B D H I l IM 0 Q R T U w. Y Mijn beroep is privé-detektive N.F. 2000 DYNAMISCHE VERKOPERS ABC 9150 GREMBERGEN De Voorpost - 16-5-75 - 7 HEB STEEDS BIJ DE HAND UW VAN TELEFOONNUMMERS^ „EN ADRESSEN Idi Kleding heeft de En wat een prijs i Huis Adi, Dorp 41, Grembergen. 052-21.11.28 afwerking, snit en kwaliteit. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matra sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. G omar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs, scholen en handelaars Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel gië). Schoolstraat 54. Aalst. endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespeaakzeerde personen. De Dendermondse Rijschool. Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. uro-Home 052-21.62.71 esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- erman 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St- Gillis-Dendermonde. Vraag vrijblijvend inlichtingen. n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen. vnjetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke I o-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- Idedij en camping Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. om, leen gerust 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhou ding. Inlichtingen bij Van den Berghe. Hoogstraat 77, Haaltert. attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust Verdeler voor de streek Meubelen E. De Petter. Kon. Albertstraat 14. Sint-Gillis-Dendermonde. eubelen De Wolf 053-21.63.91 De grootste meubelzaak der streek. Molendries 3, AALST vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v. gordijnen, gardisette. tergal enz Zonneblinden. Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modem fold, meten, afwerken en plaatsen Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. I ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar specia listen. uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando, quomodoenz: wie, wat, waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper. oelsie Kleding de zaak die met haar tijd meegaat. Franz Courtensstraat 32. Dendermonde. 052-21.16.11 Couponnenhuis 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van al(e stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P. Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5. Dendermonde. Ook alle planafdrukken. lan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan we oe" oerpredeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. r 053-21.34.76 zitten duizenden met ASTMA-aandoeningen? Eén oplossing! De MEDISCHE matras Verkrijgbaar bij DE PAREL Molenstraat 41 - NIEUWERKERKEN l y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen. Bel even naar Groep De Cuyper. vonne en Jozef 053-70.33.95 rijden met een bromfiets van Hofman, Gentsestraat 4-6, Aalst. Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150.000 F. Alle modellen uit voorraad leverbaar Als men ooit een blauwe kaart met een trikolore dwarsstreep onder je neus duwt dan weet je meteen dat je te doen hebt en wordt gekonfronteerd met een privedetektive. Op dit paspoort staat Drager dezer is beroepsdetektive Alle militaire en burgerlijke au toriteiten worden vriendelijk verzocht zijn taak te vergemakkelijken». Het is een beroep als een ander dat detektive zijn... maar toch, ergens hangt er een mysterieuze geur rond. Is het misschien omdat wij beïnvloed zijn door de mooie T.V.