PARADIJS UIT WATERVALLEN GEBOREN -U CEYLON ONTVING BELGIAN PRINTERS KOK EUROPEES: INLANDSE KEUKEN PRIMA De groep van ongeveer zestig personen wier belevenissen wij gedurende enkele weken zullen volgen. MILD KLIMAAT Ceylon biedt de meest verscheiden geolo gische karakteristieken: een enig mooie rotsenkust doorweven met fijn geel tot bijna wit strandzand, een rijk-doorspoeld gebied met prachtige bergrivieren en stromen die ergens 2.500 m hoog ont staan, daar waar het bewoonde bergge bied tussen de 100 en de 1000 m ligt. Ondanks de nabijheid van de Evenaar ge niet Ceylon van een aangenaam, mild klimaat. Nergens elders ter wereld is er een gelijkaardige veelvuldigheid te vin den van nuttige en natuurprachtige water vallen waardoor de hydro-elektrische aanpassing dan ook de basis vormde van de gehele Lanka-ekonomie. Het is het land met eeuwigdurende zomers dat zijn regens uit de moesons put die van mei tot augustus mild en weldoende in het Zuid westen neerkomen terwijl het drogere noordelijk gebied van december tot fe bruari van de N.-O.-moeson geniet. Sedert eeuwenoude keizerlijke traditie werden doorheen het ganse eiland kunst- meren of watertanks als reserves aange legd om het be wateringssysteem op peil te houden tijdens de droge maanden. Reeds 400 jaar voor Kristus vormden rond de oude keizerlijke stad Anuradhapura tal rijke kunstmeren de basis van een uiterst ingenieus bevloeiingssysteem dat van daag nog eenieders bewondering af dwingt. Deze hoofdstad was tot in de negende eeuw na Kristus een hoofdzetel van het Boeddhisme en reeds in 288 vóór Kristus zou men daar de Bo-boom hebben ge plant. VIA ATHENE Eer zij van al die pracht zouden genieten moesten de zestig personen die dit jaar de Traditioneel trekken de Belgian Printer Trotters er ieder jaar op uit om een nieuw stukje wereld te ontdekken. Telkens wordt daarbij speciaal de aandacht gevestigd op een meestal verafgelegen zoniet ongekend gebied dat de deelnemers boeit en bekoort. Het beste bewijs: ieder jaar keren zij van de verre reis huiswaarts met gelukkige herinneringen, leuke verhalen die ook getuigen van hun onderlinge vriendschap massa's souvenirs, ontelbare foto's en kilometers kleurfilm. Misschien is het toeval, mogelijk ook is het de flair van de organizatoren of de invloed van de Trotters, maar zeker is het dat de door hen bezochte landen gauw in de aktualiteit kwamen of de belangstelling genoten van steeds meer toeristen. De Printers mogen terecht worden aangezien als pioniers die aan verschillende reis-experimenten worden onderwor pen experimenten die nadien met sukses door de beroepsagentschappen worden uitgewerkt. De Printers zijn vrolijke vrijwillige proefkonijnen die de wereld afrotsen op zoek naar schoonheid, vriendelijkheid, broederschap en kulturele verrijking. Onlangs keerden zij terug uit Ceylon. Tussen hen bevonden zich heel wat mensen uit onze streek en ook de heer Henri De Kimpe, sekretaris-generaal van de Belg. Vereniging van de dagbladuitgevers die zo vriendelijk en zo volhardend was ook tijdens de reis nota's te nemen en op basis daarvan werd de reisreportage geschreven. «Ditmaal was het reisdoel dubbel ge waagd: het scheen niet «normaal» dat men Ceylon (of Sri Lanka) zou bezoeken nadat men pas het jaar tevoren een fantas tische ontdekkingsvaart had meegemaakt doorheen gans Noord-India, Nepal en ThailandMen voorspelde dat Sri Lanka na die eerste tocht niets aan trekkelijks meer te bieden had en dat het nu stilaan «welletjes» was steeds terug naar Azië te trekken. Deze voorspellingen hadden voor gevolg dat een deel van de Printersgroep vreesde niet genoeg te heb ben aan het «paradijselijke eiland met de wuivende palmen» zodat zij van tevoren