ZES MAAND GEVANGENISSTRAF VOOR VROUW DIE BEZOEKRECHT WEIGERDE RADIJSJES VOOR ANDREA JUBILEUMFEEST PASTOOR VERBRAEKEN HOFSTADE TIENDE ONTDEK-DE- STER WEDSTRIJD Iets duurder maar... VEEL BETER BENT U MET KWALITEIT- SCHOENEN VAN DE VAKMAN ADOLF CAMMERMAN WERK VAN GEORGES SESTIG IN GALERIJ VAN DE STEEN Zo zie je dan maar weer 10 - 18-4-75- De Voorpost IN TIEN JAAR ZAG IK MIJN DOCHTERTJE NIET. In tien jaar heb ik mijn dochter nog niet gezien», zegt een duidelijk ontroerde vader, tot voorzitter Charles Hoorens van de Korrektionele Rechtbank van Dendermonde. «Zij verzet zich met alle middelen tegen het bezoekrecht dat mij door de rechtbank werd toegekend, al had zij daar niet de minste reden toe. Ik betaal voor mijn dochter tje regelmatig onderhoudsgeld. Verschillende keren liet ik ander personen met mij mee rijden toen ik mijn dochtertje poogde at' te halen. Het leidde echter steeds tot niets. Veertien jaar is mijn kind nu dat ik sedert zijn vierde niet meer zag» Ik heb zelfs reeds naar de school geschreven. Daar verwees men mij naar de rechtbank.» Even voor deze pakkende getui genis had de rijkswacht van De dag van dank voor het vijfentwintig jaar pastoraal werk op de Sint-Jozefsparochie te Aalst van pastoor Verbraecken is gepland voor 11 mei a.s. In de voormiddag wordt pastoor Verbraeken ontvangen op het stadhuis, waarna om 10.45 u. de jubilaris afgehaald wordt aan de pastorij voor de eucharis tieviering in de St.-Jozefskerk. Om 12.15 u. is er akademische zitting met receptie in het Sint-Maartensinstituut. 's Middags is er een demokratisch maal voor iedereen, terwijl er 's avonds een gezellig samenzijn is in zaal 't Kapelleken, Meuleschette- straat. Vorige week publiceerden we een uitgebreid portret van pas toor Verbraeken. In de lay-out van de opmaak van het blad bleef echter een schets van de geschiedenis van de Sint- Jozefsparochie steken. Met een week respijt yelgt hier dit overzicht. EEN BROKJE GESCHIEDENIS Hierbij een (te) bondig gehouden historisch overzicht van de Sint- Jozefsparochie. Bij deze samenvatting mochten we gebruik maken van de opzoekingen door de heer Ant. Machiels verricht. Eeuwenlang was er te Aalst slechts één parochie met als godsdien stig centrum de monumentale St.-Martinuskerk. Het ontstaan van de nieuwe parochie. St.-Jozef, werd bepaald door de aangroei van de bevolking. In 1804 telde de stad bijna 11.000 inwoners, zeventig jaar later waren er dat 21.000. Wat, met andere woorden, een splitsing teweegbracht. De plaats waar het centrum van de tweede Deze in de streek meest bekende ontdek-de- Sterwedstnjd die telkenjare door de Scoutsgroep Sint-Lutgardisgroep uit Hofstade wordt georganiseerd is dit jaar aan haar tweede lustrumviering toe, en ter dier gelegenheid willen de organisa toren er een model - manifestatie van maken. Zowel qua deelneming als qua prijzen kan men nu al van een absolute topper gewagen. Het is duidelijk dat op zaterdag 10 mei zaal Ons Huis, Steenweg op Aalst, 8. te Hofstade, te klein zal zijn voor de belangstelling die men geredelijk kan verwach ten. De eventuele deelnemers dienen het volgende voor ogen te houden: deze wedstrijd staat open voor individuelen of groepen die vokaal een lied kunnen naar voor brengen. Men dient in te schrijven ten laatste op 5 mei en wel bij volgende personen: Luc Van Neck, Sint-Annastraat 2, Hofstade ofwel bij: André Eeckhout, Sint-Annastraat 39, Hofstade. Bij de in- schnjving dient een partituur van het lied dat men wil zingen bijgevoegd, dit voor het orkest Second Act dat voor de nodige begeleiding zal instaan. Dit orkest zal vanaf 16 uur ter be schikking in de zaal zijn om met de kandidaten aan de inoefe ning te werken. Een buitenkansje voor ieder die de ambitie heeft ooit een bekend zanger of zangeres te worden. Het ouderkomitee