PRINTERS NAAR TAND VAN BUDDHA BELGIAN PRINTER TROTTERS IN CEYLON saw boeykens reizen De Voorpost - 9-5-75 - 5 Het Oosten heeft nog meer geheimnissen dan wij. Het leeft van traditie, legende, geloof, feërie en mysterie. Om de haverklap wordt de nieuwsgierige toerist ginder gekonfronteerd met heilige koeien, heilige apen, zaligmakende slangen, met het haar van de profeet, de adem van de profeet, met de vinger van een wijze, de afgeslagen kop van een draak, de wenkbrauw van een sint, de glazen blik van een halfgod, een lendendoek van Ghandi en een tand van Buddha. In Ceylon gingen onze Belgian Printer 1 rotters o.a. op beevaart naar de Tempel van de Tand van Buddha. Net als de tand destijds is ook deze tand weinig of nooit te zien maar niettemin zeer reëel en nooit zijn er olifanten genoeg om de zware tapijten te torsen die ter ere van die Tand worden bovengehaald. Die geheimzinnige Tand (ik vermoed dat liet een wijsheidstand is omdat wijze personages als Buddha moeUijk andere tanden konden hebben) berust in Kandy, de meest gezochte stad van Ceylon, de mooist gelegen hoofdstad ter wereld, met middenin een prachtig groot kunstmatig aangelegd meer. De laatste Kandykoning liet het in het begin van de 19de eeuw aanleggen even voor de stad In 1815 door de Britten werd veroverd. Hoog tussen de heuvelen, midden een van de mooiste en schilderachtigste landschappen ter wereld die de wijze Schepper heeft uitgevonden was Kandy eeuwen lang een oninneembare vesting en 2.300jaar aan een stuk kon daar een Shingalees Koninkrijk stand houden. Tot de Britten met hun flegme en hun listen kwamen, de stad veroverden, de krijgers vetjoegen... en de toeristen in de plaats brachten. De tempel van de Tand van Buddha ligt tegen rijke groene heuvels vlak bij het meer. Een per jaar wordt tijdens een tiendaags leest de relikwie in de Perahera-omgang uit zijn gouden schrijn gehaald en rondgedra gen in 'n stoet waarin wel 70 rijkversierde olifanten opstappen omringd van talrijke groepen Kandy-dansers. De Kristenen beweren dat de echte tand van Buddha naar Goya werd gevoerd en verbrand. De mensen van Kandy beweren echter het tegendeel en meteen trekken de toeristen zowel naar Goa als naar Kandy. Wat in alle geval winst is. Henri De Kimpe die met de Printers in Kandy was en afstapte in het goedgekwo- teerde Queenshotel noteerde geestdriftig over het oord dat de Printers de mysterieuze tempel bezochten onder aanhoudend drummersgeroffel midden honderden Buddhavolgelingen die lotusbloemen ter verering offerden terwijl strengkijkende bonzen de wacht hielden bij het hoofdaltaar waar onder zeven gouden stolpen elk van drie sloten voorziende heilige Tand wordt bewaard. Men heeft 21 sleutels nodig om de Tand bloot te leggen. Elk van die sleutels wordt door een bons bewaard en zelden verblijven die bonzen allen saam in Ceylon zodat het wel zeer zeldzaam is dat al de schrijnen kunnen worden geopend en de Tand blootgelegd. De Printers hebben de Tand niet gezien, ze hebben wél de mysterieuze sfeer ondergaan en de Katugastora gezien de badplaats waar dagelijks duizenden toeris ten het baden der olifanten kunnen bewonderen en persoonlijk een fragment van Kipling kunnen spelen in heroïsche pogin gen om op een olifantenrug te klimmen en De Koninklijke Botanische Tuinen even mee het water in te gaan. buiten Kandy bevatten een merkwaardige verzameling planten en bomen. De kornaks maneuvreren met hun olifanten zoals bij ons een ruiter met zijn paard, ook tijdens het dagelijks bad. EXOTISCHE TUINEN Op ongeveer 6.7 km. van het stadcentrum ligt de wereldberoemde Peradeniya - botanische tuin met zulke overweldigende verscheidenheid van Palmen en orchideeën en allerlei exotische planten en bomen dat. zalig verfrissend urenlang in dit enigmooie dekor kan rondgewandeld worden. Men vergeet zelfs alle vermoeidheid, tot men steenmoe neerzakt op de enkele rustbanken bij het eindpunt... Vandaar uit zou dan nog een bezoek aan de Universiteitscampus I volgen, de beroemde kandy-hogeschool met méér dan 