RESIHERR1DE IUERKPLIMTS TE RRISTEER FABRIEK RI5 EER RHBER De Voorpost - 2-5-75 - 9 9.30 de ove Daan e 15 I Damm ;kabouti Darade .20 Kunj yiozaiëkl agazine ia -23.21 j Paulu L05 Da; ieuws show.. me - 23.0 ieuws. - 12.5! ieuws 18.1! 45 Pou .55 L'llé eweste I.40 Un< rimes vivre, Ie 20.CK ne ou la i Judo Hier, au - 18.41 chiffre gewes - 19.45 - 20.0I 3-club iberté - 22.4! ïée der Michiete tis. Te ij ibers 2> uien. T 3 zaal G uur vei :end Af Dat laatste zinnetje moet door de lezer wel aangevoeld wor den als praat van een orakel dat er op uit is de populaire mysterieuseling uit te hangen. En dus geven wè, zo direkt, het woord aan Jan Van Neck die de leiding van dit bedrijf waarneemt. Allicht niet zonder het gesprek eerst in de door ons gekozen richting te hebben gestuurd. Hebben we dus ge vraagd aan direkteur Van Neck wat hij (men) verstaat onder de benaming Beschuttende, Be schutte- of Beschermde Werk plaats. WatHet Rijksfonds voor So ciale Reklassering van minder- validen dat in deze materie een richting- en leidinggevende funktie uitoefent, omschrijft als volgteen Beschermde Werk plaats is een bedrijf waar min- der-validen worden tewerkge steld. Dat betekent enerzijds dat mensen die omwille van een handikap niet in het nor male bedrijfsleven kunnen worden ingeschakeld, hier toch aan het werk kunnen. Ander zijds houdt bovenstaande om schrijving ook in dat de werk plaats als een ultieme voorbe reiding op een doorstroming naar het gewone industriege- beuren kan worden beschouwd. Om dat in minder teoretische termen te stellen aan minder- validen de kans geven zich waar te maken (en dat niet uitsluitend op het financiële vlak) via een arbeidsmidden. Voorlopig lijkt dit de enige en juiste weg naar een zo ruim mogelijke ontplooiing van de gehandikapten. BeginStatutair kan en mag het reeds eerder genoemde Rijksfonds een Beschermde Werkplaats in het leven roepen. Vadertje Staat en een margi nale groep, weet je welEn dus begon het hier te Aalst in de Driesleutelstraat, een oude tekstielfabriek waar een tiental minder-validen aan het werk togen. Met moed en weet-ik- veel wat voor idealistische goeie inzichten meer. Zonder veel uitbreidings- of zelfs ge schikte werkmogelijkheden, maar het was dan toch maar van de kade. Ja, zo is dat met elke werkplaats in het be gin tracht direkteur Van Neck onze term schrijnend te mil deren, maar even later moet hij toegeven dat hij zelf op het einde geen mens meer liet bin nenkomen. Schrijnend dus. Sinds een half jaar is dat ech ter allemaal achter de rug en aan het Wijnaaardveld is men, ondanks de rem die de ekono- mische toestand ook hier uit oefent, op weg naar het te werkstellen van honderd min der-validen. In een aangepaste, ruime en rustige omgeving. Waar men menselijke ont plooiing kan gebruiken zon der er scharlaken bij uit te slaan. Hoewel het een en an der nog wel een vraagje doet rijzen, zij het dan toch minder hemeltergend. En waarvoor er al dadelijk een pluim aan af kan voor het stadsbestuur, de promotor van de nieuwe werk plaats. En wordt het zo stilaan tijd dat we gebouwen, toestan den en bedenkingen even ver laten om wat te vertellen over de mensen die in de Bescherm de Werkplaats een onderkomen hebben gevonden. TEWERKSTELLING VraagHoeveel mensen zijn hier tewerkgesteld Doorstro ming of blijvend Welke han dikap AntwoordDirekteur Van Neck: Tenzij er een merkbare verla ging komt in de normen die het gewone bedrijfsleven stelt, zal het voor