AALSTENAAR JAN MATTHIEUBEROEPSREIZIGER VERKEERSPERIKELEN TE EREMBODEGEM De Voorpost 18-4-75 - 23 Aan al diegenen die dagelijks vanuit Erembodegem de snel weg dienen te nemen moeten we de verkeerschaos die daar heerst wel niet melden. Velen onder ons voelen het dikwijls aan de lijve wat het betekent langs de kruising van de Indus trielaan, de Ninoofse Steen weg en de weg naar de 2de industriezone te moten passe ren. Naast de drukte van het zwaar verkeer, automatisch door de aldaar gegroepeerde fabrieken teweeggebracht, wordt door de meeste mensen de weg naar de derde indus triezone ook als rechtstreekse toegang tot de autosnelweg gebruikt. Met alle gevolgen vandien. Het is er elke dag tij dens de spitsuren een onover zichtelijke drukte en alhoewel de aanleg van de nieuwe ver binding Aalst-Ninove voor de nabije toekomst gepland is zul len de meesten toch nog met verkeersopstoppingen daar te kampen hebben.Waarschijnlijk zou een derde rijstrook al heel wat verbetering betekenen als zone voor doorgaand verkeer. We willen hier ook even de aandacht vestigen op de slechte toestand van het weg dek op de Ninoofse steenweg ter hoogte van de Regent'e- straat. In deze gevaarlijke bocht is veel voorzichtgheid geboden vooral bij niet al te best weer. De bewijzen liegen er niet om: onlangs is daar een bestuurder, verrast door do slechte staat van de weg, uit de bocht gegaan en tegen een af sluiting terecht gekomen. Ook de heer Albert Deneve, Ninove Steenweg, Welle, bewaart geen goede herinneringen aan de dag dat een wagen aan de Regent'estraat de bocht miste en zijn huis beschadigde. Dus pogepast, laat de druk op uw gaspedaal liever dalen in deze gevaarlijke zones. De verkeerskrioop aan de Ninoofsesteenweg en de laan van het Industriepark te Erembodegem. (Ib) Op een dag kwam Harubai Anudin Tailor kloppen. Willen jullie meegaan naar de grote Krishna-tempel Graag hoor, maar we hebben 'm wel al dikwijls gezien, weet je. Wat, zijn jullie al naar binnen geweest Nee, dèt natuurlijk niet, we zijn toch geen hindoes, dus mogen we alleen de voorhof betreden, dat weet je trouwens wel. Maar vandaag mogen jullie binnengaan mijn vriend wil jullie toelaten. Een brahmaan staat naast Harubai en glim lacht instemmend en gewichtig. Hij is een regeringsambtenaar, belast met het toe zicht op en de verantwoordelijkheid voor verschillende tempels. We wandelen naar het wachthuis, binnen de muren van het tempelcomplex. De toren is van hieruit als een geschubd dier, af getekend op een achtergrond van jagende wolken. De wrede zeewind rukt verbeten aan de wit-gele vlag op de top De vlag is meer dan tien meter breed. Dat zou /e van hieruit gezien niet zeggen, hé Zie je dat platformpje daar, aan de voet van de mast Daar staat de man die de vlag moet hijsen. Het is een zeer ge vaarlijke opdracht, maar er is ook grote eer aan verbonden. Er zijn altijd genoeg kandidaten te vinden die op deze manier hun verering voor de Krishna van Dwarka willen tonen. Af en toe is er wel eens eentje die eraf geblazen wordt. Hij moet namelijk over de laatste tien meter langs de buitenkant van de toren naar het plat form kruipen De vlaggen worden gele verd door de Tailors. Elke maand moet er een nieuwe gemaakt worden, want de wind rukt ze in minder dan geen tijd aan flarden. Het is nochtans zeer goede stof. Zo één vlag kost om en bij de 10.000 BF. Dat is bijna het jaarloon van Vasudev. We krijgen een stencil in te vullen. Naam en adres en paspoortnummer en naam van de sponsor. We tekenen. In drievoud. Van nu af zijn jullie Hindoes. Deze papie ren zijn een verklaring dat jullie het Hin doe-geloof hebt aangenomen. Het is