Weekblad van Dender- Dnrme - en Seheldestreek V EERSTE STAP NAAR ZIEKENHUIS REALISATIE IS GEZET OPLURHTING RU TGDISKOMST VAN MAIRJA - MEISJES Mill «FIJN DAT JE ER BENT OUDJES KREGEN DURE EN SLECHT UITGEVOERDE KARWEITJES AANGESMEERD. De Voorpost VRIJDAG 18 APRIL 28e JAARGANG NR. 16 16 F EENU^TOAVE v^i Een geschenk van bij B is altijd een belevenis! DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement Halfjaar Trimester 750 F 375 F 190 F PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK Hoogstraat 28 9300 AALST TEL. 21.23.22 U?Kattestraat 73 9300 AALST TEL. 21.56.00 Voor mensen die iets persoonlijks, iets beter zoeken. Het kan echt onwaarschijnlijk klinken, maar waar de jongste gemeenteraadszitting het nog in een scherpe motie over had, blijkt tot de raliteiten te gaan behoren. Half maart werd het Koninklijk besluit dat de bestemming van de gronden voor de inplanting van het nieuw ziekenhuis in het Bijzonder Plan van Aanleg nr.9 Beekveld vastlegt, getekend. Het gaat hier om een 9 ha. die uit het BPA gelicht werden om hun bestemming te krijgen voor het nieuw ziekenhuis. Deze eerste en belangrijke stap, waar jaren naar gewacht werd, betekent nog niet het einde van de lijdensweg van het nieuw ziekenhuis. Een leningdossier dient klaar gemaakt te worden en van de plannen van voorontwerp dient men naar een ontwerp te komen het voorontwerp is reeds 2.5 jaar klaar terwijl tevens bij KB een onteigeningsprocedure bij hoogdringendheid dient in gezet. Het K.O.O.-bestuur hoopt evenwel alles toch met een zekere spoed te kunnen laten verlopen door de verwerving van de gronden en de administra tieve voorbereiding gelijktijdig fe laten verlopen. Ongeduld is er echter niet meer bij. want na al die jaren, in 1968 kwam de ministeriële toelating voor de oprichting van het nieuw zieken huis van 398 bedden en de eerste plannen dateren reeds van 1936. is geduld een mooie K. O. O. -deugd gewprden. SINT-ELISABETH- ZIEKENHUIS In het K.O.O-ziekenhuis Sint- Elisabeth gaan de vernieuwin gen intussen steeds door. Recen telijk werd voor circa 12 miljoen nieuwe apparatuur aangekocht die voornamelijk bestemd is voor de nukleaire genees kundige. De K.O.O. beschikt hiermee over een universitaire installatie die vijftig procent meer onder zoeksmogelijkheden biedt. VERNIEUWING De zopas vernieuwde radiologie en nieuwe isotopen- afdelingen hebben een diagno- tische taak, waarop alle takken van de geneeskunde beroep doen. In een rekordtijd, en dit met de proporties van de administra tieve slakkengang bij openbare besturen in acht genomen, bekwam de K.O.O. van Aalst de realisatie van deze projekten. Van de gelegenheid werd ge bruik. gemaakt om met eigen personeel tal van lokalen op te frissen. FIBERFLEET I n verband met de overname van de karnavalhalle Fiberfleet aan Hertshage, kon voorzitter Piet Rousseau meedelen dat de K.O.O. plannen heeft voor het optrekken van een nieuwbouw, waar de centrale werkplaatsen een onderdak zouden krijgen. Centrale werkplaatsen met hondervijftig man personeel die momenteel onbestaande zijn en her en der in het kompleks zijn ondergebracht, zonder was- en kleedplaats! Deze nieuw bouw zou naar raming acht miljoen kosten. Momentcel zijn evenwel onderhandelingen tus sen de K.O.O. en het stadsbe stuur aan de hand om deze hoge kosten te vermijden en door ruil met stadsgronden de Fiberfleet- halle aan de K.O.O. over te maken t die er een geschikte plaats voor haar werkplaatsen zou in vinden. BENAMINGEN De K.O.O. dringt er op aan de vroegere en minder gunstige benamingen voor haar instel lingen niet meer te gebruiken. Verheugend is echter