UW WOORD v.u. VRIJE TRIBUNE K.P. P.V.V. B.S.P. 2 - 2-5-75 - De Voorpost l)e ri-riaktir heeft het recht de/e teksten in te. korten DR. VAN LEEMPUTTEN HEEFT SPIJT. Hebt U, beste lezer, ooit die artikels gelezen van Volksunie volksvertegenwoordiger, Dr. R. Van Leemputte, tegen het 48 jaar lang durende fascisme in Portugal Neen Welnu, wij ook niet, om de eenvoudige reden dat hij er nooit tegen geprotesteerd heeft, niet meer dan tegen het fascisme van de kolonels in Griekenland, tegen het rassisme in Zuid-Afrika, te gen de militaire diktatuur in Brazilië, of iets van dien aard om het even waar over de wereld. Maar vandaag klaagt Dr. Van Leemputten aan, en o.m. in de Vrij9 Tribune van De Voor post van 18 april jl. En wat klaagt hij aan De ondemokra- tische tanks in Portugal. Want ziet U, zolang de aan Portugal door de NATO en ook door België geleverde wapens dienden om er het Portugese volk mee onder de knoet te houden, en om in Angola en Mozambique zowel de arme be volking als de voor vrijheid strijdende verzetsbeweging uit te roeien, waren die wapens en die tanks wél demokratisch Het ligt hem zwaar op de maag, de heer Van Leemput ten. En hoe hoger hij in zijn pen klimt, hoe meer mensen ervan langs krijgen. Wij, kom- munisten, worden de brutaliteit verweten deze ondemokrati- sche tanks in Portugal nog te durven verdedigen ook. De an deren die met ons in 1973 te gen de Pinochetjunta en haar moord op Allende en de demo- kratie in Chili hebben geprotes teerd, worden voor huichelaars uitgekreten. Zeer zeker, verheugen wij ons over de houding van de Bewe ging der Strijdkrachten in Por tugal Wat had er volgens Dr. Van Leemputten moeten ge beuren misschien De contra revolutionaire punch van Spino- la laten slagen Vandaag zijn mogelijke opvolgens de vrije hand laten Is het wellicht het feit dat rechts en het fascisme geen nieuwe kans krijgen, dat Dr. Van Leemputten zo over zijn toeren helpt Dat zal welOf anders zouden we moeten gaan besluiten, dat volksvertegenwoordiger Van Leemputten geen onderscheid kan maken tussen links en rechts, en wanneer we het verder doordrijven, tussen pro- gressistisch en pro-fascistisch. Neen, dat geloven we dan toch niet. Dr. Van Leemputten weet ZEER GOED wat er in Portugal gebeurt, en het is ZIJN SPIJT dat hij uitschreeuwt De organiserende bewegingen hebben in 1973 bij de Chili- meeting inderdaad verkozen de Volksunie er buiten te houden. Let wel, de KP had dit bij haar voorstel want van haar kwam het niet eens gesteld. Maar bewijst Dr. Van Leem putten nu doorheen zijn artikel niet, dat het er in feite zou op neergekomen zijn de Volksunie voor een in meerderheid links publiek de kans te geven haar anti-rodenhaat uit te schreeu wen Ja, wij zeggen het onomwon den, Portugal is ons een hoop. Wij hopen ook van ganser har te dat de Beweging der Strijd krachten er verder een positie ve, progressistische rol zal spelen Hoeveel keren is het andersom geweest Wij hopen natuurlijk dat de toestand er zo spoedig mogelijk stabiel wordt, en dat het leger zijn normale rol zal kunnen hernemen, maar wanneer de van het fascisme bevrijde Portugezen het niet zouden begrijpen, dan zouden wij het hen toeschreeuwen Geef rechts, dat uw land on derontwikkeld heeft gehouden, dat uw jongens naar het slag veld heeft gestuurd voor zijn winstbelangen, dat in Afrika volkerenmoord heeft gepleegd, geen nieuwe kans En voor wat de Volksunie en dr. Van Leemputten betreft, verwijzen wij hen naar de fascisten van de Vlaamse Mili tanten Orde, die in militair uni form in de Volksuniebetogin- -gen opstappen, die de V.U.