Weekblad van Dender- Durme - en Scheldestreek mg 'HUIS DER SOCIALISTEN' CENTRAAL IN AALSTERSE1 VIERING V. beschermde h. J. Dzee-| De Voorpost EEN UITGAVE VAN Vrijdag 2 mei 28® jaargang nr. 18 -16 F f Een geschenk van bij is altijd een belevenis! DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F PORCELEIN- EN GESCHENKENZAAK cD«n mbergen^, Hoogstraat 28 X 9300 AALST TEL. 21.23 22 J? Kattestraat 73 9300 AALST TEL. 21.56.00 Voor mensen die iets persoonlijks beter zoeken. Jet^ De ingebruikname van het nieuwe «Huis der Socialis ten» aan de Houtmarkt waar de gehele socialistische gemeenschappelijke aktie onderdak vindt heeft heel zeker een stimulans gegeven aan de 1 mei-viering dit jaar. Op de vooravond van 1 mei was het op de Hout markt een drukte van jewelste, terwijl voor de 1 mei optocht zelf er meer betogers opgekomen waren dan vorige jaren. Dit alles bracht echter niet mee dat van uiterlijk vertoon van progressieve frontvorming ook dit jaar niets te bespeuren viel. Rode ballonnetjes en veel Partij te Erembodegem zon maakten van de 1 mei betoging eerder een gezin- suitstap dan een betoging. Het goede weer en de ver nieuwing die dit jaar aan de gehele 1 mei-viering gege ven werd droegen er toe bij dat een fors aantal deelne mers opgekomen waren. Voor het eerst vertrok de stoet niet vanop de Molen dries. Het nieuwe Volkshuis aan de Houtmarkt vormde het vertrekpunt voor een be toging die aiover de Grote Markt, de Zoutstraten de richting van de Kerkhof laan insloeg om vervolgens te rug te keren via de Waterto- renwijk. Drie vlaggen «de roos in de vuist» openden de stoet. Naast de talrijke Irommetkorpsen van de Rode Valken viel dit jaar de aanwezigheid op van de ambulance en een twintigtal thuisverplegingswagentjes van de Bond Moyson. De meegedragen slogans «30.000 jonge werklozen, moeder waarom studeren wij?», «CVPPVV werk loosheid, duur leven», «Handen af van de indexe ring der lonen», «Weg met het kapitalisme, wij eisen socialisatie en zelfbeheer», en «Geen nieuwe ge vechtsvliegtuigen» drukten de oppositietaai uit van de BSP. De hele Houtmarktbuurt kreeg met de manifestaties van de BSP afgelopen da gen duidelijk een opfleu- ringsinjektie. Waar de Houtmarkt, buiten de kaatsbeurten en de Sint- Maartensjaarmarkt, tot een parking zonder meer gede gradeerd is, was het ook woensdagavond een drukke bedoening. Het 1 mei-vuurwerk deed de Houtmarkt vollopen en al keuvelend, oh's en ah's uit roepend en luisterend naar de harmonie «Hand aan Hand' werd het plein een prettige ontmoetingsplaats. Van uiterlijke kentekenen van een progressieve front vorming viel ook dit jaar tij dens het hele 1 mei gebeu ren niets te bespeuren. Op de vooravond van 1 mei vierde de Kommunistische WERKPLAATS: feest en op 1 mei zelf trok de Denderfederatie naar Baasrode. Zolang de 1 mei betoging niet door het ABVV inge richt wordt gaat de KP niet mee te Aalst, aldus Ray mond De Smet. BSP-woordvoerder Eddie Monsieur wijst er op dat niet de BSP, doch wel de socia listische gemeenschappe lijke aktie de 1 mei betoging op touw zet, terwijl er tot op heden ook nooit enige op roep van KP-zijde of van andere linkse organisaties ontvangen werd om te sleu telen aan de 1 mei-optocht. Wie niet achter de BSP- vlaggen wenst op te stap pen kan nog altijd aanslui ten bij de ACOD die mee opstapt, aldus de h. Mon sieur. J. VELGHE HpWW'Wjjf Oppositie laakt benoemingspolitiek van meerderheidskoalitie te Aalst. Een kittelorgge BSP-fraktie maakte het tijdens