HET LAND VAN MOOIE MAAGDEKENS EN REUZEN-WESPEN BELGIAN PRINTER TROTTERS IN CEYLON ï&fÊÊÊ bwiym boeykens reizen De Voorpost - 30-4-75 - 5 Toerisme kan op vele manieren bedreven worden. Je hebt toeristen die godganse dagen op een lui strand willen doorbrengen, terwijl anderen van de ene bezienswaardigheid naar de andere hollen alsof hun leven ervan afhangt. Het ideale is de twee te kombineren, zodat men naast de gezonde ontspanning ook wat leert over de streek waar men komt en over de mensen die er wonen. Van de Printer Trotters kan niet gezegd worden dat zij niets opstaken van hun reis en uit hun verhalen bleek dat zeker de ontspanning niet werd verwaarloosd. Gelukkig waren er mensen die met encyclopedi sche nauwgezetheid elk feit hebben genoteerd zodat wij thans in de mogelijkheid zijn om het verhaal te rekonstrueren Vlug waren we de oude en de nieuwe kampstad vergeten en met een stukje ver traging (wat geeft het hieralle dagen en alle uren zijn even zonnig) vertrokken we naar SIGIRIYA de verrukkelijk mooie rotsversterking HEMELSBURCHT op de leeuwenrotsblok die meer dan 200 m. boven de omliggende woestenij uitsteekt. In de 5e eeuw werd hier door Koning Kassapa een ongelooflijk heersers-paleis gebouwd, in de rotsen uit gehouwen en door een machtige omwal ling omzoomd. De klimtocht be gon langs wentelende steile trappen in de rotsen uitgekapt bereikt men' het soldaten-kwartier waar de beschermende legers verbleven dan volgt men een ongelooflijkde draaitrap en komt men op een 100 m. hoogte aan een open galerij met fresco's de wereldberoemde Sigi- riya fresco's die trouwens op een prach tige postzegelreeks van Lanka gereprodu ceerd werden en zodoende over heel de wereld voor de bekendmaking en bewon dering zorgden. 21 mooie maagdekens of nymfen of hemelse wezens werden daar, hoog en droog, omstreeks 485 na Kristus aangebracht, nooit afgeschermd en in openlucht en behielden nog steeds hun volle artistieke uitstraling. Slechts 18 jaar was deze rots bewoond door de on echte prins die zijn vader, de Koning, vermoorde en de wettige erfprins het land uitzettede schrik voor wraak van deze laatste joeg hem naar deze ongenaakbare rots die oninneembaar scheen maar de opgestapelde voorraden bleven niet on uitputtelijk en door omsingeling en af zondering gedwongen stierf de gevluchte heerser door zelfmoord 200 m. hoog. Want ja, we zijn slechts halfweg. Van de fresken-galerie komen we aan een groot rotsplatform dat de oorspronkelijke ingang van het Koninklijk paleis was een grote, in rotsen gekapte gehurkte leeuw vormde de oninneembare toe gangspoort. Slechts één leeuwenpoot rest nogmaar die poot alleen meet reeds 3 meter (stel u even voor welk beeld houwwerk hier in de rots gebeiteld was)En dan pasachter die ingang die nu open en verlaten ligtzelfs zon der «bewaker» begint de zwoegende klimpartij, nog eens 60 m. hogergeen trappen meernu nog enkel inkappin- gen in de rotsEn daar bovenop stond het paleis met zijn vele zalen voor de Koning en zijn hofhouding en zijn 100 konkubinnesmet, wéér eens, een reu sachtig grote water-reservoirvoor drinken, baden en wassen5 dappere jonge medereizigers hebben die top prestatie geleverd en hadden van daarbo ven een enig mooie vergezicht met aan de voet van die rots het prachtig aangelegde Koninklijk Park met meerdere vijvers vol lotussen Sic transit REUZEN De afdaling was nog gevaarlijkeren op de koop toe moest men alles zo stil mogelijk afwerken want boven de galerij hingen machtige trossen reuzen-wespen te ben gelen en die bij verstoorde rust de toeschouwers op de draaitrappen aan vielen 2 dagen na ons bezoek kwam ook een groep USA-toeristenen die geloofden «dat flauw verhaaltje niet» Volgens de kranten in Kandy moesten er een 20-tal in volle haast naar het dichtst nabije hospitaal vervoerd worden: ontzet tend rotsengevecht!!! Na deze klimpartij die echter de moeite waard was, deed een versterkend maal en een frisse pint bier méér dan goed. Daarna verder door de hitte, de verzin- gende zon naar