UW WOORD Bomen uerduienen Groenvoorziening als element van leefbaarheid te Aalst VRIJE TRIBUNE V.U. UW WOORD B.S.P. K.P. P.V.V. DE TWEEJAARLIJKSE PRIJS VOOR DE HUMOR - 2 - 18-4-75 - De Voorpost De redaktie heeft het reeht de/e teksten in te korten HUICHELAARS Toen het regime Allende in Chili moest wijken voor de tanks van de huidige militaire bewindvoerders, waren de van demokratische verontwaardi ging gloeiende moties niet uit de lucht. In eigen land liepen de partijen en organisaties het agentschap Belga plat om de ene motie na de andere tegen de Chileense militairen we reldkundig te laten maken. De Volksunie heeft toen even eens geprotesteerd tegen de afbraak van de demokratie in Chili. Wijzelf hebben, in deze «Vrije Tribune», naar aanlei ding van de beroering in de pu blieke opinie gewezen op de eigenaardige houding van heel wat organizaties die proteste ren tegen de tanks in Chili, maar nooit een woord van af keuring over hebben voor de even ondemokratische tanks van de Sowjet-divizies in de landen achter het IJzeren Gor dijn. Dat heeft ons heel wat scheld- proza opgeleverd, vooral van kommunistische zijde. Een gewezen kommunist vond het zelfs nodig er nog maar eens Hitier bij te sleuren. Vandaag bollen opnieuw de ondemokratische tanks. En nog wel zeer dicht bij de deur: In Portugal. Een groep militai ren, door niemand verkozen, dikteert er de wet en legt er de politieke partijen, de aan na de ander, het zwijgen op. De ge vangenissen zitten voller dan ooit tevoren. De verkiezingen worden herleid tot een schijn - vertoning, want alle macht blijft ook nadien aan de tanks en de militairen. Tegen deze verkrachting van de meest elementaire demo kratie wordt echter uiterst weinig geprotesteerd. De kommunisten hebben zelfs de ongehoorde brutaliteit deze mi litaire diktatuur te verdedigen. De anderen zwijgen. Het we reldgeweten is niet in beroe ring Er zijn geen betogingen, er zijn geen vlammende mo ties, er zijn meetings.... Een klein vraagje mogen we in dit verband toch wel stellen In de Chili-tijd van 1973 werd te Aalst een meeting georgani- zeerd tegen het militair regiem dat AHende aan de dijk zette. De Volksunie werd toen van deelname aan deze meeting uitgesloten. Wanneer wordt, door diezelfde super - demo- kraten van 1973, opnieuw een meeting georganizeerd tegen het huidig militair regiem in Por tugal? En als vandaag geen meeting georganizeerd moet worden, wil dat zeggen dat de meeting - houders van 1973 van oordeel zijn dat de demokratie in Por tugal niet verkracht wordt? Want we willen nog aannemen dat geen meeting georgani zeerd wordt Maardeorganiza- toren van 1973 zouden dan toch de eerlijkheid en de moed moeten hebben om aan de mensen te zeggen waarom zulks nu niet nodig is. Zolang zulks niet gebeurd is, zullen we verplicht zijn de or- ganizatoren van de anti- Chili-meeting van 1973 te be groeten zoals ze nu door de zgn. «man in de straat» worden begroet: Huichelaars! De Volksunie in elk geval spreekt klare taal: In Chili werd de demokratie onder de kettin gen van de tanks platgereden. Vandaag wordt in Portugal juist hetzelfde gedaan. Waartegen wij opnieuw protesteren! Dr. R. Van Leemputten, Volksvertegenwoordiger Groot was onze verbazing toen we op 9 april j.l. in de Sint-Martinuskerk te Aalst het koncert bijwoonden van het «Manchester Youth Orchestra». De brochure «Belgium 75» welke te koop werd aangeboden, was opgesteld in twee talen, namelijk Engelsen Frans Tegenover de Vlaamse gasthe ren, ons inziens, een grove onbeleefdheid. Ook werd het lied van onze Nederlandse kuituurgemeenschap niet ge speeld. Nochtans