden want we betaalden voor ons kermislief een rit op de paardemolen». De Ivanovkes, Hanskes en Vlaamse filmkes verhuisden echt waar naar de broekzak ken van de kleppers op de gratis-banken achteraan.. En die venten verslonden ge noemde lektuur nochtans gre tig 'bij de pasters van toen die zo n beetje regelrecht uit het Oude Testament waren weg- gestapt'Het verschil zat hierin: pastoor Verbraeken liet de toendertijd gebruikelijke strie mende helledreigementen en donderwolken der verdoeme nis rustig voor wat ze waren. Hij wou weten dat mensen, men sen zijn en blijven. Prietpraat voor de vaak, dat zou een op merking kunnen zijn van de le zer. Maar we moeten niet ver geten dat, om zomaar iets te zeggen, de Volkskapucijnen in die periode juist hun uiterste best deden om de preekstoel half kramikkel te slaan en hun gelovigen met knallende zwe pen (bij wijze van vergelijking, dacht ik zo) het Rijk binnen te' jagen. Gewoonlijk had dat dan als resultaat dat de herbergen in de omgeving van de kerk de alteratie moesten helpen weg spoelen, maar dat is hier niet terzake. We wilden enkel maar in herinnering brengen hoe pastoor Verbraeken in een pe riode van God-de-grote- boeman: begrip, verstandhou- d:ng en respekt en zoveel din gen des duivels meer predikte. Omdat ik het persoonlijk zo plezant vind wordt hier een fragmentje tussengeschoven uit een eresalut dat iemand schreef bij de 70ste verjaardag van pastoor Verbraeken 'Maar eenmaal moet U toch met de vlakke hand op het harde eikenhout van de preek stoel geslagen hebben. Waarom weten we niet pre cies. Het zal wel zijn dat er er gens in de wereld weer iets se rieus gebeurd was. Het was zo ongewoon dat burgemeester Callebaut die vooraan in een zetel zijn dutje deed, even overeind kwam en boven op 't oksaal iemand zei: «Verdom me, me zo doen verschieten». Zij, helemaal achteraan in 't portaal dat waren diegenen die nog geen zondagskostuum hadden of behoorden tot de li berale - socialistische - koste lijke fraktie van de bevolking legden ongestoord hun kaartje verder tot de consecratie aan de beurt kwam. Want dan knielden ze, ongeacht hun ver sleten broekenHet wordt nu wel tijd dat we even van '38 naar '50 en later overstappen. De socialistische tempel aan de Varkensmarkt te Aalst heeft afgedaan. Wat 55 jaar aan een stuk nu eens café van uitbundige rooie triomf, dan weer veilig nest voor het wondenlikken of nog broed plaats van stakingen en noem maar verkiezingskam- pagnes, betogingen meer op, werd vorige vrijdag uit gerangeerd. Wie na 55 jaar wel en wee zijn huis verlaat moet allicht haalwat terug denken. En dat gebeurde dan ook, terwijl de roos gelederen een laatste keer lingsbroeders geel, blauw en groen» vrij giftig en zelfs spin nijdig moeten geweest zijn. Maar, zo betoogt datzelfde ar tikel, wie anders dan de metser heeft meer recht op een schoon huis. Enfin, het ging niet onopgemerkt voorbij. Te meer daar de verbouwings werken van het geheel een vrij modern café maakten en de verschillende socialistische organisaties, voordien op de Saskaai gehuisvest, een ruim onderkomen vonden. De tijden veranderen en de gebouwen ook en wat eens de trots van de Mscheidsw oorden (jm) partij was verschrompelde bij stukjes en beetjes - niet echter zonder sporen te hebben nage laten op tal van plaatselijke ter reinen Eerst was het de hof, later de cinema en op een bepaald ogenblik zelfs de toiletten die het moesten lateh afweten. Een café zonder toiletten, zie Vic Van Der Heyden, om duide lijk te stellen hoe het plaatsge brek de werking in de weg stond van de groepen. Die zelfde spreker besloot zijn her inneringen aan het volkshuis een halve eeuw geschiede nis die bijzonder omzichtig werd benaderd, zonder een enkele naam te noemen bij voorbeeld met een hulde aan de negen geranten die de sleutels van de tempel droe gen. Vooraleer mijnheer Liebaut er Leona en Madeleine en Marii in de bloemekes werden geze had Bert Van Hoorick zijn visii op de levenswijze in de nieuw tempel reeds duidelijk gemaal via een schets van de nationa politieke toestand. «Voor'd eerste keer in mijn leven zal i in een bureau zitten dat gee krot is», zei den Bert en hij wer afgelost door John Lundström De Antwerpse bardhaalde e met zijn liekes van bajons d< zwierigheid in en allemai voelde zich nog een laatstt keer echt thuis (A.H. werken kijkt: In '64 werd de kerk herschilderd en opges mukt; jubelfeesten bij het hon derdjarig bestaan van de paro chie in '68; verfraaiing van het parochiaal centrum 't Kapelle ken van St.-Jozef een reeks gebuurtegesprekkenEn we vergeten hierbij het allerbe langrijkste: Pastoor Verbrae ken stond 25 jaar lang klaar voor zijn mensen. Besluitend willen we hier een stukje neerpennen uit een ge tuigenis van iemand die de pastoor als jonge prieste reeds kende: «Vele jaren late is U voor ons diezelfde geble ven. Onveranderd: mild vai hart, een gemoedelijkheid di< stoelt op begrips voor mense lijke tekorten, voor andere op vattingen. Maar belangrijke wellicht nog: dicht bij uw paro chianen waarvan de grote et kleine miseries allerhande l niet ontgaan. Zodat u ook van daag nog de jonge kerk var Kristus vertegenwoordigt». ANDRE HEYVAERT BETONWEGENBOUWSTOF VERLEDEN TUD orige weck reeds meldden wij dat de NV. Bctonwegenbouw aan d< Zeebergbrug haar eksploitatievergunning ingetrokken zag door d« Bestendige Deputatie. Tien dagen rest er de firma om beroep aan te tekenen. Tot op heden is hiervan niets bekend. Of de omwonende! een zucht van verlichting zullen mogen slaken zal pas binnen enkelt dagen bekend zijn. Alvast werd sedert de eerste klachten die daterei van 1969, resultaten bereikt. De gebundelde krachten vanaf vorigt /omer leverden uiteindelijk op een goed half jaar tijd het gekendl resultaat. \lles behalve een feestelijke rookpluim Slof was er genoeg, dal toont bovenstaande foto duidelijk a

De Voorpost | 1975 | | pagina 10