-jongens die steeds modieus gekleed, liefst rijdend met Amerikaanse sleeën als helden van menig schijnbaar onoplosbaar zaakje beschouwd worden. Maar alle gekheid op een stokje, detektive zijn is een heus hard beroep, dat opleiding, inzicht, durf en stoutmoedigheid vergt. Niet zelden staat zo'n detektive bloot aan de meest on voorstelbare gevaren. Van een resem scheldwoorden over een bloedneus tot ernstig afgetuigd worden is het open risiko dat zij bij menig karweitje lopen. Daar om zijn de beroeps, er zijn ook amateurs, meestal flink uit de kluiten gewassen kerels, die wel noties van boksen, karate of judo hebben. Een detektive wordt voor de meest nutteloze tot de meest waardevolle zaken opgeroepen. Meestal heeft het iets te maken met strafbare feiten maar het kan ook een ander informatieve opdracht inhouden, de nieuwsgierigheid of de achterdocht van de opdracht gever bevredigen. Wij kennen een detektive die bereid bleek anoniem in volle diskretie een tip van de sluier over zijn avontuurlijk beroep op te lichten. Wij noemen hem Xavier. Hij meet één meter tachtig, weegt vijf en negentig kilo, is ongewapend, heeft reeds veertien jaar praktische ervaring en is niet verzekerd. Waarom dit laatste vermelden, /iet is ergens belangrijk, geen enkele verzekeringsmaatschap pij wil dit soort risiko dekken. Hij hekelt graag de TV-helden, met hun showgedoe staan zij ver van de harde werkelijkheid. Een beroepsdetektive is ge- syndikeerd bij BBPP, de Bel gische Beroepsvereniging van Privaat Politie. De beroepsmen sen zijn vooral gekant tegen wat de amateurs verrichten, dit zijn mensen die over veel vrije tijd beschikken en graag voor speurhondje spelen. De meeste detektives houden zich bezig met echtscheidin gen, bewakingen of zuiver per soonlijke opsporingen. OPLEIDING Vroeger bestond de Nationale Detektiveschool te Antwerpen en het Internationaal Instituut voor Kriminele Wetenschap. Nu bestaat er nog de Internatio nale School voor Detektiven- Deskundigen te Luik (voor be langstellenden Boulevard Kle- yer - I.S.D.D.). Zo'n opleiding is zeer gespe cialiseerd. Men krijgt er psy chologie, een kursus achtervol ging en bewaken, de studie van de vingerafdrukken, een kursus van de technische politie waar onder identifikatie der wapens, de studie van deskundig onder zoek (anonymografie). een brok onderzoek en opzoeking (in- duktie, redeneren, deduktie). Ook een onderricht in krypto- grafie en geheimschriften kan een detektive van pas komen. Verder is daar nog een zwaar stuk kriminologie bij klassifi- katie van de buiten de wet ge stelde, de schooiers' en de fijn- geklede bedriegers, allerhande oplichterij, diefstal met aflei ding van de aandacht, vergif tiging, chantage, moordaanslag, zelfs moord, abortus, kinder moord, en nog een verschei denheid technieken in moord zaken. Zelfverdediging hoort er natuurlijk ook bij, enige grepen in een kursus van Jiu-Jitsu is werkelijk onmisbaar, evenals een elementaire ODleiding in de kennis van de legale genees kunde. HET KAN VEEL KOSTEN Wanneer men een amateur de tektive in dienst neemt dan kost dat vanzelfsprekend een pak minder, die mensen werken on der tarief. Een detektive met kennis van zaken vraagt in een grootstad als Brussel tussen de driehonderd en de vijfhonderd frank per uur met daarbij een wagenvergoeding van vijf tot zeven frank de km. De reden van dit hoge bedrag is het feit dat daar meestal slechts één enkele zaak kan afgehandeld worden, terwijl in de provincie nogal eens aan diverse zaakjes gelijktijdig gewerkt wordt. Het is ook wel soms zo dat een detektive die geen resultaat be haald naar zijn loon kan flui ten. VRAAGGESPREK Hoe is het kontakt met de politie Tussen ons en de politie heeft steeds een rivaliteit bestaan en dat zal wel zo blijven. Met de Rijkswacht is dit anders, daar kunnen we meestal goed mee samenwerken. Inlichtingen los krijgen van de politie is prak tisch niet denkbaar, maar tus sen pot en pint kan het je wel eens lukken Maar het is en het blijft een feit dat deze mensen zich superieur voelen. Wij zijn afhankelijk van de good-will en we mogen wel zeggen dat die dikwijls ontbreekt. Ben je gewapend Het is niet verboden, maar de reglementen zijn zeer streng. Men moet voor de onderzoeks rechter verschijnen, een wapen vergunning bekomen en regel matig naar de kontrole komen. Dit alles is nogal ingewikkeld en daardoor