omvat hun koncert-toer uitsluitend optre dens in Vlaamse steden. Het gezelschap dankt voor de open deuren; misschien dat ze open deuren voortaan beter in een ander deel van «Belgium» zou den zoeken. Voor de inrichters uit Lokeren een blaam Beatrijs Dierick Minister Van den Boeynants: «Een vliegtuig koop je zoals een rund! Het is allemaal commer ce!» Met de dag stijgt het aantal drogredenen, dat van verschil lende zijden wordt verspreidt, om de onverantwoorde dertig miljard uitgave voor de aan koop van nieuwe gevechts vliegtuigen door de bevolking te doen slikken. De aandacht van elkeen wordt afgeleid op de strijd tussen verschillende vliegtuigtypes, het ene afkom stig van Frankrijk, het andere uit Amerika. Het basis vraagstuk blijft: aankoop ja of neen? CVP-minister V.D.B. heeft het moeilijk de zinnige argumenten van de tegenstanders te weer leggen, en heeft het nog veel moeilijker zijn eigen argumen ten overtuigend uiteen te zet ten. De regeringen van België, Ne derland, Denemarken en Noorwegen hebben van hun oorlogsministers de raad ge kregen de Amerikaanse YF 16 te kopen. Deze eensgezind heid onder kollega's werd vo rige donderdag in een Nato- vergadering te Brussel bereikt. Het sterkste wapen dat V.D. gebruikt om zijn aankoop te doen is de zogenaamde eco nomische compensatie die ons klein land zou verkrijgen. Dit argument getuigt van chantage ten overstaan van de arbeiders- en weddetrekken- den, en van allen die de eko- nomische krisis op zich voelen drukken. Met 30 miljard kun nen heel wat andere economi sche initiatieven genomen worden. Voor dergelijk bedrag kan men 26.000 sociale wo ningen bouwen, kan men dui zenden werkgelegenheden scheppen. Het is de eerste maal sinds vele jaren dat de Belgische bevolking reageert tegen de aankoop van oor logsmateriaal, omdat elkeen er zich van bewust is dat het hem enkel om een industrie gaat die alleen uit is op winst en profijt. De rijken steeds rijker... Waarom zou België niet defini tief afzien yan bewapening om op die manier een moreel voorbeeld te geven aan de be wapende wereld. Er wordt aangevoerd dat België onbe wapend biezonder kwetsbaar is, een gemakkelijke prooi voor Oost of West. Maar bewapend zijn wij dat ook, het Shape- hoofdkwartier is een uitgelezen doelwit in een eventuele we reldoorlog. Bij gebrek aan re- eële macht moeten wij moreel gezag zien te verkrijgen, dat is de enige manier waarop wij ons op internationaal vlak be hoorlijk kunnen gedragen. Het niet aankopen zou een testge val moeten worden om in een demokratisch land het tewerk stellingsprobleem op een vreedzame manier op te los sen. Van de BSP wordt gezegd dat zij haar houding tegenover het leger zou moeten herzien. Voor wat ons persoonlijk be treft ligt alles duidelijk vast in de stelling van ons recent ideolo gisch kongres. In wezen antimi litaristisch en gehecht aan de vrede veroordeelt het socia lisme de bewapeningswedloop die het risico van een konflikt vergroot en bijzonder zware lasten aan de volkeren oplegt. Deze maand zal de eindbeslis sing vallen. De vraag is nu of het tij nog zal kunnen gekeerd worden. Het anti-30 miljard kamp is voortdurend versterkt omdat elkeen het maar al te ergerlijk vindt dat thans 30 mil jard uitgegeven wordt voor een produkt dat nooit voor zinnige doeleinden bruikbaar zal zijn, en als het wel gebruikt wordt zal het nog dienen om mensen te doden. Een overgrote meer derheid in de BSP-rangen is eveneens tegen deze onver antwoorde aankoop gekant. Socialisme veroordeelt de be wapeningswedloop... Met an dere woorden: Neen aan de 30 miljard. Georges SPITAELS