- propaganda met knokploegen verzorgen, en van wie de Volks unie zich nooit openlijk en offi cieel gedistancieerd heeft. NEEN, OOK DR. R. VAN LEEM PUTTEN NIET Ray DE SMET, GEEN BEGOOCHELINGEN Vandaag groeit bij velen de indruk dat de oprichting van een openbare holding en van staatsbedrijven de onmid dellijke oplossing biedt voor onze problemen op econo misch en sociaal vlak. Dit beeld werd in deze ekono- mische moeilijke periode gekreeërd door de eisen van een vakbond, die uit ideolo gisch oogpunt, op het terrein van de economie en de politiek werden gesteld. De syndikale verkiezing sfeer die vandaag heerst, en waarbij staatsbedrijven als het heelmiddel worden ge propageerd, is in het geheel evenmin vreemd aan de indruk van de alles reddende oplossing. Veeleer moet onmiddellijk onze ekonomische toestand door de directe maatregelen worden geholpen. Vooreerst omdat de tijd dringt en wij moeten voorkomen dat de Belgische ondernemingen op het konkurentiële vlak niet langer achterwege blij ven ten overstaan het bui tenland, vooral dat onze industrie voor meer dan de helft op de uitvoer is afgestemd. Anderzijds om dat onze ondernemingen zich zouden kunnen voorbe reiden op een mogelijke ekonomische relance die voor het jaareinde wordt verwacht.. Alhoewel de huidige sociale verkiezingen het moeilijk maken moeten niettemin de verantwoordelijken, vak bondenen patronaat, besef fen dat ze aan de tafel moeten gaan zitten voor het zoeken naar onmiddellijke oplossingen. Daarbij moet vooral gedacht worden aan stimulansen voor bedrijven die veel arbeiders tewerkstellen en nevensectoren op gang trek ken evenals aan de onder nemingen die zwaar geleden hebben onder de werkver- mindering. Ook maatrege len die mogelijk maken dat onze uitvoer wordt aange moedigd, bv. door vermin dering van bepaalde lasten, dienen dringend overwo gen. Deze maatregelen zul len echter maar een vol doende resultaat hebben wanneer ook de inflatie onder kontrole kan worden gehouden. Daarover is vooral een ge sprek van werkgever en werknemernoodzakelijk. De regering moet daarvoor dringend het initiatief ne men en bij die gelegenheid het ganse index probleem met de sociale partners aan een grondig onderzoek, in al zijn aspekten...produkten, belastingsindexatieon derwerpen. Daarnaast moet de Regering de mogelijkheid van het industrieel overheidsiniatief zo voorbereiden dat bij een toepassing deze aanvaard baar is op het konkurentiële vlak en controleerbaar door allegeïnterresseerden. Wij mogen ons geen be goochelingen maken, geen luchtkastelen bouwen met ideologische dogma's en ons evenmin blind kijken op droombeelden van een be paald beloofd land. De tijd dringt en alleen concre te, afdoende directe maatre gelen kunnen vandaag ons uit het ekonomische slop halen. De omschakeling van het huidige ekonomisch systeem naar een tot heden theoretisch opgebouwd stelsel kan niet met slag en stoot gebeuren. Diane D'Haeseleer SOCIAAL? Deze regering/is bezig bij de Vlamingen haar laatste beetje krediet te verspelen. Inderdaad, op bevel van het RW voert de h. Tindemans langzaam maar zeker het federalisme met drie in. Hij wordt daarbij gesteund door de Vlaamse CVP en de Vlaamse PVV. Met andere woorden, die heren stappen wel op in betogingen zoals vorig jaar te Halie, maar in het parlement doen ze juist andersom. Te Halle sluiten ze zich aan bij de strijdende vleugel van de Vlaamse Beweging die het federalis me met drie onvoorwaarde lijk verwerpt, maar in het parlement helpen ze mee om in alle stilte, maar