dat bij de jongere generatie de benaming «Sint-Elisabethziekenhuis» beter gekend is dan «gasthuis, hospitaal», terwijl ook «Sint- Lievensrustoord» meer ingang vindt dan «Ongeneeslijkenhuis». Voor wanneer de K.O.O. als benaming Kommissie van Openbare Onderstand zal wijken voor Centrum voor Welzijnszorg is nog niet gekend. ARCHIEF De voortdurende uitbreiding van het ziekenhuis noopt de K.O.O. de oprichting van een centraal medisch archief in overweging te nemen, spijts alle praktische moeilijkheden hier aan verbonden. Gehoopt wordt evenwel dat er een universeel TWEE WEKEN NA INTREKKEN VERGUNNING-. BETONWEGENBOUW SPUIT WEER STOF. Woensdag jl. hernam de nv Betonwegenbouw de asfaltproduktie aan de Zeebergbrug, dit nadat het bedrijf sedert dinsdag 1 april zijn werkzaamheden diende stil te leggen nadat de Bestendige Deputatie de vergunning ingetrokken had. De intrekking van de vergunning was het gevolg van een protestaktie van de omwonenden en van een recent rapport van een scheikundige inspektie van het Staatssekretariaat voor Leefmilieu die teerbestanddelen in het stof vond. Het bedrijf had tien dagen de tijd om beroep tegen de beslissing van de Bestendige Deputatie aan te tekenen, wat dan ook gebeurde. Tijdens de periode waarin de zaak in beroep is mag de produktie als van oudsher doorgaan. NV Betonwegenbouw plaatste intussen beschcrmkappen op de stof-spuiende schouwen. sisteem geldig voor alle zieken huizen zal ontworpen worden. Nog steeds heeft zowel het ziekenhuis 402 bedden en het rustoord Sint-Lieven met plaatsgebrek te kampen. Een nieuw ziekenhuis is in dit perspektief meer dan dringend nodig, terwijl voor het rusthuis de vraag zich opdringt wat er zal gebeuren bij de fusie van gemeenten wanneer bewoners van de gefusioneerde gemeenten ook aanspraak op plaatsing zullen kunnen maken. Waar zullen ze kunnen geplaatst worden, wanneer er nu reeds een wachtlijst voorhanden is en een aantal bejaarden in afwachting van opneming in het ziekenhuis verblijven? «Maloja, Maloja het is hier toch zo fijn...», dat hoorden wij de meisjes donderdagnamiddag door de telefoon zingen, toen wij verbinding hadden met «Maloja Palace» in Zw itserland. Inmiddels zaten hier heel wat ouders ongerust de nieuwsberichten af te wachten die vla pers, radio en t.v. emge klaarheid moesten brengen over de toestand waarin zich de meer dan zevenhonderd meisjes van de Kristehjke Mutualiteiten van Aalsten Brussel bevonden. Verschillende tientallen oude mensjes werden het slachtoffer van een gewiekst oplichter. Zij lieten hem allerhande knusjes opknappen waarvoor ze een bedrag betaalden schommelend tussen de 150 en de 3.300 frank. Anderhalfjaar lang is deze kerel erin geslaagd oude mensen op te lichten die niet meer in staat waren zelf noodzakelijke herstellingen aan hun huisje aan te brengen. Tot september 1973 gaat de sport van deze bedrieger terug. Eenmaal het geld in de handen verdween de man. Later bleek dat de herstellingen slecht of helemaal niet werden uitge voerd. De oplichter in kwestie Pierre L. wonende te Bambrugge maar tot voor kort te Nieuwerkerken ging altijd op dezelfde manier te werk. Soms vergezeld van een of meerder personen. Wanner de kerel wist dat hier of daar een oud mensje woonde belde hij om zijn diensten aan te bieden. Enkele voorbeelden meestal ging het hier om lekke dakgoten of verschoven pannen. De oudjes zagen in de man een goeddoener die hen een handje kwam toesteken. Bij een 86 jarig vrouwtje te Zottegem belde hij aan en stelde voor de dakgoot te reinigen. Vijf minuten duurde de hele karwei waarvoor hij niet eens materiaal bij zich had. Te