4.000 studenten... die het vertrekpunt was van de universitaire oproer van 1971. (deze wonde in het staatsbestel is trouwens nog niet gans weggewerkt al tracht men door landbouw of visserij-schalen onder J militaire kontrole... deze politieke lastposten I terug naar het land en de bodem-bewerking I te brengen). Och. Kandy is nog rijk aan allerlei belevenissen... maar. hoe zalig ook. lang kan men niet blijven want van hieruit trekken we morgen de hogere bergen in en zullen we van I naderbij de kronkelende asfaltwegen naar I de 1800 tot 2200 m. hoge bergtoppen moeten I aandurven. Daarom werd onze ruime, luxueuze, air-geconditioneerde spiksplinternieuwe I autocar omgewisseld voor 3 kleinere mini bussen die beter de grilligheden van de J lintwegen kunnen volgen. Langs ontelbare haarspeldbochten zitten we plots voorbij Gampola een 20 km buiten Kandy. midden in de heiplantages we slingeren km. lang rondom de 2.328m. hoog ste honderden watervallen die het ganse honderden watervallen die het ganse natuurzicht. vol afwisseling, enig mooi en ongelooflijk kleurrijk maken. We zouden de Labookellie Estate bezoeken die in een jaar ongeveer 1 miljoen pond thee, samenge bracht door 1800 a 2000 pluksters verwerkt. Na enkele technische inlichtingen over het drogen, malen, ziften, uitzoeken en ver pakken hadden de meeste deelnemers enorm belangstelling voor het ganse sociaal statuut van deze Tamil bevolking die met hun ganse gezin van zodra ze kunnen lopen, ingezet worden voor deze plakkerij aan 5 Rupies voor de eerste 50 pond pluksel, die voor handige helpers tot 10 Rs. per dag kan oplopen terwijl de rekord-inkomsten hoog uit 18 Rs. kunnen halen. Het is dan ook in verband met deze onbegrijpelijke toestanden dat op 30/3/75 de Sunday Times, onder handtekening van reporters Anthony Mascarinhas een heel verhaal publiceerde over kinderslaven die voor 2 Engelse ponden te koop zouden aangeboden worden aan toeristen om op deze wijzede kinderen van de hongerdood te redden. Wij kunnen geenszins verklaren dat ons soortgelijk onmenselijk aanbod werd gedaan... we hebben het aan vele personen ter plaatse, en ook aan zusters-missionaris- sen herhaaldelijk gevraagd wel is bekend dat de vroeger ingeweken Tamils bevolking uit Indië teruggestuurd wordt naar hun eigen hongerland. maar enig spoor van geheime kinder-slaven handel zoals Reuter het nadien wereldwijd verkondigde moeten wij tegenspreken. SOEURSOURIRE In dit onmetelijk uitgestrekte groene theeland prachtig van uitzicht, maai afmattend warm beleefden de Printers langsheen de eindeloze asfaltweg DE ontmoeting van de reis, de ontmoeting met (een andere) Soue Sou Soeur Sourire «Marie Antoinette» een lieve Franse Franscicanesse- zuster die op de verzengende autoweg 8 km gelopen had. de bussen zag en wuifde zoals de duizenden kinderen en oudere mensen de Printers overal hadden verwelkomd. Hierover noteert De Kimpe: «Plots stopte de eerste bus want reisleider André Delrue voelde dat deze zalvende hand in dit uitgestrekte werkgebied «als van God gezonden kwam» Vlug kennis maken veel vertellen...wel 20 maal hetzelfde, want iedereen wilde persé weten van waar ze geboortig was, welke orde zij vertegenwoor digde... hoe lang ze hier was... wat ze deed, en met wat men kon helpen. En altijd maar door lachte en lachte, en lachte dat zonnige zusterke en iedereen zocht wat hij missen kon - lippenstif - bollen - bics en noem maar op. En tot slot een kleine, spontane geldinzameling wie ermee begon weet niemand en wie iets of véél gaf weet ook niemand en het zusterke kon haar pakken niet meer alleen dragen en kreeg in een handomdraai meerdere honderden Rupies bij elkaar voor haar crèche voor de kindjes van de arme zwoegende pluksters van de theeplantages van Tawalantenna in de streek van Katuketula de ongenaakbare haarspeldenweg die ons zielsgelukkig naar Tijdens de officiële dag van de Ontwikkelingslanden op de Jaarbeurs te Brussel werd de Ceylanese voorzitter van de Belgo-Sri Lanka Friendshap Association en Mevrouw Andrew Kariyawasan ontvangen op de stand van hun land en voorgesteld aan de vertegenwoordigers van Sri Lanka-handelsvertegenwoordigers voor Ambachten. De heer Pollie (Brussel) vertegenwoordigde de Belgische Vriendschapsgroepering. Onverwachte ontmoetingen tijdens de safari. Loven en bieden is op elke markt ter wereld hetzelfde, alleen de mensen en de produkten variëren. Nuwara Eliya en haar Grand Hotel zou voeren. Dit was de schoonste St.