IN HET KADER VAN HET MONUMENTENJAAR «GERESTAUREERDE GEVELS JEZUITENKERKEN UD KOLLEGE LECHTIG INGEWIJD HET «GEZIN VAN PAMEL» TE MELDERT KLADDERADASJ JAAR VAN DE JEUGD BD HET RODE KRUIS De Voorpost - 11-4-75 - 3 \N r i Dus o matte i erlijk oih„ aanwezigheid van tal van vooraanstaanden en onder grote tie at Publieke belangstelling had zaterdag de inwijding plaats van de chillent terstelde gevels van de Jezuïtenkerk en het Oud-Kollege. Het iepen u|re$ultaat van maanden deskundige aanpak is dan ook een staaltje dienen. van perfektie geworden. De verv "°n gevelbekleding werd R.D.V^gggehaald en heeft plaats gemaakt voo. e Baiegemse steen, mooi •n helemaal in de oorspronkelijke eenvoudige barokstijl. dien hl om De restauratie van de gevels is olledig privé-initiatief. Leer ingen en oud leerlingen droegen 'n er c ïun steentje bij. maar ook op de leun van het Stadsbestuur, van kratisc t( ve le Vereniging voor Aalsters C Cultuurschoon en plaatselijke uniste Janken kon gerekend worden goe kan deze inhuldiging is een Otst entoonstelling uit het kultuur- gn(j c latrimonium van het kollege erbonden. •erwaarde Pater Raes dankte in 'fyjn inleidend woord het Stads- ational >estuur en de oudleerlingen nisbrui -venals de heer Petermans, estaurateur, en stipte aan dat le restauratie niet alleen een linde wou maken aan de rbarmelijke toestand maar dat iet vooral de taak van de school de leerlingen klaar te maken roor de toekomst maar het erleden niet te vergeten, rekene pc heer Van der Hulst, voorzit- er van het V.V.A.K. noemde leze gevel vroeger het simbool ten hterlijk nd. He li is eeds ighede se kon i demc voor; sialism ooral i omend il is wi leid or sten. ral, B.O.B., :oek in. LD.W. veve van met de worden hiehuis, aar en rk. Er is ïk rcnlaan ark van :ente op van het aan de ndag 14 in het atavond middag in het is aan e politie ijdag 18 ).30 uur ojektie; dokumenten over het Sint Jozef kollege, folkloreschilderijen van Pater Emiel Van der Linden, schilderijen van C.Stokx, R. Huylebroek en G. Francois. De Brugse schepen Dries Van den Abeele, voorzitter van de vereni ging van Historische Steden, waarvan Aalst één van de stichtende leden is betoogde dat de initiatiefnemers Fier mochten zijn op hun resultaat en dat er moet gestreefd worden naar een zorgzaam beleid in verband met de nistorische gebouwen, ze moeten bewaard blijven voor de toekomst. Hij betreurde het «vandalisme», het in het wild vernietigen en optrekken van gebouwen zonder orde. Burgemeester De Bisschop herinnerde aan de jaren die hij school gelopen had in het kollege, betreurde het dat het E.P. Raes. (Ib) begijnhof «vermoord» is en deed een algemene oproep aan de bevolking om eventuele toestan den van verval aan de gevels van gebouwen aan het kollege van Burgemeester en Schepenen te melden. Met deze woorden en een drankje werd de tentoonstelling geopend verklaard. De tentoonstelling is toeganke lijk tot zondag 13 april, weekda gen van 15 tot 19u en zondag van lOtot 12uenvan 15tot 19uur. Roel Van de Plas lien di een ineengestorte kerk. Hij ras de tolk van de vereniging oor Aalsters Kultuurschoon die ivliegwiel» is geweest van restauratie die in vier laand tijd werd gerealiseerd en Idie tot stand kwam dank zij de wegen, timulerende Pater Raes. Aan heer Petermans, die deze Geyte estauratie met kunde en zorg leeft uitgevoerd werd een ge- chenk overhandigd, antrum vo )e heer Van der Hulst lichtte beschikki erdcrde taak van het V.V.A.K. oe, ze bestaat er ondermeer in teun te verlenen aan dergelijke ■rivé - initiatieven, en wantoe- N -tanden tegen te gaan. Hij lekelde de toestand aan het 'riester Daensplein, waar Niubliciteitsborden en allerlei fval ontsierende en storende lementen in deze zo