zijn vele speurders ongewapend. Het is trouwens meestal niet nodig, een schiet ijzer te bezitten. Een degelijke matrak doet ook al wonderen. De meeste opdrachten komen uit echtscheidingsaftaires Inderdaad daar liggen de meeste opdrachten, 't Is soms vervelend en moeilijk. Dikwijls krijq je dan de beide partijen aan je deur met eenzelfde ver zoek, problematisch dus. Ofwel doet de advokaat beroep op ons. dan werken we reeds voor de tegenpartij en is de smoes geo.i tijd gauw verzonnen. Welke werkwijze gebruik je dan Er zijn een hele waaier moge lijkheden. Het toeval en het geluk speelt hier een zeer be langrijke rol. Zijn het gegoede mensen, mensen met veel geld dan wordt wel eens een af- luisterapparaat, afkomstig uit Frankrijk of Duitsland, gebruikt. Maar daarmee moet je heel voorzichtig zijn, want het is niet wettelijk. Deze worden dan bij voorbeeld door één van de echtelingen in de kamer ge plaatst. Wij kunnen in een straal van twee driehonderd km. via de korte golf van onze autoradio het hele gesprek meevolgen. Het kan zelfs op bandrecorder opgenomen wor den. Dit wordt wel niet aan vaard door de rechtbank, maar de advokaat kan er munt uit slaan. Een groot nadeel van dergelijk materiaal, de buren kunnen eventueel meeluisteren, ze kunnen de gesprekken even eens opvangen. Meestal echter wordt de gewo ne weg gevolgd, dat is bewa ken en wachten, geduld en nog eens geduld. Menig keer zit ten we in onze wagen van 's avonds tot vijf uur 's mor gens met een beschermende deken om ons heen en een thermosfles gevuld met koffie om ons voor inslapen te be hoeden. Dit moet natuurlijk on opvallend gebeuren en daarom gebruiken we verschillende wagens. Kennen jullie de razendsnelle achtervolging Neen, want als de wegvluch tende te weten komt dat we hem bespieden, dan heeft het geen zin meer hem te achter volgen Dan stoppen we er al thans tijdelijk mee. Dan gaan we trapsgewijze verder, van daag drie vier straten hetzelf de, morgen wat dichter bij het doel. Wanneer hij (de man die Detektieve wekt bij velen verkeerde beelden op (Ib) moet gevolgd worden) naar een andere stad gaat, dan werken we in ploegverband. Diverse mensen nemen dan op bepaal de punten over, zo kan het niet opvallen. Niet opvallen is de eerste taak van de privédetek- tive, verder wachten, bewaken en steeds een goed pak geduld meenemen. Op de officiële in stanties kan bij echtscheiding slechts beroep gedaan worden als de taak van de detektive bijna af is. Vaststellingen is niet meer ons werk. Komt een privédetektive wel eens tussen bij moord Nog zo'n vals beeld. Heel zel den worden wij gekonfronteerd met moordzaken, dat is de taak van de B.O.B. Het is trou wens te officieel. De meeste mensen vergelijken ons met een Canon of een Mannix, zo zijn wij niet. Wij worden wel eens thuis aan de deur de huid volgescholden en krijgen een reeks verwijten naar ons hoofd geslingerd. Een keer werd ik afgeranseld, maar daar bleef het bij. Regelmatig krijgen wij opdrach ten in verband met personeels- selektie. De redenen van ont slag trachten te achterhalen. Maar niet elke patroon is ge- neiqd zich uit te laten en inlich tingen te verstrekken over ex- personeel. Een vrij veel voorko mend geval is het verzwijgen van diploma-bezit. Sommige fi guren zeggen bijvoorbeeld dat ze enkele jaren specialisatie in een bepaald vak hebben, dat blijkt wel juist te zijn maar ze behaalden nooit een diploma. Wat houdt die personeelskon- trole nog in Het is niet de eerste keer dat een handelsvertegenwoordiger, aangesteld bij een bepaalde firma ook voor de konkurrentie werkt. Bedrijfsspionage komt ook voor dan moeten wij de lik er uit halen. Het is dikwijls te zoeken bij ontslagen perso neel of bij diegene die zelf ont slag namen om een betere wedde en meteen ook een be paald procédé verklappen. Zo iets is dan strafbaar, alleen al door het feit dat men niet mag tewerkgesteld worden in dezelfde