van de Sint-Lutgardisgroep zorgt ook dit keer voor de materiele en organisatorische hulp, zodat alles op wieltjes zal lopen. Dirk Daelemans j Dorpstraat, 5 (Paterstraat) Gijzegem - Tel. 053-21.95.25 Zegels Valois - Gezinszegels. Alle reparaties vakkundig uitgevoerd. parochie zou komen, staat ongetwijfeld in verband met het ontstaan van de stationswijk. In 1856 komt de treinverbinding met Dender monde tot stand (Die van Aalst moesten jarenlang opstappen naart station van Oudegem, de stadsverslagen dringen sinds 1837 toen de spoorverbinding Mechelen-Gent over Dendermonde tot stand kwam aan op de 'daerstelling van enen ijzerenweg' BEGIN In 1863 wordt door E.H. Vijt, toen nog onderpastoor van St.- Martinus, de hofstede 'Pavander aangekocht voor het bouwen van de nieuwe kerk. Vier jaar later richt men een kommissie op die als opdracht had te zorgen voor een plan, de gelden en de uitvoering. Het jaar daarop beginnen de graafwerken. Nog datzelfde jaar wordt door de Mgr. Bracq, bisschop van Gent, de hoeksteen geplaatst. De kerk wordt 'op geheel de ronde' gebouwd tot een hoogte van 6,8 meter en toen was 't geld op. De werken liggen dus stil maar om toch de diensten te kunnen verzekeren wordt het achterste gedeelte van de kerk (de drie koren en het transept) volledig overdekt en afgeslo ten van het voorste gedeelte. Dat deel werd eind 1874 opengesteld. Terwijl het gebouw een paar jaar in de beschreven toestand blijft, komt de parochie tot leven VOLTOOIING In 1877 gaat men opnieuw aan de slag. Het gaat er in de eerste plaats om de nodige fondsen bijeen te krijgen en daar slaagt men wonderwel in. (Met ondermeer een tombola die in 1880 de fikse stuiver van 20.000 fr. opbrengt). Vijf jaar later zijn de drie beuken en de toren tot aan het dak opgetrokken en in 1890 wordt het hoogkoor voltooid en onder dak gezet. In 1891 wordt de kerk ingewijd. WIST GE? Dat de volledige kostprijs van de St.-Jozefskerk 739.791,34 fr. bedroeg. Voor die som bouwt ge nu nog een vrij nederige stulp. Dat her kerkorgel gemaakt werd door de gebroeders Vereecken uit Gijzegem (1900) en dat het vorig jaar als typisch Cesar Franck- orgel werd gerangschikt. Dat de twee zijaltaren, dat van het HHart en van O.-L.-Vrouw, oorspronkelijk m St.-Baafs te Gent stonden. Ze verhuisden, afge keurd door de Kommissie voor Monumenten, voor een spotprijsje naar Aalst. Toen men in'67 de baldakijns boven de altaren verwij derde, stelde men vast dat de beelden en de engelen die ze omring den pure eik zijn. Na 453 uren worden de oude verflagen verwij derd. Dat overkort een reproduktie van de Servaes-kruisweg in de kerk zal hangen. Het werk van Georges Sestig heeft het eigen karakter van de La- temse kunstschilder. Deze Vlaamse kunstenaar bracht in zijn korte schildersloopbaan vooral interesse op voor Vlaamse landschappen, voor weelderige bloementuilen, voor stillevens en gaf dit weer op een eigen aparte wijze. Haaltert reeds een getuige-ver- klaring afgelegd bij monde van chef Moonen. Deze klonk niet bijster vleiend voor de moeder van het kind. Julienne P.. die momenteel in Denderhoutem woont. Volgens de verbalisant kwamen zij meerdere keren van een kale reis terug. Wanneer zij binnenraakten weigerde de vrouw een verklaring af te leggen zodat wij niets anders konden dan weggaan. Tóen wij echter naar buiten gingen werd de Hij werd te Gent geboren in 1900 en overleed te Deurle in 1967 Hij was reeds zestig jaar oud toen hij zich volledig aan zijn schildersam bitie gaf. Te Parijs volgde hij de lessen aan de Kunstakademie A.B.C.. Hij was er ondermeer leer ling van de bekende Maurice Schelck. Met die degelijke oplei ding die hij te Panjs kreeg evolu eerde Georges Sestig tot een de gelijke en solied kunstenaar. Een kunstenaar ook die het hield bij de gevestigde traditie