WULEN ER VIERHONDERD PARKEERPLAATSEN WEG IN HET STADSCENTROM Weekblad van Dender - Durme - en Seheldestreek JONGE EKONOMISCHE KAMER KREEG GESTALTE MET CHARTER-DAY Kriitfo SERGANT SPORT EEN UITGAVE VAN lug wa nd alle ef zot ierdaai i indruli ymuth ïer on ïage op nuziek- te zijn er ook aande- i meest )aarom entaire oemde iardige jewen- aften in City uzi kale de ge- tar ook ist was en dan onver- anook tijdens keren, (Victor aabriël ch rap en >gram- noe- «Ou- s Kar- lerlioz. Dulaire oz en- opera ihaalt, xjrbe- ite en Inze- jnvele VRIJDAG 25 APRIL - 28e JAARGANG - NR. 17 - 16 F ■saia&S&l DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst I 053-70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F Sinds 1882 vervaardigt PEUGEOT fietsen, sinds 1891 bromfietsen! EN NU IN 1975... Een cyclo-toerist 10 versn. 4.295 F Een bromfiets met schokbrekers 8.990 F Een standaard fiets 3.000 F VERDELER DER STREEK Moorselbaan 107,111,113, AALST TEL. 21.18.65 ie het sterk palet 9n we estre» wil Medio maart lichtte schepen van Openbare Werken J. De Neve, tal van verenigingen in over het voorontwerp van het struktuurplan voor de revalorisatie van het Aalsters stadscentrum. Zo ook het Verbond van Dekenijen. Het Dekenijenverbond stelt zich positief op tegenover het voortontwerp van de drie architektengroepen en aanziet het als een belangrijke bijdrage voor de herwaardering van de stadskern. Dit sluit evenwel niet uit dat het Verbond zich nogal zorgen maakt over het verlies van quasi vierhonderd parkeerplaatsen in de centmmstraten, die op andere plaatsen niet zo dadelijk opgevangen worden. Afgelopen weken werd door het Verbond een survey van het aantal parkeerplaatsen die wegvallen in het voorontwerp van struktuurplan, opgemaakt, terwijl ook tal van alternatieven gesuggereerd worden. Volgens de inventaris van het Dekenijenverbond zou den er door de toepassiqg van het voorontwerp van het struktuurplan 46 plaatsen wegval len op de Graan markt kant Atheneum. Langs de zijde van de residentie Ursmar nog eens 15. Door het autovrij maken van de sen... Kattestraat gaan 42 parkeer- geor-, plaatsen verlorenachter het doorj Belfort nog eens drie. Wan- 1872). neer de Njeuwstraat in een voor winke,straat zal veranderd d van! z'in betekent d't 38 plaatsen !g be-l minder. Het Keizerlijk Plein 3 van' verliest langs de zijde van de een onpare nummers 67 plaat sen. In de Zonnestraat, het smal gedeelte vanaf de Zoutstraat, gaan er 26 plaat sen verdwijnen en mis schien nog eens 29 vanaf het plettHje van de Windmolen straat tot aan de Houtmarkt. Op de Houtmarkt, kant van Baelen tot Arijs, zijn het er waarschijnlijk dertien. In de Alfred Nichelsstraat langs de zijde van de onpare nummers zou dat veertien parkeerplaatsen minder zijn, en nog eens drie in de bocht van de Oude Dender. In de Burchtstraat zouden achttien wagens minder plaate-vinden en rond de Sint-Martinuskerk in het totaal 63. Een wandel-Lange Zoutstraat geeft 31 plaatsen minder en de Hopmarkt waarschijnlijk een veertigtal gezien er ruimte voorzien si voor groenaanleg. De Grote Markt verliest bij het autovrij maken 66 plaatsen. Vroeger Het Dekenijenverbond he rinnert er in zijn inventaris van parkeerplaatsen aan dat vroeger reeds tal van par kings wegvielen, zoals in juni 1968 de parking op de huidige bouwwerf van het Kultureel Centrum waar een zevental wagens plaats von den. Zo ook in de Onderwijs- straat en de De Coninck- straat: 26 plaatsen. Tot begin '74 vonden tal van auto's parkeerruimte tussen de bomen van het Keizerlijk Plein. Bij