daarom niet minder in de realiteit, dat federalisme met drie tot stand te brengen. Voor een dergelijk soort politiekers bestaan woor den, maar we gaan die woorden hier welvoeg li jks- halve niet gebruiken, lede reen begrijpt wat we bedoe len. En indien er Vlaamse CVP- en PVV-parlementai- ren zijn die het niet begrij pen, kunnen ze rustig de volgende verkiezingen af wachten. De kiezer zal het hen wel duidelijk maken! Diezelfde politiek van «Luis ter naar mijn woorden, maar kijk niet naar mijn daden» wordt door de regeringspar tijen evenwel niet alleen op Vlaamse terrein toegepast. Ook op het sociaal vlak is men druk bezig de mensen met grote en welklinkende woorden zand in de ogen te strooien. Met grote woorden wordt aangekondigd dat deze re gering een doortastende sociale politiek voert en dan vooral een sociale politiek voorde minstbedeelden on der de bevolking van dit land. Het wordt tijd deze grote woorden even naast de werkelijkheid te leggen. Het resultaat van deze vergelij king is inderdaad verre van schitterend. We beperken ons vandaag tot één voorbeeld. We krij gen later nog wel de gelegenheid om andere ter reinen onder de loupe te leggen. Met veel en luidklinkende bazuinstoten werd einde vorig jaar aangekondigd dat deze oh! zo speciale rege ring enorme verbeteringen had aangebracht aan het stelsel van de tegemoetko mingen voor minder-valie- den. Als men goed begrepen had, was alles nu voortaan voorde minder-valieden per- fekt in orde, de tegemoet komingen waren enorm de hoogte ingegaan, enz., enz. Weeral een sociale verwe zenlijking van deze sociale regering. Hip! hip! hoera! Van dichterbij bekeken heeft de nieuwe regeling aan de meeste mindervalieden ech ter een ijskoud stortbad bezorgd! De verworven rech ten blijven gevrijwaard, in derdaad, maar de nieuwe aanvragers...Bekijken we e- ven enkele details van deze nieuwe regelingde motiva tie om, ondanks de handi- kap, toch te gaan werken, valt met de nieuwe regeling zo goed als weg. De moto- ristisch gehandikapte kin deren die 14 worden zullen in het nieuwe stelsel geen tegemoetkomingen meer kunnen genieten, omdat het inkomen van de ouders in aanmerking genomen wordt. Indien twee zwaar gehandikapten trouwen, verliest een van beiden de tegemoetkoming. Het sa men genieten van de tege moetkoming en de uitkering van de ziekteverzekering of van de werkloosheidsuitke ring, is niet meer mogelijk, en over de administratieve lijdensweg die voortaan lan ger zal zijn dan vroeger zullen we maar zwijgen Het zal niemand verbazen dat de Katholieke Vereni ging voor Gehandikapten, zeker geen anti-CVP-ver- bond, in harde en bittere bewoordingen het nieuwe stelsel radikaal van de hand heeft gewezen. «Deze maat regelen», zegt het KVG, «passen niet in een waar progressief beleid en kunnen wij niet aanvaar den». «Het is een grote ontgoocheling geworden,» zegt het KVG nog, «en de gehandikapten zijn terecht misnoegd.» Het werd ons nochtans allemaal zo schoon voorge steld... Dr. R. Van Leemputten volksvertegenwoordiger Werkgevers in het offensief PATRONAAT EN REGERING ZELF SCHULDIG De jongste weken is van patronale zijde, met de aktieve steun van de burge pers, een gekoncentreerde kampagne losgebarsten te gen de werknemersionen en de loonindexering, maar ook (en dat merkt de aandachtige toeschouwer) en niet in het minst tegen de regering Tindemans die o.a. door Fabrimetal - direkteur De Staercke (direkteur van de metaal - patroons) wordt beschuldigd van prekolonia- lisme. Een en ander zou wel eens de diepe o.