mooit ingeving vormen. Spreker ver hees naar het feit dat sinds drie tar de dossiers binnen zijn om e restauratie van het Belfort en et huis van Langenhove te ekomen. linister R. De Backer werd ersoonlijk uitgenodigd om zich p de hoogte te komen stellen an de zaken, maar de toelagen kenden loorsel- ;enweg huis en et werk d inge- achter- werden jjn er njet meer nu is bij de iventjes ommissie voor Monumenten esterde n Landschappen aangedron- aal met en 0p restauratie en klas- ;ns ook jringen. eduld moet er zeker zijn. De ;er Van der Hulst wachtte 19 ar om het huis «Stad Ant- erpen» aan het Sluierstraatje iklasseerd te zien. Dit zal nu nnenkort wel gebeuren. De 9 laanden wachttijd op defini te klassering is bijna om, dit ildt ook voor de St.-Jobkapel zijn landschap terwijl de assering van de H. Geestkapel >g op de wachtlijst staat, tstauratie is goed en wel zegt an der Hulst maar ze moet «kundig gebeuren, voorbeeld n het Aalsters Lyceum waar de vel kundig werd hersteld doch ationaal en over André Baiegemse steen door arduin rvangen werd. Hij deed een gemene oproep tot inven- riseren van het kultuur- trimonium in alle kolleges, acht hulde aan pater Butaye, de gravures en de schil- rijen van de ondergang heeft red, en maakte het publiek lent op het werk van schilder 'ter Emiel Van der Linden die it Aalsterse volksleven met een tetische smaak weergeeft, t tentoonstelling die deels ten ordele van de restauratie- irken toegankelijk is noemde heer Van der Hulst een «toonstelling met een na- •nale betekenis vooral van- ige de grote verzameling oude teersop- eken. Maar er is nog veel sol met' ring zal van het n. Ver- ■ust met wegdek bochten mecntc- en van we brug ter. Deze unieke tentoonstel- ig in een smaakvol kader toont een verzameling oude boe- n van Pater Schurmans, oude >vures uit de verzameling van l Sint Jozefscollege, houtsnij- rk en tekeningen van de heer rt Van den Broeck, een oude ten deur uit de slaapkamer de eerste intern Franciscus latius Eeman daterend van TO; oude gravures uit de 17de 18de eeuw naar schilderijen 1 bekende meesters, een 'Hektie oude munten, archief «Levend Meldert» en «dood Moorsel». anders gezegd ge meentelijk Meldert doch paro chiaal Moorsel, vormt de Klaar- haag een soort enklave. een soort grensgebied om niet te spreken van een «no mans land». Werd in de show verleden winter, zij het dan te nemen met een hele greep korrels zout, niet gesproken van deze wijk waar de pastoor slechts zou komen om St Pieterspenning en de vroede gemeentevaderen enkel in hoogdringende gevallen en in de kiesperiode. Werd in diezelfde kwisfinale de Klaarhaag niet voorgesteld als een «zwart schaap», als een weeskind dat van niemand volledige belangstelling mocht verkrijgen. F.n nu komt een jonge groep (klaar)Hagenaars samen, een groep die uitmunt door kollegi- aliteit, door jeugdige levens vreugde en waarvan de leden niet gespeend zijn van allerlei talent, Klaarhagenaars van ge boorte, Klaarhagenaars door huwelijk ofwel eenvoudigweg emigranten. Op bovengenoem de kwis had deze groep zich reeds, en niet zonder opmerke lijk sukses. gemanifesteerd doch nu wil men het wel wat grootser zien vermits werd overgegaan tot de stichting van «De Klaarhaag- se Toneelvrienden». Op zondag 25 en zaterdag 31 mei wil deze groep opvoeringen brengen van het bekende en suksesvolle drama van niemand minder dan Cyriel Buysse, nl. «Het Gezin van Paetnel», des tijds in zovele zalen en ook voor de beeldbuis gebracht en dit steeds met evenveel resultaat. Typisch voor deze opvoeringen die doorgaan onder de auspiciën van de VVV-De Falluintjes- streek en de CKM is wel dat de opvoeringen zullen plaats heb ben op de binnenkoer van de typisch Brabantse hoeve van