de overgrote meer derheid van de 69 mensen die op dit ogenblik hier werken, een blijvende tewerkstelling zijn. Dat moet verklaard worden vanuit het feit dat in deze werkplaats vooral mentaal ge handikapten aktief zijn. Om ge tallen te noemen einde 1974 hadden we op een totale be zetting van 69 mensen meer dan 80% mentaal-gehandikap- ten (56 om precies tc zijn). Naast die hoofdkategorie zijn er verder nog een aantal moto risch, sensorisch en fysisch ge handikapten. Bij het leidingge vend personeel tenslotte wor den er van de zeven beschik bare plaatsen twee ingenomen door minder-validen. Vraag Hoe komen de mensen hier terecht Welke rekrute ringskanalen worden er ge bruikt AntwoordLangs allerlei we gen, waarbij een piek wordt genoteerd voor wat het privé initiatief betreft. Verder ook via scholen voor bijzonder onder wijs, de Rijksdienst voor Ar beidsvoorziening VraagDe samenwerking met het R.V.A. is niet steeds schit terend geweest AntwoordOp dit ogenblik al leszins buitengewoon. Zoiets Is.Jir ikabout deonde landei - 18.5 9.40 Mieuwsj n - 20.4 3 Wikk« Nieuws ambizai :hOOl-tV j - 18.3 3 La pen 19.31 5 Nieuw s neuf jou er moet uiteraard groeien, wij zijn van in den beginne moeten be ginnen, hetzelfde geldt voor de Rijksdienst. Op dit moment hebben wij bijvoorbeeld elf werklozen in dienst, minder- validen die via genoemde dienst naar hier kwamen. VraagEr zijn hier zeventig plaats omdat de gebruikte ter men wel eens misleidend kun nen zijn het gaat om een toe leveringsbedrijf bovendien. De eerste aktiviteit staat in ver band met de grafische nijver heid. Samenvattend zouden we het kunnen omschrijven alles wat de drukker kwijt wil. Zowel We hebben het gesprek dat komen gaat degelijk voorbereid. Zodat we het eind weg door het Wijngaardveid naar de Beschermde Werkplaats met wat anders kun nen doodmaken dan met het neerkrabbelen van een serietje vragen. Bijvoorbeeld met vast te stellen dat het geratel van het fotograafautootje noch min noch meer een tergend kriepende valse noot is in deze omgeving. Een omgeving die we bijna gestroomlijnd zouden noemen maar we bedoelen eerder dat de industriële blok kendozen waar we langs passeren in wezen niet verschillen. En dat is dan weer een zogeheten vooroordeel. Want van buitenuit lijken de blokkendozen niet bijzon der kwaadaardig, geen van alle. Je kan er een spelletje mee spelen en ze op hetzelfde goedgemutste rijtje zetten. Maar dan niet voor lang want eigenlijk hoor je de bestuurder bij te staan en die vent zoekt naar een bordje Beschermde Werkplaats Uiteraard verwacht je dat deze blokkendoos een andere vorm of kleur zou hebben want, dat was de startblok voor dit bezoek, er werken minder- validen. Alweer een vergissing, zo konstateren we, als de wagen het gezochte bordje heeft gevonden en in die richting opdraait. Van buitenuit is deze Bescherm de Werkplaats niets meer dan een schakel in de fabrieksketen die op het Wijn gaardveid werd uitgeborduurd. Een bedrijf als een ander dus Toch wel en, terzelfdertijd, helemaal niet. reeds in ruime mate bereikte, mentaal gehandikapten willen blijven uitoefenen AntwoordDie indruk heb ik wel, vooral dan omdat de fy sisch gehandikapten in de vrije ondernemingen en de openbare besturen toch wel een pak kan sen meer hebben. Bedrijven met nieuwe vestiging zijn wette lijk verplicht hen op te nemen en bovendien is de opvang van die twee kategorieën enorm verschillend. De mensen die bij ons een arbeidsmidden