-Valentijn- dag die we ooit in ons leven meegemaakt hebben (14 feb. '75). We waren dan ook 2000 m. boven de zeespiegel en belandden in een standplaats die vroeger het vakantieoord der Engelse kolonialistische ambtenaren was: tennisvelden, golfterreinen, en alle sport mogelijkheden, yacht en zeilclubs hadden aan boord van de 3 kunstmatige Lank- meren hun (destijds verzorgde) clubhuizen en drankgelegenheden. In de prachtig aangelegde hoteltuinen groeiden alle plan ten. bloemen en vruchten uit onze westerse gebieden... op 2000 m. hoog, en 's nachts moesten we bij de open haard met hout-brand ons even opwarmen, zo fris was het er. Het Grand Hotel is nog een overblijfsel van dit vroegere koloniaal glansgebied, en sedertdien was er niets meer geverfd of hersteld of bijgewerkt, de sleet kwam er dus hier en daardoorheen kijken. gevolg hier op tijdelijke vakantie (gedwon gen) en zo is deze streek..(dicht bij het enig prachtige zuiden - kustgebied van dit paradijselijke eiland) een ideale rust en herstel oord waar echter het hotelwezen (voor onze huidige normen tenminste) niet volledig op niveau is. Wel worden enorme inspanningen gedaan langsheen heel de verdere kunsthoek die we nog zullen doorrijden., maar ja. dat is dan voor hen die na deze pionierstocht dit merkwaardige vacantie-oord zullen aandoen. Langsheen de ganse zuidkust vindt men dan ook nog vele ruïnes van oude koninklijke (tijdelijke) residenties en vele dagoba's (of stupa's) hebben vervolgens ook nog de aandacht en belangstelling van de toeristen. Maar alvorens onze tocht verder te zetten, of alvorens u te vertellen hoe weinig apetijtelijk we in onze lokale holiday Inn onthaald werden (de bevolking is hier trouwens heel anders dan in het overige gedeelte van het eiland: veel autoritairder, minder vriendelijk, minder serviable zou men zeggen) alvorens dat alles moeten we toch nog even terug naar het Yala Wild-reservaat niet voor de vele prachtige wilde dieren... maar naar het vissersdorp Pattanansala dat we als slot van onze wilde tocht toevallig aandeden. (wordt voortgezet) En opnieuw op weg naar het onbekende: een Safari tour per jeep naar de Yala Wild gebraafplaats om «luipaarden, beren, anti lopen en sambhur olifanten en vele kleurrijke vogels te bewonderen» (zo luidde het programma... en dat zou het dus moeten worden). We hebben allen in verschillende jeeps de stofferige wegen die naar het park voeren in sliert bereden, en na meerdere tientallen kilometer stonden we voor de omheining kregen in elke jeep een wacht mede en trokken erop uit. De lotgevallen van de Belgian Printers in het park laten we door anderen vertellen liefst door «echte» jagers die dat alles in detail kunnen opgeven. Wij hebben nadien enkel onze foto's bekeken met 't blote oog en met de loupe, maar nu zijn we nog altijd verwonderd dat wc toen zoveel vreemde beesten gezien hebben. TISSAMAHARAMA Onze foto jachttocht Zou vanuit het vroegere rustoord Tissamaharama en al de andere verlengstukken georganiseerd worden. Voor zoverre het u nog bijgebleven is gebeurde het wel dikwijls dat de Tamilen-krijgers de Shingaleze koningen voor een tijdje uit hun Koningssteden in het Noorden verdreven, toen kwamen die heersende vorsten met het De luipaard: in Ceylon de koning van de rimboe Met de mand op de rug en goed beschermd tegen de harde zonnestralen verzamelen deze pluksters de bekende Ceylontee. Onvergetelijke beelden tijdens de safari: olifanten verschijnen plots uit de broesse. Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 213934-21 3935-213536 Telex 26795

De Voorpost | 1975 | | pagina 5