[PRINTERS IN CEYLONS VISSERSDORPEN BELGIAN PRINTER TROTTERS IN CEYLON boeykens reizen A De Voorpost - 16-5-75 - 5 Eén van de eminente leden van de Belgian Printer Trotters zocht in het heerlijk mooie Ceylon een stoel. Om uit te blazen. Zoals het meer gebeurt met Vlamingen die zodanig alle talen machtig zijn dat zij geen enkele taal - ook niet de hunne - ten volle in al de schakeringen beheersen kon de brave man op het geschikte ogenblik niet het Engelse woord voor «stoel» vinden. Dies richtte hij zich tot enkele dienstvaardige Ceylanezen met heel veel gebaren (die volgens onze Vlaming stoel moesten betekenen) en daarbij gebruikte hij steeds de term «tchier». Na vijf minuten had de verstandigste der Ceylanezen het begrepen en bracht hij ons Trotter...naar het dichtsbijzijnde W.C. De Vlaming weigerde dat aanbod, sprong op, schudde het hoofd, ging weer heftig gebaren maken, steeds herhalende dat hij een «tchier», een «tchier» nodig had. Eindelijk ging bij een ander Ceylanees het bevrijdende licht op. Hij had het vast. Hij duwde zijn landgenoten achteruit en bracht de Trotter triomfantelijk...naar een ander, nog properder WC. Ten einde raad (en zeer moe) is onze Vlaming dan maar blijven zitten. Ten slotte is ook die plaats zeer geschikt om rustend te mijmeren over de heerlijke reis die door de onvermoeibare heer Henri De Kimpe verder als volgt wordt beschreven Wanneer we vele uren hadden rondgetoerd en onze gids ons vroeg of we ook even wilden voetje-baden belandden we in een baai waar we een kolonie van een zestigtal vissers (allen t mannen) volgens de allerprimitiefste vormen aantroffen. Een 30-tal rieten hutten en een 20-tal zeer origineel gebouwde vissersschui ten werden van binnen en buiten bekeken. We trachtten in alle talen van de wereld te vernemen wat zij deden - hoe zij leefden... en waar hun vrouwen waren... En als we alles goed verstaan hebben verbleven ze hier een 6-tal maanden - trokken dagelijks op (rijkeMsvangst - zoutten de opbrengst van de vangst in grote stenen kuipen in - en verkochten al dat spul aan de groothandel die het hier één maal per week kwam ophalen. Zo verdienden zij groot geld. liefst l .000 Rs per maand en per man en waren hun vrouwen - in de meer landelijke vissersdorpen - deftige, ja zelfs goedstellende burgers. Niets kon verteerd worden; hun godsdienst belet hen alle alkoholische bachanaliën - hun materiaal dat ze zelf herstelden was van het allerprimitiefste 1 allooi en zij waren toch zo gelukkig met ons toevallig ontdekkingsbezoek dat ze ons de vriendschapsthee aanboden om samen met hen te proeven, maar wanneer je daarvoor een afgesneden oliebusje uit een of andere garage, als drinktas aangeboden krijgt, was alle dorst en alle vriendschapsblijken (onzerzijds) verdwenen... tot uiteindelijk een slachtoffer gevonden werd die de onthaal- geste beantwoordde en alles dronk schol!!! wens. Hier worden trouwens op dit ogenblik de meeste nieuwe hotel-accomodaties aan gebracht. Overal zandduinen dan alles beplant met Palmyra. Overal kleine vissers- enklaven terwijl de bevolking meestal ^Maleiers zijn (we hebben U reeds hierboven verteld dat ze heel anders zijn dan de echte Ceylanezen). Voor hen is de Moslem-gods dienst overwegend... en de lekkerbekken kunnen hier dezelfde reuzenkrabben of kreeften naar hartelust vinden net zoals in Pattaya in Thailand vorig jaar. Zo rijden we langs Ronda. het meest zuidelijk punt van Maar we moeten verder. Waar men van vissers spreekt treft men ook primitieve knutselaars of kunstenaars aan en het is dan ook niet te verwonderen dat in dit gebied de meest beroemde en meest waardevolle maskers gesneden worden. Een goed tijdverdrijf bij storm en ontij terwijl de vrouwen met het kanten-klossen de lange lange wachttijden verdreven. Hier zouden ook de grote streekdichters hun heil gevonden hebben - zo zegt men ons - want we moeten wel toegeven dat we dienaangaande enkel op 'horen zeggen' moesten ingaan. ZONDAG OP REIS Het was zondag wanneer we deze terugweg naar Colombo hadden ingezet en nooit voordien werden we op zulke korte afstand en^op zulke korte tijdspanne gekonfronteerd met zoveel verschillende evenementen die elk voor zich een reportage zouden uitmaken. Een plechtige begrafenis, voorze ker een 'grote man' die met alle pracht en praal uitgeleide