zonder zich aan artiestieke eksperimenten te wa gen. In die zeven jaar ontplooide hij een grote schilderkunstige aktivi- teit en kon zich verheugen in een niet geringe belangstelling On danks het feit dat hij een terugge trokken kunstenaar was had hij de vriendschap van de ganse La- temse bevolking Terecht zegt men van hem dat hij veel tijd te kort kwam om alles te doen wat hij had willen doen. TEMA'S leder werk van Georges Sestig is op zichzelf een spel van kleuren, lijnen, korte krachtige vlekken en stippen Hij hield van landschapen en meer bepaald van de Vlaamse landschappen, genoeg om een poëtisch temperament te inspire ren. Stuk voor stuk zijn die talrijke werken het bekijken waard. Hij legt de nadruk op de wisselende na tuurverschijnselen: Vlaamse land schappen geladen onder een drei gende wolkenlucht. Zijn stevige techniek stelt hem in staat zich vol ledig te begeven aan de impressie van licht en zon, van water en kleu renspel Zijn stillevens en komposi ties met vruchten zijn verfijnd ge voelig door de oneindige variëteit der kleuren. Zijn bloemstukken val len op door de natuurlijke kleuren, de vloeiende lijnen en de harmoni sche kompositie. Verder vinden wij nog stucfies over vogels en klein wild waarin vooral zijn meesterlijk tekentalent naar voor treedt. DIREKTE STIJL Inzake techniek en vormgeving vrouw plots veel spraakzamer en slingerde ons allerhande sma dende woorden naar het hoofd. Nadat nog twee andere getuigen de aantijgingen van de vader kwamen onder eed bevestigen vroeg het openbaar ministerie bij monde van substituut Van De Sijpe het woord. Zijn ambt vroeg een strenge toepassing van de strafwet tegen de vestek makende Julienne P. omdat die als moeder het kind niet had afgestaan sinds ettelijke jaren. ondanks het feit dat bij vonnis de rechtbank bezoekrecht had verleend aan de vader. Boven dien vroeg hij ook een veroorde ling wegens de smaad aan de rijkswacht. De rechtbank ver oordeelde Julienne P. tot een effektieve gevangenisstraf van 6 maand bij verstek, als toemaatje kreeg zij voor de smadende litanie een geldboete van 1.500 fr. Het openbaar ministerie vroeg en kreeg de onmiddellijke aanhouding van Julienne P. H.D.W. kunnen wij zijn werk in drie strek kingen indeten. Vooreerst zijn daar de werken waarin men de geboren tekenaar herkent, het zijn be paalde stillevens en studies over dieren Verder zijn er de bloem stukken die door het schilderen met korte, direkte vlekken met zwierig paletmes aangebracht een impressionistisch levendig karak ter tonen, Bij hem zien we ook nog werk met een sterk poëtische in slag, een romantisch versierde vaas met fantasievolle elementen die aan de Chinese meesters doet denken, enkele losse takken, een wazig geheel. fn ieder van de werken van Geor ges Sestig kan men een blijde een voudige eerlijkheid terugvinden van de kunstenaar de het oprecht meent en voor wie schilderen zijn leven betekende. LEVENDIG KLEURENSPEL Niet alleen hanteert hij met kor: daatheid het paletmes maar ook opvallend is de soepelheid waar mee hij de borstel gebruikt. Bor stelstreken in tintelende kleuren, fantasievol aangebracht, weel derig zonnig tonen eens te meer het meesterlijk talent van de man die graag en met genoegen schil derde en wars van alle bestaande ismen bescheiden zijn gang ging. BEKEND Tijdens zijn schildersloopbaan stelde Georges Sestig meermaals tentoon o.a. te Panjs kon men zijn werk veel bewonderen In Vlaan deren ekspozeerde hij in gezel schap van bekende en even waar devolle kunstenaars als Claes, De Buck, Malfait, Roggeman, Schelck e a.. Het werk van Georges Sestig kan men bezichtigen op vrijdag 18 april van 13.30 tot 21 uur en op zaterdag 19 april van 10 ttot 12 uur en van 13.30 tot 19 uur in de galerij Van De Steen; Leo De Bethune- laan 10. Roel Van