de (gelukkige) heraanleg gingen deze plaatsen verloren. De opfris sing van het Vredeplein en van de Esplanade deed het aantal plaatsen met 72 verminderen. De uitbreiding van het ateneum aan de Graanmarkt doet 51 plaat sen verdwijnen. ih wel wor ;n van hters, p een van is, en Mal- 1 Wil- 's be- etting e ker- 2 diri- cht in gio te Dp dat over iist is. anta- "allis» neerd i met was mold, es te- in on- m sa le. naast it van erder werd werk nelijk «Les j in et dit jarige grote vaak ische uziek idere stijl- het et te (zien. n de ïer te i een mits :owel nuzi- ïtisch had i een naar Voorziene parkings Het voorontwerp van struk tuurplan voorziet een aantal nieuwe parkings. Een eerste wordt gepland op het terrein van de huidige brouwerij Zeeberg en het aanpalend huizenblok. Een tweede waar het huizenblok tussen De Gheeststraat en de A. Nichelsstraat zich bevindt, verder op de binnenplaats van de Pupillenschool. Deze parking is echter nu reeds volzet tijdens de bureautijd. De pendelparking in de Denderstraat, achter het station zal ruimte geven voor vierhonderd wagens van trein-pendelaars. Het Verbond wijst er echter op dat dit terrein niet als kompensatie kan gelden voor de plaatsen die ingevol ge het struktuurplan wegval len. Evenwel wordt door de dekenijen aangedrongen om voor deze parking een tun- nelploeg voor wagens te voorzien langs de zijde van de Werf i.p.v. enkel een voetgangerstunnel, boven dien wordt gevraagd de parking open te stellen na 18 u en tijdens de weekeinds voor niet-pendelaars, in zonderheid bij grote mani festaties. Suggesties Het Dekenijenverbond houdt in zijn parkeernota tal van suggesties in petto. Er wordt gedacht aan het terrein van het dud slacht huis op de Moorselbaan, aan een ondergrondse par king op de Graanmarkt, evenals ondergrondse en bovengrondse parkeergele genheid op de Hopmarkt en het Vredeplein. Het Verbond denkt aan een betonnen verdieping boven de parking van het stadspersoneel ach ter het stadhuis en vraagt de bespoediging van het ont werp Cammu/Coppens voor de aanleg van reuzeparkings bij de Keizershallen terwijl bovendien de huidige open luchtruimte palend aan "de huidige parking Nfeuw- beekstraat kan aangepast en verbreed worden met een doorgang naar het Keizerlijk Plein voor wagens. Waarom geen parkeertoren aan de binnenrand van de kleine city-ring, vraag het Verbond zich af? Er wordt gewezen op het voormalige Sulbbge- bouw, de achterbouw van de K.O.O. in het Peperstraatje en op de Pupillenschool. Tal van ruimtes liggen onge bruikt, meent het Verbond DE OORLOG DER VREEDZAMEN Wij zijn een volk van betogers geworden, van kontestanten, van manifesteerders. Voor de minste aanleiding komen wij op straat, marsjeren wij in dichte drommen door Brussel, door Antwerpen en zelfs af en toe door onze eigen stad. In onze kelders en op onze zolders liggen allerlei plakkaten op een stok, die wij kunnen uitkiezen naargelang het onderwerp en de aard van de manifestatie. Op de meeste van die borden staat echter in bloedrode letters «VREDE». Een magisch woord, een basisbegrip, af en toe een dooddoener. Geen enkel begrip wordt zo misbruikt als de vrede. In haar naam worden volkeren uitgemoord, wordt er kolonialistisch gekonkelfoesd, maken wij ruzie met onze vrienden en af en toe komen wij daarvoor op straat. En wee hem die dan niet expliciet voor de vrede is. Wij herinneren ons een betoging te Brussel waar dui zenden marsjeerders skandeerden: «la pè o vietnam» en een toeschouwer meppen kreeg omdat hij niet wou meeroepen. Wij denken aan twee