gedaan werd. In het verdere dorp een enig mooie lokale markt, fruit en groenten te hope. dan weer iets verder belandden we midden een politieke anti- regeringsoptocht en eisten de betogers de nationalisatie van alle vervoer, te beginnen met onze autocars. Idee waar ze gelukkig afgebracht werden door de ons omringende politie, zoniet hadden we nog heel wat kilometers te voet moeten afleggen om Colombo te bereiken. En wanneer we iets of wat van al die emoties bekomen waren hebben we, al zoekend en rondrijdend, de meest markante maskers-snijders van heel Ceylan aan huis bezocht. De man was ioodziek maar voor de pers konden er toch nog enkele foto's af, terwijl intussen de eigen familieleden op een zeer kundige handels- De vissersscheepjes zijn van een zeer een voudig model, het zeil is echter zeer sierlijk. MOSLEMS Van Tissamaharama bleven we tot Colombo langsheen de paradijselijke Zuid kust rijden, ongelooflijk en onvoorstelbaar aantrekkelijk, en natuurlijk aan elke kronkel van de baan zwemgelegenheid naar Deze primitevc vissers zijn nog enkele voorbeelden van de schoonheid van het ras. het eiland, met zijn 52m hoge vuurtoren midden in een uitgestrekt bos van kokospal men. van daar uit tot Matara doortrekken we het gebied waar de sterkste Hollandse nederzettingen waren. Van hieruit werd de specerijen-uitvoer georganiseerd en vermits de Hollanders het in deze gebieden met hun kleine nederzettingen het veiligst vonden in versterkte vestingen te wonen treffen we hier nog meerdere overblijfselen van forten of burchten, waaronder de wereldvermaarde stad Galle alleszins het prachtigste voor beeld van is en blijft. Nu nog is Galle de bijzonderste havenstad van dit zuidelijk gebied, ruim 80.000 inwoners maar de oude versterkte stad ligt los van de haven-zone. De oude hollandse kerk wordt voorzeker door elke Ceylan-toerist bezocht terwijl de vele uitkijktorens en wachtposten en ook de oude toegangspoort en de kantklossters. doen ons direkt terugdenken aan onze oude Vlaamse Middeleeuwse steden. Toch is de vesting oorspronkelijk door de Portugezen opge trokken maar in 1640 werd alles door de toen heersende hollanders verstevigd en uitge bouwd. Kaspar de Jong (voorwaar een oud-typisch hollandse naam) heeft hier heel wat gebouwd maar heeft zijn naam blijvend gekoppeld aan de juistgenoemde oude hollandse kerk met haar prachtig altaar. In Ratanapura werd een bezoek gebracht aan zuster Anna-Josepha (Van den Berahe) uit Brugge die reeds 35 jaar in Ceylon verblijft. MISSIEWERK Volgens de officiële statistieken van de Pauselijke Missiewerken zouden er dit jaar nog 13 belgische zusters en missionarissen in Sri Lanka vertoeven, Oblaten-Samisten en Zusters Franciscanessen en Zusters van Liefde en van de Altijddurende Bijstand. Na heel wat opzoeken wisten we dat in Ratnapura in het Convent of the Child Jesus nog een zuster uit Brugge verbleef die ruim 35 jaar missiewerking op het eiland doormaakte en zich hoofdzakelijk als muzieklerares voor piano en viool had ingewerkt. Daar de zuster Anne-Josepha ook nog een echte zuster in een klooster te Kortrijk had werden vóór de reis de nodige voorbereiden de inlichtingen ingewonnen en wisten we dus bijgedragen van verder groeiende bezieling en missionering. In Ratnapura zelf werden we getrakteerd op eigen gebakken lekkere koekjes, op kinder gezang en moderne dansen en maakten we naast de Qrugse zuster ook nog kennis met een heel lief innemende hollandse mede zuster die in welbespraaktheid de Ierse Sister Good Council benaderde... Maar het top-bezoek nadien ging naar het GEM-Museum en Laboratorium van Bha- dra Marapana. de meestberoemde Gemmologist van Sri-Lanka... die als jonge boerenzoon toevallig een edelsteen-ader in de rotsakkers van zijn vader vond en dan... ineens wist wat zijn verdere roeping zou zijn: ongelooflijk schone verwerkte juwelen in plachtige zilveren sieraden. Zuster Marie-Antoinette, een lachende Franciscanesse stapte gans alleen te midden van de eindeloze teeplantages in Tarvalantenna. Zij ging acht kilometer op zoek onder de bran dende zon naar zieltjes die Gods hulp nodig hadden. De bus stopte en iedereen zocht in pak en zak om iets bij te dragen en haar te helpen een kleine crèche voor Tamilskinderen op te richten. betrekkelijk goed «hoe en wat». Vanuit HARTELIJK DANK