vinden kunnen in grote ondernemingen moeilijk opgevangen worden, niet direkt omdat ze het werk niet zouden aankunnen wel om dat ze meestal een direkter be geleiding nodig hebben. Dringend stelt zich op dat vlak wel de verdere sociale bege leiding. Een sociaal werker lijkt me geen overbodige luxe maar de diverse toelagen van overheidswege voldoen geens-,. zins aan de werkelijke noden. Wij kunnen ons geen maat schappelijk assistent permitte ren Als er daar dus proble men rijzen behoort het tot mijn taak die te ondervangen. Je kan echter moeilijk en een be drijf leiden en voor die opvang zorgen. Vraag Het ekonomische spel letje laat zich dus ook hier vrij behoorlijk aandienen. Dat kan ook doorgetrokken worden naar de vergoedingen die de min der-validen ontvangen achterop slentert VraagLaten we eerste de ru we cijfer- en feitenschets af ronden. D beett, veronderstel ik, geen eigen aktiviteiten. Zijn het hoofdzakelijk bedrijven uit de streek die U ODdrachten be zorgen Zit er voor U in een op dat vlak toch wel misbe deelde regio industriële mu ziek AntwoordWe volgen de trend van de meeste Werkplaatsen bijna allemaal groeien ze mee met de ekonomische gericht heid van de streek. Voor ons betekent dat dan ook dat onze opdrachtgevers in hoofdzaak uit de eigen streek zijn, hoewel we toch een paar stevige klan ten van buiten de provincie tellen. De bedrijven die voor de Werkplaats werkelijk bijzonder interessant zijn, montage en as semblage, liggen hier wel eer der karig gezaaid. Alles samen VraagOp welke wijze wordt AntwoordDe minimumlooncij- hier dan leiding of begeleiding fers werden door het Rijksforjds' gegeven vastgesteld, gelden dus voor el- mensen aan het werk. Beant woordt dat cijfer aan de werke lijke vraag We lieten ons ver tellen dat er ellenlange wacht lijsten zouden zijn van minder- validen die wel aan het werk zouden willen maar voorlopig niet kunnen opgevangen wor den AntwoordWe hebben inder daad nog steeds een wacht lijst. Maar wij kunnen maar mensen aanwerven in verhou ding tot het werk dat ons wordt aangeboden zodat in de kandi daturen die binnenlopen een schifting dient doorgevoerd. Hoe primitief die schifting ook is, de mensen die wij aanne men moeten in staat zijn het gevraagde werk uit te voe ren.. VraagIs die wachtlijst lang Misschien kan U daar wel een cijfer bij geven Antwoord Daar kan ik moeilijk heel korrekt op antwoorden omdatlaat ons zeggen heei wat minder dan een paar jaar geleden, wel, nog een twintigtal. In dat cijfer zitten een aantal mensen die niet di rekt werkwillig zijn maar die om welke reden dan ook ver plicht zijn of zich verplicht voelen zich te komen aanbie den. Verder is er nog een zeker aantal minder-validen dat, om wille van een te zware handi kap, nooit zal kunnen aan het werk gezet worden. U moet er immers rekening mee houden dat bij ons het element pro- duktie nog altijd een rol speelt. VraagU legt de nadruk op NOG ALTIJD. Het komt me eveneens voor dat er ergens een belangrijke tegenstelling schuilt in het hanteren van ter men als minimumproduktie en bijgevolg rendement in een dergelijke werkplaats. Alleszins belangrijk genoeg om daar straks uitgebreider op terug te komen. Laten we eerst de te werkstelling zelf kompleet ma ken Wat moeten de minder- validen eigenlijk aankunnen, is er een zekere graad van ge schooldheid vereist Antwoord Volgens de aard van het werk dat we op dit ogen blik aannemen is er geen zware geschooldheid nodig. Dat