besloten na een week Ceylon naar Hong Kong te vliegen via een ommetje langs het zonovergoten en blijkbaar onvergetelijk Thailand. Maar zij die overtuigd waren van de niet te evenaren natuurkracht van het meest zuidelijke puntje van het Indische sub- kontinent zij die volle vertrouwen schonken aan de reis-flair van André Del- rue (die zoals al de vorige jaren opnieuw de ganse organizatie voor zijn rekening nam en laat het ons toegeven; piekfijn over héél de lijn bleven 17 dagen de gelukzalige gevangenen van het oude Cèylon dat sedert 22 mei 1972 de officiële naam weer heeft aangenomen van Repu bliek van Sri Lanka. Wij zullen beslist niet alleen zijn om de oude en de nieuwe benaming geregeld door mekaar te ge bruiken want beide zijn door de eeuwen heen doorheen gegroeid: het eeuwenoude Lanka werd door de Portugezen, de Ne derlanders en de Engelsen zo ver babei mansd dat het oorspronkelijke «Sinhala-dvipas» er niet meer in terug te vinden bleek. Het voorzetsel Sri werd slechts enkele jaren geleden terug bijge past om goed te onderstrepen dat het in het land prachtig en splendid was gebleven ondanks de vele honderden jaren «bezet ting». Sri Lanka ligt tussen de 6e en de 10e graad benoorden de Evenaar in de Indische Oceaan zodat het van oudsher massa's vreemde zeevaarders, avontu riers, gelukzoekers, pioniers, dromers, poëten, bandieten en heiligen op bezoek kreeg maar niettemin steeds onder de kul turele, politieke en ekonomische invloed van zijn grote noorderbuur India bleef. Of Ccylon nu zoals sommigen beweren «het uitzicht van een fijne parel» heeft, «van een sappige peer» of van «een smakelijke mango» laten wij in het midden, iedereen die er eéns kwam zal getuigen dat het een paradijs op aarde is. Het is goed daar te leven als men uit de jacht van ons konti nent komt. De vroegere Engelse bezetters voelden zich in Sri Lanka, het van zon overgoten eiland, zeer goed thuis omdat het naar ligging en grootte makkelijk was te vergelijken met het groene Ierland Praktisch bestaan er weinig vergelij kingspunten tussen de twee eilanden. Printer Trotters vormden echterver trekken en dat is ook al een traditie geworden telkens zijn er daarbij strub belingen die op het laatste ogenblik voor de afreis de deelnemers een extra geut spanning, zoniet zenuwachtigheid, bij brengen. Dit keer was het de mist die er oorzaak van was dat onze Belgian Printer Trotters met de DC-9 van Swissair na een late start, een prettige tussenlanding maakten in Athene en niet in Zurich. Daar moesten de Trotters worden opgevangen door een DC-10 die natuurlijk weer eens uit Frankrijk kwam en passagiers had meegenomen die de plaatsen bezetten van onze Trotters. Zoals verleden jaar in India dreigde het daardoor nu weer tot felle verbale incidenten te komen, die ten slotte toch werden bijgelegd. De moei lijkheden, de wachttijd, de spanning, be letten niet dat de meest pientere van de reizigers in de schaduw van het Apollo- hotel stante pede een wedstrijd België- Griekenland organizeerden in het ke gelen, ten bewijze dat de Printers zich ten allen tijde op alle gebied weten aan te passen. Tegen 900 km per uur vlogen de reizigers naar Karachi dwars over Cyprus, Turkije, Jordanië, Iran, Irak en Pakistan. Van Ka rachi ging het in 45 minuten naar BOM BAY om vandaaruit langs de kusten van Zuid-India eindelijk Colombo (Ceylon) te bereiken waar de eerste kennismaking met de «echte inlandse keuken van Cey lon» buitengewoon meeviel. Ze was im mers bereid door een Europese kok (wordt voortgezet) Ceylon: Het bekoorlijke eiland in de Indische Oceaan bezit een heerlijk klimaat. Centraal ligt het hooggebergte. De hoofdstad Colombo vindt U aan de westkust.

De Voorpost | 1975 | | pagina 9