Krokodillentranen. Het Vietnamese drama, zo hoopt ieder weldenkend mens althans, loopt nu wel zeker naar zijn einde. Het is na meer dan 30 jaar oorlog en bezetting geen ogenblik te vroeg. Onze burgerpers, die sinds de glans loze terugtrekking van Ameri kaanse soldaten uit Vietnam bijna geen woord meer veil had voor de Vietnamese situatie is plots weer wakker geschoten. Wie denkt dat zij zich daarbij verheugt over het nakend einde van een onmenselijk drama heeft het mis voor. Met onverbeterlijken zoals een E. Van Cauwelaert («Het Volk») op kop worden emmers vol krokodillentranen geplengd over «het einde van een we reld?», «het nutteloze verlies van 55.000 Amerikaanse sol datenlevens», «de zieke mo reel van geknakte Ameri kaanse soldaten», en in laatste instantie over «de duizenden vluchtelingen en weesjes waarvoor inderhaast een luchtbrug (publicitaire naam naar Amerikaanse normen «baby-lift») wordt ingelegd. De schijnheiligheid druipt er zo af! Wat er niet wordt bijgezegd is: dat de stroom van vluchte lingen in Zuid-Vietnam een gedwongen stroom is, vermits de terugtrekkende troepen van Thieu de taktiek van de ver schroeide aarde toepassen en de mensen de daver op het lijf hebben overwinning of nederlaag maar wel van een vergissing (en die kan iedereen maken), want, zo zei hij, overwinnen was voor ons een zaak van een atoom bom te gebruiken, maar dan bleef er ook van gans het Viet namees volk niet over... en dat kan toch niet de bedoeling van onze vredesmissie zijn. dat in de loop van de laatste jaren niet alleen 55.000 Ameri kaanse soldaten gestorven zijn maar dat duizenden Vietna- mezen er hun leven hebben bij ingeschoten, wat zonder de tussenkomst van de V.S. later, de Fransen en de Japanners ervoor, nooit zou waar zijn ge weest. dat men de Vietnamezen het recht op zelfbeschikking met geweld, moord en wapens heeft ontzegd en tenslotte toch tot de slotsom moet komen dat men de vrijheidswil van een volk met niets kan onderdruk ken. dat dit tenslotte de diepe oorzaak is van de tragedie en de dood van duizenden Ameri kaanse soldaten en nog veel meer Vietnamezen. Indien onze huilende pers ook dit klaar zou stellen dat zou dit veel eerlijker zijn. De tranen en de jammerklachten die ze nu debiteert hebben een kwalijke reuk. ledereen moet voor zich zelf uitmaken wat ze te beteke nen hebben. Intussen bakent het Vietnamese volk verder zijn eigen weg. Wie dat respekteert heeft de plicht daarbij te hel pen. Jos De Geyter HERNEMEN MET DOKTERS EN VLIEGTUIGEN. Deze week herneemt het parle ment zijn politieke aktiviteiten na het paasverlof waarin op velerlei gebieden zeer zware standpunten zijn ingenomen. Aan de orde is de begroting van de Eerste Minister en van de diensten o.m. Openbaar Ambt. Deze bespreking moet telken male een gelegenheid zijn om de regeringspolitiek te belichten. In het gedeelte dat voor Pasen werd behandeld kreeg men een zwak ke oppositie zonder een ernstige en doordrukkende kritiek te kunnen uiten. Vanwege Eerste Minister Tindemans verwacht men thans een düidelijk antwoord waarin men een klare kijk op het regeringsbeleid voor', de toe komst kan vinden en dan vooral inzake de zware problemen van inflatie en werkloosheid. Op beide vlakken heeft inmiddels de regering winstpunten ge boekt. Enerzijds is de index gestabili seerd en anderzijds komt in bepaalde sektoren opnieuw een aktiviteit tot uiting. De regering wordt vandaag echter gekonfronteerd met pro blemen waarbij door groepen harde stellingen zijn ingenomen. De regering zal daarom een zeer waakzame politiek moeten voe ren en zeer krachtig en vastbe raden