IF I s LANGS VERSCHEIDENE WEGEN NAAR GOD; EEN REPORTAGE OVER GODSDIENSTEN IN VLAANDEREN (veertiende bijdrage) (2) VOETNOTEN (1) Vervolging en miskenning dreef de protestanten van Sint- Maria-Horebeke onvermijdelijk in een sociale afzondering. Geuzen benaming die de Noordnederlandse protestanten (tijdens de 16e eeuw) voor zichzelf kozen. In Vlaanderen eeuwenlang scheldnaam voor protestanten. Gesprek dominee Blokland, 27.12.1974. Een protestant zegt nooit Heilige Maria. Johan Staes, Gazet van Antwerpen, 15.2.1975, blz. 25. Gesprek Blokland, zie eerder. Ibid. Ibid. (3) (4) (5) (6) (7) (8) 6 - 9-5-75 - De Voorpost Luther en Calvijn hebben tijdens de zestiende eeuw een diep protestants spoor getrokken in het Rooms-katholieke Westen. In Vlaanderen werd dat spoor in de loop van de volgende eeuwen omzeggens volledig uitgewist. De middelen die hier toe werden gebruikt zijn die van elke repressie moord, gevangenzetting, kleine ring, verdachtmaking en broodroof. Om dat spoor uit te wissen heeft het traditioneel rooms-katholiek Vlaanderen steeds kunnen rekenen op de medewerking van vreemden Spanjaarden, Oosten rijkers, Fransen. Pas toen de Nederlanden in 1815 onder Koning Willem I eenge- maakt werden, keerde het getij en genoot de niet-katholieke minderheid bescher ming en steun. Voor gans Vlaanderen bestond die minderheid toen nog slechts uit drie hervormde of protestantse gemeenten Etikhove, Mater en Sint-Maria- Horebeke. Maar enkele tientallen jaren later bleef nog slechts Sint-Maria-Hore- beke overeind. Andere protestantse gemeenten werden na 1815 opgericht of her ingericht. De enklave van Sint-Maria-Horebeke bleef sinds 1572 ononderbroken voortbestaan, zij is de enige kern die vier eeuwen lang heeft stand gehouden en dank zij de bescherming en actieve steun van het Hollands Bewind uitgroeide tot een georganiseerde gemeenschap die voor de buitenstaander vandaag in niets verschilt van een rooms-katholieke parochie. GEUZENHOEK De GEUZENHOEK, de protes tantse gemeenschap van Sint- Maria-Horebeke, gelijkt in de ogen van de bezoeker inder daad erg goed op een lande lijke katholieke parochie een veertigtal bescheiden woningen omheen een neo-kerkje in rode baksteen een bijna identiek kerkje als dat van Vlekkem bij voorbeeld een klein kerk hof, een vergaderzaaltje, een lagere school, een klassieke pastorie De weg vanuit het centrum van het katholieke Sint-Maria- Horebeke naar de afgelegen Geuzenhoek aan de Corsele- straat is als nergens anders in Vlaanderen een kapelletjes- baan. Wellicht zijn de overtal- rijke lievevrouwebeelden die zich daar bevinden een laatste teken van de strijd tussen ka tholieken en protestanten Overigens is die strijd voltooid verleden tijd. Kristenen van verschillende gezindten hebben blijkbaar definitief geleerd met elkaar samen te leven. Als je in het katholieke centrum naar de Geuzenhoek vraagt, behandelt men je zoals men er een toe rist behandeltmen zendt je met een brede glimlach de weg op die in lome bochten door een uitgelezen Vlaamse-Arden- nelandschap kruipt en je ten slotte in de Corselestraat brengt. Als je op het geuzen- eiland (1) aankomt, valt het je meteen op dat de huizen hier een typisch Hollands trekje bezitten, klein en net, een voor tuintje en gordijntjes achter elk venster. En ook de taal van de mensen die daarin wonen duidt op eeuwenlange Noord nederlandse invloed de geu zen (2) drukken zich makkelijk uit in een beschaafde om gangstaal zelfs buitenlan ders is die Hollandse trek van het enige Vlaamse geuzendorp- je niet ontgaan, want in hun toeristische gidsen over Vlaan deren maken zij er melding van (3). Op de Geuzenhoek leven 138 protestanten en slechts een zestal rooms-katholieken. De gemeenschap aan de Corsele straat behoort administratief tot Sint-Maria-Horebeke. Ma- ria-Horebekeverbeteren de geuzen, om begrijpelijke rede nen (4). De