Weekblad van Dender- Durme - en Seheldestreek WIE HEEFT HAND IN WATERVERONTREINIGING ROND AALSTERSE HAMMESTAAT? RnMUTGT TUSSEN MLSI Dl DENDERMONDE SERGANT SPORT Kamiel haalde prijzen op voor belotwedstrijd die niet doorging, en krijgt als prijs twee Slaand gevangenis. CORUM ALOSTUM IMPERIALE nboerenlieken IN 'T DERP VAN DEIREMONNE De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 9 MEI 1975 28ste JAARGANG NR. 19-16 F DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F i na 684, 1691 ide ssel, Affllga loge te ab raa httie Omw in ge ers Frar jn zo iken ar stel ude f uylae k: Die van Aalst houden grote paardenzitting I Wie dacht dat de historische I rivaliteit tussen Aalstenaars I en Dendermondenaars af- 1 tandse folklore geworden I was. heeft het mis voor. De «Kaiserlycke Aloude Soeve- I reine Camere der Draecke- I nieren tot Aelstvond de I Ros Beiaardstoet van 25 mei I a.s. te Dendermonde de ge- 1 schikte aanleiding om deze I roemruchte rivaliteit nog I eens aan te scherpen en I wenst deze, konform aan de tijdsgebruiken, uit de doe- 1 ken te doen op een plech- tige zitting, een Grote Paar- I denzitting, in de stadsraads- I zaal, Stadhuis, op vrijdag 1 16 mei a.s. om 20 u. I Plet Moereels die het Den- 1 dermonds paard van dicht bij hielp «onderzoeken», stelt na het welkomswoord door burgemeester De Bis- schop, de genodigden en «would-be-Dendermonde- naars» voorFrans Van Im- merseel, Bert Peleman en Armand Preud'homme. Espeditie-ontvoering-leider van 1952, Pol De Paepe zal het hebben over de Aalster- se aktiviteiten bij vorige Dendermondse Ros Beiaard stoeten, terwijl lie. Hugo Van Hese de historische rivaliteit zal belichten. Een nieuw lied van het Co- rum Alostum Imperiale op tekst van Frans Wauters, «In 't Dèrp van Deiremonne» mag natuurlijk niet ontbre ken naast de kreatie van «Dag Dender, en dag Mon de» een chevaleresk orato rium van de hand van Pol De Paepe en op muziek van Odilon Mortier. De Aalster- se affiche, door Frans Wau ters ontworpen ter gelegen heid van de «Dendermondse ommegenck met het Ros Balatum» op 25 mei wordt voorgesteld, terwijl een eventueel debat over de strijd om het Ros Beiaard er vanzelfsprekend ook in zit. Alle folkloristen, paarde- meesters, Aalstenaars en Dendermondenaars worden verwacht op 16 mei. De toe gang Is gratis, doch Den dermondenaars dienen één ajuin te betalen. Zij krijgen evenwel alle kans hun paar- deverering uit te stallen, ter wijl ze kunnen mee genie ten van de Dendermondse kop met Aalsters bier. (jv) Sinds 1882 vervaardigt PEUGEOT fietsen, sinds 1891 bromfietsen! EN NU IN 1975... Een cyclo-toerist 10 versn. 4.295 F Een bromfiets met schokbrekers 8.990 F Een standaard fiets 3.000 F VERDELER DER STREEK Moorselbaan 107,111,113, AALST TEL. 21.18.65 De toestand dateert niet van vandaag. Weilanden ter hoogte van de Hammestraat te Aalst krijgen met regelmaat een overstromingsbeurt van industrieël afvalwater. De verontreiniging hoeft er niet bewezen te worden. De kleurschakeringen van het afvalwater spreekt voor zich zelf. Op 2 mei jl. richtte Raldes, de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde, een schrijven gericht aan het Aalsters stadsbe stuur om deze toestand aan te klagen, tevens dringend maatregelen vragend om deze vervuiling ongedaan te maken. De waterverontreiniging rond de Hammestraat dient zijn oor zaken niet zo heel ver te zoe ken. De op het industriepark Wijngaardveld ingeplante be drijven lozen heel wat meer schadelijke produkten dan hun is toegelaten. Komt daar bij, aldus burgemeester De Bisschop, dat er in het verleden reeds sluikstortingen van in- dustriël afvalwater gebeurden. Afvalwater dat door de bedrij ven zelf niet rechtstreeks in de Dender mag gegoten worden, doch door een firma opgehaald wordt om enkele honderden meters toch wederrechterlijk geloosd te worden. De afwate ring langsheen de Hamme straat is een favoriete plaats hiervoor. Het afvalwater loopt via waterloop A (zie hierbij af gedrukt kaartje) naar een gracht die langsheen de Ham mestraat loopt en uitmondt met een eenvoudige buis in de Dender Bij hoge waterstand van de Dender is de evakuatie van het afvalwater onmogelijk en stroomt het tot ver in de Ham mestraat over. Enkele tijd geleden werden de grachten B,C en F op last van het stadsbestuur gereinigd, zodat