HOGER OP BRENGT GOOI TONEEL KULTUURKALENDER OPEN DOEK VOOR EEN BOEK IK WAS EEN ONWAARDIGE FILM Bü ONS CANTATE DOMINO MET BELGISCH KAMERORKEST IN LEDE HEIDEBAAN 45*2700 SINT NIKLAAS *TEL:031/76 36 36 24 - 11-4-75 - De Voorpost Door de toneelgilde «Hoger op» werd zaterdag de première gebracht \an de komische triller «Bemoeial» van Jack Popplewell in de regie \an Louis Pauwels. sier voetlichten niet overbodig maar voorbijgestreefd, zij geven de toeschouwer de indruk van een kunstmatig spel in een rechthoekige kader, terwijl toneel juist bewegend naar de realiteit moet grijpen. Een andere opstelling ware wel wenselijk. Hoger Op werkt met een zeer goede kern. waarvan de familie Pauwels, Ann. Louis en Frans de steunpilaren zijn. Zonder af breuk te willen doen aan de kwaliteiten van regisseur Pauwels durven wij toch een suggestie doen. waarom niet eens een vreemde regisseur, die" meteen een soort vernieuwing in de opvatting van de stukken zou meebrengen. «Bemoeial» heeft ons alvast kunnen bekoren. ROEL VAN DE PLAS Bemoeial is een triller, maar zelden wordt in een triller zoveel en hartelijk gelachen als in dit stuk. Dit komt dan vooral door de humorvolle vrije op merkingen van de werkster die zich ontpopt als een echte Sherlok Holmes. In een triller wordt veronder steld dat bepaalde details in het vage blijven en dat de ont knoping zeker niet verraden wordt. Wij zijn hier echt niet van plan dit te doen. er zijn nog enkele voorstellingen gepland en wij willen niet te veel verklappen zodat wij vooral niet het genoegen bederven van hen die nog naar de vertoning komen zien. De werkster Mrs. Piper ziet een lijk. ziet er zelfs twee in de kantoren van haar werkgever, zij roept de politie en in kommis- saris Baxter herkent zijn zowaar een nogal intieme jeugdvriend. Om de moord op te lossen ziet zij dan ook alle middeltjes als goed en staat niet of tegen de zin van tie kommissaris zelf. hem met raad en daad bij. Zij speurt zelfs beter zou je zo zeggen. Alle bedienden van de zaak komen er natuurlijk bij te pas, tie ene geraffineerd, de andere heel gewoon, en de zogenaamde vermoorde verschijnt ook nog levendig ten toneel. Een serie situaties, wat amusante woord spelletjes die klaar en duidelijk een heel verrassende ontknoping kennen. Met de vertolking van het hoofdpersonnage om wie het ganse spel draait valt of staat dit stuk. Het stond dan ook schitterend op zijn poten. An De Baets-Pauwels bracht een zeer goede typering van de bazige ouder bemoeial. Maar naarmate de blos op haar wangen kwam. en Zij ook een wat te fleurig kleed droeg, zo naar het derde bedrijf toe verminderd haar prestatie. ooral toen zij in dornken toestand binnenkwam zagen we haar graag iets minder vast op de voeten. Toch een goede prestatie, de omtovering van een jonge vrouw in een ouder type. De weinig snuggere, doch uiterst gehoorzame rechercheur werd goed vertolkt door Fons Vinck. maar vergat hij in 't begin zijn tekst? Grote waardering hebben we voor Louis Pauwels als kommis saris Baxter, een kanjer van een rol. maar door zijn soms vlugge woordenvloed onverstaanbaar. Ook als regisseur kennen we v oor hem lof. Hij wist deze triller met het komische te vermengen zoals het in zijn bedoeling lag. Hei stuk zat zorgvuldig in mekaar zonder dat er van de nevenspelers iets buitengewoons verwacht werd. Lutgarde Matthieu als de droe vige romantische Claire was geknipt voor haar rol. evenals Myriani Buys. Marc Poppe v erraste prettig door zijn uiterste beheersing, moest hij misschien iets geslepener doen, één oog dicht, mond vertrekken, wat vals. maar kom. hij wist schit terend zijn ware identiteit te verbergen. Frans Pauwels ak- - teerde vlot. Ingrid Schockaert. de nog jonge typiste, gunnen we' graag wat tijd. plankenvastheid, het leren vlot bewegen over scène komt er wel. De belichting was het zwakke punt. We weten wel dat «Hoger Op- op eigen houtje, met eigen materiaal moet werken, en dat in deze nette opgefriste zaal. de mogelijkheden beperkt zijn voor de opstelling van projekteurs. Maar naar onze mening zijn de De akteursploeg van «Hoger Op», (jm) VRIJDAG 11 APRIL 1975 \alsl 20uur: in De Klok. Molenstraat 3. gespreksavond ingericht door de B.U.V.V. met André De Smet. algemeen voorzitter BUVV en Paul Wagemans. sekretaris BUVV over «Noord- en Zuid ictnam». 