de enige manier om jullie toe te laten, want alléén Hindoes mogen het hoofdgebouw binnen. Er zijn geen fantastische beeldhouwwerken aan deze tempel. Maar het is wel een architekturaal mees terwerk volledig gebouwd zonder mortel of cement of enig ander bindmiddel. Alle stenen werden zo uitgehouwen dat ze in mekaar passen als een legpuzzle. Het is een buitenkansje om in een tempel binnen te mogen terwijl er ceremoniën aan de gang zijn. Harubai heeft om dit te bekomen waarschijnlijk ettelijke uren moeten diskussiëren met hooggeplaatste tempelfunktionarissen en politieke figu ren Toch valt het wel wat tegen we hadden vuriger gelovigen verwacht. We kregen wel een hoop rituele handelingen te zien, maar ze werden uitgevoerd zonder enige overtuiging en blijkbaar zonder het minste besef van de betekenis der sym bolische handeling. Het gieten van water over de SHIVA-LINGAM, het symbool van de Goddelijke Penis, is op zichzelf ook een symbool. Het komt er niet zozeer op aan van dit ding nat te houden de stroom moet ononderbroken zijn en zich verzame len aan de basis en dan langs een geultje terug naar buiten lopen. De stroom stelt de meditatie voor van de SAGUNA-AAN- BIDDER. Deze meditatie dient ononder broken te zijn, wat betekent dat hij voort durend met God moet bezig zijn. Dat hij al zijn daden aan God moet oodraaen. El ke daad, elke gedachte, eender wat hij doet, moet een offer worden voor God. In één der bijgebouwtjes van de hoofd tempel zijn kapelletjes met een stuk of dertig van de honderden vrouwen van Krishna. Ook hieraan hangt een interes sant stukje geschiedenis vast. Lang, lang geleden, was India een verzameling stam men, die elk een eigen god of godin had den, of de slang, of de zon aanbaden De priesters-tovenaars van deze stammen onderhielden op een of andere duistere manier kontakten met mekaar. (Eventueel telepatisch.) Het is uit deze priester-co- operatie dat later de brahmaanse kaste is ontstaan. De priester werd door de stam onderhouden, had zijn aandeel in de offer gaven, enz. Toen nu de tijd der jagende, zwervende stammen voorbij was, en velen zich in agrarische gemeenschappen neer zetten, trachtten de priesters tot een soort van staat te komen. Ze wilden de basis leggen voor een natie, en natuurlijk in deze natie hun bevoorrechte positie be houden. Ze voorzagen terecht dat er nu een handel zou opbloeien en dat er tege lijk een uitwisseling van ideeën zou ont staan, en om bepaalde moeilijkheden die wel te voorzien waren, een stap voor te zijn, besloten ze van er een nieuwe god tegenaan te smijten, een god die voor de boeren aanvaardbaar zou zijn, een pasto rale figuur, die de Indiërs meer zou aan spreken dan de wrede Shiva, om er maar één te noemen. Gedaan met de bloed offers. De priesters volgden een zeer slim me techniek. In plaats van de mensen te zeggen deze god(in) die jullie vereren is niet langer goed voor jullie, hier heb je'r een betere, zegden ze de god krishna heelt jullie godin uitverkoren als zijn echt genote. Van nu af zijn ze man en vrouw. Zo konden de mensen hun eigen godin blijven aanbidden en tegelijk werd de Krishna-cult langzaam opgedrongen. De hele persoonlijkheid van Krishna trok de mensen na verloop van tijd zozeer aan dat de vroegere godin meestal in de vergeet hoek raakte. Waar bijvoorbeeld de veel koppige slang werd aanbeden plaatste men Krishna er gewoon bovenop. Enzo voort ging dat. Op deze manier kwam de hele streek na een tijdje samen rond de Krishna-cult. Het brahmanisme was ge boren. En de priesters hadden hun slag thuisgehaald. Ze werden de hermetische kaste der brahmanen. NIRGUNA is het aanbidden van God zonder