DAMBULLA het ge ografische middenpunt van het eiland. We zitten nu in de rotsenstreek en dus zouden we hier dc prachtige rotstempels ook bezoeken Na de beklimming van de Leeuwenrots zou dit voorzeker klein bier zijn zo dachten wij maar wij faal den Rond het jaar 100 vóór Kristus zouden van hieruit dé gevechten van de Shingale- zen tegen de Talmilen (die Anuradhapura hadden overmeesterd) opnieuw ingezet worden. In 5 grote rotsspelonken werden de troepen samengebracht en uitgerust. Nu zijn die 5 spelonken, bovenop de rot sen, de bezienswaardige Boeddhatempels geworden. We hadden echter niet on derzocht hoe hoog die koninklijke solda ten en die biddende monniken wel woon den en zo kwamen we op een zelfde dag met een tweede beklim ming, ditmaal 180 m. hoog klaar. We reizen wel om te lerenmaar toch liefst een beetje zachter aanomdat er overal rotstrappen zijn, beweerden de ge ïnterpelleerde eilandbewoners «dat het niet zo kwaad was» maar kom. In de spelonken zijn vele in steen gekapte gravuren en fresco's aangebracht. Een liggende, rustende Boeddha is 14 m. lang vast in dezelfde rots van de wanden gebei teld terwijl in een verdere spelonk 50 levensgrote beelden van Hindu-goden aangebracht werden in een andere rotsholte is een galerij met de oude Shingalezen-vorsten bijgebrachtmaar dat gedeelte had men best mogen wegla ten zo bijzonder zien die Koningen er toch ook weer niet uit. Beneden aan de rots liepen vele jonge Markt in een landelijk dorpje. Een kleurrijke, vrolijke en snaterende menigte krieuwelt er dooreen. Zoals overal in het Oosten (en in het Wes ten): bedelaars brengen de reizigers terug naar de realiteit. Aan de voet van de keizerlijke Sigiriyarots stond dit «kleine manneke» met lange baard zeer waardevolle antikwiteiten te verkopen. De restanten van de oude koninklijke tuinen van Anuradhapura laten ons vermoeden tot welke architektonische prestaties men in staat was. De thee is nog steeds een belangrijk exportprodukt. Deze theepluksters verdienen er een karige boterham mee. Meer dan tweehonderd meter boven de omliggende woestenij ligt de rotsversterking Hemelburcht. vrouwen in lange witte kledenmorgen zou hier een monnik van het rotsklooster met grote plechtigheid en vreugde zijn overgang naar het Hirwana en zijn af scheid van deze wereld plaatsvinden langsheen de weg staan kleine oranje wimpeltjes geplantvan ongeveer bij de tempel tot aan de begrafenis- verbrandingsplaats Op andere plaat sen zagen we door witte wimpeltjes een zelfde gebeurtenis aangegeven, maar dan voor een leekHet mysterie van het nu en het hiernamaals speelt overal ter we reld een hoofdrol in de traditie en de le vensgeschiedenis. In ALU VIHARA is het beroemde Boeddha-klooster waar in een kerken- parlement besloten werd de godsdienstige overlevingen van het boeddhisme op spe ciaal bereide palmbladeren voor de nage slachten te bewarendit heet de Tripi- taka om deze verzameling veilig te stellen, werd in dit klooster in de rotsen van een tak van deBo-Boom van Indië een aflegger van de heilige boom geplant als bescherming. Van hier tot Kandy is oneindig veel te vertellen.maar ja, de tijd en plaats dringt. (wordt voortgezet) I Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 2139 34-21 3935-213S36 Telex 26795 FOTO- EN DIAPRUSKAMP Wij doen een oproep aan alle medereizigers om hun foto's en dia's uiterlijk tegen 30 april naar «De Voorpost», Oude Vest 34,9330Dendermonde testuren. OOK VOOR DE LEZER De lezer bepaalt mee welke van de inzendingen de beste is. Hij bewaart de reeks over ceylon en vult nadien een keuzebon in, waarop hij zijn oordeel kan vellen. DE BELGO - SRI LANKA VRIENDSCHAPSVERENIGING Zowel de medereizigers als de geïnteresseerden kunnen nog steeds lid worden van de vereniging door liet storten van 250 F op PR. 000-0428938-04 van de H. F. Meekels Ertbruggelaan 38, Deurne, 2100 Antwerpen. Ceylon is bezaaid met prachtige oude tempels en paleizen, waarrond door de bevolking prachtige legenden werden geweven.

De Voorpost | 1975 | | pagina 5