-.enigheid die in de schoot van het CVP-PVV-RW- kabinet Tin demans reeds sedert zijn totstandkoming aanwezig is, kunnen doen aanzwellen tot een levensgevaarlijke etterbui. In het kort bestek van dit artikel willen we op één en ander nader ingaan. Het Belgisch loonniveau Het patronaat wil de Bel gische publieke opinie doen geloven dat de Belr gische lonen de hoogste ter wereld zijn en dat daardoor onze konkurrentiepositie op de buitenlandse markt in het gedrag komt. Als daar niet snel verandering in komt, dan gaan wij volgens Fabri metal - direkteur De Staer cke een kollektieve zelf moord tegemoet. Het Ver bond van Belgische Onder nemingen (V;B.O.) stuurde een brochuurtje de wereld in, waaruit dit op basis van eigen berekeningen ten vol le moest blijken. Ons antwoord hierop kan kort zijn 1In tegenstelling tot wat de V.B.O.-statistieken wil len doen geloven, tonen onverdachte statistieken van het bekende Duitse financieel-ekonomisch dag- bid Handelsblatt 2/4/75 aan dat: A) de Belgische lonen (ge middeld 11,70 Duitse Mark in 1974) lager liggen dan de Amerikaanse (gemiddeld 14,40 D.M.), de Zweedse (Gem. 13,60 D.M.) en de Duitse(Gem. 13,30 D.M.) b) de positie van de Bel gische lonen t.o.v.de lonen in andere westerse landen niet veranderd is t.o.v. 1971. 2. Er is nog meer: het gezagvolle Duitstalige infor matieblad Europa (nr 48/75 vna 11/3/75) toont aan dat het stijgingspercentage van de bruto loon- en weddekos- ten per produktieeenheid in 1974 in België/Luxemburg met 13,0 het derde laagste ligt van gans Europa (E.G.G.). De automatische indexkoppeling Het patronaat en de burger- pers (hierin) profijtshalve gesteund door bepaalde leden van de regering Tin demans, o.a. de P.V.V. minister van financiën De Clerck en de CVP-staats- sekretaris Geens op een zaken lunch van het patro naat (V.K.W.) beweren evn- eens dat de automatische koppeling van de lonen (en sociale vergoedingen) aan het indexcijfer der kleinhan delsprijzen verantwoordelijk is voor de hoge inflatiegraad in België en aldus voor de zg. slechte gang van zaken in de Belgische ekonomie. Hiervoor valt een woord meer te zeggen. 1. Herinneren wij er voor eerst aan dat Het Belgisch systeem van koppeling van de lonen aan de index 27 jaar oud is (dateert van '48) en voordien nooit door het patronaat werd aangevoch ten, integendeel, wat er wel op de wijst dat ze er heel wat voordeel in zagen (dit feit op zichzelf is reeds ruim schoots voldoende om de huidige aanval van ditzelfde patronaat tegen het nog steeds geldende systeem te ontkrachten). Dit systeem heeft immers niet verhin derd dat onze Belgische ekonomie in het buitenland resultaten boekte die andere westerse mogendheden on benijden (onze exportposi tie is de beste ter wereld: 50% van onze produktie wordt immers geëxpor teerd). 2. Herinneren wij er tevens aan dat in een systeem van indexaanpassing van de lo nen «achteraf» (zoals in België, iedere loonsverho ging wordt voorafgegaan door prijsstijgingen 3. Herinneren wij er ook aan dat de loonskostenfaktor slechts een klein gedeelte vertegenwoordigt van de totale kostprijs van de produkten en zeker van de prijs aan de verbruikers; in sommige bedrijfstakken is het belang van de loonfaktor zelfs helemaal te verwaarlo zen (dit is het geval in alle kapitaal-intensieve bedrijfs takken). Toevallig zijn dit ook de sektoren waar nogal eens problemen worden ge maakt omtrent de lonen. 