de Plas. DODELIJK ONGEVAL TE AALST Donderdag kwam bij het oversteken van de Leopold- laan. Bertha Goeman (75) terecht onder de personen wagen die bestuurd werd door Mare De Smedt uit Aalst. De vrouw werd niet zware verwondingen overge bracht naar de kliniek al waar ze aan haar opgelopen verwondingen is bezweken. H.D.W. Het verhaaltje dat hier volgt ontleent zijn kracht aan het feit dat het van begin tot einde waar is, aangezien ik het zelf heb verzonnen. De titel leek me bijzonder toepasselijk, daar van in het begin tot I regel voor het einde geen sprake kan zijn van radijsjes. Maar nu terzake. Deel 1 De brief. —Iemand die zichzelf in een begeleidende nota een trouw lezer noemt schreef ons volgende brief. Naam en adres van de steller zijn ons met bekend, we weten spijtig genoegniet of het hier om een manspersoon dan wel om een vrouwelijke schoonheid gaal (vrouwelijk schoon bruutweg durven we. na een artikel in ons bloedeigen blad. niet meer gebruiken) Al komt het hard aan voor uw dienaar, hier de integrale tekst van voornoemde lezersbrief. - Waarde redaktie Betreft: Artikel in De Voorpost van 4 april met als titel: Mensen van bij onslAndré Heyvaert op de babbel toer met de stadhuisgetuigen. Voorwaar, dergelijke lompe streken mogen niet te dikwijls voonallen. Verwend als we zijn door de gekende spirituele pennekronkelingen van de voornoemde medewerker, gingen we. bij het lezen van de aankondiging op Uw frontpagina van vorige week, dadelijk op zoek naar hel veelbelovende geschrift. Hoe steeg onze verontwaardiging toen we letter en woord na letter en woord onder de loep hielden. Hier was een schizofrene lomperd aan het werk. Iemand die de ene week onze zorgvuldig gespaarde tranen als zorgvuldig gespaarde tranen uit de ogen deed rollen en nu Nu spotte hij met oudere mensen. Hij van wie we dachten dat hij. als wij. noch respekt en oneindige eerbied^ kon opbrengen voor ons en voor ArmamI Preudhom- me: hij die, zoals vorige artikels dal duidelijk lieten blijkennog een tikkeltje van onze melancholie en dweepzucht naar de jongere generatie dierf te brengen; hij die nog tijd had om te luisteren en na te denken over onze eerste kommunie en de winters uit die goeie tijd: hij die beweerde het pijpen van de dood te verslaan, hel krinkelen van het winkelende ding en de zon die zevenkleurig twijfelachtig in het oosten blonk: hij die de zee nog hoorde klotsen in gedachten en verwachtte een god te zijn in 't diepst van zijn gedachten. Die fraaie medewerker door U op de hoofdhladzijde in letterkanjers aangekondigd, verdient onze aandacht niet langer. Dat zegt zelfs mijn zoon die zich inzet voor Jan met de pet en Piel met de jak. Hij spot met hel drama van elk menselijk wezen, zeg ik. en dat is: doodgaan later maar eerst ouder worden. Mijn zoon zegt dat hij poogt te behoren tot het kruim van het volk, de elite van de massaOmdat hij wal meer kuituur, wat mooier kleren heeft, dat zegt mijn zoon. en voor de rest, zegt mijn zoon ook. de kruim van hel volk En ik zeg. waarde redaktie. als ge die vent. die vent die probeert te lachen met onze ouwe dag. in fraaie bewoordingen weliswaar, want schrijven dat kan hij. hij is een benijdens waardige woordengoochelaar, als ge die vent. zo verklaar ik nu. eruit gooit, geloof me vrij. dan mag U me inschrijven als afnemer van wekelijks twee nummers. Gooi hem er uit. om de liefde van alle heiligen en mijn hart. - Getekend: Loontje (komt om zijn Boontje Uitkijkend naar boze reakties Deel 2 Het antwoord. Vooraleer de redaktie deze brief in handen kreeg heb ik de kans gezien hem te verdonkeremanenWat mijn loopbaan alleszins met een week verlengt. En wal de trouwe lezer, en nu ga ik aan het vleien, in staat stelt mijn recht op antwoord te ontcijferen. Ik doe dat in de vorm van een briej aan