20 uur: in jeugdklub Terlinden optreden van dégroep RUM 18 uur: in de Belfortzaal, Grote Markt vooropening icntoonstelling Jonge Ekonomisch Kamer met Martin Baeyens, Ral Cleeremans. Maurice De Clercq, Felix Everaert, Viviane Laurence. Guy Leclercq, Wilhelm Mechnig, Frans Minnaert. Roland Monteyne. Yves Rhayé. Francine Urbin Choffray, Anne-Marie Van Hoorick en Maurits Van Saene. De tentoonstelling loopt tot 2 mei en is open van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 18 uur. Inleider is Jo Verbrugghen, kunstkriticus Acia en Abca. Gijzegem ll).30uur in zaal Patronaat filmvertoning «Saccoen Vanzetti». Aalst Nog tot 27 april in New REform, Wellekensstraat 45 tentoonstelling Ken Friedman (USA) en Welliam Louis Sorensen (Denemarken). Open op woensdag, donderdagen, vrijdagen van 1" tot 18.30 uur. zaterdagen van 15tot 17 uur en van 20 tot 21 uur. Op zondag van 11 tot 12.30 uur. Tot 28 april in Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein 53, tentoonstelling «Oude Kunst uit Egypte» en «Byzantijnse en Russische ikonen». Open op zon- en weekdagen van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur. Gesloten op dinsdag. Tol 13 april in het Sint-Jozefskollege. Pontstraat, tentoonstelling uit het Kuituurpatrimonium van het Kollege samen met werken v an G. Fraanyois. R. Huylebroek, C. Stokx. B. Van den Broeck en W'asterlain. Op zondag open van 10 tot 12 uur en van 15 tot 19 uur. Tijdens de week van 15 tot 19uur. Affligcm Nog tot 13 april in het Kultureel Centrum, tentoonstelling Georges Steel. Open op zondag van 11 tot 12 uur en van 14.30 tot 20 uur. Op zaterdag van 14 tot 20 uur. ZATERDAG 12 APRIL1975 Aalst 20 uur: in de parochiezaal Moorselbaan opvoering van Bemoeial» door toneelgilde Hoger Op. 20uur: in 't Kapelleken. Meuleschettestraat optreden van Jan De Wilde en Luk Saffloer. 20 uur: in zaal H. Hart. Dr. De Moorstraat opvoering van «Gieren op 't veilig nestdoor Nieuw Leven. Gijzegem 20 uur: inde Parochiale zaal, Brazilië-avond met dia's. Erembodegem 20 uur: in het parochiehuis, jaarvergadering Davidsfonds- i-cnirum en optreden van IsCuma Liom. Aalst anaf Iti uur in lokalen C.S.V. herdenkingsfeest van de Spaanse Republiek. ZONDAG 13 APRIL Moorsel 20 uur: in zaal Katolieke Kring opvoering van het blijspel «Speel er niet mee... met het geld» door het toneelgezelschap van het Denderleeuws Mater Dei-instituut. Ingericht door jeugdklub \lewin. Aalst 20 uur: in de parochiezaal Moorselbaan opvoering van Bemoeial» door toneelgilde Hoger Op. 1uur: opvoering van «Gieren op 't veilig nest» door Nieuw Leven in Zaal H Hart. Dr. De Moorstraat. DONDERDAG 17 APRIL 20 uur: in feestzaal HRITO, Welvaartstraat spreken de h. De rop (HRITO-Mol) en Van Massenhove (H. RITO-DIenst) over l.uchtbez.oedeling-Waterbezoedeling. uur: in zaal St.