Vorm. Nirguna is dus het tegen gestelde van SAGUNAHet laatste is het eenvoudigste. Het is bedoeld voor eenvoudige mensen, die een Vorm nodig hebben om een Abstraktie te kunnen vat ten. De Nirguna-gelovige weet dat de steen, of zelfs de naam Krishna, slechts een symbool is. Hij aanbidt de eenheid van alles door ze te ervaren in zijn hart en er al zijn daden en gedachten op te richten. Hij stelt het maatschappelijk welzijn boven alles. Zelfs al zet hij van zijn hele leven nooit een voet in de tempel, toch is hij een volwaardige Hindoe. (De katholieke Moraal kan hier nog iets bij opsteken.) HET KASTENSYSTEEM Is een van de grootste verwringingen van de Heilige Tekst van de MAHABHARRATA. In de theo rie van de GITA's kwam het er voor de mens op aan van te voldoen aan zijn SVADHARMA. Letterlijk is datde lots bestemming. In het epische verhaal van de Gita, dat is het gedeelte waar de God Krishna optreedt als wagenmenner voor ARJUNA, krijgen we op een bepaald mo ment een passage, waar de beide legers tegenover mekaar op het slagveld staan. Arjuna die een grote Held is uit dat tijd perk en die reeds honderden gevechten heeft gevoerd en ook gewonnentwij felt, bij het zien van zijn vrienden en familieleden in beide vijandige partijen, waarvan velen in de loop van de strijd zullen vallen. Hij wil ineens niet meer vechten en redeneert met Krishna, zijn wagenmenner. Hij haalt er zelfs de geweld loosheids-opdracht van de oude teksten bij, doch de God laat zich hierdoor niet uit z'n lood slaan. Het -is Arjuna's lot van te vechten alle andere middelen zijn ge probeerd en hebben geen uitwerking ge had. Hij moet niet trachten te ontsnappen aan zijn plicht, en zich niet beroepen op dingen die op zichzelf wel waar zijn, maar die in deze toestand niet opgaan. En het is trouwens zijn natuur van te vechten. Hij moet zijn natuur volgen. Er zijn vechters en er zijn anderen. Arjuna is een vechter. Dus moet hij vechten. SVADHARMA is dus lotsbestemming. Deze manifesteert zich vanzelf in een begrip van de huidige situatie. Een mens hoeft ze niet te zoeken. Ze is daar. Ze wordt met hem geboren en evolueert met hem. Waar het om gaat is dat een mens zichzelf op een realistische manier moet kunnen terug vinden in zijn omgeving, en uit de voor handen zijnde gegevens kunnen opmaken welke levenswijze hij zich eigen gaat ma ken. Het imiteren van iemands anders' levenswijze (persoonlijkheid) heeft niet de minste zin omdat hij op die manier niet- zichzelf kan zijn. Hoeveel rijker, voorde liger of interessanter iemand anders' svad- harma ook moge schijnen, het is niets voor hem. Alleen door zichzelf te realise ren is hij in staat een zinvol bestaan te leiden. -Krishna geeft dan een massa tech nieken mee aan Arjuna waarmee hij zich kan bekwamen in het zich-zelf realisereri. (karmayoga). Wat heeft dit nu allemaal te maken met het kastensysteem Er werd een fout gemaakt (opzettelijk misschien). Men heeft de leer van svadharma wil len standaardiseren en opleggen aan de mens, terwijl svadharma een vrije keus veronderstelt. In de allereerste theorie van het kastensysteem kwam het hierop nog neer dat iemand anders svadharma niet beter was dan het jouwe, dat svadharma dan materieel verklaard als een maat schappelijke positie, die men door zijn geboorte meekreeg. De theorie ging dat de mens geen tijd hoefde te verliezen met zich een positie te zoeken in deze ver gankelijke wereld. Die theorie was echter wel afhankelijk van de voorwaarde dat de hoogste trappen van de hiërarchie hun svadarma even nauwgezet beleefden als de laagste dus werkten voor het algemeen welzijn. Was dat zo geweest dan zou de Indiase