de jongste gemeenteraadszitting de meerderheidsgroep bijzonder lastig. Aanleiding hiertoe was het agendapunt over het nazicht van de stadskas en deze van de K.O.O. over het eerste kwartaal van het lopend jaar. De agendapunten over de wijzigingen van de personeelsformaite voor het stedelijk bediendenkader en het werkliedenkader, pasten in het oppositiebe- toog,waarbij de benoemingspolitiek van de bestuurskoalitie hard over de hekel gehaald werd. zie pagina Bij de ordemotie zat de opposi tie reeds van bij de aanvang van de zitting op het strijdros want de traditionele vertraging waarmee de raad start en niet getal zijn van de meerder heidsgroep was fraktieleider Van Hoorick niet naar de zin. Het tijdverlies en de hulp die de oppositie steeds moet bieden om de raadszittingen van start te kunnen doen gaan zaten hem dwars. Geholpen door raadsleden De Brul en Van der Beken die tijdens deze tussen komst de meerderheid in getal hielpen, kwam burgemeester De Bisschop sussend tussen en vermaande de raadsleden een inspanning te doen tijdig te zijn. DIEPSTE PUT Bij nazicht van de stadskas over het eerste kwartaal van '75 valt er een konklusie te trekken: de toestand zag er nooit somberder uit en geen enkele pasklare oplossing biedt zich direkt aan. In ant woord op de tussenkomst van raadslid B. Van Hoorick noemde schepen van finan ciën Bogaert de situatie meer dan ernstig. «Ik maak een vuurproef door», aldus de schepen. Beschikbare midde len zijn er niet te vinden en er valt 47 miljoen te betalen, ter wijl het kumul der jaren het steeds moeilijker maakt. Schepen Bogaert lanceerde het idee om een aktieplan op te stellen waarbij in een eerste fase het schepenkollege een onderhoud bij de minister zou aanvragen. Via de vereniging van de Centrumsteden wordt bij Minister Michel aangedron gen op de oprichting van het C-fonds, waarvan Aalst quasi veertig miljoen mag verwach ten. De deficieten der vorige ja ren dienen opgevangen te worden via een konsolidatiele- ning. Ineen tweede fase ziet de schepen graag de hulp van de volksvertegenwoordigers van Aalst om via interpellaties tus sen te kopen en een bespre king met de syndikaten om de verdere uitbetaling van het stadspersoneel te verzekeren. VRIENDJESPOLITIEK In zijn vraag en antwoord stelde B. Van Hoorick de finan ciële situatie van de stad scherp. De schuld van de stad aan de K.O.O. beloopt meer dan 32 miljoen, sommige le veranciers wachten een klein jaar op hun centen, anderen reeds zes maand en de stad weet niet eens hoe de zomer te halen voor de uitbetaling der wedden van het personeel. De stad heeft altijd een cen- trumfunktie gehad, aldus de oppositieleider, en de lasten nemen weliswaar toe, doch de stad heeft nooit zo'n situatie gekend als nu. Het blijft een dik vraagteken of er voor 1877 gelden van het C.-fonds Iso- komen. De stad weet niet eens meer haar verplichtingen na te komen en toch, aldus Van Hoorick, wordt een ongebrei delde benoemingspolitiek be dreven. Er bestaat gewoon geen personeelsbeleid, alles wordt eenvoudigweg volge propt met het oog op de fusies. Hiermee wordt de toekomst van het volgend schepenkol lege volledig gehypotikeerd. Vroeger waren de benoemin gen ook verpolitiekt, aldus de BSP-leider, doch nu loopt het de spuigaten uit. Schepen Van der Veken wijst de raad op de nog steeds onvolledigheid van het kader, terwijl schepen Bogaert repli- keert dat alle voorgestelde uit breidingen van het kader toch niet van hogerhand aanvaard worden. Op voorstel