vredesoptochten die mekaar ontmoetten en slaags geraakten omwille van die vrede. Want vrede wordt door iedereen anders geïnterpreteerd, heeft tientallen facetten, verandert van kleur naargelang de plaats waar het woord wordt gebruikt. Dertig jaar na de ontdekking van de verschrikkelijke waar heid over de koncentratiekampen, na de ondergang van het nazisme toen iedereen dacht dat het voorgoed gedaan was, zijn wij nog geen stap verder. Gelijk welk regime dringt de vrede op met geweld omdat de mens niet vredelievend is. Vrede is een bestendige drang naar geweldloosheid en die kan alleen vanuit onszelf komen. MARC DE BACKER en er wordt aan de speel plaatsen van de scholen na 16 u en tijdens de vakantie gedacht, evenals aan de parochiale centra, de poly- klinieken de parking van het stadspersoneel. De enorme mogelijkheden die de gewezen Filature Du Canal nog altijd te bieden heeft, kan herdacht worden. Er is tevens nood aan grote parkings rondom de stad van waaruit goedkoop open baar vervoer kan vertrekken Hiervoor is er het terrein tussen de Koolstraat en de Kapucienenlaan, er is de ruimte onder de viadukt van de Dendermondsesteenweg en de grote ruimte tussen de Dender en de H.Hartkerk evenals het terrein van de Bloemenveiling. Vergelijkingen Het Dekenijenverbond maakte in het verleden reeds uitstapppen naar steden die verkeervrije straten reeds meerdere jaren hebben. Te Rijsel met 200.000 inwoners zijn er twee autovrije straten en vijf grote betalende parkings in volle centrum. Zowel te Brugge als te Sint-Niklaas zijn parking gebouwen gepland voor niet minder dan 1.500 wagens, en te Kortrijk, met minder vierkante meter auto-vrij dan te Aalst voorzien, waar zeven autovrije straten zijn, is er ruimte voor 2.000 wagens op twee minuten wandeltijd van het autovrije wijk. Op vijf minuten wan deltijd zijn er 3.000 plaat sen, terwijl er nog bijkomen de plaatsenvoorzien worden evenals fietsbergplaatsen en privé-parkings. Het par- keermetersysteem wordt er toegepast. Aantrekkelijkheid Waar de verlangens van de Vereniging voor Aalsterse Kultuurschoon en de Werk groep Leefmilieu - beiden reeds gekonsulteerd - mak simaal dienen ingewilligd te worden, aldus het Dekenij enverbond, moet ook de plaatselijke handel met zo veel werkverschaffing en een ruime dienstensektor, beschermd en gesteund te worden. De aantrekkelijk heid van de stand hangt (helaas) grotendeels af van de beschikbare parkeer ruimte, aldus het Verbond. Aalst heeft een achterstand goed te maken. Er dienen dus veel meer parkeerplaat sen te worden gekreëêrd dan dat er door het struktuurplan zullen verdwijnen, opdat het stadscentrum geen stenen woestijn zou worden, doch een buurt om te flaneren. (Johan Velghe) Na een jaar 'in oprichting' te zijn geweest, hield vorige zaterdag de Aalsterse afdeling van de Jonge Ekonomische Kamer een «Charter-day» in de stadhuisfeestzaal. De toekenning van het charter aan de afdeling betekent de definitieve opneming van de Kamer in de J.C.I. of de Junior Chamber of Commerce. De J.C.I. vindt zijn oorsprong in de USA. In 1947 werd de Jonge Ekonomische Kamer België, bij het JCI aanvaard, nadat zij reeds opgericht was in 1936. De J.C.I., aldus het programma, wenst een ontmoetingsplaats te zijn voor jonge burgers van goede wil, die bereid zijn zich te verenigen buiten alle ideologie om, en die zich willen inzetten voor het verbeteren van de levensvoor waarden in hun omgeving, in hun streek, terwijl zij zich gelijktijdig vormen en zich een zin van werkelijke burgerlijke en menselijke