4. Herinneren wij er voorts aan dat talrijke gezagheb bende Internationale Orga nisaties hebben aangetoond dat de indexkoppeling van de lonen een anti-inflatoir effekt heeft, wat dus het tegenovergestelde is van wat langs patronale zijde wordt aangevoerd (dit is onder andere het geval met de Europese Kommissie die aantoonde dat in België/ Luxemburg, waar een lange traditie van automatische indexkoppeling bestaat, o- verde periode 1960-1972 het laagste niveau van prijsstij gingen werd genoteerd van gans Europa, evenals trou wens in W-Duitsland, waar de automatische indexkop peling niet de minste bete kenis heeft. Onlangs ver klaarde ministe Oleffe trou wens zelf nog dat de automatische indexkoppe ling van de lonen anti-infla toir werkt. 5. Herinneren wij er ook aan dat de Belgische regering, door haar ongebreidelde stijging van de staatsuitga ven 100 miljard in 1975) de hoofdverantwoordelijk heid draagt voorde inflatie. 6. Voorts weze aangestipt dat noch de Belgische regering (in tegenstelling met de socialistische Duitse en Nederlandse regering), noch de grote multinationa le ondernemingen vies zijn van hoge inflatiepercanta ges, omdat deze in niej onbelangrijke mate bij' draagt tot de financiering van hun miljardenschulder en miljardeninvesteringenj De kleine man wordt onder] tussen het (hardst getroffaj I door de inflatie, de meest- sociaalonrechtvaardige var I alle belastingen. 7. Besluiten wij tenslottjDe ,Vc uit dit alles dat het niet de p®a" loonindexering, maar wel d« koo, ongebreidelde prijs- en deze winstevolutie (terwijl de]ent0' grondstoffen dalen), zowd de Ru van de industrie als van de dienstensektor, zowel var] de produktie als van de va" j distributie, die verantwoorj teger van de V ambt delijk is voor de moeilijkhe den die wij op vandaaj kennen. Wie om matiginj njke durft te vragen, moet begin nen met zichzelf matigingen opteleggen Regering kop in het zand Fabrimetal-direkteur Dt Staercke viseerde de rege ring wanneer hij er zich ovet woor bekloeg dat «men» in Belgié den heden ten dage leeft in wat n°9 grom woor woor Gezii evoli stant best; stad hij noemde een «pré-kol< lo- tn- onde dige niale sfeer», zodat in tegen- en s stellingen met de buiten] verai landse konkurrenten de Bell "itsl1 gische industrie zelf de m9-e handelsprospectie voor on-i ze export moet financieren. Het patronaat beklaagt ziel terecht over het in gebrek» blijven van de Belgisch) regering bij het veroverer van nieuwe afzetmarktenj voor onze Belgische produk ten, in het bijzonder in de rijke olielanden. Het zal hun nu ook stilaan duidelijk] worden wat de huidige! Belgische regering exact bedoelt wanneer zij stelt dat de overhead zich niet magj mengen in het ekonomische leven De tijd echter dat staats-i manschap Kon bedorven worden met open paraplu of met de kop in het zand behoort defenitief tot het verleden. Dat heeft de Bel gische regering «•s oteed* niet begrepen, en het is erg de vraag of zij dit ooit wel zal begrijpen. Martin Hutsebau( Pol. sekr. BSP-afd. Aalst; Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. In de survey die het Verbond van Dekenijen opmaakte aangaande het probleem van het parkeren in de stad Aalst, en dit naar aanlei ding van het opmaken van een 6truktuurplan waar drie architek- tengroepen op dit ogenblik mee Dezig zijn, zijn volgens mij heel wat onnauwkeurigheden en onjuisthe den geslopen, in dergelijke mate dat het geheel (zie artikel: Vallen er 400 parkeerplaatsen weg in het stadscentrum) de indruk geeft een verdoken aanval te zijn op het nog goed te keuren struktuurplan. Daarom acht ik het nodig wel en kele détails op punt te stllen alvo rens het geheel van de survey on der de loep te nemen. Allereerst wens ik