dienen in te grijpen. Inzake het geneesheren-honora rium probleem mag de regering zeker niet dulden dat akkoorden éénzijdig worden opgezegd door het geneesherenkorps. Het is de taak en de opdracht van een demokratisch bestuur de zwak ken. in dit geval de zieken, te beschermen tegen willekeur van machtige monopoliegroepen. Trouwens door een eenzijdige verhoging van tarieven, bewijst een geneesherenorganisatie - nl. de strekking Wijnen - zeker niet zijn representatieviteit, is de vertegenwoordiging en erken ning zelfs gevaarlijk. Van meetaf aan moet de regering daarom duidelijk aan de betrok kenen zeggen dat ze niet zal toegeven aan de geneesheren- g druk. Ook inzake de vliegtuigendis- 8 kussie moet de regering eerst- daags een belangrijke beslissing nemen. Daarbij moet voor ogen worden genomen dat de dege- lijkste en voor het land meest voordelige oplossing moet wor den gekozen zonder daarom de verdediging van onze vrijheid in gevaarte brengen. Ook dient men de kompensatie voor interne tewerkstelling dui delijk af te wegen. De houding van de Nederlandse socialisten zal een globale oplossing en de koördinatie en eenvormigheid van de Europese luchtmacht zeker niet in de hand werken. Het debat inzake de aankoop van de vliegtuigen is mogelijk bij de bespreking van de begroting van Landsverdediging deze week. Hopelijk zullen de stand punten duidelijk en klaar zijn zodat de kiezer ze naar waarde zal kunnen afmeten. DIANE D'HAESELEER. dat de operatie «baby-lift» wat volgens een geheim do- kument gebleken is, alleen is ingezet omdat het voor Ame rika propagandistische voorde len oplevert. Bij dergelijke ar gumentatie is de menslievend heid zeer ver te zoeken. dat de Amerikaanse sena tor Fullbright deze week in een TV-interview op de NOS ver klaard heeft «Het hoeft geen verwondering dat Thieu geen aanhang meer heeft? Thieu is geen Vietnamees voor de Vietnamezen, maar een pop «puppet» die wij daar hebben neergezet. Dat was één van onze fundamentele vergissin gen. dat de uit een dorpje bij Hué teruggekeerde Belgische ver pleegster Cécile Eggermont verklaard heeft dat elke Viet namees als de schuld van alle tragedie van de laatste jaren niets anders ziet dan «de Ame rikanen» en dat zijzelf bereid is naar Vietnam terug te keren. dat dezelfde senator Full bright, waarvan hoger sprake, verklaard heeft dat het voor de V.S. geen kwestie mag zijn van Op dinsdag 15 dezer werden in een ommezien twee grote bomen weggezaagd in de Vaartstraat te Aalst, waar het Koninklijk Atheneum aan een uitbreiding toe is voor acht klaslokalen. Een paar minuten later werd de grond reeds met een zavellaag bedekt. De haast waarmee de karwei werd uitgevoerd, herinnerde aan de uitroeiing die jaren geleden amper 50 meter verder plaats had. Toen werden op een paar uur de tientallen bomen van de Graanmarkt onverhoeds geveld en weggevoerd Scherpe reakties verschenen toen in De Gazet van Aalst, en een gemeenteraadslid nam zelfs ontslag uit protest tegen de schepen van zijn eigen partij. Nu kunnen twee bomen op zichzelf ons leefmilieu niet redden, maar burgemeester Blanckaert had reeds gezegd dat te Aalst geen enkele boom meer mocht verdwijnen, en plaatse lijke werkgroepen publiceren steeds maar koerfe taal terzake. Er was de laatste tijd meermaals spraak van het inventariseren van alle bomen. De gemeente raad stemde zelfs sankties. Op een «negendaagse van het leef milieu» van de CVP-Jongeren werd vorig jaar nog beklem toond dat geen enkel boom weg mocht, en socioloog Martin Hutsebaut sprak over vliegtuig foto's ter kontrole. PARKING Wij willen het hier niet hebben