samenleving inderdaad zeer goed gefunktioneerd hebben en was er niet veel verschil geweest tussen een in- dische dorpsgemeenschap en een kom- mune van nu. Dit systeem veronderstelde echter nederigheid en eerlijkheid van alle klassen, zowel de hoogste als de laagste I En geen enkele autoriteit om mogelijke misbruiken te straffen in de hoogste hië rarchische groepen. Daarom was het kas tensysteem weldra een ideaal wapen in de handen van priesters en landeigenaars. Het hield de mensen op hun plaats. Het is dus niet zozeer de svadharma-theorie die moet worden afgezworen. Het zijn de mis bruiken en opzettelijke mis-interpretaties van de Heilige teksten. Daarom kan een man als J.P. Narayan inderdaad een soort socialisme terugbren gen louter op grond van teksten uit de Gita. Zonder een jota eraan te veranderen. De filosofie van het hindoeïsme werd door VYASA machtig uiteengezet in zijn MA- HABHARATA, waarin Krishna uiteraard de hoofdrol speelt (zie ook elders in dit arti- kei). Het is een enorm lang episch dicht werk en wordt door de Indiërs beschouwd als het oudste boek ter wereld. Voor Latinisten kan ik er wel even bij zeggen, dat het naar mijn gevoel inder daad de lllya en Odyssee ver te boven gaat, niet alleen naar inhoud, maar zelfs vormelijk. Het is niet alleen een zeer schoon gedicht, en een goede story. De wijsheid die eruit straalt, het geweldige inzicht in de meest fundamentele dingen van het leven, is zoveel dieper en aannemelijker dan dat van bijvoorbeeld de bijbel. Er is een ander verhaal in de Indische mythologie waar over we het later nog veel zullen hebben De Ramayana. We hebben de ommegang in de tempel voltooid en staan nu binnen, onder de toren, bij het gordijn waarachter het Krishna-beeld verborgen is. Er staan al een groep vrouwen en enkele pelgrims te wachten. Er is spanning in de atmosfeer. Iedereen wacht in stilte op het heilige moment. Tot de klok luidt. Het gordijn vliegt open. We kijken in een kleine ruimte met een groot altaar waarop het beeld van de zwarte god Krishna. Alleen zijn gelaat is zichtbaar, het lichaam is bedekt met veelkleurige kostelijke stoffen. Ik krijg van de priester een stukje stof van het gewaad van de God, en enkele brokjes kristalsuiker en wat groene blaad jes. Ik hou ze nog steeds in m'n porte feuille als bescherming tegen dieven of verlies. (We zijn dan ook van de hele trip geen halve kluit kwijtgeraakt.) Haha, zult ge zeggen. Onnozel bijgeloof. Maar wat dan met Lourdes of de baden in de Gan- des Mensen worden er genezen. Bij geloof. Akkoord. Wel, ze worden inderdaad niet genezen door de Heilige Maagd. Maar door hun (bij)geloof. En deze tempel is een verzamelcentrum van mensen die alle maal heel diep gelovenWat ervan uitgaat is een sterke macht. Nadien gaan we naar het politiekantoor, vlak naast de tempel om ons te laten regis treren. Twee politiemannen liggen voor de ingang te dutten. Hun kaki-uniformen zijn j stofferig-vuil. Knokige knieën piepen tus sen de lange pijpen van de korte broek en de dikke wollen bruin-groene sport- I kousen. Hun voeten zijn bloot (de kous reikt slechts van de knie tot de enkels). Niemand begrijpt waarvoor we komen. Ze draaien onze passen om en om, lachen en gestikuleren. Geven dan de passen hoofd schuddend terug en zeggen Atcha, atcha. Maar niemand doet wat. We geven het dan maar op. Dezelfde avond staat de brahmaan, de Secret Agent, de Britse Onderdaan, weer aan onze deurGood Evening, ik heb vernomen dat U zich tot het Hindoeisme hebt bekeerd. U zult nu de hulp nodig hebben van een echte brahmaan, om U verder in uw nieuwe geloof te onderrich ten We speelden de rampzalige kwijt