-Jozefskollege, Pontstraat vertoning van -Kreten en gefluister» van I. Bergman, door K.F.L. Lede 20uur: in zaai Volkskring. Dreefstraat koncertavond met Schola C antoruni Cantate Domino en het Belgisch Kamerorkest o.l.v. .Georges Maes. Uitgevoerd wordt de «The Coronation Anthems» van Haendel. Ingericht door de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia. Men zegt wel eens dat wat niet lachend kan gezegd worden de waarheid niet is. Maar wat doe je dan met de waarheid van de Vlamingen die homerische inspanningen moeten opbren gen om eens niet kramp- achtig-erntig te zijn als zij spreken of schrijven over de uitpuilende trommel van hun grieven, hun groot onrecht en hun frustaties Humor en zelf-spot laat de Vlaming met respekt over aan v reemden, zelfs in de sport is hij bloedemstig, want hij wil altijd winnen. En nu beschik ken wij plots over Ik was een onwaardige (uitg. De Roer domp. Brecht). waarin een gekend Vlaams schrijver onder het pseudoniem L.H. Cotvooghel met een aansteke lijke glimlach op de lippen over de prepressie na Wereldoorlog Tw ee verhaalt, zijn persoonlijk drama en dat van vierhonderd duizend andere Vlamingen die het slachtoffer ervan werden. Cotvooghel is een van dat haast onuitsprekelijk hoog procent Vlamingen die een lange of minder lange gevangenisstraf hebben uitgezeten omdat zij op een 4*ceekpunt in de westerse geschiedenis langs de onjuiste kant van de klassieke schreef stonden, met een onjuiste en «onwaardjge» pet op het hoofd of niet een ongelukkige lidkaart in de hand. Vandaag grim- en glimlacht de onwaardige om zijn gevangenis- of werkkamp- tijd. Alleen bij het uitspreken van de naam van de staat die hen misleidde en de staat die hen gevangen zette klinkt de spot schamper. Maar over hun «chefs» durven zij" niet altijd klagen. Tenslotte hadden die laatsten toch ook maar liefst een vlotte overeenkomst met die onoverzichtelijke troep ongewone mensen die kunste naarswaren. geleerden, dorps- poëten enz., maar in uitzon derlijke gevallen misdadigers van gemeen recht. Die omstan digheid en de'onoverkomelijke moeilijkheid gezag uit te oefenen over zo'n rare troep noopten daartoe. En zelfs tegenover de Rooms-Katholie- ke Kerk. die nogal bokke- sprongetjes maakte met haar moraal, kon er nog een glimlach af. Natuurlijk omdat het niet de kerkvorsten zelf waren die in de cellen opbeu ring en troost verschaften, doch geestelijken met een eenvoudige ziel en eenvoudige methodes. Zo'n paterke komt op een dag bijvoorbeeld aan hollen met groot nieuws Jon gens, Jongens er is groot nieuw Honderden gevangenen voelden meteen het hart op springen en zagen de poorten reeds openzwaaien, zagen in gedachten hun vrouw of hun liefj Maar het nieuws was van meer mystiek ollooi. «Groot nieuws de paternosters zijn aangekomen», zie het paterke vroom. Waren de onwaardigen soms zeer eenzaam, ook de bewa kers waren het vaak. Vooral zij die een troep dwangarbeiders buiten de kampplaats of de gevangenis moesten leiden. En in het nevelig duin dwaalde eenzaam de waker, bibberend van kou en ongerustheid, rond door het mulle, vochtige zand en eentonig ais een flauwe misthoorn klonk klagelijk zijn stem «Jongens, wo zi-je gidder?... Komt ker hiere, jongens, komt ker utAllee jongens, toogt jeunder ker... Ge meugt gidder mi ni allène loaten wè, jongens...» Hebben die onwaardigen na tientallen jaren bloedernstige oproepen om eerherstel en rechtsherstel nog niet kunnen afdwingen, vandaag gaan zij op de humoristische toer. Op hoop van zegen. Frans-Jos VERDOODT. Week van vrijdag 11 tot en met donderdag 17 april 1975. Stilaan beginnen de rampenfilms Aalst te bereiken. Twee block busters zijn deze week in ons stadje te zien. Over één ervan zal ik het deze week hebben, «AIRPORT 75», ook nog «747 in Nood» genoemd, komt volgende keer aan de beurt. Deze 747 in nood, een film van Jack Smight, met een massa vedetten, waaronder Charlton Heston, Karen Black, George Kennedy, Gloria Swanson, Helen Reddy, Susan Clark, Roy Thinnes en Linda Blair kan U GAAN ZIEN IN CINEMA Palace. Warm aanbevolen «JUGGERNAUT» is een film van Richard Lester, met Richard Harris en Omar Sharif. Deze film loopt in cinema Feestpaleis. De