Aalst herstelde hij een lekkende dakgoot. Hij vroeg borstel en ladder. Een paar minuten later was de karwei alweer opge knapt. Nadat hij zich liet betalen schreef hij zowaar een garantie bewijs voor het uitgevoerde werk. Deze garantie liep over tien jaar. Maar... wat de oudjes echter niet wisten was dat de man om de haverklap alle namen gebruikte behalve de zijne. Te Lede bood hij zich bij h. Troch aan in de Kerkvij- yerslraat 49. Pierre L. had bemerkt dat hier een schouwpijp scheefgezakt was. Hij vroeg aan de gepensioneerde man of hij dat even mocht herstellen. Ja. waarom niet. Ladder, cement en truweel haalde Pierre L. van de werf van het in opbouw zijnde administratief centrum. De emmer vroeg en kreeg hij van de h. Troch. Op een. twee. drie was ook deze karwei opgeknapt. Het koste de oude man 1.500 franken. Hij pochte zelfs nog tegen de oude man «Hiervan trekt ge 1.300 frank terug van uw verzekering.» Het rechtzet ten bleef echter beperkt tot het bestrijken van de schouwpijp met een mengsel van zand en cement langs drie van de vier kanten. De vierde kant was hem veel te moeilijk. De rijkswacht die reeds een 20-tal dossiers tegen de man aangelegd heeft, denkt dat nog meerdere mensen het slachtoffer zijn geworden van deze oplichter. De kerel verplaatste zich soms te voet of per bromfiets doch meestal met een metaalkleurige Opel met zwart dak. Hij oppereerde in de tot hiertoe gekende gemeenten Aalst. Lede, Wetteren, St-Antelinks. Erembodegem, Denderleeuw, Zottegem, Ninove en Mere. Hij werd tijdens het voorbije weekeinde door de B.O.B. van Aalst bij de kraag gevat en overgebracht naar het gerechtshof van Dendermonde alwaar hij door onderzoeksrech ter Jan Brasseur onder aanhou dingsmandaat werd geplaatst. H.D.W. Pater Spillebeen en monitrices: «Gelukkig beseften de vakantiegangertjes de ernst van de situatie niet helemaal» (hdw) Sinds het op paasmaandag hevig begon te sneeuwen in de Zwitserse Alpen geraakten de meisjes geblokkeerd in Maloja, daar de enige uitweg «De Malojapas» onder een lawine bedolven raakte. Hierbij werd het spoor van de bergtrein St.-Moritz-Chur zwaar bescha digd. Vrijdagmorgen even na negen jubelden de meisjes het in de eetzaal uit. toen hen medege deeld werd dat het vertrek na vier keer, deze maal officieel zou zijn en ze de valiezen mochten klaarmaken. Omstreeks 13 uur werden zij door een vijftiental postautobussen afgehaald die hen naar St-Moritz brachten. Per bergtrein ging het naar Chur waar de reddende trein hen opwachtte. De lange rit naar Vlaanderen welke wij, dank zij de heer Van De Voorde, een stukje meemaakten kon begin nen. Kinderen kalmer dan ouders» Toen de trein zaterdagmorgen precies op tijd, tien na zeven in het station te Aalst stopte zongen wij het Malojalied zo waar met de kinderen mee. Zozeer waren wij opgegaan in de sfeer die in de trein heerste. Geen enkele deur van wagon of kabine konden wij open trekken of het Maloja Eurosonglied weerklonk. Enkele meisjes vroegen wij naar hun ervaringen. Jo vond de laatste avond die zij in Zwitserland doorbrachten nog de beste. «Wij mochten toen met zijn allen een persiflage maken over onze monitrices die ons op een fantastische wijze doorheen de moeilijke uurtjes brachten». De dansavond die werd ingericht en waar de Zwitserse skimoniteurs ook aan deelnamen vonden vele meisjes ook fijn. Vera «Het was echt tof, daaarbij een weekje extra verlof en dan die sneeuw, wat moet je meer hebben. Op een morgen zochten wij tevergeefs naar het basketbalplein. De sneeuw was tijdens de nacht zo dik gevallen dat de basketbalringen onder gesneeuwd waren. Pas enige uren