terug te komen op de opsomming van de par keerplaatsen die zouden ver dwijnen. Voor zover ik mij het plan kan her inneren, lijkt het mij niet juist te zijn dat er 46 plaatsen op de Graan markt zouden verdwijnen noch 15 langs de zijde van de residentie Ursmar. Evenmin lijkt het mij de bedoeling te zijn de 67 plaatsen aan het Kei zerlijk Plein (zijde onpare num mers) niet meer te laten gebruiken. Eenzelfde redenering geldt voor de Zonnestraat (55 standplaatsen), gezien deze straat niet dient ver keersvrij gemaakt te worden. De 13 plaatsen die aan de Hout markt als verloren opgegeven worden en de 14 plaatsen in de Alfred Nichelsstraat lijken mij vol ledig uit de lucht gegrepen Integendeel vermits deze straten, zoals de Zonnestraat éénrich tingsverkeer zouden krijgen (van het Keizerlijk Plein naar de Oude Dender zal het parkeren, vooral dan aan de Houtmarkt er nog ge- makkeijker verlopen. Ik ken op dit ogenblik geen drie standplaatsen «in de bocht van de Oude Dender», en zij kunnen dan ook logischerwijze moeilijk ver dwijnen. Even onbegrijpelijk zijn de 18 te verdwijnen plaatsen aan de Burchtstraat en de 63 rond de St. Martinuskerk. Waar haalt men zo iets toch? in het sttruktuurplan is enkel voorzien dat het Priester Daensplein (vóór de St. Martinus kerk) verkeersvrij zou worden. Aan de achteizijde werden bij mijn we ten de parkeerplaatsen duidelijk behouden. Dat er vervolgens aan de Hop markt 40 wagens minder zouden kunnen gestald worden door de aanleg van een zeer kleine groen- zone, komt over als een vrijwillige verkeerde voorstelling van zaken. Hoogstwaarschijnlijk zullen er (volgens de plannen) amper een tiental moeten verdwijnen. Dat de verkeersvrije straten van het Centrum geen parkeergele genheid meer zullen hebben is evident. Dit ligt ingesloten in de term «verkeersvrij» zelf. Aldus kunnen volgens mij, enkel deze als «verloren» aangegeven worden. Als wij aldus een optelling maken van de werkeijke parkeergelegen- heden die de stad Aalst door het verkeersvrij maken van het cen trum minder zal tellen tot een tweehonderdtal i.p.v. meer dan 400 zoals het Dekenijverbond aanstipt. Vroeger Ook hier kan kritiek geleverd wor den op de vermelde cijfers en op de gebruikte denkwijze. Vermelden wij hier maar de 26 plaatsen van de Coninckstraat en de Onderwijsstraat. Zijn deze wer kelijk verloren of is het enkel door de bouwwerken (sic) aan het Kultu- reel Centrum dat deze voorlopig niet ten volle kunnen benut wor den? De parkeersgelegenheden die niet meer bestaan op de terreinen van het Kultureel Centrum, op het Kei zerlijk Plain, Vredeplein, en Espla nadeplein zijn nu reeds verdwenen en hebben rechtstreeks niets met het Struktuurplan te maken. Zelfs indien dit plan nooit goedgekeurd wordt, is het Centrum toch deze 72 plaatsen kwijt. Het probleem van de uitbreiding van het Atheneum (min 51 plaat sen) heb ik reeds in een vorige brief behandeld. Voorziene parkings Typisch voor de gebruikte werk wijze van het Verbond der Deke- nijën vind ik wel dat hier niet ge sproken wordt over de nieuwe par kings die het huidig stadsbestuur reeds verwezenlijkt heeft. Denken wij maar aan deze inge richt aan de Pontstraat en aan de Nieuwbeekstraat (achter de Kei- zershallen) en in de Peperstraat. Deze parkings alleen reeds ver vangen op dit ogenbfik meer dan de 400 geciteerde parkeergele- genheden die door de toepassing van het struktuurplan zouden die nen te verdwijnen. Waarom ver zweeg men dit? Hierbij dienen nog de parkings ge voegd die op dt ogenblik uitge voerd worden, namelijk deze aan het