van de oppositie worden drie punten over de uitbreiding van het perso neelskader van de geheime naar de openbare zitting over gebracht, waar de stemming meerderheid tegen minderheid verloopt. Op vraag van sche pen Van den Eede worden eveneens drie punten van de geheime zitting naar de open bare zitting overgebracht in houdende wijzigingen van de aanwervings- en bevorde- ringsvoorwaarden, waarbij de schepen tegenover de minder heid de regularisatie van tijde lijk aangesteld personeel als een sociale maatregel bepleit. De oppositie gaat gezien de aangeklaagde personeelspoli tiek niet akkoord en onthoud zich bij de stemming. Op een drafje worden tal van agendapunten afgewerkt, waaronder de voorwaarden voor de verhuring aan de VZWD Eendracht Aalst van de stadseigendom Pierre Corne- lisstadion, verdere uitrusting van de sporthal Rozendreef, het ontwerp van de nieuwe filiaal-bibliotheek in de gebou wen van de Drie Sleutelstraat, het principe van het verkeers vrij maken en inrichten van het gedeelte van de Grote Markt gelegen tussen de «Borse van Amsterdam» en het Belfort, het IMI ontwerp van het tweede over dekt zwembad, en een nieuwe straatbenaming Kruisveld- straat voor de straat lopend van de Krekelstraat naar de Kroonstraat. OPPOSIT1EPRIKJES Raadslid S. Petit (BSP) komt even tussen over de slechte ontvangst van de distributietelevisie-uitzendinger op de Ledebaan. Uit het ant woord wordt vernomen dat deze zomer nog drie zenders meer, de Duitslanden en Luxemburg, zullen kunnen ontvangen worden. Bij het agendapunt over het verwerven van grondendoor de stad in de Marestraat komt raadslid De Winter tussen en dringt aan op het oprichten van een grondregie. Bij het agendapunt over het verwerven van gronden door de stad in de Marestraat komt raadslid De Winter tussen en dringt aan op het oprichten van een grondregie. De installatie van bijkomende klasgebouwen voor de Stede lijke Akademie voor Schone kunsten in het voormalig Sulbb-fabriek aan de Oude Vismarkt doet bij de oppositie de opportuniteit van eenderge- lijke onderbrenging in vraag stellen. Schepen Van den Eede erkent de gebrekkige op lossing doch wijst op het steeds stijgend aantal leerlin gen. Raadslid J.. Van der Veken laakt de herzieningen van ra mingen van uit te voeren wer ken omdat daarbij niemand gediend is. De prijs stijgt en de betrokkenen dienen nog eens zolang te wachten tot de wer ken uitgevoerd zijn. De Winter vraagt uitleg over de financiële implikaties van het aanleggen van nieuwe voet paden. Bij afwezigheid van schepen De Neve wordt het antwoord verdaagd. Raadslid E. Monsieur (BSP) omt tussen over de mogelijke igebruikname door de K.O.O. voor werkplaatsen van de hui dige karnavalhalle Fiberfleet aan Hertshage. Met afgevaar digden van het karnavalver- bond aanwezig in de raads zaal pleit de interpellant voor het behoud van Fiberfleet in karnavalhanden en schetst hierbij de lijdensweg van de verenigingen tot zij een goed onderdak vonden, waar dan noo voor tienduizenden fran ken Kosten verncht weraen. Hij. vraagt de gemeenteraad perti nent de belofte te doen de ka- ranvalverenigingen niet op straat te zetten zolang er geen gelijkwaardige wisseloplossing uit de bus komt. Burgemeester De Bisschop, in vertrouwd vaarwater dankt de interpellant dat de karnaval van Aalst niet weer eens de dupe mag wor den, en dat de overdracht aan de K.O.O. niet doorgaat zolang er geen goed alternatief zich aanbiedt. Johan Velghe

De Voorpost | 1975 | | pagina 1