laatste kan best verduide lijkt worden door een kort overzicht te geven van wat er in de Beschuttende Werkplaats precies wordt gedaan. Bij het uitbouwen van de vier produk- tieaktiviteiten stond steeds cen traal het hoge percentage te werkgestelde mentaal-gehandi- kapten. Daar dient bij dit over zicht rekening mee te worden gehouden, niet in de laatste het typ- en stencilwerk, het samenstellen of plooien van tijdschriften plus de verzending hoort bij deze brok. De tweede aktiviteit gaat schuil onder de benaming Verpakking en kon- ditionnerenKrul-, was- en veiligheidsspelden om zomaar drie dingen te noemen, worden naar het bedrijf gebracht en op de daartoe bestemde karton netjes in de geschikte papier tjes verpakt. Meteen hebben we de voornaamste werkbron aan geboord. De derde afdeling, tekstiel, laat dadelijk stikken en naaien en dergelijke meer on derstellen maar het wordt wel eenvoudiger gehouden. Dit ge deelte omvat enerzijds het be werken van panty's (patroon- snijden, intrekken van elastiek, kontrole, snijden van ban den en anderzijds het schoonknippen van ondergoed. Met de afdeling elektrotech nische montage»» werd pas vorig jaar van start qeaaan. Bedoeld wordt het monteren en solderen van alle mogelijke kabels, eenvoudige samenstel lingen met een of twee elemen ten (kabeltevee, stereo Vier afdelingen die alle binnen een bepaalde moeilijkheids graad worden gehouden, om de hoger geciteerde redenen. Wat dan de vraag meebrengt of men zinnens is de huidige (ongeschoolde) tendens door te zetten, of de Beschermde Werkplaatsen m.a.w. hun aan-, trekkingskracht vooral op de, genomen Kunnen we toen reke nen op een twintigtal fabrieken die regelmatig oparaenten aan ons doorspelen. Daar komt nog een aantal okkasionele klan ten bij. Samenvattend zou ik daaraan kunnen toevoegen dat zelfs op het toppunt van de ekonomische moeilijkheden, we worden sinds een, paar weken ng weer een verbetering ge waar, iedereen aan het werk kon blijven. Het heeft aan een zijden draadje gehangen maar toch VraagHet heeft aan een zij den draadje gehangen Eigen lijk wel een vraagteken waard als je ziet hoe bij dergelijke moeilijkheden precies iets als een Beschermde Werkplaats aan het wankelen gaat AntwoordWij zijn in zo'n pe riode het eerste slachtoffer, Ja... Dat laatste zinnetje vraagt wel om een nieuwe boom. En die willen we hier volgende week opzetten. Met minder cijfers en meer diepgang, dachten we zo. Met de vragen naar motivering bijvoorbeeld. Met wat toelich ting bij de toelagen die van staatswege naar Beschermde Werkplaatsen gaan, de vraag naar het belang en de nood- zaaK van rendement en derge lijke woorden uit het brein van mentaal sterkeren, een kijkje in de toekomst van de werkplaats dat door een koninklijk besluit een totaal andere richting kan veroorzaken. -En nog meer, jawel. André Heyvaert AntwoordDat hangt in hoofd zaak af van de meestergast, de monitor, en ook wel van de ploeg waarin iemand terecht komt. Vergeet daarbij toch niet dat het hier om een Be schermde Werkplaats gaat iedereen werkt aan zijn tempo, volgens zijn mogelijkheden, naargelang zijn geschooldheid. ke werkplaats. Men maakt on derscheid naargelang de moei lijkheidsgraad van het gepres teerde werk en de vergoedin gen zijn navenant (tussen 34 en 69 trank per uur). Te weinig natuurlijk, maar het is altijd te weinig en dan zitten we daar nog met onze wetgeving die op dat vlak wel bijna hopeloos

De Voorpost | 1975 | | pagina 9