branche gedurende één jaar. Wij lieten ons wijsmaken dat bij erfeniskwesties de privédetek tive ook wel ingeschakeld wordt. Soms na jaren zijn er mensen die zich afvragen Had ik daar recht op Of de overledene had schijnbaar geen nalaten schap en dan plots blijkt door de loslippigheid van iemand dat er toch iets was. Dan komt men wel eens bij ons. Zeer zelden laten de notarissen iets los. Wij moeten dan gans de fami lietoestand ontleden om de zwakke schakel te vinden. Verschaft de dief je werk Dat is opnieuw iets officieel, een taak van de openbare macht. Wel zijn er warenhuizen die op ons beroep doen. Deze winkels mogen wel een bepaald percentage afschrijven voor diefstal, maar dat is niet veel. Van daar hun akties. Wij win kelen dan op regelmatige tijd stippen mee en komen er wel eens achter. Maar het is niet alleen de buitenstaander die zich tot happen laat verleiden, ook het personeel zelf wordt wel eens betrapt. We komen in die warenhuizen vooral voor kruimeldieven te staan. 85 is zogezegd ernstig ziek, heeft veel kinderen of de man heeft eën hartziekte en mag niets vernemen. In het begin trap je daar wel in, later wordt je har der en leert ook gemakkelijker de sukkelaar van de bedrieger onderscheiden. Jatten kinderen iets dan wordt er neen proce dure ingesteld, maar de ouders worden van de feiten op de hoogte gebracht. Waar geen procedure kan ingesteld wor den is deze tussen echtelieden. Een van de echtgenoten komt na de dagtaak thuis en de ganse of gedeeltelijke inboedel is verdwenen. Dan is het onze taak via geburen of praatgrage personen de verhuismaatschap- pij op te sporen. Wat voor soort kliënteel krijg je Men kan niet zeoaen dat een detektive in dienst nemen het privilege van een bepaalde klasse is. Mensen met een vrij beroep, een mijnwerker, zowat van alle slag maakt regelmatig gebruik van onze diensten. De gewone mens denkt natuurlijk wel, dat gaat mij een bom dui ten kosten. Maar ik werk zo dat ik mijn gage aanpas aan de familiale situatie, de levens wijze en het beroep van mijn kliënten. Lees je veel detektiveromans Absoluut niet. terug is dat geen realiteit, net hetzelfde als die TV-feuilletons en beide media zijn nadelig voor het beroep. Men denkt dat een speurder onfeilbaar is en alles weet op te lossen. Wij zijn reeds dik tevreden als we 70% der ge vallen tot een goed resultaat weten te brengen. Het is na tuurlijk soms ontmoedigend als het na veel werk op een sisser uitloopt, maar jaWij heb ben nog meegémaakt dat een huis de ganse nacht wordt be waakt door drie personen. Rond half vijf in de vroege morgen wordt de politie ge waarschuwd om vaststelling van overspel te komen doen. En wat is het resultaat, de vogel is gaan vliegen via ach terpoortje of dakvenster. Resul taat grimmige politiegezichten en de moeilijkheid om de poli tie een volgende keer op het zelfde adres te halen. Mag een detektive dan niet zelf de vaststellingen doen Neen, dat is uiteraard verbo den. Men mag zelfs de politie niet vergezellen in het huis. Het is een gunst als dit uitzon derlijk toch kan gebeuren. Zijn er nog veel beroepsspeur ders privé Het wordt zeer moeilijk. Twee jaar moet men onbetaald stage doen en tenslotte door twee personen voorgesteld worden om tot de beroeDsvereniging toegelaten te worden. Niet iedereen is geschikt voor dit beroep waar de avontuurlijk heid enkel in de naam zit. De voornaamste eigenschap pen van een goede detektive zijn het vermogen tot logisch redeneren, een grote portie ge duld en dan rhag er zeker geen vleug geluk aan ontbre ken. Al met al voor mij een fijn beroep. Roel Van de Plas. Een beeld goed voor televisie-feuilletons (Ib) ZEELSE BAAN, 82 TEL.052/21.34.04 „DE GROOTSTE MEUBEL EN ELEKTRO-DISCOUNT DER STREEK" VRAAGT FANTASTISCHE MOGELIJKHEDEN VOOR ERNSTIGE ELEMENTEN TELEFONISCHE AFSPRAAK 052/21.34.04 - Tussen 9-12 u. en 14-17 u. (Maandag tot vrijdag)

De Voorpost | 1975 | | pagina 7