over het principe van de uitbreiding van het atheneum, waartegen wij ons geenszins (kunnen noch willen) verzetten. Toch had het Verbond der Dekenijen nog op 12 maart jl. bij de Schepen van Openbare Werken en «de 3 Architekten- groepen van het Struktuurplan voor het centrum» gepleit om school-afdelingen naar de peri ferie van de stad te laten verhuizen. In weinig stadscentra bestaat inderdaad een even sterke scholenconcentratie als te Aalst. Maar er is nog het aspekt •parking». Op de privé-parking van het Atheneum stonden 51 wagens, en nu zijn er 51 méér wagens op de dool te Aalst. Precies op het ogenblik dat ik voor het Verbond der Dekenijen een inventaris maak van alle parkeergelegenheden te Aalst. Dat verslag werd reeds aan Schepen De Neve van Openbare Werken overhandigd, en de pers ontvangt het zodra de archtitek- ten en de partij-woordvoerders het ter inzage kregen. Pol DE PAEPE Bij de opening van het zeer ge slaagde elfde salon van de Vlaamse Humor te Antwerpen, herinnerde de voorzitter van de Vlaamse Toeristenbond er aan, dat zijn vereniging een prijs voor de Vlaamse Humor heeft ingesteld, ter aanmoedi ging van een volwaardige kunst. De wedstrijd zal steeds plaats hebben in het jaar dat volgt op een der eveneens tweejaar lijkse salons, dus in 1975,1977 enz. Alle Vlamingen, waar ze ook wonen, kunnen aan de wed strijd deelnemen, met een on beperkt aantal inzendingen. Gevraagd worden «kartoens», humoristische tekeningen, spotprenten, zonder verkla rende tekst. Onderwerp: De mens als lid van het mensdom. De goed verzorgde inzendin gen moeten tenminste30 bij40 cm groot zijn en klaar om op te hangen. Zij mogen onderte kend zijn Op de rugzijde dient te worden vermeld: naam, schuilnaam en adres. Prijzen: 1ste: 10.000 fr en een gouden penning 2de: 7.500 fr en een zilveren penning. van 3 tot 10: 4.000 fr. De tekeningen moeten voor 15 december, behoorlijk verpakt, niet opgerold, gezonden wor den naar het bondsgebouw van de VTB, St. Jacobmarkt 45, 2000 Antwerpen of mogen voor 10 december afgegeven worden in een van de 16 VTB kantoren in Vlaanderen en Brussel. Een bevoegde jury doet uit spraak voor zaterdag, 10 ja nuari 1976, dag waarop de ten toonstelling van de bekroonde en de geselekteerde kartoens wordt geopend in de Hendrik 1 de Braekeleergalerij, St. ja- cobsmarkt 45 te Antwerpen. Staatssekretaris Louis D'haeselecr die het voorzitterschap heeft waargenomen van een Internationale konferentie te Genève, tijdens de plenaire vergadering waaraan meer dan 60 landen, waaronder afgevaardigde regeringsleden deelnamen samen met afgevaardigden van de werknemers. In ons blad van volgende week brengen wij u over deze werkzaamheden een gesprek met de heer Louis D'haeseleer. De ondoordachte en ongeor dende uitbouw van de steden sedert de Renaissance is oor zaak van het feit dat de steden gedegenereerd zijn tot een opeentasserij van stenen, echte «steenwoestijnen». Vooral de laatste decennia is hierdoor, en mede als gevolg van de revolutionnaire ontwik keling van het gemotoriseerd vervoer, de leefbaarheid steeds meer in het gedrang gebracht. De groenvoorziening in de hui dige steden is dus noodged wongen van kuratieve aard, waar het eigenlijk preventief zou moeten zijn. Nochtans lig gen aan de rand van de ste den in vele gevallen nog moge lijkheden open die tegelijk pre ventief zijn, in de zin dat ze verhinderen dat de niet - leef baarheid zich verder als een olievlek zou uitbreiden over het agrarisch omringend land schap. Funktioneel kan het stede lijk groen ingedeeld worden in drie hoofdgroepen: Bomenaanplantingen en grasperken