het afvalwater zich nog gemakkelijker tussen de ak kers en de weiden kon ver spreiden, en een deel van de weilanden kon overstromen. De betrokken landbouwers wierpen zelf bij punt B een pri mitieve dam op. Meerder gedachten, C, D, E en G en H op Herdersem grond gebied dienen dringend gerein igd te worden, anders dringt de vervuiling dieper door in Her- dersemse richting. Als gevolg van de reiniging door Aalst en het ontbreken van deze op Herdersems grondgebied vormen zich mo menteel twee af watersbek kens. Raldes suggereert in het schrijven het stadsbestuur een stevige dam te plaatsen (punt B) zodat zich twee nieuwe be kkens vormen. Het eerste dient de afwaterssioten te omvatten voor de landbouwgronden en het tweede voor de gracht met de afwatering van het indus triepark. Op deze wijze zou het industrieel afvalwater niet lan ger de gronden verzieken. Een riolering zou in het laatste ge val nog meer aangewezen zijn. PERSPEKTIEF Evenwel is dit volgens Raldes een tijdelijke oplossing. Een maal het geplande waterzui veringsstation te Hofstade kan het industrieel afvalwater via een duiker onder de Dender naar het zuiveringsstation worden geleid. Raldes vraagt in afwachting van het stadsbestuur een scherpe kontrole op de lozin gen die op het Wijngaardveld gebeuren en bij niet naleving de nodige maatregelen te tref fen. Johan VELGHE Afwatering rond de Hammestraat. terlopen buiten de Dender - Grens huidige afwateringsbekkens Grens voorgestelde afwateringsbekkens At wateringsbekkens Die van Aalst die zijn zo kwaad omdat HIER 't Ros Beiaard gaat... Waarom dan dweept gans dendermond' Met waardeloze waar? Wel doodeenvoudig om wat volgt: 't is al wat z'hebben daar. en zaakje van niets kan heel fat worden wanneer men voor lo rechtbank moet verschijnen net als ballast een zwaar ge- echterlijk verleden. Kamiel G., childer uit Aalst, moest dat insdagmorgen tot zijn grote chade ondervinden, al was het ngeveer tien jaar geleden dat man nog eens met het erecht in aanraking kwam. Nu 'erd het een banale geschie- enis die Kamiel G. 2 maand elstraf opbracht en een effek- 'eve geldboete van 3000 F 'AARTWEDSTRIJD NIET DOORGING amiel G. slenterde vorig jaar t>nd doorheen de Aalsterse Iraten en hij liep met plannen het hoofd om een kaartwed- kijd te organiseren. Hij be- Prak zijn problemen met de wtbater van het café 't Slot n de Binnenstraat. En Kamiel '"9 op stap. Bij verschillende Pensen klopte hij aan om een iaW'jsj® voor een belotterswed- |Éj|Vrijd, dit echter in naam van ouden van dagen en sche pen Van der Veken van de stad Aalst. Een achttal mensen ga ven wat. Een vijftal boeken, twee boeken, twee assebak- ken, een onderjurk, een vaas en een pull. Dat waren de prijzen die Kamiel rondhaalde. Zonder er eentje van achter te houden droeg hij alles bij de herbergier van 't Slot. Deze laatste wou Kamiel een pintje offreren als dank maar zelfs dat wou Ka miel niet. Wat echter niet door ging was de kaartwedstrijd. De hoofdprijs zou Kamiel later krijgen op de rechtbank, dit on danks een stijlvol pleidooi van meester Iwein De Gols Zijn stelling ging hier van uk dat zijn kliënt zich niet wou verrij ken. Hij ontving hiervoor ook niets. Dat hij de naam van de schepen bezigde was niet zo erg omdat hij vroeger nog op halingen deed voor de ouden van dagen. De rechtbank be sliste er echter anders over. Twee maand gevangenisstraf en 3000 F waarmee Kamiel naar ons inziens de hoofdprijs wegkaapte van de belotters- wedstrijd. H.D.W. De rivaliteit tussen Aalst en Dendermonde, zo heet het, is verwaterd, nog slechts een afkooksel van wat het ooit allemaal betekende. Oh, ja? Maar zelfs met de nodige reserves tegenover die bewering rest er voor de neutrale onder zoeker nog altijd zo'n keurkorf van gezellige gebeurtenissen, dat een uitgebreid verhaal daaromtrent zondermeer ver antwoord mag heten. En boven dien, loof O Dcndermondenaren, dit verhaal kan op geen beter moment ter perse worden geschreven. In het stadje aan de Dendermonding maakt men zich immers klaar om, alweer, het edele Ros Beiaard zijn pracht te laten vertonen. En dat Ros Beiaard is nu eenmaal de samenvatting, het heraanknopingspunt en de inspiratiebron van een eeuwen oude rivaliteit. Zodat we dus én een resem nieuwe grollen én een blik op het ontstaan, de evolutie en de