geuzen onderschei den zich vandaag de dag op godsdienstig vlak in niets van de gemiddelde (godsdienstige) Vlaming, in wie sinds een paar tientallen jaren de geest van de oekumene leeft. Hun domi nee de tweede Vlaming in de lange rij van zieleherders die er werkten vertolkt de gevoelens en de inzichten van zijn gelovigen als volgtSinds negen jaar ongeveer is de dia loog begonnen. Mijn voorgan ger, dominee Maes, wat was dat toch een vroom en een goed mens was reeds ge start met een oekumenische kring Oudenaarde-Horebeke en sindsdien is de hemel verder opgeklaard. Nu worden gere geld gezamenlijke diensten ge houden, verscheidene geza menlijke akties en verrijkende kontaktavonden. Weet U wel dat ons pas gerestaureerde kerkje tijdens de afgelopen oekumenische week volliep met priesters en nonnen Ach ja, er zit hier en daar nog wel een vlekje schaduw op uit het ver leden. De deken bvb. van Sint- Maria-Horebeke die zeer kri tisch blijft staan tegenover de toenadering, wat ik vanuit zijn bange vizie van een aftakelen de kerk best kan begrijpen. En jammer genoeg is er de teleur stellende houding van de Gent se bisschop Mgr. Van Pete- ghem. Vijf jaar geleden vroeg ik hem om een onderhoud als hoofd van de kerk in Oost- Vlaanderen. De bisschop schreef mij een brief terug om te zeggen dat hij het nut van zo'n ontmoeting niet inzag. Ik vindt dat werkelijk spijtig. Maar kom, dat zijn geïsoleerde uit zonderingsgevallen en ik kan U wel vertellen dat het kontakt met de Rooms-Katholieke gees telijkheid verder beoaald uit stekend is. Best zo, zeg ik maar. Wij staan toch voor een in wezen gemeenschappelijke taak (5). En toch blijft de Geuzenhoek een ongewoon verschijnsel in Vlaanderen. Niet het minst om wille van de verschijningsvorm die in niets verschilt van een www De Geuzenhoek vandaag. (Foto L.B.; kleine Rooms-katholieke dorps gemeenschap waar zich binnen een straal van vijftig meter een kerktoren bevindt, een kriste- lijk geëngageerde lagere school, een kerkhof, een ver- Het kerkhof op de Geuzenhoek, Achtergrond de oude kerk gaderzaal, een pastorie. Achter al die gebouwen op de Geuzenhoek schuilt echter een verleden van bittere strijd tegen de overmacht van katholieken. In het verzorgde witte school- gcbouwpje waar de beroemde schrijver van volkse romans Abraham Hans werd geboren, onderwijst vandaag een geu zen-onderwijzeres een vijftien tal kinderen. De zes studiejaren zitten er samen in één klas. De school werd geopend in 1819. Slechts onder het bestuur van Willem I genoot zij officiële er kenning en betoelaging. In die periode was de vader van Abraham Hans er de inwonen de geuzen-onderwijzer. De schoolstrijd van de tachtiger jaren van vorige eeuw veroor zaakte zelfs een tijdelijke slui ting van de school. De liberale regering van België vaardigde toen een wet uit waardoor alle kerkelijke goederen voor de helft staatseigendom werden. In Sint-Maria-Horebeke leed al leen de protestantse gemeen schap onder die maatregel, want toen men ook aan de goederen van de katholieke kerk wou raken, was die wet reeds opgeheven. De protes tantse gemeenschap zette zich snel over die tegenslag heen en opende opnieuw de school. Het zou echter aanslepen tot 1924 eer de onderwijzer van 1924 een houder van een Belgisch diploma door de overheid werd bezoldigd en pas in 1959 werd de school aan neembaar verklaard en betoe laagd door de Belgische staat. De woning van de dominee ge lijkt op de klassieke pastorie in Vlaandereneen alleen staande grote burgerwoning, wit-grijs bepleisterd, met een nette voortuin vol heesters en een druivenserre bezijden aan de zuidkant. De pastorie van de Geuzenhoek is meer dan tweehonderd jaar oud. Het huis werd in 1836 aan de geu- zengemeenschap geschonken door Johanna Van den Berghe, de laatstlevende van een gezin van lakenhandelaars, die in haar levensavond door de geu zen werd