film pikt handig in op de kapings- en terroristenrage die zich de laatste tijd in onze maatschappij heeft onwikkeld. Omar Sharif is de kapitein van een luxueus passagiersschip, de Britannic. Tijdens de reis wordt hem gemeld dat er zich aan boord van zijn schip vijf bommen bevinden die binnen de achttien uren zullen ontploffen, tenzij 'Juggernaut' tijdig een flink bedrag in handen krijgt. Vanaf dat ogenblik stelt men alles in het werk om de bommen tijdig te vinden en te ontmijnen. Ondertussen voert men ook onderhandelingen om na te gaan wie Juggernaut is en of het losgeld kan worden betaald. Dat zijn dan de drie spanningselementen die de film beheersen. Doorwinterde filmliefhebbers krijgen vlug de indruk dat zij het al bekeken hebben, doch Richard Lester weet de touwtjes flink in handen te houden. Dergelijk gegeven ontaardt gemakkelijk in melodrama- tiek van de bovenste plank, wat Lester op zijn eigen manier heeft weten op te vangen. Cinema Alfa tenslotte«ON THE WATERFRONT» (Vechten op zijn Chinees), Hong Kong-film van Hou Chin. Een hele rij bekende namen weeralPou Yun, Chang Yu en Chen Hong Rie. In de zaal van het Sint-JozefiskoUege, Pontstraat op donderdag 17 april om 20u «KRETEN EN GEFLUISTER» van Igmar Bergman. «LA TIERRA PROMETIDA» die zaterdag a.s. te kijken is in het C.S.V. te Aalst om 20 u, is een speelfilm beëindigd in augustus 1973, dus jukt voor de staatsgreep. De film steunt op authentieke feiten, die zich hebben afgespeeld in de jaren 30. Alles wordt echter bewust vandaag gesitueerd. Door de sluiting van nitraatmijnen in het noorden van Chili komen honderden arbeiders op straat te staan. Ze trekken naar het zuiden op zoek naar een stuk land om te bebouwen voor zichzelf en hun families. Maar telkens als ze zich willen vestigen, worden ze door de grootgrondbezitters vetjaagd. Vanaf het begin stelt deze politieke film duidelijk wie de vijanden zijn van het volk. GUY DE LOMBAERT. De Harmonie St Cecilia staat voor niets. De viering van hun honderdjarig bestaan is aan het uitgroeien tot een jaar dat geschiedenis zal maken in Lede. Wij publiceerden reeds eerder een eindeloze kalender van de meest verscheiden aktiviteiten die de harmonie ons brengt dit jaar. Enkele zijn reeds achter de rug, maar de grote 'kloppen' moeten toch nog gegeven worden. Eén van deze hoogtepunten uit dit jubeljaar wordt zeer beslist donderdagavond 17 april. Onder de auspiciën van het Ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Kuituur, dienst Volksontwikkeling, brengt de harmonie een voor Lede zeldzame affiche. Schola Cantorum Cantate Domino Aalst o.l.v. E.H. M. Ghijs en het Belgisch Kamerorkest o.l.v. Georges Maes brengen op donderdag 17 april om 20 u in de zaal Volkskring de opvoering «The Coronation Anthems» van G.F. Haendel. Toegang 100 fr Houders van Plus-3-Pas 50 fr. Al bleek in het verleden dat de Ledenaars niet te hoop lopen voor opera- of belcanto-avonden, dan durven we nu toch stellen dat de Volkskring veel te klein moet zijn. Dergeltfke gelegenheden worden de Ledenaars slechts zelden geboden. Denk niet, omdat je geen fervente koper bent van klassieke fonoplaten, of omdat een klassieke uitvoering op TV je weinig zegt, dat het niets voor U Is. Je moet het echt in een zaal meemaken. Het is een einige belevenis die geen enkel vergelijk kan doorstaan met filmopnamen of platen. Hopelijk wordt deze enorme inspanning van de harmonie, door de Ledenaars naar waarde geschat met een talrijke opkomst. MARCOLE. Gemakkelijkte bereiken metstads- autobus nr 1vanaf de Markt of de Mercatorstraat met de lijnbus Antwerpen - St-Niklaas en St-Niklaas-Antwerpen, die op 300 m van onze winkel stopt: M Vraag onze prachtige gratis kleurenkatalogus (92bladzijden).

De Voorpost | 1975 | | pagina 24