toedracht van deze wedijver broederlijk kunnen verenigen. Zodat we dus ook mogen schrijven: wat kan iemand die de spotternijen van op een zekere afstand kan bekijken, er pret aan beleven. Schreven we zojuist dat alles wat figÊÊ. MMU—f rond het Ros Beiaard draait een synthese betekent van de wedij ver, dan moeten we de prikkels die tot zulke samenvatting leidden wel verder en dieper gaan zoeken. Het zou ons niet erg verwonderen als we straks, na deze reeks schreven dat het allemaal maar een spelletje is van Vlamingen ondereen. Maar vooraleer we dat mogen beweren moet er toch even gewezen worden op een paar historische feiten: op 7 maart 1800 wordt Aalst zijn rechtbank afgenomen (ontfutseld, - overgebracht naar betere oorden?): voordien was er al heelwat te doen geweest tussen de beide steden voor wat ons aller Dender aangaat. Er is het verschil in mentaliteit tussen het Keizerlijke Aalst en de stad van het Grote Peird. Er is de eigen geschiedenis, er zijn de grote namen aan beide zijden. Er is de spirit van de eerste Belgische karnavalstad. er is het verweer van een blokvormend Groot-Dendermonde. Er bestaat zoiets als de fierheid van een Rossige Tweestromenstad. staat daar de geschiedenis van een bewogen Aalst tegenover. Er is Dendermonde en zijn in woners zondermeer en er is een Dirk Martensstede van Keizer lijken bloede. En vooral toch, zo 't Fameuse «Pcird» zonder kop. Die kopvleeseters toch... (v) vullen we overbodig aan, is daar de strijd rondom het stadspal- ladium. Waar komt het Ros Beiaard vandaan? Is het eerst in Dendermonde of te Aalst?Gaat het om datzelfde paard? Welke stempel drukt die oude wedijver momenteel op de onderlinge relaties? Zondereen antwoord te geven op een van die vragen kunnen we stellen dat IN het Ros een eeuwenoude strijd wordt gesyntetiseerd. Een strijd die soms bitsig en bloedernstig is geweest, momenteel nog een brok levende folkloren vormt. Zelfs al beweren de Aalstenaars dat het die van Dendermonde zijn die zo'n drukte maken rond de niet-beslechte vete. het dringt in zijn geheel als een kanjer rasechte volkshumor naar voren. Volkshumor die noch weggecijferd, noch weggeveegd kan of mag worden. Volks gebeuren dat ons er voor op de vingers tikt niet te verzuipen in een wetenschappelijke, historische of wat voor strikte benadering dan ook. We willen niks meer dan een aantal grepen uit die boordevolle rivaliteits- korf. Als de eerste aflevering van dit verhaal toch vrij loom en teruggrijpend is uitgevallen, hoewel u er toch goed aan zou doen eerst effe ons beginhis- torietje van de vete door te lezen op de binnenbladzijden, dan is dat een klein beetje de bedoeling: een blik in het verleden moet duidelijker stellen waar het in feite om gaat. En dat alles met de belofte dat de komende voorpost-edities een sprankelend en levensecht lapje vetegeschiedenis zullen bevat ten. Als het bij deze gelegenheid niet helemaal gelukt is, geloof dan dat de komende weken min of meer zo plezant zullen zijn als de werkelijkheid. ANDRE HEYVAERT voeis: «en wie geen liedje zingen kan» Ni veir van Oilsjt de sjieke stad Da goon der woinig wei ten leit'n onoeizel boeregat Verloren en vergeiten Mosft weirem woter ni bestoon En 't poer ni oeitgevonnen Ten werd da zeikers noeit gedoon In 't derp van Deiremonne (Bis) As g'in da derp persei moetj zoin Ten zedde te beklaugen Ge moeitj om ni verkierd te roin De weg tien kieren vraugen Lotj liever mor da gat opzoi Dat is veil toid gewonnen Da brigsken g'roktte noeit verboi In 't derp van Deiremonne (Bis) En om de voif joor is 't dor iiest Ze kénnen 't hier ni loten Ze trekken mé heer perebiest Deir alle twie de stroten Nen optocht van 'n keir' of tien Mé stoelen en mé tonnen Zoein boerebeiweg kéje zien In 't derp van Deiremonne (Bis) Heer veileken van kop tot steert is zonder oeverdroiven 'n klein model van 't Oiisjterspeerd Lotj ze mor anders schroiven In Oilsjt is 't peerd van Balatom En 't heer mor 'n kartonnen Da groeite windj vliegt 't biesjten om In 't derp van Deiremonne (Bis) Van 't smeires vroeg tot 's auvens loot Op tiest- en Heiligdagen Es 't kopvlies dat op 7 taufel stoot Zemmen door peremaugen Ze fretten ten heer vingers schoin En lekken in de kommen Die boerkens zen ni veil gewoein In 't derp van Deiremonne (Bis)

De Voorpost | 1975 | | pagina 1