station (pendelparkmg) en deze aan de Moorselbaan (Oud Slachthuis). Voor wat de Pendel parking aan de Denderstraat be treft wordt niet vermeld waarom deze niet als kompensatie kan die nen voor het gemelde verlies aan plaatsen. Anderzijds is er een te genstelling tussen deze redene ring en het voorstel dat er een tun- nelploeg voor wagens zou voor zien worden langs de Werf. Indien de enorme parking toch niet gebruikt worden door potentiële klanten van de Middenstand, waarom moet dan een dergelijke dure tunnelploeg voorzien wor den? Suggesties De vermelde suggesties lijken mij dikwijls utopisch of op zijn minst toch ver gezocht. Op de voorgestelde ondergrondse parkings kan eventueel wel inge gaan worden, maar dan moet dit gebeuren na een lange en gron dige studie over de opportuniteit, kostprijs en rentabiliteit van derge lijke parkings. Ik ben eerder voor stander van parking gebouwen. Waar men het plan haalt om een betonnen verdieping te bouwen boven de parking van het stad- spersoneel achter het stadhuis mag Joost weten. Vergeet het De kenijverbond soms niet dat dit stadhuis en het omringend «land schap» geklasseerd zijn en een dergelijk voorstel dus nooit in overweging genomen zal worden. Ook kunnen wij als leefmilieumen sen moeilijk aanvaarden dat er te rug voorgesteld wordt om een doorgang voor wagens te maken tussen het Keizerlijk Plein en de parking achter de Keizershallen. Het Struktuurplan voorziet juist in een aantal bestaande en lot nieuw aan te leggen wandelpaden, waar bij men zeer vlug te voet van uit de rand van de stad het centrum zou kunnen bereiken. De be staande wandelweg naast de Kei zershallen is juist één van die delen die zouden geinkorporeerd worden in dit net van wandelwegen. Ook dat de speelplaatsen van de scholen na 16 uur zouden open gesteld worden als parkeerplaat sen lijkt ons weinig verantwoord en dit ligt zeker niet in de lijn van de bedoelingen van het Struktuur plan. Deze speelpleinen zouden eerder dienen beschikbaar gesteld te worden als «speelruimten» voor de kinderen van het Centrum die op dit ogenblik bijna geen speel ruimte hebben. Vervolgens kan het terrein tussen de Koolstraat en de Kapucienen- laan moeilijk eveneens als «grote» parking rondom de stad ingericht worden, vooral omdat hij reeds in de planning is opgenomen las uit- breidingzone voor het Astndpark (Klein Park). Vergelijkingen Ook de vermelde vergelijkingen gaan niet steeds op en zijn zelfs dikwijls slecht gekozen. Wat bewijst vb. het feit dat Rijsel slechts 2 verkeersvrije straten heeft en vijf grote betalende par kings voor 200.000 inwoners, nln Brugge en St. Niklaas zijn par- keergebouwen gepland voor 1500 wagens, maar over de plannen van verkeersvrije straten wordt niet ge handeld. Dat het parkeermetersysteem in Kortrijk wordt toegepast is evenmin begrijpelijk als vergeijkingspunt. Wil het Verbond van Dekenijen ook in onze stad dergelijk systeem in voeren? Datzal, naar mijn oordeel, meer automobilisten afschrikken om in het Centrum te komen winke len dan enkele verkeersvrije win kelstraten; al was het maar wegens de bijkomende kosten. Dat de aantrekkelijkheid van de stad vooral zou afhangen van de beschikbare parkeerruimte, vindt ik alles behalve wetenschappelijk bewezen. Alsof de auto de almach tige zaligmaker is. Het Struktuurplan wil immers juist het belang van de auto tot zijn juiste proporties terugbrengen De mens wordt er centraal gezet En deze mens grijpt stilaan terug naar andere waarden dan zuiver mate riële. Luk Van der Helst

De Voorpost | 1975 | | pagina 2