verzorgd. Pas in 1842 konden de geuzen het huis in gebruik nemen. De Rooms-katholieke familie van Johanna Van den Berghe be twistte de geldigheid van de toewijzing door de schenkster posthuum niet-toerekeningsvat- baar te laten verklaren. De kerk aan de straat is van 1872. Het is de nieuwe kerk. De oude kerk is van 1781 en bevindt zich achter het kerk hof, Vandaag funktioneert het gebouw als vergaderzaal van de gemeenschap. Het toleran- tie-edikt van Jozef de Tweede maakte de bouw en het gebruik ervan mogelijk de geuzen ge noten van de vrijheid van gods dienst, mochten kerkelijke ge bouwen optrekken, vrij de ere dienst beoefenen, enz. Maar wij mochten met dit alles niet op straat komen, geen proces sie, geen openbare evangelisa tie, enz. En elk gebouw voor de eredienst moest voldoende ver van de openbare weg gele gen zijn, er mocht geen toren zijn, geen klokken, enz. (6) Het geuzenkerkhof is bijzonder soberonder een lage en wijd- armige treurbeuk liggen de eenvoudige, vlakke granieten zerken, zonder kruisbeelden en zonder statie. Het kerkhof werd in 1824 aangelegd, alweer on der het bewind van Willem I. Een gedenkplaatje bij de in gang erkent de beschermende hand van de Hollandse ko ning Zelfs na hun dood zorgt Willem I, Koning der Nederlan den, voor zijne onderdanen. Voorheen werden de overlede nen begraven in de tuin van een der familieleden. Die op gedrongen maatregel gaf soms aanleiding tot lijkenschennis vanwege de katholieken 's nachts werd de kist stiekem ontgraven en tegen de deurpost van het huis van de overledene geplaatst Niet altijd werd dit als een okkasionele plagerij be doeld. Soms paste het in een vast scenario: de katholieke bevolking zag er een handeling van de duivel in en de pastoor preekte de zondag nadien in De Geuzenhoek bestaat sedert dezelfde zin. 1572, zonder onderbreking. De protestantse gemeenten van Gent en Brugge maken aan spraak op een stichtingsdatum van omtrent 1550, maar ander zijds is het bewezen dat zij verscheidene onderbrekingen van hun bestaan kenden (7). Op Sint-Maria-Horebeke woonden arbeiders, landbouwers en am bachtslui (handschoenmakers, wagenmakers, enz.) en die ble ven door de eeuwen heen een gesloten groep vormen. In de eerste jaren van de reformatie kende de streek van Ouden aarde een massale uittocht. Toch bleven toen zeven hervor mingsgezinde gemeenschappen in die streek verder bestaan Onder hen Sint-Maria-Horebe- ke. Tenminste de helft van die gemeenschappen verwaterdei mettertijd. Ten dele wegens de repressie en de sociale dwang, Een stuk ook wegens het niel steeds stichtelijk gedrag van sommige geuzen. Dat bijvoor beeld al eens een dominee wegens dronkenschap moest geschorst worden, heeft het protestantisme en wat er Vlaanderen van overbleef, veel schade berokkend. Zoiets ge beurt en gebeurde ook in ka tholieke gemeenschappen, maar die waren toen alles overheersend, dusToen de Hollanders hier kwamen, rest ten nog slechts drie protes tantse gemeenschappen in Vlaanderen Sint-Maria-Hore beke, Mater en Etikhove Oudenaarde, waar een lands garnizoen inkwartierde en een administratieve stal kwam wonen, werd een prote! tantse gemeente wederinge- richt. De veldpredikervan Oudenaarde fungeerde als do minee te Sint-Maria-Horebeke. Toen de Hollanders hier in 1830 moesten vertrekken, werd Ho- rebeke bediend vanuit Gent, waar een protestantse ge meente de bescherming van de talrijk aanwezige orangisten genoot. En toen de Geuzen hoek definitief de pastorie kon betrekken, kwam daar een vaste dominee. Hierdoor ging heel het kerkelijk leven zich voortaan op de Geuzenhoek richten. Het werd het einde van de anders protestantse ge meenschappen (8) FRANS-JOS VERDOODT. 8, Vrij F d Zat k P Zor P 9 Wo. ri D Dor P zekc len VOL dooi spec ke nam grot briel te A men - 2 2e met De lagere school van en voor de geuzen

De Voorpost | 1975 | | pagina 6