de Gezusters De Gols. Klaarhaag- straat 41 te Meldert. dus ongeveer wel in het centrum van de verschillende Falluintjesge- meenten. Ook verder zijn nog vertoningen gepland o.a. op de Pikfeesten te Baardegem op vrijdag 25 juli en verder nog op Clerckenshof Waar lirbanus van Anus zich «leevend» vertoont, mag men zich aan een proppensvolle zaal met «vanaf 16-jarigen» verwachten./ In het Aalsterse is de man aan zijn zoveelste optreden toe en nog steeds mag eenieder die de kleinkunst-wonderknaap van het jaar zien wil, zich wapenen met een schoentrekker om in de zaal een plaatsje te veroveren./ Voor jeugdhuizen alvast een vette kommerciële kluif./ In zaaltjes waar amper een goede honderd a tweehonderd man behoorltyk zitten kunnen lepelt men er maar het twee a driedubbel in, want de opbrengst van de U rbanus-av ond is heilig./ Of je als kijker nog wat te zien krijgt zal de jeugdhuisverantwoordelijken geen zorg wezen, of het allemaal wel mag van de verzekering zal hun evenmin grijze haren bezorgen./ Zolang de tapkraan vloeit en het entreegeld rinkelt /eggen ze te Lede./ Erg diskreet kan men nu ook de aangebrachte kabelteeveeieidingen op Ten Berg niet noemen./ 'eze leukerd met zijn dito karretje was zondag jl. aan te beffen bij de H. Hartkring in de Dr. De Moorstraat. Als je als Schepen van Kuituur dan toch één keer naar een amateursgezelschap gaat zien en je krijgt het woordje «slecht» in je nek geblazen, dan moet het natuuriyk stormachtig aankomen./ Gelukkig zijn we in 't jaar van de vrouw en had deze storm als resultaat, een stortvloed van verdedigingswoorden door de objektiefste van allen, mevrouw Van den Eede, wy dachten zo: dit is nu DE AKTRICE waarop Voor Taal en Vrijheid wacht./ Toneel is in sommige verenigingen nog altijd sinoniem voor nocpavond. Het is slechts nodig het doek op te halen om uit verschillende hoeken van de zaai'het wansmakeiyk gekraak van karamellcnpapieryes te horen./ BRENDAN \ankondiging op het Dorp te Meldert (jm) (Louis Verdoodt) te Lssene. Dat de bezetting puik is met het vele Klaarhaags (en ander Meiderts) talent zal U wel ondervinden en dat de vruchten van de maandenlange herhalin gen in de smaak zullen vallen van het publiek, zo de weerma- ker enigszins van de partij is, kan U niet verwonderen. Ten gepasten tijde brengen we U dan wel nadere details over deze opvoeringen, kommentaar over de schrijver Cyriel Buysse. een tijdsbeeld zodat U het stuk goed kan situeren en natuurlijk een stukje verhaal dat U naar het vervolg ervan zal doen uitkij ken.... L.H. In het «jaarvande vrouw».«het jaar van de monumentenzorg»,«de bestendige hulp aan de ontwikkelingslanden.broederlijk delen» enz., wil de afdeling Aalst van hetRode Kruis een Jaar van de Jeugd inrichten. Teneinde de jeugd te sensibiliseren en haar drang tot medewerking met in noodverkerende mensen te ontwikkelen heeft het Rode Kruis het idee opgevat ook NU reeds de kleintjes in te schakelen in de kennis van het Rode Kruis, hen vertrouwd te maken met wat het Rode Kruis doet en hen te laten vermoeden hoe ze later zelf zullen kunnen helpen. In dat verband rekent het Rode Kruis ook op de hulp en medewerking van-de schoolbesturen en het onderwijzend personeel. Het gaat er eenvoudig om dat de schoolgaande leerlingen van het basisonderwijs le en 2e jaar een der vele aktiviteiten of raadgevingen van het Rode Kruis zouden konkretiseren in een tekening. Uiteraard zijn aan deze wedstrijd nuttige en aangename prijzen verbonden.De wedstrijd is voorbehouden aan leerlingen van het eersteen tweede leerjaar(6-7 jaar). De tekening dient gemaakt op een blad wit tekenpapier van circa 32 X 24 cm en bij voorkeur gekleurd. Het kan een techniek zijn met