met een foefje en begonnen aan het zoveelste spelletje schaak. MAAR WIE IS DAN DEZE KRISHNA Naast Shiva en zijn mythologische gemalin SHAKTI, is vandaag de dag in India Vishnu de belangrijkste god. In tegenstelling tot de twee eerst- genoemden, in wie het schrikwek kend aspekt van de godheid altijd vertegenwoordigd is, is deze Vishnu over het geheel genomen een altijd welwillende godheid. In de Rig Veda wordt enkele malen melding gemaakt van Vishnu, die het heelal meet. Volgens de klas sieke Purena-iconografie ligt Vishnu op de gekronkelde duizendkoppige cobra, op de oerwateren te slapen. Uit zijn navel groeit een lotus, die de god Brahma draagt, die de we reld schept. Aldus neemt Vishnu de schepper Narayana in zijn eigen persoon op. Andere godheden wor den in hem opgenomen als AVA- TARA'S, ofte aardse incarnaties. Volgens de leer van de avatara's, neemt Vishnu een aardse vorm aan om de wereld te redden als die door machten van het kwaad ten onder dreigt te gaan. Wat heeft dat nu allemaal met Krishna te zien, zult ge zeggen, als ge nog niet vergeten waart dat we hier over hem aan het vertellen waren welnu, dat is zeer simpel KRISHNA IS DE 8e INCARNATIE VAN VISHNU. M.a.w., vooraleer Vish nu op de aarde verscheen als Krishna, was hij er al zeven keer geweest, onder diverse andere vor men (w.o. als vis, als de schildpad Kurma, als het wilde zwijn Varaha, als Narasimha de Leeuw-Mens, als de dwerg Varana. maar vooral als Rama, de held uit de Ramayana). Als kind was Krishna een lieve bengel die veel kwajongensstreken uithaalde en zijn ouders verbaasde met tal van wonderen. Zijn geboor teplaats is Mathura, vlakbij het hui dige Dehli. Hij brengt echter het grootste deel van zijn jeugd door in Dwaraka, aan de N.-W.-kust. Daar is hij de schone jongeling, de ver liefde koeherder, spelend op zijn fluit, die alle schone vrouwen uit de omgeving verleidt, in het bijzon der Radha, zijn meest geliefde. Als man is hij de held, die zijn oom, koning Kamsa van Mathura, die hem reeds eerder vervolgd had, doodt en opvolgt. In de Mahabharata ver schijnt hij als de wagenmenner van Arjuna, hierover leest u meer elders in dit artikel. Zijn naam zelf bete kent Donkere of Zwarte Hij wordt dan ook steeds in het zwart voorgesteld (soms donkerblauw) en de meeste Krishna-beelden zijn uit gehouwen in zwart graniet. In het noorden van India, dat door een sterkere organisatie (regering) een vlottere kulturele uitwisseling kende, heeft de Krishna-kult veel aanhangers gewonnen ten nadele van Shiva, Shakti en Durga en an dere goden. Shiva bleef echter bijzonder popu lair in het woestere, meer tropische zuiden. Over hem zullen we het nog hebben in latere afleveringen. De Krishna-verering kende de laat ste eeuw een redelijke opbloei, zelfs in het westen, dank zij het werk van Swami Vivikananda (een leerling van de grote Bengaalse hei lige Ramakrishna Paramahamsa 1934-1866). Swami Vivekananda stichtte nl. de RAMAKRISHNA MISSION, 'n school die ook vandaag nog vele jonge mensen aantrekt. TOEMAATJE Vermits het tamelijk onmogelijk is om in deze reeks voldoende op het Indische geloof in te gaan, zodat alles een beetje klaarder wordt voor hen die er werkelijk in geïnteres seerd zijn, volgt hieronder een kort lijstje van goede boeken over dit onderwerp DASGUPTA History of Indian Phil osophy, 5 delen 1951-55. DIMCOCK LEVERTOV In Praise of Krishna 1947. FORTMANN HAN Hindoes en Boeddhisten 1967. GONDA J. Inleiding tot het Indisch denken 1948. De Indische Godsdiensten 1964. MUNSTERBERG Het Indische Kul- tuurgebied 1970. RAJU P.T. Oosterse en Westerse Wijsbegeerte 1966.

De Voorpost | 1975 | | pagina 23