de hoger geciteerde Loontje. -Beste Loontje, je komt nog eens bij Boontje wantje stijl is spetterend (lel op de dubbele alliteratie, ik smeek je). Vooreerst wou ik je danken om het gebruik van die loep. Je moet met die werkwijze wel iets hebben overgehouden van mijn geschrijveI en dat is een zoete troost voor iemand die moet hangen Speciaal voor jou heb ik een verhaaltje geschrevenWat hier dan ook volgt zonder enige kommentaar Behalve dan hel feit dat je me aan Liesen doel denken, heb ik immers geen kommentaar. Die Lieven probeert, net als jij. m een kursiefke ook grote gedachten binnen te smokkelen. Maar luister eerst naar mijn verhaal. Ik wou dat ik lieel oud was. Niet zo steengoed als Methusalem of Marieken uit de Pontstraat maar toch driemaal zo au d als de twintig en een sjiek die'ik op dit moment op mijne paspoor staan heb. M .aw. heel oud. Ik zou op een bank gaan zitten in ons stadspark en een deuntje proesten uit mijn mondharmonika. Ik zou echt kontent zijn met mijn ouderdom, want alleen als je de zestig voorbij bent kan je aan die plezante ziekte lijden waterlelies in de longen Ik zou leren viool spelen en nog altijd Roger Van De Velde lezen. Ook Willem Elsschot. Misschien zal ik nog altijd wachten op mijn grote liefde, maar dat kan ik met zomaar beweren Want ze kan intussen al lang gekomen zijn En aan het einde van elke winter, beste Loontje, aan het einde van iedere winter zou ik uitkijken naar de nieuwe palatten en de verse radijsjes. En onder het schrijven. Loontje, heb ik een half zakje peanuts en een fles rotsoude cider gekraakt En wanneer komt jouw uitnodiging voor een praatje'' Je wachtende dienaar. Plus een handtekening. Besluit: Schrijf ik neer na een halfuurtje fantasie betokkelen en een tas oerdegelijke zwarte koffie. Met I klontje suiker want het moet speels eindigen. Een dergelijk voorval gaat uiteraard niet onopgemerkt voorbij. Al was het maar om me in de ogen van Andrea beter voor te doen Dat lieve kind kwam ik zaterdagmorgen op de markt tegen en ze weet dat ik op zoek was naar een revanche voor hel artikel over de stadhuisgetuigen' Ze moet dus waar krijgen voor haar geld. Dus broderen we (waarom toch tweemaal het woordje 'dus' gebruiken in een tijdspanne van tien sekonden') een derde zo-zie-je-dan-maar weer - verhaaltje. Het staat builen kijf dal de proffesionele aanpak waarmee de Voorpost Iedere week wordt klaargegooid dit alles niet zomaar laat betijen (Intussen heeft de korrektor niet gemerkt dat er een fout sloop in de aanduiding 'proffesionele' Waarmee we in wezen bedoelen dat de zaak verhuist naar deskundigen terzake. De lay-out specialist heeft I opmerking, de psychiater heeft I opmerking, de hoofdredaktie heeft I opmerking, de bijzondere kommissie heeft I opmerking. Ik heb I opmerkinghet gaat hier om I misverstand. En alleen de zet-meisjes zijn daarvoor verantwoordelijk. Maar we steken ze hier een hart onder de riem: volgende week een bijzondere, speciale editie van -Zo zie je dan maar weer-: de Vrouw en de Voorpost. I voorwaarde slechts: dal deze tekst zonder I foutje verschijnt. Dag meisjes, met stylogroeten ANDRÉ HEYVAERT (Bijlage zijnde een nv.d.r.heter gekend als nota van de redaktie of overbodige toelichting bij een al te duidelijk onverslaanbare tekst. Een raadgeving dus van universitair- of op dat vlak geschoolden: wie een vierde \an voorgaande tekst heeft gesnapt, hij lierleze hel gedrocht viermaal. Twee repetities penitentie \oor de goede verslaander die maar een half woord nodig heeft. Bijlage 2: Andrea heeft met dit hele geval niks te maken, op twee voorwaarden: namelijk ten eerste, dal je bedoelde Andrea als lief aanneemt en ten tweede, dat geen van de meisjes-zetsters uit Dendermonde met diezelfde naam werd begenadigd.)

De Voorpost | 1975 | | pagina 10