stift, kleurpotlood, pastel, waterverf, plakaatverf, collage). Thema kan zijn a. een aktiviteit van het Rode Kruis uitbeelden, bvb bij ongeval, ramp. hulp. bloedgifte. b. een raadgeving van het Rode Kruis uitwerken als bvb oproepen van 900. wat bij benzine- of gasgeur, wat bij begin van brand, wat bij bewusteloze Uiterlijk op 15 mei worden de tekeningen ingewacht bij de afd Aalst. Keizerlijk Plein 43, 9300 Aalst. Vóór einde juni, dus vóór de vakantie, worden de bekroonde werkjes bekendgemaakt en beloond. L.H. ZO ZIE JE DAN MAAR WEER EEN VAKANTIE ALS EEN ANDER DEEL 1waarin eigenlijk niet zoveel gebeurt, maar dat je toch maar eens moet lezen. Dit verhaal is bloedernstig en begint zoals alle bloedernstige verhalen met een bedscène. Vader maakt zijn zoon wakker, gaat werken voor deze zoon en aanver wante toestanden, de zoon soest verder. Stilaan begint hij echter het ongewone van deze situatie te heseffen. Waarom roept men je op een vakantiedinsdag op? Vanwaar dat snijdend gevoel in je hoofd? Is dit alles een vergissing.' Nee, beste lezer, dat kon je reeds vermoeden, anders was ons verhaaltje immers te vlug voorbij. Er is wel degelijk een reden. Die dag was het één april, en toch besefte je onmiddellijk dat het geer vaderfrats was Die weet maar al te best dat zoonlief laat thuis kwam, en heeft bovendien betere zin voor humor. Met een kop koffie begint alles uit te klaren, je zit in de living die door de ochtendzon beschenen wordt, watje gezien je doordeweekse dagindeling niet al te dikwijls meemaakt. Met gisteren heeft het echter ook niets te maken, toen ben je enkel even op de toer gegaan met Moutcha, wiens verhaal we voor de komkommertijd sparen. Nee, dit alles betekent dat j'er vroeg uit wou, omdat je met meer precies wist hoe laat de mensen van RIBTO zouden vertrekken om enkele dagen op een boerderijtje door te brengen met enkele zwaar gehandicapte kinderen en een aantal aspirant-monitoren. Nu is het kwart voor acht, nieuws voorbij, en weer een uur om iemand op te bellen. Het valt mee, de busjes die ons naar Sint-Katarina Lombeek zullen voeren vertrekken pas tegen tienen. Je kan alles rustig aan doen. Je wou over dit alles thuis nog niet veel zeggen. Je had schrik dal men je zou zeggen datje voor de zoveelste keer weer es met iets nieuws begint en je al zoveel om je lijf neemt dat je niet altijd honderd per honderd verzorgt. Maar je denkt, de perfektie is niet van deze rotbol en ten slotte wil je enkel beleven hoe het is om enkele dagen door te brengen met mentaal gehandicapten. Een lift van de buurvrouw brengt je nog even op de redaktie. Zij vindt het heus fijn datje die kinderen even vakantie bezorgt terwijl zegt ze, ook aan de ouders verpozing gegund wordt. In de familie is er ook zon kindje en haar ouders hebben het echt niet makkelijk. Johan, wenst je even het beste toe, hij zit er flauwtjes bij, straatnamen veranderen en zo wat daar bij komt, verduidelijkt hij. O.K. Tot zaterdag, dan spreken we we! verder. Je wandelt door de stad, langs de Place Nols en de Place Chorum Alostum Imperialum naar het ribtoschooltje waar reeds aardig wat vakantiegangertjes wachten Over onze eerste kennismaking met het ribtogezelschap kon je reeds lezen in vorige -zo zie je dan maar weer.nu echter begint pas de échte kennismaking. Een lachend, expressief gezichtje verschijnt plotseling voor je wang, je hebt er meteen een supernatte kus opzitten en voor je 't weet speel je paardje met op je rug Annie Het meisje, dat zoals je later ontdekt op enkele sekonden van de meest aangrijpende schreibui tot een uitbundige schaterlach overschakelt. Het spelletje verveelt echter vlug en ze wipt weg en herbegint alles bij Marie, die wel even kucht voor hel gewicht van het achtjarig