verantwoordelijk heid aankweken. Nadat de huidige voorzitter van de Aalsterse afdeling, de h. Luc De Wolf, zowat drie jaar geleden reeds plannen koesterde om tot de oprichting van de J.E.K. - Aalst over te gaan, werd in mei vorig jaar de stichtingsvergade ring gehouden. Tal van sub- kommissie's werden opgericht om direkter de doelstellingen te realiseren. Er is de subkommis sie «algemene diensten» om een inventaris op te stellen over de openbare nutsdiensten; de sub kommissie «historiek», de «kul- tuur»-kommissie; de «toerisme» en de «sport en ontspanning»- kommissie; die allen samen werken aan een onthaalbrosjure die men binnen afzienbare tijd opeen twintigduizendtal eksem- plaren onder de bevolking van Aalst zal verspreiden. Akademische zitting Tijdens de akademische zitting voerden tal van sprekers het woord. Voorzitter van de Handelska mer de h. Callebaut wees op de huidige noden van de industrie en typeerde de situatie als een «zwembad vol krokodillen» voor de jonge industriëlen. Burge- het verkeert, te helpen. De voorzitter van de peterkamer van de J.E.K. Aalst, de h. R. De Brandt, van de West-Brabantse Kamer schetste de historiek van de Aalsterse afdeling en wees op dc nood aan kontakt tussen de jonge mensen uit de nijverheids- wereld. Na het jaar van oprich ting gaf hij zijn fiat aan de jonge afdeling. Nationaal J.E.K.-voor zitter de h. Lovink was verheugd Aalst als de 39ste jonge Kamer te mogen opnemen, waarmee J.E.K.-België de 2.000 leden te boven gaat. Hij overhandigde digen werd door de h. H. Penne geleid. Niet minder dan twintig Vlaamse en Waalse afgevaar digden van Jonge Kamers had den eraan gehouden, evenals een delegatie van Dordrecht, om aanwezig te zijn, dit naast de serviceklubs uit het Aalsterse. De aanwezige prominenten, waaronder staatssekretaris L. DHaeseleer. mevrouw Van Renterghem-DHaeseleer, burgemeester De Bisschop, de h. Callebaut van de Aalsterse Handelskamer en de eerste sekretaris van de USA-ambas- Voorzitter J.C.I.-Aalst Luc De Wolf en Hugo Penne tijdens de wimpeluitwisseling met andere Jonge Ekonomische Kamers (lb) meester De Bisschop wees op de nood aan dialoog tussen werk gevers en werknemers en pleitte voor een kollektief dienstbetoon door de parlementairen van het gewest om het arrondissement uit de penibele situatie waarin het charter aan voorzitter De Wolf. Uitwisseling De J.E.K. geplogenheid om wimpels tussen de verschillende afdelingen bij de installatie van een nieuwe Kamer, te overhan- V.l.n.r. tijdens de akademische zitting: Voorzitter van de Handelskamer de h. Callebaut, burgemeester Dc Bisschop, mevr. Van Renterghem-D'hacseleer, de eerste sekretaris van de ambassadeur van de USA. te Brussel, staatssekretaris L. D'haeseieer en oud-minister L. Moyersoen (lb) sade te Brussel mochten een aandenken ontvangen. Optimisme De slottoespraak tijdens de akademische zitting werd ge houden door Minister van Financiën Willy De Clercq, die de internationale monetaire si tuatie en de evolutie ervan schetste. Spreker gaf een beeld van de komplexiteit van de monetaire krisis en de diverse oorzaken die een zware rol spelen in de precaire inflatoire situatie. Evenwel, aldus Minis ter De Clercq. is het zwaarste geleden en is een gematigd optimisme op stabiliteit en een herneming van de konjunktuur gewettigd. Naderhand werd nog een bezoek gebracht aan de tentoonstelling «Kunstenaars uit het Aalsterse» in de Belfortzalen, die nog loopt tot 2 mei, eveneens ingericht door de Aalsterse Jonge Ekono mische Kamer. (|v)

De Voorpost | 1975 | | pagina 1