later zagen wij de fijne sneeuw weer wat zakken en doken de ringen weer op. En zeggen, dat wanneer ér bij ons tien centimeter sneeuw valt er van gesproken wordt. In Zwitserland dwarrelde er op één nacht 75 cm bij. In de nacht van donderdag op vrijdag had het gevroren zodat het direkte lawinegevaar geweken was. De 'zon scheen en wij mochten een, zomerse wandeling maken tus sen metershoge sneeuwmuren. Het was niet eens koud.» Rita die het verhaal hoorde lachte eens «Mijn moeke gaat mij niet herkennen. Kijk eens hoe bruin ik ben. Dat allemaal van de zon in de sneeuw. Spijtig dat we de laatste dagen niet meer op de ski's mochten. De leiding wilde echter persé ver mijden dat iemand van ons op het laatste moment nog een beenbreuk zou oplopen. Onze groep bracht het er goed af. geen enkele breuk.» Pater Spillebeen, die als almoe- zenierde trip meemaakte vertel de ons dat de Nederlandstalige direktie niets onverlet liet om ons zo snel mogelijk te evaku- eren. Hoed af voor hen. Ook voor de monitrices, dertien in getal, had de pater niets dan lof. Zij hebben zich volledig gege ven. Viel er al eens een traan bij de kinderen dan waren zij er onmiddellijk bij. De traan werd omgetoverd tot een lach. Eten was er genoeg, al werden de laatste twee dagen de aardappe len en de bijspijs lichtjes gerantsoeneerd. Hoe de trein te Schaarbeek zonder ongevallen binnenliep blijft voor ons nog steeds een raadsel. Op het perron stond zowat tweeduizend man samen- gedrumd. Het eerste wat we van ouders kant konden opvangen, nog vooraleer de kinderen uit de trein waren was ze zien er toch goed uit. De heer Pira, verant woordelijke voor de Brusselse kinderen stak het niet onder stoelen of banken. De ouders waren duidelijk meer in paniek dan de kinderen. Iemand telefo neerde zelfs dat wij de kinderen per helikopter zoals in Vietnam moesten evakucrcn. Veel ouders kregen het op de heupen toen zij de U.P.I. berichten over de radio hoorden die melding maakten van 11 doden in het kanton waar ook Maloja gelegen is. Feit is dat Maloja zelf echter volledig lawinevrij is. Het komt enkel door de Zwitserse strengheid dat wij geen dag vroeger terug waren. Veiligheid gaat echter boven alles. Na drie kwartier sporen uit Brussel stopte de trein in het feestelijk versierde station van Aalst. De meisjes gooiden door de geopende vensters witte en rode anjers naar hun ouders die voor hun geduld ieder een edelweisje kregen. Feestelijke marsmuziek weerklonk. Enkele traantjes rolden. Dit alles onder het oog van burgemeester De Bisschop die eveneens aanwezig was. Gelukkige ouders sleurden pak en zak mee naar de tunnel van het perron alwaar borden waren aangebracht waarop te lezen stond «Fijn datje er bent». De monitrices en de treinbe stuurder waren allen blij verrast toen zij bloemen aangeboden kregen van thuis gebleven kolle ga's. De machinistdat maakte ik nog nooit mee. Fijn van die bloemen. Intussen een vader OEF...Ik heb vreselijk in de piepzak gezeten. Na mijn dagtaak was ik niet weg te slaan van radio of Tussen het klingelen van de Zwitserse koebellen liet één man een zucht van verluchting. Hij was reeds, met ons als bagage, voor dag en dauw op weg de trein tegemoet, nl. sekretaris Van De Voorde. Gelukkig maar, zei hij stilletjes, en hij betaalde ons en de monitrices van pure vreugde een stevige Vlaamse pint. Als dank persten de leidsters het laatste beetje lucht, uit hun met berglucht gevulde longen, ze zongen Maloja, Maloja het was er toch zo fijn met sneeuw als allerbeste lijm. HERMAN DE WIT i, een traan, een lach... de spanning is voorbij (hdw)

De Voorpost | 1975 | | pagina 1