Colombo naar Ratnakpura in volle berg- Enkele dagen nadien ging onze uitstap naar streek (in het wereldberoemde gebied van de het meest typische vissersdorp NesomBo ten vermaarde Gems ontginningen en halfedel- noorden van Colombo. Dit vissersgebied is steenslijperijen) hadden we vlug een groep gekend als de streek waar het christendom kandidaat deelnemer van de tocht... en die zeer vast ingeworteld is... we hebben in dag werd dan ook een van de onvergetelijkste vergelijking met de andere gebieden die we ogenblikken. Onderweg na een 35 km. doortrokken nergens zulke schilderachtige afwisselend langsheen de de beide oevers van kleine piaatsjes langsheen de lagimen de twee grootste stroom van Ceylon, dc bezocht... De Portugezen hebben hier met Keiani. gereden te hebben en na verschil- het kristendom ook de bewateringskanalen lende halten voor ongelijkelijke foto's- gingen we eventjes een kijkje nemen in een Meisjesland, gebouwd rondom een prach tige landbouwschool, te Yahapath waar we aangelegd - de hollandse bezetters hebben het nadien uitgebouwd en toch heeft de ganse streek haar typisch oerwoud uitzicht behouden. De vele kontakten die daar nn eerst een soldaten-post voorbij gereden te gelegd werden met de uiterst vriendelijke zijn bijeen Ierse zuster (Sister Good Council) streek bevolking zal nog lang, heel lang, terecht kwamen... en als we méér dan een nablijven. Overal werden we vriendelijk goed uur nadien op het onbeleefde af-niet uitgenodigd om samen met hen. in hun zouden rechtgestaan zijn om op te trekken, schamele vissershutten iets te nutten, zouden wij zeker nu nog altijd geboeid naar bananen die ze daar ter plaatse plukken - haar zitten luisteren. Van al de watervallen kokosnoten met hun verfrissend sap. om het die we te zien kregen was dit, voorzeker, de vloedrijkste, zulk een overgave, zulk een bezieling en enthousiasme is onvoorstelbaar. We hebben langs alle kanten onze medegezellen moeten samen trommelen om eindelijk verder te kunnen, en dan hebben even wat. en steeds maar lachen, giechelen. praten zonder elkaar te verstaan... lief zijn voor elkaar... en dat juist is de grote kracht van de bevolking van dit paradijselijk eiland. Dank u zuster Marina, Bernie, Cecile, Romana en alle vrienden die we daar op wc de nieuwe zijdeworm-farm nog niet eens enkele dagen hebben leren kennen - ezocht. De medikamenten en kleedjes die denkelijk zien wij elkaar nooit meer, maar wc gepland hadden voor Ratnapura werden toch blijïen we eeuwl ïrlenden. Uank Sri geduld en zo hadden wij dan ook een duitje Lanka! Het vissersdorp Pattanansala langsheen de zuidkust waar de vissers ongeveer zes maand woonden alvorens eens naar de stad terug te keren. De Dondra-vuurtoren aan het uiterste zuiden staat groots en plechtstatig tussen de palmbomen. wijze de vuile, bestofte maar waardevolle maskers aan de meest (af-)biedende bezoe kers verkochten. Maar dat was nog niet alles. Naar gelang we Colombo naderden werd het zondagavond- verkeer steeds maar drukker - ongelooflijk hoe beweeglijk dit volk is - en tot bekroning belandden we dan toch nog in een werkelijk grootse-impressionante politieke meeting (ditmaal van een oppositiepartij die toch nu en dan wel eens met de Freedom-Party van de Residentie meespeelt) en waar de politieke leider voor onze chauffeur, omringd door tientallen in oranje tuniks gehulde bonzen zijn spraak-waterval zijn volle loop liet. Voor elk der politieke partijen en voor elke nuance van de partij bestaat een 'eigen kleur' maar nu zullen we u al die kleurschakeringen maar best besparen. We kwamen, inderdaad laat, maar zéér voldaan in ons Intercontinental-hotel toe terwijl een gedeelte van de groep reeds vooruit was getrokken want die zouden Hong Kong en Thailand verder bezoeken - wij konden echter dit eiland - dit enig mooie paradijs zo niet verlaten en zouden nog een week lang vanuit Colombo en de streek- plaatsen rondom rayoneren, en met succes. Per jeep en onder flinke bewaking doorheen het Yala-wildreservaat te Tissamaharama aan de zuidkust. deze mijn van edelstenen is zeer praktisch. Als de ader eronder uitgeput is, wordt het hele gedoe gewoon verplaatst en boort men ergens anders aan. Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 2139 34-21 3935-213S36 Tele* 26795

De Voorpost | 1975 | | pagina 5