in de binnenstad estetisch groen) Rekreatief groen voor pas sieve rekreatie. Rekreatief groen voor ak- tieve rekreatie en sport. Estetisch groen Buiten het feit dat dergelijk groen het uitzicht van de stad ten goede komt, mag een an dere belangrijke faktor niet uit het oog worden verloren, nl. de luchtzuiverende werking. Niet alleen op de ringlaan rond Aalst, doch ook in de binnen stad zou in dat opzicht aan «herbebossing» moeten wor den gedaan. Planologisch is het dan ook onverantwoord dat men bepaalde bomenrijen zou rooien zonder eerst op een an dere plaats een andere dreef tot volwassenheid te laten ko men en zonder de gerooide te herplanten. Enkele voorbeelden van moge lijke nieuwe aanplantingen: (wanneer vroeg of laat het ge motoriseerd verkeer uit de shopping - straten van Aalst zal gebannen zijn) Nieuwstraat, Kattestraat, Grote Markt, Zout- straat, Molenstraat. Voorbeel den van een analoge beplan- tingpolitiek uit het buitenland: de New Towns in Groot - Brit- tannië, het centrum van Rot terdam. Rekreatief groen voor passieve rekreatie Het betreft in vele gevallen ge klasseerde landschappen, die dus in hun oorspronkelijke toe stand moeten bewaard blijven. Bouw- of verkavelingsverbod is dus absoluut; slechts die in- frastruktuur mag worden aan gebracht die onontbeerlijk is voor de passieve «natuurre- kreatie». Gebieden die daarvoor in aanmerking komen zijn: de be ekvalleien en enkele kouters. In het eerste geval heeft men «groene wiggen» in het stads landschap, in het tweede geval in de zone meer massief van struktuur. Wat de groene wiggen betreft zijn de mogelijkheden in Aalst zeer beperkt daar de meeste beken werden overwelfd en de valleien bebouwd (een voor beeld van ondoordachte be bouwing). De Molenbeekvallei in Mijlbeek is een ideale zone voor passieve rekreatie. De Molenbeekvallei ten noord westen van de stad (Honegem, enz.) is een tweede groene wig (tussen de bebouwingsassen Aalst - Hofstade en Aalst - Er- pe) Buiten de béekvalleien is vooral het gebied van het Doornveld ten noorden van het gehucht «De Rozen» voor na- tuurrekreatie zeer geschikt. Het is de plaats waar in vroe gere eeuwen de oude abdij Ter Rozen heeft gestaan. Het hoogste punt van de stad be vindt zich in deze zone heu- velrij Baardegem - Moorsel - Aalst). Het bewust gebied sluit aan bij de groene zone van de Molenbeekvallei van Mijlbeek. Rekreatief groen voor aktieve rekreatie Het gebied van de Osbroek is uitermate geschikt en goed ge legen om voor passieve re kreatie te worden uitgebouwd, als verlengde van het bestaand stadspark Ook aan de over zijde van de Dender zijn de mogelijkheden groot (kasteel domeinen van Overhamme en Ronsevaal). Aansluitend hier mee kan het het kasteelpark «Ten Berg» op termijn worden uitgebouwd tot parkzone. Tenslotte kan rond het vlieg- plein een beperkte en aange paste akkomodatie voor ak tieve rekreatie verantwoord worden. In de binnenstad zijn de moge- I lijkheden veel beperkter. Het «Koningin Astridpark» («klein parkske») is door het doortrek ken en verbreden van de vroe gere Lauwersgang naar de Duivekeetstraat zwaar ver- 1 minkt. Ter kompensatie van dit verlies stelt RALDES voor dat de stad zou overgaan tot de aankoop van het «Domein Schelfhout» tussen de Zonnestraat en de St. Kami el straat. In geen geval mag dit bomenrijk gebied ver kaveld worden en nog minder bebouwd met hoogbouw. Het standpunt van RALDES is dat dit gebied zou gepromoveerd worden tot een klein openbaar rekreatiepark met het aksent op rust, ter bediening van de kinderrijke bevolking van de omgeving.

De Voorpost | 1975 | | pagina 2