meisje maar haar rol flink weet te spelen. F rank, die reeds wat ervaring heeft met deze kinderen, ze alle hij naam kent en nog veel meer. brengt er met zijn bombardon meteen wal sfeer in Er zijn enkele ouders die hier op in spelen en met de gedachten bij de muziek en gekke fratsen van Frank nemen de kinderen van hen afscheid. Er moet tweemaal gereden worden om de 29 die samen de landelijke rust opzoeken, ter bestemming te brengen. Achter op de bank van het vu>- busje zit Anita, met naast haar Erik. Die heeft het over een radiodokter en de batterijen van zijn transistor die natuurlijk - pillen- noemen en naar hij zegt vlug plat zijn en erg duur. Het kind lijkt ontzettend op het toestelletje gesteld, het is een tweeeenheid en je vraagt je af hoe het komt. Hij heeft het duidelijk niet gemakkelijk om met de andere kinderen te pralen. Alleen met ons die voor hem allemaal meesters en juffrouwen zijn praat hij vlot maar veeI over dezelfde dingen. In ieder geval heeft hij veel behoefte aan genegenheid en wanneer hij die van je krijgt is die radio weer niet meer zo belangrijk. De omgeving valt mee, ook ons gastpaartje, een landbouwersgezin waar als er ooit kinderen geweest zijn, die reeds lang moeten getrouwd zijn, en waarvan het te groot geworden huis is aangepast om het als vakantie home te kunnen benutten Zoé heel zij en hij Gust. beiden nog kranige zestigers, die later bewijzen al die schone Vlaamse liedjes te kennen en ons zullen trachten te overtuigen dat we echt iets missen. In ieder geval, hun gezelschap viel voor de kinderen in de smaak en zijzelf zijn duidelijk blij, ook voor ons hun boerderijtje te kunnen lenen. Maar toch. zegt Gust, die jonge gasten hé, dat is toch met zoals in onzen tijd. En terwijl Gust en Zoé de kinderen begroeten, zijn we reeds met enkele van hen de ruimten boven gaan bekijken. Het is even wennen, ledereen helpt mee om bedden op te maken. Anita helpt daarin even flink meeZe steekt me de loef af, en belooft om goed op de kleine Aerman te letten, het lievelingskindje van zes, de benjamin waar je eigenlijk niet boos kan op zijn. En misschien is dat wel niet helemaal verstandig van ons, want zo verwennen we het jochie, en als ie ouder zal zijn en erg aanhankelijk, zal er niet zoveel meer aantrekkingskracht van hem uit gaan, en wordt hij misschien daarom agressief, zoals Alex dat soms is, als hij geen aandacht krijgt. Het duurt bij dit alles niet tot de middag, voor je zeker bent dat er hier veel te leren valt. Veel dat we hier zelfs moeilijk kunnen schrijven. Het wordt een intens samenleven van monitoren met kinderen, waarbij het schoolsysteem volledig kan overboord gegooid worden Maar voor we dit eerste deeltje afsluiten, stellen we eerst nog Kamiel voor die in Denderleeuw woont. Hij was vier dagen lang de jongen die het meest in mijn gezelschap vertoefde. Twee jaar ouder was en met wie ik best opschiet. Een echte natuurmens, maar waarvan Fons zich af vraagt waar hij terecht zal kunnen als hij te oud geworden is om nog het ribtoschooltje te bezoeken. Want zo iemand steek je niet in een beschutte werkplaats, daar aardt hij niet. Waar dan wel, vraag je UEVEN MATTHIEU Een levensverzekering afsluiten is een ern stige zaak. Alleen een ernstige beroepsma kelaar zal U de ware voordelen en noodzaak van een levensverzekering künnen uitleg gen en aantonen. Dekking van hypothecaire schuld I winstdeelname reductiewaarde afkoopsom premie vrijmaken revalorisatie indexering zijn enkele faktoren die wij volledig vrijblij vend voor uw persoonlijke situatie bestude ren en dan hoeft het werkelijk niet DUUR te zijn! NV Kantoor RAVYTS Dendermondsestwg. 53 Aalst Tel. 053-21.63.64 Wij komen aan huis

De Voorpost | 1975 | | pagina 3